MIDDELRIRGSCHE COllRANT. N°. 136. 141® Jaargang. 1898. Maandag 13 Juni. Middelburg Vlissingen Goes Hulst Sluis Deio courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Fr|js, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/1.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 11 Juni 8 u. vm. 69 gr. 12 u 74 gr., av. 4 u.68 gr. F. Verw. zw. N. O. wind. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nnmmer moeten des middags vóór één uur aan het bureau 1 AdvertentiSn: 20 cent por regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel) Groote letters naar de plaats die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te Agenten^ Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh yam Ditmar. i deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 11 Juni. Zoo zijn wij van zelf genaderd tot Cnza Candidaten. Onze taak tegenover hen is ditmaal al bijzonder gemakkelijk. Over mannen als J.H. Snijders, J. M. Kake- beeke, B. G. van der Have, mr J. C. van der Lek de Clercq, mr A. J. F. Fokker, W. C. de Smidt, mr P. C. J. Hennequin en mr J. G. van Deinse kunnen wij gevoegelijk zwijgen. Het lange verleden, dat zij, op éene uitzon dering na, achter den rug hebben, is den kiezers bekend en getuigt voldoende voor hun geschiktheid als lid der Staten. Ons rest alleen op enkele bijzonderheden omtrent eenige hunner of op de nieuwe candidaten te wijzen; en onze houding eenigszins nader te ontvouwen. In het district: is onze partij ditmaal zeer gelukkig in de keuze van hare candidaten. In den heer Herman Snijders hebben wij een voorman, iemand die een beginsel ver tegenwoordigt, van wien men weet, uit zijne woorden en uit zijne daden, wat men aan hem heeft, n de politieke geschiedenis van ons district der laatste jaren is hij steeds op den voorgrond getreden, niet omdat hij uit zich zei ven dit deed, maar wijl men hem daartoe drong, overtuigd als men algemeen is dat men op hem rekenen kan, jong man vol ijver en trouw, als hij is, nooit zich onttrekkende, waar bij voor de liberale partij iets doen kan terwijl hij ook steeds door de macht van het woord veel invloed uitoefent- Bij hem zit het ijveren voor de zaak van den vooruitgang in het bloed. Over zijn kennis en zijn streven in het algemeen belang, op sociaal gebied behoeven wij zeker niet uit te weiden. Voor het overige zijn de verdiensten van dezen candidaat op uitmuntende wijze ge schetst door den voorzitter der kiesvereeni- ging Eendracht maakt macht. Naast hem is candidaat gesteld de beer mr. F. J. Sprenger. Nu de heer D. A. Dronkers, de voor zitter van den polder Walcherenom te billijken redenen, het besluit nam zich terug te trekken, een besluit dat in elk geval te betreuren is, nu kon men geen betere keuze doen dan die van den grif fier vau dien polder. Die polder neemt een voorname plaats in ons district in; een vertegenwoordiger daarvan in de Staten, vooral een die goed op de hoogte is van alle bijzonderheden, dit belangrijk lichaam rakende, kan stellig meewerken om hetzij wederzijd8che belangen tot elkaar te bren gen, óf de leden der Staten voor te lichteD over eiscben, welke die polder tegenover de provincie kan en mag Btellen- Bovendien is mr. F. J. Sprenger geboren en opgevoed in den kring, waarin hij thans nog een eervolle positie inneemt. Daarbij wijzen wij er nadrukkelijk op dat de heer F. J. Sprenger steeds lid is geweest en gebleven van de liberale kiesvereeniging Eendracht maakt macht, zoodat ook uit politiek oogpunt de keuze van dezen candidaat zeer goed mag beeten. Waarlijk, voor allen, die prijs stellen op eene flinke vertegenwoordiging van het district Middelburg in onze staten provinciaal, is het wel de moeite waard om zich te beijveren de candidaturen van de heeren Herman Snijders, J. H. Snijders en F. J. Sprenger te doen slagen. Voor het district bevelen wij met allen aandrang aan den heer H. P. den Bouwmeester. Indertyd is door een der raadsleden van Men verwarre toch niet den in het district Middelburg gestelden candidaat van dien naam met dit liberale lid der Staten. Reeds bij de vorige verkiezing is menigeen daardoor op gen dwaalspoor gebracht. Middelburg, die meermalen ongezocht een jaiste opmerking maken kan, onze wet houder een Bismarck genoemden tegelij kertijd hem groote lof toegebracht voor zijn doortastend en ijverig optreden. Met dien lof gaan wij geheel mee. De heer H. P. den Bouwmeester is een man uit éen stuk, een man van de praktijk, en een man van zeldzame werkkracht. Wij tarten zelfs zijn ergsten vijand om dit te ontkennon. Dat hij tegenstanders heeft, spreekt van zelf. Welk man van karakter heeft die niet Dat is juist hun roem Voor Vlissingen, dat na het vertrek van den heer Arie Smit te meer behoefte beeft niet aan personen alleen om te getuigen, maar aan mannen om te handelen, om van zich af te spreken als het noodig is, om, zooals Arie Smit dat deed, zich te doen geldeneen man, met handel en de eischen der scheepvaart bekendjuist voor Vlissingen is de heer H. P. den Bouwmeester de aan gewezen persoon. En in het overige deel van dat district, trouwens in geheel Walcheren is hij goed bekend en dat kent hij eveneens ten volle. Tot ons leedwezen kannen wij van ons standpunt den heer W. A. graat van Lijnden niet aanbevelen. Hoeveel waardeering wij gevoelen voor dat lid van het Gedeputeerd college, de ervaring, by de verkiezing voor een lid der Eerste Kamer en voor Gedeputeerde Staten opgedaan, heeft ons niet de overtuiging ge schonken dat wij, liberalen, daarby steeds vast op hem kunnen rekenen. Dat belet ons ditmaal hem aan te bevelen. Aan de kiezers in deze de uitspraak; dat de liberalen in het district Vlissingen hem stellen, daarvoor znllen zij zeker hnnne goede redenen hebben. In het district heerscht weer dezelfde stryd als steeds. Met den sympathieken Jacob Kakebeeke hij zal ons die familiare betiteling wel ten goede houden treden drie warme aanhangers van de Kuyperiaansche politiek af. Was er geen beginsel in het spel; ware der Provincialen Staten niet de keuze voor de Eerste Kamer opgedragen, wij zouden, om de practische kennis, waarvan die aftredende heeren meermalen getuigenis afleggen, willen overwegen of wij hen ook zonden kunnen stennen. Maar thans moet beslist gestreden worden tegen hen. De noodzakelijkheid daartoe is u liberalen opgelegd. Tot den laatsten man moeten de vrij zinnigen op de bres staan om te trachten een of meer zetels te verwerven. Er heerscht onder hen eene te waardeeren eenstemmig heid en zy waren zeer gelnkkig in de keuze der candidaten. De heeren J. A. P. Geill, W. F. K. Lenshoek en W. F. J. Wagtho zijn mannen die eene eervolle plaats in de Staten zullen innemen. Zy zijn in verschillende deelen van het district gevestigden niet, zooals nu met de aftredenden het geval is, meeren- deels in Goes en een in Middelburg. Zij hebben das geregeld voeling met de kiezers en de bewoners van bet platteland. Over het district Zierikzee en zijne candidaten hebben wij bijna niets te zeggen. Onze partijgenooten zullen wel al hunne krachten inspannen, om zich voor eventueele verrassingen te vrijwaren. Zij tellen den tegenstander niet licht! Zonder eenige hoop heeft hij stellig den strijd niet aangebonden. In het district Tholen is geen strijd. De aftredende anti-revolutionnaire leden kun nen hnn zetel weer iDnemen. Niemand heeft zich daartegen verzet. Onze partij genooten in het district deden verstandig naast het aftredend lid, den heer mr J. G. van Deinse, slechts éen candidaat te stellen en wel den beer J. Nelemans, ingenieur. De welwillendheid der katholieke kies vereeniging tegenover den aftredenden heer Van Deinss pleit zoowel voor haar als voor hemen steekt eigenaardig af tegenover de houding der anti-revolutionnaire mannen. Daarom deden de onzen zoo goed dat voorbeeld te volgen en geen onbegonnen strijd aan te vangen tegen twee veteranen der katholieke partij. Maar dat zij zich nu ook beijveren om èu mr Van Deinse zyu zetel te doen be houden èa den heer J. Nelemans, een, naar men ons schreef, bekwaam en flink man, een goed figuur te laten maken. Nu er verdeeldheid is onder de bondge- nooten, valt niet vooruit te zeggen hoe de loop der stemming zijn zal. Dat de heeren mr P. 0. J. Hennequin en W. C. de Smidt wederom als leden der Staten voor het district zullen optreden, spreekt van zelf. Maar het is niet hetzelfde op welke wijze dit geschiedt. Een eervolle herkiezing worde hun bereid. Over de keuze, ter voorziening in de vacature-Van Houte, wenschen wij ons van advies te onthouden. De kiezers zeiven oordeelen in deze. Waar er strijd is over personen, en beiden, zoowel de heer mr F. J. N. van Dam ala de heer J. G. Gerritsen, tot de liberale partij behooren, is er voor ons geen reden in deze party te trekken. Aan de kiezers zij overgelaten de beslis sing wie van beiden zy het meest vertrouwd achten met de belangen van het district wie hunner de meeste aanspraken kan en mag maken om de eer te genieten het dis trict in de Staten te vertegenwoordigen. Zoo zij de strijd dan Vrydag a. waardig en ernstig 1 Hy worde overal ook gestempeld tot een strijd om een beginsel. Nu wij het voorrecht hebben een mini sterie te bezitten, met mannen als Pierson en Goeman Borgesius aan het hoofd, dat toonde krachtig de hand aan het werk te willen slaan tot bevordering der belangen in het algemeen en der sociale politiek, nu is het zaak dat ministerie te steunen door ook als leden der Eerste Kamer mannen gekozen te krijgen die het in zijn loffelyk streven znllen ter zij staan. Zeeland is nog dezer dagen zoo zeer ge prezen door De Standaard. Op dien lof zijn wij, liberalen, niet gesteld. Wij wenschen het liever anders! Als straks de stembus ous roept, dan zullen wij als éen man weer gereed staan om tegen de partij van dat blad te strijden. Wij doen dat met goeden moed en in de overtuiging dat er voor ons veel kan ge wonnen wordenmaar ook uit plichtbesef dat wij alle krachten moeten inspannen om personen te behouden, die, der vrijzinnige beginselen getrouw, in onze Provinciale Staten eene eervolle plaats innemenen anderen te kiezen die daar zeker niet minder de belangen der provincie op degelijke en practische wijze zullen behartigen. MEEL VAN HOUT. Nu, door eene vergissing van éen blad, ach tereenvolgens tal van couranten het vaderschap van het bericht omtrent die vervalsching ons toekennen, en men ons zelfs inlichtingen daar omtrent vraagt, meenen wij, ook uit het oog punt der billijkheid, te moeten opmerken dat die mededeeling, zooals trouwens duidelijk daaronder vermeld stond, door ons was ont leend aan het Weekblad voor Zeeuwsch-Vlaan- deren (W. D.), redacteur de heer G. A. Vor- sterman van Oyen te Aardenburg. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is een pensioen toege kend. van f 1030 aan A. Qollestelle, opzichter le kl. van 's rijks waterstaat. Blijkens het verslag van den hoofd-inge- nieur voor het stoomwezen over 1897 waren op 31 December 1897 hier te lande in gebruik 10.230 stoomketels, geplaatst in 4375 fabrie ken, 488 watergemalen, 1623 zeeschepen en rivierbooten, 1292 locomobielen, stoomkranen enz., en 295 tramlocomotieven. In de provincie Zeeland waren 130 stoom ketels, geplaatst in 98 fabrieken, 10 iu 5 wa tergemalen, 99 in 47 zeeschepen en rivierboo ten, 33 in locomobielen, locomotieven, kranen enz. en 83 in tramlocomotieven. Wie een oproepingskaart ontving of nog mocht ontvanger, denke er om die te be waren, daar hij die kaart Vrijdag, op den stem mingsdag voor leden der Provinciale Staten, moet vertoonen. In de Vrijdagavond door de Roomsch Katholieke kieBvereeniging te Middelburg gehouden vergadering is besloten de door de antirevolutionnairen gestelde candidaten voor het lidmaatschap der Provinciale staten te Naar wij vernemen, vindt dit besluit bij eenige katholieken geen instemmingzij had den het waardiger geacht de gedragslijn te vol gen, die de kiesvereeniging te Vlissingen aan neemt. Men wil dat er door het bestuur der kies vereeniging overleg gepleegd is met de leiders der nltra-antirevolutioniiairen, die, ouder ge woonte, zeker weder met schoone beloften voor de toekomst den steun der katholieken hebben weten te verkrijgen. Wat die beloften waard zijn, hebben wij reeds herhaaldelijk in het licht gesteld. Het Donderdag, wegens het ongunstig weder, uitgesteld zomer concert in het Schutters hof alhier is nu bepaald op a. s. Dinsdag avond. Te Vlissingen had heden middag ten raadhuize, onder voorzitterschap van den heer mr W. J. Snouck Hurgronje, de jaarlyk- sche algemeene vergadering van aandeelhouders in de Hollandsche Scheepvaart-Maatschappij plaats. Vertegenwoordigd waren 57 aandeelen, recht gevende tot het uitbrengen van 51 stemmen. De balans en de winst- en verlies-rekening op 31 December, benevens het verslag over 1897, dat van verbetering van den toestand der maatschij. getuigt werden met algemeene stemmen goed gekeurd. Voor het gehouden beheer werd der directie, den heer mr C. Bakker Czn., dank betuigd. Naar aanleiding van het aan de Holland sche bladen ontleend bericht omtrent het post vervoer over Vlissingen, meldt men ons van daar: Dat er laatst 4 postrij tuigen in den trein aanwezig waren, is in zoover iets nieuws, dat 't nog nimmer voorkwam. Daaruit evenwel af te leiden, dat er zoo'n groot postvervoer plaats heeft, zou verkeerd zijn't aantal zakken met post bedroeg toen ongeveer 350, hetgeen nu zoo bijzonder groot niet is. De Duitsche postmannen verrichten echter liever hun werk in een postrijtuig, dan in een bagagewagen, die gewoonlijk, althans dikwijls, voor berging der post gebruikt wordt. Dinsdagmiddag te half twee houdt de gemeenteraad van Vlissingen eene open bare zitting. Daarin zal plaats hebben de benoeming van Verder komen ter tafel de volgende voor stellen van burg. en weth.tot onderhandschen verkoop van gemeentegrond aan W. L. Huson en P. v. d. Hof en tot ruil van grond met J. Ravia; tot aanwijzing van grond voor den bouw van een nieuw burger weeshuistot het vaststellen eener pensioen verordening voor gemeente-ambtenaren; tot het indienen van een adres om vrijstelling van verplichting tot oprichting eener burgerdagschooltot goed keuring der reglementen van orde voor regen ten en regentessen van gast- en weeshuis; tot wijziging instructie voor de gemeente-genees kundigeninzake adres W. P. de Boer om ver gunning tot 't plaatsen van stoelen en tafels op den Noordzee-Boulevardtot goedkeuring der rekening over 1897 van de Bank van Leening inzake de opneming van M. J. Kwist in het Gasthuis en tot het verleenen van vergunning aan A. Dobbelaar tot het plaatsen van een tent op het strand. Voorts tot 11e wijziging gemeente begrooting 1897 en tot le wijziging gemeente-begrooting 1898 tot het verleenen der vergunning, bedoeld bij art. 36 der algem. verord. van politie aan J. Bos; tot het geven van namen aan straten; tot het verhuren van grond aan de directie der tram Vlissingen—Middelburgtot het ver leenen van vergunning tot bet maken van twee lichtgaten aan L. C. Donsen en van een voetbrugje aan A. de Bree. De burgemeester van Goes heeft tegen Dinsdag morgen te half twaalf al de burge meesters van Zuid-Beveland uitgenoodigd tot eene bijeenkomst ten raadhuize, teneinde voorloopig den afkoop der tolheffing op de rijks- en provinciale wegen te bespreken en eene commissie te benoemen voor de verdere regeling dezer zaak. Aangezien enkele gemeentebesturen zich willen onttrekken aan deze hoogst nuttige en doelmatige uitgave, die nu trouwens reeds 25 jaren een post der gemeentebegrootingen en rekeningen uitmaakt, zal de regeling niet voet stoots getroffen worden. Te Haamstede is, zooals wij nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer mede- Iden, de heer W. Vis tot lid van den ge meenteraad i Woensdagavond, omstreeks elf uur, werd aan den tolboom te Zandberg, gemeente Graauw de hondenkar van P. B., boodschap per van Graauw op Hulst, onbeheerd gevon den. B. was met een der honden spoorloos verdwenen, terwijl het andere dier bij de kar de wacht hield. Men brengt die verdwyning in verband met een verboor, hetwelk bij tot in den laten avond door de politie te Hulst heeft ondergaan, wegens oneeriyke praktijken, die hy verdacht wordt te hebben begaan met hem toevertrouwde belas tinggelden, welke niet ter bestemder plaatse zijn gebracht en waarvan door hem den last gevers valsche quitantiën zyn te huis bezorgd. Tot zoover bekend, zyn de bedragen gering, doch het zijn arme Heden, die er door benadeeld worden, lieden voor wie zelfs een gering be drag een spytig verlies moet heeten. De kar en goederen zijn onder beheer van den burgemeester gesteld. Hulsterblad LETTEREN EN KUNST. Uit Vlissingen schrijft men ons: Vrijdag avond hoorde ik voor 't eerst het Fits sing's Mannenkoor, dat in het Badhuis al- bier een flink bezocht concert gaf. Het is nu eenmaal een axioma, dat men een vak, liefst aan de hand van een deskundige, grondig moet bestudeeren, wil men daarin later proeven van bekwaamheid kunnen leveren. Zoo gaat het natuurlijk ook op het gebied van kunst. Om goed te kunnen zingen, moet men dit hebben geleerd. Daar echter de leden van vele zangvéreenigingen, tengevolge van allerlei omstandigheden, vroeger weinig in de gelegen heid zijn geweest, Solfège-lessen enz. te kry- gen, kan het resultaat moeilyk anders zijn, dan dat men op „toonvorming" blijft hin ken. Het is daarom voor een directeur wel een moeilyk, maar toch noodzakelyk werk, hieraan de meeste aandacht te schenken. Dan alleen zal de klank van het ensemble helderder kunnen worden, om 't even of men piano of forto zingt. Aan dit vereischte nu heeft het Flissing's Mannenkoor niet geheel voldaan; de klank was soms ietwat dof en de pianissimo's waren niet duidelijk genoeg. Ik haast me echter te verklaren, dat de direc teur, de heer H. C. de Waal uit Middelburg, veel relief en veel kleur aan de vertolking heeft weten te geven. Het koor hield zich dap per er werd con amore, enkele vlekjes daar gelaten, zeer zuiver gezongen. In Festgesang an die Künstler van Mendelssohn mag een extra compliment voor het solo kwartet niet ontbreken. Dit nnmmer en het Marschlied bevielen my het best. A capella zingen is moeilijk; men wil zoo gaarne steun vinden by de instrumentatie. Ik zou velen koren dien steun niet te dikwyia willen ontnemen. Bij Becker's For der Schlacht had den de koren soms meer gelyk kunnen zijn ingevallen; overigens werd ook dit met veel pathos gedacht nummer goed voorgedragen. Beslist ontraad ik den directeur voorloopig stukken als de Bhapsodie van Brahms. De overschoone momenten in dit meesterwerk weer te geven, iB slechts aan uitverkorenen gegeven. Mejuffrouw M. Verhage uit 's Gravenhage bezit een heerlijk altgeluid. Vooral in het lage register klonken hare tonen verrukkelijk vol en rond. Met veel zeggingskracht en reli gieus vertolkte zy o. a. het Ave Maria van Franz, en Bchalks klonk Taubert's Vogel im Walde. M. i. zong zij in juisten stijl de Alt solo in de Bhapsodie van Brahma. Un été si douz leek mij als compositie een weiuig monotoon. Het vibreeren bij haar eerst ge zongen lied zal wel een gevolg zijn geweest van Bühnenfieber. Zeer sympathiek klonk ook liet barytoa- geluid van den tweeden solist, den heer J. de Wuey uit Brussel. Met eene gloedvolle voor dracht bracht hij Massenet's Arioso du roi de Lahore en Ninon ten gehoore. Zyn solo in Vor der Schlacht werdeveueeus goed gezongen, dooh minder gelukkig was hij in de Prologue de Paillasse, waar de zuiverheid soms te wenschen overliet. De pianist, de heer P. Hoff uit Bergen op Zoom, had een zware taak te vervullen, welke over 't geheel goed door hem is vol bracht, vooral wat de begeleiding der koren betreft, De solo's, o. a. de Poème d'amour van

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1