MIDDELBIRGSCHE COURANT. N°. 137. 141" Jaargang. 1898. Dinsdag 14 Juni. De S. S. S. Snijders. H. Snijders. J. H. Sprenger. F. J. H. P. den Bouwmeester. J. A. P. Geill, J. M. Kakebeeke, W. F. K. Lenshoek, W. F. J. Wagtho. mr J. C. van der Lek de Clereq. mr A, J. F. Fokker, B. G. van der Have. mr J. G. van Deinse, J. IVelemans. mr P. C. J. Hennequin, W. C. de Smidt. Middelburg 13 Juni. Verschillende Berichten. Deie courant verschijnt dagelijks, mot uitzondering van Zon- en Feostdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1.- Afzonderljjke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Juni 8 u. vm. 54 gr. 12 n 63 gr., av. 4 u. 60 gr.F.Verw. zw. N. O. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten.' Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmar. Op dit drietal komt het Vrijdag a. in het district Middelburg aan. Als men dit slechts in bot oog bondt, valt hot invallen van het stembiljet hoogst gemakkelijk. Men make de witte paatjes voor die namen: H. SNIJDERS, J. H. SNIJDERS, en mrF.J.SPRENGER goed zwart; bet stembriefje ziet er dan aldns uit: Verder bevelen wij ten dringendste de vol gende heeren aan voor de districten: ¥£I9SIWREV. ZIERIKZEK. SLUIS, UIT STAD EN PROVINCIE. Bij onze herinnering aan den vruchtbaren en degelijken arbeid van het vroegere liberale college van Gedeputeerde Staten van Zee land bleef ons éen naam in de pen, die zeker nog wel afzonderlijke vermelding verdient. Wij bedoelen dien van den heer J. P. L Buteux, die èn als Griffier èn als Gedeputeerde zulk een eervolle plaats in de geschiedenis van ons gewest inneemt. Hem te gedenken is zeker ook plicht, na het geldt de belangrijke kwestie: aan wie in de eerstvolgende jaren het dagelijksch beheer van onze provincie zal worden toevertrouwd, en wij in het district Middelburg door de keuze van mannen als Herman Snijders, J. H. Snijders en mr F. J. Sprenger een terugkeer op den goeden weg van weleer kunnen bevorderen. Wij herinneren nogmaals: in die dagen is goed en veel gearbeid en alles zoodanig ge regeld dat zij, die na de mannen van destijds zijn gekomen, trots hunne beloften, nog niets hebben kunnen verbeteren! Zijn vragen wij na deze ervaring, bij de bezadigde kiezers, die, hoe ernstig zij het ook in voor hen hoogere dingen meenen, de oogen nog niet geopend voor het ongewettigd drij ven van zekere partij, die eenvoudig jaagt naar de heerschappij, waaronder ten slotte allen moeten bukken, die het niet in alle opzichten met hare leidslieden eens zijn? Wij willen hopen dat Vrijdag blijken zal hoe de meerderheid der kiezers zich krachtig ver zet tegen dit, in onze oogen, voor de provincie heilloos streven. Men schrijft ons: Bij de laatste verkiezing voor leden van de Tweede kamer de eerste onder de nieuwe kieswet is gebleken, dat niet alle stem- bureaux eene gelijke opvatting hadden van de artikelen 86 en 91 der kieswet. Sommigen zonden aan het hoofdstembureau zes of zeven pakken, anderen twee. Volgens onze meeniDg is de laatste opvatting de juiste. Zoodra de tijd der stemming verstreken is, wordt de kiezerslijst door het stembureau, met opgave van het aantal paraphen, geteekend en worden zoowel deze lijst als de niet gebruikte en de teruggegeven stembiljetten, elke soort afzonderlijk, en de ingeleverde kaarten in een verzegeld papier gesloten. Ons dunkt: dit is duidelijk en dit alles vormt den inhoud van het eerste pak. Na het openen en voorlezen der biljetten wordt het tweede pak gemaakt, dat bestaat uit de geopende zoowel geldige als de van onwaarde verklaarde stembiljetten, elk soort afzonderlijk in een verzegeld papier. Het proces-verbaal wordt apart bij de beide pakken gezonden. Voor het hoofdbureau, dat wellicht een of ander moet nazien, is het van groot gewicht dat alles gepakt wordt in twee pakken en dat men niet van alle onderdeelen aparte pakjes maakt. Ook voor het bewaren en voor de regelmatigheid verdient deze toepassing van de bedoelde artikels zeker de voorkeur. BEXOEMIAGEA ENZ. Bij kon. besluit: is de kapitein C. Lens, van het 2e reg. inf., op zijne aanvrage op pensioen gesteld ad f 2117 'sjaars; zijn benoemdbij het wapen der inf., bij het reg. grenadiers en jagers, tot luit.-kolonel de majoor jhr J. P. Bloys van Treslong, van het korps; bij het lste reg. tot majoor, de kap. J. C. Buytendijk, van het 6e reg.; bij het 3e reg. tot kapitein, de eerste-luit. L. W. C. G. van der Garden, van het 5e reg.bij het 6e reg. tot kapitein de eerste-luit. W. F. Johannes, van den staf van het wapen, werkzaam bij de Kon. mil. academie; bij het wapen der art.bij het 3e reg. vest. art., tot kapitein de eerste- luit. A. van Toorneaburgh, van het korps pantserfort-art.by het 4e reg. vesting-art. tot eerste-luit. de tweede-luit. J. Jungeling, van het korps. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geene audiëntie. In onze stad is thans aangeplakt het reclame-biljet voor de Nationale tentoonstelling voor vrouwenarbeid. Dit is het resultaat van eene uitgeschreven prijsvraag, waarbij deeere- palm werd toegekend aan mejuffrouw Suze Fokker, eene Middelburgsche van geboorte. Het biljet zal zeker veel verdienstelijks hebben; ons kan het echter niet bekoren. Of het duidelijk spreekt voor het groote publiek, dit blijft voor ons een open vraag Het idee, dat daaraan ten grondslag ligt, een byenkorf, waar tal van nijvere bijen uit en in vliegen om honig te verzamelen, vinden wy op zich zelf niet onverdienstelijk. Zaterdag 25 Juni is de gedenkdag van het vijf en twintigjarig bestaan van den Buitentuin alhier, welk feit het bestuur Maandag den 27 dezer wenscht te herdenken door het geven van een concert door het muziekkorps onzer dd. schutterij en door den tuin op buitenge wone wgze te verlichten. Mejuffrouw Marie de Man alhier is benoemd tot lid van het Koninklijk Oudheid kundig Genootschap. Bij de staatsspoorwegmaatschappij is be noemd tot klerk telegrafist 3e kl. de surnu merair M. D. ten Broeke te Middelburg. Blijkens het twee en dertigste verslag van de Vereeniging tot het bezoeken der armen te Middelburg over 1897 bedroeg het cijfer van de nieuw ingeschreven gezinnen, dat dalende blijft, niet meer dan 21. Ten deele was die vermindering een gevolg van de aanzienlijke vermindering der inkom sten, die tot beperking dwong. De contribution verminderden tot ƒ986ook aan ingekomen giften en terugbetaalde voor schotten werd aanzienlijk minder ontvangen, zoodat de gewone inkomsten, vergeleken met die over 1896, ten slotte circa f 1245 minder hebban opgebracht. De rekening, die aanving met een batig ;ldo, wijst thans een kwaad saldo aan van ruim 373, ondanks verlaging van alle uitgaaf posten, die voor verpleging zelfs tot een bedrag van f 781. Behandeld werden, zoo voor het eerst als by continuatie, 500 aanvragen, verdeeld over 121 aanvragers, waaronder 24, die het geheelejaar door en 8, die gedurende zes of meer maan den wekelijks ondersteund werdeD, terwijl 59 aanvragers maar eenmaal in behandeling kwa men en de overigen gedurende twee tot zes maanden hulp genoten. De heer P. Smith, scheepsmakelaar te Vlissingen, die sedert ruim twintig jaren de betrekking van consulair agent der Vereenigde Staten van Noord-Amerika beeft waargenomen, en die tevens vice-consul van Spanje is," heeft, wegens den oorlog tusschen beide genoemde landen, eervol ontslag gevraagd uit eerstge- melde betrekking. Op zijne aanbeveling is als zoodanig aange steld de heer H. M. Kloppers aldaar. - Prinses Heinrich van Pruissen met hare twee zoons zal Dinsdag morgen, 21 dezer, met de nachtboot uit Engeland te Vlissingen aan komen en met den aansluitenden sneltrein naar Duitschland door reizen. Zondag avond te acht uur vertrokken van Vlissingen per roeiboot naar Breskens de sloeproeiers by het Belgisch loodswezen Van Dibt en Lems om een familielid, die te laat aan de vertrekkende provinciale boot naar Breskens was gekomen, over te brengen. Daar zy heden morgen nog niet waren teruggekeerd, werd men te Viissingen' ongerust. Er kwam echter een telegram uit Cadzand, afgezonden door Lems, met bericht dat hij met de boot aldaar is aangekomen. Daar niets werd gemeld van Van Dilst, vermoedt men dat de boot omgeslagen en Van Dilst ver dronken is. - De bij het 3e regiment infanterie benoem de kapitein L. W. C. G. van der Garden is bestemd voor het 4e bataljon te Vlissingen- Uit Goes schrijft men ons De concertzaal van de sociëteit Van Onge- nuchtcn Vrij leverde Zondagavond een aange- namen en recht gezelligen aanblik. Het orkest was bezet door een aantal jeugdige executanten uit Middelburg en Goes, onder leiding van hun leermeester, den heer A. de Jong, muziek onderwijzer in eerstgenoemde gemeente. In de zaal was geen plaats vrij er moesten zelfs nog stoelen bijgezet worden. Die talrijke opkomst getuigde van vriende lijke belangstelling in de uitvoering, door eenige leerlingen van genoemden heer te geven. Het programma bevatte een viertal ensemble stukken, van Pleyel, Bach, Handel en Mozart, eenige solo's ook van componisten van naam, zooals Schubert en Beethoven. Het geheel getuigde van een zeer ijverig pogen en een verdienstelgk kunnen en de uit voering was een beslist succes voor leermees ter en leerlingen. Het publiek was zeer dankbaar en gaf bij ieder nummer blijk van ingenomenheid met hetgeen voortgebracht werd. Na het slotnummer, het tot het hart spre kende Ave Verum van Mozart, trad de heer Z. D. v. d. Bilt la Motthe naar voren om, na mens alle genoodigden hartelijken dank te brengen aan den heer De Jong voor het ver schaft genot. Spreker wees er op dat hij niet was toege daan de meening van velen, dat het voor kinderen niet goed is in het openbaar zich te doen hooren. De avond van Zondag getuigde van het tegendeel. De jeugdige executanten, wien de heer La Motthe eveneens dankzegde, aanvaardden de bijvalsbetuigingen in allen een voud en zg worden door nu en dan de vruchten van hunne talenten eens ten beste te geven aangemoedigd en geprikkeld tot ijverige studie. Na deze woorden, door de aanwezigen met applaus bezegeld, werd door de uitvoerenden nog het Wilhelmus gespeeld, wat door het pu bliek, evenals zij staande, werd aangehoord, en met veel instemming begroet. Ik meen hiermee voldaan te hebben aan het verzoek der redactie van dit blad, die my, in gevolge een ook haar gezonden uitnoodiging, verzocht omtrent deze uitvoering een „ver slagje" te geven. Met opzet vermeed ik daarbij in bijzonder heden te treden mij dunkt dit zou bij zulk een gelegenheid, die van zelf een intiem karak ter draagt, geen pas geven, alleen dit durf ik wel zeggende goede naam, dien de heer De Jong als leermeester heeft, is na den avond van Zondag nog gestegen. By de inspectie der dienstdoende schut terij te Zierikzee op Zondagmiddag op het Havenplein aldaar werd de nieuwbenoemde 2e luitenant, de heer A. C. van der Vliet, geïn stalleerd en door den kommandant, den heer mr J. C. van der Lek de Clereq, aan den mu zikant A. A. C. Theewis en den tamboer Bossaert het eereteeken voor langdurigen dienst bij de schutterij met eene toespraak uitgereikt. Het muziekkorps deed zich daarby herhaalde malen hooren, terwyi na de inspectie de schutterij, vergezeld van het muziekkorps, eene militaire wandeling door de stad deed. In de raadszitting, Vrydag namiddag te Koewacht gehouden, werd aan Ch. Hnygens aldaar, namens den raad, door den voorzitter een gouden horloge met inscriptie uitgereikt ter aanmoediging en uit belangstelling, wyi deze in verschuilende teekeninrichtingen in België verscheidene eerste prijzen behaalde. Met het oog op de a. s. inhuldigingsfeesten werd bepaald, dat de leden van den raad en de secretaris de voorloopige feestcommissie zouden vormen, terwijl aan enkele andere ge meentenaren nog zal verzocht worden, zich by die commissie aan te sluiten. Naar wij vernemen, is de heer P. A. van de Velde te Terneuzen in hooger beroep gekomen van het besluit van heeren Gedepu teerde Staten van Zeeland, waarbij het raads besluit tot zijne toelating als lid van den ge meenteraad niet werd goedgekeurd. Te Terneuzen zal binnen eenige dagen ten dienste der reizigers met de provinciale stoomboot worden opengesteld een wachtlokaal, ingericht op de wijze als dat te Vlissingen. Door ingelanden van de polders Zuidland c. a. is besloten tot het verlengen van den grindweg aan den Katspolderschen dijk bij het Donkerstraatje. Bg beschikking van den minister van waterstaat is de heer P. Mulder te Breskens benoemd tot buitengewoon opzichter bg de verbetering van den IJssel bij Giesbeek. LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen schrgft men ons: Het tweede buiten-concert, Zondagavond op het terrein van het Grand Hotel des Bains alhier werd, evenals het eerste, gegeven door bet muziekkorps der dd. schutterij uit Middel burg, onder directie van den luitenant-kapel meester J. Morks. Het programma bevatte veel verscheidenheid en de nummers, welke ik hoorde, o.a. de ouver ture van Beethoven's Egmont en de fantasie uit Faust, werden wederom flink uitgevoerd. Zeer verdienstelijk zijn de arrangementen van den heer Morks en gaarne breng ik hier een woord van lof voor zijn onvermoeid stre ven zoo veel mogelijk voor zijn korps te ar- rangeeren. Aan de tempi, en dit is m. i. zeer juist, wordt door hem streng de band gehoudendit heeft soms ten gevolge, dat er kleine oneffenheden voorkomen, b. v. in vlugge unisono-figuren, maar dat zal bij voortgezette studie steeds beter worden. Onder de clarinettisten zijn er, wien ik zou willen raden, gedurende het blazen altijd hun rietje voldoende te klemmen, ten einde die vreemde bijgeluiden te vermijden. Het bezoek had drukker kunnen zijn; dit was misschien een gevolg van het frisschere weêr. Eigen Haard geeft deze week een stukje over de Pedir-expeditie. De vestiging te Seli- moen, het kampement op den heuvel en een brug over de Selimoen-rivier zgn in beeld gebracht. ONDERWIJS. Omtrent de kas der Gewestelijke Vereeni ging Zeeland van het Nederlandsch Onderwijzers Genootschapdie door de opheffing der gev telijke vereenigingen zonder bestemming raakt, en over welker bestemming door de afdeelin- gen bij wijze van referendum moet worden be slist, werd op de Zaterdag 11. gehouden verga dering der afdeeling Krabbendijke een nieuw denkbeeld aan de hand gedaan. Een der leden wilde bedoelde gelden rentegevend bewaren, om ze ter gemoetkoming in te maken kosten af te staan aan de eerste afdeeling in Zeeland, die de Algemeene Vergadering van het genoot schap in haar midden zal ontvangen. Dit denkbeeld vond bijval. Ter vergadering door de onderwijzers vereniging in 't arrondissement Oostburg gehouden, werd besloten de feestvergadering te doen plaats hebben te Gent den 21en Juli a. s. Voorts werd uitgeschreven een wedstrijd in 't i. Als leden der commissie van beoordee ling werden door den voorzitter uitgenoodigd de heeren Hack, Hoestra en Den Toom, hoofden van scholen te Zuidzande, Biervliet en Sluis, De herziening van 't reglement werd aange houden tot de Octobervergadering. In de plaats van den heer Scheper, die als bestuurslid bedankt had, werd als zoodanig gekozen dhr Rooda, onderwyzer te Oostburg in de plaats van dhr V. Haartsen, die niet meer in aanmerking wenschte te komen, koos vergadering den heer P. Roosendaal, hoofd der school te Oranje-polder, terwijl ter vervan ging van den heer A. Beerens te Sluis, die aan de beurt van aftreding was, gekozen werd da heer Hack, hoofd der school te Zuidzande. Na gehouden examen aan de polytechni sche school te Delft zijn o. a. geslaagd voor art. 61, 62 en 64C. W. Koch, S. J. Rutgers en J. J. Vermeulen. Voor art. 64J. F. P. Blankert, J. E. de Crane, J. Gratama, P. van der Meer, P. Persant Snoep, W. F. Pot, E. G. Th. van Raalte en G. Vermeulen. Voor art. 65 J. Gratama. Voor het le ged. art. 61, 62 64 J. Gratama en voor art. 64 J. P. Groene- wegen en E. A. Kruijsse. KERKNIEUWS. In de Zondag voormiddag in de Herv. kerk te Zierikzee gehouden godsdienstoefe ning hield de heer Van Nouhuys, die, komende van Hoogcarspel, den vorigen Zondag in da Nieuwe kerk door den heer dr J. Helder was estigd, zijne intrede naar aanleiding van 2 Cor. 4 vers 13, laatste gedeelte. - Aan de hoogeschool te Leiden is met gunstig gevolg het kerkelijk voorbereidend examen afgelegd door den heer J.Gouverneur van Rotterdam. Prof. Lindeboom te Kampen heeft, vol gens De Bazuinalle kerkeraden der gerefor meerde kerken in Nederland die niet ge antwoord hebben op de uitnoodiging van de synodale commissie der Ned. herv. kerk om op 31 Augustus a.s. eene godsdienstige wijding te geven aan de aanvaarding der regeering door Koningin Wilhelmina aangespoord om, con form het advies der Friesche synode, in den avond van 31 Augustus in alle gemeenten een biduur te houden. Hij geeft in overweging dit te houden des avonds te 6 uur „omdat precies te 6 uur de Koningin is geboren en daarom op dat uur de regeering aan H. M. wordt over gedragen." Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Stavenisse F. Hopster te Terheyden bij Breda; Oost- en West-Sou burg F. Ch. GeerliDg te MedemblikColijns plaat P. A. Steenbakker Morilyon Loysen te LeksmondWeidam W. Scherphuis te BlankenhamMorra en Lioessens W. Mein- dersma te VledderDedemsvaart J. Ossewaarde te MeppelJoure D. Ar is te Drachten Wesepe bij Deventer J. W. A. Klinkhamer Bredius, cand.Dussen (toez.) dr C. Waardenburg Sz. te Goedereede; Oudenhoorn A. de Visser te HerwynenKlundert (toez.) K. Havinga te Op- en Neder- Andel; Wouters wonde L. G. Bolkesteijn, cand.Noordlaren W. Hulsbergen te Slochteren c. a.; Melissant J. Ph. Meynink, cand.Egmond aan Zee J. Visser, cand. Dirksland A. van der Sluis te Monster: Ra- venswaai R. A. PrieBter, cand.Hoog-Blokland J. Haring, cand., en naar Veenwouden V. R. Sikkes Ez. te Veendam. Aangenomen naarStandaardbuiten door A. J. A. Barmen 't Loo,cand.; Mensingeweer c. a. door Kijff Boerma te Kantens; Oosternieland door R. W. Bruins te Zeerijp c. a.Gelselaar door J. Ch. Kromsigt Jz., caDd., en naar Tor naard door N. Warmolts Jr te Burgwerd. Bedankt voorWinschoten door F. F. Drejer te Zierikzee; Sir Jansland en Oudeland e door J. de Voogd, cand.; Nieuwerkerk a/d IJsel door E. H. Jonkers te Zuid-BeijerlandMuider- berg door I. Pb. Meijnink Jr., cand.Scher- merhorn door T. S. Knipscheer, cand.Heeren veen door H. W. ter Haar te Franeker Berkel en Roder ijs door J. L. Dippel te De Bilt bij Utrecht; Rozenburg door T. Stigter te Groote LindtBarneveld door H. van Griet- huijsen Az. te Oosterwolde en naar Streefkerk door W. J. M. Engelberts te Bergschenhoek. Gereform. kerken. Beroepen naar: Gouda G. Wisse, cand., en naar Vianen J. A. de Vries, cand. Aangenomen naar Opperdoes door R. J. Aal- berts, cand. Eigenaardig. De Roomsch katho lieke kiesvereeniging Recht en Orde te Rot terdam besloot in district 1 aldaar te stemmen op een liberaal en op een anti-revolutionnair. De kapitein der infanterie bij bet leger in O.-Indië R. G. H. A. Vorsterman van Oyen is op verzoek eervol ontslag verleend uit 's lands dienst, met behoud van recht op pen sioen wegens volbrachten diensttijd. Te Rotterdam is door de justitie een huiszoeking gedaan bij een brievenbesteller, die verdacht werd zich een aangeteekenden brief met geldswaarde, welke by abuis in de gewone

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1