MIDDELRURGSCHE COURANT. BUITENLAND. 141° Jaargang, 1808. Maandag 20 Juni. Uitslag verkiezingen. Verschillende Berichten. De Oorlog. N°. 142. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, Frgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., J.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Juni 8 u. vm. 60 gr. 12 u 69 gr., av. 4 u. 67 gr. F. Verw, W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten es Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per roge^ Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige Voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten.' Te Tcrneuzen; M. dx Jonöx; te Rotterdam: nijöh van Ditmak. By* deze courant behoort een Bijvoegsel Middelburg 18 Juni. Op dit oogeublik bestaan de Provinciale Staten van Zeeland uit ÏO liberalen, 16 anti-revolutionnairen, 6 katholieken, en 1 den heer W. A. graaf van Lijnden, die zich bij geen enkele party aansluit. Door den uitslag der nu gehouden stem mingen ia de verhouding geworden 19 liberalen, 19 anti-revolutionnairen, 0 katholieken, en 1 bovengenoemde heer Van Lijnden. De liberalen verloren twee zetelseen te Middelburg, waar de heer J. H. Snijders niet herkozen, maar de heer mr A. A. de Veer Gzn gekozen werd; en een te Vlissingen, waar, in de plaats van het aftredend lid, den heer D. A. Dronkera, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, de heer A. Loois JJzn .zit ting zal nemen. Beiden zijn anti-revolutionnairen. Van den uitslag der Woensdag 29 dezer in de districten Vlissingen en Hulst te houden herstemmingen valt nog niet veel te zeggen, maar wij willen hopen, en hebben daarop goeden moed, dat alle krachten zullen worden ingespannen om te behouden wat nog te be houden is. Dat wij het verlies van den heer J. H. Snijders zeer betreuren, behoeft zeker niet breedvoerig betoogd te worden. Sedert 11 Mei 1880 had hij zitting in de Staten, en steeds heeft hij zich een onafhan- keiyk, een voor de belangen van den land bouwer ijverig lid getoond. Toch heeft hij geen gepade kunnen vinden in de oogen der dryvende party in ons district. Dan handelde men in het district Goes tegenover den heer J. M. Kakebeeke anders Dat de uitslag ons teleurstelt, willen wij niet verbloemen. Niet dat wy op eene overwin ning hadden gerekend; maar wy hadden toch verwacht, dat de heer J. H. Snijders nog her kozen geweest zou zijn. Waar echter de verbonden partijen samen werkten; de eenige lenze slechts is en blijft voor of tegen de kerkwaar vooral ditmaal als wapen de leerplicht is gehanteerd, waseeD overwinning onzerzgds niet te wachten. Eigenaardig dat, terwgl in het district Middelburg de katholieken de anti-revolu tionnairen trouw hielpen, in het district Hulst de laatstgenoemden schuld zijn dat twee katholieke aftredende leden nog in herstem ming moeten komen. op verschillende heeren 5 en minder stemmen. De collecte voor den gewapenden dienst, heden te Middelburg gehouden, bracht f 75.57 op. KERKNIEUWS. Bij de verkiezing voor gemachtigden het kiescollege der Ned. Herv. gem. te Mid delburg werden slechts 315 biljetten inge leverd. Gekozen werden de 17 aftredende leden, de hh. J. J. Bertel met 113, A. W. Bastiaanse met 112, C. Dijkwel met 114, P. Dommisse met 112, J. J. Geldof met 111, J. A. Goethals met 110, A. A. Hertogs met 109, J. Hubregtse met 313, F. H. Julianus met 311, C. Mak met 115, J. L. Muller met 114, G. Plankeel met 113, I. Polderman met 113, J. F. H. Rest met 104, R. M. Smits met 115, W. v. d. Woestijne met 105 en P. A. F. de Wijs met 114 st. In de 3 vacaturen werden gekozen de hh. Chr. Hondius met 109, A. A. Kuypers met 109 en mr A. A. de Veer met 104 stemmenallen candidaten van de Kiesvereeniging Schrift en belijdenis. De Z.) BENOEMO GE» ENZ. By kon. besluit zijn benoemd tot buiten gewoon adelborst by de Kon. Ned. marine- reserve de heeren E. M. Swaan, M. G. Brede- rode en J. Boon. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit zijn benoemdtot dijk graaf voor den Houwer-polder M. G. van Sta pele tot dijkgraaf voor den polder Dreischor J. Doeleman Zz.; in het bestuur van het wa terschap de Vrije polders onder Tholen, tot dijk graaf M. G. van Stapele, en tot gezworen C. A. H. Wagtho; in het bestuur van het water schap Poortvliettot dykgraaf J. van Gorsel Janzoon, en tot gezworen N. A. Bruynzeel; tot gezworen voor den polder Oud-Noord-Beve- land P. C. W. Swemer. By de heden in het polderhuis in Abdij alhier plaats gehad hebbende opening van stembriefjes voor de verkiezing van com missarissen in het bestuur van den polder Walcheren is gebleken dat herkozen zyn de aan de beurt van aftreding zynde heeren J. Koene met 150, W. H. de Bruyn van Melis- en Mariekerke met 149, W. J. Sprenger met 143, H. W. Allaart met 151, S. Louwerse met 150 en J. de Visser met 145 stemmen. Verschillende personen verkregen twee en minder stemmen. In de plaats van den heer P. Loeff, die dankt had, is gekozen de heer C. J. J. A.van Teijlingen met 121 stemmen. Op den heer H. j. je. Gerlacb waren 8 stemmen uitgebracht en In Rotterdam zijn alle liberale leden der Provinciale Staten herkozen. Daarentegen liep de strijd te 'sGravenbage slecht af. Van de vijf liberale zetels gingen er twee terstond verloren, terwijl voor drie plaatsen herstemming is, waarbij de liberale «andidaten, onder wie het aftredende lid, r W. J. Snouck Hurgronje, onderaan delyst aan. De heer A. E. van Dishoeck, adjunct inspecteur van politie te Arnhem, heeft we gens zijn benoeming tot employé bij de nieuwe Afrikaansche handelsvennootschap eervol ont slag uit zgn tegenwoordige betrekking verzocht en verkregen. De heer Van der Slikke, opzichter der visscherijpolitie te Bergen op Zoom, heeft in de Schelde het in staat van ontbinding verkeerend lijk opgevischt van een vreemdeling. Bij het uit het water halen verwondde de heer Van der Slikke zich aan de hand, welk lichaamsdeel daarop erg opzwol. Een in allerijl ontboden geneesheer constateerde bloedvergiftiging en stond niet in voor het behoud der gewonde hand. De jeugdige W. H. Claris, beschuldigd van in den avond van den 15n April den brand gesticht te hebben in het huis van bewaring aan de Korte Hoogstraat te Rotterdam, waar hij gevangen zat, is buiten vervolging gesteld, daar hem dit feit wegens de gebrekkige ont wikkeling en de ziekelijke storing zgner ver standelijke vermogens niet kan worden toege rekend. Hij wordt naar het rgkskrankzin- nigengestient te Medemblik overgebracht. Door de Haagsehe rechtbank zijn drie ge- neesheeren te 'sGravenhage uitgenoodigd als deskundigen, om haar te dienen van advies over den al of niet toerekenbaarheid, krankzinnigheid van kapitein Vemer. Op een houtwerf aan de Veerkade te sGravenhage is door eenige politie-agenten gearresteerd zekere W". Boekweg, door de Haagsehe rechtbank bij verstek veroordeeld tot 5 jaren gevangenisstraf, wegens diefstal van paarden uit een stal aan de Beeklaan en onder de gemeente Leiderdorp. Boekweg ontvluchtte eerst uit het arrestanten lokaal te Loosduinen, later uit het huis van bewaring aldaar. Ook nu trachtte hij nog aan de agenten te ontkomen, waarop dezen op hem vuurden, doch zonder hem te treffen. Sedert zijne ontvluchting wordt hij verdacht van rij wiel verduistering, zoowel te 'sGraven- ,ge als te Amsterdam. Toen men Donderdag te Amsterdam zou beginnen te heien voor een te bouwen huis aan de Lindengracht bij de Brouwersgracht, stortte eensklaps de muur van het perceel, grenzende aan het bouwterrein, in, met het gevolg dat een 80-jarige vrouw, die zich in genoemd perceel bevond, naar beneden viel en het sleutelbeen brak. De brandweer, die spoedig ter plaatse was, sloopte het nog overgebleven ge deelte van den muur, en behoedde verder het buis voor omvallen, door het plaatsen van stutten. Iemand uit Pretoria en te Amsterdam ge logeerd, werd door een dame in de Warmoes straat aangehouden en naar hare woning ge leid. Daar werd veel pret gemaakt, en toen de vreemdeling in zgn hotel kwam, bemerkte hij, dat zijn portefeuille met f 2000 aan bankpapier verdwenen was! Een onderzoek leverde niets op. Te Hei- en Boeicop werden Donderdag ochtend twee bij elkaar wonende zustera dood in haar bed gevonden. Drank moet als oor zaak genoemd worden. Een broeder, mede bewusteloos gevonden, is echter weder bijge komen. Eenige brooddronken personen te Achter veld, gemeente Barnveld, hebben zich schul dig gemaakt aan ernstige mishandeling van een arme, oude vrouw, die van haar verstand be roofd is. Zelfs vrouwen moeten aan de mishan deling deelgenomen hebben. De zaak is in han den der politie. Te Zwolle is een achtjarig knaapje al spelende in een gracht gevallen en verdronken. Op den Zalkerdijk is een wagen met hooi, bij een kromming van den dyk, achteruitgeloo- pen en in het water terechtgekomen. De 69-jarige voerman uit Kampen is met zijn paard bij dit ongeval verdronken. Wel kwam spoedig hulp opdagen en bad. men den man uit het water, doch het bleek te laat te zijn. Te Roermond is een 16-jarige weesjongen by het zwemmen in de Maas verdronken. Een verpleegde te Veenhuizen is Donder dagmiddag na schooltijd ontvlucht. Een rijks veldwachter achtervolgde hem en haalde hem op ongeveer 10 minuten afstands van het ge sticht, midden in de heide, in, doch de ver pleegde verzette zich hevig tegen den politie man en sneed dezen met een mes in het gelaat en in den rug. De rijksveldwachter, hoewel hevig bloedend, bracht toch het gevaarlyk sujet persoonlijk aan het gesticht terug, waar de vluchteling natuurlijk onmiddellijk kennis maakte met de cel. De toestand van den man uit Bartlehiem, die in een vlaag van waanzin een moordaan slag had gepleegd op zyne vrouw en daarna heeft gepoogd zich zelf op gruwelijke wijze het leven te benemen, levert thans geen levens gevaar meer op. Door den Belgischen minister van land bouw zijn de quarantainestallen te Esschen aan de Belgische grens goedgekeurd. Voorde Belgische regeering komen deze inrichtingen op ruim veertig duizend francs. Men hoopt dat nu spoedig de Belgische grenzen voorden invoer van Nederlandsch fokvee geopend zul len worden, omdat daaraan in België groote behoefte bestaat. Aartshertogin Stephanie wordt binnen kort te Spa bg hare moeder verwacht. Het Parijsche hof van cassatie verwierp het beroep van Brunetière, die opkwam tegen het_ vonnis, waarby hij veroordeeld werd een anticritiek in de Revue des deux Mondes op te - Voor de zooveelste maal is in Frankrijk afwyzend beschikt op een vordering tegen den Staat tot uitbetaling van ettelijke miljoenen, welke door Napoleon I uit de bank te Venetië waren „geleend" en behoorden tot een erfenis. De vordering werd afgewezen als behoorende tot de competentie van de administratieve rechtsmacht. Het vermoeden dat Trodd het op den Amerikaanschen gezant voorzien had, wordt be vestigd door den bij hem gevonden briel aan de regeering, weke tevens bewijst dat de man niet normaal is. - Bii het onderzoek naar den brand te Scarborough, waar een vrouw en haar zes kinderen in de vlammen omkwamen, is als eerste getuige de man gehoord, die over eeB naburig huis aan het gevaar ontsnaptezijn antwoorden waren niet zeer bevredigend, en ook andere getuigen deden een ernstig ver moeden ryzen. Anders dan in ons land, waar admini stratieve handelingen zooveel mogely k uit drank gelegenheden worden geweerd, vestigt men in Duitschland de stembureaux by na uitsluitend in koffiehuizen. - Te Berlyn is een schip met hooi, dat onder een spoorbrug lag, in brand geraakt; de vlammen tastten het houtwerk van de brug aan, waardoor de treinen niet konden loopen. Het duel tusschen den Hongaarschen pre mier Banffy en het kamerlid Polonyi gaat niet doorde getuigen hebben de zaak bijgelegd. Te Christiania gingen de paarden op hol, welke waren gespannen voor het rijtuig, waarin twee ministers waren gezeten. De minister van justitie sprong er uit en bezeerde zich aan den arm. Leiter, de geweldige opkooper van het graan, is volgens de Westminster Gazette een zwager van Cnrzon, den Engelachen onder minister van buitenlandache zaken zijn vader had juist onlangs getracht het als Fixtern- Abley bekende historische gebouw te koopen dat aan den markies van Worchester behoorde. Eenige bladen, o. a. de Chronicle, vragen wetten tegen deze graan speculatie. De pest heeft zich ook te Chanderaagor vertoont. Algemeen Overzicht. Veel nieuws is er met aangaande de groote politieke vraagstukken, die heden of morgen hun oplossing wachten. In de Italiaansche kamer duurt de aanval op de regeering voort, en enkelen vreezen reeds, dat de uitslag voor het kabinet ongunstig zal worden. In Frankrijk is Ribot de man geworden, een merkwaardige kenze, omdat juist hg is opge treden als de groote kampioen voor het afge treden kabinet, en zelfs de motie indiende, in welker aanneming de ministerieele pers nog steeds een succes voor Móline blijft zien. Wg kunnen natuurlijk niet vooruitloopen over de vraag of Ribot zal slagen. Maar toch meenen wij te moeten opmerken, dat van Ribot al niet veel anders is te verwachten dan een voortzetting van de politiek van Méline, welke in hem zoo warme verdediging heeft gevonden. Men had hoop dat Ribot nog heden zou slagen en het Journal Officiel Zondagochtend de samenstelling van het kabinet zou bevatten, Maandag zouden de heeren dan voor de kamer en Dinsdag voor den senaat verschgnen, Ook over den uitslag der verkiezing in Duitschland verkeert men nog in het onzekere. Van de 75 districten is de uitslag nog niet bekend, en er moeten 158 herstemmingen plaats hebben. De bekend geworden cyféïB bevestigen allerminst de opvatting, dat een verschuiving naar links plaats heeft. De socialisten winnen 1 zetel, maar de beide vrijzinnige partijen verliezen er 13, en natio- naal-liberalen 7. Aan wie deze winst komt is niet te zeggen. Want de conservatieven wonnen slechts 1 plaats, en het centrum 4. Bij de herstemmin gen ziet het er voor de vryzinnigen echter beter uit. De Vorw'ürts is ondanks den tegenspoed te Berlijn best tevreden. Er zijn 36 socialisten gekozen en zij komen in 84 plaatsen in her stemming. Maar de andere bladen meenen, dat byna alle partijen zich tegen de socialisten zullen verbinden. Toch is het een feit, dat de socialisten inde voornaamste centra der bevolking in stemmen- tal zijn gestegen. Te Berlijn, waar de socialisten op zes zetels topten, kregen zij er slechts twee, Singer en Liebknechtvoor de andere plaatsen komen zy in herstemming. Er is in de hoofdstad slecht emd, daar slechts 2/3 van de kiezers op kwamen. Een van de merkwaardigste uitslagen was die, dat graaf Waldersee met een socialist in herstemming komt terwijl de hertog van Ratibor is gevallen. De groote staatkundige gebeurtenissen inde drie bier genoemde rijken hebben de laatste dagen de groote politiek een weinig op den achtergrond gebracht, en ons weinig aandacht doen schenken aan een nieuwe fase in de Chineesche kwestie. Rusland is er op uit China te veroveren door spoorwegen. Het heeft belangryke concessies verworven of afgedwongen, vooral in het Noorden, en deze sluiten zich aan bij plannen, in het Zuiden aansluiting aan Fransche kolonies te zoeken. De mededeelingen hierover kwamen van den bekenden correspondent van kde Times, byna op hetzelfde oogen blik dat Salisbury tot de vertegenwoordigers van eenige kamers van koophandel zeide dat spoorwegaanleg geen regeeringszaak was en dat het particulier kapi taal hier een arbeidsveld vond. Voor anderen reden genoeg om er op te wyzen, dat Engeland zich al weer heeft doen overvleugelen, en dat het noodig was dat de regeering maatregelen nam om zich in de Yang-tse-Kiang-vallei te handhaven. Maar als wij het wel begrypen, dan heeft Engeland eiken dag het gevaar te duchten, dat China van Noord naar Zuid, van Siberië naar Tonking zal worden doorsne den door een spoorweg, welke onder Russische en Fransche bescherming staat. Den volgenden dag kon Curzon mededeelen, dat een Engelsch syndicaat een voorloopige overeenkomst had gesloten tot uitbreiding van een spoorweg. Maar als spoorwegaanleg niet op den weg der Engelsche regeering ligt, wel is dat het geval met de hervorming van China's leger en vloot, vooral van de laatste. Dienaangaande zijn, naar Salisbury in het Hoogerhuis mede deelde, onderhandelingen aangeknoopt. Maar zullen deze slagen dan moet China bereid zijn de uit te zenden officieren een onafhankeiyke positie te verzekeren. China wil de zaak wel maar niet de voorwaarden, en uit de uitlatingen van Salis bury bleek, dat de Engelsche regeering niet veel hoop had. Beknopte Mededeelingen. Generaal Billot heeft voor zyn aftreden gezorgd, dat de Dreyfuss-zaak nog een offer zal vergen. Joseph Eeinach, het niet-herkozen kamerlid, die bij het territoriale leger den rang van kapitein bekleedt, moet daaruit worden ont zet. De militaire gouverneur van Parijs is aange schreven een raad van onderzoek bijeen te roepen tot behandeling van de bekende openbaar making in de Siècle van een artikel uit de National Review. In dat Engelsche blad had gestaan, dat keizer Wilhelm de bewijzen had dat Esterhazy schuldig en Dreyfuss onschuldig was, en dat hg daarvan te gelegener tijd ge bruik zou maken om het weefsel leugens van den staf te breken. In Wales hebben weer vele mijnwerkers, die voor een verhooging van 10% het werk hadden hervat, dit weer gestaakt om nog 5% te krijgen. De officieren van de naar de mynstreek ge zonden cavalerie organiseeren daar een militairen tournooi, ten bate van de vrouwen en kinderen der noodlijdenden. Bij de Italiaansche kamer kwam een aanvraag in tot vervolging van 8 leden. Uit het stuk blijkt, dat de in verschillende deelen des lands voorgevallen troebelen niet op zich zelf stonden, maar waren voorbereid met het doel de staatkundige en maatschappelyke instellingen te veranderen. De krijgsraad te Milaan behandelt sedert een paar dagen de zaak van 24 journalisten, so cialistische, radicale, clericale en anarchistische, beschuldigd van samenspanning tot omverwer ping van de maatschappelyke orde, aansporing tot burgeroorlog enz. Het bestaan eener samenspanning tusschen deze heterogene elementen zal vermoedeiyk niet gemakkelijk te bewyzen vallen. De notabelen op Kreta hebben de mogend heden weer eens gewezen op het gevaar, dat verbonden is aan het herhaalde uitstel van de invoering der autonomie. Het Russisch gezantschap te Konstanti- nopel heeft thans bij de Porte eene tweede, nu dringende, nota ingediend, waarin aangedron gen wordt op het terugbrengen naar hun land van de ruim 30.000 Armeniërs, die tijdens de Armenische gruwelen naar Rusland zijn uitge weken. Officieel wordt gemeld dat het verzet tegen het Russisch gezag in Turkestan het gevolg is van het den laatsten tyd herlevend islamisme. De Porte heeft weer 8000 redits uit Syrië onder de wapens geroepen, om naar Yemen te gaan, waar de opstand gevaar blyft bieden. De ;elschen Eenden een eskader naarjBeyrouth. - Rusland zendt weer 4 compagnieën vesting artiljerie naar Port Arthur. Nog geen bericht, dat het Amerikaansche leger op de Cubaansche kust i9 aangekomen; en zoolang dat niet het geval is, zal de oorlog geen belangrijk karakter krijgen. Want al dat schieten op de Spaansche versterkingenen op i Amerikaansche schepen baat weinig. Er is wat schade aangericht aan de kustver- sterkingen en aan de Massachusets, maar op den afloop van den stryd heeft dit alles geen invloed. Meer belangryk daarentegen zyn de berich ten van de Philippgnen, welke alle gewag maken van den trenrigen staat van zaken. Het jongste bericht is dat van admiraal Dewey. Deze seinde Zondag dat de opstandelingen Manillafeitelyk hebben omsingeld en2500 Spaan sche krijgsgevangenen hebben. Een aanval op stad zal nog niet plaats hebben. Vele vreemdelingen en andere burgers waren aan boord van koopvaardyschepen gegaan en lagen in de baai onder bescherming van de vreemde oorlogsschepen. Veel uitvoeriger is Reuters bijzondere cor respondent, die een week vroeger den toestand zeer ongunstig achtte. Er was groot gebrek aan levensmiddelen, en de uitgezonden kanonneerbooten, welke op de Lagunen voedsel zouden gaan halen, kwamen onverrichter zake terug, wyl de bevolking den Spanjaarden vgandig gezind was. De opstandelingen hadden zich meester ge maakt van alle plaatsen in de provincie, en daarbij moet erg gemoord zijn zelfs de soldaten, die zich overgaven, zouden dat lot hebben gedeeld. Deze mededeeling steekt scherp af by een van admiraal Dewey, dat de opstandelingen de Spaansche gevangenen zeer menschlievend behandelen. De correspondent roemt de dapperheid der Spaansche soldaten, maar acht de officieren onbekwaam. De inlandsche troepen waren niet vertrouwbaar, en dat alles, gevoegd bij het toenemend gebrek en de onmogeiykheid om voedsel te krygen, deed den bevelhebber in den krijgsraad voorstellen te capituleeren. Dit voor stel wekte algemeene verontwaardiging en de gouverneur droeg daarop het bevel aan den in rang op hem volgenden officier over. Deze laatste gaf daarop bevel, dat de troepen zich niet in de stad zonden terugtrekken, gelijk reeds gelast was. -• Ook deze correspondent acht de verdediging van de stad en van de citadel niet mogelijk. Maar ook hier heeft men eerst een beslissing te wachten, als de Amerikaansche troepen zijn aangekomen. Onder het schrijven dezer regelen ontvangen wij aangaande de Philippgnen een telegram dat, als het waar is, hoogstbelangrijk mag worden genoemd. Uit Manilla toch wordt geseind: aan een dejeuner met de Spaansche etatmajor, zeide de commandant van het Dnitsche oorlogsschip Irene, dat de Vereenigde-Staten, zoolang Wil helm keizer van Duitschland blijft, nooit de Philippynen zullen annexeeren. De waarde van deze mededeeling achtten wij niet groot. In de eerste plaats klinkt het al zeer vreemd dat de gezagvoerder van een neutraal schip in een geblokkeerde haven gaat dejenneeren met de officieren van een der strijdende partyen, En nog onwaarschijnlijker lijkt het ons, dat een Duitsoh officier, gesteld al dat hy kennis draagt van de plannen zijner regeering, deze zoo onomwonden zou mede deelen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1