bhtenlanö; Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. dezelfde ala vorig jaarhet knoopen van netten is dit jaar niet voortgezet. De meeste werkzaamheden bestonden uit hout zagen en bosjes maken. Een drietal leurders bleven geregeld werk zaam tot het verkoopeu van kachelhout en werd, evenals vorig jaar, hun wagen van een herkenningsteeken voorzien, terwijl hun door den directeur eene officieele kaart werd ter hand gesteld, waarop tevens de door hen te vragen prijzen werden aangegeven. Voor verricht werk bij particulieren werd ontvangen 805, voor verkochte goederen en hout 1132.007»voor verkochte steenslag ƒ161.50. Voor werkloon werd uitbetaald 2546.40. Voorts werd door het houden van samen komsten, aan de bespreking van maatschappe lijke vraagstukken gewijd, getracht om aan het doel van den Bond, zooals dat in art. 1 der statuten is nedergelegd, bevorderlijk te zijn. De samenkomsten werden echter zeer onvoldoende bezocht en de belangstelling van het publiek daarin schijnt zeer klein te zijn. De heeren A. A. Bekaar, hoofd-ingenieur van 's rijkswaterstaat, en Joh. H. Ekering, directeur der Blindenbibliotheek te 's Gravenhage, traden daarin als sprekers op. Het verslag van de Kamer van Navraag bleef, door verschillende omstandigheden, ach terwege. Voor de vele blijken van stoffelijken enrno- reelen steun, dien de Bond dit jaar wederom mocht ondervinden, betuigt het bestuur zijn barteiyken dank, ook aan de pers, die steeds met de grootste welwillendheid hare kolommen ter beschikking van den Bond stelde. PE KERK TE QOES. Aan Kerkvoogden der Nederduitsch Her vormde Gemeente te Goes is dt. 11 Juni het volgende aehrijven uit Middelburg gezonden „Met leedwezen nam onze commissie kennis van het bericht in de N. JR. Crt over de ver minking der fraaie kerk te Goes. Bij een onmiddellijk door onzen secretaris ingesteld plaatselijk onderzoek, bleek maar al te zeer de waarheid van het bericht. Wij betreuren zeer dat dergelijke daden van wandalisme aan uw kerkgebouw plaatsgrijpen en geven uw College ernstig in overweging het deskundig advies in te winnen, dat uwen voorzitter is aangeboden. Waar het toch het behoud aangaat van een onzer meest merkwaardige monumenten, ver trouwen wij dat u zult willen medewerken aan pogingen, die enkel tot doel hebben het bouw werk voor het vervelg oordeelkundig te be handelen, opdat deze parel van onze nationale kunst niet door onkunde of onverschilligheid verloren ga. De commissie tot het opsporen, bet behoud en het bekendmaken van de overblijfselen van kunst en oudheid iu Zeeland, A. van Reigebsbebg Vebsluijs, Voorzitter. J. A. F'bedebiks, Secretaris. Aan den WelEd. heer J. A, Frederiks te Middelburg. WelEdele HeerI Uw schrijven over de kerk te Goes in de Middelburgsche courant van 11 Juni 11. ver wonderde my ten zeerste. Wat hebt gij u toch slecht laten inlichten, anders hadtu geheel anders, meer overeenkom stig de waarheid, geschreven. Als al uwe onderzoekingen op dezelfde wijze geschieden, dan zullen de uitkomsten even onbetrouw baar zijn. U 8cbryft van de schennende hand in ver band met de kerk van Kloetinge. Informeer eens beter, mynheer, en u zult u schamen over dit gedeelte van uw geschrijf en over de woorden, bij den president-kerkvoogd over mij gesproken. Lees nog eens over wat u schreef en infor meer nog eens nader en u zult tot andere resultaten komen. Naar uw advies en onder uwe leiding wordt de kerk te Wissekerke in N.-Beveland opge knapt, (vergeef mij dit woord) en daar zijn de scheuren in bet plafond beplakt met papieren katoen, en dat alles overgeschilderd. In Goes neemt men de gebreken wegdoor u werden ze bedekt en niet weggenomen. U schryft dat de raam-vernieuwing geschiedt llit een zucht tot verfraaiing. Neen mijnheer, onwaarheid schryft u; de vernieuwing geschiedt alleen om veilig en tochtvry in de kerk te kunnen zitten. Mij voor juistere inlichtingen aanbevelende, teeken ik hoogachtend, UE. dw. dr. J. W. VAN DE WEERT W.J.z. Gó es, 13 Juni 1898. De wgze, waarop de heer De Weert myn optreden te Goes in verdenking tracht te bren gen, getuigt wél van totaal gemis aan kunst besef, doch helaas niet van een ernstig streven, om eene herhaling van het begane wanbedrijf te helpen voorkomen. Het door hem genoemde geval betrof een kerkgebouw uit den slechtsten tijd onzer archi tectuur, zonder de minste kunstwaarde, en de herstelling eener weinig kostbare voorziening tegen het mogelgke afvallen van gescheurde deelen van het plafond. Een vergelijking daarvan met het prachtige Goesche monument en de moedwillig toege brachte verminking is gewoon weg bespottelijk. Wat de kwesties van tocht, veiligheid en persoonBverwarring aangaan, blijf ik mij refe- reeren aan hetgeen vertrouwbare lieden mg mededeelden en aan hetgeen ik met eigen oogen kon zien. J. A. FREDERIKS. Middelburg, 14 Juni 1898. RECHTSZAKEN. Arrondisscmcnts-JRechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zya veroordeeld wegens: mishandeling t P. J, v. R., 26 j., hvr. fan Bi J,, arbeidster, Sluiskil (Terneuzen), tot 1 m., en C. W., '22 j., slager, Middelburg, tot 7 d. gev.straf, en P. C. v. d. P., 37 j., slager, Sluis, tot 10 b. s. 10 d. h.; vernielingC. K., 20 j., landbouwersknecht, N. en fit Joosland, tot 5 b. s. 5 d. h.; en vernieling en beschadigingA. V., 16 j., en M. G., 16 j., werklieden, Axel, ieder tot 5 b. s. 5 d. h. Vrijgesproken: W. B., 34 j., koopman, Terneuzen, beklaagd van het veroorzaken van lichamelijk letsel door schuld. De Haagsche rechtbank heeft geweigerd de opsluiting in een krankzinnigengesticht van den gepens. kapitein Vemer te bevelen. Dientengevolge is zyn voorloopige in hechte- nisstelling bekrachtigd. De instructie in deze zaak is geopend. -- De giftmenger Van Kampen te Sassen- heim heeft berust in het arrest van het gerechts hof te 's Gravenhage, waarbij zyn veroordeeling tot levenslange gevangenisstraf is bevestigd. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is aan den minister van marine verzocht de roode ton no 26 in het nauw van Bath (Westerschelde) te vervangen door een gasboei, en weer eens een gasboei te doen plaatsen op de punt van Onrust (Ooster- schelde). Te Ellecom overleed, in den ouderdom van 76 jaar, de oud-hoogleeraar der Amster- dam8che Universiteit prof. S. Hoekstra. Te Rotterdam moesten drie socialisten, die op den Noordsingel een brochure ventten tegen de inhuldigingsfeesten, de bescherming inroepen van de politie, daar het publiek zich tegen hen keerde. Bg het baden is te Schoonhoven in de Lek een tienjarig jongetje verdronken. Zondag hadden in België wedvluchten plaats voor Brusselsche postduiven over een afstand van 500 K.M. Waarschijnlijk tengevolge van den zwaren wind, zyn er van de 700 duiven slechts 4 op het hok teruggekomen. Te Mechelen werd Zaterdagavond ontdekt dat in een woning brand was gesticht. De huisvader gelastte zyn zoon de wacht te hou den, waarop deze eenige uren na den brand een ronde ging doen. Op een binnenplaats werd hij door een kerel bij den keel gegrepen, terwijl hem vijf messteken werden toegebracht. De dader Bprong over een muur en vluchtte. Madame Réjane en haar echtgenoot Porei dienden gelijktijdig een eisch tot echtscheiding in, wat in de artistieke wereld groot opzien baart. Figaro wydt daaraan een hoofdartikel. Te Lyon heeft een belangrijk bedrog plaats gehad. Een zekere Marchand stortte 100 francs bij het credit Lyonmis en vroeg een chèque- boekje. Een paar beambten, die met den man samenwerkten, verhoogden het in de boeken voorkomende cijfer der storting tot 9500 frs, waarna Manchard een chèque van 6500 francs afgaf. Men herhaalde dit eenige malen, zoodat in het heheel voor frs 70000 schade is berokkend. Te Biot bij Cannes is een gedeelte van een groot blok woonhuizen ingestort, waarbij 40 personen onder de puinhoopen werden be dolven. Onmiddeliyk werden soldaten geroe pen, die het reddingswerk aanvingen en na eenige uren 27 dooden en drie gekwetsten te voorschijn brachten. Tot de omgekomenen behoort een geheele familie van 12 personen, die de eerste communie van een meisje vierde. Te Aries is de vorige week ter eere van de officieren der in de buurt manoeuvreerende regimenten cavalerie een groot stierengevecht gehoudén. Vijf bijzonder sterke en taaie dieren waren bestemd voor dit feest. Een der stieren werd woest, liep met de horens tegen een schutting, welke de arena van de toeschouwers ruimte scheidde, en vernielde de planken. Het woedende dier liep nu onder de doodelijk ver schrikte toeschouwers en wondde vele personeD. Een van de gekwetsten stierf onmiddellijk. Het tooneel, dat vooral stichtelijk was, om dat het bij de wet verboden is, werd o. a. opgeluisterd door de aanwezigheid van den maire, den staf, alle officieren die geen dienst hadden enz. Te Oran heeft Zondagnacht een hevige aardbeving plaats gehad men voelde, met tus- schenpozen van een halve seconde, twee schokken. Op Corsica heeft een vuurgevecht plaats gehad tusschen de gendarmes en twee roovers. Een dezer laatsten werd gedood, de ander ont kwam, hoewel zwaar gekwetst. De onlangs vermelde zaak van een Luxem burgs geestelijke, die van den preekstoel tegen een der parochianen had gewaarschuwd, en daarbij het biechtgeheim had geschonden, is in hooger beroep behandeld. De man is nu vrg- gesproken. Geiyk men weet, had de hoogere geestelijkheid tusschen de le en de 2e behan deling der zaak een disciplinair vonnis ten nadeele van den beklaagde doen openbaar maken- Heel de Engelsche pers is de laatste weken in rep en roer geweest over den pijper Findlater, den held van Dargai, die oulangs uit handen der Koningin het Victoriakruis ont ving. De man heeft schitterende aanbiedingen gekregen, om 's avonds een paar deuntjes op de doedelzak te blazen, en Findlater liet daar voor een hein aangeboden betrekking in de koninklijke tuinen te Windsor loopen. Men is zeer veratoord over deze reclamemakerij en de lokalen waar Findlater optreedt, worden door de militaire overheid geboycott. Een bewoner van het eiland Man betwist lord Salisbury diens aanspraken op dezen titel en op bet markiezaathij beweert zijn afstamming tot in 1608 te kunnen bewijzen. Voor twee jaar gingen twee heeren Johnson een zeiltochtje maken naar de Isle of Man, maar slechts een hunner kwam terug. Hij verhaalde, dat het bootje was omgeslagen eq zyn broeder was verdronken. Op dozen grond eischte hy de uitbetaling van een som van 120.000, waarvoor zijn broeder by een Amerikaansche maatschappij was verzekerd. Deze weigerde en heeft ten slotte het proces gewonnen. Op de Spree bij Charlottenburg is een bootje met werklieden omgeslagen. Reeds zyn vier ïyken opgevigcht, maar men vreest er nog meer te vinden. Een boekhandelaar te Beriyn, die in 3 jaar tijds 56 by hem in dienst zynde vrouwen en meisjes ongelukkig maakte, is tot 5 jaar tuchthuisstraf veroordeeld. Te Nurnberg is een te sterke stroom door de kabels van den electrischen tram gevoerd, met het gevolg dat een der draden smolt en het verkeer gestremd werd. In Planitz (Saksen) zijn by de vijftig per- sonen ziek geworden aan trichinose na het gebruik van rauw varkensvleesch. De epidemie is van ernstigen aard. Uit nadere berichten blijkt dat het ver ongelukte schip Jane Qray geen Noordpool expeditie aan boord had, maar wel goudzoekers, waaronder eenigen wier reis door den hertog der Abruzzen was betaald. Van daar het val- sche gerucht, dat deze prins aan boord was. De keizer van China gelastte te Peking een universiteit naar Europeesch model in te richten. Verknopingen enz. Door het bestuur der waterkeering van den calamiteusen polder Nieuwe Neuzen is he den namiddag in het Nederlandsch logement, bewoond door mejuffrouw de wed. F. A. Susijn, te Terneuzen, in het openbaar aanbesteed het herstel, de vernieuwing en het onderhoud tot 30 April 1899, van* de aarde-, kram-, rijs- en steenglooiingwerken en van het maken van werken tot dg ksverbetering, enz. Minste inschrgver was de heer Krijn de Vos te Terneuzen voor 5870. Gemeenteraadvan VlSsïngën. Zitting van heden (Dinsdagmiddag) te l'/a uur. Voorzitter de heer Jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, burgemeester. Afwezig de heeren Van Raalte, Delvoye en Kloppers, allen met kennisgeving. De notulen van het verhandelde in de vori ge vergadering worden gelezen en goedgekeurd. In de eerste plaats wordt daarop mededce- ling gedaan, dat van den heer T. J. Blonk be richt is ingekomen, dat hij zyne benoeming tot plaatsvervangend lid in een der stembureaus niet wenscht aan te nemen. Overlegging geschiedt vervolgens vande rekening der dd. schutterij over 1897, in ont vangst bedragende f1782.35 en in uitgaaf f 1447.36, dus met een goed slot van 334.99, en de rekening over hetzelfde jaar van het burgerweeshuis, in ontvang ad ƒ7760.45 en in uitgaaf ad 7736.18®, dus met een goed slot van 24.26®. Verder van de begrooting der dd. schutterij voor 1899, in ontvang en uitgaaf ƒ1851.50 be dragende de rekening over 1897 van de com missie van beheer over den VlissingenKou- dekerkschen straatweg, in ontvang ad 3235.54®, in uitgaaf ad f2298,90, dus met een goed slot van 936.64® en de bogrooting voor 1899 van hetzelfde college ten bedrage van 2918.18® in ontvangst en uitgaaf. Al deze stukken worden gesteld in handen van burg. en weth. en der commissie van financiën. Ingekomen is een adres van alle bewoners van huizen, gelegen aan den Singelweg, om meer gasverlichting door een paar der lautaarns ook 's nachts te laten branden. Dit adres wordt gesteld in handen van burg. en weth. ter afdoening. Namens den bode De Vries brengt de voor zitter dank aan den raad voor het aan dien bode, ter gelegenheid van zyn vgf en twintig jarige ambtsvervulling, door den raad geschon ken cadeau. Alsnn wordt overgegaan tot de benoeming van een tweeden gemeente-geneeskundige, waar voor zich slechts een sollicitant heeft aange meld. Deze, de heer J. Beijers, arts te Vlissin gen, wordt als zoodanig met algemeene stem men benoemd. Aangezien door het vertrek uit de gemeente van den heer H. Breukink een vacature is ont staan in de commissie van toezicht op het lager onderwijs, stelt de commissie voor daarin te voorzien. Zij beveelt aan de heeren mr G. J. Bisschop en luit. Reijnvaan. Eerstgenoemde wordt benoemd met 11 stemmen tegen een op den heer Reijnvaan. Goedgevonden wordt onder de hand te ver- koopen een stuk gemeentegrond aan de Ver lengde Coosje Buskenstraat aan W. L. Huson voor 1272.60, plus 171.08 voor trottoir, en een stuk aan de Dijkstraat aan P. van der Hof voor 3217.50, plus 448.70 voor trottoir. Ook wordt goedgekeurd een voorstel van burg. en weth. om met J. Ravia een ruiling aan te gaan van grond in de Koestraat. Regenten van het burgerweeshuis wenschen voor den bouw van een nieuw weeshuis een stuk grond aan de Badhuisstraat kosteloos van de gemeente te ontvangen. Burg. en weth, meenen echter als bouwter rein te moeten aanbevelen den grond, gelegen aan de verlengde Coosje Buskenstraat, en stel len voor dien voor den bouw te bestemmen, terwyi zij voornemens zijn omtrent de finan- cieele regeling dezer zaak later een voorstel aan den raad te doen. De commissie voor de fabricage is, met 4 stemmen tegen 1, van oordeel dat het terrein aan de Coosje Buskenstraat het meest geschikt is. (Slof volgt.) De voordracht voor eene onderwijzeres aan school B te Middelburg bestaat uit de dames A. J. Nyiand te Middelburg, J. Ridder te Zierikzee en A. A. G. Marx te Ritthem, Goes, Op eene heden door de commissie voor de coöperatieve weegbrugvereeniging gehouden vergadering is meegedeeld dat het bestuur de twee bruggen van de heeren W. Pelle en C. de Wilde heeft aangekocht. Op het aandeelen kapitaal is voor 737.50 geteekend. 's Gravenhage. Benoemd tot administrateur bij de generale thesaurie aan het departement van financiën, ter vervanging mr De Meester, mr R. J. H. Patyn, commies-griffier bij de Tweede Kamer. Tweede tamer. De heer Jansen,nieuw lid voor Tilburg, is geïnstalleerd. Zonder stemming werd aangenomen het ont werp tot aanleg met Staatshulp van den Noord-Oosterlocaalspoorweg, in welks plaats de heer Van Delden liever een stoomtramlgn zag. Goedgekeurd is nog de internationale sani taire overeenkomst. Aan de heeren Van Kol en Van Karnebeek antwoordde de regeering, dat Turkye's mede werking noodig is tegen pelgrimstochten naar Mekka en dat voor het quarantaine-wezen in Indië is gezorgd. Daarna had de interpellatie plaats van mr Troelstra over de zaak Hoogerhuis. Hij critiseerde de gepubliceerde beschikking van den officier van justitie te Leeuwarden, die hem niet bevredigt, evenmin als de publieke opinie, en welk stuk eenzgdig de onschuld der nieuw aangewezen daders volhoudt. Interpellant bleef zyne beschuldiging tegen de andere personen betrouwbaar achten en geen opgezet comediespel. Mr Troelstra vroeg ten slotte of de minister de veraatwoordelykheid voor de beschikking van den officier van justitie op zich neemt en of hg eventueel gunstig zal adviseeren op een verzoek om gratie. De minister antwoordde op de eerste vraag bevestigend. Zijn advies over een verzoek om gratie zal afhangen van de omstandigheden. Maar de minister stelde in het lichtdat in geen enkel opzicht de wet is geschondendat de veroordeeling op het wettig en overtuigend bewijs is geschied; en dat ten overvloede een nader, dubbel onderzoek is geschied, waarvan de uitkomsten publiek gemaakt zyn, niet ten behoeve van de publieke opinie, maar in 't be lang der personen die, volgens de overtuiging van den rechter, onschuldig beticht waren. Een motie van den heer Troelstra om aan te dringen op vrystelling der gebroeders Hoger huis werd alleen ondersteund door de heeren Van Kol en Van der Zwaag en werd niet in beraadslaging gebracht. De minister erkende aan den heer Van der Zwaag dat het instiiuut der revisie van straf vonnissen wel herziening behoeft, maar dat daartoe door dit geval geen aanleiding wordt gegeven. De interpellatie was hiermee afgeloopen. Uit het antwoord der regeering op de inter pellatie van den heer Van de Velde omtrent het boezemwater in Delfland bleek dat, in af wachting van nadere overleggingen omtrent voorloopig uitgebrachte rapporten, een proef wordt genomen ter voorkoming van verdere vervuiling van het boezemwater. Nog is aan de orde gesteld de auppletoire begrooting voor een pantserschip. Madrid. Van het bezetten der Marianne- eilanden door de Amerikanen is, blijkens een mededeeling der regeering in de Kamer, hier geen bericht ingekomen, evenmin over een landing van Amerikanen op Cuba. De miuister van buitenlandsche zaken weer spreekt het bericht dat eenige Amerikaansche schepen de haven van Santiago zijn binnen gedrongen De commandant-generaal van Biscaye seinde dat zeven bootjes naar Luson gezonden zyn. Hij ontving geen bericht uit Manilla, daar de telegraafdraden doorgesneden zijn. New-York. Twee luitenants, die de Ameri kaansche voorposten aanvoerden, keerden uit geput naar het kamp terug. Een man is ver loren. Het oorlogsschip Texas zette verdere versterkingen met twee kanonnen aan wal. Algemeen Overzicht. De groote slag in de Fransche kamer is aan gevangen, natuurlijk voor een over talryk publiek, dat alle loges en tribunes vulde. Maar men zal vandaag terug moeten komen, want de beslissing is nog niet gevallen. De zitting ving aan met een rede van Deschanel, die het voorzitterschap aanvaardde. Hy beloofde zijn gezag als president niet dienstbaar te maken aan de bevordering van deze of gene politiek, en, van allen onafhanke- ïyk, voor de rechten van de kamer te zullen waken. Hy bracht hulde aan zijn voorganger, den emi- nenten man, die zoo lang onzen arbeid met zoo veel gezag, ondervinding en toewijding leidde, en verklaarde dat de uitslag der verkiezing een nieuwe overwinning voor de republiek was geweest; Maar nu deze strgd achter den rug was, moest men den blik naar den horizon wendeüi Men moest aan de geschiedenis een duurzame bladzgde van groote hervormingen toevoegen. Daarna zette Deschanel in groote trekken de taak uiteen, welke de kamer wacht, waarbij hij tenauwernood ontkwam aan het gevaar, van den voorzittersstoel een discours ministre te houden: Men moet zorgen, dat wy onzedage- lijkache taak gemakkelijker en vlugger ver vullen wij moeten onze aandacht wijden aan de economische vraagstukken, aan de ontwik keling van landbouw, nijverheid en koophandel wy moeten het openbaar crediet versterken. de verouderde organisaties op de hoogte van den tyd brengen, de groote stroomingen van dezen tgd volgen, waarin zooveel rechtvaardige aspiraties en edelmoedig instinctwy moeten de oorzaken van veel kwalen opsporen en verbetering brengen, en streven naar de over winning van het denkbeeld, dat, meer nog dan nationaal, werkelijk algemeen menscheiyk is, de gerechtigheid, want deze is de kracht van Frankrijk, en het is de eer der republiek zich bezig te honden met hen, die om te leven niets hebben dan de kracht hunner armen en bun goeden wil. Eindeiyk betoogde hij, dat men het groote werk der nationale verdediging moet voortzet ten, en hij meende uit aller naam te spreken als hij de levendigste sympathie uitte voor het leger te land en ter zee, dat gehecht aan zyn taak, door heldhaftige tradities, moed en vader landsliefde onze veiligheid en onze trots is. Zijn macht zal onze diplomatie de middelen geven de verworven resnltaten te behouden en uit te breiden. Maar daartoe moeten wij trouw biy ven aan de hoogere gedachte, die alles vereenigtde roem van dit groote volk, dat altyd de strijder is geweest voor het recht en het ideaal. Deze rede welks slot voor allen, die de geschiedenis der jongste maanden gevolgd heb ben, een onwaardig spel is werd door de regeeringsparty levendig toegejuicht. Daarna werd mededeeling gedaan van de aangekondigde interpellaties, twee over de al gemeene politiek, welke door de regeering werden aanvaard, een van Castelin over de Dreyfuss-zaak. Meline wilde deze later aan de orde stellenenkele leden riepen zelfs om ver daging voor een maand. Maar Castelin hield vol, dat deze zaak toch het nn aan te vangen debat zou beheerschen, en in reohtstreeksoh ver band stond met de algemeene regeerings-politiek. Op voorstel van Cavaignac werd echter be sloten, heden Dinsdag een dag voor de interpellatie aan te wyzen. Daarna ving het debat over de algemeene politiek aan. Over deze interpellatie hebben wy op dit oogenblik nog niet veel meer dan eene on samenhangend telegraphisch verslag, waaraan wij het volgende ontleenen. Millirand begon met een uiteenzetting van den toestand. Er is een ministerie, dat te over bekend is, zoo bekend, dat men het eigeniyk niet meer heeft te interpelleeren. Maar het kabinet zal een paar min of meer vry willige amputaties ondergaan, en zoo staat er feitelijk een ander kabinet achter de schermen. Zal dit, zoo vroeg Millerand, zijn steun rechts of links zoeken Daarna kwam Millerand op de verschillende groepen. Hy verwierp voor de socialisten het verwijt van gebrek aan vaderlandsliefde. Die liefde is niet het monopolie van éen party, zelfs niet van de nationalisten. Hij waarschuwde tegen het streven der anti semieten, die Frankryk tegen de Joden willen opzetten, en betoogde dat het land, dat sinds een eeuw steeds voor de vrijheid heeft gestre den, niet achteruit zal gaan. Met betrekking tot de katholieken merkte hij op, dat men dezen voor de eerste maal sedert den 16en Mei als georganiseerde partij voor de republikein- sche regeering zag strijden. Hij voorspelde het kabinet, als het op de rechterzyde bleef steunen, Blechts enkele maanden levens, en zeide dat men ten slotte de keuze zou hebben tusschen een kabinet links onder Bourgeois of een kabinet-rechts onder Méline. Namens zijn socialistische vrienden zeide de interpellant ten slotte steun toe aan elk kabi net,dat naar krachtige hervormingen zou streven Meline beantwoordde den interpellant en lokte reeds dadelijk verzet nit door te zeggen, dat het kabinet zich vereenigd en solidair aan de kamer vertoont. Hij verklaarde de politiek te willen volgen, welke de kamer zal aangeven en trok daarna te velde tegen het socialisme, dat in den verkiezingsstrijd slechts zegevierde door dien het zijn beginselen bemantelde, dat niet sprak van de nationaliseering van de arbeids middelen en arbeids producten, maar dat wel den klassenhaat aanwakkerde. Het beloofde den twee-jarigendiensttijd zonder na te gaan of die mogeiyk washet beloofde allen 60jarigen een pensioen van 500 francs; het sprak over de inkomstenbelasting, maar zweeg over het ontwerp van het vorige kabinet. Het land wil zulk een belasting evenwel niet, evenmin als de grondwetsherziening. Maar het wil wel, dat de kamer minder aan staatkunde en meer aan wetgeving doet. Het parlementaire stelsel heeft herziening noodig, daaraan is behoefte, niet om het ka binet, maar in het belang des lands. Bourgeois beantwoordde Meline en wraakte daarbij het ingrijpen van Fanre, als strgdig met de grondwet. Hy betwistte Meline het recht om met nieuwe ministers aan het roer te blijven, en meende dat reeds in de eerste bijeenkomst der kamer de politiek van het kabinet door de helft der leden veroordeeld was. Het kabinet heeft twee jaar lang nietB gedaan dan tegen het collectivisme testryden, maar men regeert niet tegen, wel vóór iets. Méline heeft, in plaats van verzoening, stryd gebracht. Nooit was de verkiezingscampagne heftiger. Ten slotte brak hy den staf over de rallie's en betoogde dat de radicalen geen tegen natuurlijke bondgenootschappen wenschen. Wy willen de inkomsten-belasting, maar willen den Senaat niet aantasten. Wy moeten zorgen in 1900 niet het bankroet der republiek te beleven. Beknopte Mededeelingen. By de verkiezingen van Zondag zege praalden de Antwerpsohe liberalen in de drie kantons en wel in het eerste kanton met 10.503 stemmen tegen 9972in het tweede met 8945 tegen 7684in het derde met 9419 tegen 7660.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2