MIDDELRIRGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 139. 141® Jaargang. 1898. Donderdag 16 Juni. Op grond DE OORLOG. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. FrQi, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 15 Juni 8 u. vm. 56 gr. 12 u 6 av. 4 u.70 gr.F.Yerw. zw. N. O. wind Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zgn. Advertentiën20 cent per regel. Goboorte- dood- on alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 rogels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent por regelj Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agor Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh 8c van Ditmab. By i courant behoort een Bijvoegsel. vau de in ons vorig nommer cijfers roepen wij onzen geestverwanten in do districten Middelburg en V1 i s- s i n g e n met ernst toe Wacht niet tot eene herstemming. Waar slechts twee lijsten van candidaten zijn, is de köna op herstemming zeer gering. Slaat dus Vrijdag op eens uw slag. Speelt dan direct al uwe troeven uit. Met groote eenstemmigheid zijn onze can didaten in de kiesveieenigingen gesteld en algemeen vonden zij daarbniten groote sym pathie. Er is geen verdeeldheid; en die groote eenstemmigheid geeft reden om met vertrouwen den uitslag te gemoet te zien. Mits men slechts trouw opkome Vooral zij, die soms Vrijdag afwezig moe ten zijn, regelen hun vertrek of hunne terugkomst, als het eenigzins kan, zoo dat zij nog even na achten 's morgens of vóór vijf uren 's middags hun burgerplicht vervullen. Dat doe men in alle districten Nog wijzen wij er op dat, in tegenstel ling met vroeger, door de nieuwe wijze van stemmen, thans ieder geheel vrij is in het iDvallen van zijn stembiljet en niemand daarop eenige conti 01e meer kan uitoefenen. Laat men daarom vrij en zonder vrees goed zwart maken de witte pnntjes voor de namen der heeren, reeds meerma len genoemd en thans herhaald aan het hoofd van het bijvoegsel. Middelburg 15 Juni. DE RIJKSMIDDELEN hebben zich in Mei goedgehouden, en wijzen in bijna alle groepen een vooruitgang aan, waardoor de totale opbrengBt f 900.000 grooter was dan in dezelfde maand van 1897. Bij de directe belastingen valt in de eerste plaats op een stijging van 258.000 bij het personeel,vermoedelijk daardoor veroorzaakt,dat de 'biljetten nu vroeger zijn uitgereikt dan in het vorige jaar. De andere wijzigingen in deze groep zijn de volgendede grondbelasting gaf 1 ton meer, de bedrijfsbelasting daalde 67.000 en de vermogensbelasting steeg 15.000. De oorsprong van deze schommelingen is niet goed na te gaan. Maar van beteekenis zijn zij niet, daar beide belastingen over de vijf maanden zoowat het cijfer van 1897 halen. Bij de invoerrechten is een stijging van ƒ5000 in Mei en een van ƒ50.000 in de vijf maanden te bespeuren. Van de accijnzen eischt vooral de suikerde aandacht, door een stijging van 600.000; dit middel heeft in het geheel nu al l1/* mil lioen meer gegeven, juist de stijging welke het totaal der groep- bij dat van verleden jaar aantoont. De andere accijnzen toonen dus geen groote veranderingen. Een kleine stijging bij het geslacht en b^ het bier, staat naast een daling bij den wijn en bij het gedistilleerd, maar groot is de schommeling niet. De indirecte belastingen maken een uitzon dering op den gunstigen aanblik van het maandoverzicht. Alle vier der tot deze groep behoorende middelen gingen een weinig terugzegel 18.000, registratie 80.000, hypotheek 700 en successie 17.000, samen dus 113.000. Het tekort op deze bronnen van inkomsten is daardoor over de vijf maanden tot juist 200.000 gestegen. Van de kleinere middelen gaven de domeinen 31.000 meer, de posterijen 26.000 en de rijkstelegraaf zelfs 24.000. Dat middel bracht nu sinds 1 Januari 92.000 meer op dan in 1897, en kan dus best tegen het verlies, dat in de eerste maanden na de invoering van het verlaagde tarief te verwach ten zal zijn. Het loodswezen gaf 17.000 meer. In het geheel is in Mei 10.532.000 ont- ontvangen tegen 9.638.000 in Mei '97. Voor de vijf maanden zijn de ontvangsten ruim 47 miljoen in 1898, tegen ruim 45s/4 in 1897. BENOEMIJi GEJi ENZ. Bij kon. besluit: is aan mr Th. de Meester, tengevolge zijner benoeming tot vice-president van den Raad van Ned.-Indië, op zijn verzoek, met ingang op 1 Juli a.8. eervol ontslag verleend uit zijn betrekking van administrateur der generale thesaurie bij het Departement van financiën, onder dankbetuiging, en zooals reeds ge meld in zijn plaats benoemd mr R. J. H. Patijn, thans commies griffier bij de Tweede kamer der Stateu-Generaal is de Oost-Indische ambtenaar met verlof A. Ph. L. van. der Bent, laatstelijk militair amb tenaar 3e kl. in Ned.-Indië, op zijn verzoek wegens physieke ongeschiktheid, eervol uit den dienst daar te lande ontslagen, met toekenning van pensioen; is benoemd tot ontvanger-entreposeur der invoerrechten en accijnzen te Rotterdam F, W. Thorbecke, inspecteur der dir. belastingen te Rotterdam, le afdeeling; en is dr J. D. van der Waals, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, benoemd tot ridder in de oide van den Neder- landschen Leeuw. De kapitein-luitenant ter zee I. C. Jeekel en de officier van gez. der le kl. bij de macht dr I. G. Ten Noever de Brauw, uit Oost- Indië in Nederland teruggekeerd, zijn op non activiteit gesteld. De minister van binnenl. zaken brengt ter kennis van belanghebbenden, dat het toelatings examen tot 's rijks veeartsenijschool te Utrecht zal afgenomen worden op Maandag 11, Dinsdag 12, Woensdag 13 en Donderdag 14 Juli a. s. in de lokalen van bedoelde inrichting. UIT STAD EK PROVINCIE. Het was," met het oog op het ongunstige weer, te wachten dat Dinsdagavond het eerste zomerconcert in dit seizoen in het Schuttershof niet druk bezocht zou zijn. Dit was dan ook zoo. Een zeer goed gekozen en gevarieerd pro gramma werd door het muziekkorps der stede lijke schutterij, onder leiding van den heer Jan Morks, op verdienstelijke wijze uitgevoerd. Gebruikelijkerwijze zullen wij ons onthouden j van telkens in bijzonderheden te treden. Aan het einde van het seizoen zal er wel gelegen heid zijn nog eens, wat wij en anderen reeds herhaaldelijk deden, te wijzen op de verdiensten van ons corps. Binnen enkele dagen zal het prikkeldraad worden weggenomen van het grasperk op den Dam. Er zijn nu daarin een paar voetpaden aangelegd; waarmede aan het besluit van den raad gedeeltelijk, voor zoover het seizoen dit toelaat, is voldaan. Na is liet de groote kwestie, of jong en oud zal toonen dit te waardeeren, door het gras te ontzienen, wat eerstgenoemde betreft, nie' deze plek te kiezen voor zijn kinderlijke spelen. Anders zou het gemeente bestuur verplicht zijn weêr terug te komen op het nu genomen besluit en opnieuw het geheel te omrasteren. Door de arbeiders-kiesvereeniging Ont wikkeling te Middelburg is besloten bij de a. s. verkiezing voor de Provinciale staten te steunen de candidaturen der heeren H. Snijders, J. H. Snijders en H. J. van der Meer. Voor verricht werk bij particulieren werd door de afdeeling Werkverschaffing van den Christelijken Volksbond ontvangen te Middel burg 8,05, zegge acht gulden en vijf centen. Het wegvallen van een komma gaf in ons vorig nommer een veel gróoter cijfer te lezen. Te Vlissingen geraakte Dinsdag avond bij ongelnk een negentien jarige schip persknecht D. K. uit Joure te water en ver dronk. Zijn lijk werd door middel van een sleepnet opgevischt en naar de begraafplaats overgebracht. Dinsdag middag geraakte te Nieuw en St. Joosland een jong paard, dat voor een mestwagen stond, schichtig, waardoor het den voerman C. de K. van den wagen trok, zoodat deze het voertuig over zijn rech terbeen kreeg, dat boven de knie is afgezet. Al de burgemeesters van Zuid-Beveland, op twee na, vergaderden Dinsdag te Goes, waar de burgemeester zijne landcollega's toe sprak en de redenen meedeelde waarom hij het wenschelijk vond met de heeren te vergaderen. Hij wenschte eene commissie benoemd te zien, die de zaak der afkoop van tollen en onder houd van wegen met den Staat en met de provincie zou trachten te regelen. Dit voor stel vond bijval, waarna de 20 burgemeesters tot stemming overgingen. Tot leden dier com missie werden gekozen de burgemeesters van Kloetinge, 's Gravenpolder, 's Heer Arendskerke, 's Heerenhoek, Krabbendijke en Ierseke, terwijl de heer Lenshoek, wethouder van Goes, namens den burgemeester der stad, de vergaderingen zou bijwonen en voorlichten. De provincie wenschte weder voor 25 jaren de zaak te regelen, bet rijk slechts voor drie. De eerste bijeenkomst der commissie heeft Dinsdag a. s. plaats ten gemeentehuize te Goes. Zooals in 't kort in ons vorig nommer is gemeld, hield Dinsdag te Goes het bestuur en de commissie, in een 24 Mei jl. gehouden bijeen komst benoemd om eene coöperatieve weeg- brugvereeniging in het leven te roepen, eene vergadering met, belanghebbenden. De voorzitter, jhr H. F. de Jonge, deelde mede, dat een des kundige uitspraak beeft gedaan omtrent de taxatie tot aankoop der twee bruggen van de heeren W. Pelie en C. de Wilde. Op diens rapport heeft het bestuur de beide brug gen aangekocht voor 1400. Die aan de haven is door onvoldoend onderhoud niet in orde en gaat zelf op 8 a 10 kilo niet door die aan het station is beter, maar beide dienen toch door een bevoegde band in orde gemaakt te wordenzoodat de kosten daarvan met die der overdracht pl. m. 1700 zullen bedra gen ze zijn dan echter goed in orde. Voor die overdracht zal men zich wenden tot het gemeentebestuur te Goes en tot de Maatschappij tot expl. van Staatsspoorwegen. De aandeelen worden alleen voor belangheb benden opengesteld, niet voor particulieren. De halve aandeelen zijn vastgesteld op 12.50, die der heele op 25; met deze be paling dat één persoon niet meer dan twee heele aandeelen mag nemen. Mocht bij de in schrijving blijken, dat er voor meer dan het noodige kapitaal is geteekend, dan gaan de deelnemers voor halve aandeelen vóór, en worden de heele aandeelen verloot. Staande de vergadering werd voor 737.50 geteekend. Voor verdere deelneming kan men zich bij de bestuursleden aanmelden. Het bestuur werd opgedragen een concept reglement en tarief te ontwerpen. Maandag besloot de dijkraad voor de waterkeering van het ealamiteuze waterschap EllewoutsdijkBorssele in de loopende begroo ting eene som te ramen voor aflossing van schuld. Eene wijziging van dé vaststelling der onderwerpen van uitgaaf, in 1872 tot stand ge komen, gaf tot het besluit bevoegdheid. Aflos siög van schuld was' sedert de oprichting van hetcalamiteuze. waterschap nimmer aangewezen. Voor het geval meer schulddelging mocht voorkomen, bepaalde de dijkraad onder nadere goedkeuring de inkoopsom op 85 pet. voor de 3 pets. obligatiën en op 100 pet. voor de 4 pete. Aangezien de pacht der inlaagkade ca. te Borssele dit jaar eindigt, werd tot eene nieuwe verpachting voor zeven jaren besloten. Naar aanleiding van een verzoek van den waterbouwkundig ambtenaar te Ellewoutsdijk vond de dijkraad goed diens traktement te ver logen met 100 'sjaars. De inhuldigingsfeestelijkheid heeft zijde lings aanleiding gegeven tot een raads- crisis te Wemeldinge. De heer C. Lindenbergh, sedert 26 jaren emeenteraadslid aldaar, waarvan ruim 18 jaren wethouder, heeft als zoodanig zijn ontslag ge nomen, omdat de raad besloot tot het plan ten van een Wilhelininaboom voor zijn woning, waardoor zijn uitzicht belemmerd wordt- Niettegenstaande de heer Lindenbergh doel matiger plaatsen aanwees om den boom te planten, werd toch het besluit genomen, zij het ook met een kleine meerderheid. Het heengaan van den heer Lindenbergh wordt een groot verlies voor de gemeente ge noemd men hoopt hem nog te kunnen be- - Bij het onlangs gehouden examen voor kommies bij 's rijksbelastingen is o. m. geslaagd heer M. D. J. H. van den Brink, gepas- porteerd onder-officier der infanterie, wonende te Bath. Gedurende de vorige week werden van Bruinisse naar België verzonden 700 ton nen mosselen ad 2.30 tot 1 per ton naar qualiteit en naar gelang de markt overvoerd was, terwijl de visch nog zeer zwak is, kan zij vooral geen warmte verdragen en niet lang bewaard worden. De aanvoer van Zuider- zeesch mosselzaad bedroeg 1600 ton en kwam, tengevolge van het intusschen afgekoelde weder en gunstigen wind, spoedig en in zeer goeden gezonden staat op zijne bestemming, zoodat de vis8cherij nog druk wordt voortgezet. De prijzen waren stationair. Door de synodale commissie wordt aan de algemeene synode voorgesteld 4000 subsi die te verleenen voor het bouwen van een nieuwe kerk der Nederlandsch hervormde gemeente te Kerkwerve (bij Zierikzee.) De bekende heer P. W. Jansen te Am sterdam beloofde, onder zekere voorwaarden, 500 te schenken. Te Biervliet klom Dinsdag jl. een driejarig jongentje op het raam van een vijf- balksche egge, die overeind stond voor een smederij. Het gevaarte viel en kwam op het hoofdje van den kleine neer, zoodat deze, vol gensverklaring van den geneeskundige, in ge vaarlijken toestand verkeert. Algemeen Overzicht. Het groote debat in de Fransche kamer is afgeloopen en wij gelooven niet dat Méline zich de overwinning zal toerekenen. De Kamer heeft zich verklaard voor een regeeringspolitiek, welke alleen op een repu- blikein8che meerderheid steunt, en deze be slissing, met een meerderheid van 49 stemmen genomen, is van meer gewicht dan de beide stemmingen, waarin Méline met 23 en met 11 stemmen zegepraalde. Deze nederlaag heeft hij zeker voor een deel te wijten aan zijn zwakke houding in de eerste zitting, waarin hij noch door zijn betoog, noch door zijn wijze van spreken indruk maakte. Toen het eerste deel van het zittingsverslag tot ons kwam, meenden wi) dat het voor Méline een voordeel zou blijken, dat de linker zijde hem door een oorverdoovend spektakel het spreken onmogelijk maakte. De zitting ving aan met een standje van Deroulède, die aanmerking op de notulen maakte, waarna Méline het woord kreeg om Bourgeois te beantwoorden ook daarbij trad hij voor alles op tegen het socialisme. Immers hij verweet den leider der radicalen dat deze zich niet bekommerde over den voortgang van het socialisme, dat op een gegeven oogenblik de republiek ten val zou kunnen sleepen. Zijn programma was zuiver republikeinsch, welke woorden met een langdurig rumoer werden begroet, waarop men den premier o. a. toeriep zich dan van de rechterzijde los te maken. Onder steeds toenemend rumoer trachtte hij de inkomstenbelasting te bespreken, maar dat deel zijner rede ging door het gedruiscb verloren. Uit wat verstaanbaar was, stippen wij de niet onaardige opmerking aan, dat Millerand namens de socialisten een radicale rede had gehouden en Bourgeois namens de radicalen een socialistische rede. Maar even aardig was de interruptie van MillerandHoudt gij dan nu eens een republikeinEche redevoering, dan is de harmonie hersteld. Aan het einde zijner rede zeide Meline, dat hij zich niet met Bourgeois en diens vrienden kon verstaan, wijl het de revolutie wind is, welke tot reactie leidt. Bourgeois verweet Meline daarop, niet te hebben geantwoord, maar te hebben aangeval len, en hij ontkende dat zijn redevoering so cialistisch was geweest. Wat het collectivisme betreft, Bourgeois was daar niet minder tegen ge kant dan Meline. Maar deze wilde het bestrij den door verzet, hij door een hervormingsge zinde politiek. Ten slotte merkte hij op, dat hij uit de rede van Meline vooral wilde onthouden de woor den, dat deze zich niet van de rechterzijde wilde scheiden. Daarop hield Drumont zgn maiden-speech. Hij wilde niet het geheele vraagstuk van het anti-semitisme ten sprake brengen, maar alleen Millerand beantwoorden op diens verwijt dat de anti-semiten slechts de groote particuliere fortuinen veroordeelen. Wij strijden tegen de opkoopers en de woekeraars. En laat men ons eens Christenen aanwijzen, die, gelijk Rothschild, 10 miljard bezitten. Het anti-semitisme is geen godsdienstige kwestie; het strijdt tegen het gevaar dat de wereld van de zijde der bankiers en dergelijke financieele instellingen dreigt. Daarna wijdde hij, op door het rumoer onhoor bare wijze, over de troebelen in Algiers uit, en drong hij aan op de verwijdering van Lepine. Na de pauze kwam Trouillot verklaren, dat een groep der gematigden zich over de ver klaring van Meline ongerust maakte en hij verweet den premier de republikeinen te ver- deelen. Hij drong er op aan, dat Meline zou aftreden, wijl deze zijns ondanks met de rech terzijde moet regeerenen door die partij be schermd wordt. Na een protest van Meline, ging Trouillot voort in het licht te stellen, dat de regeerings- politiek veroordeeld was door de republikein- sche traditie, en tot broederkrijg leidt. Hij verweet Meline zijn programma niette hebben uitgevoerd en drong onder lnide toejuichingen aan op de eenheid der republikeinen. Meline verklaarde daarop den strijd te aan vaarden, gelijk deze door Trouillot was aange bonden. Hij vroeg het bewijs dat de republiek bedreigd was en gaf den radicalen de schuld voor het mislukken der hervormingen. Hij deed een beroep op de republikeinen en hoopte met hun steun zijn programma uit te voeren. Daarna werd het debat gesloten en kwamen de moties aan de orde. Er waren er zes. Meline aanvaardde die van Ribot, luidende: „de kamer keurt de verklaringen van de regeering goed, en is besloten democratische hervormingen tot stand te brengen met de uit sluitende medewerking der repnblikeinen. De linkerzijde riep, dat dit een veroordeeling der tot nu gevolgde politiek was. Trouillot zag in deze motie een afkeuring. Ribot bracht daarop hulde aan Méline, en zeide dat, als de radicalen willen dat de regee ring den steun der rechterzijde verwerpt, zij zei ven het voorbeeld moesten geven door de collectivisten af te stooten. De Caasagnac voerde vervolgens het woord om zich te verklaren voor een concentratie van de conservatieven tegen de radicalen, maar hij wilde een duidelijke politiek. Door de rech terzijde af te stooten, zou Méline zich ondank baar toonen. Daarna was het woord aan Brisson, die Meline de categorische vraag stelde, of hij met de rechterzijde wilde breken. Bij den aanvang van het nieuwe parlemen taire tijdvak dient men te weten of de kamer de politiek der rechterzijde zal volgen, welke thans dwingt tot vermomde concessies. Tunillot stelde een motie tot goedkeuring van de regeeringspolitiek der jongste twee jaar. Maar Meline verwierp deze, en de kamer weigerde met 294 tegen 271 stemmen de prioriteit. Op het oogenblik dat tot stemming over de motie Ribot zou worden overgaan, stelde Henri Ricard voor er bij te voegende kamer besloten slechts een kabinet te steunen dat door een uitsluitende republikeinsche meerderheid wordt gedragen. Daarna volgde de stemming. Het eerste lid der motie-Ribot (goedkeuring van een verkla ring der regeering) werd aangenomen met 295 tegen 272, alzoo met een meerderheid van 23 stemmen. Het tweede lidbereidverklaring tot democratische hervormingen op den grond slag van de republikeinsche eenheid, werd aan genomen met bijna algemeene stemmen. Het door Méline bestreden amendement Ricard (dat de regeering alleen door de republikeinen zal worden ondersteund) werd aangenomen met 295 tegen 246 stemmen. Na deze stemming ontstond een reusachtig lawaai. Men riep Méline toe heen te gaan. „Gij zijt geslagen." „Gaat toch heen." „Ont slag" enz. Een der Kamei leden vroolijkte dit tooneel zelfs op, door te gaan zingen. Te midden van dit rumoer werd nog voor gesteld bij de motie te voegen „met uitsluiting van de socialisten", maar dit deel werd, na bestrijding door de regeering met 490 tegen 36 stemmen verworpen. Méline aanvaardde daarop de motie zooals zij luidde na de bij voeging van het door hem bestreden amendement-Ricard. En deze motie werd met 284 tegen 273 stemmen aangenomen. Onder de stemming riep Baudry d'Asson Leve de vrijheid l Aan de galg Weg met de republiek Dat waren zoowat de laatste woorden welke men hoordetoen ging de kamer tot Maandag uiteen. Men gelooft niet dat de heeren dan Méline aan de groene tafel zullen zien. Naschrift. De ochtendbladen, zoowel de Parijsche als vreemde, zijn eenstemmig in hun oordeel dat het kabinet Méline geval len is. De stemmingslijst, welke nog niet bekend is, zal zeker verrassend zijn daar de rechterzijde na de aanneming van het amendement Ricard toch niet meer vóór de motie heeft kunnen stemmen. Men verwacht dat de ministers, die nog des avonds te tien uur vergaderden, heden hun af treden zullen bekend maken. 't Is wel zonderling. Géén volk dat zich op politiek gebied meer naar bniten nit dan het Amerikaansche en toch zien de Yankees met lijdzaamheid een tooneel aan, dat in de meeste landen van Europa tot de ernstigste troebelen zou leiden. Bijna acht weken zijn verloopen sedert de oorlog uitbrak, en nog is geen ernstige poging gedaan, om het object van den oorlog te be reiken. Dinsdag moest men officieel mededeelen, dat de transportschepen, welke volgens een eerste officieele bericht Maandag van Key West waren vertrokken, Dinsdag daar nog lagen. Waarom ze niet vertrokken waren en waarom wel was gemeld, dat ze weg waren, dat wist men niet. Een particulier telegram tracht echter hier voor een verklaring te geven. Het uitstoomen der vloot was erg langzaam gegaan, en daar door kwam het dat, terwijl het eerste deel van de vloot werkelijk Maandag de haven heeft verlaten, een deel der schepen 24 uur later nog niet vertrokken was. Men geloofde echter, dat de laatste schepen in den namiddag zee ge kozen hadden. Dit oponthoud kan den Amerikanen nood-

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1