BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. Met belangstelling wordt te gemoet gezien de uitslag van de poging, aangewend door het bestuur der afdeeling Vliasingen van de Veree niging tot bevordering van het vreemdelingen- verkeer in Walcherenom 't onbeblinkerd deel van den Noordzee-boulevard in beteren toe stand te krijgen. Natuurlijk is 't te hopen, dat dit bij het ge meentebestuur niet aan een doovemanadeur zal kloppen, en er nu, want vergissen wij ons niet, dan is men over die kwestie al meer doende geweest, klinkertjes zullen kunnen gevonden worden voor dat, inzonderheid voor dames wij bedoelen meer bijzonder.de Walchersche kleeren vuilmakend gedeelte van den prachti- gen boulevard. De bestendiging van den minder gunstigen toestand, waarin sommige straten verkeeren, alleen toe te schrijven aan gebrek aan iets wat men geld pleegt te noemen, kon wel eens, vree zen wij, tengevolge hebben, dat we het met grind zullen moeten doen, dat in elk geval toch al een groote, gewenschte verbetering zou zijn. Tot secretaris-penningmeester van het burgerlijk armbestuur te Koudekerke, ter vervanging van den heer P. Visser Jzn, naar elders vertrokken, is benoemd de heer P. J. Terwoert Sr. Te Borssele beeft de vader van den milicien, wiens eenige broeder den 1 Feb. 11. overleed, aan den minister van oorlog groot verlof voor zijn eenigen zoon aangevraagd. De minister heeft dezer dagen daarop afwijzend beschikt. Zooals vroeger werd gemeld, werd een ver zoek van bedoelden vader aan H. M. koningin- regentes om ontheffing van dienst voor zijn zoon niet ingewilligd. LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen schrijft men ons: Sommigen beweren, dat, nu wij geen winter hebben gehad, de zomer eveneens op zich zal laten wachten. Ik hoop het niet, maar het heeft er veel van. 'tWas Zondag ook weer regen en nog eens regen, doch gelukkig klaarde bet wêer tegen den avond op, zoodat velen hunne schreden naar het Grand Hótel des Bains konden richten, waar het muziekkorps der d.d. schutterij van Middelburg zijn derde concert in dit seizoen gaf. Zoowel door de bezoekers als door ben, die buiten stonden, werd wederom met aandacht naar de verschillende opgewekte nommers ge luisterd. De lie Militaire Marscheene compositie van den kapelmeester, was een ferm begin. Ondanks de drukke omlijsting door het hout werk, is de melodie eenvoudig, begrijpelijk en frisch. Van de drieblanken voor cornet-a-pistona en trompet ia de heer Morka nog al een lief hebber zij missen hun effect in marscben dan ook niet. De uitvoering van het Brautchor uit de Lohetigrin had iets minder mechanisch kunnen zijn; behalve eene enkele onnauwkeurigheid, predomineerden de middenstemmen teveel. Het Festspiel daarentegen was veel beter; dat ge- lijk stooten der triolen is lang niet eenvoudig. Bach's JubelouvertureLa Tzigane en de Entr'acte van Gillet hadden eveneens veel succes, terwijl die Kaiserparade van Eilenberg haar populariteit niet spoedig zal verliezen. Ten slotte wensch ik nog te releveeren, dat de bassen lang niet het minste contingent van dit harmoniekorps vormen; zulks hebben zij Zondagavond wêer bewezen. Mevrouw OldenboomLiitbemann, die een aanvraag ontving, of zy zich zou willen verbinden als dramatische zangeres aan de Nederlandsche opera, heeft besloten alleen als concertzangeres te blijven optreden. Het orkest der Nederlandsche opera zal bij de gala-voorstelling te Amsterdam, daar te geven ter gelegenheid van de inhuldiging van onze koningin, zijne medewerking verleenen. Misschien eveneens het koor. Hetzelfde orkest zal zich ook ten paleize doen hooren tijdens het diner op den dag der inhuldiging en na het diner. De orkestleden zijn ten paleize in hoedanig heid van stafmuzikanten der dd. schutterij aan wezig. Op hoog bevel, op uitdrukkelijk ver langen van H. M. de koningin-regentes, is dit orkest voor de muziek ten paleize aangewezen. Het heerlijke orkest van het Concertge bouw te Amsterdam, onder leiding van Willem Mengelberg, heeft in Bergen (Noorwegen), waar het ter gelegenheid der aldaar plaats hebbende muziekfeesten optreedt, een groot succes be haald. Bij aankomst aldaar was het verwelkomd door een comité, met Edvard Grieg aan het hoofd, dat het halverwege Vossevangen en Bergen was tegemoet gereisd. Zondag avond gaf hot zijn eerste concert voor een uitverkochte zaal. Uitgevoerd werden composities van Selmer, Sindig, Holter en Svendsen. Na afloop van het concert bracht het publiek aan het orkest een buitengewone ovatie, waarop dit, onder Mengelberg, met het Noorsche volks lied antwoordde. Op een uitnoodiging van Edvard Grieg werd dit door bet Wilhelmus ge volgd. Er heerschte groote geestdrift. Het orkest was dien avond te gast bij Grieg. Dins dag avond wordt het door het gemeentbestuur een feest aangeboden. ONDERWIJS. De afdeeling Walcheren van het Nederlandsch-Gnderwijzers-genootsch ap verga derde Zaterdag jl. in de sociëteit St. Joris alhier. De heer J. van Tooren bracht ver slag uit over de algemeene vergadering der gewestelijke vereeniging te Goes. Tot afgevaardigde naar de algemeene ver gadering van het genootschap, in Juli a. s. te Wageningen te houden, werd benoemd de heer J. van Tooren en tot diens plaatsvervanger de beer J. Boogerd. Ten opzichte der daar te behandelen punten werd den afgevaardigde een onbepaald man daat gegeven. De door het hoofdbestuur gestelde vragen omtrent schippers- en kramerskinderen werden ontkennend beantwoord. Nog werd bepaald, dat aan het gewestelijk bestuur voorgesteld zal worden, het saldo der bas van de gewestelijke vereeniging, die met het einde dezes jaars wordt opgeheven, te ver doelen onder de afdeelingen, die haar hebben bijeengebracht, en deze vrij te laten in de be stemming van het haar toekomend aandeel. Aan de universiteit te Amsterdam is het 2e natuurkundig-examen afgelegd door den heer J. C. J. Masaee en te Utrecht het candi- daats-examen in de geneeskunde door den heer P. J. H. Röell. Blijkens het achttiende jaarverslag van de Vereeniging voor Hooger Onderwijs op Gerefor meerden grondslag waren ingeschreven 116 studenten, van wie 73 voor de faculteit der godgeleerdheid, 3 voor die der godgeleerdheid en rechten, 5 voor die der godgeleerdheid en letteren, 20 voor die der rechtsgeleerdheid en 15 voor die der letteren. Met gunstig gevolg werden afgelegd 1 doe toraal examen en 9 candidaats in de theologie, 2 candidaats in de letteren en 14 propaedeu- tische voor de theologie. KERKNIEUWS. Op de Vrijdag te Middelburg door ver schillende afgevaardigden van de Nederd. Her vormde kerkvoogdijen in Zeeland gehouden vergadering, is besloten om gezamenlijk aan de synode te berichten, dat het bekende regie ment hun voorkomt onaannemelijk te zijn voor kerkvoogdijen, die onder eenig Prov. toezicht staan, te meer, daar zij allen van meening zijn, dat het beheer onder het toezicht der Prov. colleges niets te wenschen overlaat; dat zij schromelijke verwarring en verdeeldheid voor zien in de Hervormde kerk, wanneer de synode hare plannen mocht willen uitvoeren, en dat zij derhalve een nieuw reglement en vooral een reglement als door de Bynode is ontwor pen ongewenscht achten en verkiezen de oude regeling te behouden. Door den kerkeraad der Herv. gemeente te Enschedé is in beginsel besloten, met het oog op den kortijd tijd, dien velen tegenwoor dig voldoende achten, om zich voor de aan neming tot lidmaat voor te bereiden, voortaan niemand tot lidmaat aan te nemen, die niet drie achtereenvolgende jaren hier of elders ter catechisatie ging. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar; Scherpenisse F. C. Unger, cand.; St. Annaland C. Waardenburg teGoede- reedej Eist L. G.Bolkenstein, cand.; Woudsend W. Hulsbergen te SlochterenAesendelft W. H. Roobal te OostvoorneKootwijk (Geld.) H. J. Schouten te Ommeren; Holten (toez.) G. Boersma te Hollandsche Veld (bö Hoogeveen); Berkel en Rodenrijs E. J. W. Posthumus Meyjes te HeinenoordNienwveen dr C. D. Sax Jr. te BoskoopBleiswijk J. Haring, cand.; en naar Barneveld D. M. Boonstra te Ouderkerk aan den IJsel. Aangenomen naar Weel door J. W. A. Klink hamer Bredius, cand.: en naar Beetgum (toez.) door S. Miedema te Anna Paulowna. Bedankt voorOost en West-Souburg door F. Ch. Geerling te Medemblik; Staphorst door E. H. Jonkers te Zuid-Beierland; WaterlngcD (Z.-Hdoor dr E. J. W. Posthumus Meyjes te HeinenoordNiehove door J. G. van Loenen, cand.; Beetsterzwaag door H. van der Meulen te JoureJoure door D. Aris te Drachten Ciliaarshoek door J. Ph. Meyninck Jr., cand.; en naar Wouterswoude en Nieuw Beijerland door L. G. Bolkenstein. Gereform. kerken. Beroepen naarSneek dr J. Hania te Oos terbier um. Bedankt voor: Vijfhuizen (Haarlemmermeer) door J. de Vries, cand. De bij het 3de reg. inf. benoemde kapitein C. Sommer komt te Bergen op Zoom in garnizoen, Den heer mr Th. H. de Meester, benoemd vice-president van den raad van Indië, afge treden administrateur der generale thesaurie, is door de ambtenaren van die afdeeling een bewijs van waardeering aangeboden, bij welke gelegenheid hulde werd gebracht aan de strikte onpartijdigheid, waarmede door hem steeds aller belangen werden behartigd. Zondag heeft op de wielerbaan te Amster dam de aangekondigde wedstrijd over 100 KM. tusschen Cordang en Bonhours plaats gehad. Er was veel publiek, niettegenstaande het minder gunstig weer. Voor Cordang bestond de gangmakerij uit 3 quintuplets en 4 quadruplets, de dusgenaamde „Dunlop-team" Bonhours had meegebracht 4 quadruplets, een quintuplet, een triplet en een reserve quintuplet. De beide rijders werden, toen zij op de baan kwamen,met gejuich ontvangen, vooral Cordang, die gekleed was in de groene trui van de Rot- terdamsche vereeniging Thor. Cordang reed de 100 KM. in 2.11.17% sec. en sloeg Bonhours met 11 laps. Met zes kransen kwam hij uit de baan. Op de wielerbaan werd bekend gemaakt dat Cordang Woensdagavond tusschen 7 en 9 uur, record zal rijden en dat de match Cordang Bonhours, die Zondag a. s. te Antwerpen moest plaats hebben, dien dag te Amsterdam zal ver reden worden. De afstand zal 50 kilometer bedragen. De a. s. troonsbestijging van H. M. ko ningin Wilhelmina zal door de Vereeniging van Nederlandsche scherpschutterswaarvan H. M. de feoningin-regentesde hooge beschermvrouw is, gevierd worden door het houden van eeD buitengewonen algemeenen schietwedstrijd van 5—9 Juli a. s. te Loosduinen. Aan dezen wed strijd wordt een kamp verbonden, waarin da deelnemers kunnen overnachten, terwijl er. voor gezorgd, is dat des avonds op gepaste wijze kan worden feestgevierd. De wedstrijden zijn verdeeld in die met ge weer op 250 meter, met revolver en flobert. Eene fraaie collectie prijzen wordt bijeenge bracht en van de zuster vereeniging te Lyon werd o.a. een fraaie gouden medaille ter waarde van löO^frcs. ontvangen. Als eere-voorzitter van den wedstrijd zal optreden jhr. H. Laman Trip, generaal-majoor commandant der 1ste divisie infanterie. Het in ons vorig nommer gemelde ongeluk, den heer M. van Bergen op Zoom op de tram naar Tholen overkomen, werd veroorzaakt doordien hg zijn hoed, die afviel, wilde grijpen en daarbg het evenwicht verloor en van het balcon viel. Zyn been, onder de knie afge reden, is reeds geamputeerd. Het bericht, dat de Rotterdamsche brie venbesteller, die verdacht wordt van verduis tering van een aangeteekenden brief, uit de voorloopige hechteniB zou ontslagen zijn wegens gebleken onschuld, is onjuist. Van onschuld is niets gebleken. Integendeel zal de man on der de genoemde beschuldiging terecht staan en blijft hij, in afwachting van de rechterlijke uitspraak, in zijne betrekking geschorst. Aldaar is Zaterdagmorgen een Engelsche matroos uit de mast van zijn schip gevallen. De man brak de halswervelkolom en was op slag dood. In dezelfde gemeente is Zaterdagochtend uit de Lijnbaanstraat een twintigjarige jonge man uit Middelburg, die bfj zijne zuster ver blijf hield, op verzoek zijner moeder aange houden en, wgi hg zelf de reiskosten niet kon betalen, onder geleide der politie, naar zijne woonplaats gebracht. Een eierenkoopman te 's Gravenland ont ving van een leverancier, volgens bestelling, tegen rembours eene mand met eieren. By het uitpakken bleek echter, dat er, in plaats van 1900, slechts 400 boven in waren terwijl de mand overigens met steenen was gevuld. De politie is met het geval iu kennis gesteld. Toen Zondagavond in een der Singels te Amsterdam door een visscher zQn bedrQf werd uitgeoefend, haalde hij in zyn net op het lyk van den veedrijver K., aldaar, die sedert een paar dagen werd vermist. Een arbeider aan de spoorlijn Alkmaar Hoorn sprong van een zandtrein; een zyner armen werd geheel afgesneden. Een dienstmeisje te Rijswijk (bij Wou- drichem) verwondde haar hand aan een lepel, waardoor bloedvergiftiging ontstond en hand en arm hevig gingen opzwellen. Hoewel er spoedig een geneesheer werd gehaald, is het meisje toch in zorgwekkenden toestand. Te Arnhem is een 18 jarig meisje ver dwenen, zonder men er in geslaagd is te ont dekken waar zij zich bevindt. Zij vroeg aan hare ouders toestemming om voor een dag of acht hare elders wonende familie te bezoeken en kreeg dat verlof. Omdat tegelgkertyd met het meiBje een ge huwd man, tevens vader, Arnhem verliet en het publiek gerucht beide zaken met elkaar in verband bracht werd een onderzoek ingesteld. Het meisje is niet bij de familie aangekomen en haar vermoedelijke ontvoerder is ook zoek In verband met het tramongeluk bij Oppenhuizen (Fr.) is eene gerechtlijke instructie geopend. Vrijdag jl. werd een der passagiers van de tram op den ongeluksavond, door den rechter van instructie gehoord. De beide ge wonde dames moeten goed vooruit gaan in beterschap. Men zegt, dat de N. T. M. zich bereid verklaard heeft de kosten der verpleging te betalen. Naar aanleiding van den wenk, dooreen wielrijder aan voetgangers gegeven, zegt de Haagsche Crt.Dit is zeer juist. Maar voor eerst zyn er, behalve vele beschaafde en be kwame, ook een aantal lompe, onbesuisde en onhandige wielryders. En danwie denkt zelfs aan den besten en verstandigsten raad als hij aan 't schrikken wordt gemaakt, wat menige wielrijder doet door in zijne vliegende vaart plotseling te toeteren, als hij vlak achtei iemand is, die hem in den weg loopt? Nieuw licht. Te Kreukelen Is een proef genomen met een nieuwe wijze van straatverlichting, die algemeen zeer voldoet en door bevoegde beoordeelaars het mooiste gasgloeilicht wordt genoemd, dat zich denken laat. De exploitatie van deze soort van verlichting, uitgevonden door den heer A. J. van Vriesland te Amsterdam, is in handen van een consor tium, waarvan de heer mr A. H. van Nierop te Hilversum, president is. Het gas, waarmede de verlichting plaats heeft, wordt bereid uit dampkringslucht en gasoline of soortgelijke koolwaterstoffen, wier dampen reeds bij nul graden een aanmerkelijke span ning bezitten. Het is vrij van giftige bestanddcelen, van zwavel en ammoniak, en is, op zich zelf, vol- omen onontplofbaar. 'i Het bezit een eigenaardigen reuk, zoodat lebken iu zijn geleidingen makkelijk bespeurd worden. Het is geschikt tot verwarming met gas komforen, tot vorlichting met vleermuis-, Argand- en vooral gloeilicht-branders, en tot het voeden van gasmotoren. In een aantal gemeenten is concessie gevraagd om dit gas te exploiteeren, waartoe een groote Nederlandsche maatschappij zal worden gecon stitueerd. In Zeeland voor: Aardenburg, Axel, Brouwershaven, Domburg, Sas van Gent en Sluis. Het consortium stelt zich voor het licht in de huizen te leveren tegen 1 cent per brander en per uur door gebruikmaking van muntgas meters. De moeilijkheden betreffende het Ant- werpsche conservatorium zijn opgelost. Benoit blijft aan. Wij maakten dezer dagen melding van een vreemdsoortige vertaling van het Bel gische militaire strafwetboek, dat in Vlaamschen tekst 14 en in den Fransehen tekst 15 dagen straf bedreigt. Nog erger is wat de Ind. mededeelt. In eenige gemeenten, waar men een tweetalige politie-verordening heeft, gelast de Ylaamsche tekst den koetsiers links uit te halen, terwyi de Fransche tekst het tegendeel voorschrijft. Te Antwerpen waren Donderdagavond drie jongens om een vol geladen wagen aan het spelen. Een hunner, een achtjarige knaap, deed den wagen wippen, zoodat hij de lading, welke uit hout bestond, op het lichaam kreeg. Eenige oogenblikken later stierf het ventje zijn borst was ingedrukt. Het Fransche kamerlid Leygues, de laat ste dagen herhaaldelgk als aanstaand minister genoemd, heeft Zaterdag bij het Palais Bourbon een hollend paard gegrepen. Aartshertogin Elisabeth van Oostenrijk, die naar Madrid ging om haar dochter, de re gentes, in deze moeilijke tijden by te staan, is ernstig ziek. De aartshertogin ia een zuster van de Belgische koningin. Verkoopingen enz. Ten behoeve van de troepen iu het gar nizoen Middelburg is voor het tydvak van 1 Juli 1898 t/m 30 Juni 1899 opgedragenaan J. A. Dekker aldaar de levering van peper h 56 cent, aardappelmeel a 16 cent, mosterd A18 cent, p. K.G. en azijn a 6 cent per liter; aan P. Danielse die van melk a 6 cent per liter en aan K. Meertens de levering van zout a 9 cent per KG.; het laatste echter tot 31 Dec. e.k. A. van Sorge zal de aardappelen leveren tegen f 1.89 per HL. Door kerkvoogden en notabelen der Ned. hervormde gemeente St. Maartensdijk werd heden middag in de consistoriekamer in het openbaar aanbesteed: het binnen- en buiten schilderwerk aan het kerkgebouw. Minste inschrijver was de heer L. de Wilde te St. Maartensdijk voor f 1425. Door het bestuur van het waterschap Loven en Willemskerke werd heden middag in het Nederlandsch Logement te Terneuzen in het openbaar aanbesteed: het maken van werken tot zeewering, van dijksverbetering en aanleg van steenglooiing enz., met het onder houd daarvan tot en met 30 April 1899. Minste inschryver was de heer J. de Bree Fzu te Terneuzen voor 15.950. HERIJK. Deze heryk is bepaald als volgt, voor: Brouwershaven, ook voor Duivendyke, en 28 Juni. Heden morgen omstreeks half twaalf zat op het bolwerk alhier een twaalfjarig meisje op eene bank by den Seismolen te breien, ter wijl haar eenjarig broertje bjj haar in den kinderwagen speelde. Toevallig rolde de wagen voort, de vest in, waarop het meisje haar broertje uavloog en met het hoofdje boven water hield tot een paar stadswerkers, die in de nabyheid bezig waren, haar hielpen om den kleine uit zijn benarde positie te verlossen. 's Cravenhage. Eerste kamer. Inde zitting van heden is aangenomen het ontwerp tot regeling van de vergoeding voor tydelijke diensten met pensioen. Bij de behandeling der definitieve begrooting van marine bracht de heer Van Alphen hulde aan den minister, den gouverneur-generaal, de officieren en de minderen van het Indische leger, inzonderheid aan kolonel Van Heutsz, voor het beleid, de vastberadenheid en den moed by de leiding der Pedir-expeditie. De minister sloot zich warm daarby aan. De heer Van Alphen vroeg voorts om ver betering van het lot van bet personeel, om een stoomloodsdienst en om betere verlichting en versterking der signalen aan denRotterdamschen waterweg. De heer Van Asch van Wijck keurde af den eisch van afgelegd eindexamen eener Hoogere Burgerschool voor het examen tot toelating als aspirant-administrateur bij de marine. De minister verklaarde geleidelijk verbete ring van den loodsdienst te beoogen en bij den Rotterdamschen waterweg mistsignalen zeer onraadzaam te achten. In den maatregel betreffende het toelatings examen voor adspirant-administrateur, kan geen verandering gebracht worden. De begrooting is daarop aangenomen. Een door den heer Van Asch van Wyck voorgestelde motie betreffende het toelatings examen zal later behandeld worden. New-York. Zondag zijn 300 Cubanen by Sagua aan wal gezet. De Herald meldt, dat by de verkenning een stoomboot gemakkelijk het wrak van de Mer- rimac passeerde. Generaal Shafter rapporteert dat een Ame- rikaansche afdeeling in een hinderlaag viel en 22 dooden en 80 gewonden kreeg. Het vuur der Spanjaarden was zeer juist en wel onderhouden. San Francisco. De derde expeditie, ter sterkte van 4000 man, is voor de Philippynen ingescheept. Port-Said. Op verzoek van de Amerikaansche regeering zal Egypte voorloopig niet toestaan, dat het Spaansche eskader van admiraal Ca- mara hier kolen inneemt. Marktprijzen ran Tarwe en MeeL Maandag 27 Juni. Rotterdam. Bericht tian den make laar H. van BandtcykJ. De markt was heden stil. Mais iets minder vast. Meel op de iets lagere pryzen weinig begeerd. Zaterdag 26 Juni. Antwerpen. Tarwe lager Amerikaausoh tr. 22%. Parijs. Tarwe prijshoudend; loop. md. fr. 25.45. Pesth. Tarwe beter gestemd. Zaterdag 8.80fl. Vrijdag 8.95 li. Beriyn. De Vrijdag ontstane vaste stem ming voor tarwe en rogge behield beden, on danks de flauwe telegrammen uit Amerika, de overhand. Per Juli-lev. werd tarwe zelfs mk. 2.50 hooger betaald, terwijl per najaar-lev. de prys van Vrijdag gehandhaafd bleef, even als voor rogge. New-York dis. vorigau dag Chicago 80; 80. Algemeen Overzicht. Na het langste ministerie de langste crisis. Want wij herinneren ons niet, dat een minis ter ieele crisis in Frankrijk ooit zoo lang heeft geduurd als de tegenwoordige, 't Is heden de dertiende dag, en men is nog niets verder, dan dat men drie combinaties zag mislukken en daardoor de kansen voor no. 4 sterk zag ver minderen. Want gunstig ziet de toestand er niet uit. Dat biykt uit het licht dat Chs Dupuy over de mislukking van de combinatie-Peytral deed opgaan. Aan de Temps toch deelde deze het volgende medeIn een onderhoud, dat Peytral met Dupuy, Delombre en Leygues had, waren dezen het over zekere grondslagen eens, o.a. over de opneming van Cavaignac in het kabinet, waar hy de por tefeuille van openbare werken zou krijgen, ter wijl oorlog voor generaal Saussier waB bestemd. Den volgenden dag deelde Peytral mede, dat daarin verandering was gekomen. Openbare werken was voor Mesureur bestemd,en Cavaignac zou oorlog krijgen. Dit laatste werd door de gematigden (de zoogen. progressisten) goedgekeurd, maar tegen de opneming van Mesureur werd bedenking gemaakt. Niet om den persoon, maar om een politieke reden. Het karakter van het kabinet zou zijn ver zoening van de beide fepublikeinsche groepen, en by dien grondslag paste de radico-socialist Mesureur niet. Deze toch had tot in de laatste weken een zeer militante houding tegen het centrum aangenomen. Peytral erkende het gewicht dezer bedenking, en beloofde een grondslag, voor overeenstem ming te zullen zoeken. Maar Zaterdag schreef hy, dat hij zelf de vrijheid wilde hebben te bepalen, welke leden der radico-socialistische groep door hem zouden worden aangezocht. Dnpuy zag daarin een weigering om te onderhandelen; hij raadpleegde zijn vrienden, en deelde Peytral mede, dat de progressisten onder deze omstandigheden tot hun spijt ver plicht waren hun vrijheid te hernemen. Deze mededeeliug werd door Peytral ontvangen, kort voor het uur waarop hy naar het Elysêe zou gaan, zoodat de daar te bréngen boodschap geheel van karakter veranderde, en aan presi dent Faure de mislukking der derde opdracht moest worden medegedeeld. Reeds een paar uur later vernam het publiek, dat Faure thans Brisson bij zich had ontboden, een stap welke natuuriyk nog meer verbaasde dan alles wat bekend werd over de mislukking van Peytral. Nauwelijks 14 dagen geleden was Brisson, die eenige jaren voorzitter der kamer was, het middelpunt geweest van den strijd tusschen de beide republikeinsche groepen, en de strijd voor of tegen Brisson was, zy het ook met kleine meerderheid, ten zijnen nadeele beslist. Hem nu tot het gezag te zien roepen was velen een bijzondere verrassing. Wel was Brisson steeds een groote v oorstander der concentratie geweest, maar toch maakten de gebeurtenissen der jongste weken hem weinig geschikt voor een ministerie van verzoening, gelijk ontworpen was. Maar men zegt dat dit plan half is opgegeven. Brisson moet zich b ij Faure hebben beklaagd over de eerste stappen van den president, waardoor de crisis zoo ingewikkeld werd, en gezegd dat hy de vrye hand verlangde. Hy zon, zoo wordt beweerd, geen enkel medestan der van Méline in zijn kabinet opnemen en alleen de mannen die vóór de motie-Ricard stemden. Een ander bezwaar, dat niet minder zwaar weegt, is dat Brisson den naam heeft in de Dreyfuss-zaak niet zuiver op de graat te zyn, en een herziening van het onrechtvaardige ea onwettige vonnis te willen. Dupuy, van wien hetzelfde werd gezegd, had zich een paar dagen vroeger in de Siècle van dien blaam doen zuiveren, maar Brisson niet en zoo werd terstond een felle campagne tegen den oud-minister geopend. Nog steeds blijft deze zaak dus de alles beheerschende kwestie. Maar het ziet er, on; danks een merkwaardige bekentenis van Dupuy, minder dan ooit naar uit, dat men zich in deze vrij zal maken. President Faure toch heeft zich laten vinden tot een daad, welke van een zeer vijandelijke gezindheid blijk geeft! Immers nog Zaterdag heeft hij op voordracht van generaal Billot het oordeel bekrachtigd van Jden raad van onderzoek, welke eenstem mig had verklaard, dat Reinach uit den dienst moest. Dat de president der republiek, zich bij dit advies neerlegt, is constitutioneel. Maar dat hy een zoo belangrijken maatregel nam, op voordracht van een demissionair minister, op voordracht van Billot, die wellicht denzelfden dag zou ophouden minister te zijn, dat is naar veler meening wat erg kraB. Maar meer nog dan dit partijdige optreden, deze haast alsof geen andere minister voorzoo groote laagheid te vinden zou zyn, verdient de onthulling van Conybeare de aandacht,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2