HiielMe Courant FEUILLETON. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 27 Juni 1898, no. 148. Woensdag a., tusschen 's morgens 8 en 's middags 5 uur, moet eene herstemming plaats hebben voor leden der Provinciale Staten in de districten Vlissingen en Hulst. Op de gronden, vermeld in ons opwek kingswoord in de courant zelve, dringen wy bij de kiezers, die met ons éen zijn van gedachten, waar het geldt de belangen der Provincie, aan hun stem uit te brengen in het DISTRICT VLIISIIVGE1II op W. A. graaf van Lijnden. DISTRICT HULST op Mr J. G. van Deinse eu J. Nelemans. Middelburg 25 Juni. Geneeskundige raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Aan de in de heden gehouden vergadering van dezen raad waarvan het gewone verslag in de courant zelve is opgenomen gedane mededeelingen van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht is het volgende ontleend: In de provincie Zeeland kwamen in 1897 voor de volgende gevallen van besmettelijke ziektenEoodvonk 20 in 8 gemeenten (in Middelburg 10); Mazelen 1373 met 20 sterfge vallen in 43 gemeenten (Breskens 73, Kapelle 78, Middelburg 312 met 5 sterfgevallen, Nieuw en St. Joosland 195, Schoondijke 72 met 1 sterfgeval, Vlissingen 92 met 1 sterfgeval en Wissekerke 145 met 1 sterfgeval); Typhus en feb ris typhoïdea 46 met 19 sterfgevallen in 27 gemeenten; Diphtheritis 160 met 34 sterfge vallen in 24 gemeenten (Hontenisse 72 met 14 sterfgevallen). In de gemeente Hontenisse zijn de scholen herhaaldelijk gesloten moeten worden en steeds met goed gevolg. Bij opzending van pathologische producten uit de keel, van lijders, waarvan een in hevige mate aan de ziekte leed en de andere slechts eene aandoening der onsillen vertoonde, werden alleen hij het eerste geval de diphtheriebacillen (Loeffler) en strep- tococcen aangetroffen. Van croup kwamen 13, van kinkhoest 06 en van kraambedziekten 12 gevallen voor. In Westelijk Noord-Brabant kwamen voor van: Roodvonk 49 gevallen met 1 overlijden; mazelen 236 gevallen met 14 overlijdenstyphus en febris typhoïdea 69 gevallen met 21 over lijdens diphtheritis 141 gevallen en 24 over lijdens; croup 24; kinkhoest 50 en kraam- vrouwenzielcten 18 gevallen. Met betrekking tot den afvoer van vuil vin den wij vermeld dat klachten over vuilnis bakken in het gehucht Othene (gemeente Zaamslag) ongegrond bleken. Telkens bij de verwisseling der betrekking van rijks-sluismeester te Veere komen klachten in omtrent den stank van het nabij de sluizen te Veere gelegen reservoir voor berging van Middelburgsch vuil. Telkens wordt het ge meentebestuur van Middelburg hierop gewezen en worden maatregelen ter verbetering aanbe volen, vooral hierin bestaande om het reservoir van zijn veel bezinksel te ontdoen, daar dit bij lagen stand van het vloeibaar gedeelte bloot komt en een afschuwelijken stank verspreidt. Volgens peilingen van den gemeentebouw- DE LIEFHEBBEK VAN KEVERS. I. Uit het Engelsch. VAN OONAN DOYLE. „Een zonderlinge ervaring?" zeide de dokter. „Ja vrienden. Ik heb een zonderlinge ervaring gehad, zooals ik waarschijnlijk nooit weer hebben zal, want het is in strijd met alle kansberekeningen dat iemand tweemaal in zijn leven zoo iets beleeft. Misschien gelooft gij mij niet, maar het geval heeft zich precies zoo toegedragen, als ik het u vertel. Ik was net in de medicijnen gepromoveerd, maar had mij nog niet aan de praktijk gewijd en woonde op kamers in de Gowerstreet, in het eenige huis dat destijds een rond venster had, aan de rechterhand, als gij van het Metro- politaan-station komt. Het behoorde aan de weduwe Murchison, die drie studenten in de medicijnen en een ingenieur als huurder had. Ik bewoonde de bovenste kamer, omdat zij de goedkoopste was, maar hoe goedkoop ook, zij werd mij toch te duur. Mijn klein vermogen smolt weg en het werd met de week noodzakelijker, dat ik iets te doen kreeg, en toch was ik afkeerig vaffde gewone praktijk, daar ik veel meer zin had in weten schappelijke studies, vooral in de Zoölogie, meester is in den laatsten tijd de bovenkant van den modder in den rioolboezem of het reser voir aanmerkelijk afgenomen en volgens zijn gevoelen zal dit nog meer bevorderd worden, als, in verband met de uitbreiding van het rioolstelsel te Middelburg, de duiker bij de Bellinkbrug zal gereed zijn om daardoor eene meer sterke en meer drukke spuiing te doen plaats hebben. Met den hoofd-ingenieur van den waterstaat werd overleg gepleegd omtrent de te nemen maatregelen bij de oprichting van een abat toir nabij de buitenhaven te Vlissingen door de Koninklijke Maatschappij de Schelde, vooral in verband met den afvoer van verschillend soort vuil, dat een dergelijke inrichting oplevert. Bij het onderzoek der apotheken in Zeeland bleek dat, wat die der geneeskundigen betreft, er 51 voldoende en 3 onvoldoende waren, van drie der apothekers 21 voldoende en 2 onvoldoende en van de drogisten 1 voldoende. In Zeeland hadden 5345 vaccinatiën plaats, en wel bij 416 personen beneden het jaar; 2037 van 13 jaar, 5202 van 3—6 jaar, 369 van 6—12 jaar en 21 boven 12 jaar. Op 1 Januari 1898 waren in Zeeland geves tigd 9 medicinae doctores met algemeene en 1 met beperkte bevoegdheid, 6 artsen tevens med. doet., 43 artsen, 21 plattelandsheelmees ters, 1 stedelijk heelmeester, 1 eerv. ontslagen off. van gezondh. Samen 80 met algemeene en 2 met beperkte bevoegdheid. In dezelfde provincie waren 3 tandmeesters, 36 vroedvrouwen, 25 apothekers, 1 drogist en 24 apothekersbedienden 11 m. en 13 vr. Provinciale staten van Zeeland. Met betrekking tot de aanvraag van het bestuur der vereeniging School voor hand- en bouwkundig teelcenen te Tholen, om voor een tijdvak van vijf jaren een jaarlijksch s ubsidie van 275 uit de Provinciale fondsen te mogen ontvangen, deelen Gedeputeerde staten mede, dat dit adres te laat is ingekomen, om nog vóór de zomervergadering de noodige inlich tingen in te winnen voor het ontwerpen van een voorstel. Daarom geven zij in overweging de behandeling aan te houden tot de najaars vergadering. De gemeenteraad van N i s s e vraagt een subsidie ad/" 225 uit de provinciale fond sen in de kosten van bestuur dier gemeente over 1898. Het blijkt, dat de genoemde gemeente is eene hulpbehoevende, die sedert jaren wordt gesub sidieerd voor de kosten van het lager onder- wys, in den laatsten tijd ook voor die harer huishouding. Gedeputeerde Staten stellen voor de helft van het tekort op de gemeente-begrooting voor rekening der Provincie te nemen en aan de gemeente Nisse voor 1898 een subsidie van 222,50 in de kosten harer huishouding te verleenen, onder voorwaarde, dat daarvan voor- loopig slechts vijf zesde gedeelten zullen wor den uitbetaald en dat het resteerende een zesde eerst zal worden uitgekeerd, nadat aan Ged. Staten uit een overzicht van de inkomsten en uitgaven der gemeente zal zijn gebleken, dat daaraan werkelijk behoefte bestaat. Ook de raad der gemeente Veere vraagt om dezelfde reden een subsidie van 500. Ook hier meenen Gedeputeerde Staten dat termen bestaan om het verzoek in te willigen en stellen zij voor dit toe te staan tot een bedrag van 500 op dezelfde voorwaarden als aan Nisse zijn gesteld. Door regenten van het geneeskundig gesticht voor krankzinnigen te Dordrecht werd bij schrijven van 11 Nov. 1897 aan Ged. Staten mededeeling gedaan van het besluit van den raad dier gemeente, tot opheffing van dat gesticht. Tengevolge daarvan werd de op 22/24 Juni 1892 gesloten overeenkomst tot opneming van armlastige krankzinnigen uit dit gewest opge zegd tegen 1 December 1898. Bij de daarop met bestuurders van andere gestichten aangeknoopte onderhandelingen ver klaarden burg. en weth. van Delft zich bereid, aan den gemeenteraad eene vergrooting van het gesticht Eet St. Joris Gasthuis voor te stellen, tot de opneming van 50 patiënten uit Zeeland, zooveel mogelijk gelijkelijk over de beide geslachten verdeeld. waarvan ik reeds zeer veel afwist. Ik was echter op bet punt van het op te geven en mijn levenlang praetiseerend geneesheer te worden, toen er onverwachts een keerpunt in mijn leven kwam. Op zekeren morgen nam ik de Standard op en keek de kolommen doorvolslagen gebrek aan nieuws, en ik wilde het blad juist weg leggen, toen mijn oog viel op een advertentie, in de volgende|bewoordingen„Gevraagd, voor een of meer dagen, de hulp van een medicus. Een eerste vereischte is dat hij sterk gebouwd is, sterke zenuwen en een vastberaden karak ter heeft. Hij moet een dierkundige zijn en bij voorkeur keverkenner. Aanbiedingen in persoon Brookestreet 773, heden vóór twaalf uur". Ik heb reeds gezegd, dat ik veel op had met Zoölogie en van al de onderdeelen van dat vak trokken de insecten mij het meest aan en van alle insecten de kevers. Vlinder- verzamelaars zijn er genoeg, maar er zijn on eindig meer variëteiten in de kevers en torren en op ons eiland zijn die veel gemakkelijker te bereiken dan de vlinders. Dat had juist mijn aandacht op hen gevestigd, en ik had zelf een verzameling gemaakt, die eenige honder den soorten bevatte. Wat de andere ver- eischten van de advertentie betreft, wist ik dat ik mij op mijne zenuwen kon verlaten en bij menigen wedstrijd had ik den prijs voor lichamelijke kracht gewonnen. Ik was dus de De daarop gevolgde briefwisseling en eene bespreking der zaak hebben geleid tot het ontwerpen eener overeenkomst, waarmede regenten van het St. Joris Gasthuis te Delft zich hebben vereenigd en tot het sluiten waar van Gedeputeerde staten machtiging verzoeken. Ten einde voorts bij toeneming van het getal krankzinnigen of bij andere onvoorziene omstandigheden eenige vrijheid tot handelen te hebben, geven zij in overweging, hun voor het vervolg machtiging te verleenen tot uit breiding der bestaande overeenkomsten of tot het sluiten van nieuwe op daarmede overeen komende grondslagen. MIDDELBURC IN 1897. {Vervolg.) Wat de medische politie betreft, valt te ver melden, dat de reiniging van straten, goten en riolen regelmatig geschiedde. Evenals vorige jaren, heeft het burgerlijk armbestuur zich weder belast met het doen wieden en schoonhouden van alle straten, grachten en pleinen, voorzoover dit niet door particulieren moet geschieden. Het bedrag der abonnementen van hen, die de zorg van het schoonhouden van dat gedeelte straat of plein, hetwelk zij volgens de politieverordening ver plicht zijn schoon te houden, aan het burgerlijk armbestuur overdroegen, was in 1896 1605.63 en in 1897 1609.30. Het wieden der straten en pleinen begon den 29 Maart en eindigde den 18 December; het hield onafgebroken aan gedurende 38 weken door gemiddeld 21 personen per dag, waarvan enkelen anders zeker geheel zouden moeten worden bedeeld, doch nu enkel in de winter, maanden eene geringe bedeeling ontvingen. Aan werkloon is uitbetaald 3841,82*. Ver der werd 564,70' uitgegeven voor uitkeering bij ziekte aan de vegers, voor het aanschaffen van materialen en gereedschappen, kleeding voor de vegers en administratiekosten. De ontvangsten bedroegen, met inbegrip van het saldo van het vorige jaar, 4812,25'. Deze bestonden uit een bijdrage uit de gemeentekas 2600aan abonnementsgelden 1609,30 opbrengst van verkochte onbruikbaar gewor den materialen en saldo vorig jaar 602,95®. De drie in de gemeente aanwezige begraafplaat sen voldoen aan de wettelijke eischen en geven, met betrekking tot den openbaren gezondheids toestand, geene aanleiding tot opmerkingen. In 1897 zijn begraven 296 lijken op de ge meente-begraafplaats, 3 op die der Israëlieten en 31 op die der katholieken. Omtrent de gast- en ziekenhuizen meldt het verslag, dat het getal verpleegden op 31 Dec. 1897 bedroeg 22 mannen en 17 vrouwen tegen 18 mannen en 11 vrouwen in 1896. Gedurende het jaar werden opgenomen 89 m. en 97 vr. of 186 personen, waardoor het totaal der ver pleegden komt op 107 m. en 108 vr. Daarvan zijn 74 m. en 78 vr. hersteld en 11 m. en 13 vr. overleden. Onder het getal verpleegden zijn begrepen 115 voor rekening van het burgerlijk armbe stuur met 10.159 verpleegdagen, 88 voor reke ning van particulieren met 2412 dagen en 12 uit andere gestichten met 1209 dagen, alzoo te zamen 13.780 verpleegdagen of 41 meer dan het vorige jaar. Van particulieren werd ontvangen ƒ2628.25, zijnde ƒ417.25 meer dan in 1896. In de chirurgische afdeeling werden in 1897 verpleegd 58 patiënten (26 mannen en 32 vrouwen^; van deze waren 36 patiënten uit Middelburg. Door dr Bijlsma werden 57 patiënten met 1179 verpleegdagen, lijdende aan oog- en oor ziekten, behandeld. Er werden voor dit gesticht 8214 recepten gereedgemaakt of 1746 meer dan in 1896, waarvan de kosten 1642.80 bedroegen, terwijl voor de verbandmiddelen 479.72 werd uit gegeven. Door verschillende personen, niet in het gasthuis verpleegd, werden in de badinrichting van dit gesticht 160 gewone baden genomen of 26 minder dan het vorige jaar. Andere baden werden niet genomen. Evenmin als het vorig jaar bestond er in 1897 behoefte om de cholerabarak van het Roode kruis op te slaan. Wat betreft den geneeskundigen dienst bij de armen, verpleegd in hunne woningen, blijkt dat door het burgerlijk armbestuur genees- en man dien men noodig had en vijf minuten na dat ik de advertentie gelezen had, zat ik in een cab en reed naar Brookstreet. Onder het rijden trachtte ik my een denk beeld te vormen van de soort van betrekking, waarvoor zulk een zonderlinge oproeping ge daan werd. Een sterk gestel, een flink karak ter, geneeskundige opleiding, kennis van kevers en torren, welk verband kon er tusschen al die dingen zijn En dan was het ontmoe digende van het geval, dat het geen vaste be trekking was, maar van den eenen dag op den anderen opgezegd kon worden. Hoe meer ik er over dacht, des te onbegrijpelijker vond ik hetmaar de slotsom mijner over peinzingen was altijd dat ik er niets bij te verliezen had, wat er ook van kwamdat ik toch ten einde raad was en er licht een paar goudstukken mee kon verdienen. Ik was als een speler, die platzak is en gerust zijn geluk mag beproeven met de anderen, No. 778, Brooke street, was een van die deftige, sombere huizen, met lage verdiepingen en bet ontzettend degelijke aanzien, dat de bouwmeesters uit het Georgische tijdvak ken merkt. Toen ik uit het rijtuig stapte, kwam er een jongmenseh den stoep af en liep haas tig de straat door. Ik zag dat hij mij in het voorbijgaan een vorschenden, nijdigen blik toe wierp en dit vatte ik op als een goed voor teeken, want hij zag er uit als een afgewezen sollicitantdus had ik kans dat de plaats nog heelkundige hulp verstrekt werd aan 379 gezin nen of eenloopende personen, zijnde 17 meer dan in het vorige jaar. Hiervan werden 58 bedeeld. Door de gemeentegenees- en heelkundigen werden voor het verleenen van bedoelde hulp 2023 schriftelijke bewijzen afgegeven, of 174 meer dan in het vorige jaar. Voor rekening van het burgerlijk armbe stuur werden in de gemeente-apotheek bereid en afgegeven 13034 recepten, te weten 1298 voor bedeelden en 11736 voor-niet bedeelden, of te zamen 1168 minder dan in het vorige jaar. De kosten, berekend tegen 0.20 het recept, bedroegen 2606.80 of 233.60 min der dan in 1896. {Wordt verolgd.) Een waar woord De uitslag der in Noord-Holland, Friesland en Overijsel gehouden herstemmingen voor de Provinciale Staten gaf der redactie van Het Vad. de volgende opmerking in de pen Ook deze herstemmingen hebben wederom bewezen, dat, als het volk begrijpt dat het er op aankomt, de meerderheid beducht is voor de toepassing der anti-liberale beginselen. Bij herstemmingen weten de liberalen doorgaans wel te zorgen, dat zij, zooal niet het verloren terrein herwinnen, dan toch geen verdere verliezen lijden. In Overijsel is, naar men ziet, feitelijk niets verlorende vervanging te Almeloo van een liberaal door een radicaal schaadt natuurlijk de liberale beginselen niet. In Friesland moe ten de liberalen éen plaats aan een anti-revo- lutionnair afstaan, doch hier waren minder de politieke beginselen in 't spel, dan wel de kwestietram- of locaalspoov, die in 't N. W. van dat gewest de gemoederen bezig houdt. Dokkum evenwel kan nog een teleurstelling geven. In Noord-Holland weegt tegen de verkiezing van een anti-revolutionair, te Enkhuizen, waar de partyen elkander altijd vlak op de hielen zitten, de vervanging te Haarlem van een katholiek door een liberaal op. En in Amster dam hebben de liberalen zich veel beter ge weerd dan bij de eerste stemming, zoodat hun verliezen hier niet groot zyn. Naar het Hbld verneemt, is tegen den uitslag der verkiezing in district VII te Am sterdam, waar met een zeer kleine meerderheid twee anti-liberalen zijn gekozen en de twee aftredende liberale leden der Provinciale staten gevallen, protest aangeteekend, op grond dat in de verschillende stembureelen niet eenstem mig is gedacht over het al of niet van on waarde verklaren van biljetten. In zake de, in ons vorig nommer gemelde, in district VI aldaar gepleegde „leelijke kies- manoeuvre", deelt het N. v. d. D. mee dat de aangifte ervan bij de politie is gedaan door een niet-liberaal kiezer, den heer L. Vogelen zang, hoofd eener school. En door den aan gever èn door de politie is met zulk een vaardigheid gehandeld, dat even over 9 uur de leelijke coup was mislukt. Den eigen dag reeds werd de zaak voorloopig onderzocht. Het achtste district aldaar is al zeer onbe paald van kleur. Voor de kamer koos het een er gen radicaal, voor den gemeenteraad drie liberalen, niet eens erg vooruitstrevend, en voor de Staten gaf het de voorkeur aan een katholiek en een anti- revolutionnair. Fabrieks- en Handwerksnijverheid. Heden en Vrijdag is te Amsterdam ge houden de jaarlijksche algemeene vergadering der Vereeniging tot bevordering van fabrieks- en handwerksnijverheid in Nederland. Zij werd door den voorzitter, mr E. Fokker geopend met eene uitvoerige critische be schouwing over het tegenwoordig tarief van invoerrechten. De afdeeling Middelburg was ter vergadering niet vertegenwoordigd. Na afdoening van eenige huishoudelijke aan gelegenheden kwam aan de ordede bespreking der vraagwelke zijn de gevolgen van den speculatiebouw in onze groote steden uit een hygiënisch, sociaal, oeconomisch en aesthetisch oogpunt. De commissie, welke hierover rap port had uitgebracht, was tot de conclusie ge komen, dat die bouw leidt tot ontsiering der stad door aanleg van smakelooze nieuwe wij ken, die uit een aethetiseh oogpunt dikwijls niet vervuld was. Vol hoop klom ikdebreede trappen op en liet met kracht den zwaren klop per vallen. Een gepoederde lakei in liverij deed open. Ik had blijkbaar te doen met lieden van aanzien. „Wat is er van uw dienst, mynheer „Ik kom naar aanleiding van de adver tentie." „Heel goed, mijnheer. Lord Linchmere zal u terstond ontvangen in de bibliotheek." Lord Linchmere! Ik had dien naam wel meer gehoord, maar kon er mij voor het oogenblik niets van herinneren. Een lakei volgende werd ik gelaten in een groot vertrek, rondom met boeken bezet, en zag achter een schrijftafel een kleinen man zitten, met een aangenaam, glad geschoren gelaat, wiens lang grijs haar naar achteren gestreken was. Hij nam mij van top tot teen op, met een zeer schranderen, doordringenden blik, terwyi hy mijn kaartje in de hand hield. Daarop glim lachte hij en ik voelde dat mijn uiterlijk althans aan de vereischten beantwoordde. „Komt gij naar aanleiding van myn advertentie, mynheer Hamilton?" vroeg hy. „Ja, mijnheer." „Voldoet gij aan de voorwaarden, die daarin gesteld zijn?" „Dat geloof ik wel." „Gij zijt een krachtig man, naar uw uiterlyk te oordeelen." alles te wenschen overlaten, terwijl geen ge schikte woningen worden gebouwd voor den kleinen werkman, hoewel juist voor hem uit een hygiënisch en sociaal-economisch oogpunt groote behoefte aan zoodanige woningen be staat. Eerste eisch voor verbetering isbeper king van het eigendomsrecht van gronden in en nabij groote steden, en voorts om met geld uit de Rijkspostspaarbank en verzekeringskas sen het euvel te bestrijden. Na discussie werden door den voorzitter de volgende conclusion gesteld De zoogenaamde speculatiebouw heeft na- deelige gevolgen uit hygiënisch, sociaal, oeco nomisch en aesthetisch oogpunt. De overheid behoort, met het oog op de hygiëne, door wyziging der wet in staat te worden gesteld tot krachtiger optreden tegen de bouwers van huizen. Ter bestrijding van de schadeiyke gevolgen van den speculatiebouw komt voornamelijk in aanmerking, dat de gemeenten door de wet in staat worden gesteld tegen billijken prijs den eigendom der terreinen rond de kom te ver krijgen. De vergadering acht het ten zeerste gewenscht, dat de wetgever de rijkspostspaarbank in staat stelle, een deel van haar bezit te beleggen door geld ter leen te geven, onder voldoend onderpand, tot het bouwen van goedkoop» woningen. Deze conolusiën werden door de vergadering bekrachtigd. Vervolgens kwam het ambachtsonderwijs ter sprake. Het vraagstuk werd ingeleid door den heer De Groot, directeur der ambachtsschool te Alkmaar. Het debat leidde tot de volgende conclusiën De programma's der burgeravond scholen voldoen niet aan de behoefteeen doel treffende reorganisatie dier scholen is onmogelijk zonder wetswyzigingzij behooren omgezet te worden in inrichtingen waar de ambachts man zich in zijn vak theoretisch kan be kwamen burgeravondscholen moeten overal gevestigd worden waar, hetzij voor de hoofd ambachten, hetzij voor een speciaal plaatselijke industrie, voldoende leerkracht en een voldoend aantal leerlingen wordt gevonden. Een regeling, volgens welke het onderwijs niet uitsluitend in de avonduren behoeft gegeven te worden, is uitvoerbaar; noodzakelijk is de benoeming van een rijksinspecteur voor het onderwijs der am bachtslieden. Heden is de vergadering voortgezet. NACHTARBEID. Het hoofdbestuur van den Bakkersgezellen- bond heeft aan een aantal doktoren advies verzocht omtrent de al of niet schadelyke uit werking van den nachtarbeid, waarvan De Bakkersbode de volgende uittreksels publiceert. Dr Piepers schrijft o.a. „Gedurende ruim 40-jarigen tijd, dat ik de practyk uitoefende onder de Haagsche burgerij waaronder natuurlijk meerdere bakkers, heb ik nooit eenig nadeelig gevolg gezien van nacht arbeid voor de bakkers, altijd toch als het overigens gezonde personen betrof; ziekelijke mensohen behooren rentenier te zyn. Het heeft my meermalen opgevallen,dat by bakkers groote gezinnen aanwezig waren, zeker geen bewys van zwakte, vooral in de laatste jaren De heeren dr Evers, dr Snoeck Henkemans, dr Van Wely en dr Josselin de Jong maken zich zoowat van de kwestie af. Een paar wa ren niet voldoende toegerust, enz. Tot nu toe, schrijft De Bakkersbode, waren speciaal Haagsche deskundigen aan het woord geweest; een Rotterdamsche arts legde zijn meening kort en veelzeggend in de volgende conclusie neer: Ondergeteekende is in zijn geneeskundige practyk maar al te zeer getuige geweest van de schadelyke gevolgen van nachtarbeid, vooral bij bakkers, wier beroep toch al zooveel na- deelen voor de gezondheid meebrengt. Hij be schouwt 't afschaffen van nachtarbeid als een van de voornaamste eischen der hygiène. Dr J. Rutgers." Dr Menno Huizinga (inspecteur v. h. Gen. staatstoezicht voor Znid-Holland) zond een zeer uitvoerig rapport, waarin hij het geheele vraagt stuk van den nachtarbeid logisch en helder behandelde. Nadat de heer Huizinga gewezen heeft op de gunstige en ongunstige invloeden, die altyd op den mensch inwerken, zegt hy „Dat zeker geen enkel deskundige zal aar- „Ik geloof dat ik vrij sterk ben". „En vastberaden?" „Dat geloof ik wel". „Weet gij wat het is om aan een groot gevaar blootgesteld te zyn „Neen, dat heb ik, zoover ik weet, nooit ondervonden". „Maar gelooft gij dat gy in zulk een ge val flink en koelbloedig zoudt zyn?" „Ik hoop het". „Nu, ik geloof het zeker. Ik heb des te meer vertrouwen in n, omdat gij niet beweert zeker te weten, wat gij zoudt doen in een voor u nieuw geval. Mijn indruk is dat gij, wat uw persoon betreft, juist de man zyt, dien ik zoek. Dit vastgesteld zijnde, kunnen wij tot het volgende punt overgaan". „Wat is dat?" „Dat gij met mij over kevers praat". Ik zag hem aan en meende dat hij schertste, maar integendeel, hij leunde over zyn lesse naar met een uitdrukking van groote spanning in zijne oogen. „Ik vrees dat gij niets van kevers af weet", riep hij uit. „Integendeel, mijnheer, het is het eenige wetenschappelijk onderwerp, waarvan ik op de hoogte ben." Ik begon te praten. Ik zal niet beweren dat ik niets over het onderwerp gezegd heb, maar ik gaf een korte schets van de eigen aardigheden der kevers, ging de meest gewone

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5