BUITENLAND DE OORLOG. In navolging van een kolenmijn bij Man chester hebben te Lancashire verschillende eigenaren van zulke mijnen besloten daaraan een pottebakkerij te verbinden om aldus winst te trekken uit de kolen, die zij niet verkoopen kunnen. In Duitachland wordt de gelegenheid ge opend telephonische berichten te verzenden tegen een grondtaks van 10 pf. en 1 pf. per woord. In de zaak van het spoorwegongeluk bij Leyland heeft de jury den machinist van een der treinen schuldig verklaard aan manslag. Een brug van lansen en ketels, Door het tweede regiment kozakken van het Rus sische leger zijn proeven genomen met een ge heel nieuwe pont, die in tijd van nood snel gemaakt en even gemakkelijk kan worden weggenomen. Het materiaal daarvoor is steeds aanwezig. Men gebruikt namelijk de lansen en de ketels der soldaten. In de Consulaire Verslagen is opgenomen het verslag over 1897 van den vice-consul der Nederlanden te Guernsey, waarin deze wijst op eene omstandigheid, die naar zijne meening van grooten invloed in de toekomst zal zijn. „Deze is, wat ik, om eene Engelsche locutie te ge bruiken, geneigd ben te noemen „de komst van de gerolde sigaar", een direct uitvloeisel van de concurrentie van Engelsche en Belgische fabrikanten. Zooals ik vroeger opgaf, neemt de aanmaak van sigaren in Engeland toe, en deze en de uit Britsch-Indië aangevoerde zijn gerolde en geen gevulde sigaren. Komt men nu bij een handelaar met Hollandsche sigaren aan, dan rijt bij er een van open, en blijkt ze voor een deel met kerftabak gevuld te zijn dan bemoeilijkt dit al dadelijk den afzet. Het valt te betreuren maar is niettemin waar, dat het wantrouwen in aangeboden koopwaar niet afneemt". Een populair gevangene. In 1899 zal gevierd worden de 100-jarige gevangenschap van den meter. Het is de platina-staaf, welke in 1799 als standaard voor het metrieke stelsel werd aangenomen. Deze bevindt zich te Breteuil bij Parijs, en de massief ijzeren deur, waarachter de gevangene wordt bewaard, is sleohts te openen met drie sleutels, waarvan één zich te Berlijn, één te Parijs en één te Breteuil bevindt. Sinds 1799 is dit eens geschied: in 1892. Algemeen Overzicht. De verhouding tusschen Engeland en China treedt onverwacht weer sterk op den voorgrond. In zijn reeds vermelde rede te Leeds zeide John Morley, dat alle partijen zeker voor een innige vriendschap met de Vereenig- de Staten waren. Maar hij vroeg of een al liantie de belangen van den vrede zou dienen, of een militair karakter krijgen. Ten aanzien van een bondgenootschap met Duitschland zeide hij dat Dnitschland Duitsche politiek voert, en vroeg wat Engeland dat land kon aanbieden, om het te bewegen tegen En geland een minder scherpe concurrentie te voeren. Men moet toch, zoo meende Morley, in het oog houden, dat Duitschland Engelands grootste mededinger op handelsgebied is, en dat het Duitschland was, dat den brand in China aanstak. Dat deze nog steeds toeneemt is de laatste dagen gebleken. In het Lagerhuis is gevraagd naar den inhoud van de Russisch-Chineesche overeen komst. Maar Curzon moest mededeelen alleen maar te weten, dat de Chineesche soevereiniteit over Port Arthur en Talien-Wan en de ver dragen tusschen China en de andere mogend heden daarin erkend werden, en dat Frankrijk nieuwe spoorweg-concessies had gekregen. Het schijnt dat de regeering door haar di plomaten niet alleen slecht wordt ingelicht over wat bij anderen omgaat, maar ook over wat zij zeiven doen. Want nauwelijks was dit de bat afgeloopen, of de Times kwam (zie de vorige Laatste Berichten) met de mededeeling dat En geland weer een nieuw stuk van China had verworven, en wel om Hong-Kong. Hetgroote voordeel van deze concessie schijnt dat En geland zich nu vrijer kan bewegen, het eiland Lan-tao bij Hong-Kong kan bezetten en een paar goede baaien krijgt. onze nijverheid heeft ons aan zulke wonderen van goedkoopte gewend, dat men zelfs aan eetserviezen van twee gulden negentig ge- looven kan. Waarom ook niet? Aladin verkocht zelts nieuwe lampen waarvoor hij oude lampen in betaling nam. 't Is waar Aladin is een koop man uit de Arabische Nachtvertellingen, maar wat de kooplieden uit de huidige werkelijkheid aanbieden, heeft er vaak veel overeenkomst mede. Intusschen alle waar is naar zijn geld, zooals het spreekwoord zegt, en aan die over tuiging is het toe te schrijven, dat velen niet maar voetstoots koopen wat hun wordt aan geboden. Er zijn menschen, die alles wat zij zien en wat hen op 't oog bevalt, koopen willen. Dat zijn de uitverkorenen voor de winkelierszon der zulke koopers kwamen deze nooit door hunne artikelen. Zij kennen hen al, wanneer zij den winkel binnentreden en, met een weinig tact, of liever met veel tact en dien bezit elke winkelier die zijn vak verstaat weet hij hun allerlei zaken aan te praten, die zij nooit het plan hadden zich aan te schaffen. Over het algemeen zijn heeren veel gemak kelijker te bedienen dan dames. Het souvent femme varie blijkt reeds uit de onzekerheid van hare keuze bij het koopen. Zij veranderen gestadig van keus, en als zij den halven winkel Eerst Vrijdagavond, toen gansch de wereld reeds door de Times was ingelicht, kwam de onder-minister van buitenlandsche zaken, Cur zon, in het Lagerhuis met een mededeeling te dezer zake. Men had in China een nieuwe concessie verworven, welke de positie van Hongkong versterkte. Dit en andere voordeelen waren door Enge land verkregen, zonder dat oorlog was gevoerd, zonder dat de vriendschappelijke betrekkingen tot andere mogendheden waren gestoord, en zonder dat de nationale eer was opgeofferd. Terwijl de Europeesche Mogenheden aldus voor hun belangen zorgen, is het natuurlijk dat Japan thans ook zijn eischen stelt. Zijn aanspraken zijn zeker wel zoo geldig, als die van andere Mogendheden, welke alleen steunen op den dood van een of twee zende lingen. De door Japan gestelde eischen om vatten de reeds vermelde geldelijke schadever goeding en het recht om in een reeks Chinee sche havens Japansche nederzettingen te vestigen. Bij de daarover te voeren onderhandelingen zal nu wel aan het licht komen, of Japan in deze den kraclitigen steun van Engeland geniet. Onderwijl hebben weer nieuwe voorvallen plaats gehad, welke deze of gene aanleiding zullen kunnen geven om een stukje van China te vragen. In de Chineesche provincie Kwang-Tung, even ten Noorden van Fransch China, is een opstand uitgebroken. De opstandelingen be zetten de stad Tchen-Tcheu-Fou. De mandarijn en diens vrouw werden vermoord. De onder-koning van Canton zond 1000 man derwaarts. Ook te Ning-Po acht men zich bedreigd, waarom de poorten dezer stad gesloten werden. De oorzaak der woelingen wordt gezocht in de duurte der levensmiddelen, vooral der rijst. De hierboven bedoelde mededeelingen van Curzon waren het gevolg van een voorstel, dat tot een belangrijk debat heeft geleid. Sir Charles Dilke had voorgesteld het salaris van lord Salisbury met 100 pd st. te vermin deren, een eigenaardige, maar in Engeland inheemsche gewoonte, om het beleid van dezen of genen minister af te keuren. Veel succes had deze motie natuurlijk niet. Zij werd met 254 tegen 28 stemmen verworpen. Maar bij zonder belangrijk was het debat. Sir Charles Dilke bestreed daarbij op scherpe wijze de buitenlandsche staatkunde der Engelsche regee ring, die hij volkomen mislukt noemde. De beer Curzon verdedigde de staatkunde der regeering. Behalve de reeds vermelde mededeelingen betreffende China, zeide hij nog, dat de betrekkingen met de Vereenigde Staten van den meest vriendschappelijk en aard zijn en dat er alle reden is te gelooven, dat de moeilijkheden in West-Afrika op den goeden weg zijn om tot een vreedzame oplossing te komen. Vooral deze laatste mededeeling is zeker van gewicht na alle teleurstellingen, welke men de laatste maanden op dit gebied heeft gehad. Maar nog belangrijker werd het debat, toen Chamberlain er zich in mengde, om te ontken- nen dat er verschil van gevoelen bestaat tus schen lord Salisbury en hem zelf. In zijn re devoering te Birmingham had hij geen staat kundige meeningen neergelegd, maar alleen den toestand uiteengezet van een gewichtig vraag stuk, waarin Engeland betrokken is. Die rede had. geenszins de bedoeling gehad het land in een vernederende positie te plaat sen hij gelooft dat Engeland de machtigste natie der wereld is, maar dan is het nog niet almachtig. Chamberlain zeide, niet de bedoeling te hebben een enkel woord terug te nemen van zijn redevoering; het was hem niet te doen geweest als uitroeper voor het sluiten van bondgenootschappen op te treden. „Wij kunnen best alleen staan in de wereld, maar wij kunnen in dat geval niet langer den overwegenden invloed uitoefenen, dien wij tot nog toe in China hadden, en wij kunnen dan ook niet vasthouden aan den eisch, dat China voor den handel van alle natiën moet worden opengesteld. Zoolang China in den tegenwoordigen toestand is en Engeland geen bondgenooten heeft, is het onmogelijk de onaf hankelijkheid van China te bewaren tegen de invallen van *en groot militair rijk. „Indien het bekend werd, dat Engeland genegen is bondgenootschappen voor de be scherming van wederzijdsche belangen met hebben laten uitpakken en eindelijk hare keus schijnen gevestigd te hebben en het gekozen voorwerp hebben laten thuis bezorgen, zenden zij het nog eens terug met de boodschap, dat mevrouw ot de juffrouw wel eens zal aankomen wat ook nog niet altijd gebeurt. Een man van ervaring maakte mij eens de opmerking, dat, als zijne vrouw eene kleinigheid kocht, dit al evenveel voeten in de aarde had als het koopen van een paard door een sportman. Van alle dingen, die op de wereld te koop zijn, leveren, volgens de traditie, de paarden de meeste bezwaren op, omdat er in den paarden handel het meeste bedrog wordt gepleegd, zegt men. Die meening is onbillijk; het ligt in den aard der zaak, dat het koopen van levende wezens altijd grooter moeilijkheden oplevert dan van dingen, die men volkomen onderzoeken kan. Ik gewaag nog niet van den man, die een kanarie meende te koopen en een kuikentje kreeg, van den sprekenden hond, die, na ver kocht te zijn, nooit meer zijn bek open deed dan om te eten of te blaffenen van andere soortgelijke mystificaties; maar alle dieren hebben boedanigheden, die zij onbewust geheim houden de kalkoen zijn ouderdom, de koe de taaiheid harer spieren, het varken zijn gering vetgehalte, de baars en paling hun grondigen smaak, de oesters, mosselen en garnalen hun verborgen vergift. Het lijdt geen twijfel of wederkeerige voordeelen in gunstige overwe ging te nemen, is het niet onwaarschijnlijk, dat in die richting stappen zullen worden ge daan." Zoolang Engeland geïsoleerd is, is het on mogelijk te zeggen, of het niet op een ge geven oogenblik een combinatie van drie mogendheden tegen zich zal hebben. Daarom verlangt Chamberlain zoo ernstig, dat nauwer betrekkingen met de Vereenigde Staten zullen worden aangeknoopt. Op het hooge belang dezer redevoering zul len wij wel niet hebben te wijzen, want het blijkt nu dat Chamberlain's rede de uiting be vatte van wat het kabinet dacht. Beknopte Mededeelingen. Naar gemeld wordt moeten, de kansen dat de Brussel8che conferentie de suikerpremies afschaft, wat verminderd zijn. Frankrijk's houding zal o. a. bezwaar ople veren, omdat dit land wel de directe uitvoer- premie van 3 francs, maar niet de indirecte van 7 francs wil afschaffen, en het wordt be twijfeld of men op de conferentie den tegen stand van Frankrijk zal kunnen overwinnen. De Brusselsche Soir, die reeds meer sensatie-berichten betreffende Dreyfus ver spreidde, deelt thans de volgende woorden mede, als afkomstig uit een particulier gesprek, dat Picquart met een zijner vrienden had. „Als het revisie-proces van Dreyfus geopend wordt, zal ik spreken, maar op deze voorwaarde, dat de zitting met open deuren wordt gehou den. En wat ik zeggen zal, zal zoo duidelijk, zóo helder, zóo afdoend wezen, dat er geen twijfel meer mogelijk is, zelfs niet voor degenen die 't meest tegen den veroordeelde van 1894 zijn ingenomen." De Aurore zoekt verband tusschen de gratie aan de Algerijnschejoproermakers en den steun, door de antisemieten aan de candidatuur Deschanel gegeven. Inderdaad schijnen de anti semieten den doorslag te hebben gegeven en dus het kabinet te hebben gered. Dieper val, dan dit behoud, is al niet denkbaar. Een later bericht in de Libre Parole geeft dat toe. Drumont zegt, dat hij de vorige maal vóór Brisson stemde en nu Deschanel zijn steun gaf. Hij wilde genade hebben met de regee ring, welke zelf genade oefende. Generaal Billot begint te durven. Het is uitgekomen, dat de leerlingen van een Je zuïetenschool, die voor Saint Cyr examen deden, vooraf mededeeling hadden ontvangen van het voorgeschreven onderwerp voor een opstel, en nu heeft de minister dit deel van het examen vernietigd, met last de candidaten voor een nieuw opstel op te roepen. Het faillissement van een groot Londensch speculant en stichter van maatschappijen is door den betrokkene o. a. toegeschreven aan de hooge eischen der financieele pers. Een blad heeft naar hij mededeelde bijna Vs miljoen gulden gehad, een tweede 120.000 enz. De perstoestandeu in Engeland zijn dus niet veel beter dan in Frankrijk, waar juist weer een eigenaardig licht opgaat. Een twist tusschen Rochefort en Vaughan, den vroegeren administrateur van de Intransi- geant, bracht aan het licht, dat Rochefort, als redacteur van dat revolutionnair socialistisch blad, in een paar jaar tijds heeft genoten 700.000 frs voorj de redactie, gelijk hij deze uit Londen leidde, en een miljoen frs als aan deel in de winst. Voor het aanprijzen van de Panama-leening heeft het blad 160.000 frs. ontvangen. Toen de bom barstte, werd besloten, het zoogen. bulletin financiereen rubriek, welke door de meeste Fransche bladen wordt ver kocht, op te heffen. Het winst-aandeel van Rochefort daalde door deze „eerlijkheids-betoo ging" 80.000 frs, maar tegelijk liet hij zijn salaris met 78.000 frs verhoogen. In 't Lagerhuis is het ontwerp betreffende werkmanswoningen voor de tweede maal ge lezen, bestemd om plaatselijke overheden te machtigen onder zekere voorwaarden ten hoogste drie vierden van het benoodigde geld voor te schieten, teneinde werklieden in staat te stel len eigenaar te worden van hunne woningen. Onder ^werklieden" worden daarbij ook kler ken, winkelbedienden enz. verstaan, mits hun inkomen niet meer bedrage dan 150 p.'s jaars. In verband met den brief van Posadowsky wordt namens de regeering medegedeeld, dat zij de uitersten niet steunt, en de eischen van ook Barnum (in zijn tijd) en Hagenbeek zullen de ondervinding wel hebben opgedaan dat aan hun leeuwen en tijgers soms een steekje los was. Maar dit zijn inhaerente ge breken, waaraan de verkoopers geen schuld hebben. Met het bedrog in den handel in wilde dieren, die trouwens maar zeer schaarsch is, zou door menschen ook niet veel voordeel te behalen zijn. Bedrog is in eiken handel en in het alge meen oordeel, de goeden met de kwaden sa menvattende, beweert het oude spreekwoord zelfs, dat ieder koopman een dief is in zijn nering. Als dit oordeel voor een deel op de ondervinding berust, is het toch voor een niet gering gedeelte aan wangunst toe te schrijven, die tot onrechtvaardigheid leidt. Wanneer soms een koopman zijne toevlucht neemt tot middelen, die niet met stipte eerlijkheid zijn overeen te brengen, dan is hij daartoe niet zelden gedwongen door de concurrentie. Als er geen concurrentie was, dan zouden de kooplieden volmaakt gelukkig zijn. Of ook de koopers zich daaronder gelukkig zouden gevoelen, is eene andere vraag. Als mijn kennis zegter is heel wat te koop in de wereld, zou hij er kunnen bijvoegenen er worden ook heel wat koopjes geleverd. Arnhemsche courant.) den landbouw wil beperken binnen het staats belang. Nu de Italiaansche kamer tegen 16 dezer is bijeengeroepen, hoort men eindelijk iets over de plannen der regeering tot verbetering van de toestanden. Totdusver scheen het dat zij alleen maar oog had voor maatregelen tot inkorting van verschillende vrijheden. Thans meldt de Tribuna, dat de regeering bovendien zal indienen voorstellen tot het uit voeren van openbare werken in verschillende deelen des lands; afschaffing van octrooien in de kleine gemeententeruggave van land aan boeren, wier grond in beslag genomen was wegens wanbetaling van belasting het sluiten van een leening voor het aanleggen van spoor wegen aflossingen in zekere gevallen door leening te vinden in plaats van uit de loopende ontvangsteneen lucifers-monopolie van den staatverhooging van de staatstoelage aan priesters. Gelijk men weet, had het zeer de aandacht getrokken dat de aartsbisschop van Milaan, kardinaal Ferrari, tijdens de onlusten was heen gegaan. Nadat eerst de militaire commandant deze houding had gelaakt, verscheen een brief van den Paus, aan den kardinaal. Een zinsnede wekte in de pers den indruk, dat ook Z. H. den kardinaal een zachte blaam wilde toedie nen. Maar kardinaal Rampolla schrijft thans dat men dat niet uit 's pausen brief kan lezen. Maandag begint te Milaan een proces tegen 24 journalisten; later volgt dat tegen den redacteur van de Osservatore Cattolico. Op een vraag in de Hongaarsche kamer betreffende de verhoudingen op het platteland deelde de regeering mede, dat de vooruitzich ten op een kalm verloop van den oogsttijd groot waren, maar dat zoo noodig strenge maatregelen zouden worden genomen tot verzekering der orde. Thans wordt uit Klausenbnrg gemeld, dat de gendarmerie reeds tegen de veldarbei- ders moest optreden. Volgens de Temps zullen de Czaar, de Shah en de Khedive in December naar Weenen komen, om keizer Frans Joseph met zijn jubi leum geluk te wenschen. De Sultan besloot twee divisies op de Grieksch-Turksche grens te houden, met het hoofdkwartier te EUassona. Een mededeeling in de Montenegrijnsche staatscourant over de ontvangst van den vorst te Londen zegt dat hij daar den steun van Engeland voor de Servische zaak verwierf. Uit deze woorden wordt afgeleid, dat de Servische zaak wordt gescheiden van die van Obréno- witsch, den slechten Milan en den zwakken Alexander. Trouwens, wonder zou het niet zijn, want de toestand is allesbehalve gunstig. Edhem pacha heeft Donderdag te Kon- stantinopel zijn „intocht" als overwinnaar gedaan. Een keizerlijk jacht had den maar schalk van Salonika gehaald, als eenig ver tegenwoordiger van het Thessalische leger de soldaten toch mogen niet naar Konstantinopel. De aankomst van Edhem pacha was ook al uit angst geheim gehouden. Slechts 20 officieren wachtten den maarschalk en een gesloten hofkoets. De geheele ontvangst had een treurig karakter, en de vrouw en kinderen van den zegevierenden held werden zelf teruggestooten. De rit van het station naar Yidiz-kiosk had meer van de overbrenging van een gevangene, dan van den triomftocht van een overwinnaar. Edhem pacha is gelogeerd in het paleis van den sultan, maar had 24 uur na zijn aankomst zijn vorst en gastheer nog niet gezien. Men meende evenwel, datAbdoel Hamidden maarschalk Vrijdags bij de Selamlik een plaats in zijn rijtuig zou geven, naast Ghazi Osman pacha. En daarna zal, naar de correspondent van de Frankf. Z. verwacht, wel blijken dat Edhem pacha dringend noodig is op een of anderen verwijderden post in Azië. Het wordt in herinnering gebracht dat koningin Christina van Spanje destijds alle Spaansche koloniën aan Louis Philippe te koop heeft aangeboden. Men werd het eens dat voor Cuba 30 miljoen zou worden betaald, maar voor de Philippijnen en Porto-Rico werd 10 miljoen gevraagd en 7 miljoen geboden. De Spaansche vertegenwoordiger brak daarop de onderhandelingen af. De Mooren van het Riff moeten een tegen hen uitgezonden keizerlijk jacht Sid-El- Turki in de baai van Bocoyas hebben genomen. De Amerikanen worden voorzichtig. Alweer zijn nieuwe maatregelen genomen tegen het ver spreiden van oorlogsberichten; en als het bestaan de verbod gehandhaafd blijft, dan zal men in Europa niet eens mogen vernemen, wat in de Amerikaansche bladen gedrukt staat. Te billijken is deze censuur wel, want het heeft zijn eigenaardige voordeelen, dat niemand op dit oogenblik eigenlijk weet of het Ameri kaansche leger nu van Tampa is vertrokken of daar nog in het kamp is. De berichten over het vertrek der 29 pantserschepen, verdeeld in 3 eskaders, elk door een paar oorlogsschepen begeleid, zijn anders stellig genoeg geweest om het zeer waarschijnlijk te maken, dat de groote aanval ondernomen wordt, en dat men het tijdstip en de plaats der landing geheim wil houden. Te Washington is een officieel bulletin uit gegeven het eerste als wjj ons wel herinne ren inhoudende dat admiraal Sampson Dins dag aan de Marblehead en de Yankee last gaf de" buitenbaai van Guantamo te bezetten. Deze opdracht is Woensdag uitgevoerd; een Spaan sche kanonneerboot werd gedwongen tot in de binnenhaven terug te keeren- Gelijk men ziet laat ook hier de officieele nieuws dienst alles te wenschen, 6n wat uitvoerigheid èn wat vlugheid betreft, want het bericht van de operaties bij Guantamo was reeds 48 uur vroeger bekend. En dit bulletin is het eenige bericht dat heden over de krijgsverrichtingen inkwam. Het gerucht, dat op de Noordkust van Havanna Spaansche oorlogsschepen waren ge zien, wordt herhaald in een te Key West, loopend gerucht, dat een Spaansch pantserschip en twee kruisers de haven van Havanna waren binnenge8toomd. De blokkade is, gelijk men weet, de laatste dagen weinig effectief, daar de meeste schepen aan de operaties voor Santiago deelnemen. Welke Spaansche vaartuigen dit zouden kunnen zijn? Die van het tweede eskader kunnen nog niet zoo ver zijn. Of zou werke- tijk slechts een deel van Cervera's vloot te Santiago vertoeven? In Spanje tracht de regeering de beteekenis der berichten van de Philippijnen te verkleinen. Maar wij gelooven niet dat dit haar gelukken zal, tenzij de kapitein-generaal der Philippijnen zelf het seint. Het jongste bericht van dezen bevelhebber was zoo ongunstig mogelijk en verried voldoende dat hij zelf allen moed had verloren. In de Cortes deelde de minister van koloniën mede dat aan den gouverneur van de Philip pijnen geen opdracht was gegeven om te on derhandelen, hetzij met Dewey of met Agui- naldo. Welken indruk de in ons vorig nummer ver melde orakel-taal over de „ingrijpende" beslui, ten ten aanzien van de Philippijnen op de Span jaarden zal maken Men laat zoo'n beetje doorstralen dat het groote eskader uitgaat om de Philippijnen te heroveren. In ernst kan daarvan natuurlijk geen sprake zijn, wijl de reis allicht een week of zes zal' duren. Trouwens men weet niet eens, of het groote Spaansche reserve-eskader, een vloot van 15 schepen, nu werkelijk in zee gaat. De belan gen des lands zullen dat wel geheim doen hou den. Maar het zou anders een kranig werk zijn, als men al deze schepen in zoo korten tijd voor den krijgsdienst had gereed gemaakt. Maar natuurlijk is het weer de groote vraag wat waar is. Het eskader bestaat uit vier groote schepen, waaronder vooral de Pelayo als een geducht strijder wordt genoemdverder de Carlos V, de Victoria en de Alfonso XII. Dat men in de huidige omstandigheden van dit eskader nog eenige partij zal kunnen trek ken, gelooven wij niet. Niet onmogelijk dus, dat de correspondent van de N.-Y. H. het bij het rechte einde heeft als hij gelooft dat de schepen te Cadix zullen blijven met het oog op binnenlandsche onlusten welke allicht zullen uitbreken, als weer een nieuwe ramp plaats heeft. De van San Francisco naar de Philippijnen bestemde Amerikaansche schepen zullen in het voorbijgaan de Ladronen annexeeven, een aan Spanje behoorenden kleinen archipel ten Noorden van de Carolinen. Men zal daar een kolenstation vestigen. Van verschillende zijden wordt gemeld, dat Duitschland met betrekking tot de Philip pijnen zekere vertoogen te Washington heeft ingediend, en eenige niet nader aangeduide be loften vroeg. De regeering der Unie moet absoluut hebben geweigerd op deze vertoogen in te gaan en ten aanzien van de toekomst der Philippijnen de verlangde verzekeringen te geven. Te Madrid is men er zeer verontwaardigd over dat de Amerikaansche post alle brieven voor Spanje aanhoudt en open maakt. Men acht dat in strijd met de beschaafde gebruiken Burgerlijke Stand. Van 411 Juni. Vlissingen. OndertrouwdK. W. Torenvliet, jm. 18 j. met L. Schroevers, jd. 18 j. Bevallen: T. Stecher, geb. Wouterse, d.W. Bosselaar, geb. Wielemaker, z. C. J. Bax, geb. Van der Werf, d. A. Krug, geb. Steketee, z. J. Breel, geb. De Visser, d. G. Lute, geb. Hollem, z. C. Lems, 'geb. Wilkens, d. en z. (tweel.) H. S. van Olffen, geb. Velge, z. J. C. Heblij, geb. Bos, z. J. M. Cornielje, geb. Van der Eist, z. P. Verhaagen, geb. Geschiere, z. G. Roest, geb. Sorgedrager, d. M. J. C. Smit, geb. Kloeg, d. C. A. C. Balmakers, geb. Blaak- mans, z. M. P. van der Burgt,geb. Uijtdenhof, z. Overleden: A, Wouterse, wede van J. Maas, 37 j. M. Harpe, man van L. de Bruijne, 31 j. M. A. Schuurbiers, d. 10 m. F. van den Berg, z. 7 d. R. van Belzen, man van G. van de Ketterij, 29 j. J. W. Dekker, vrouw van J. Ova, 65 j. Goes. Ondertrouwd: W. C. Boogaard, jm. 30 j. met E. J. Schrijver, jd. 28 j. Bevallen: J. Merison, geb. De Puijt, d. C. Bal,geb.Dirkse,z. J. Corstanje, geb. Eversdijk, z. A. A. Overbeeke, geb. Polderman, z. J. Smolders, geb. Van de Reepe, z. E. C.Wijs, geb. Maas, d. M. T. Borgs, geb. Polfliet, d. Overleden: M. van Fraassen, man van G. Proos, 73 j. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Zondag 12 Juni. Matinée Tuin Noordbol- werk 2 V3 u. Maandag 13 Juni. Verg. Christ. Volksbond- Schuttershof 8 u. Maandag 13 Juni. Vergad. Bad- en Zwem inrichting. Soc. St. Joris 4 u. Dinsdag 14 Juni. Verg. Middelb. Ziekenf. Soc. St. Joris 78 u. Dinsdag 14 Juni. Zomer concert. Schutters hof 7V, U. D onder d. 16 Juni. Bijeenk. Brandw. Mij voor Zeeland 1 u. St Joris. Zondag 19 Juni. Concert Schuttershof 8u. Donderd. 23 Juni. Zomerconcert. Schutters hof 7 >/a u. Zondag 24 Juli. Concert Schuttershof 8u. Vlissingen. Zondag 12 Juni. Concert Grand-Hótel 8 u. W o e n s d. 22 Juni. Vergad. Zeeland. Stad huis l'/s u. Stoomdrukkerij - D. G. KrBber Jr.Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 6