62 ZITTING VAN DONDERDAG 14 JULI 1898. Van der Have, Moerdijk, Ysebaert, Vader van 's Gra venpolder, M. Bolle, Heijse, Kakebeeke, Van Teylingen, Hennequin, Van Woelderen, Loois, Oggel, Hollestelle, Moes, Van der Meer, Den Boer, De Bats, Noordijke, Lnca8se, Maas, De Veer, Pompe van Meerdervoort, Hammacher, Van Dam, Erasmus en J. A. Bolle. Tegen de heeren Van Waesberghe Janssens, Fok ker, Van der Lek de Clercq, De Jonge en Van Lijnden. Het amendement van den heer Hennequin, strekkende om in art. 7 de gebreken, sub 8 voorgesteld, te doen vervallen, wordt aangenomen met 31 tegen 6 stemmen. Voor hebben gestemd de heeren Siegers,Frnytier, Van Deinse, De Casembroot, Dronkers, Van Rompu, Moerdijk, Ysebaert, Vader van s' Gravenpolder, M. Bolle, Heijse, Kakebeeke, Van Teylingen, Hennequin, Van Woelcleren, Loois, Oggel, Hollestelle, Moes, Van der Meer, De Boer, Van der Lek de Clercq, De Bats, Noordijke, Lueasse, Maas, De Veer, Pompe van Meer dervoort, Hammacher, Van Dam en Erasmus. Tegen de heeren Van Waesberghe Janssens, Van der Have, Fokker, De Jonge, Van Lijnden en J. A. Bolle. Bij de nu volgende bespreking van art. 7 zegt de heer Cray tier: Mijnheer de voorzitter. Het in het voorstel opgenomen bedrag van 75, in plaats van 50 komt mij wel wat te hoog voor. Dwalen is menschelijk, dat is bij de laatstgehouden keuring op nieuw duidelijk gebleken. Ik zal daarover niet verder uitweiden. Gaat de voorgestelde wijziging door, dan zal voortaan een hengstenhouder, die meent, dat zijn hengst ten onrechte is afgekeurd eu eene herkeuring vraagt, 75 in plaats van f 50 moeten storten. Nu wordt het gestorte wel teruggeven als de aanvrager in het gelijk geBteld wordt, maar men zal toch moeten toegeven, dat de kans, dat hij zijn geld kwijt is, zeer groot is, zoodat hij zich wel 2 maal zal bedenken alvorens een herkeuring te vragen en dit laatste zou ik niet willen bemoeilijken. Nu is het wel waar, dat de provincie voor eene herkeuring meer zal moeten betalen dan 50, doch aangezien deze geheele maatregel genomen wordt, om een hoog subsidie machtig te worden, daar mag het er niet op aankomen, of de provincie er f 25 op moet toeleggen. Tegen een uitgaaf van f 50 wordt dcor velen nu reeds opgezien, waarom zij berusten in een afkeuring. Het komt mij daarom beter voor als art. 7 bleef zooals het was. De heer Van Lijnden. Mag ik er de vergadering opmerkzaam op maken, dat Gedeputeerde Staten het zeer noodig oordeelen den prijs voor de herkeuring niet lager te stellen. In het eerste geval dat herkeuring werd aangevraagd, bleek dat de betrokkene eenvoudig vergeten had zijn hengst aan te bieden. De kosten dier herkeuring beliepen f 73, zoodat de provincie alleen voor een onoplettendheid van den aanvrager f 23 had toe te leggen. Bovendien, wanneer bij herkeuring de hengst goed bevonden wordt, dan krijgt de eigenaar zijn geld terug. Het is niet billijk, dat de provincie schade lijdt door dergelijke onoplettendheden. De door Gedeputeerde Staten voorgestelde wijziging van art. 7 wordt hierop met 28 tegen 9 stemmen goedgekeurd. Vóór stemmen de heeren Van Waesberghe Janssens, Siegers, Van Deinse, De Casembroot, Dronkers, Van Rompu, Van de Have, Vader van 's Gravenpolder, Fokker, Van Teylingen, Hennequin, Van Woelderen, Loois, Oggel, Hollestelle, Moe3, Van der Meer, Den Boer, Van der Lek de Clercq, De Bats, De Jonge, Noordijke, Lueasse, Van Lijnden, De Veer, Van Dam, Erasmus en J. A. Bolle. Tegen de heeren Fruytier, Moerdijk, Ysebaert, M. Bolle, Heijse, Kakebeeke, Maas, Pompe van Meer dervoort en Hammacher. Aartikel 9 in stemming gebracht, wordt daarop goedgekeurd met 24 tegen 13 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Waesberghe Jans sens, Van Deinse, De Casembroot, Dronkers, Van Rompu, Van der Have, Fokker, Kakebeeke, Van Tey lingen, Hennequin, Van Woelderen, Loois, Oggel Hollestelle, Van der Meer, Van der Lek de Clercq, De Bats, De Jonge, Lueasse, Van Lijnden, Pompe van Meerdervoort, Hammacher, Erasmus en J. A. Bolle. Tegen de heeren Siegers, Fruytier, Moerdijk, Yse baert, Vader van 's Gravenpolder, M. Bolle, Heijse, Moes, Den Boer, Maas, Noordijke, De Veer en Van Dam. Het voorstel in zijn geheel wordt hierop aange nomen met 26 tegen 11 stemmen. Voor stemmen de heeren Van Waesberghe Jans sens, Siegers, Van Deinse, De Casembroot, Van Rompu, Van der Have, Moerdijk, Ysebaert, Vader van 's Gra venpolder, Fokker, Kakebeeke, Van Teylingen, Hen nequin, Van Woelderen, Holleslelle, Van der Meer, De Boer, Van der Lek de Clercq, De Bats, De Jonge, Noordijke, Lueasse, Van Lijnden, Pompe van Meerder voort, Erasmus en J. A. Bolle. Tegen de heeren Fruytier, Dronkers, M. Bolle, Heijse, Loois, Oggel, Mo3s, Maas, De Veer, Hammacher en Van Dam. Hierop komt aan de orde het algemeen ver slag der afdeelingen betreffende het voorstel van Gedeputeerde Staten tot het aangaan eener geld- leening» groot 200.000. Het voorstel luidt: Bij besluit uwer vergadering van 12 November 1897 no 9, goedgekeurd bij koninklijk besluit van 21 Decem ber 1897 no. 64, is besloten, ten laste der provincie eene geldleening aan te gaan van ten hoogste 130.000 tot het aanschaffen van eene nieuwe stoomboot voor den provincialen Wester-Schelde-dienst. Deze leening is nog niet uitgeschreven, daar tot dusver geeue ter mijnen van betaling opvorderbaar waren. Bij het opmaken der begrooting voor 1899 is ons intusschen gebleken, dat de staat der provinciale geld middelen thans niet toelaat, om buitengewone uitga ven uit de gewone middelen te bestrijden. Het be drag der leening zal derhalve moeten worden verhoogd met de volgende posten a. het renteloos voorschot voor wegsverbetering aan den Isabellapolderbij uw besluit van 11 November 1897 no. 10 toegestaan tot een bedrag van tea hoogste f 10.000 en in verband, met de gehouden aan besteding bij ons besluit vau 16 April 1898 no. 70 bepaald opf 8.795.00 b. het renteloos voorschot voor wegs verbetering aan den Margarelhapolder, volgens het aan uwe vergadering inge diend voorstel te bepalen op ten hoogste 3.389.00 c. het renteloos voorschot voor wegs verbetering aan de gemeente Zuiddorpe, waarvoor bij uw besluit van 12 Novem ber 1897 no. 11, goedgekeurd bij konink lijk besluit van 21 December 1897 no. 64, in de begrooting voor 1898 is gebracht een bedrag van12.872.50' d. de kosten van aankoop en inrichting van een huis, bestemd voor de provinciale bibliotheek, volgens het aan uwe verga dering ingediende voorstel te stellen op 30.000.00 e. de kosten van buitengewone heistel ling van den steiger aan het Catsche Over te brengen f 55.047.50

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 65