BUITENLAND. a a LAATSTE BERICHTEN. DE OORLOG. Aan den gemeenteraad van Nijmegen is een adres gezonden door de pachters van te Übbergen gelegen weilanden dier gemeente, waarbij zij om vermindering van pacht vragen, omdat zij hun vee sedert een maand niet heb ben kunnen laten weiden, wegens den hoogen waterstand, en daardoor groote schade lijden. Een der gewonde dames bij het tramon geluk te Sneek heeft tegen de Nederl. tramw.- inij. een vordering tot schadevergoeding in gesteld van f 20,000. De toestand der gewon den is zeer bevredigendde dame wien een been geamputeerd is en het andere op drie plaatsen is gezet, zal dit laatste waarschijnlijk kunnen behouden. Te Ciratem, Limburg, heeft iemand bij een vechtpartij twee personen zoodanig met een mes gewond, dat de een dadelijk overleed en men voor het leven van den ander vreest. De dader is in hechtenis genomen. Een Geldersch blad bevatte dezer dagen een hoofdartikel over den prijs voor het scheren. Tot dusver kon men zich in de stad, waar het blad verschijnt, laten scheren voor 3 centen en nu hebben de gezamenlijke barbiers dien prijs verhoogd op 5 centen. Volgens het blad is er sprake van 't oprich ten van een coöperatieven barbierswinkel. Te Arnhem is een kind met twee hoofden geboren, dat echter spoedig na de geboorte weêr overleed. esploiteeren. Op dezelfde gronden als de apothekers hier te lande, trachten zij aan te toonen dat èn de verantwoordelijkheid der pharmaceuten èn het belang voor het publiek versterkt wordt door huldiging van het prin cipe: de apotheker eigenaar van de apotheek. Over dit belang van het publiek denken, zooals men weet, nog altijd velen niet een stemmig met de gevestigde apothekers, waarbij nog komt twijfel aan de praktische mogelijk heid om aan de uitoefening van het apothekers bedrijf privaatrechterlijke eigendom van de c" te verbinden. Het cassatieberoep van Oarrara,den man die een gelddrager van het Credit Lywnais vermoordde en het lijk verbrandde, is verwor pen, zoodat hij spoedig met de guillotine zal kennis maken ten minste als men plaats voor dit meubel weet. Immers nu de place Boquette door afbraak van de gevangenis niet meer bruikbaar is zoekt men tot dusver vergeefs naar een ter rein, dat voldoet aan de eischen der wet en aan die der practijk. Een paar „hervormers" zijn op het denk beeld gekomen, dat het misschien nu wel beter zou zijn de geheele openbaarheid van voltrek king van doodvonnissen af te schaffen. De bekende actrices Réjane en Porei hebben van scheiding afgezien. IP accord est complet zegt Figaro, dat een briefje mededeelt van de beroemde actrice aan Le Passant, die, zooals gemeld, een artikel aan haar had gewijd en de hoop op een verzoening had uitgesproken. Donderdag had te Londen in een zijstraat van Regentstreet eene felle brand plaats in een groot huis waarin verschillende zaken ge vestigd waren. Op het dak stond een groot telefoonrek met eenige honderden draden, welke allen naar beneden kwamen. Over den moordaanslag op graaf Ario Valley zijn wel vele bijzonderheden bekend geworden, maar geen enkele van eenige betee- kenis. De dader kwam Donderdag voor den rechter in Bowstreet. Hij had een brief, gericht aan den minister van binnenlandsche zaken, in den zak en verlangde, dat die voorgelezen zou worden. De magistraat vond dat voor het oogenblik niet noodig en zal Woensdag den gevangene weer voor zich laten komen. Men vermoedt dat Trodd zich in den persoon vergist heelt en dat de Amerikaansche gezant bedoeld was. De achttienjarige Clorinda di Dalpietrosa, behoorende tot eene rijke familie der Siciliaan- sche aristocratie, is geschaakt. Zij wandelde met haar moeder bij het Engelsche park, waar het. vrij druk was, toen opeens vier onbekenden haar grepen en haar, in weerwil van het hulp geroep der beide dames, in een gereedstaand rjjtuig brachten dat ijlings wegreed. Waar schijnlijk geschiedde dit stoute stukje op initiatief van een student. Een arm naaistertje te Brunswijk, dat dringend behoefte had aan een nieuwen hoed, slaagde er met moeite in een winkelier over te halen haar een hoed te leveren voor een lot in een groote geldloterij. Maar een week later kwam het nummer er met 300.000 Mark uit. Dat zal wel het duurste hoedje zijn dat ooit gedragen is. Te Konstantinopel wordt officieel tegen gesproken, dat te Smyrna een geval van pest voorkwam. Leiter heeft in het geheel 14.000.000 bushel graan, waarop hij een verlies lijdt van 5 miljoen dollar, terwijl zijn vader eveneens eenige miljoenen verliest. Te Santa Fé (Texas) hebben gewapende mannen een trein doen stilhoudenna een ernstig gevecht, waarin de machinist gedood werd, moesten de roovers afdeinzen. In -een geleerd werk over misdadigers wordt meegedeeld, dat van een aantal jonge mannen 44 pet. niet bloosden, toen zij onder vraagd werden, en dat dit percentage bij vrouwelijke misdadigers 81 bedroeg. Bijgevolg zullen heel wat romanschrijvers van hun ge woonte moeten afwijken, om hun heldinnen zich te laten verraden door blozen, en doen zij beter dat aan de andere sexeover te laten. Dezelfde schrijver heeft opgemerkt dat de vrouwen veel meer aan haar ooren bloosden dan op haar wangeD. EEN KWESTIE. Evenals in ons land, houdt men zich in België druk bezig met een apothekerskwestie. Een wetsontwerp is bij de Kamer aanhangig, waarbij onder meer wordt voorgeschreven dat de apotheker van de door hem bestuurde zaak tevens eigenaar dient te zijn en tusschen- personen, bij de zaak economisch niet geïnte resseerd, van de zelfstandige uitoefening van het pharmaceutisch bedrijf uitgesloten werden, Ter weerlegging van stemmen, die zich tegen deze bepaling hadden verheven, heeft de algemeene Belgische pharmaceutische vereeni- ging een, van talrijke handteekeningen voor ziene petitie tot den minister De Bruijn gericht, waarin zij betoogt dat juist de voornaamste verdienste van het wetsontwerp bestaat in de bepaling, dat geen onbevoegden door een ander to hunnen bate een apotheek mogen doen EEN VREESELIJK ONGELUK. Omtrent de reeds vermelde ramp te Biot bij Cannes, welke aan 26 menschen het leven kostte, wordt nog het volgende gemeld Marinus Pellagrin, de oudste zoon der feest vierende familie, was bezig brood te snijden, toen de schok zijn mes deed opspringen, zoo dat hij zichzelven een diepe wonde in den hals toebracht. Den vloer voelende bezwijken, sloeg hij den arm om zijne naast hem gezeten zus ter Marie, met wie hij onder de tafel rolde. Andere meubelen hoopten zich boven deze op en zoo bleven zij behouden. Evenwel ontving het jonge meisje ernstige kneuzingen. Eene Julie Granelle werd na drie uur arbeids van onder een hoop pleister, steenen en hout zon der veel letsel bevrijd. Een werkman was op merkzaam geworden op den hoop, doordien heur haar er uitkwam. Maandag ochtend tien uur hoorde een sol daat, die aan 't opruimen van den bouwval hielp, een zacht gekreun. Met de grootste omzichtigheid wendde men alle krachten aan ia de richting, van waar het geluid kwam, en in een door neergevallen balken gevormden hoek vond men een kindje van nog geen vier weken in de wieg, door een ton tegen de neer ploffende steenen beschermd en nagenoeg ge- ongedeerd. Het lijk der min lag er bij, met afgeslagen armen. Het leven hebben verloren10 vrouwen en meisjes van 18 tot 68 jaar, 4 mannen van wie de oudste 37 jaar, en twaalf kinderen, éen nog aan de borst, het oudste 15 jaar. De lezing, volgens welke twaalf vriendinnetjes der mede omgekomene tienjarige heldin van het feest, Antoinette Pellagrin, tot de slachtoffers be hoorden, blijkt onjuist. P E D I R. Een heden ontvangen officieel telegram om trent de expeditie naar de Pedirstreek luidt Den twaalfden dezer is de colonne van kolonel Vaa Heutsz van KotaPoetos door het gebied van Toekoe Bintara Keumangaw en over Tjot-Moerveng naar Kemala Raja ge trokken en de colonne van overste Willems van Segli door het gebied van Toekoe Bintara Soewi Sama Indra eveneens naar Kemala Raja, alwaar beide colonnes den veertienden aankwa- en. Eerste colonne ondervond weinig tegenstand. Toekoe Oemar gevlucht. Gesneuveld een en licht gewond zeven militairen beneden den rang van officier. Vijand had een twintigtal dooden. Tweede collonne ondervond geen tegenstand. Den vijftienden zijn beide colonnes naar Mehtareum getrokken. Verknopingen enz. Heden werd, aan het gebouw van het gewestelijk bestuur te Middelburg, aanbe- ihet herstellen van de strandhoofden Marine nos. 3 en 4 voor den steenen lichttoren te N o or dwell e aan de Noordzijde van het eiland Schouwen. (Raming f 1500.) Ingeschreven werd door de heerenJ. den Boer Lz. te Scharendijke voor f 1460, W. Dekker te Veere voor f 1403, H. J. Romeijn te Burgh voor f 1386, P. Beeuijen te Duiven- dijke voor f 1285 en Pieter Vink te Noord- gouwe voor f 1168. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum. Plaat». Voorwerpen. Informat'ën 21 Juni Hulst, Vlissingen, Staat8gronden, ILvanMfurs. 21 Gereedschappen, Hendrikse 22 Biggekei ke, Hofstede, Tak. 23 Middelburg, Stalhouderij, Tak. 24 Middelburg, Paarden enz., Tak. 28 29 j Zoutelande, 't Zand, Huisraad enz., Hofstede enz.. Lceff Loef. I Juli Grijpskerke, Vruchten enz Loeff. 1 Veer? che weg Inspan, Hu vers. 2 Middelburg, Hoftteedje, Hu ver s. B Grypskerke, 't Znd, Oost burg, Inspan, Loeff 6 Hofstede, Huver 7 Hofstede, Vruchten te veli Le Notil 8 Koudekerks, e, Loeff 8 Arnemuiden, Inspan, Verhult 8 Sluis, Huis. Le Nobel. 13 O. W. Soub. Hofsteden, Loeff. 20 Melisket ke, Hofstede, Tak. 29 Melisker! e, Land (veth.), Loeff Kamperland, Hofstede, De Vos. Bomele, Hofstede, De Vos. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 18 Juni. Goes. Hotel Zoutkeet 12 u.onderhonds- werken Jaco&polder. Aanwijzing 11 Juni. In lichtingen A. le Clercq, Kruiningen. St. Kruis. Koffiehuis A. Beerens 1 u. maken grindbaan tusschen de polders Groote Boom, Goodsvliet en Sophia. Raming f 4210. Aanwijzing 11 Juni. Dinsdag 21 Juni. Wissekerke. Van Damme lO'/s u. On derhoudswerken Vliete polder. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Hoofdplaat. Directiekeet Hoof dp laat- en T/tomaes-polders 3 u.onderhoudswerken. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Woensdag 22 Juni. Wilhelminadorp. Gemeentehuis. On derhoudswerken Oost-Beveland-polder. Aanwij zing 15 en 18 Juni. Vrijdag 24 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. herstellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 4000. Maandag 27 Juni. St. Maartensdijk. Consistoriekamer N. H. gem. 12 u. Binnen- en buitenschilderwerk aan het kerkgebouw. Aanwijzing 21 Juni. In lichtingen J. J. de Lange, T h o 1 e n. Terneuzen. Ned. Logement 3 u. Onder houdswerken waterschap Loven- en Willems- kerke. Aanwijzing 23 Juni 9 tot 10 u. Inlichtingen J. Sturm, Terneuzen. Domburg. Aan het heden gehouden festival werd deelgenomen door gezelschappen van Domburg, Westkapelle, Aagtekerke, Souburg, Nieuwland, Borssele en Cortgene. Fraai weder begunstigde het feest, dat een eigenaardige levendigheid teweegbracht. Zierikzee. Bij de verkiezing van 7 hoofd ingelanden van het waterschap Schouwen, door het ontslag nemen van den heer L. Viergever en de periodieke aftreding van de heeren D. Hocke Dz., H. C. Bolle C.Mz., mr H. C. Moolen- burgh, M. F. van den Bout, C. Berrevoet en Chr. Groeneveld de Kater, zijn ingeleverd 115 stembriefjes voor de vacature-Viergever en 112 voor de aftredende leden. De uitslag is dat de aftredende heeren allen zijn herkozen. Voor de vacature-Viergever moet eene her stemming plaats hebben tusschen de heeren J. Gast Cz., die 44 en C. van Schelven, die 39 stemmen bekwam van de 93 geldig uitge brachte. verwondering van velen, de vrijzinnigen aan spoorde aan de candidaten van het centrum de voorkeur te geven boven de socialisten. Een schijnbaar zeer zonderling advies maar men houde in het oog, dat het centrum nog altijd een oppositie-partij is, welke slechts goever- nementeel wordt als er wat te verdienen valt. Er waar nu Richter medegaat met de strijd leus »tegen de socialisten" is het natuurlijk dat het centrum het eerst in aanmerking komt voor de stemmen der vrijzinnigen. Het streven is aanvankelijk geslaagd, want de Berlijnsche socialisten, die minder stemmen uitbrachten dan in 1893, zijn er slecht af gekomen. In. de andere steden ging het hun iets beter, zelfs worden verscheidene nieuwe overwinningen gemeld waartegenover staat dat Straatsburg Bebel heeft uitgeworpen. Richter zelf is te Hagen in herstemmiug en bewerkte dat Krupp in zijn eigen konink rijk Essen, door een ultramontaansch werkman geslagen werd. De algemeene indruk van de voorloopige resultaten beantwoordt aan de verwachting, dat er een opschuiving naar links zou plaats hebben. Tezelfder tijd viert de reactie in Italië hoogtij. De Kamer kwam Donderdag bijeen en kreeg terstond een reeks mededeelingen, zoo over de plaats gehad hebbende reconstructie van het kabinet als over de plannen der regeering. Deze toch heeft wetsontwerpen en voorstel len aangekondigd, strekkende om den staat van beleg in verschillende deelen des lands goed te keuren, tot herstel van de bepalingen be treffende het gedwongen verblijf, een verbod tot wederoprichting van ontbonden vereeni- gingen, uitstel van de plaatselijke verkiezingen onder de wapensroeping van ambtenaren van spoorwegen, posterijen en telegraaf, maatregelen tegen de drukpers, beperking van het recht van vereeniging enz. En als de telegraaf niets vergeten heeft, dan staat tegenover al deze voorstellen welke de materieele orde raken, slechts één voorstel tot verzekering der moreele orde, een voorstel tot afschaffing der als octrooien bekende plaatse lijke belastingen. Al deze ontwerpen werden verwezen naar een commissie van 9 leden, door den voorzitter Berlijn. Van 191 verkiezingen is de uitslag bekend. Gekozen zijn 7 conservatieven, 4 leden van de rijkspartij, 42 van centrum, 2 vrijzinnigen 4 nationaal-liberalen, 30 sociaaldemocraten en wilde. Er moeten 100 herstemmingen plaats hebben. Cadix. De minister van marine woonde in volle zee proeven bij met Toxpyr, een nituw ontploffingsmiddel, en keerde daarna terug. New-York. Dondeidag is Santiago gedu rende een uur voor de derde maal gebombar deerd. De westelijke batterijen zijn vernield. De World bevestigt dat de activiteit der Spanjaarden meer indruk maakt op de regee ring dan uit telegrammen blijkt. Generaal Shafter moet grooter krijgsmacht hebben, zoodat onmiddellijk nog 4000 man naar Cuba worden ingescheept. Havana. De batterijen wierpen eenige granaten op de Montgomery. Elf schepen blokkeeren de haven. Admiraal Cervera bericht tot den herfst levens< middelen te hebben. Verzending en laatste bnslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Marseille (Fr.dienst). 18 Juni 5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 21 Juni 6.30's avonds. Amsterdam (Nederl.). 24 Juni 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 24 Juni 1.05 's nam. Napels (Duitsche dst.). 27 Juni 1.05's nam. Marseille Lloyd) 28 Juni 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 1 Juli 1.05 'snam. Rotterdam Lloyd) 1 Juli 6.30's avonds. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Brindisi Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen Vergaderingen, Concerten enz. middelburg. Zondag 19 Juni. Concert Schuttershof 8u, D o n d e r d. 23 Juni. Zomerconcert. Schutters hof 7'/a U. Zondag 24 Juli. Concert Schuttershof 8 u. Vlissingen. W o e n 8 d. 22 Juni. Vergad. Zeeland. Stad huis l'/j u» Met de Nederlandsehe booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en residentie Sumatra's Oostkust. Algemeen Overzicht. Gelijk altijd wordt in Duitschland de uitslag der verkiezingen eerst langzamerhand bekend. Het eerst komen de berichten uit de steden, dan die uit het platteland. Vandaar dat het weinig beteekent als wij vernemen, dat van de 55 zetels, welke bezet zjjn, er 27 aan het centrum en 21 aan de socialisten komen. De andere partyen, die nu slechts 7 mandaten ver wierven, halen het straks wel op. Maar toch geeft de gedeeltelijke uitslag reeds iets te zien. Zoo b.v. Berlijn, waar Richter, tot groote Eindelijk vroeg de Rudini verlof om over de helft der bij de begrooting aangevraagde gelden te beschikken, alzoo een credietwet voor niet minder dan een half jaar. Daarna werd het debat over de mededeelin gen der regeering geopend. Natuurlijk dat het daarbij niet aan hevige aanvallen ontbrak. Maar het debat is nog niet ver genoeg gevorderd om er meer over mede te deelen. Het ziet er echter niet naar uit, dat naast de Fransche ook een Italiaansche crisis zal ontstaan. Wat de Fransche crisis betrett, bepaalt alles zich tot de mededeeling van wat „men" z „men" is natuurlijk zeer verdeeld in zijn opvattingen. Faure heeft eerst de voorzitters der beide kamers geraadpleegd, daarna Brisson en Dupuy, terwijl Ribot, Bourgeois en Peytral nog ver wacht worden. Des avonds werd ook Ricard ontvangen, de man van het amendement dat Meline nood lottig werd en Poincaré. De crisis ver. keerde toen nog in het eerste stadium, dat van het hooren van de leiders der groepen. Een opdracht was nog niet gedaan. Genoemd wer den echter Ribot, Dupuy of Sarrien. De verschillende partijen en groepen in denOostenrijkschen Rijksraad hebben manifesten aan de kiezers uitgevaardigd. De rechterzijde wijst in een gemeenschappelijk manifest van Slaven en clericalen de verantwoordelijkheid af voor den ernstigen slag, aan het parlemen tairestelsel toegebracht door het obstructionisme der meerderheid ter linkerzijde. Zij biedt der regeering haar Bteun aan binnen de grenzen van het bekende ontwerp-adres van antwoord op de troonrede van 1897, waarin een beslist federalistisch standpunt werd ingenomen. De groepen der minderheid hebben afzonderlijke manifesten in het licht gezonden, waarin voor le intrekking der bekende taalverorde ningen wordt gevraagd. Alleen de „aan de grondwet getrouwe groot grondbezitters" hebben nog gezwegen. De antisemitische opstootjes in Galicië houden aan. De Hongaarsche minister-president Banffy en het kamerlid Pollonyi gaan duelleeren, ten gevolge van een woordenwisseling in het parlement. Vorst Ferdinand gaat een binnenlandsche reis maken, om een poolshoogte te nemen. Men beweert dat zijn.herhaalde afwezigheid uit het land voor zijn tegenstanders een goede aanleiding is geweest om propaganda,tegen den vorst te maken. De oude Servische grondwet, welke vóór vier jaren door koning Alexander weer is her steld, geeft der kroon bevoegdheid een deel der volksvertegenwoordigers te kiezen. De koning heeft thans van dat recht gebruik gemaakt, en is, in navolging van zijn eerbied- waardigen vader, de radicale partij geheel voorbij gegaan. De Muzelmausche Albaneezen hebben zes dorpen van hun Christen-stamgenooton ver brand. De officieren van den Turkschen genees kundigen dienst die uit Thessalië zijn terug gekeerd, verbergen zich uit vrees naar Yemen te worden gezonden. De Temps acht het onbegrijpelijk, dat er nog lieden zijn, naief genoeg om te gelooven, dat er iets komt van de candidatuur van prins George als gouverneur van Kreta. De Fransche expeditie-Marchand was, vol gens de Daily Chronicle13 Januari te Fashode aan den Nijl en wachtte daar de komst af van De Bonchamps met 18.000 Abyssiniërs. Memelikmoet hebben verklaard dat Abessynië onzijdig zal blijven, totdat de Britsch-Egyp- tische troepen tot 200 mijl ten Zuiden van Khantoem zijn doorgedrongen. In Engeland acht men zijn belangen aan den Oppernijl door Abessynië ernstig bedreigd. De opstandelingen in Marokko hebben een overwinning op de keizerlijke troepen behaald. China gaat den weg van den vooruitgang op. Een keizerlijk besluit gelast de oprichting van een ministerie van koophandel en beveelt de Tchung-li-Yamen om het den zoons van adel lijken gemakkelijk te maken vreemde landen te bezoeken en de internationale betrekkingen te bevorderen. De Amerikaansche Senaat heeft met alge meene stemmen besloten tot het beschikbaar stellen van 473.151, ter uitbetaling van de schadeloosstelling aan Engelsche onderdanen wegens de Behringzee-kwestie. Beknopte Mededeelingen. Het Fransche hof van cassatie heeft het beroep van Zola en Perrenx behandeld. Zoo wel de raadsheer-rapporteur als de advocaat- generaal waren van meening, dat de beide cassatie-middelen ongegrond waren. De eerste president toch had de bevoegdheid om de zaak naar Versailles te verwijzen en die om een buitengewone zitting der assises voor te schrijven. Mornand bleef in deze schikkingen een stre ven zien, om de beklaagden aan hun natuurlijke rechters te onttrekken. Na korte beraadslaging verwierp het hof de gevraagde cassatie. Vermoedelijk komt het proces nu in de eerste dagen van Juli voor. Van Cassel, de uit het Zola-proces be ruchte advocaat-generaal, heeft ook gezeten bij de zaak-Etiévant. In zijn requisitoir zeide hij „Men veroordeelt geen mensch zonder hem te hebben gehoord en zonder hem de gelegenheid te hebben gegeven, zich te rechtvaardigen op de punten welke hem ten lasten worden gelegd De Aurore vraagt of deze woorden bewijzen dat Van Cassel Dreyfussard is geworden. De berichten uit Zuid-Wales luiden treu rig. De werkstakers lijden groot gebrek en trachten overal hun kameraden die doorwer ken, daarvan te weerhouden. Het aantal werkstakers bedraagt 100000, zoo dat het aantal noodlijdenden op een half miljoen wordt gesteld. In het Lagerhuis is er aanmerking op gemaakt dat de regeering troepen naar de mijnstreek heeft gezonden. Uit Munchen wordt gemeld, dat er tus schen de Beiersche en de Rijksregeering over eenstemming is verkregen betreffende het hoog militair gerechtshof. De zaak wordt in voor Beieren gunstigen zin geregeld. Te Munchen wordt verteld, dat keizer Franz Jozeph na zijn jubelfeest (2 Dec.) afstand zal doen van de troon. De veel beproefde vorst zou ontmoedigd zjjn door de jongste gebeurtenissen. Waarschijnlijk achten wij dit niet. Het zou een verkeerde bescheidenheid zijn, als de keizer niet inzag dat by nog zoowat de laatste band is welke zijn rijk bijeen houdt, en dat zijn vervanging door een minder populairen en minder gerespecteerden prins voor het land een ramp zou zijn. In Amerika is men boos op Europa, omdat men hier nog altijd twijfelt of de groote expe ditie nu werkelijk op weg is. 't Is zoo waar als iets, dat de vloot van 50 schepen in zee is en met een snelheid van 8 knoopen naar Zuid-West-Cuba stoomt. Deze geringe snelheid is een natuurlijk ge volg van het feit, dat de vaart zich naar de langzaamste schepen moet regelen, terwijl door het groote aantal schepen een bijzondere voor zichtigheid noodig is. De vloot vormt natuurlijk een lange lijn. De voorhoede zou, naar men verwachtte, reeds hedenavond te bestemder plaatse kunnen zijn. Admiraal Sampson zou de vloot met eenige schepen tegemoet varen, zoowel tot versterking van het convooi, als om vooruit eens met generaal Shafter te praten over de te nemen maatregelen betreffende de landing. Als voorbereiding hebben drie groote schepen Cairmanera, aan de baai van Guantanamo nog zwaar beschadigd. Do Phllippijnen. De tijdingen van daar luiden voor de Span jaarden hoe langer hoe ongunstiger. De Liberal verneemt dat Aguiraldo en zijn scharen de Zapote zijn overgetrokken, dat is de rivier welke de provincie Cavite van Manilla scheidt. Verder hebben zij met groote overmacht daar gelegen stad aangevallen en het Spaansche garnizoen genoodzaakt af te trek- Ook in andere gevechten waren de Span jaarden ongelukkig. Zij lijden groot gebreken hadden vele gewonden, die in kerken en kloos ters worden verpleegd. De geestelijke orden zijn reeds gevlucht en men meende dat de stad zou moeten capituleeren. De regeering heeft bericht ontvangen dat nog twee provincies trouw bleven aan het Nog steeds is geen bericht, dat de uit San Francisco gezonden versterkingen zijn aange komen. Men verwacht dit met te meer onge duld, omdat Dewey in den slag bij Oavite zoowat alle zware projectielen heeft gebruikt. Het interview van de Petit Bleu, welk blad Merino deed zeggen dat Spanje gaarne vredesvoorstellen aan derden zou overwegen wordt door den betrokken onderminister tegen- Te Madrid beweert men dat het reserve eskader Cadix heeft verlaten. Ook dit bericht zal wel weinig geloof vinden, tenzij er enkéle schepen mede bedoeld zijn.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3