MIDDELRIRGSCHE COIRMT. 141" Jaargang. Woensdag FEUILLETON. 6 Juli. N°. 156. 1898. Dew courant vetsehgnt dagely ks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Frgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco I Afzonderlijke nummers kosten 5 oent. Thermometer Middelburg 5 Juli 8 u. vm. 62 gr. 12 u 68 gr., »v. 4 u. 63 gr. P. Verw. zw. N. wind. Middelburg 5 Juli. ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. en en acc. te Uitgeest c. a. jhr. A. van Raab van Canstein, ontvanger te Tiel (buitengemeenten) en |te Woudrichem c. a. P. Schoutens, ontvan ger te Nieuwealuis c. a.en is mr E. N. Rahusen opnieuw benoemd tot voorzitter van het college voor de zeevissche- rijen. In de St. Ct. is opgenomen een kon. besluit van den 24sten Juni 1898, tot vaststelling van een algemeenen maatregel van bestuur, als bedoeld bij artikel 4 der arbeidswet. Daarbij is het verboden in eene fabriek of werkplaats een persoon beneden zestien jaren of eene vrouw arbeid te doen verrichten in werklokalen, waar de luciferspate met witten phosphor wordt bereid; waar boutjes worden gedopt met een luciferspate, die meer dan 5 pet. witten phosphor bevatlucifers, waarvan de koppen meer dan 5 pot. witten phosphor bevatten, worden gedroogd of verpakt; doos jes met de sub 2 bedoelde lucifers worden In het begin van Augustus a. s. zal een ver gelijkend onderzoek worden gehouden voor de betrekking van telephonist, uitsluitend voor vrouwelijke candidaten. Zij, die voor plaatsing in aanmerking komen, worden aanvankelijk als leerling-telephoniste in dienst genomen tegen eene vergoeding van t 15 of f 30 per maand, al naar gelang zij in of buiten hare woonplaats worden werkzaam gesteld. Na voldoende geoefendheid in den telephoondienst verkregen] te hebben, wor den zij, naar mate van behoefte, als tele- phoniste aangesteld op eene jaarwedde van f 400, welk bedrag bij voortdurende geschikt heid, na drie maanden tot 500 wordt ver hoogd. Dit jaarlijksche traktement kan met vijf jaarlijksche verhoogingen van f 100 klimmen tot f 800, met dien verstande, dat verhooging boven f 500 eerst dan kan volgen, als de tele- phoniste inmiddels blijk zal hebben gegeven van ook in de Engelsche taal de bedrevenheid te bezitten, welke in het programma voor de Fransche en Duitsche talen is omschreven. Zij, die aan hetj examen wenschen deel te nemen, moeten zich vóór 20 Juli a. s. aanmel den bij den directeur-generaal der posterijen en telegraphie, door een op zegel geschreven verzoek, met nauwkeurige opgaaf van naam, voornamen en woonplaats. Daarbij moeten be wijsstukken worden overgelegd ten blyke dat de candidate: lo. op 1 Januari 1898 den leef tijd van 17 jaren bereikt en dien van 26jareD niet overschreden heeft; 2o. is Nederlandsche 3o. is van goed gedrag, volgens verklaring, na 1 Juli 1898 afgegeven door het bestuur van de gemeente, waar de woonplaats van de can didate gevestigd is. Voor verdere inlichtingen verwijzen wij naar de St, Ct. van heden. DB BOOHKL. Uit het Fransch. vak HUGUES LE ROUX. IV. Sedert eenigeu tijd was Capoulade met vast denkbeeld vervuldMathieu moest op de planken. Dat plan had twee voordeelen: voor eerst de opbrengst en dan den roemHij be greep wel, dat hQ niet licht de toestemming van Rosalie zou krijgenmaar hij twijfelde niet, of de teederste moederliefde zou eindelijk zwichten voor een stapeltje goudstukken en dus was hij bereid den storm het hoofd te bieden en desnoods van zijn recht gebruik maken. „Als ik mij ooit eens doe gelden." Intusscben hield hij zijn plan geheim. Specu- leerende op de liefde van het kind voor moeder, nam hij hem ter zijde en las hem de les: „Uw moeder zal zoo trotsch zijn als zij uw naam in de courant leest; en dan kunt ge zóóveel verdienen". Mathieu vatte vuur bij de gedachte om met een hand vol goud by zijn moeder te komen en te zeggen„Kijk, dat heb ik voor n ver diend 1Hij beloofde het geheim te bewaren fin hield woord. Aangemoedigd door zijn ge- Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór óèn uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiBn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elke regel meer 20 cent. Reclames 40 oent per regel} Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. UIT STAD EN PROVINCIE, Bij Kon. besluit is, met ingang van 1 October 1897, ingevolge art. 7b der burgerlijke pensioenwet, een pensioen van f 800 verleend aan den opziener 1ste klasse der visscherijen op de Schelde en Zeeuwsche stroomen C. van m Berge. De heer H. B. de Blij, met ingang van 1 Juli benoemd tot militie-commissaris in Zee land, zal eerst in den loop van de maand Augustus die betrekking aanvaarden. De majoor H. F. van den Oudendijk Pieterse, prov. adjudant in Zeeland, blijft hem tot dien tijd In het Kunstmuseum alhier zijn thans weêr eens de aquarellen tentoongesteld. Deze verzameling is vermeerderd met eene teekening van E. Verveer, getiteld Kleine zus, en een aquarel van J. de GrootMakreelen. De reeds op zich zelve zeer bezienswaardige collectie heeft daardoor een tweetal aantrekke lijkheden te meer gekregen. Wij vestigen daarop de aandacht der kunst lievende ingezetenen van onze stad, en ook van allen die van elders Middelburg bezoeken. Maandagavond is het lijk van den heer F. G. Sprenger alhier per schip aangebracht en naar zijne woning vervoerd. Woensdag middag om een uur zal de ter aardebestelling plaats hebben. Naar men ons verzoekt te melden, was de overledene ook eerelid van de schietvereeniging Medioburgum alhier. Het bestuur dier corpo ratie zond der familie een brief van rouw beklag, waarin tevens herdacht werd het vele goede, dat de heer Sprenger voor de ver- eeniging deed. Het programma voor het derde zomer- concert, Donderdag a. in het Schuttershof alhier te geven door het muziekkorps der stedelijke schutterij van Middelburg, luitenant directeur de heer Jan Morks, luidt als volgt: Marche sur une vieille chanson Lorraine, Ganne Jubelouverture, BachAuf Glückes Wogenwals Waldteufel; a. Meditation, Montagne; b. Trot de cavalerie, Grossman Festspiel und Brautchor, uit de opera Lohengrin, WagnerOuverture van de opera Zampa (op verzoek) (arr. Morks), Hérold; Pilcherchor uit de opera Tannhliuser (arr. Morks), WagnerDie Kaiserparade, grosses militairisches Tonbild, Eilenberga. Ungarischer Tavz (arr. Morks), Brahms; b. ArlequinFörster en Fantaisie militaire, Morks. - Bq ontstentenis van den hoofdofficier garnizoens-commandant in het garnizoen Mid delburg, werd by de beden gehouden parade de troep geïnspecteerd door den kapitein J. H. N. Bernelot Moens, waarnemend commandant. Aan deze parade gecommandeerd door den kapitein P. J, Geill namen voor het eerst deel de miliciens van de lichting 1898 die in Maart jl. werden ingelijfd. Ook te Vlissingen hield het daar in garnizoen zijnde gedeelte van het 3e reg. inf. op de Hooikade parade, die, gecommandeerd door den kapitein Van den Berg, geïnspecteerd Werd door majoor Bonemeyer. Van alle openbare en eenige particuliere ge bouwen woei de vlag. Vrijdag a. wordt te Vlissingen, met den trein van twaalf uur, verwacht de sultan van Siak en gevolg. Het plan bestaat een bezoek te brengen aan de werf der Schelde en, blykens dweeheid, sleepte Capoulade hem mee naar een paar directeuren van Edeus theaters. Die hee- ren betoonden zich welwillend, want het kind was erbarmelijk leelijk en dat beloofde iets goeds, maar de eischen van den vader waren buitensporig. Eindelijk ging hij met Mathieu naar het concert de l'Horloge. De régisseur ontving hem in zyn bureau. Hij was een kaal hoofdig, deftig, koel man, die voortdurend zat te rooken. Capoulade zette bet doel van zijn bezoek uiteen. Mathieu dreunde zijn liedjes op. De régisseur keek hem door zijn lorgnet aan en vroeg ernstig„Is hij nw leerling De vader boog verwaand. De man, die zyn publiek kende, wilde zich tot niets verbinden. Alles hing af van de eerste voorstelling. Als de menigte op had met den „bochel", dan werd hij een „trekpleister"; als men hem uitfloot, moest hij weer van hem af kunnen. Bijgevolg stelde hij een eenvoudig contract voor„Als het goed gaat, engageer ik u voor dertig avondenanders geef ik u het kind terug en ik ben vry." Capoulade nam dit aanbod met beide handen aan en bekommerde zich niet over de schade loosstelling. Gedurende veertien dagen leefde hij alleen voor de repetities en telkens wist hij nieuwe voorwendsels te bedenken, waarom hy met Mathieu uit moest, zonder bij Rosalie argwaan te wekken. Naarmate de opheldering I naderde, voelde Capoulade echter zijn moed Agenten. Te 's GravenhageDe Gebk. Bblenfaktb te AmsterdamA. de La Mas Azn. een heden morgen door een der directeuren der maatschappij Zeelandden heer C. L. van Woelderen, ontvangen schrijven, ook de stoom den der genoemde maatschappij te be zichtigen. Vermoedelyk zal de sultan ook een bezoek aan Middelburg brengen. 's Avonds vertrekt Z. H. naar Dordrecht. Morgen (Woensdag) vertrekt een der stoom schepen van de Maatschappij Zeeland, de Prin ces Marie, naar Stettin, met de vroeger gemelde bestemming een dagelijkschen dienst te onder houden tusschen Sassnitz (eiland Rügen) en Trellebourg (Zweden). - Het voor rekening van de Mij. Nederland te Amsterdam aan de Kon. Mij. de Schelde te Vlissingen in aanbouw zijnd stoomschip Koning Willem I, waarvan den 21 Sept. 1897 de kiel gelegd werd, zal, naar wij vernemen, den 13 Augs. e. k. te water worden gelaten. Prinsessen Henry en Ena van Battenberg en gevolg kwamen Maandag nacht met den sneltrein te 11.5 uur uit Keulen te Vlissin gen aaD, om met de nachtboot Koningin Wilhelmina de reis naar Engeland te vervolgen. Bij het dezer dagen te Amsterdam ge houden examen voor vroedvrouw slaagde mej. A. J. Hoogvliet, van Baarland. Met ingang van 15 dezer is benoemd tot kommandant der brigade marechaussee te Ter- neuzen, de heer Berends, wachtmeester, thans te Asten. Te Philippine heeft de gemeenteraad thans besloten de kinderen uit de gemeenten Sas van Gent en Terneuzen niet meer op de openbare ecbool toe te laten. Tengevolge van dezen maatregel, die reeds in werking is ge treden, zijn ruim 30 kinderen van onderwys verstoken. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen. Vergadering van Maandag avond te 8 uren. Voorzitter de heer Verkuyl Quakkelaar. Afwezig de heeren Job. van Raalte, uitste- dig, Wilkens en Polak met en Kloppers zon der kennisgeving. In de eerste plaats wordt door den voorzitter de heer H. Loois, onlangs tot lid der kamer verkozen, als zoodanig geïnstalleerd. Na hem geluk gewensebt te hebben en nadat de heer Loois daarvoor bedankt heeft, verzoekt de voorzitter hem zitting te nemen. De notulen van het verhandelde in de vorige zitting worden vervolgens gelezen en goed gekeurd. Daarna geschiedt overlegging van ingeko men stukken. Daaronder behooren missives van de kamers te Terneuzen, Zaandam, Oosterhout en Purme- rend, houdende bericht dat adhesie is betuigd aan het door deze kamer aan den minister van waterstaat enz. gericht adres inzake het gebruik van postzegels ter voldoening van zegelrecht op kwitanties en van telegramkosten Verder zyn ingekomen verschillende ver igen en de door den raad goedgekeurde rekening der kamer over 1897. De minister van waterstaat schreef, onder dagteekening van 10 Mei, aan de kamer, dat tégen inwilliging van haar wensch om van postzegels ook gebruik te kunnen maken voor afnemen; bij nam zich telkens voor het te zeggen en stelde het weer uit. Den ochtend van de eerste opvoering, had hy nog niets gezegd en nu moest Mathieu het ijs breken. Na het ontbijt ging hij, op een wenk van zijn vader, naast moeder zitten en vroeg op vleienden toon„Gy komt mij toch zien spelen, moeder „Spelen Gy „Ja van avond, in l'Horloge een verrassing," viel Capoulade in. „Dat is gekheid, niet waar vroeg zij, hem strak aanziende. „Volstrekt niet; zie hier het contract." Toen barstte zij los „Luister eens, als gij gezworen hebt om hem te vermoorden, en mij er bij, zeg het dan maar dadelijk!" „Zeg toch niet zulke dwaasheden." „Mathieu gaat niet." „Dan komen zij hem halen." „Wie?" „De wet." „Laatjmij met rust. Als de moeder niet wil, kan de wet er niets aan doen." „Vertel dat maar zelf aan de gend'armes.' Zy was zoo onwetend, dat dit dreigement haar verschrikte. Capoulade zag welk een in druk hij gemaakt had en vatte hare beide banden. „Kom Rosalie, gy moet verstandig s De zaken gaan achteruit. Gij zegt zelf dat bovenvermelde doeleinden, zynerzyds overwe gend bezwaar bestaat. Dit schrijven wordt, evenals de voorgaande stukken, voor kennisgeving aangenomen. Geiyk besluit wordt genomen ten opzichte van een brief van den ontvanger der registratie domeinen te Middelburg, waarbij deze, naar aanleiding van het meermalen genoemd adres inzake postzegels, te kennen geeft dat hy, in gevolge verzoek van den minister van financiën, aan de kamer bericht, dat reeds in 1884 hetzelfde denkbeeld is overwogen, doch afge stuit op het bezwaar, dat tengevolge van het gebruik van eenzelfden zegel voor de poste ryen en voor kwitantiën enz., de opbrengst van verschillende middelen niet afzonderlijk gekend kan worden. De wijze, waarop men in Engeland aan het bezwaar van gemengd gebruik tracht te ge- moet te komen, schijnt den minister toe geen navolging te verdienen. Het komt den minister, in overleg met zyn ambtenoot van waterstaat enz., voor, dat dit bezwaar ook thans moet weerhouden aan het voorstel der kamer gevolg te geven. Met betrekking tot het scbryven der kamer m den directeur-generaal der staatsspoorwegen inzake met Belgisch-Nederlandsch reizigers en bagageverkeer, schrijft de directeur-generaal dat retourbiljetten naar Vlissingen eenvoudig daarom te Antwerpen niet worden afgegeven, wijl de behoefte tot invoering van die biljetten zich tot hiertoe niet heeft doen gevoelen en zulke biljetten dus niet bestaan. Aan de bedoeling om daardoor de belangen ir Stoomvaartmij. Zeeland in den weg te staan schrijft de directeur-generaal be hoeft alzoo in deze niet te worden gedacht. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Wat betreft het schrijven dezer kamer, waarin Iheaie werd betuigd aan het adres der kamer te Heerenveen, wat aangaat de aansprakeiyk- heid der spoorwegmaatschappyen by bet ver voer van goederen, is van den minister van waterstaat afschrift ontvangen van zijne, naar aanleiding van dat verzoek genomen afwyzende beschikking. Ook dit schrijven wordt voor kennisgeving aangenomen. Thans komt- in behandeling het jaarverslag der Kamer over 1897. Aan de algemeene beschouwingen is het vol gende ontleend ln den toestand, waarin handel en nijverheid in 1897 verkeerden, ontstond over het geheel weinig verandering, daar die vrij wel dezelfde bleef als in het voorafgegane jaar. Hoewel op het gebied van den groothandel zich geen merkbare teekenen van vooruitgang openbaarden, bleef die in bevredigenden staat van bloei verkeeren. De kleinhandel was vrij levendig, dank zij deu bestendigen aanwas der bevolking met de toenemende uitbreiding der fabriek van de Kon. Mij. de Schelde en den voortdurenden bloei der onderscheidene takken van volkswel vaart; welk een en ander in booge mate be vorderlijk was aan het toenemen der algemeene bedr'yvigheid. Wel had vooral de winkelstand te worstelen met de meer en meer toenemende concurrentie, doch over het algemeen bleef de toestand be vredigend. Ook op het gebied der nyverheid bestonden redenen tot tevredenheid en vertoonden zich hier en daar teekenen van vooruitgang. Vooral voor de ambachtsnijverheid bleef de toestand gunstig, vooral door de voortgaande uitbreiding der gemeente, en den daarmede ia verband staanden aanbouw van nieuwe huizen en de geheele of gedeelteiyke verbouwing van Van den aan de gemeente behoorenden voor- maligen vestinggrond werd wel niet zooveel aan bouwterrein verkocht als over 1896toch bracht het verkochte nog ruim f 17.000 op en van aan particulieren behoorenden grond werd ruimschoots gebruik gemaakt tot den aanbouw. Al deze omstandigheden werkten te samen mede tot de verspreiding van eene verblijdende mate van welvaart. Na vaststelling van het verslag, dat gedrukt zal worden, werd de vergadering gesloten. Gemeenteraad van Goes. Zitting van Maandag avond te 8 uur. Voorzitter de heer Wesselink, burgemeester. Afwezig met kennisgeving de heer Van der Peijl. Naar aanleiding van een verzoek van de commissie voor de Oranje-tentoonstelling te Middelburg, om eenige stukken uit het oud archief in bruikleen te vnogen hebben, wordt besloten dit in te willigen, onder nader door burg. en weth. te stellen voorwaarden. Aan mej. Anna G. Kosters wordt op haar verzoek, wegens lichaamsgebreken, eervol ont slag verleend als onderwijzeres aan de meisjes school. De voorzitter zegt dat mej. Kosters meer dan 15 jaren aan de school alhier is werkzaam ge weest, en steeds redenen tot tevredenheid heeft gegeven. Hij wenscht haar dan ook toe, dat hare ziekte spoedig moge beteren en dat zy nog vele jaren het genoegen zal mogen sma ken de vrucht van haar onderwijs te kunnen gadeslaan. (Applaus.) Ook aan mej A. C. H. Ittmann wordt op haar verzoek eervol ontslag verleend. Beide ontslagen gaan in 1 September. Bij de behandeling der laatste begrootiDg was door burg. en weth. toegezegd, dat geene op roeping van sollicitanten voor de meisjesschool sventueel zou plaats hebben voordat de raad over de jaarwedde zou zijn gehoord. Door burg. en weth. zijn da schoolopzieners i de commissie van toezicht geraadpleegd en zy stellen alsnu voorOp te roepen eene onder wijzeres met bevoegdheid voor Engelsch L. O. op een jaarwedde van f 800; mat 4 tweejaar- lyksche verhoogingen van f 50; tot een maxi mum van f 1000. De verboogingen van f 50, telkens slechts toe te kennen, wanneer naar het oordeel van burg. en weth. van voldoenden ijver en geschiktheid is gebleken; terwijl bij bezit der hoofdakte f 100 meer wordt genoten. De heer Ochtman zegt met belangstelling ken- uia te nemen van het voorstel, maar hij wenscht in de advertentie te doen opnemen dat sollici tanten met bevoegdheid A. (M.O. Engelsch) eene persoonlijke toelage zouden genieten van f 200, zonder uitzicht op de 2 jarige verhoo- ngen. Hij is bevreesd dat het peil van het onder wys waarvan thans met lof wordt gewaagd zal dalen. wig dit jaar moeite znllen hebben om rond te kpmen. Als wy armoede krygen, zal Mathieu er het meest onder lyden dus is het in zijn belang Hy zei dit alles bedaard, eenvoudig, als een brave huisvader, die zich aan een droeven plicht onderwerpt. „Kom, laat ons maar begaan. Mathieu vraagt het u zelf!" „Ach ja, moeder." Het arme kind sloeg zyne twee armen om ire knieën en nn had Rosalie geen kracht eer om te strijden. Zij viel op een b\ ier, bedekte haar gelaat met haar boezelaar en schreide. Zy bracht een treurigen dag door. Als buitenmensch had zy een aange boren afkeer van kunstenmakers, van die leegloopers, zonder thnis, die hnn luiheid bot vieren en altijd langs de straten loopen. Hare meisjesangsten, vermengd met verwarde ver halen van kinderdiefstallen, kwamen weer boven. Zij zag weer de kampen der Zigeuners, op de gemeenteweideen beefde by de her innering aan die leelyke, geschilderde gezich ten, die zy in het schemer douker bij schijnsel van het vuur zag zitten. En dat wilde men nu van haar zoon maken. Welk een schande Zy barstte weer in tranen uit. Zy begreep niets van die geestdrift van Capoulade van de kunst en de kunstenaars; zy verwarde tooneelspelers met potsenmakers! Hoe zou zy haar kind nit hnn handen krygen! Zij moesten maar bulten gaan wonen, en van dè opbrengst van het zaakje, dat zy konden vërkoopen, leven want in Parys was Mathieu niet meer veilig! 's Avonds weigerde zij hem te vergezellen en omhelsde Mathieu, alsof zij hem nooit terug zou zien. Doch toen zij alleen zat bij haar lamp, naast het leege bed, viel het werk haar nit de band en het vizioen, dat zy ontvluchtte, verscheen haar zoo duidelyk dat Zij baar doek omsloeg uitging. Het kind had baar misschien noa- dig en als hem iets overkwam moest zij er by zijn. Zij wist niet precies waar zij heenging, daar zy nooit die uitspanningsplaatsen bezocht, waar Parijs 's zomers gaat lachen. Maar al voort- loopende, herhaalde zy het woord, dat zij se dert dien ochtend telkens gezegd had „l'Hor loge, l'Horloge" en vroeg gedurig den weg aan de voorbygangers, die haar voor eea krank zinnige bielden. (Slot volgt.) HERIJK. Deze herijk is bepaald als volgt, voor; Oosterland 6 Juli. Bruinisse 7 en 8 Juli. Belanghebbenden zy herinnerd, dat het laatstgeplaatste goedkeuringsmerk voortaan ge durende twee jaren, op gevaar van straf, onge schonden moet worden bewaarden dat de verificatie van gewichten beneden het gram (miljgram-gewichteu), wegens de daartoe noo- dige fijne balans, uitsluitend aan het ykkantoor te Middelburg geschiedt,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1