MIDDELBIIRGSCHE COURANT. N°. 141. 141e Jaargang. 1898. Zaterdag 18 Juni. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van 7,on- en feestdagen. Frfjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 17 Juni 8 u. vm. 57 gr. 12 u 64 gr., av. 4 u. 60 gr. P. Verw. zw. N. W. wind Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 eent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het burean te bekomen. Agenten.' Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmab. Middelburg 17 Juni. P E DIR. Het Hbld. geeft heden een verbeterde ver klaring van het in on3 vorig nommer gemelde telegram. Daaruit blijkt dat kolonel Van Heutsz niet gewond is en dat de beide kolonnes zich hebben vereenigd. Bovendien dat de overste Willems den overste Van der Dussen in bet bevel over de Selimoen colonne heeft vervangen. De N. R. Ct., die een zelfde telegram ontving, teekent hierbij aan De buitengewone snelheid, waarmede kolonel Van Heutsz het geheel onbekende land heeft doorloopen, heeft zeker veel toegebracht tot het succes, door hem behaald. Aan zijn aan voering onzer onvermoeide, kranige Indische soldaten danken wij het licht, dat nu in de Atjeh-zaken gaat schijnen, en de goede kans, dat eindelijk de oorlog op Noord-Sumatra ten einde zal worden gebracht. Als de nog definitief te benoemen gouver neur van Noord-Sumatra in staat wordt gesteld even krachtig te blijven optreden, als nu aan kolonel Van Heutsz mogelijk was en in zijn beetuur even beleidvol is als deze hoofd-officier als krijgsman, dan zal spoedig alle verzet de kop worden ingedrukt en eindelijk rust, vrede en voorspoed het deel worden van de landen, waar reeds sedert honderd jaren voor onze komst onafgebroken strijd woedde. BENOEMINGEN MZ. By kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement Dordrecht, ter standplaats de gemeente Dordrecht, mr J. R. de Koning, candidaat- notaris aldaar; is tegen 1 Sep. benoemd tot Ieeraar aan de rijks boogere burgerschool te Groningen C. J. Hoolboom, thans Ieeraar aan de hoogere bur gerschool te Sneek; is aan den heer S. van Os, te Amsterdam, geneesheer, verlof verleend tot het aannemeD van de eere-medaille van het openbaar onder- wijs, hem door den president der Vereenigde Staten van Venezuela geschonken is de luitenant der zee lste kl. J. A. van der Star, op pensioen gesteld 1109 'sj aars) en bevorderd tot luitenant ter zee der lste klasse de luitenant ter zee 2de klasse, N. C. BeyneD, en tot luitenant ter zee 2de klasse de adelborst der lste klasse, jhr H. K. B. Rendorp is toegekend de zilveren eere-medaile der orde van Oranje-Nassau aan den adjunct havenmeester te Willemsoord, S. Jaring; en is de kapitein W. C. Staring, van het 8ste regiment infanterie, op zijne aanvrage, tegen 1 Juli 1898, op pensioen gesteld (1253 'sjaars) Naar aanleiding van het koninklijk besluit betreffende de verdeeling van het rijk in zes districten voor het stoomwezen, maakte de minister van waterstaat dezer dagen in de Staatscouraat bekend, dat zijn aangewezen tot hoofd van het le district, waartoe Zeeland behoort, ter standplaats Breda, de ingenieur le kl. voor het stoomwezen N. van Dissel hoofd van het 2e district, ter standplaats Dordrecht, de ingenieur 2e kl. voor het stoom wezen J. H. Verhoeff; hoofd van het 3e district, ter standplaats Rotterdam, de ingenieur le klasse voor het stoomwezen J. N. Kooy hoofd van het 4e district, ter standplaats Amsterdam, de adspirant-ingenieur voor het stoomwezen A. C. van de Stadt; hoofd van het 5e district, ter standplaats Arnhem, de hoofdingenieur voor het stoom wezen W. A. M. Piepers; hoofd van het 6e district, ter standplaats Groningen, de ingenieur 2e kl. voor het stoom wezen D. Okhuizen. UIT STAD EN PROVINCIE. Het programma voor^ het eerste Zondag avond-concert, overmorgen, 19 Juni, te geven in het Schuttershof alhier door het muziek korps der dd. schuttery, luitenant-directeur de heer Jan Morks, luidt als volgt: Barataria-Marsch nach Motiven der Operette Die Oondoliere, SullivanLa Couronne d}Or, ouverture, KahntLa Tzigme, danse Hongroise, Ganne; Méditation, Montagne; Fantaisie sur l'opéra comique Les Mousquetaires au Convent, VarneijGrande Marche LorraineGanne Jubelouverture, Bach; Andante (Marcia funèbre) uit de B moll sonate op. 35, Chopin; Auf Glückes Wogen, coneert-walzer, Waldteufelen Fantaisie Originate, Morks. By de vermelding van het ernstig onge luk, Dinsdag C. de K. te Nieuw- en St. Joosland overkomen, toen hy van een mestwagen werd getrokken door een schichtig paard, meldden wij dat diens rechterbeen boven de knie was afgezet. Men verzoekt ons mee te deelen, dat dit niet zoo is, maar dat dit lichaamsdeel „boven de kuit af was." In de Donderdag te Ierseke gehou den raadsvergadering was een adres om onder stand ingekomen van een ingezetene, vooral met het oog op zyn ongelukkigen zoon. Wijl de raad hier niet helpend mocht optreden, werd op het verzoek afwijzend beschikt en adressant naar de armbesturen verwezen. Een ander adres, om verbetering der water- loozing voor een paar straten, was aan den raad gericht, terwijl het by burgemeester en wethouders thuis behoorde. Het werd daar heen verwezen. Door een der raadsleden werd geklaagd, dat by de havenvergrooting in de haven door het uitgraven van grond groote oneffenheden wor den veroorzaakt. Dit kan niet anders dan ge vaarlijk zijn voor de vaartuigen. Dit bezwaar werd algemeen gedeeld. De voorzitter beloofde het den gemeente opzichter te zullen meedeelen. In een denzelfden dag door de zeilvereeni- ging Ierseke gehouden vergadering werd, na eenige huishoudelijke zaken, besloten op Woens dag 10 Augustus een zeilwedstrijd te houden naar Zieiikzee en in September de revue der oorlogsvloot op het Haringvliet te gaan by wonen. Door jonkheer Groeninx van Zoelen te 's Gra- venhage is een prijs van f 25 toegezegd voor de loonschippers en een op het vaartuig te gebruiken voorwerp voor de jachten. Van wege de vereeniging zal deelgenomen worden aan een door alle beoefenaars van sport in Nederland aan H. M. de Koningin bij hare troonsbestijging aan te bieden huldenblijk. Te Koewacht en niet te Axel, zoo als een onduidelijk telegram ons deed melden is Donderdagmorgen een kind verbrand. Men schrijft ons daaromtrent de volgende treurige bijzonderheden Terwijl de werkman A. R. naar zijn werk en zijn vrouw ook even buitenshuis was, brak dien morgen ca. half zeven brand uit in zyn woning. Toen de vrouw van huis ging, liet ze drie slapende kinderen in het huis alleeneen oogenblik na haar vertrek zullen ze wakker zyn geworden. Een der kinderen, een jongetje van 4 jaar, vond een doos met lucifers onder zijn bereik, zoo verhaalt zyn zusje van 6 jaar, en zal, zoo vermoedt men, den brand hebben veroorzaakt. De uitslaande vlammen en het hulpgeschrei der kleinen deden de buren naar het brandende perceel snellen en redden wat nog te redden viel. In het buis waagde zich echter niemand, behalve zekere E. V.deze verrichtte een kloeke daad. Hij haalde, terwijl de rook hem bijna deed verstikken en de vlammen zijn haar ver zengden, achtereenvolgens bovengenoemde kin deren uit de woningbeiden hadden eenige brandwonden bekomen. Toen hy zioh nog eens wilde wagen om het andere kind, eeD jongetje van drie jaar, te halen, hetwelk hy eerst niet onden had, stortte het huis en de daaraan gebouwde stal in en het kind werd er onder bedolven. Alles, wat zich in huis en stal bevondklee- deren, huisraad, een geit, twee honden en eenige konijnen, werd een prooi der vlammen, die fel om zich heen grepen, daar de daken met stroo waren gedekt en de wanden van den stal gedeeltelijk uit dezelfde stof beston den. Niets was tegen brandschade verzekerd. Te Zuiddorpe geraakte Donderdag een zestienjarig meisje, lijdende aan vallende ziekte, in een poldersloot, waaruit zy na eenigen tijd levenloos werd opgehaald. ONDERWIJS. Tot onderwijzer te Kap e lie is benoemd de heer J. Beenhakker te K1 o e t i n g e. Tot onderwijzeres aan de O. L. school no 2 te St. Philipsland is benoemd mej. S. Dees te Sluiskil, met wie mede op de voor dracht stonden de dames T. van Dijk en E. M. Zwijns, beiden te Numansdorp. diefstalA. V., 16 j., werkman. Axel, tot 2 m. gev. straf. Vrijgesproken: A. M. B., 23 j., schipper, Hansweert, beklaagd van diefstal. Loterijzaak. Ter openbare zitting vun die rechtbank van Vrijdag 24 Juni a. zal worden behandeld de zaak tegen P. d. W., 27 jaar, arbeider te 'sHeer Arendskerke. Hy wordt beklaagd van het volgende Door zyn vader, G. d. W., werd in de maand December 1897 te 'b-Heer Arendskerke met verlof van den burgemeester dier gemeente, op de door laatstgenoemden gestelde voorwaarden, volgens plaatselijk gebruik, eene verloting van voorwerpen beneden de waarde van honderd gulden gehouden. Den 28en December 1897 had daarvan te 's Heer Arendskerke de trekking plaats, volgens gebruik in tegenwoordigheid van den gemeente-veldwachter J.Timmerman,waarna, tot bewijs van den uitslag dier trekking, door genoemden veldwachter op een door hem gehou den lyst van dien uitslag aanteekeniDg gehouden was. Vervolgens waren door dien veldwachter op een tweeden door G- d. W. gehouden lijst, achter de nommers, waarop een prijs gevallen was, de voorwerpen, die op die nommers ge vallen waren, opgeteekend, en ten slotte beide lysten door dien veldwachter onder teekend, waarna de eerstvermelde lijst onder berusting van meergenoemden veldwachter gebleven en de tweede aan den houder der lotery ter hand gesteld was. Nu zou beklaagde, P. de W., opzettelijk op of omstreeks 28 December 1897, in den Wilhel- «wwapolder, gemeente K a 11 e n d ij k e, op de hofstede Goenje, gebruik hebben gemaakt van een valsche lijst, vermeldende den uitslag van bovengenoemde trekking, als ware deze de echte en onvervalschte lijst, welke na afloop van de trekking, als bovenomschreven, aan den houder der loterij was ter hand gesteld, door die valsche lyst t« vertoonen aan C. Geense, G. de Smit eu* J. Verstelle, die in meergenoemde lotery deel genomen hadden, nadat hij, beklaagde, aan hen als uitslag der trekking, ten opzichte der door hen gekochte loten, had medegedeeld, dat zij geen van drieën een prijs getrokken hadden. Uit dit gebruikmaken dier valsche lijst kon en is nadeel ontstaan voor genoemde drie perBonen. In deze zaak zullen vanwege het openbaar ministerie 8 getuigen worden gehoord. Inhuldigingsfeesten te Middelburg. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Vrijdag) deed bovengenoemde recht bank uitspraak in de in ons nommer van lldezer breedvoerig vermelde zaak tegen W. v. d. P., oud 30 j., werkman te Middelburg. Beklaagde werd, ter zake van mishandeling, veroordeeld tot 6 m. gev. straf. De eisch van het O. M. was 1 jaar. Voorts zyn nog veroordeeld wegens mishandeling: B. J., 16 j., en M. v. B., 19 j., visschers, Arnemuiden, de le tot 7 d. gev. straf en de 2e tot f 1 b. s 1 d. h. dronkenschap en wederspanri.gheidC. M.d. R., 27 j., sjouwerman, Middelburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 14 d. gev. straf; en De commissie voor het inhuldigingsfeest hield Donderdagavond een algemeene vergadering, welke door 48 leden werd bygewoond. De voorzitter, de heer H. P. den Bouw meester, deed na de opening eenige mededeelin- gen. In de eerste plaats, dat het verzoek om een hooger gemeente-subsidie was afgewezenin de tweede plaats dat overleg met de Markt- commissie tot eenstemmigheid bad geleid. Dien tengevolge zal de commissie alle hulp en steun verleenen aan de verwezenlijking van het pro gramma, en daartoe de Markt op den avond van den len September electrisch doen verlichten Toejuichingen.) Nog werd medegedeeld, dat de commissie met een zevental heeren was uitgebreid. Hierna was aan de orde de vaststelling van een definitief programma. Naar de voorzitter mededeelde, was gebleken, dat in het oorspron kelijk plan eenige nummers op een dag waren gesteld, welke onmogelyk konden samenvallen. Zoo was het bv. voor de onder-officieren onmo- lyk, om zich tydens de parade gereed te maken om een rol in den optocht te vervullen. In verband met dit bezwaar werd voorgesteld de nummers van het programma éen dag te doen opschuiven en voor 31 Aug. alleen enkele nommers van huishoudelyken aard te behouden. In overleg met de voorzitters der betrokken commissies was daarom het volgende gewijzigde programma opgemaakt: Woensdag 31 Augustus. 7 uur. Reveille. 8 uur. Bedeeling. 10 uur. Kerkelijke herdenking. 12 uur. Parade. 18 uur. Kinderfeest Schuttershof. 8 uur. Muziek Markt en proefilluminatie. Donderdag 1 September. 9—12 uur. Ontvangst aan het station van de van elders komende deelnemers aan festival, sportfeest en bloemencorso. 12—4 uur. Festival op Markt en Molenwater. 1—3 uur. Bloemencorso. 3—5 uur. Sportfeest. 5'/s uur. Uitreiking bekroningen. 8 uur. Muziek op de Markt met electrische en op het Molenwater met gas verlichting. 8 uur. Cour van de deelnemers aan den optocht voor de leden der commis sies, familiebetrekkingen en huisge- nooten te houden in het Schut tershof. Vrydag 2 September. 14 uur. Historische optocht. 8 uur. Muziek en illuminatie op het Mo lenwater. 10 uur. Vuurwerk op de Loskade. 11 Va uur. Vertrek extra-trein in ds richting naar Roosendaal. Na de voorlezing van dit programma werdeD de onderdeelen in behandeling gebracht. De heer Morks achtte 7 uren wel wat vroeg voor de reveille, waarop de voorzitter ant woordde dat dit wellicht een half unr later zou kunnen worden. De heer Rengs stelde voor de bedeeling te doen plaats hebben, door op 30 Aug. bons uit te reiken, welke op 31 Aug. kunnen wor den ingewisseld. Deze maatregel, voorgesteld in het belang van hen die op 31 Aug. verhinderd zouden kunnen zijn, zal worden overwogen. Tot een eenigszins uitvoerig debat gaf aanlei ding de vraag, door den heer M. G. Boasson gedaan of de beschikbare tijd voor het kinderfeest wel voldoende was. Men wil de 2700 kinderen in 3 groepen verdeelen, en heeft daarvoor 7 uur. Maar met het ontvangen en het vertrek van elke groep van 900 kinderen gaat zeker wel 1 uur heen, zoodat feitelijk per groep slechts éen uur voor de feestviering overblijft. Dit bezwaar werd gedeeld door den heer De Jager en later ook door den heer Poort. Het denkbeeld om éen der drie groepen den volgenden dag te ontvangen, werd aangegeven, maar een beslissing kon niet worden genomen, daar niet bekend waB of de geëngageerde ar- tisten zonder groote kosten ook een tweeden dag beschikbaar zouden zijn. De heer L. K. v. d. Harst stelde in het licht, dat vroeger wel een kinderfeest van 1100 kleinen in éen groep goed was afgeloopen, in 2uur, waarna de voorzitter berekende dat elke groep ook nu 2 uur voor vermaak had. Nadat de heer Van der Harst nog had op gemerkt, dat het Schuttershof, op 2 Sept. reeds voor een ander doel was ingenomen, werd be sloten dit punt over te laten aan den prudentie van de commissie. Bij de bespreking van het programma voor den tweeden dag, maakte de heer E. Alberts er bezwaar tegen dat het sportfeest onmiddellijk op het bloemencorso zou volgen, hetgeen voor deelnemers aan beide feesten een onoverkomeiyk izwaar zal blijken. De voorzitter zegde toe, dat tusschen beide nummers een tusschenruimte zou komen. De heer Hasselbach meende dat het cour op een ongelegen uur was gesteld; daar het velen, die reeds een moeielijken dag achter zich hadden, zou beletten om van het avondfeest op het Molen water en Markt te profiteeren. Hij gaf daarom de voorkeur aan 31 Augustus. De voorzitter geloofde, dat hetzelfde bezwaar zich op 31 Aug. zou voordoen, maar daarmede was de heer Hasselbach het niet eens. Ook op dit punt nam de vergadering geen besluit, en werd de beslissing overgelaten aan de hoofdcommissie en aan de commissie voor den optocht. By de bespreking van het vuurwerk herin nerde jhr mr W. H. Snouck HurgroDje, dat de sub-commissie voor dat nummer het vuurwerk tegen 1 September had besteld; dat zij zou trachten dat een dag later te verkrijgen, maar niet wist of dat gaan zou. Alsnu ontspon zich een discussie over de vraag of het noodig was, dat de opstelling en ontsteking plaats had door iemand van de fabriek, hetgeen door den voorzitter betwyfeld werd. Nog vroeg de heer Rengs of het vuurwerk niet wat vroeger dan 10 uur kon worden af gestoken. Het Blot dezer gedachtenwisseling was, dat het voorgestelde tijdstip werd goed gekeurd. Na de afhandeling van het programma was er gelegenheid om inlichtingen te vragen. Op een vraag van jhr mr W. H. Snouck Hurgronje deelde de voorzitter mede, dat de inschrijving voor ververschingstenten op het Molenwater niet was geslaagd, maar dat thans zekerheid bestaat, dat er een natje en een droogje te krijgen zal zijn, en dat dit voor de kas nog wat zal opleveren. Geld is er juist genoeg ingekomen voor de op de begrooting geraamde uitgaven, i over is er niets. Ten slotte werden de aanwezigen in de ge legenheid gesteld te oordeelen over de gegrond heid van de grief, dat hat titelblad van het feestprogramma alles behalve fraai was een kwestie van smaken die verschillen, zoo zeide de voorzitter, die na deze kunstbeschouwing de vergadering sloot. De landboewfeesten te Tholen. Van onzen eigen verslaggever. III. Voor wij verder uitweiden over de tentoonstel ling en wat daaraan vooraf ging of daarop volgde, nog een terugblik op den dag van Woensdag. Over het festival moeten wij kort zijn, om de doodeenvoudige reden, dat we het niet konden bijwonen, wijl ons de rijtoer wachtte. Uit verkregen informatiën is ons ter oore gekomen dat het vrij goed mag geslaagd heeten. Bij de verloting der prijzen moet 'sHeer- Arendskerke den eersten, Halsteren den twee den en Oud-Vosmeer den derden behaald hebben. Wat den rijtoer betreft; er waren daaraan niet veel deelnemers. Een der Walchersche landbouwers, grootendeels naar Tholen geko men om den rytoer mede te maken, werd daarin teleurgesteld. Hij was daar wel wat ontevreden over, vooral omdat hy herhaaldelijk aan een der commissarissen van den rijtoer een plaats gevraagd had en deze hem die toezegde. Tenslotte bleek voor hem geen plaats te wezen. Overigens is de tocht uitstekend geslaagd. Hij ging van Tholen uit langs den weg naar Poort vliet voorbij het tentoonstellingsterrein over het gehucht Meulvliet naar de Peuke. Daar, op de hofstede van den heer Van Maanen, bewoond door den heer Stoutjesdijk, werden de deelnemers verzocht uit te stappen en werd hun verfrissching aangeboden. Die beleefdheid werd te meer gewaardeerd omdat men ze ont ving uit de hand van eenige bekoorlijke jonge dames. Maar niet alleen dat die dames de leden van den landbouw een keurigen dronk schonken en persoonlijk aanboden, hare beleefdheid ging nog verder; niemand verliet de erve of een der dames had zijn linkerknoopsgat met een oranjebloempje gesierd. Van de Peuke giug het naar Oud-Vosmeer en van daar wêer naar Tholen terug. Wat op dien rijtoer op te merken was, ten opzichte van de te veld staande vruchten, laat zich in weinig woorden samenvatten. Aan alles merkbaar, dat we een regenmousson achter den rug hebben. Of we niets goeds zagen Zeker, we hebben mooie stukken en lang geen kleine, hectaren boonen gezien; ook goede tarwe, tamelyke gerst Het enkel stukje vlas, dat stond, zag er maar schraal uit. Een eigenaardige bouwwijze viel ons bij den rytoer in 't oogtusschen de boonen zaaien de Tholenaars bieten en ze beweren dat dit goede resultaten geeft. Na den rijtoer kregen we wat verademing; de dag was druk en lang geweest. Toch namen wy nog even een kijkje op het marktplein, waar een concert gegeven werd. Dat viel ons niet mee. geen critiek uit op wat ten beste werd; we maken er den Tholenaars geen verwijt van, dat zij grootendeels schitter den door hun afwezigheid, maar we zeggen het onzen Huijgens na juist omdat dat onze meening weergeeft: Een goed muziekstuk heeft oaeindelyk veel in; Maar 't schijnt, het meeste volk meer tongen heeft als ooren Zoo praat m' er over heen. 't Is jammer in mijn zin, Dat, daar zooveel toe hoort, zooveel niet toe en hooren. Donderdagochtend te tien uur begaven wy ons opnieuw naar het societeitslokaal van de koninklijke handboogschuttery Non Semper waar de algemeene vergadering zou plaats heb ben van de afdeeling Zeeland der vereeniging Het Nederlandsen Paardenstamboek. De opkomst van leden en belangstellenden was bevredigend. De voorzitter, de heer F. Hombach, opende de bijeenkomst met de volgende toespraak „Veroorloof mij te zeggen, dat, bij al het goede, wat ons in 't gastvrije Tholen ten deel valt, by al bet schoone wat wij straks te zien zuilen krijgen, ik beschouw, dat de tyd, dien wij nu zuilen beBteden aan 't bijwonen der al gemeene vergadering van 't Nederlandsch P. Stamboek, niet het minst nuttig besteed zal zijn. Door ons te wijden aan het Ned. P. S., wij den wij ons aan het landbouwbedrijf, en wel aan 't belangrijkste onderdeel, de „Paarden fokkerij". Het Paardenstamboek beeft, dank zij den on- vermoeiden zorgen zyner voorstanders, het al gemeen vertrouwen gewonnen, en aller ach ting verworven. Het Paardenstamboek is voor den fokker, wat het compas is voor den zeeman. Daarin moet de weg tot doelmatige fokking gewezen worden. Wy moeten het ons tot eer rekenen, geboekt te staan in de registers, als leden van 't stamboek. Het moet ons zelfvoldoening geven, in die boeken de onbewimpelde beschrijving te lezeu onzer ingeschreven dieren, voor de fokking

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1