MIDDELBDRGSCHE COURANT. BUITENLAND N0. 148. 141s Jaargang. 1898. Maandag 27 Juni. Middelburg 25 Juni. DE OORLOG. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 eent. Thermometer Middelburg 25 Juni 8 u. vm. 58 gr. 12 u 54 er., av. 4 u.61 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind, buiig. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan bet bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regol meer 20 cent. Reclames 40 oent per rege)| Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voorwaarden. Prospectussen daarvan rijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten! Te Terneuzen; M. de Jonqe; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Tegen Woensdag a. zijn in de districten Vlissingen en HulBt de kiezers weêr opge roepen, om hun burgerplicht te vervullen. Het mag verwonderlijk heeten, dat in laatst genoemd district twee aftredende katholieke leden nog in herstemming moeten komen. De macht van hunne partijgenooten is daar toch sterk genoeg om de zege in eens te behalen. Dat dit nu niet geschiedde, is meer dan waarschijnlijk het gevolg van den, van ultra-katholieke zQ'le gegeven raad, om bij eerste stemming op een der anti-revolu- tionnaire candidaten stemmen uit te brengen. Dit geschiedde om den heer Van Deinse zooveel mogelijk afbreuk te doen. Die toeleg, zeker, blijkens den uitslag der eerste stemming, niet in den geest van tal van gematigde katholieken, is echter niet gelakt. Het gevolg is geweest, dat de stemmen waren verdeeld en dat ten slotte de heer Van Deinse er meer verwierf dan de heer Moerdyken dat beide liberale candidaten in herstemming komen. Men heeft zich dus misrekend. Thans is het zaak dat alle 1750 kiezers, die Vrijdag 17 Juni hun stem op den heer Van Deinse uitbrachten, vooral niet ver zuimen dit ook a. Woensdag te doen. Dit aanzienlijk cijfer bewijst hoezeer de heer Van Deinse door velen van uiteenloo- pende richting wordt gewaardeerd. Dat verder zij, die toen thuis bleven, zich thans beijveren dit aantal stemmen te ver meerderen en tevens om ook aan den heer J. Nelemans een goed getal te verschaffen. In het district "Vlissingen is de keuze der onzen thans niet moeilijk. Zij dienen zich dé ernstige vraag te doen. of zij al of niet wenschen mee te werken om in de Provinciale Btaten het getal anti- revolutionnairen te vermeerderen, vooral thans nu dezen reeds een tweetal zetels veroverden. Op die vraag zal voor hen het antwoord niet moeilijk zijn. Zij, die dat niet wenschen, hebben natuur lijk geen andere keuze dan te stemmen op den heer W. A graaf van Lijnden. Ons gevoelen over dit aftredend lid der Staten als politiek persoon mogen wij vrij wel bekend achten. Maar er zijn voor ons bijzondere redenen, waarom wij hem ditmaal bij deze herstemming aanbevelen, zonder eenige verbinding voor het vervolg. Graaf Van Lijnden waardeeren wij als persoonhij is een man, wiens verdiensten op verschillend, niet het minst philantropisch en maatschappelijk, gebied in onze streek algemeen bekend zyn. Hij is een bekwaam lid van Gedeputeerde staten. Om al die redenen staat hij verre boven zyn tegenstander, van wien wij alleen weten dat hij anti-revolntionnair is. En evenmin als ieder liberaal, louter om dat hy vrijzinnig is, geschikt mag heeten voor lid der Staten, evenmin is elk anti- re volutionnair in dat college op zijn plaats. Wy hebben dan ook nog geen enkel prac- tisch motief gehoord ter aanbeveling van den candidaat, die nu iu herstemming komt Trouwens, dit feit staat niet op zich zelf Er worden aan de zyde onzer tegenstan ders meer negatieve leuzen aangeheven, dan argumenten aangevoerd, om de waarde der gestelde personen te doen kennen. Zich anti-revolntionnair te noemen, lid van eene Kuyperiaansche kiesvereeniging te zyn,schijnt daar al sedert jaren voldoende aanbeveling te wezen om voor een zetel in de verte genwoordiging voor gemeente, provincie of land in aanmerking te komen. Den nu aanbevolen anti-revolntionnair ver- geiykende met een man als graaf VanLynden, die een eervol verleden achter zich heeft als lid der Provinciale en van Gedeputeerde Staten, valt zelfs voor ons, die, wat politieke overtuiging betreft, zijnerzijds wat meer be slistheid zouden wenschen, de vergelijking, De Scheliebode in zyn nommer van 14 Juni 11. zonder eenigen twijfel, uit ten gunste van W. A. graaf van Lijnden. Het is daarom, dat wij met aandrang onzen geestverwanten in het district Vlis singen verzoeken Woensdag op hem te stemmen. UIT STAD EN PROVINCIE. By Kon. besluit is de ^heer J. G. Ger ritsen herbenoemd tot kantonrechter-plaatsver- vanger te Oostburg. Verder is, zooals Vrijdagavond nog door ons is bekend gemaakt, de luit.-kol. J. F. Meijer, van het 3e reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen geBteld ad f 1800 's jaars en is benoemd tot kapitein bij het 3e reg. inf. de le-luit. J. C. Sommer van het 7e reg. inf. De monitor Krokodil, kommandant de kapt. luit. ter zee B. Brutel de la Rivière, kwam Vrijdag namiddag te Middelburg aan. Het oorlogsvaartuig, dat aan de Loskade ligt, blijft hier tot Maandag a. De heer M., oud-secretaris van de ge meente Bergen op Zoom, had Vrijdag naar men ons uit Tholen schrijft de onvoor zichtigheid uit de in beweging zynde stoomtram van Tholen naar Bergen op Zoom te stappen, met het noodlottig gevolg dat één been onder de knie werd afgereden. Te S t o p p e 1 d ij k is bij herstemming tot lid van den raad gekozen de heer J. C. de Wit met 78 stemmen. De heerP. A. Vereecken behaalde er 62. Volgens Het Hulsterblad had een der be woners van den PauZwspolder, de heer F. van Kruysen, in Holland aan 'twerk, het ongeluk met eene automobiel in aanraking te komen, waardoor hij een arm verloor. Geneeskundige raad voor Zeeland en Westelijk Noord-Brabant. Vergadering van heden, Zaterdag, namiddag te 1 uur. Voorzitter de heer dr A. van der Loeff, inspecteur van het geneeskundig staatstoezicht. Tegenwoordig 13 leden. De voorzitter opent de vergadering en noo- digt den secretaris uit lecture te geven van de notulen der vorige vergadering. Deze worden goedgekeurd. Daarna de mntatiën nagaande, die in den Geneeskundigen raad zijn voorgekomen, zegt de voorzitter, dat hij met groot genoegen hier als leden ziet de heeren Holster en Martin, die gedurende een zestal jaren als plaatsvervan gende leden tot den raad behoorden. Hij hoopt dat zij met evenveel ambitie als tot dusver in het belang van den raad zullen werkzaam zijn. Verder zegt de voorzitter, dat het hem genoe gen doet als nieuwe leden en plaatsvervangend lid te mogen begroeten de heeren mr A. P. L Nelissen, rechter te Breda, H. J. Spitzen, apo theker aldaar, en drH. A. H. van der Heijden, geneeskundige te Tilburg. De voorzitter stelt er prijs op hier te ver klaren, dat hy hunne benoeming een aanwinst acht voor den raad. Hy twyfelt niet of zij zullen de belangen van den raad zooveel mo gelijk behartigen. Hierna noodigt hij de drie genoemde heeren uit den vereischten eed af te leggen. Verder deelt de voorzitter mede dat met kennisgeving afwezig zijn de heeren JanseD te Wissekerke, Wijnne te Middelburg en Beynen te Breda. In hunne plaats zijn opgeroepen de heeren dr Van der Heijden, L. K. van der Harst J.Jzn en dr J. P. Berdenis van Berlekom. Vervolgens doet de voorzitter mededeeling van ingekomen stukken en van de handelingen van het geneeskundig staatstoezicht. Voor de laatste verwijzen wij naar het by- voegsel. Hierna wordt voorlezing gedaan van het rapport der commissie, die in eene vorige verga dering uitgenoodigd is een onderzoek in te stellen naar den toestand der bibliotheek. Daaruit blijkt dat die bibliotheek verre van volledig is, terwijl van verschillende periodie ken gedeelten ontbreken en er heel veel boeken zijn, die zonder bezwaar kunnen gemist worden. De commissie wenscht daarom, en ook omdat de gelegenheid voor goede berging ontbreekt, vereenvoudiging der boekerij. De voorzitter geeft in overweging de niet meer gebruikt wordende boeken niet weg te doen, maar die in kisten te pakken, wyl zy zoodoende minder plaats innemen. De heer dr J. C. de Man vraagt of, waar er uitzicht bestaat dat de provinciale bibliotheek naar een goede ruime gelegenheid zal worden verplaatst, er geen mogelijkheid zou zijn daar ook een deel der boekerij van den Raad een 1 plaats te doen vinden. Aan het bureau wordt overgelaten om ter bekwamer tijd pogingen daartoe aan te wenden. Daarna opent de voorzitter de bespreking over het door hem op de agenda geplaatst onderwerp Lucifersfabrieken. Hij herinnert aan het vele, dat in den laatsten tijd over die fabrieken in de bladen is ge schreven, en deelt mede dat hy in het begin van dit jaar aan den minister van binnen- landsche zaken een uitvoerig rapport heeft ingediend over de twee te Breda bestaande lucifersfabrieken. Spreker heeft dat rapport niet publiek ge maakt, maar meent, waar het vermoedelijk binnenkort in de inspecteurs-vergadering zal behandeld worden, er den geneeskundigen raad niet onkundig van te mogen laten. Hij doet er daarom nu mededeeling van. Sedert zijn 10-jarig verblijf in Noord-Bra bant heeft de voorzitter herhaaldelijk de beide lucifers-fabrieken te Breda bezocht en daar nooit patiënten met necrose aangetroffen. Dit is geen wonder, want het fabrieksvolk geeft, wanneer het door die ziekte wordt aangetast, daarvan geen kennis, omdat het dan de fabriek moet verlaten. Men draalt zoolang totdat men niet meer zwijgen kan en eene operatie noodig is. De voorzitter doet mededeeling van ver schillende gevallen, die hem zijn bekend ge worden, maar wijst er daarbij op, dat het niet gemakkeiyk is daaromtrent inlichtingen te verkrijgenook niet van de medici. Met waardeering maakt hij melding van het geen door de phosphorlucifersfabrikanten ge daan wordt om het kwaad te weren, zooals vergrooting van lokalen, het aanbrengen van meer ventilatie, het verschaffen van meer licht en het bevorderen van meer reinheid bij de arbeiders. In den laatsten tyd schijnen de geneeskun digen te Breda door een plotselingen angst voor de lucifersfabricago bevangen te zijn en hebben zij hunne bezwaren daartegen per adres aan den minister van binnenlandsche zaken kenbaar gemaakt. De heer dr Van der Loeff meent, dat de fabricatie van Zweedsche lucifers niet het ge vaar oplevert, dat men er van ducht, mits de veiligheidswet stipt worde opgevolgd. Hy zou er echter de voorkeur aangeven, dat de Staat deze fabricatie ter hand nam. De voorzitter bespreekt verder nog de oor zaak van necrose, die door sommigen wordt gezocht in de inademing van phosphordampen. Hij is van een andere meening. De bedoelde ziekte komt uitsluitend voor in den mond en hy meent, dat in de veelvuldige aanraking van den mond en de wangen met de handen de oorzaak te vinden is. De voorzitter vraagt hieromtrent het ge voelen der leden en, indien zij het met hem eens zijn, geeft hij hun in overweging by de regeering pogingen aan te wenden, opdat de bewerking van phosphor lucifers in Nederland worde verboden, of, mocht daartegen bezwaar bestaan, alsdan wettelijke bepalingen in het leven worden geroepen tot verplichte aangifte door de medici van gevallen van necrose. De heer dr Bolle wijst erop, dat hij totaal onvoorbereid is om over deze zaak te debat- teeren en het hem gefrappeerd, heeft dat de leden niet te voren op de hoogte zyn gesteld van dit onderwerp. Hy doet den voorzitter verschillende vragen met betrekking tot den leeftijd der arbeiders en arbeidsters in de lucifersfabrieken, betrek kelijk het toezicht enz. Mocht er niet te veel haast by een beslis sing zyn, dan wil de heer Bolle in overweging geven deze zaak aan te houden tot eene vol gende vergadering, opdat de leden zich van het onderwerp op de hoogte zouden kunnen stellen. De voorzitter zegt, dat het niet publiceeren in de Handeling en van zijn rapport zijn oor zaak hierin vindt, dat hy eerst niet voorne mens was deze zaak op de agenda van dezen raad te brengen. Eerst in de laatste dagen is door hem daartoe besloten. De voorzitter betuigt zijn spijt, dat het'rap- port niet is gedrukthij meent echter dat er voor de leden geen bezwaar behoeft te bestaan om, zonder dat zy op de hoogte zijn van de lucifersfabricatie, zich er over uit te spreken of phosphordampen de oorzaak zijn van necrose dan wel infectie. De heer Bolle zegt dat, van hoe hooge waarde de meening van den voorzitter voor hem is, hij toch daaraan niet de hoogste waarde hecht. Hij kan zelfs op de thans door den voorzitter gestelde vraag geen beslist antwoord geven. Hij blijft voor aanhouding d6r zaak pleiten, vooral omdat hy die zeer belangryk acht. De vooizitter zegt zich wel bij dit voorstel te kunnen neerleggen, ofschoon hij vreest dat dan de raad zyn meening over dit onderwerp niet zal kunnen zeggen vóór de zaak geregeld is. De heer dr J. P. Berdenis van Berlekom sluit zich aan by den heer dr Bolle. De voorzitter verklaart dat, wanneer de raad dit gevoelen deelt, hij het wenschelijk acht dat het rapport voor kennisgeving worde aangenomen. De heer dr Bolle beweert alsnu pertinent dat volgens zyne meening de voorzitter het mis heeft, wat betreft de oorzaak van necrose; wat hij bereid is hem uit de litteratuur over dit onderwerp te bewijzen. De voorzitter antwoordt, dat het bem ver wondert dat de heer dr Bolle zoo kras durft spreken, waar hij beweert van het onderwerp in den laatsten tijd geen bijzondere studie gemaakt te hebben. De heer dr J. C. de Man bespreekt vervol gens, in verband met een bericht in een der bladen, dat te Sluiskil een vrouw door een vreemden, van dolheid verdachten hond zou gebeten zijn, nog het gebrek aan internationale maatregelen tusschen naburige rijken inzake de hondsdolheid, vooral met het oog op België. Hij vraagt of daartegen niets is te doen. De voorzitter deelt mede, dat de vrouw te Sluiskil gebeten is door een kwaadaardigen hond. Het dier is opgezonden naar Utrecht en spreker heeft de overtuiging gekregen, dat het dier niet dol was. De voorzitter is het echter eens, dat maat regelen, zooals de heer De Man bedoelt, wen schelijk zouden zijn. Oi België geneigd zal zyn mede te werken kan spreker niet zeggen. Hierna wordt de openbare vergadering ge sloten. De leden biyven echter nog in comité bijeen. LANDBOUW. Prijsvraag Veeverloskunde. De vereeniging tot ontwikkeling van den land bouw in Hollands Noorderktvartier vraagt eene beknopte handleiding, waaruit de veehouder zal kunnen leeren lo welke maatregelen hy kan nemen, om het veelvuldig voorkomen van moeielijke verlos singen of van verwerpen der kalveren in zynen veestapel te vermijden 2o hoe hij vóór, tijdens en na eene verlos sing heeft te handelen, ten einde de bereikbare zekerheid te hebben, dat deze zonder nadee- lige gevolgen zal plaats hebben, en wat hij daarbij zal kunnen doen, om mogelijke gevaar- lyke besmetting of verwonding van moederdier en vrucht te voorkomen, of om de gezondheid van beide te bevorderen; 3o hoe hy kan beoordeelen, of de vrucht eene normale dan wel eene abnormale ligging heeft, en hoe hij ook, bij verschillende abnor male liggingen, eene goede verlossing zal kun nen bewerkstelligen. Voor deze prijsvraag wordt een bedrag van f 100 beschikbaar gesteld. De al of niet toe kenning behoudt het bestuur zich voor. Antwoorden worden ingewacht vóór 1 Mei 1899, bij den secretaris der Vereeniging, den heer W. Teengs, te Alkmaar. Zij moeten ge schreven zijn in de Nederlandsche taal, met een andere hand dan die van den inzender, niet onderteekend worden en voorzien zijn van een kenmerk, dat zich ook bevindt op een begeleidend, verzegeld couvert, bevattende den naam van den inzender. (Voor het Algemeen Overzicht zie men het bijvoegsel). Beknopte Mededeelingen. Over den groothertog van Luxemburg zijn minder gunstige tydingen ontvangen. De rechterlong is aangedaan. Professor Angerer uit Munchen acht den toestand gevaarlijk. Rocheforts blad heeft weer een nieuwe motie van hulde aan den patroon openbaar gemaakt. Maar de andere bladen hebben heel spoedig bewezen, dat alles een mystificatie was, en het stuk als plaats van afzending, den naam van een krankzinnigengesticht droeg. Chamberlain spreekt het bericht van zijn aanstaande aftreden tegen. De Engelsche pers verraadt een Bteeds toenemende ontevredenheid over de buiten- landsche politiek. Er is sprake van voorstellen tot beëin diging van de werkstaking in Zuid-Wales. Door den nationalen raad van Zwitserland is een motie tot invoering van proportioneel kiesrecht voor den nationalen raad verworpen met 115 tegen 15 stemmen. Weldra zal nu gestemd worden over een motie om de bonds- regeering door het volk te laten kiezen. Zelle is als opperburgemeester van Berlyn vervangen door het raadslid Kirschner. De Italiaansche kamer heeft met 198 tegen 41 stemmen besloten de regeering een crediet voor 1 maand te verleenen. Bij het Palacky-feest te Praag zijn, geiyk wij reeds mededeelden, allerlei Pan-SlaviBtische redevoeringen gehouden, welke in de Hongaar- sche en Duitsche kringen veel aanstoot gaven. Vooral was dit het geval met de woorden van een Russisch generaal, die in groot UDiformde feesten by woonde. Dit is zoo ver gegaan, dat de politie den generaal verbood in zijn mooi pakje op straat te loopen en hem verzocht zyn woorden wat te matigen. De generaal was van plan over Weenen naar Petersburg terug te keeren. Maar de Russische gezant daar lichtte hem in over de stemming in de regeeringskringen, en toen gaf de generaal er de voorkeur aan met stille trom af te trekken. Het Spaansche hof gaat dit jaar niet als andere zomers naar San Sebastien, maar zal te La Granja of in het Escuriaal de warme maan den doorbrengen. Te Boecharest is de verjaardag van de omwenteling van '48 feestelijk gevierd. De voorzitters der beide kamers, de ministers en andere overheidspersonen waren tegenwoordig by de eerste steenlegging voor een monument. Rusland moet de Porte hebben gedreigd, als zij niet spoedig de achterstallige oorlogs schatting betaalde, een oorlogsschip naar Smyrna te zenden om daar het douanekantoor in beslag te nemen. Het Servische hof heeft bezoek ontvangen van eeu Oostenrijkschen aartshertog. De beide koningen ontvingen deu gast hoffelijk, maar de bevolking was erg koel. De Servische regeering heeft het orgaan der radicale partij Odjeh opgeheven. Natuuriyk zal onmiddellijk een nieuw blad worden opge richt. Ook te Londen gaat men zich ongerust maken over de woelingen op de Turksche grens, vooral gevaariyk omdat men er het brandpunt niet van kent. In Boelgarye acht men de gelegenheid gunstig, om weer wat te agiteeren in Mace donië. Maar vorst Ferdinand is daar tegen, vooral met het oog op zijn aanstaande reis naar Peters burg. De Turksche politie heeft in een voor stad van Konstantinopel in een huis van een Ar meniër vier bommen gevonden. In verband daarmede zijn vele Armeniërs aangehouden. De Novosti betoogt dat de plannen van Salisbury, om bet toezicht te krijgen over het Cbinee8che leger en de Chineesche vloot, voor China een gevaar zijn, en dat Frankrijk, Duitschland en Rusland wel genoopt konden worden, in China eenige strategische punten te bezetten, om den Engelschen het voortdrin- gen te beletten. Aan den vooravond van den dag, waarop de reeds vermelde motie-Schreiner door het Kaapsche parlement werd aangenomen, had een andere stemming plaats gehad, welke als een overwinning der andere partij werd be schouwd, en wel de aanneming in tweede lezing van een wet tot verandering der districtenin- deeling, waarbij de regeering de ook hier te lande welbekende schaar had gebruikt. De expeditie naar Khartoem telt 15000 man infanterie, 1500 man cavallerie, 28 stukken, 12 mitrailleuses en 700 kameelrijders. Volgens een bericht aan de Pall Mall heeft de Mahdi Khartoem ontruimd en de wyk geno men naar El Obeïd en Kordofan. OP CUBA. Over het landingsleger zyn er twee berich ten uit Amerikaansche bron, afgezonden van de vloot voor Jiragua, een kustplaats waar schijnlijk even ten Oosten van Santiago. Het eerste bericht is voor de Amerikanen weinig hoopvol. De troepen waren uitgeput door de lange marschen en de groote hitte, en de ver zorging van den troep liet veel te wenschen Wel lagen er voor de kust Amerikaansche transportschepen, maar deze konden noch de rest van het leger, noch voedsel aan wal brengen. Het tweede telegram, dat den volgenden dag van de persboot verzonden werd, hield in dat de troepen waren genaderd tot de rand van de hoogvlakte, welke de haven van Santiago omringt. Jiragua was door de Amerikanen bezet. Een ernstig gevecht was nog niet geleverd, daar de Spanjaarden steeds terug trokken. Ook in een telegram van admiraal Sampson wordt gemeld, dat er geen ernstig gevecht werd geleverd. Nog wordt uit Baiquiri gemeld, dat de ont scheping van muilezels en levensmiddelen heeft plaats gehad. Te Madrid verblijdt men zich weer met be richten, dat het Amerikaansche leger door de gele koorts wordt geteisterd. Hot eskader-Camara. Dat officiëel in den Spaanschen senaat is medegedeeld, dat het eskader Camara naar de Philippynen gaat, klinkt vreemd, omdat tot

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1