IUIDDELBURGSOHE COURANT. N°. 149. 141s Jaargang. 1898. Dinsdag 28 Juni. JammerIets te laat. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Frjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- A£zonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 27 Juni 8 n. vm. 61 gr. 12 u 66 gr., av. 4 u. 64 gr. P. Verw. zw. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rege^ Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Middelburg 27 Juni. Dr Kuyper is toch een bolleboos in het zoeken van argumenten en in het zwijgen en spreken op zijn pas, al naar het belang van de partij dit medebrengt Jammer dat eigen trawanten zoo slecht zijne handelingen begrijpen of believen weer te geven. Want, anders zouden zij bij verkiezingen niet zooveel onheilig vuur branden! In het gansche land, en niet het minst in ons gewest, heeft men bij de jongste stemmin gen voor de Provinciale staten de leuze doen weerklinken„tegen den leerplicht." Men beeft der goê gemeente allerlei erge din gen omtrent de invoering van dien leerplicht verteld, maar men heeft haar niet duidelijk gemaakt dat daarbij rekening wordt gehouden met verschillende bezwaren, met de belangen van den landbouw enz. enz. Dat moest niet. Het was eenvoudig de kwestie zijn slag te slaan. Tegen leerplicht moesten de onnoozele, de weinig doordenkende kiezers worden opgezet; het eigen belang moest daarbij worden geprik keld en de kortzichtigheid gevleid. Het ontwerp tot invoering daarvan diende als wapen. En dat alles trots de warme verdediging daarvan door den heer J. C. Fabius, een der veteranen van de anti-revolutionnaire partij. En nog erger: niettegenstaande dr Kuyper zelf in principe voor leerplicht is. Daarop is reeds in de eerste verkiezingsda gen gewezen; maar niet grondig kunnende aantoonen de bewijzen voor die bewering, ont hielden wij ons van mededeeling of verspreiding daarvan. Nu echter erkent de hoofdredacteur van de De Standaard dit zelf en schrijft bij in het jongste nommer daarvan een opstel over Leer plicht, waarvan de aanhef aldus luidt „Er is bij de provinciale stembus in een Zierikzeesch blad terecht op gewezen, dat dr Knyper zich voorheen voor „leerplicht" heeft verklaard. Laat ons er aanstonds bijvoegen, dat de trouwe lezers van De Standaard even eens weten, hoe ook onze redactie keer op keer een goed woord voor leerplicht sprak. Maar ten eenenmale vergist zicb, wie acht, dat we door ons afkeurend oordeel over het ingediende ontwerp, met deze vroegere uitlatin gen in tegenspraak kwamen. Ons standpunt was, en is nog steeds, dat de overheid niet met leerplicht moet beginnen maar met leerplicht moet eindigen. Eerst moet door 's lands zede, door de alge- in eene usantie, door het verhoogd plichtsbesef der ouders, de noodzakelijkheid om de jonge kinderen een deugdelijk onderwijs te doen ge nieten, in de algemeene overtuiging zijn door gedrongen. Door die zedelijke pressie moet het eerst zoover worden gebracht dat men grosso modo zeggen kan, dat de jeugd over heel het land school gaat of thuis onderwijs ontvangt. Doch is dat punt eenmaal bereikt, en blijft er dan nog, zoo redeneerden we steeds, eeD kleine groep van onwillige of ondeugende ou ders over, die blijken voor geen zedeiijken prikkel vatbaar te zijn, dan is de ure gekomen voor de overheid, om ter bescherming van het verwaarloosde kind op te treden. Ons eenig verschil met vroeger bestaat hierin, dat we eertijds deze taak ook uit zucht naar zelfbehoud op de schouders der overheid wil den leggen, en nu dit argument varen lieten, en ons geheel terugtrokken in de stelling, dat het verwaarloosde kind is te beschermen". Na deze inleiding komt de hoofdredacteur van het ultra-anti-revolutionnair orgaan tot het practisch deel van zijn betoog. En wat schrift hij nu Men leze: „Practisch toch komt het op hetzelfde neer. of de Overheid den leerplicht regelt, om den Staat te beveiligen tegen de gevolgen van het leerverzuim, of wel dat de Overheid den leer plicht regelt ter bescherming van het kind zelf Wat de hoofdzaak betreft, blijft alzoo ons oordeel, voor als na, dat, is eenmaal het getal van alle onderwijs verstokenen tot een minimum herleid, en heeft de zedelijke pressie uitge werkt, het oogenblik voor de Overheid geko men is, om met het gezag der wet tusschen- Jbeiden te treden. De vraag of dit oogenblik bereikt is, hangt natuurlijk van de cijfers af. En nu bleek dat het zwarte cijfer niet ruim 60.000 is, maar feitelijk op hoogstens 12.000 neerkomt, hebben we niet geaarzeld, openlijk uit te spreken, dat ook o. i. het oogenblik voor het optreden der Overheid gekomen is. De liberalen hunnerzijds hadden er steeds belang bij, het cijfer der verzuimers hoog te laten klinken; wij daarentegen lieten de actie juist van het lage cijfer afhangen. Ware het cijfer van 60.000, dat de liberalen bij de stembus gebruikt hebben, reëel geweest we zouden gemaand hebben om nog te Wachten. Zestig duizend ware nog bijna 10 pet. ge weest, en we waren overtuigd, dat dit cijfer nog heel wat alleen door zedelijke pressie kon ilen. Nu echter blijkt, dat ook deze stembusleus der liberalen onreëel en valsch was, en het feitelijke cijfer veel, veel lager is dan zij de kiezers diets maakten, nu komt het ook ons voor, dat van zedelijke pressie zoo goed als geen heil meer is te verwachten, en dat alzoo de macht der wet zich heeft te doen gelden. Doch hieruit volgt nog in het minst niet, dat we daarom voor lief moeten nemen, al wat men ons van liberale zijde ter doelsbe- reiking aanbiedt. En nog veel minder, dat we daarom ons recht zouden hebben verbeurd om tegen dit ontwerp-Borgesius met alle kracht op te komen." Nu volgen eenige bezwaren tegen het ont werp en daarna wordt nog eens gestipuleerd het standpunt, tegenover leerplicht ingenomen. Wat zeggen de volgelingen van dr Kuyper wel van zulk een beschouwing? Jammer, dat zij niet vóór of tijdens de stemmingen voor de Provinciale Staten is verschenen. Wat hadden wij dan op zuiverder terrein gestaan. Dan ware toch het groote strijdwapen nit die dagen kunnen weggeborgen zijn. Want principiëel staan dr Kuyper en wij, liberalen, op een en hetzelfde standpunt. In beginsel zijn hij en wij het over leerplicht volmaakt eens. Het verschil geldt alleen een kwestie van opportuniteit. En wat nog duidelijker spreekt: dr Kuyper is,"volgens zijn schrijven, zelfs over dat verschil reeds heen, en beaamt dat nu wel degelijk de tijd er reeds is om „de macht der wet zich te Nog meer. Hij staat geheel op ons standpunt waar hij verklaart recht te hebben om tegen het ontwerp- Borgesius op te komen zelfs met alle kracht. Zeker en stellig heeft hij dat recht. Dat heeft ieder die meent dat het ontwerp niet voldoet, slechts half bevredigt, verbetering behoeft of wat ook. Wij zijn dr Kuyper erkentelijk voor zijne eerlijke bekentenis. Alleenzij komt wêer te laat. Nu, nadat de trawanten alles hebben gedaan om leerplicht als verkiezingswapen te gebruiken, nu eerst te zeggendat is niet mijn standpuntik ben in principe er vooralleen over de wijze van in voeren en uitvoeren verschil ikdat is igno- beldat is weer eene slechte politiek dat is eene politiek, een christenstaatsman o nwaardig. Het blijkt nu toch achteraf dat het een erg leelijke verkiezingsmanoeuvre is geweest om, uit naam der Calvinistische partij, de leuze: tegen den leerplicht" te doen hoorente praten over dwang in deze en over ongeoorloofde Het is weêr een donkere bladzijde te meer in het schuldboek der Kuyperianen, dat zij met zulk een middel de gemoederen hebben veront rust, niettegenstaande de hoofdman van het leger het in principe eens is met de liberalen. Tot welke treurige politieke manoeuvres moet toch die party haar toevlucht nemen om zich, met behulp van katholieken en christelijk- bistorischen, staande te houden! Liever geen overwinning dan op zulk een ijze! Maar „het doel heiligt de middelen", vindt ook bij die party steeds meer en meer toepas sing Wij spatieeren. Red. De Krijgsman te Muidenberichten, die eener zijds bewezen boe dringend noodig verbeterin gen daar zyn en anderzijds hoe de directie meent dat er alles is zoo goed als men slechts wenachen kan. Eigenaardig is echter wel het volgende, aan het N. v. d. D. ontleend. Door 37 werklieden van die fabriek was tot de directie het verzoek gericht om loonsver- hooging, benevens wijziging van den winter- dienst. De directie verklaarde dat verzoek niet in overweging te kunnen nemen, omdat, zoo luidt het bericht letterlijk, „zij reeds een plan had opgevat en zeer in moeilijkheden werd gebracht èn door het jongste ongeluk èn door dit ver zoek. Zy beschouwde deze poging der werk lieden meer als een gevolg van opruiïng en zou zich niet storen aan hetgeen betreffende de fabrieksaangelegenheden in het publiek wordt gesproken". Als dat nu geen aflegger is Een ander zou zeggendat verzoek komt juist van pas, nu de directie zelve plan had toch iets te doen in den geest daarvan. En dan, zoo meldt men verder, de directie heeft al iets gedaan. Raadt eens wat? Men raadt het in geen tienen. De directie heeft voor de werklieden een brancard aangeschaft. Wat zegt men van zoo'n vriendelijke, aar dige zorgzaamheid van de directie De werklieden kunnen thans gerust zijn. Laat er nu maar een ongeluk gebeuren, zij hebben de zekerheid dat zij per brancard zullen worden vervoerd. Wat willen zij nog meer? Het is immers dwaasheid liever te verlangen dat men maatregelen neme om ongelukken te voorkomen, opdat een brancard overbodig zy t Wat een zorgzame directie Zij heeft groot gelijk, dat zij zich niet stoort aan het oordeel van anderen Zy alleen beeft iid in pacht. Meel en klorcipenhout. Aangaande het bericht van het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaanderen (W.-D.j, dat er name ly k klompenhout in.het tarwemeel, hier te lande gebruikt, zou worden gemengd, heeft de redactie der Ned. Bakkers Courant een onderzoek inge steld, met het gevolg, dat, naar men haar mededeelde, de vervalsching niet hier te lande, maar wel in Frankrijk zou worden gepleegd, iets wat iedere lezer trouwens reeds lang uit het Maandblad tegen de Vervalsching en wist. Men deelde het blad mede, dat, aangezien er zeer veel inférieure bloem uit Frankrijk in ons land wordt iDgevoerd, er dus hier te lande ook zoodanig meel met klompenafval gebruikt werd. Dit sensatiebericht is daarom overdreven, wijl de Fransche importeurs er wel voor zullen zorgen, naar Nederland zoodanig meel niet uit te voeren. Bovendien is er al sinds geruimen tijd van het importeeren van Fransch meel in ons land geen sprake meer. BENOEMIN UJUfl ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot schoolopziener in het district Roermond dr J. L. A. Steyns, directeur der R. H. B. S. te Helmond en schoolopziener in het arrondissement Helmond, uit welke beide laatstgemelde betrekkingen hem gelijktijdig eervol ontslag wordt verleend; is ingetrokken de benoeming van O. Verhagen tot ontvanger der dir. belast, enz. te Loos duinen c. a., met bevestiging in zyne betrek king van ontvanger derzelfde middelen te Loenen c. a., en is benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Loosduinen c. a. F. G. Versfeit, ontvanger derzelfde middelen te Heerlen c.a.; is de bij de koloniale-reserve ingedeelte lste- luit. der inf. van het leger in N.-I. W. H. baron van Neukirchen, genaamd Nijvenheim, op zijn verzoek, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toe kenning van den tit. rang van kapitein, en van pensioen. De gewone audiëntie van den minister van oorlog zal Donderdag niet plaats hebben. Blijkens een telegram van den Gouv.-generaal van N.-I., van 25 dezer, wordt de gouverne- ments-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op 99.000 pikols. EEN ZORGZAME DIRECTIE. Reeds meermalen namen wij berichten op omtrent den toestand aan de buskruitfabriek LEELIJKE RECLAMES. Het valt een gewoon mensch niet gemakke lijk zich in te denken in de gedachtengang en in de gewaarwordingen van den meerdere, zegt de Bchrijver der Brieven uit de Hofstad in de Arnh. Crt. Het kan dus zeer goed ge beuren dat ik mij totaal vergis; maar wanneer ik onze Koningin was, zou ik walgen van bet ydelyk gebruik, dat er van den naam en het portret van Hare Majesteit wordt gemaakt. Chocolade, schrytpapier, rijwielen, kwast, siga ren, ja wat niet al meer wordt onder den naam en het portret van koningin Wilhelmina ver kocht, en voor elk winkelvenster, al worden er maar kruidenierswaren en drogerijen en verfwaren verkocht, ergert de voorbijganger zich aan portretten, waarvan het eene al leelij- ker dan het andere is. Zelfs de boter- (ik zal het maar schryven verkoopers geven afschu welijke conterfeitsels in kleurendruk toe aan den kooper van een zekere hoeveelheid van hunne waar. De exemplaren, die als lokvink tusschen boter, kaas en eieren uitgestald staan, geven, indien ze in zinnebeeldigen zin moeten opgevat worden, geen beste gedachten van de echtheid van het eigenlijk handelsartikel. Men moet deze aanmerking niet trachten weg te redeneeren door te zeggen, dat het alles wel gemeende, schoon misschien onbeholpen, staal tjes van hulde, gehechtheid en vaderlandsliefde zijn, waaraan de gebrekkige, naïeve vorm zelfs een zekere mate van aandoenlijkheid geeft. Dit is my al gezegd, maar de pure waarheid is dat we hier met een felle reclame te doen hebben en anders niet. De dus handelende in- dustrieelen zijn er alleen op bedacht hunne gebrekkige of op de gewone wijs onverkoop bare waar aan den man te brengen. Legden zij er zich op toe de koningin te eeren en H. M. 's naam en persoon bij het publiek meer be kend en meer bemind te maken, dan zouden er zeer zeker niet zooveel afschuwelyke, niet- gelijkende portetten van de jonge vorstin in alle straten en voor alle winkels te zien zyn. Fabrieks- en handwerksnijverheid. In de Zaterdag, door de Vereeniging tot be vordering van fabrieJes- en handwerksnijverheid te Amsterdam, onder leiding van mr E. Fokker, voortgezette algemeene vergadering werd als plaats voor de volgende bijeenkomst Dordrecht aangewezen en wel omstreeks einde Juni of begin Juli. Op voorstel van het hoofdbestuuur werd besloten de vereeniging lid te doen worden van de vereeniging tot veredeling van het ambacht door proeven van bekwaamheid en het uitgeven van ambachtsboeken, tegen een con tributie van f 10 's jaars. Aan de orde kwam hierop punt IIs bet toepassen van boeten of kortingen op het loon in fabrieken en werkplaatsen als straf voor overtreding en als schadeloosstelling goed te keuren De voorzitter gaf al3 zijn gevoelen te kennen, dat deze vraag moeilijk beantwoord kan wor den zonder de bepalingen van het arbeids contract te kennen. Ook achtte hij het wen- schelijk, voor een richtige beantwoording der vraag, den toestand dienaangaande in het buiten land te kennen en gaf daaromtrent eenige in lichtingen. Het resultaat der bespreking was de aan neming van eenige conclusiën, nl. dat bij even- tueele wettelijke regeling van het boetenstelsel het noodig is, dat die boete een zeker percen tage van het dag-of weekloon niet overschrydt; dat de boete den werkman ten goede kome, tenzij schade voor den patroon is ontstaan dat beroep ook van den werkgever niet mag worden uitgesloten, evenmin controle op het beheer van de boetenkas, en eindelyk, dat het reglement in de werkplaats moet worden aan geplakt. Hierna werd punt II, de kwestie van uitbe taling van het loon, besproken. Is de Zater dag ongeschikt of ongewenscht? De zaak werd door den voorzitter en anderen van zoo huishoudelyken aard geacht, dat na kort debat de vergadering als haar meening uitsprak, dat wettelyke regeling overbodig is en deze aangelegenheid aan partyen maar zooveel mogelijk in het belang van den werk man moet worden overgelaten. Wenschelyk zou het zijn, dat de Zaterdag avond daarbij zooveel mogelijk vermeden werd. Het volgend punt wasde al of niet wen- schelijkheid om particuliere commissiën in bet leven te roepen, die mede zorgen voor stipte en trouwe naleving van arbeids- en veiligheids wet. Die vraag werd na korte gedachten wisseling unaniem ontkennend beantwoord. De rekening en verantwoording, waaruit o. a. bleek, dat de bezittingen der vereeniging f 1561 bedragen, werd goedgekeurd en de penning meester gedechargeerd. Bij de korte bespreking der begrooting werd aan het beBtuur in overweging gegeven, om door het houden van voordrachten, in industri- eele streken, in Twente bv., afdeelingen stichten, om zoodoende meer leden en bloei in de vereeniging te brengen. De vooizitter zeide, dat dit vroeger reeds is beproefd, doch dat de proef herhaald zou kun nen worden en dit gaarne door het hoofdbe stuur overwogen zal worden. De beide laatste punten, de vragen a. of de wet aan patroons in fabrieks en handwerksny- verheid de verplichting behoort op te aan ontslagen werklieden op hun verzoek ge UIT STAD EN PROVINCIE. Een enkele herinnering is zeker voor de kiezers in de districten Vlissingen en Hulst voldoende om hen Woensdag hun plicht te doen vervullen. De stembus is geopend van 's morgens acht tot 's middags vijf uren. Om de hun bekende redenen noodigeu wij hen uit hun stem uit te brengen in het DISTRICT VLI9SI16EM op W. A. graaf van Lijnden en in het DISTHICT HULST op de heeren Jlr J. 6> van Delnse en JT. Nelemang. Volgens een heden uit Vlissingen ontvangen schrijven, moeten alle voorstanders van W. A. graaf van Lijnden op hunne hoede zijn en zich vooral niet door de schynbaar heerschende kalmte laten misleiden. Er wordt door de tegenpartij in stilte hard gewerkten zoo men niet alle krachten inspant, staat men stellig bloot aan eene onaangename verrassing. Dat men hierop bedacht zy tuigschriften uit te reiken omtrent aard en duur der werkzaamheid, bekwaamheid en ge drag, en b. of de invoering van zgn. arbeidsboek- jes wenschelyk is, kwamen niet in behandeling, wegens het vergevorderde uur, waarna de ver gadering met wederzydsche plichtplegingen werd gesloten. Hierna werd een bezoek gebracht aan de Nieuwe Sluis en Visschershaven te IJmuiden. Bij kon. besluit is benoemd tot burge meester van Ossenisse J. F. Rosseel. Verder is de arts H. Breukink, wegens vertrek naar elders, eervol ontheven van het gezond heidsonderzoek van uit zee aankomende sche pen te V1 i 8 8 i n g e n en is voor den tijd van drie jaren met genoemd gezondheidsonderzoek voor Vlissingen belastdr B. Snellen, officier van gezondheid 1ste kl. by de zeemacht, te Nog is, met ingang van 1 Jnli 1898, dr H. B. van Nes, arts te Neuzen, op zyn verzoek, eervol ontheven van datzelfde gezondheidsonder zoek voor Neuzen en is zijn plaats met dat on derzoek belast, voor drie jaren, A. Spruiten- burg, arts aldaar. In de St. Ct. van Zondag en Maandag zija opgenomen de statuten van de coöperatieve spaarkasvereeniging Fortuna te Terneuzen ten doel hebbende om voor de leden het spa ren gemakkelijk, zeker en op voordeelige wijze te doen plaats hebben door het voor gemeen schappelijke rekening aankoopen van solide effecten en premieloten, welke op de effecten beurs te Amsterdam worden verhandeld, en om de daaruit voortspruitende voordeelen geza- menlyk te deelen. Binnenkort zal wederom bij ons blad een plaat gegeven worden, waarvan de verschijning door verschillende omstandigheden eenigen tijd is vertraagd. - Zondagmorgen kwam aan de Loskade alhier het zeer fraai Engelsch stoomjacht, groot 87 ton, genaamd Lady Sophia. Het jacht, dat algemeen de aandacht trok om zijn keurig uiterlijk, behoorde aan den heer H. Robertson te Leith en was bestemd naar Ostende, waar heen het heden middag vertrok. H. M. monitor Krokodilkommandant de kap. luit. t/z B. Brutel de la Rivière, is heden morgen van hier opgestoomd naar Vlissingen. Hr. Ms. pantserdekschip Zeelandcommdt. kapt. t/z Ellis, kwam Zaterdag namiddag van Plymouth te Vlissingen aan en ankerde ter reede, tengevolge van het springen van een der kleine stoompypen. Door de kon. mij. De Schelde zal de schade spoedig hersteld worden, zoodat de Zeeland Maandag avond of Dinsdag ochtend weder kan vertrekken. Een honderdtal mariniers en matrozen van laatstgenoemden kruiser landden heden morgen aan het Westerhoofd te V1 i s s i n g e n tot het doen van een marsch naar Middelburg, waar zy aau den kanaaldijk eenige rust namen. Ongeveer te elf uur kwamen ze te Vlissingen terug, om van de ponton per barkas naar boord gebracht te worden. Zaterdag avond werd een zieke van de Zeeland naar het hospitaal gebracht. Het zal zoo schrijft men ons uit Vlissingen wel aan 't natte weer te wijten zijn geweest, dat Zondag van de Belgen, die in vrij grooten getale hier een kijkje kwamen nemen, en zich niet, zooals gewooniyk, aan 't strand konden vermeien, menigeen eeu „bok aan 't touwtje" kreeg.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1