IHIDDELRIIRGSCHE COURANT. N0. 133, 14? Jaargang. 1898. Donderdag 9 Juni. Dexe courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Frfjs, per kwartaal, xoowel voor Middelburg als voor allo plaatsen in Nederland franco p.p., f Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 8 Juni 8 n. vm. 70 gr. 12 u 80 gr., av. 4 u.76 gr.F.Yerw. zw. wind. AdvertentiSn voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn: 20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten «n Dankbetuigingen vau 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel) Groote letters naar de plaatB die zij innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmak. Middelburg 8 Juni. OEMIXGEA ENZ. Bij kon. beslnit: is voor een jaar benoemd tot leeraar aan de R. H. B. S. te Tilburg dr H. C. Los, te'sGra- venhage is aan J. H. L. Rijken, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als onderwijzer aan de Rijkskweekschool voor onderwijzeressen te Apeldoorn is benoemd tot directeur van het telegraaf kantoor te Breda J. van Wolfswinkel, thans in gelijke betrekking te Vlaardingen; is aan A. Borsboom, hoofdcommies aan het Dep. van Waterstaat, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit genoemde betrekking, on der dankbetuiging. KAMERVERKIEZING. Bij de Dinsdag plaats gehad hebbende stem ming voor een lid der Tweede kamer in bet district Tilburg werden uitgebracht 4460 stem men, waarvan geldig 4421. Volstrekte meer derheid 2211. De heer J. F. Jansen, burge meester van Tilburg, had 2646, de heer Arts 1569 en de heer Dooren 206 stemmen. De heer Jansen K. is d ÜIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besl. is, zooals Dinsdag avond nog is bekend gemaakt, de gep. luit.-kolonel der inf. H. B. de Blij, met ingang van 1 Juli 1898, benoemd tot militie-commissaris in de provincie Zeeland. In de St. Ct zijn opgenomen de gewijzigde statuten van de vereeniging: „School voor bouwkundig teekenen voor ambachtslieden te Tholen, thans genaamd: Scholen voor haai en bouwkundig teekenen te Tholen." Men schrijft ons: In verband met het bericht in uw blad be treffende de kleederdrachten-tentoonstelling, te Amsterdam te houden, dient gemeld dat het goud en zilver daarvoor, wat Zeeland betreft, niet uitsluitend geleverd wordt door den heer Jacq Frank te Middelburg, maar, voor zoover Zuid- en Noord-Beveland aangaat, door den heer De Wijs te Goes. De tentoonstelling, die hoogst belangwekkend zal zijn, geeft den heer Van Someren Brand, directeur van het Gemeente-museum te Amster dam, de handen vol; bij spaart geene moeite en reist en trekt van Noord naar Zuid, van Oost naar West. De burgemeester van 's Gravenpolder zal zorg dragen voor een costuum van een Zeeuwschen boer, die nog de oude Bevelandsche dracht be houden heeft, namelijk kuitbroek met gespen, gebloemd ondervest met de lange rei zilveren knoopen, hoed met breeden strik. Er is nog maar één persoon in Zuid-Beveland die dit costuum draagt. Alleen daarvoor is de direc teur twee malen te 's Gravenpolder geweest, daar volgens hem dit bij uitstek schilderachtig costuum aan de collectie niet ontbreken mag. Door het centraal-bureau van de telefoon zijn in Mei te Vlissingen 1829 aanslui tingen tot stand gebracht. Dezer dagen bevatte de N. B. Crt. een klacht over de wijze, waarop de Groote kerk te Goes, een der merkwaardigste monumen ten van ons land, in den laatsten tijd ver minkt wordt. Die klacht is, naar ons van deskundige zijde wordt medegedeeld, alleszins gegrond. Men is voor eenige jaren reeds met cement aan 'i knoeien geweest en thans is men begonnen met de fraaie ramen uit te breken. Drie er van zijn reeds door nieuwe vervangen. Wij komen eerstdaags nader op deze zaak terug, en melden nu alleen nog, dat aan eeD der pijlers sporen van muurschilderwerk ont dekt zijn. Voor de stemming ten behoeve der Pro vinciale staten werden Dinsdag bij den burge meestervan Goes 7 candidatenlijsten ingele verd, en wel 5 voor de vier liberale candidaten, t. w. 2 uit Goes van de'2 verschillende feiesver- eenigingen, ieder met 60 namen, 1 met 47 namen uit Ierseke en Wemeldinge, 1 met 44 namen uit Baarland en Boedekenskerke en nog een met 44 namen uit Kruiningen en Ka- pelle. Voor de anti-revolutionnaire candidaten kwam in een lijst uit het Oostelijk deel en Goes met 60 namen, en 1 uit Goes met 3 candidaten, zonder den heer Lemson, met 42 namen. Voor de betrekking van postbode tus- Bohen Goes en 'sGravenpolder, welke vroeger met f 400 werd betaald maar thans slechts f 325 zal geven, hebben zich een veer tigtal liefhebbers aangemeld. In een groot deel der oplaag van ons vorig nommer is nog gemeld dat in het district Hulst voor de a. verkiezing der Provinciale staten ook candidaat gesteld is de heer mr P. H. W. van Alphen. In Overslag bestaat eene vischmaat- schappij De Palingvrienden, welke ieder jaar een wedstrijd uitschrijft in het visschen met den hengel. Verleden Zondag had die wed strijd plaats. De vreemde visschers uit Koe wacht, Selzaete en Langeleede werden door de zangvereenigiDg van die plaats en de muziek maatschappijen van Westdorpe, Sluiskil en Wachtebeeke afgehaald en door de versierde gemeente geleid. Een honderdtal visschers, velen in eigen aardig costuum, allen met den visehzak op zijde de hengelroede op den schouder, trokken vroolijk naar het water, om een baarsje of voorntje te verschalken. Menig vischje werd ingen, en de beste hengelaars kregen behalve visch nog schoone prijzen. Na afloop van den wedstrijd hadden ten ge- noege der visschers tal van volksspelen plaats en speelden de uitgenoodigde muziekvereni gingen eenige stukken. In de Dinsdag te Biervliet gehouden raadszitting werd door den burgemeester aan den gemeente-veldwachter P. Geense de zilveren medailje van den Nederlandschen politiebond voor twintigjarigen trouwen dienst, onder een hartelijke toespraak, uitgereikt Inzake de bekende kwestie omtrent dans tenten met de aanstaande kermis, waren twee verzoekschriften ingekomen, een om dia te weren en een om ze toe te laten. Overeenkomstig art. 188 der gemeentewet, be sloot de Raad de beslissing aan den burge meester over te laten. Verder droeg de raad den burgemeester op de burgerij samen te roepen tot eene bijeenkomst in de openbare school ter bespreking van het inhuldiging8feest. Twee reclames hoofdelijken omslag werden van de hand gewezen en óen aangeslagene kreeg vermindering van aanslag. Behoort dit wel in den raed thuis In som mige gemeenten mogen de poliliematnen dergelijke medailles van een niet-oQicieele vereeniging niet eens dragen. Red. ONWEERBERICHTEN. ij het hevig onweder van Maandag is te Brouwersha ven een jongman, een zoon van den schaapherder Kamphof, door den blik sem gedood. Op een andere plaats werd een groot gedeelte dak en schoorsteen der woning van den onderwijzer Kranenburg door het hemelvuur vernield. Te Wageningen sloeg de bliksem in een boerderijtje. Het perceel is totaal uitgebrand met den inboedel. Alles was verzekerd. Te Apeldoorn werd een vrouw, die zich achter hare woning bevond, door den bliksem Te Millingen sloeg de bliksem in de woning van een verver. Het geheele perceel brandde uit. Ongeveer 12.000 pond hooi, in de schuur geborgen, gingen mede verloren. Te Beesd werd veel van de te veld staande gewassen vernield. Twee runderen werden door den bliksem gedood. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Bechtbank te Middelburg. Ter openbare zitting van die rechtbank zal Vrijdag behandeld worden de bekende zaak it vroeger gemelde snij partij, waarbij o. a. een militair werd gewond. Daarvoor zal terecht staan de destijds genoemde W. v. d. P., oud 30 jaar, werkman, geboren te Arnemuiden, wonende te Middelburg, die beklaagd wordt dat bij te Middelburg, in den avond van den 15en Mei 1898, omstreeks 9% uur, indeBaan- straat met een mes, althans met een scherp voorwerp P. J. Fiegen een snede in den hals en A. Sanderse eenige sneden in het hoofd een snede in den pink van de rechter hand heeft toegebracht, tengevolge waarvan genoemde Fiegen en Sanderse bloedend ver wond zijn geworden. Verder dat hij (V. d. P.) dienzelfden avond, omstreeks 10 uur, in de Lange Noordstraat eveneens met een mes, althans met een scherp voorwerp, S. Haverkorn een snede in den hals heeft toegebracht, tenge volge waarvan ook deze bloedend werd verwond. De zaak der Gebrs. Hogerhuis. Op de aanklacht van meineed tegen Gatze Haitsma te Britsum, bij wien de veelbesproken inbraak gepleegd werd, is door de Leeuwarder rechtbank afwijzend beschikt. Haitsma dus niet vervolgd worden. De minister heeft de publicatie der gemotiveerde afwijzende beschikking bevolen. In het Poleivan Justitie is de beschikking van den officier van justitie mr G. J. Ph. graaf Schimmelpenninck, van 6 Juni, op klacht van de moeder en zuster der gebroeders opgenomen. In die beschikking geeft de officier aan de klaagsters te kennen, „dat uit do door den heer rechter-commissaris, belast met de Instruc tie in strafzaken, ingewonnen voorloopige in formation geenerlei aanwijzing van schuld tegen Gatze Haitsma voornoemd, om hem van mein eed te verdenken, is voortgevloeid; dat niet alleen zijne goede trouw bij bet afleggen zijner verklaringen onder eede boven allen twijfel is verheven, maar bovendien de waarheid dier verklaringen voldoende vaststaat en door ver schillende aanwijzingen volkomen is bevestigd, zoodat de ingediende klacht is ongegrond, mitsdien geene termen bestaan tot vervolging van den verdachte ter zake voorschreven". Nadat deze beschikking vervolgens op zeer uitvoerige wijze is gemotiveerd, verklaart de officier. „Uit de aldus vermelde feiten en om standigheden meent de ondergeteekende op goede gronden te kunnen afleiden, dat de ver klaringen van den verdachte Gatze Haitsma, in zake Hogerhuis onder eede afgelegd, te goeder trouw en naar waarheid zijn afgelegd en dat de veroordeelden Hogerhuis allerminst het slachtoffer zijn eener rechtelijke dwaling." Voor zooveel de onderwerpelijke klacht ook ten doel mocht hebben gehad een hernieuwd onderzoek in de zaak tegen de gebroeders Hogerhuis uit te lokken, is zoo verklaart de officier het beoogde doel in zooverre be reikt, dat de rechtercommissaris zich niet alleen heeft bepaald tot een onderzoek naar de ge grondheid der klacht, maar zijn taak wel rui mer heeft opgevat en zijn onderzoek heeft uit gestrekt over de gansche strafzaak, tegen de gebroeders Hogerhuis gevoerd. De Sociaaldemocraat meldt, dat mrTroelstra na de afwijzende beschikking van den officier van justitie vernomen te hebben, direct naar Beetgum vertrokken is ter voorbereiding van zijne interpellatie over de Hogerhuis-zaak en den voorzitter der Tweede Kamer verzocht heeft den datum dier interpellatie vóór 17 Juni te willen vaststellen. Door de rechtbank te Arnhem is een landbouwer te Loo (bij Duiven), veroordeeld tot f 25 boete subs. 10 dagen hechtenis ter zake van beleediging tegen het bekende hoofd der school, den heer C. J. van Rijn. ONDERWIJS. In de commissie tot het examineeren van hen, die eene akte van bekwaamheid voor mid delbaar onderwijs in land- en tuinbouwkunde en houtteelt of een akte voor lager onderwijs de land- en tuinbouwkunde wenschen te verkrijgen, die voor het jaar 1898 zitting zal hou den te Wageningen, zijn o. a. benoemd tot lid de heeren I. G. J. Kakebeeke, rijkslandbouw- leeraarte Goes, en S. Lako, leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wageningen. De heer S. Verlare van Krabbendijke, verwierf te 's Hertogenbosch de akte voor vrije- en ordeoefeningen. Verschillende Berichten. Onze Koninginnen zijn Dinsdag ochtend van hunne buitenlandsche reis te Baarn terug- ikeerd. Zij zagen er welvarend uit. Bij de politie te Rotterdam is aangifte idaan van het vermissen van een uit R e n e s s e verzonden aangeteekenden brief, inhoudende twee bankbiljetten, een van f 200 en een van 100. De vereeniging Oranje Trouw te Rotter dam, welke in den historischen optocht op 31 Aug. een groep zal voorstellen uit den tijd van Prins Willem I, heeft de voorstelling van den hoofdpersoon verpacht. De uitslag was dat de heer J. F. Stntterheim de hoogste bieder was. Op den avond van den inhuldigingsdag zal de prins audiëntie verleenen aan zi* poorters en edellieden. Het is zoo goed als zeker aldus het Amsterdamsche baanbestuur dat Cordang spoedig zijn verschijning op onze baan zal maken, dat wil zeggenwanneer de bekende sportliefhebbers in den „tabakshoek" een handje helpen, dan zal 23 Juni een match gereden worden tusschen Cordang en Bonhours of Huret, over 100 kilometer. Onze landgenoot zal als gangmaking het bekende Dunlopstelletje brengen, dat hem hielp in zijn 24 uur-record op de Crystal Palacebaan, en hetwelk bestaat uit zes quintuplets, een artillerie dus van 30 man. Als de wedstrijd plaats heeft, zal dit wel de belangrijkste match zijn, welke de Willems- parkbaan zag verrijden. Binnen enkele dagen kan worden medegedeeld of de wedstrijd al dan niet plaats zal hebben. Hbld De directeur der Maatschappij van Wel dadigheid te Frederiksoord, de heer J. v. d. arbeiders, in dienst bij deze inrichting, tijdens hunne werkuren doen verzekeren tegen onge lukken bij de Nederlandsche Algemeene Verzeke ringsbank, te Amsterdam. Het verzekerd be drag bedraagt f 67,000. met 1 Juni al de ambtenaren i De moord in Den Haag. De toestand van mevrouw Vemer was Dinsdag iets gunstiger; hij levert voor het oogenblik geen gevaar op. Dinsdag werd zij verhoord, doch dit bleef zonder gevolg, daar de lijderes zich niets van 't voorgevallene herinnerde. Van al het gebeurde stond haar niets voor den geest, zelfs kon zij zich omtrent den af- geloopen Zondag in 't geheel niets te binnen brengen. Zij had namelijk van af het oogen blik der plotselinge aanranding haar bewustzijn verloren. De toestand van den kapitein is geheel zon der gevaar. Zondagavond deden zich bij hem herhaaldelijk verstijvingen voor, een gevolg van strychnine-vergiftiging. Dinsdagmiddag is hg in het gemeente zieken huis in verhoor genomen eu spoedig zal tot de overbrenging naar de cellulaire gevangenis te Scheveningen kunnen worden overgegaan. Bij mevrouw Meijer moet een testament ge vonden zijn, waarbij zij mevr. V. tot haar erf gename heeft gemaakt. Een vordering tot echtscheiding tusschen de echtelieden V. gevoerd, op grond van mishan deling, werd door de rechtbank tot heden ont zegd, op grond dat voor dezen echtscheidings grond het bewijs niet was geleverd. Te Schiedam is een vierjarig knaapje ver dronken en te Dordrecht een evenoud meisje. Twee landloopers hebben in de duinen te Noordwijk aan zee een vijftigjarige weduwe aangerand en op een schandelijke manier mis handeld. Een paar verdachten heeft men gearresteerd, maar weer vrij moeten laten. Te Amsterdam viel een schilder uit de derde verdieping van een varkensslachterij. Hij werd ernstig verwond opgenomen. Zaterdagnacht zijn, door het uitsnijden van een ruit, uit het munitie-magazijn aan de Hembrug 4 kistjes met kogels voor Snider- geweer ontvreemd, samen 2000 stuks, wegende 80 kilo. Te Utrecht viel een jongen, die een nest wilde uithalen, uit den top van een hoogen boom. Ernstig gekwetst over het geheele lichaam, werd hij naar zijn woning vervoerd. In de Loo-Lee te Ambt-Almelo is Maan dagmiddag een negenjarige knaap bij het zwemmen door den stroom medegevoerd en verdronken. Pogingen om de levensgeesten weder op te wekken mochten niet baten. De juffrouw, die bij het tramweg ongeluk bij Oppenhuizen zoo zwaar gekwest werd, zal ook haar tweede been moeten missen. Een andere jonge dame heeft ook een been gej broken en het andere ernstig gekwetst. Terwijl een stalhouder te Tiel een rijtuig uit de schuur haalde, maakte bruintje van de gelegenheid gebruik om te ontsnappen. Overal werd hij gezocht, in den stal, aan het Btatien, in de weihij had de piek geschuurd zonder spoor achter zich te laten. Eindelijk komt de boodschap, dat er reeds sedert een uur een paard in de kerk gestald staat. Te Roermond, waar het Zondag kermis was, is bij een vechtpartij een daar in garni zoen liggend huzaar een levensgevaarlijke wonde in het onderlijf toegebracht; de ver moedelijke dader heeft de wijk naar het bui tenland genomen. Te Illikhoven bij Roosteren viel Maandag avond een man vau den hooizolder. Hij werd levenloos opgenomen. Te Eexta (Gr) is een 3-jarig knaapje te water geraakt en verdronken. De familie die op reis was, had het kind aan de baker toe vertrouwd. Dinsdag ochtend zijn op de markt te Leeuwarden voor het eerst nieuwe aardappelen aangevoerd, nl. 5 mandjes, waarvan 4 groote en 1 kleine soort, zoogenaamde muisjes. Het gewas laat zich, wat de quantiteit betreft, over het algemeen goed aanzien, en ofschoon de qualiteit door de aanhoudende regens h n, is die toch goed en wordt spoedig best, indien het mooie weer der laatste dagen ig eenigen tijd1 stand houdt. Er werd circa 8 per hal ven heet. voor betaald. in Arena aan de Ruysdaelkade, plaats vond. De blijde boodschap der muziek werd er, thans in vocalen vorm, aan meer dan drie duizend menschen gebracht, die nooit vroeger waarschijnlijk gelegenheid hadden haar voor de somma van één kwartje te hooien ver kondigen. Den ganschen winter door is op diezelfde plaats eiken Zondag het volk muzi kaal gespijsd voor slechts één dubbeltje, ge spijsd met zeer gezond voedsel voorwaar, door hoogst verdienstelijke korpsen, doch het vo cale mag wel iets duurder zijn, omdat het zooveel meer toestel vereischt. Daar was dan de Oratorium-vereeniging voor 't eerst in werking: een uitgebreid koor welwillende en zangrijke dames en heeren, die onder de beproefde leiding des heeren H. Tierie een „puyk van soete kelen" werden ter vertolking van Mozart's muzikale gedachten. Het koor was zeer wel, naar mijn beste weten geoordeeld, en werkte met het orkest uit Utrecht uitstekend samen. Als solisten traden op de dames Oldenboom— Lutkeman, Wygers en Koenen, de heeren Rog mans en Van Duynen, uitstekende krachten voorzeker, die voor allen het genot dezer zeer verzorgde uitvoering oneindig verhoogd hebben. De Elias van Mozart ia een kalm, zeer melo dieus werk, hoogst gepast voor dit publiek. Het stuwt zoo rustigjes zijn tonenvloed voort, -onvermoeid maar niet vermoeiend, in teere, weemoedige klaarheid, of forschen, maar immer kalmen ernst. Het schijnt niet zeer diep, maar rustigt en bekoorteen uiting van een gelijk moedige ziel, die het leven voelde als een zomerdag, in licht en schaduw. Het is welze ker, dat die duizenden menschen in Arena Zondagavond veel genoten hebben. Zij waren allen zeer enthousiast na het einde, en riepen ook tusschenbeide de solisten telkens terug. Het lijkt een hartelijk en meedoogend werk voor zulke menschen, als daar waren, die muziek te doen weerklinken, en zij zijn waarlijk niet ondankbaar. Algemeen Israëlietiseh Verbond. Het belangrijk jaarverslag 1897—98 van de Alliance Israélite universelle vermeldt, dat het centraal comité te Parijs, ter verlichting van de rampen en nadeelen, waardoor de joden ook, ten gevolge van den Turksch-Griekschen oorlog, getroffen werden, herhaaldelijk belangrijke geld sommen beschikbaar stelde. De slechte be handeling zijner geloofsgenooten in Perzië trok in 't bijzonder de aandacht van het comité, dat met vrucht de tuaschenkomst van den Schah inriep. Ook de omstandigheden der Tunesische joden vereischten de bemoeiingen tan het cen traal comité. De hulp der Nederlandsche re geering ten behoeve van hare voormalige be schermelingen werd niet te vergeefs ingeroepen. De seminariën in Rusland en in den Levant genoten voortdurend geldelijken onderstand. Aan het schoolwezen in 't algemeen heeft het Verbond met krachtige hand ook ia 1897 ge werkt. Op het einde van dat jaar waren er scholen in het Oosten met een bevolking van 20739 kinderen. Van de totale kosten ad 905000 fr. droeg de Alliance 403000 fr. of on geveer de helft. Op verschillende plaatsen van Palestina en Marokko, te Caïro en te Alexan- drië werden nieuwe scholen geopend. De toe stand der joden in Egypte mag in elk opzicht als uitmuntend worden geprezen. De toestand van het onderwijs is te hunnen bate aanmerkelijk verbeterd. Door de grootsche financieele mede werking van barones Hirsch kon het Verbond te Salonika vier jongens- en twee meisjes scholen aan de bestaande toevoegen. Ook in het binnenland van Marokko zullen nieuwe scholen worden in 't leven geroepen. Aan de scholen van lager onderwijs sluiten zich overal de zg. vakscholen aan. Omtrent de Landbouw school te Jafia zijn de berichten bijzonder gunstig. Wat de A. I. U. voor onderwijs en opleiding doet, wat zij hierdoor bereikt, zal eerst hét nageslacht beseffen maar reeds het tegenwoor dig geslacht kan en moet het waardeeren. De Nederlandsche afdeeling bleef numeriek vrijwel stationnair. De afd. Amsterdam is met 43 leden vooruitgegaan. In haar 31 afdeelin- gen telt de Alliance in Nederland thans 2010 oen men hoopt dat het nog zal toenemen Een hartelijk en meedoogend werk. Omtrent de volksuitvoering van de Elias van Mozart, in het gebouw Arena te Amster dam, schrijft F. C. Jr in de Opr. Haarl. Ct. het volgende: Men kan niet zeggen, dat een gebouw droe vig vervallen is van zijn bestemming, als het een circus geldt, dat tot concertzaal dienen gaat, want menschen zijn dikwijls beter dan paarden en goed zingen is altijd beter dan springen. Om al deze en meer redenen dient men zioh td verheugen over hetgeen daar Zondagavond In een politiebureau te Parijs kwam een restaurateur een aanklacht indienen tegen een die hem zou hebben opgelicht en verschenen was. Nauwelijks had de klager zijn zaak voorgedragen, of de jongman haalde een pistool uit zijn zak, legde het op den ander aan en trok de haan over. Het pistool ketste, zoodat de klager kon vluchten. Toen de commissaris den woesteling aan maande het pistool af te geven, richtte de jongman het op den ambtenaar zelf, maar gelukkig kwam iemand binnen, die hem het wapen ontrukte, zoodat men zich van den gevaarlijken persoon kon meester maken.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1