MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 138. 141e Jaargang. 1898. Woensdag 15 Juni. Aan belangstelling Herman Snijders, J. H. Snijders, (Aftr. lid) Mr F. J. Sprenger. H. P. den Bouwmeester. J. A. P. Geill, J. M. Kakebeeke, W. F. K. Lenshoek, W. F. J. Wagtho. mr J. C. van der Lek de Clercq. mr A. J. F. Fokker, B. G. van der Have. mr J. G. van Deinse, J. Nelemans. mr P. C. J. Hennequin, W. C. de Smidt. Middelburg 14 Juni. 14 en 67. Dose courant vorsehjjnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen, rrg.. per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 14 Juni 8 u. vm. 55 gr. 12 u 62 gr., »v. 4 u. 58 gr. F. Verw. N. 0. wind Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór èbn uur aan het bureau bezorgd zijn Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel] Gtroote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten.' Te Teruenzen; M. ue Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. zal het Vrijdag by onze partijgenooten in Zeeland wel niet ontbreken. Maar dat daaraan ook ijver gepaard ga om vrienden en geestverwanten en vooral weifelaars op te wekken hun plicht te doen Men denke er omtegenover ons staat een sterke partij, die niets onbeproefd zal laten om de macht te behouden, welke zij bezit, of liever nog, die uit te breiden. Vau éen stem kan het afhangen; de erva ring in het district Middelburg leerde dit ruimschoots. Dat men, vooral in dat district en die van Vlissingen enGoee, toch alle krach ten inspanne om de candidatnren te doen slagen van de volgende heeren, in het district niDDEbBURG. VLI8SUVOEI. GOES* KIER1KZEE. mJK<ST. BEJiOEMIJfGEA ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot notaris binnen het arrondis sement 's Gravenhage, ter standplaats de ge meente Voorburg, C. de Koningh, thans notaris te Geertruidenberg is benoemd tot ridder in de orde van den Nederlandschen Leeuw de heer dr G. K. Nie mann, hoogleeraar aan de Indische instelling te Delft ia aan den ln luit. G. J. Kievit, van het 2e regiment huzaren, op het daartoe door hem gedaan verzoek, een eervol ontslag uit den militairen dienst verleenden is aan mr J. A. Vaillant, oud-president der arrondissements-rechtbank te Rotterdam, te Dieren, op zijn verzoek eervol ontslag verleend als lid der staatscommissie, bij koninklijk be sluit van 21 April 1892 no. 4 ingesteld, ten einde de regeering van advies te dienen om trent de wettelijke regels, die ten aanzien van het waterstaatsbestuur behooren te worden gesteld, en zulks onder dankbetuiging voor de in die hoedanigheid bewezen diensten. Ook de minister van koloniën verleent deze week geen audientip. DRANKZUCHTIGEN. Vele personen, die verschijnselen van krank zinnigheid vertoonen, tengevolge van misbruik van sterken drank, genezen spoedig in de krankzinnigengestichten. Zij mogen daar dan piet langer blijven. Toch zijn zij nog niet bestand tegen de ver leiding en eenmaal weer in vrijheid gesteld, vervallen zij alras weer in hun oude kwaal. In verband biermede heeft thans de minister van binnenlandsche zaken, in overleg met bet be stuur der Vereeniging voor herstel van Drank zuchtigen, bepaald dat dergelijke personen, na herstel in de gestichten, op Hooghullen opge nomen kunnen worden, maar alleen in die ge vallen, waarin de gestichtsgeneesheer hunne voortgezette behandeling onder geneeskundige leiding in een sanatorium voor herstel van drankzuchtigen noodzakelijk acht voor hun geheele herstel en de geneesheer-directeur van Hooghullen het geval voor verpleging op Hoog hullen geschikt acht. De kosten der verpleging zullen, wat de be- hoeftigen betreft, voor de helft gedragen wor den door de vereeniging en voor de helft door het rijk. Het verblijf zal hoogstens driemaan den duren. ÜIT STAD EK PROVINCIE. Wie durft met deze cijfers voor oogen be. weren, dat in de districten Middelburg en Vlissingen Vrijdag voor de liberalen de strijd hopeloos is? Het vorig jaar is toch gebleken dat in het district Middelburg voor de Tweede kamer, waartoeganschWalcheren behoort, mr E. Fokker slechts 14 stemmen ten achter was bij zijn tegenstander dat den 27en Augustus bij de herstemming voor een lid der Provinciale Staten in het district Middelburg, samengesteld zooals het nu ook is, de heer Van Doorn slechts 67 stemmen minder had dan de toen Prov. blad no 67 bevat de lijst der, reeds vroeger door ons meegedeelde, hoogst aange slagenen in 's rijks directe belastingen. Vrijdag avond te 7 uren zal het muziek korps der dd. schutterij te Middelburg op het Molenwater het volgende programma uit voeren Au pas Camarades, Marche, BernardOuver ture de l'opéra Zarnpa (arr. Morks), Herold Mazurka Eusse, Ganne: Fantasie uit de opera Faust, GounodCortège Nuptial uit de opera Romêo et Juliette (arr. Morks), GounodAndante, ChopinDie Zartlichen, Walzer, Waldteufel en Kaiser Friedrich MarschFriedemann. Maandag had te Vlissingen de werk man D., aan de fabriek de Schelde, het onge luk met eene machine in aanraking te komen waardoor hem een der duimen werd verbrij zeld, die later moest worden geamputeerd. Het ongeluk moet aan eigen onvoorzichtigheid te wijten zijn. - In den nacht ran Zondag op Maandag werden op Zandyk, onder V e e r e, by een paar personen konijnen gestolen. De dieven schynen gestoord te zijn, want men heeft een zak met ge schapenkazen en konynen, met afgesne den kop, in een nabijzijnde sloot gevondeE. De politie doet onderzoek. En dat nog wel in een tijdperk, dat vele liberalen op reis waren Wat spreken enkelen dan nog van een nutte- looze en doellooze moeite? Gelukkig zijn zij zeer gering in aantal! Nooit en te nimmer stonden in beide distric ten de kansen zoo gunstig als thans, na de nieuwe kieswet en de nieuwe indeeling der districten. Men geve daarom vooral gehoor aan de opwekking aan het hoofd van dit nommer. Mr C. Lucasse on de openbare school. In de Goesche Ct. wijst dr Bolle te Mid delburg er op dat mr C. Lucasaej de ultra- anti-revolutionnaire afgevaardigde ter Tweede kamer voor bet district Middelburg en lid der Provinciale staten voor het district Goes, zijn zoontje laat opvoedenopde openbare lagere school, hoofd de heer Blankert, te Middelburg. „Me dunkt zegt de heer Bolle me dunktzoo'n feit spreekt duidelijker dan ellen lange beschouwingen tegen het neutraal onder wijs. Als een afgevaardigde der rechterzijde voor lie kamer en provincie, lid van Gedepu teerde Staten, zijn zoon aan de openbare school toevertrouwt, niet uit gebrek aan degelijk chris telijk onderwijs in zijn woonplaats, dan is het onjuist dat de neutrale school voor kinderen van hen, die zich bij uitstek christenen noemen, onbruikbaar is. „Als men als mr Lucasse de drager is van een heilig principe, zich herhaaldelijk Iaat al- vaardigen onder de leuzedat de bevoor rechting der neutrale school ophoude, omdat die inrichting onbruikbaar is voor 'n anti-re volutionair, dan moet de daad kloppen met die levensovertuiging uit zelf-respect. „Dat mr Lucasse slechts na ernstig naden ken tot die daad is overgegaan, verhoogt de waarde der neutrale schooldat hij daardoor breekt met zijn verleden is aan meer groote mannen overkomen, maar dat by tegelyk den wimpel afrukt van zyn vlag is den eenvoudig- sten man duidelyk. „Aan hem de oplossing, hoe hij als princi- piëel man mandataris kan blijven van duizen den kiezers, die dagelijks toonen ontzettend veel voor hun school met den Bijbel over te hebben. Aan mij het recht om de kiezers voor te lichten." Aldus schrijft dr Bolle zeer terecht. En wij vragen wat zeggen hiervan de goed- geloovige, eenvoudige menschen, wien dagelijks door leiders, waartoe toch ook mr Lucasse behoort, en in het antirevolutionnaire orgaan te Goes, waartoe dit lid van Gedeputeerde staten in zeer nauwe betrekking staat, wordt verkondigd, dat de openbare school zoo boos en zoo slecht is? Eene dergelijke houding van een hunner hoofdmannen moet van zelf hunne verbazing of hunne ergernis opwekken. Maar bovendien moeten hierdoor hun de oogen wel opengaan! Zij zullen nu toch wel inzien, dat men hen misleidt en slechts gebruikt als middel, om op het kussen te komen. En zou dit het eenige voorbeeld zijn van een, op wien men kan toepassen het bekende ,Let op mijne woorden maar niet op mijne daden?" Te Wolfaartsdyk verklaarde Maan dagavond jl. de gemeenteraad zich bereid weder mede te werken aan den afkoop van den tol aan den 's Gravenpolderschen straatweg tot een maximum van f 40.27, het bedrag, dat bij den vorigen afkoop voor deze gemeente werd vast gesteld. Vooraf werd door den burgemeester medegedeeld, dat de verschillende polders zich mede bereid hadden verklaard gezamenlijk bovenstaande som en f 110.49 voor den afkoop der rij ka tol Jen jaarlijks te betalen. De ge meentekas lijdt alzoo door bovengenoemd be sluit geen nadeel. Naar aanleiding van een tegenspraak van de door hem ons gedane mededeeling omtrent badinrichting op het strand van West er- Schouwen, schrijft onze berichtgever dat hij geen letter terugneemt van hetgeen hij heeft geschreven. De toekomst zal, zegt hij, wel uitspraak doen over de gegrondheid van zijne beweringen. En al zal menigeen van het huidige geslacht de totstandkoming van zulk eene inrichting wel niet belevendat in 1898 reeds het idee daartoe is geopperd en men derwaarts den blik heeft gericht, is een niet te loochenen feit. Maandag namiddag lieten te Zierikzee by de muziektent by Par klust twee meisjes van 13 jaren een kinderwagentje met een een jarige kleine erin eenige oogenblikken onbeheerd. De wind bracht het in beweging en daar de plaats, waar het stond, eenigszina afhelde, geraakte het in de gracht. Een paar personen kwamen spoedig ter hulp en begaven zich te water, zoodat zy het kind uit het wagentje konden redden. Enkele weken geleden verdronk een kind van dezelfde ouders. Te Sluiskil vond Maandag morgen een vrouw een vreemden hond op haar erf liggen, Toen zij het dier wilde verjagen, sprong het op en beet de vrouw nog al ernstig in de zijde, de elleboog en de rechterhand. Bij een brigadier der rijksveldwacht rees, op grond van de verschijnselen die hij bemerkte, dadelijk het vermoeden dat de hond dol was, waarom hij hem neerschoot, Door den Prov. veearts uit Axel werd ge constateerd, dat het dier vermoedelijk dol was. Het lijk zal ter onderzoeking naar de veeart- senyschool te Utrecht worden opgezonden. Wat er met de vrouw gebeurde; of die soms ter behandeling naar het instituut-Pasteur te Parijs zal vertrekken, meldt de Tern. Crt waaraan wij het bovenstaande ontleenden, niet. Een treurig verhaal. Omtrent het drama, dat Zondagnacht op Schelde is voorgevallen en waarvan wy in ons vorig nommer in het kort melding maakten, teekenden wij heden uit den mond van hem, die het mee doorleefde, de volgende aangrij pende bijzonderheden op. Zondagavond omstreeks acht uur vertrokken C. H. Lems, sloeproeier bij het Nederlandsch Loodswezen, en zijn zwager L. van Dilst, sloeproeier bjj het Belgisch Loodswezen, beiden te Vlissingen, met een particuliere, kleine zeilboot van Vlissingen, om een dasr op bezoek geweest, te Breskens wonend, familielid, dat de provinciale boot gemist had en toch gaarne nog 's avonds thuis wilde wezen,over te brengen. Het weer was goed, de beide bevaren man nen zagen tegen het tochtje volstrekt niet op en omtreeks -negen nur kwamen de drie man nen te Breskens, waar de roeiers hun passagier aan wal zetten en zei ven ook nog eenigentyd vertoefden. Om kwart voor tien achtten zy het tijd om huiswaarts te gaan en werd de terugreis ondernomen, die voor een van beiden een zoo ongelukkig einde zou nemen. Van Breskens roeiende, werd weldra het zeil geheschen en de weg gekozen boven de boei, teneinde de ree te houden en vry te blyven van de te verwachten mailboot. Om te draaien ging men over staghet zeil wilde echter niet zakken en plotseling sloeg de boot om. De beide opvarenden behielden echter hunne tegenwoordigheid van geest, wisten zich aan boot vast te klampen en zich erop te wer ken. Het gelukte hun zich eenigen tijd daarop te houden tot voorby de Nieuwe sluis. Toen echter kwamen de bezwarenherhaaldelijk werden de mannen van de boot afgeslagen, doch telkens weer wisten zij hun vaartuig te bereiken. Wat zy daarby doorleefden, behoeft niet beschreven te worden. Dien kamp moede, trachtte Van Dilst, een goed zwemmer, zijn zwager Lems te bewegen de boot te verlaten en te beproeven zwem mende den wal te bereiken. Lems weigerde echter, omdat hij niet zwemmen kon. Van Dilst achtte dit geen bezwaar; hij meende zoowel zichzelf als Lems zwemmende te kunnen redden, te eerder omdat de wal zeer nabij was. Intusschen hadden de schipbreukelingen aan houdend geroepen, doch zelfs niet de echo antwoordde. Eindelijk waagde Van Dilst een poging om te trachten met zwemmen den wal te halen, welke poging hij echter moest opgeven. Na zich weder op de boot gewerkt te hebben, •p hij zich, niettegenstaande Lems hem daarvoor ten zeerste waarschuwde, na wat uitgerust te zyn, opnieuw in de golven. Hy wist zich eenigen tijd boven te houden, doch moest weldra den strijd met het element op geven. Voor het oog van zijn tochtgenoot, die nog poogde hem een riem toe te steken) zonk hij ter hoogte van Knocke in de diepte Lems bleef op de boot en bracht daarop doornat, koud, heesch van het roepen om hulp en telkens en telkens weer den dood voor oogen hebbende, den ganschen nacht door. Door een stortzee werd eindelyk, omstreeks een uur of vier, de boot, die Lems toen had kunnen doen kantelen, ter hoogte van Cadzand op het strand geworpen, doch daarmede was 'smans ellende nog niet geleden. Wijl zijn toestand nog steeds gevaarlijk was, riep hij opnieuw om hulp doch zonder gevolgniemand hoorde hem en kon redding bieden. Meer dan twee uur bleef hij in dien hachelijken toestand. Toen eindelijk de boot nog verder op het strand geschoven was, sprong Lems te water en had het geluk zich op het land te bergen, waar hij, geen wonder voorwaartengevolge van den doorgestanen doodsangst en vermoeid heid, ineen zakte. Na eenigen tyd daar hulpeloos gelegen te hebben, wist Lems zich te vermanuen en ge lakte het hem zich verder het land in te pen, tot hy te Cadzand aankwam en daar een liefdelijke verzorging, hulp en bijstand vond. Zoo spoedig hy eenigszins tot zich zelf was gekomen, zorgde hij, dat aan zyn gezin de blijde tijding kon gemeld worden, dat hij ge lukkig den dood ontkomen was. Die tyding was een ware uitkomst voor zyn vrouw en zeven kinderen, die reeds in doode- lijke ongerustheid verkeerden, maar een aller treurigst bericht voor het gezin van den roeier Van Dilst, bestaande uit een vrouw en acht kindereD, waarvan het oudste nog slechts zeventien jaar oud is, die daardoor het nood lottig omkomen van hun man en vad^r moes ten vernemen. De roeier Lems, ofschoon nog zeer onder den indruk van het gebeurde, is overigens wel varend, hoogst dankbaar voor zijn redding uit een gevaar, waarin hij herhaaldelijk meende op den rand des grafs te zijn. Uit Cadzand meldde men ons, dat Lems met het gerij van den burgemeester werd afgehaald van de woning van den waterbouwkundigen ambtenaar S. Blok en naar Cadzand gebracht terwijl hy met het voertuig van den heer W. de Smidt naar de tram te Oostburg werd bracht. Het bootje is opgehaald en ligt aan de sluis van het waterschap Her Sluis aan de Wielingen. CHRISTELIJKE VOLKSBOND TE MIDDELBURG. De Maandag avond door dien Bond, onder leiding van den voorzitter, den heer H. I. L. Poort, gehouden vergadering, werd slechts door een gering aan (al leden bijgewoond. Door den heer W. J. Sprenger, secretaris, werd het jaarverslag uitgebracht en door den penningmeester, den heer mr S. Gratama, reke ning en verantwoording gedaan. Naar aanleiding van dat verslag, hetwelk hieronder volgt, deelde de voorzitter mede, dat eene der vacatures in de sub-commissie voor de Kamer van Navraag is vervuld, door dat het bestuur jhr mr J. A. Schorer benoemde, die deze benoeming aannam. De heer A. Meeuwse wees op het feit, dat zooveel jeugdige personen uit de plattelands gemeenten naar Middelburg komen en daar de armoede vermeerderen. Hij vroeg het bestuur zulke personen niet aan te nemen in de werk verschaffing. Hem werd geantwoord, dat bijna geen enkel persoon beneden de dertigjaar in de werkver schaffing heeft gearbeid; dat zooveel mogelijk gehuwde ambachtslieden zyn aangenomen, die tijdelijk zonder werk waren; en dat personen, die geen Middelburgers zijn, werden geweerd. Jammer is het, dat men op het platteland niet al gemeen schijnt te weten, dat nagenoeg alle p hi lan tr o p i s c h e vereenigin- gen er voor zorgen, dat Middel- burgsch geld allereerst aan Mid delburgers wordt besteed.. Was dit meer algemeen bekend, vele boerenarbeiders zouden voor teleurstelling bewaard blijven. Natuurlijk werd door den voorzitter den secretaris en den penningmeester voor hun zorg en moeite, in het belang van den Bond, dank gezegd. De rekening was nagezien door eene com missie, bestaande uit de heeren A. A. Bekaar en D. J. Dronkers. Dezelfde heeren werden door het bestuur der vergadering aangeboden als tweetal ter voor ziening in de vacature, ontstaan door het over lijden van den heer Epkema. Gekozen werd de heer D. J. Dronkers, wien van die benoeming zou worden kennis gegeven. Hierna werd de vergadering gesloten. HET VERSLAG over het dienstjaar 18971898 luidt o. a. als volgt- In het bestuur kwamen de volgende veran deringen vooriu de vacature, ontstaan door het vertrek naar elders van den heer DeFouw, werd voorzien door de benoeming van den heer mr F. N. van der Bilt, die de benoeming aannam. De heer De Fouw heeft gedurende den tyd, dat hy als lid van het bestuur werkzaam was en daarby de betrekking van secretaris ver vulde, steeds de belangen van onzen Bond, met den meesten yver en de grootste toewijding voorgestaaneen woord van dank worde hem hiermede gebracht. De heer Epkema ontviel ons kort geleden door den dood. Van de oprichting van den Bond af, was hij als bestuurslid werkzaam, terwijl de vaak moeieiyke betrekking van pen ningmeester door hem op de meeat uitstekende wijze werd waargenomen. Zijn heengaan is voor onzen Bond een groot verlies, terwyi zyn nagedachtenis door ons steeds in eere zal wor den gehouden. De heer Billerbeck bleef als directeur ons bestuur ter zyde staan. Evenals vorig jaar worden zijne, in die betrekking gepresteerde diensten met lof vermeld. Het aantal werkloozen, dat zich gedurende dezen winter aanmeldde, was iets minder dan in 1896/97. Als proefneming werden dit jaar de eens aangenomen werkloozen zooveel mogelijk in het werk gehouden; terwijl er vorige jaren elke 4 weken een geheel nieuw geheel werd aangenomen, en de anderen werden afgedankt. De proefneming kan als geslaagd worden be schouwd. Grondwerk werd dit jaar niet gedaan. De eigenlijke werkzaamheden in of naby het gebouw in de Wagenaarstraat namen den 3en Januari 1898 een aanvang. Van de 198 werkloozen, die aanneming verzochten, kon aan 70 werk worden verschaft; hiervan behoorden tot de bedrijven van scheeps- en huistimmerman 11, metselaar 10, smid 4, blikslager 1, schilder 17, meubelmaker en stoffeerder 6, zeilmaker 2, kraanzager 2, schoenmaker 4, kleermaker 5, mandenmaker 2, tabakskerver 1, koetsiers 3 personen en ver der broodbakker, nettenbreier, Bteenbakker, hoedenmaker, scheepstuiger en Btucadoor elk 1 persoonterwijl de overigen tot. de sjouwer lieden en veldarbeiders moeten gerekend worden. Het loon beliep in den regel f 0.70 binnens huis, f 0.75 voor anderen, terwijl de opzichters f 0.80 genoten. Deze werklieden zijn gezamenlijk 3,81 dagen bezig geweest, alzoo gemiddeld 48 dagen elk. Den len April 1898 werd het werkseizoen ge sloten. De verrichte werkzaamheden waren ongeveer

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1