1MDDELRIRGSCHE COURANT. N°. 145. 1898. Donderdag 23 Juni. W. A. graaf van Lynden. Mr J. G. van Deinse J. Nelemans. I4Ie Jaargang. Deie courant verschijnt dagelgks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Fr§«, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franeo p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 22 Juni 8 u. vm. 63 gr. 12 u 6 av. 4 u.64 gr.F.Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór dén uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten én Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 eent per regefy Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nugh van Ditmae. Bij de aanslaande herstemmingen voor leden der Provinciale staten iu onze pro vincie, op Woensdag 29 Juni, noodigen wij onze geestverwanten dringend uit op de navolgende heeren hunne stem uit te bren gen; en wel in het DISTRICT VLIISIKGKM op DISTRICT llIJLflT op Middelburg 22 Juni. BENOEMOGKN ENZ. Bij kon. besluit is J. Ringeling, schoolopziener in het dis trict 's-Hertogenbosch, benoemd tot officier in de orde van Oranje-Nassau is voor 5 jaren benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot reserve- off. van gezondh. 2de kl.de heer P.Romijn.arts; is de kapitein J. W. H. Schreurs, van het 8ste reg. inf., op zijne aanvrage, op pensioen gesteld ad 1495 'sjaars en dien kapitein de rang verleend van majoor; benoemd tot directeur van het post en tele graafkantoor te Helmond H. Fluyt, thans iu gelijke betrekking te Waalwijk; is, ter zake van zijn gedrag in het gevecht aan het westerstrand te Melaboeh (Atjeh) op 3 Februari 1894, alsnog benoemd tot ridder 4de klasse der Militaire Willemsorde, de eerste- luitenant der infanterie van het leger in N.-ï. P. van der Molen; zyn by het dep. van koloniën bevorderd: tot hoofdcommies de commies Th. Jeltes en tot adjunct-commies de eerste klerk J. J. Meeter. In de St. Ct. van heden, Woensdag, is op genomen de wet van den 6den Juni 1898, houdende goedkeuring der internationale sani taire conventie, den 3den April 1894 te Parijs tnsschen Nederland, Duitschland, Oostenrijk- Hongarije, België, Denemarken, Spanje, Frank- ryk, Groot-Britannië en Ierland, Griekenland, Italië, Perzië, Portugal en Rusland gesloten, alsmede der op 30 October 1897 terzelfder plaatse, namens genoemde Staten, onderteekende verklaring tot wijziging dier overeenkomst. Algemeen Israëlietlsch Verbond. De Alliance israélite universelle (gewestelijke afdeeling Nederland) hield jl. Zondag te Utrecht hare jaarlgksche algemeene vergadering, welke door vele afgevaardigden uit de verschillende plaatselijke afdeelingen werd bijgewoond. De voorzitter van het Nederlandsch comité, prof. mr L. de Hartog, opende de vergadering met een kort en broederlijk welkomstwoord, waarna de heer A. R. Pereira Sz., rabbijn bij de Port. Israëlietische gemeente te Amsterdam, de feestrede hield. Hij gaf daarop een wel sprekende en beeldrijke schets van den moeite vollen levenstocht van Israël, met vertrouwen telkens het licht der vrijheid en verdraagzaam heid op zyn pad ziende flikkeren, tot het nn in de laatste tijden weder omsluierd en ver duisterd werd in het land des lichts, waar de eerste reuzenstem van vrijheid en gelijkheid weerklonkeen reactie, die ook elders de oude vooroordeelen weêr dreigt te herleven, tot zelfs in een deel van het klassieke land der vrijheid en verdraagzaamheidons geliefd vaderland. Met verontwaardiging sprak hij daarbij over betreurenswaardige aanvallen, in een der Lim- bnrgsche bladen door een geest elgke volkomen onverdiend tot het Jodendom gericht. Den Israëliet voegen bij die teleurstellende verschijn selen slechts kalme berusting en onwrikbaar vertrouwen op de toekomstige zegepraal van waarheid en recht. Maar hem voegt het tevens, nu en dan in eigen boezem te tasten, zelfon derzoek niet achterwege te laten, ook op eigen leemten en tekortkomingen te letten. Ver zwakking van geloofsovertuiging is de wrange vrucht geworden der vrijheidhet joodsche nationaliteitsgevoel werd vaak prijsgegeven, ofschoon het zoo uitstekend harmonieert met vaderlandsliefde, met diepen eerbied voor het gezag, met het licht, dat kunst en wetenschap ons brengen. Die gezagslielde zal straks op nieuw blijken, wanneer onze jeugdige Koningin bij haar toonsbeklimming een beroep zal doen op al haar onderdanen, onder wie de joden zich tot de trouwst en rekenen, voor wie de eer bied voor de overheid een hunner godsdien stige voorschriften uitmaakt. De welsprekende redenaar schetste ten slotte de hooge, humanitaire beteekenis van de Al liance, om daardoor de verflauwende belang stelling voor die stichting op te wekken en te verlevendigen. De redenaar vond warme toejuiching en dank voor zijn gevoelvolle voordracht. In zijn woord van dank merkte de voorzitter op, dat een enkel op zichzelf staand verschijnsel in ons vaderland geen afbreuk zal doen aan den glans der vrijheid, waarin Nederland schittert en zal blijven schitteren onder de zegenrijke regeering van Koningin Wilheimina. Van de afdeeling Amsterdam was het voor stel iDgekomen om aan het Comité Central te Parijs het verzoek te richten, om voor onder- wyzers aan de scholen in het Oosten, ook Neder- landsche en Duitsche jongelieden te bestemmen. Het voorstel werd, gelet op de practische moeilijkheden die aan de uitvoering van dat denkbeeld zijn verbonden, door de Haagsche afdeeling aldus geamendeerd: „Aan het Comité Central te Parijs te verzoeken, in overweging te nemen, de mogelijkheid, om voor onder wijzers in het Oosten, ook Nederlandsche jongelieden te bestemmen". Dit gewijzigde voorstel werd bg acclamatie goedgekeurd. Middelburg had voorgesteld aan de afdee lingen het recht te geven een harer afgevaar digden ter algemeene vergadering vergoeding van reiskosten toe te kennen uit de kas der afdeeling. Dit voorstel werd ter fine van praeadvies aan het Nederl. comité verzonden. Tot leden van het Nederl. comité werden herkozen de heeren: S. Houthakker, Jac. D. Lioni en mr. B. J. Polenaar, voor Amsterdam S. van Dantzig, voor Rotterdammr M. de Pinto, voor Den Haag mr B. Cohen, voor Gro ningen; mrH.M. Wolff, voor Arnhem; J.Elzas, voor de afdeeling Geldersch Oosten. De volgende jaarvergadering zal te Gronin gen gehouden worden. (Utr. Dbl.) UIT STAD EN PROVINCIE. Men meldt ons uit Aagtekerke: De heer H. M. Kesteloo vierde Dinsdag zijn 25-jarig jubilé als secretaris-ontvanger dezer gemeente. Te zes uren des avonds uit Domburg alhier aangekomen, werd hij in de gemeentekamer, die voor deze gelegenheid netjes versierd was, door den burgemeester, den heer J. Peper, en de leden van den gemeenteraad ontvangen en door eerstgenoemde hartelijk gelukgewenscht. Daarna overhandigde de heer Peper hem namens den gemeenteraad, als blijk van hoog achting, een prachtige fauteuil, die hem, zooals de burgemeester het terecht uitdrukte, zal kunnen geven een welverdiende rustplaats na den velen en vermoeienden arbeid die hem dagelgks wacht. Verder bracht men den avond te zamen genoegelijk in de gemeentekamer door. Te half tien bracht de zangvereeniging den heer Kesteloo eene serenade en word hem door eene jonge dochter, namens een der gemeen tenaren, een prachtig bouquet aangeboden. Daarna gaf de zangvereeniging ter zijner eere eene openbare uitvoering in de gemeenteschool, die door den burgemeester, den heer Kesteloo, eenige leden van den raad en een talrgk pu bliek werd bijgewoond. Onder hartelijke dank betuiging voor de hem gebrachte hulde, over handigde de jubilaris aan den directeur een ruim geschenk in geld, om naar goedvinden voor de vereeniging te gebruiken. Ongeveer te elf uur vertrok de heer Kesteloo weer naar zijn woonplaats, in de gemeente Aagtekerke zeker de aangenaamste herinnerin gen achterlatende aan dit feest. Te V e e r e liep heden morgen een jon gen op de kant van de haven, toen hem eene duizeling overviel en hg te water geraakte. De heer Jac. van Beveren sprong hem direct na en bracht hem op het droge. De studenten der polytechnische school J. B. de Halster en C. P. Vijverberg zijn tot hunne practische vorming gedurende de zomer maanden aangesteld als buitengewoon opzichter, de eerste bij het maken van een schipbrug over het Marinedok te Vlissingen, de tweede bg het maken van een basaltglooiing aan de Oude Hoeve aan de noordzijde van het eiland Schouwen. Hr Ms kanonneerboot Bulgiakomm. de luit. ter zee le kl. C. A. Dominicus, is Maan dagavond van Vlissingen te Hellevoet- slais aangekomen. Zij gaat naar Brouwers haven, om schijf te schieten en wordt daarna in het dok te Hellevoetsluis opgenomen, om de noodige voorzieningen te ondergaan. Na afloop daarvan keert zij naar haar station te Vlissingen terug. Dinsdag herdacht de gemeente veldwach ter te Heinkenszand, F. van de Linde, zgne 40 jarige ambtsvervulling. Uit vele woningen wapperde de driekleur, ter wijl den jubilaris door den burgemeester, de leden van den raad en den secretaris een wan delstok met knop werd aangeboden onder eene hartelijke toespraak. Bovendien gewerden hem nog andere bewg- zen van waardeering o. a. een zeer klinkend van enkele ingezetenen, a'Avonds werd den jubilaris eene serenade gebracht. Dinsdag reed een landbouwer uit Nisse met een jong paard voor een rijtuig stadwaarts. Even buiten de gemeente begon het beest ca priolen te maken en geraakte met het voertuig in de sloot. De voerman, die onder het rij tuig geraakt was, had er nog erger kunnen afkomen, doch heeft zich toch ernstig aan den eenen arm bezeerd, zoodat geneeskundige hulp moet ingeroepen worden. Twee mede-passagiers bekwamen geen letsel. Te Brouwershaven is tot lid van den raad gekozen de heer C. Overdorp, rijks ontvanger, met 98 van de 121 stemmen. De heer J. de Boer kreeg 22 stemmen, ter wijl een biljet van onwaarde was. Stoomvaart-Maatschappij Zeeland. In de jaariyksche algemeene vergadering van deelhebbers in de Stoomvaart Maatschappij Zeelanddie heden, Woensdag, middag, ten raadhuize van Vlissingen, onder voor zitterschap van den heer mr J. P. R. Tak van Poortvliet gehouden werd, waren vertegen woordigd 132 aandeelen, recht gevende tot bet uitbrengen van 125 stemmen. Met algemeene stemmen werden het door commissarissen uitgebracht verslag over 1897, benevens de balans en winst- en verliesrekening per 31 December 1897, goedgekeurd. Blijkens het genoemde verslag werd de dienst tus8chen Vlissingen en Queenboro geregeld voortgezet te midden van ernstigen strijd met andere internationale verbindingen. Depositie der maatschappij werd daarbg krachtig gehand haafd. De vloot bestond op 31 Dee. 1897 uit 10 stoomschepen. Gedurende het jaar 1897 werden 730 reizen afgelegd, zijnde twee reizen minder dan in het voorafgaande jaar. De bruto opbrengsten beliepen in 1897 1,666,958.13® en wel wegens: vervoer van reizigers en bagage f 707,164.58°, koopmans goederen en pakketten 507,750.30, brieven malen enz. f 380,950.02, huur van hutten op de stoomschepen 40,127.99 en buitengewone ontvangsten 30,965.24. Gemiddeld per reis 2,283.505. Het aantal reizigers bedroeg 87,968 en het aantal tonnengoederen 66,806. Het aantal vervoerde reizigers klom van 85.346 in 1896 tot 87.9G8 in 1897 en de op brengst van f 679.708.778 tot f 707,164.58' of 27.455.81 meer dan in 1896. Het vervoerde kwantum goederen bleef stationairde opbrengst daarentegen ging met f 47.462.09 achteruit. De exploitatiekosten bedroegen in 1897 f 1.401.122.316 of gemiddeld f 1919.34s per reis tegen f 1.360.712.79 of gemiddeld per reis f 1.858.89s in 1896. Zooals uit het voorafgaande blijkt, beliepen in het jaar 1897 de ontvangsten ƒ1.666.958.13', de uitgaven 1.401.122.31', gevende eenvoor- deelig saldo van 265.835.82. Hiervan moet worden afgetrokken het na- deelig saldo der intrestrekening, voortspruitende uit de rente der leeningen, na aftrek der rente van uitgezette gelden 175.927.99, bijdrage ten behoeve van het Ketelfonds 44.800, hg-; drage ten behoeve van het Ketelfonds nieuwe stoomschepen 25.200 en verlies op uitgelote obligatiën der leening 1886 f 10.333.33, samen 256.261.32, zoodat de beschikbare winst be draagt 9 574.50, welke, ingevolge art. 17 der statuten, voor afschrijving is bestemd. Provinciale staten van Zeeland. Bij besluit van 12 November 1897 werden Ged. staten op hun verzoek diligent verklaard ten aanzien van het adres van ingezetenen van Hoedekenskerke en omliggende gemeenten om eene „mildere regeling" van den stoombootdien8t op de Wester- Schelde. Door de Commissie van toezicht op dien dienst is, nadat de directeur was geraadpleegd, in rijpe overweging genomen, of met den zomer dienst van 1898 meer dan éénmaal 's weeks van Terneuzen op Hoedekenskerke v. v. zoude kunnen worden gevaren. Zij verklaarde echter geene kans te zien, om den dienst op Hoedekenskerke uit te breiden, dan ten koste van dien op het traject Vlis singenTerneuzen. De hierdoor ontstaande beperking zoude ongetwijfeld tot gegronde klachten aanleiding geven. Buitendien wettigen de uitkomsten van bet verkéer op Hoedekenskerke het, naar Ged. staten meenen, niet, om zulk eene ingrgpende verandering aan te brengen, daar ook het vee- vervoer weinig meer beteekent. Wilde men zonder bezwaar voor den dienst Terneuzen aan dien op Hoedekenskerke uit breiding geven, dan zoude dit alleen kunnen geschieden door hiervoor een extra-boot in te leggen. Met bet oog op de kosten, die daarvan het gevolg zouden zijn, door vermeerdering van personeel en onderhoud, vinden Ged. staten geen vrijheid om daartoe een voorstel te doen. Zg stellen du3 voor aan adressanten te ken nen te geven, dat hun verzoek niet voor in williging vatbaar is. Verder stellen Ged. Staten voor ten behoeve der provincie op de hoofdsommen van de grond- en de personeele belastingen voor het dienstjaar 1899 te heffen: 28 en 32 opcenten op de hoofdsommen der belasting op de gebouwde en op de ongebouwde eigen dommen en 27 opcenten op de hoofdsom der personeele belasting. Naar aanleiding van het adres van de ge zamenlijke eigenaars van de gronden in den calamiteuzen Annapolder, houdende verzoek dat, met het oog op de doorbraak van dien polder in December 1894, art. 94 van het regle ment voor de calamitenze polders of water schappen in Zeeland in dien zin worde aan gevuld, dat eene tusschentijdsche schatting van de onzuivere opbrengst der gron den mogelijk worde, stellen Ged. Staten voor het volgende besluit te nemen: aan het slot van art. 94 van het reglement voor de calamiteuze polders ot waterschappen wordt bijgevoegd: Gedeputeerde Staten kunnen ingeval van doorbraak van een dijk, op verzoek van belanghebbenden, eene nieuwe schatting be velen, waarvan de kosten voor rekening van den calamiteuzen polder komen. Deze nieuwe schatting geldt voor een nieuwen termijn van 10 jaren, ingaande op 1 Mei van het dienstjaar, volgende op dat, waarin de schatting heeft plaats gehad. Met betrekking tot het verzoek der Kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg om ondersteuning van haar adres aan den minister van waterstaat, in zake de keuze van een waterweg van Dordrecht naar zee, deelen Ged. Staten mede, dat reeds in November jl. een aantal belanghebbenden bij de vaart op het Hellegat zich tot hun College gewend hebben met het verzoek om de pogin gen testeunen, welke werden aangewend om verbetering van het vaarwater het Hellegat te verkrijgen. Nadat het college, naar aanleiding daarvan, van den hoofdingenieur van den provincialen waterstaat en den inspecteur van het loods wezen in het 4de en 5de district berichten had ontvangen, heeft het den minister van waterstaat verzocht bij de keuze van de richting van den waterweg van Dordrecht naar zee, ook op de belangen van de Zeeuwsche scheepvaart te willen letten. Zij stellen voor dat de Staten instemming met het adres der Kamer aan den minister zullen betuigen. TESSELSCHADE. Het zes en twintigste jaarverslag der alge meene Nederlandsche vrouwenvereniging Tes- selschade, loopende over bet tijdvak 1 April 1897 tot 31 Maart 1898, begint met de mede- deeling dat met weinige uitzonderiogen bestuurderessen der verschillende afdeelingen en correspondentschappen steeds meer neiging toonen, om de haar toevertrouwde gelden te besteden tot opleiding voor eenig vak, en te trachten hare dames-werksters verdiensten te bezorgen zóo, dat de kas er niet of zoo weinig mogelijk door wordt bezwaard. Natuurlijk ge lukt dit lang niet altijd, en kan de 5 of 10 toeslag niet altgd de onkosten dekken. In- tusscben acht het bestuur het streven loffeiyk, in zoover het de pryzen niet te veel doet stygen en daardoor den verkoop bemoeilykt. Z. i. toch zijn de vrouwen meer afdoende ge holpen, watneer men haar in de jeugd in staat stelt om het een en ander grondig te leeren, ten einde daardoor geheel of grootendeels in eigen onderhoud te kunnen voorzien, dan wan neer men haar het werk verschaft dat Tessel- schade op bestelling of in depóts en bazaars verkoopt en dat toch meestal slechts eene tege moetkoming kan zijn, zelden of nooit volledig onderhoud. Het aantal leden nam toe met 107 en het aantal vestigingsplaatsen bleef hetzelfde. Het aantal werksters verminderde met 14 en het uitgekeerde werkloon was iets minder, nl. 19.400. De verschillende bemiddelingsbureau! plaatsten 272 candidaten. De 14 depothoudsters verdienden te zamen ongeveer 3000. De afdeelingen en correspondenten besteedden dit jaar ruim 2850 aan opleiding. De fonds- kas keerde 1295 uit. In het geheel werd dus aan de opleiding besteed 4145 en wel ter ge- heele of gedeeltelijke opleiding van 56 personen. Op 1 April 1898 telde Tesselschade 4569 leden, o. a. te Middelburg-Vlissingen 124, Zierikzee 31, Zuid-Beveland 61. In eerstgenoemde afdeeling waren 3, in de tweede 2 en in de derde 8 werksters. Ofschoon het bestelwerk Diet veel was, kon de afdeeling Middelburg-Vliaaingen op andere wijze nuttig zyn: zij betaalde schoolgeld en boeken voor een meisje dat de H. B. S. bezoekt en daar goede vorderingen maakt; hielp de afdeeling Zuid-Beveland om eene zieke werkster naar buiten te zendenhielp ook door bijdragen van anderen een meisje dat examen-handwerken wil doenschonk een renteloos voorschot aan eene dame, die zich in den zang wil bekwamen en een dito aan eene werkster tot aanschaffing van een weeftoestel. Yan het Bemiddelings- en het Voorlichtingsbureau werd geen gebruik gemaakt. De afdeeling Zierikzee is ook zéér vóór opleiding en besteedde daaraan en aan een ge schenk voor de fondskas, niet alleen de inkom sten van dit jaar, maar ook een deel van het geen nog in kas was. De verkoop van werk levert weinig op behalve omstreeks St. Nicolaas het bestuur besloot dan ook het depót in den loop van dit jaar op te heffen. Zuid-Beveland trachtte eene harer werk sters hare gezondheid te doen herkrygen en haar daardoor weer in staat te maken tot werken. Er werd nog al wat bestelwerk ont vangen en tamelijk wat goed verkocht. Bestnurderessen zjjn van de afd. M i d del- li u r g-V 1 i s s i n g e n Mevr. Wed. de Maret Tak-Wagenaar, voorzitster, mevr. De Raad- Van Sonsbeeck, penningmeesteres, mevr. Kei- ser-Van Sonsbeeck, secretares en directrice be middelingsbureau, mevr. Van der Swalme-Tak, directrice voorlichtingsbureau, allen Middel burg, en mevr. De Raijter de Wildt-Gobius, VlissiDgen. Het bestuur der aid. Zierikzee bestaat uit de damesmevr. De Jonge van Ellemeet- Sprenger, voorzitster, mevr. Lechner-Van Ton- deren, secretares en directrice bemiddelings bureau, mfj- M- van Adrichem, nenninemees- ter es, mevr. Van der Lek de Clercq-Van Rap- pard, en mej. E. van der Lek de Clercq, allen Zierikzee. De afd. Zuid-Beveland wordt bestuurd door de dames: mevr. Van EetenDe Man, voorzitster, mevr. Fransen v. d. PutteBorrel, penningmeesteres, mej. M. W. van Heel, secre tares, en mevr. Van HeelDe Bruijne, directrice der bureaux van voorlichting en van bemidde ling, allen Goes. ONDERWIJS. Aan de hoogeschool te Amsterdam is bevorderd tot doctor in de geneeskunde, op proef schrift Vaginale hysteriotomie by Pyosaljpinx de heer J. S. Frederiks, geboren te 's-Graven- hage. De heeren M. J. Adrian!, pred. te Almelo, J. J. van den Broek, pred. te Almelo, dr. A. \V. Bronsveld, pred. te Utrecht, P. Braining, pred. te Almelo, R. H. Drijber, pred. te Leeuwarden, W. Mallinckrodt, pred. te Maas tricht, hebben zich tot de Tweede kamer ge wend met een adres, waarin zij de regeering verzoekeB, om de gelegenheid tot het verkrij gen van godsdienstonderwgs door de leerlingen der verschillende openbare scholen uit te brei den en zoo dit onderwijs meer tot zijn recht te doen komen. Verschillende Berichten. Zaterdag 11. werd te Rotterdam de eerste jaarvergadering gehouden van de vereeniging Onderlinge Vrouwenbescherming. Na een warm openingswoord door de presidente, mevrouw H. Bosman—Frank en de lezing van het jaar verslag van den secr.-penn. werd aan de orde gesteld de al- of niet wenscheiykheid van regle- mentswyziging. De vergadering evenwel, goed keurende de handelingen van 't bestuur in het afgeloopen jaar, sprak de weusehelijkheid uit, vooralsnog geen verandering te brengen in reglement en statuten, maar voort te gaan op den tot nu toe gevolgden weg. Staande de vergadering werd een bedrag van ruim 300 francs volteekend, als waarborgsom voor de vermoedelijke onkosten van een in België te voeren proces tegen den verleider van een jonge vrouw, die, door hem tot wan hoop gedreven, haar kind het leven benam en dientengevolge in de gevangenis te Maastricht hare straf ondergaat. Gelukkig het land, waar de wet zulk eene vervolging toelaat. Wanneer zal het in Nederland zoover komen? By de verkiezing van leden der Provin ciale Staten van Gelderland zijn in het district Arnhem de aftredende liberale leden herkozen. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, is Dinsdag door den gemeenteraad van 's-Gravenhage, met 35 tegen 3 stemmeu, aangenomen het voorstel tot aanleg van eeu binnen- eu eeu buitenhaven

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1