1UIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 144. 141° Jaargang. 1898. Woensdag 22 Juni. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 21 Juni 8 u. vm. 65 gr. 12 u 70 gr., av. 4 u.68 gr. F.Yerw. Z. W. wind, betr. lucht. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 oent per regelj Groote lotters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten^ Te Terneuzen; M, de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmah. Middelburg 21 Juni. Recht van verdediging. In verband met het in ons vorig nommer vermelde adres van de orde van advocaten te Middelburg aan den minister van justitie, waarin o. a. gewezen werd op het feit dat een advocaat, die, vóórdat de rechters in de rechts zaal traden, in ambtscostunm ter verdediging van zijn cliënt in de zitting binnengekomen en zijn cliënt daar omringd door rijksveld wachters aantreffende, een vraag wilde doen, door een der veldwachters werd aangegrepen en van zijn cliënt verwijderd, schrijft het Han delsblad o. a. het volgende „Toch schrijft art. 134 Wetb. van Strafr. voor„Na beteekening van de beschikking, houdende verwijzing naar de terechtzitting, heeft, indien de beklaagde in verzekerde be waring is, de gekozen of toegevoegde raads man toegang tot hem en kan hij hem, behou dens het vereischte toezicht, zoo dikwijls hij dit verlangt, alleen spreken Dit voorschrift is dus door de feiten, in het adres genoemd, geschonden, en het is niet gemakkelijk na te gaan, waarop het openbaar ministerie te Middelburg deze behandeling der verdediging grondt. Wij missen hier te lande nog de instelling, welke onlangs in Frankrijk is ingevoerd en reeds tijdens de instructie den beklaagden, ook die in hechtenis zijn, gelegenheid geeft zich door een raadsman te doen bijstaan. Maar de beperkte verdediging, in ons recht toege staan, mag zeker in geen enkel opzicht wor den verkort. De minister van justitie zal dan ook wel onverwijld last geven, dat dergelijke misbrui ken niet meer voorkomen." Wg willen het ook hopen. Wij kunnen ons niet voorstellen dat de, algemeen als een humaan man hekend staande officier van justitie dergelijke maatregelen, als in het adres worden gemeld, persoonlijk goed keurt. Streng man van de wet en de voor schriften, zal hij echter in zijne oogen gegronde en voor hem bindende redenen hebben om zulke toestanden te handhaven, waaraan hij misschien niets veranderen kan. 'In hoever dit ook het geval is met het hierboven speciaal genoemde is ons echter niet recht duidelijk. Hier denken wij eerder aan een misbruik of verkeerd gebruik van macht van de zyde van een der veldwachters of een al te overdreven opvatting van een eens ge geven order. Het is zeker goed dat op een en ander eens is gewezen; en wij hopen dat spoedig aan de in het adres geschetste toestanden, o. a. wat bet opsluiten van beklaagden in ijzeren betreft, een einde kome. verstreken, door den drang der openbare mee ning, als van zelve zich de vraag opdriogen, welke maafreg elea van meer ingrijpenden aard te nemen zijn, om het nog steeds ver verwij derd einddoel wederom iets nader to komen. Drankwet. In de vergadering van den Volkshond, Ver eenig >ng tegen Drankmisbruik, 3 Juli 1895 te Deventer gehouden, werd besloten eene com missie te benoemen tot het uitbrengen van een rapport betreffende de vraag, of ingrijpende herziening van de drankwet wenschelijk is, en zoo ja, in welken zinbij welk onderzoek te rade zou moeten worden gegaan met de resul taten, in andere landen door wetteHjke maat regelen verkregen. Tot leden dier commissie benoemde het hoofdbestuur de heeren mr F. W. J.G. Snijder van Wissekerke, jhr mr G. J. Th. Beelaerts van Blokland en prof. dr V. A. Julius. Na het overlijden van jhr mr Beelaerts van Blokland werd in Mei 1897 mr R. J. H. Patijn in diens plaats benoemd. Die commissie heeft thans een rapport uit gebracht, dat is opgenomen in de Juni-afleve- ring van De Econotnist. Het is een breed toegelicht stuk. De com missie is van meening dat de tweede stap op den weg, die tot drankbeperking leidt, moet worden gedaan. Zij wenscht dat de wetgever zich ten doel zal stellen te verzekeren, dat, overeenkomstig de oor spronkelijke bedoeling, op 1 Mei 1901 het aantal vergunningen worde teruggebracht tot het wettelijk maximum; te trachten, den clandestienen drankhandel binnen veel engere grenzen terug te dringen; de gelegenheid te gebruiken, die het jaar 1901 biedt, om het Gothenburger stelsel hier inheemsch te maken. Mocht dit drieledig resultaat verkregen wor den, dan zal de voortgang der matigheids beweging staat daarvoor borg alvorens an dermaal een tijdsverloop van twintig jaren is BEXOEM1X UJblN EXZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau P. van der Hagen, pastoor te Zoetermeer is de off. van gez. Ie kl. bij de zeemacht, J. J. Sterk op pensioen gesteld, ad f 1505 sjaars is bevorderd tot off. van gez. Ie kl. de off. van gez. 2e kl. J. W. Elenbaas. Donderdag a. verleent de minister van finan ciën geene audiëntie en a. Vrijdag doet de minister van koloniën dat niet. UIT STAD EN PROVINCIE. Aan den raad der gemeente Middelburg is, onder dagteekening van 16 Juni, het vol gende adres gericht: Geeft te kennen, ondergeteekende patroons- vereeniging Middelburgs Bouwkring, dat, wijl in de raadsvergadering van 11 Mei jl. zij op onheusche wijze is in het debat gebracht en door den wethouder, den heer Den Bouwmeester, werd medegedeeld „uit tamelijk goede bron" dat „een paar dagen vóór de aanbesteding van twee pompgebouwen ten behoeve van de rioleering der gemeente Mid delburg, door den hier bestaanden bond van patroons een bijeenkomst is gehoudeD, waarin werd afgesproken om niet in te schrijven;" j mededeelt dat genoemde patroonsvereeni- ging geenerlei bijeenkomsten of vergaderingen heeft gehouden dan hare gewone maandelijk- schede laatste, vóór de besteding, op 8 April, dus nog vóór het tijdstip der besteding bekend was, en de volgende op 13 Mei of 2 dagen na den dag, bestemd voor de inlevering der bil jetten dat, ingevolge bovenstaande, zij het te goeder trouw, Uwen Raad eene onwaarheid is mede gedeeld en dientengevolge de conclusie van het lid van Uwen Raad, den heer F. G. Spren- ger, onjuist was, als gebaseerd op eene foutieve veronderstelling. Redenen waarom ondergeteekende meent tegenover de burgerij zich van dien blaam te moeten zuiveren, en spreekt haar leedwezen uit over de licht vaardige wijze, waarop zij beschuldigd werd van die zijde. 't Welk doende enz. (get.) M. C. ROEST, Voorzitter, (get.) J. A. VERTREGT, Secretaris." Onder de in het vorig nommer medegedeelde stukken van den gemeenteraad, ontleend aan de pas verschenen gedrukte stukken, is volle digheidshalve ook het op deze zaak betrekking hebbend voorstel van burg. en weth. nog wat ons bij een nader onderzoek dan ook bleek het geval te wezen. Het is wel volkomen waar, dat de bezoekers niet allen, tijdens do muzieit zich hooren liet, als beelden in het Amsterdamsch Panopticum aan hun tafeltje gezeten hebbendat er waren die nu en dan eens praatten, ja zelfs wel eens wat al te luid voor hunne buren, maar zoo erg als „Iemand enz." het voorstelt, is het werkelijk niet geweest. Daarom, maar ook om andere redenen, vooral om den toon van het stuk en daarin voorko mende uitdrukkingen van eenigzins persoonlij ken aard, kunnen wij het schrijven niet opne men. Wij meenen echter dat dergelijke klagers het best doen zich te wenden tot de commissie, die zich de zorg voor deze concerten getroost. Uitzonderingen zullen er steeds zijnen wat als algemeenen indruk vast staat, wordt geenszins te niet gedaan door de houding van enkelen, waarvan dus, het spreekt van zelf, alleen de naast omzittenden hinder hebben. Bedoelde commissie, die trouwens alleen wanordelijkhe den verbieden kan doch moeilijk den bezoekers een slot op den mond leggen, zal stellig wel meewerken om aan gegronde klachten tegemoet te komen, en, zooveel mogelijk, te verhinderen dat anderen last ondervinden van hen, die een concert meer beschouwen als een uitstekende gelegenheid om een onderhoudend gesprek te voeren dan om te genieten van de muziek zelve. Prinses Heinrich van Pruisen kwam heden morgen met hare twee zoons en groot gevolg met de nachtboot te Vlissingen aan en zette hare reis naar Kiel met den aansluiten- den sneltrein, waarin een salon-rijtuig geplaatst was, voort. Te Heinkenszand speelde een zesjarig knaapje met een stokje; de kleine viel en het stokje droDg door het oog, dat als verloren moet beschouwd worden. Onze lezers zullen zich herinneren, dat dit aan het eind der vorige zitting reeds is aange nomen. Het programma voor het tweede zomer- concert, Donderdag a. in het Schuttershof te geven door het stafmuziekkorps van het 3e regiment infanterie, onder leiding van den heer A. Barbe, luidt als volgtNiebelungen Marsch R. Wagner; Eurymthe, ouverture, C. M. v. Weber; Maria-WalzerA. Barbe; Grandefan- taisie sur l'opéra Paillasse, Léon CavalloOuver ture du Carnaval Romain, H. Berlioz; Largo uit de 4de sonate voor piano (arr. van A. Barbe), L. v. Beethoven Fantaisie Lohengrin, R. Wagner Aubade printamière, (arr. van A. Barbe), LacombeFantaisie sur l'opéra Samson et Dalila (arr. van A. Barbe) St. Saëns. Het eerste Zondagavondconcert, eergisteren in den gansch verlichten, mooien Schuttershof- tuin alhier gegeven, is weder uitstekend ge slaagd. Het weder was zooals men 't maar verlan gen kon, en het bezoek dan ook buitengewoon druk. Het aantal van hen die ervan genoten, mag wel op een paar duizend geschat worden. Het schutterijmuziekkorps kweet zich als altijd uitstekend van zijne taak en bracht een uitgebreid programma, voor elk wat wils bevattend, hoogst verdienstelijk ten gehoore. Wij hebben met opzet een dag gewacht met onze mededeeling omtrent dit concerten wel om de volgende reden: Terwijl wij op grond van verkregen inlich tingen van meening waren, dat de houding van het publiek niets te wenschen had over gelaten, werd bg ons, door „Iemand, die van muziek houdt," in een uitvoerig schrijven geklaagd over het feit, dat „zijn genot den geheelen avond vergald werd door het gedis tingeerd gewauwel en gegichel van een over groot deel van het auditorium." Wy hadden een stil vermoeden, dat hierby |wel eenige overdryving in het spel zou zijn motiefde moeilijkste passages in streng tempo bleven altijd duidelijk. Meer nog dan zijn aan slag mag de techniek van den heer Wijsman uitstekend worden genoemddit bleek vooral uit de voordracht van het samenstel vanHon- •aarscho melodiën, door Liszt in zijn Rhapsodie io. 14 vereenigd. Behoudens eene enkele on nauwkeurigheid, werd dit nummer schitterend gespeeld. By Glück's Caprice ëCAlceste, door Saint-Saëns gezet, hebben wij den pianist ech ter heusch moeten beschuldigen van nonchalance. Van den violist kregen wij reeds in Schubert's Rondo een goeden indruk. Aan een nobele voordracht, breed spel, en correcte stokvoering paart hij een weeken en sympathieken toon. In de Faust-Fantasie van Sarasate gaf hy blg- ken van veel virtuositeitsommige gedeelten waren zeer goed en de moeilijke staccato en chromatische gang vooral zeer duidelijk, doch de octaven in de wals en enkele sext- en an dere passages waren soms in 't geheel niet zuiver. Om dit werk dan ook volkomen uit te voeren, moet men een Sarasate zyn. Daar entegen wist de heer Hofmeester ons te boeien met de pittige, karakteristieke nummers van Mlynarski. Uit de Humoresque en de Polonaise bleek zoo recht de nationaliteit van den componist. Goed accompagneeren is daarom zoo moeilyk, omdat men geheel moet meeleven met de intenties van den solist; wel moet de heer Schnitzler muzikaal zeer begaafd zijn, om, ondanks de weinige voorbereiding soms, ten allen tijde, met de verschillende solisten in juiste harmonie te zijn. Behalve een vlekje in de Faust-Fantasie, was zijne begeleiding dan ook nu weder uitstekend. Bij de door de Ned. Jachtvereeniging Nimrod te Hilversum gebonden schietwedstrijd won in de afdeeling IV, alleen voor gewone leden, match 3 doubletten, L. C. pigeons, afstand 17 en 20 meter, de heer mr Th. van der Lek de Clercq te Zierikzee den eersten prgs. De Room8ch-Katholieke kiesvereeniging te Hulst besloot in hare Maandag gehouden vergadering bij de a. s. herstemming voor de Provinciale Staten alleen de twee aftredende katholieke leden, de heeren A. Moerdijk en J. A. van Rompu, opnieuw te candideeren of aan te bevelen. LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen schrijft men ons Maandagavond had in het Groote Badhuis alhier het tweede solistenconcert plaatsen dat deze concerten zeer gezocht zyn, vooral ook door muziekliefhebbers van hier en elders, pleit voor hun superioriteit. Trouwens het is bekend, dat de heer Schnitzler steeds zooveel mogelijk voor uitstekende krachten zorgt; en eene bevestiging hiervan zagen wg ook nu weder door de medewerking van het Amsterdamsch drietalmevrouw A. OldenboomLiitkemann, sopraan en de heeren Joh. Wijsman, piano en H. W. Hofmeester, viool. Hebben wij hier reeds een keur van altzan geressen gehad, met name de dames Liining, Manifargës en Blauw, in lang genoten wij niet van zulk een sopraan. Welk een rein geluid klonk ons te gemoetwelk een helder timbre en mooie stembuiging en hoe hoogst muzikaal was mevrouw Oldenboom in haar voordracht De aria uit Haydn's Schopfung gaf zij ver rukkelijk weer; steeds klemmender en toch zoo wonnig zong zg het Und Liebe girrt das zarte Taubenpaar, en niet minder krachtig en duidelijk overwon zij het struikelblok voor velen, de hooge C. Schumann's liederen zgn zoo heilig en worden helaas zoo dikwijls verknoeid. Het werd ons echter nu zoo heerlijk duidelijk, dat onbestemde, dat geheimzinnige van zijne Lotosblumen en die hartstocht van zijn Widmung. In Marga- retherfs Wiegenlied vonden wy wederom Grieg in zijn Noorschen landelijken eenvoud en toch zoo oneindig groot. Van het drietal Fransche liederen beviel ons het geestige Viens mon bien aimé van Chami- nade het best. Ritoumelle van denzelfden componist is ook zeer melodieus, doch het ac compagnement met die voortdurende tertsen in de rechterhand wordt vermoeiend. De heer Wysman, dien wg hier meer hoorden, opende met den heer Hofmeester het programma met Rondo Op. 70 van Schubert. Dit werk hoorden wij voor het eersten alhoewel niet onbelangrijk, lijkt het ons toch te veel uit gesponnen. Met goeden rythmns en zeer ge acheveerd werd het gespeeld. Zeer gelukkig was de pianist in Chopin's Ballade G moll, met het bekende weemoedige RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens: ioederspannigheid: I. B., 22 j., werkman, Ostende, tot 14 d. gev. straf mishandelingC. d. R., 25 j., metselaar, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf, en J. L. P., 50 j., portier station Vlissingen, tot f 10 b. s. 10 d. h.en het houden van eene tooneelvoorstelling te Vlissingen zonder vergunning van den burge meester en het niet betalen der daarvoor ver schuldigde belasting aan de gemeente Vlissingen J. A. P. v. W., 22 j., tapper, Vlissingen, tot f 5 b. s. 1. d. h. en f 3 b. s. 3 d. h., de laatste boete ten behoeve van de gemeente Vlissingen. VrijgesprokenI. d. M., 24 j., arbeider, Oost burg, M. C., 38 j., hvr. van J. V., arbeidster, Schoondgke, en W. M., 15 j., zonder beroep, Zoutelande, allen beklaagd van diefstal. Het O. M. by het kantongerecht te Schoon hoven eischte tegen een veearts te Willige-Lange- rak, aangeklaagd van buiten noodzaak onbevoegd geneeskunst te hebben uitgeoefend, 300 boete, subs. 60 dagen gevangenisstraf. De be klaagde erkende aan een veehouder, bij wien hij was ontboden tot het verleenen van vee- artsenijkundige hulp, een recept te hebben afgegeven, bestemd voor iemand, die lgdende aan eene maagkwaal. Provinciale staten van Zeeland. In de aanstaande zomervergadering dezer Staten moet de benoeming plaats hebben van drie leden van Gedeputeerde, Staten tengevolge van de periodieke aftreding als zeodanig van de heeren W. A. graaf Van Lynden, L. J. M. van Waesberghe Janssens en jbr mr E. A. O. de Casembroot (zittingstijd 18981904) en van twee leden van dat college, voor de buitenge wone vacatures, ontstaande door het aftreden van de heeren mr C. Lucasse en J. A. van Rompn als leden van de provinciale staten (zittingstgd 18981901). Verder moet ook worden overgegaan tot de benoeming van het lid der Staten, bedoeld bg art. 89 der provinciale wet. Ingekomen is voor die zitting een adres der vergadering van ingelanden van den calami- teuzen Stad PhilippinepoXdex om vrijverklaring en een adres van het bestuur der vereeniging School voor hand- en bouwkundig teekenen te Tholen, om een snbsidie nit de provinciale fondsen. Voorts komen ter tafel verschillen le voor stellen van Gedeputeerde Staten, nl.: tot af- wijzing van het verzoek van ingezetenen van Hoedekenskerke en omliggende gemeenten om eene „mildere regeling" van den provincialen stoombootdienst op de Wester-Scheldebetref fende de verpleging van arme krankzinnigen uit de provincie Zeelandtot aankoop en in richting van een huis, bestemd voor de provin ciale bibliotheek; tot het verleenen van een subsidie ad f 500 aan de gemeente Veere in de kosten harer huishouding voor lf tot het verleenen van een subsidie ad f 222.50 aan de gemeente Nisse in de kosten harer huishouding voor 1898; naar aanleiding \au het adres van de gezamenlijke eigenaars vaa de gronden in den calamiteuzen Annapolder om wijziging van art. 94 van het reglement voor de calamiteuze polders of waterschappen en tot wijziging van het besluit der Staten, waarbij de grenzen zijn vastgesteld van de werken tot zeewering of oeververdediging van het calamiteuze waterschap Stavenisse. Nog doet het Gedeputeerd college voorstel len tot wyziging van het reglement op de wegen en voetpaden; naar aanleiding van het adres van den gemeenteraad van Hontenisse, om de tolheffing op de provinciale wegen af te schaffentot heffing van tol op den weg tusschen Goes en 's Gravenpoldernaar aan leiding van het adres van het bestuur van den Margarethapoidet, om een renteloos voorschot voor wegsverbeteringnaar aanleiding van het verzoek van concessionarissen van den stoom bootdienst tusschen Walzoorden en Vlake, om vergunning tot opruiming van den steiger bij de halte Vlake; naar aanleiding van het verzoek van de kamer van koophandel en fabrieken te Middelburg, om ondersteuning van haar adres aan den minister van water staat, handel en ngverheid in zake de keuze van een waterweg van Dordrecht naar zee en betreffende een adres van eenige provin ciale veeartsen in zake de wijziging van het reglement op den veeartsenijkundigen dienst en politie. Eindeiyk voorstellen van Gedeputeerde Staten tot het verleenen vaa een provinciaal subsidie aan de Maatschappij tot bevordering van Land bouw en Veeteelt tot het houden van een twee jarigen cursus in het hoefbeslag; naar aanlei ding van het verzoek van de Maatschappij tot bevordering van Ooft- en Tuinbouw in Zeeuwsch-Vlaand'evens' Westelijk deel om sub sidie; tot wijziging van het reglement op de keuring van dekhengsten tot het aangaan eener geldleening ad f 200.000tot wijziging der begrooting van de enkel provinciale en huis houdelijke inkomsten en uitgaven voor 1898 en tot het richten van een adres aan H. M. Koningin-Weduwe, Regentes, betreffende de jaarwedden van de ambtenaren en bedienden ter provinciale griffie. In hun voorstel betreffende den aankoop van een gebouw voor de provinciale bibliotheek, herinneren Ged. staten eiaan, dat die bibliotheek is opgericht krachtens besluit der Statenver gadering van 12 Juli 1859 en eene plaats is aangewezen in het voormalige huis Zierikzee Het blijkt echter hoe langer hoe meer, dat da in genoemd gebouw voor die bibliotheek be» schikbare vertrekken veel te weinig ruimte aanbieden. Deze toestand zou reeds voldoende wettigen, dat met gepasten spoed naar eene voor de bibliotheek meer geschikte plaats werd omge zien. De vraag of verplaatsing noodzakelijk is, kan echter reeds geen punt van overwe ging meer uitmaken, nu het een feit is, dat binnenkort de lokalen, waarin zich de boekery bevindt, volgens achryven van Z. E. den minister van binnenlandsche zaken, zullen moeten ont ruimd worden. Er moet alzoo naar eene andere plaats worden omgezien. Op twee wijzen kan in de behoefte worden voorzien door stichting van een geheel nieuw gebouw of door den aankoop en de inrichting van een bestaand huis. Volgens eene opgaaf van den bouwkundige, belast met het toezicht op de ryksgebouwen in de Abdy, zou voor de stichting van een ge heel nieuw gebouw, bevattende zeven biblio theek-lokalen, kamer voor den bibliothecaris, leeskamer enz., een bedrag van f 57.05U noodig zijn. Daarbg komen de kosten van terrein, door den genoemden bouwkundige geschat op f 1500, zoodat de totale kosten f 58.550 zouden bedragen. Zoowel uit een financieel oogpunt, als wegens de moeilijkheid om een geschikt terrein met gunstige ligging te vinden, komt Ged. Staten de aankoop van een bestaand pand aanneme lijker voor, waarvoor thans gelegenheid is. De heer Heijse, lid der Staten, heeft voor de vestiging der bibliotheek ter over neming aangeboden het door hem aangekochte huis in de Lange Delft, wijk H no. 12 te Mid delburg, dat na ingesteld onderzoek by nitstek voor gemeld doel schijnt geschikt te zijn. Het is gelegen in het midden van de stad en bezit niet alleen de vereischte draagkracht voor eene groote verzameling boeken, maar zal ook met het oog op de ruimte, welke het bevat, voor een zeer groot aantal jaren dienst kunnen doen. De kosten van aankoop bedragen f 17.000, terwyi die van inrichting met de mutatierech ten ten hoogste f 13.000 zullen beloopen. Behalve eene kamer voor den bibliothecaris en eene leeskamer zal het gebouw dan bevatten twaalf bibliotheek-lokalen, terwyi de zolder verdieping nog overvloedige ruimte voor uit breiding bevat.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1