MIDDELBURGSCHE G0UR4NT. N". 132. 141° Jaargang, 1898. Woensdag 8 Juni. Deze eourant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Frjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1,- Afzonderlijke nummers kosten 5 cont. Thermometer Middelburg 7 Juni 8 u. vm. 65 gr. 12 u 74 gr., av. 4 u.68 gr. F. Verw. zw. Z. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten «n Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Beolames 40 cent per regel] Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. de Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Ditmab. Middelburg 7 Juni. MOEILIJK TE VOLDOEN. Het is moeilijk 't den menschen naar den zin te maken. Een herhaaldelijk vernomen klacht, zeer stellig niet ongegrond, is onze wetgevende machine loopt langzaam, ons parlement brengt weinig tot stand! Maar nu gaat 't waarlijk weer te vlug. De Standaard klaagde daarover en schreef o. a. „Er komt een neiging bij onze Tweede Kamer op, die niet zonder bedenking is. De neiging namelijk, om ook principieele ontwer pen van wet in de sectiën te onderzoeken, nog eer de publieke opinie een oordeel heeft kun nen vellen. „Zoo ging het met leerplicht. „En nu met de Ongevallen-wet ging het weer evenzoo. „Ook dit is een principieel ontwerp, en in de pers is met de bespreking van dit ontwerp nog pas een begin gemaakt. Op de meetings kwam het zelfs nog niet ter sprake. „Toch gaat het nu reed3 in de afdeelingen, en zal er dus een voorloopig verslag komen, dat buiten verband met het nadenken over het ontwerp in den boezem der natie staat. „Dit nu achten we niet zonder bedenking. „Zeker. De Kamer kan zoo werken. De wet geeft er haar vrijheid toe. Maar dan blijkt ook, dat de Kamer zich afsluit van het volk, en met de actie in den boezem van bet volk, en in de onderscheiden stroomingen van het volk, geen rekening houdt." Is 't eigenlijk wel noodig, vraagt de Arnh. Crt., de onjuistheid dezer klacht aan te toonen Toen er sprake was van 't aan de orde stel len van het ontwerp op den leerplicht, sprak zelfs een zoo beslist tegenstander daarvan als wijlen mr Bahlmann er voor, omdat het onder werp reeds zoo was afgezaagd en er niets nieuws meer van te vertellen viel. En de on gevallenwet is, met uitzondering van enkele wijzigingen op betrekkelijk ondergeschikte pun ten, dezelfde als het nu reeds een jaar geleden or de vorige Regeering ingediende ontwerp. nu waarlijk een jaar nog niet genoeg om de enbare meening tijd en gelegenheid te geven „de actie in den boezem van 't volk" te open- -aren? 't Is waar, van zoodanige „actie" be speurt men in Nederland zelden iets, maar zou dit met langer wachten er nog wel beter op worden Of is de klacht misschien te beschouwen als een uiting van spijt, dat er waarlijk vrucht bare samenwerking mogelijk blijkt tusschen deze Regeering en deze Kamer UIT DE RESIDENTIE. De schrijver van de „Brieven uit de resi dentie" in het N. v. d. D. maakt in zijn jongste epistel melding van een openlijke uiting van dankbaarheid van het personeel der coöpera tieve bakkerij De Hoop, dat Woensdag de vlag uitstak ter eere van het feit, dat een jaar ge leden (1 Juni 1897) was overgegaan tot af schaffing van den nachtarbeid en de circa 6000 werkliedengezinnen, die van die bakkerij hun brood hebben, zich daarin zoo volkomen hebben geschikt, dat het ledental vooruitging, en het debiet eveneens. Daar men in den strijd over den nachtarbeid o. a. de argnmenten hoog heeft laten klinken, dat de bakkers zeiven door de afschaffing niet van betere conditie zouden worden en dat de werklieden vooral het onaangename van van versch ochtendbrood zouden ondervinden, zijn, zegt de bedoelde briefschrijver, bovenver melde getuigenissen nu na een ondervinding van een jaar inderdaad de aandacht waard. Want al bewijzen zij niet, dat elke bakker kan doen wat een coöperatieve werklieden vereeniging doen kan, er blijkt toch uit, dat ook in deze zaak heel wat mogelijk zou zijn. dat men in theorie onmogelijk acht. Verder verhaalt dezelfde correspondent dat hij Tweeden Pinksterdag een dronken kerel zag opbrengen, die door eenig< „het beroo" werd gesleept. Daaraan knoopt hij de volgende opmerkingen vast „Dat is niets vreemds vooral op Christe lijke feestdagen, al doen de agenten, vrij ver klaarbaar, meestal anderhalf oog dicht; want anders zouden er, vrees ik, geen agenten genoeg zijn op zulk een Christelijken feestdag. En dat ze hem sleepten, is ook al natuurlijk. Wat kan een agent anders doen met een dron ken kerel, die niet loopen kan of wil Zoolang men hier het stelsel niet invoert, dat in New- York (naar 'k meen) in toepassing is, waar agent aan een brandschel telephoneert, waarna er een politiewagen komt om den arrestant op te nemen, zal men hem wel altijd naar „het beroo" moeten Bleepen. Maar er deed zich een vraag aan mij op jnet welk recht neemt men een dronken persoon in verzekerde bewaring Vecht hij of vernielt bij eens anders eigendom, dan is dut een reden. Maar ook iemand, die gewoon dronken op straat wordt aangetroffen, wordt opgebracht en in het hok gezet, al doet hij niets. Is dat wel in de orde Zeker, preventief is het vaak nuttig maar al wat nuttig is, is nog niet geoorloofd. De strafwet bedreigt boete tegen de overtre ding van openbare dronkenschap. Dus moet er worden geverbaliseerd. Maar is „opbrengen" en een nacht opsluiten eigenlijk wel accoord met de bevoegdheden der openbare macht? Zou een jurist dien twijfel niet eens willen opheffen Aan den laatsten wensch zal misschien deze of gene wetgeleerde wel voldoen; intusschen willen wij den bedoelden schrijver even op merken dat, als wij goed zijn ingelicht, de dronken persoon niet in verzekerde bewaring wordt genomen, maar eenvoudig, omdat hij een overtreding beging, naar den commissaris van politie, als hulpofficier van justitie, wordt geleid, waartoe de wet de bevoegdheid geeft en wat vooral noodig is als de man den bekeurenden politieagent niet bekend is of weigert zijn naam op te geven. Wanneer de persoon nu op „het beroo" verschijnt en te dronken is om geboord te worden, dan wordt hij eenigen tijd in de gelegenheid ge steld om op zijn verbaal te komen. Natuur lijk kan de commissaris niet nacht en dag op het bureau wezen eu kan de man, na ont nuchterd te zijn, wel eens een paar uren moe ten wachten. Dat men daartoe geen salon heeft ingericht, maar alleen een hok disponibel heeft, zal zeker geen verbazing wekken. In het algemeen wordt als regel aangenomen dat de politieagenten alleen in bovengenoemde gevallen en ook wanneer de orde gevaar loopt verstoord te worden of de dronken man ge vaarlijk is voor zich zelf of voor anderen,, zulke personen Op het spoorwegstation te Havre is beslag gelegd op 5000 KG. zaagsel, die voor een ze keren Fasset bestemd waren. Hij zelf werd in Pont-Audemer in hechtenis genomen. Het be treft hier meel ver valschingen in 't groot, die sedert verscheidene jaren vooral in de departe menten Eure en Calvados zijn voorgekomen. Fasset kocht groote massa's van op bijzondere wijze bewerkt zaagsel in Parijs en liet die naar bepaalde stations van de genoemde departe menten aan zijn adres zenden, om ze dan aan molens af te leveren, waar het hout bij bet meel gevoegd werd. Naar het departement Eure alleen moeten 500 wagens van dit vervalschings- middel gezonden zijn. Naar wij hopen niet naar ons land. Wbld. voor Z.-Vlaanderen (W.D.) BFAOEMD GM E3TZ. Bij kon. besluit: is dr J. J. F. H. Th. Merkus Doornik be noemd tot ridder in de orde van Oranje Nas*,au; is V. Bijl, te Roermond, benoemd tot bureel- ambtenaar 3e kl. van den rijkswaterstaat is aan A. B. Hesselink, op zijn verzoek, eer vol ontslag verleend als ingenieur 2e kl. voor het stoomwezen. Donderdag verleenen de ministers van finan ciën en oorlog geen audiëntie. AFSCHUWELIJK SOLIDE. We reisden laatst met iemand, die het weten kon, want hij dreef er zelf handel in. Waarin In het uitsnijsel van klompenhout. Wij zagen een paar waggons van dat uitsnij sel en uitboorsel. We vroegen hem opperklompenmaker als hij was wat men toch met dien afval ver richtte; of die de kosten van vervoer waard waren. Waard? vroeg hij met een leuk gezicht waard, mijnheer Dat gaat alles naar som mige bloemfabrieken mijnheer, dat hout ver andert in meel. Wie weet of u er al geen pan nenkoeken van gegeten hebt? Hoe ver de man waarheid sprak, of ons in 't ootje wou nemen, laten we onbeslistmaar we informeerden ook elders en kregen ook daar ten antwoord: Grondstof voor tarwebloem Er was dus een reukje aan. Zou het geen.tijd zijn, om van tijd tot tijd de zoogenaamde tarwebloem te onderzoeken, of ze wel vrij is van houtvezel? Dat goedje wel zeer soliede zijn, maar 't gaat toch niet op als het gebeurt n.l. dat men zijnen klanten hout geeft voor tarwebloem. Wij betalen belasting genoeg om den staat de middelen te verschaffen naar zoo'n bedrog onderzoek te doen en indien het bestaat, het te straffen en in 't vervolg te voorkomen. Wij Btonden op het punt dit stukje naar de drukkerij te zenden, toen wij in het Maandblad tegen de Vervalschitigen van dr Yan Hamel Roos en Harmens het volgende lazen over vervalschingen van brood en meel. De kwaliteit van het te Budapest gebakken brood laat veel te wenschen over. Prof. Ballo, directeur van het gemeente-laboratorium aldaar, meldt o. a. geconstateerd te hebben, dat brood 52 pCt. water inhield, terwijl het buiten dien aardappelen bevatte, waarvan duidelijk zichtbare fragmenten aanwezig warende boe veelheid daarvan schatte prof. Ballo op onge veer 25 pCt. Het brood in kwestie was dus samengesteld uit ongeveer gelijke deelen meel en aardappelen. Een verordening omtrent de samenstelling van het brood is in voorbereiding, en prof. Ballo keurt bet af, dat volgens die verordening een gehalte aan aardappelen van hoogstens 25 pCt. wordt toegestaan bij een watergehalte van hoogstens 40 pCt. Het zoude wenBchelijk zijn, de bijvoeging van aardappelen bij de be reiding van brood te verbieden. Men verlangde evenwel deze toevoeging, op grond dat men van niet geheel versch meel, 't welk dikwijls spekkig brood geeft, door bijvoeging van aardappelen nog een voor het verbruik geschikt fabrikaat verkrijgt. polder SoelekerJce M. Maris; tot dijkgraaf voor den polder Moggershil H. Elenbaas Jbzntot dijkgraaf voor de polders Heer Jansz en Maria J. Marcusse Mz.tot gezworenen voor het waterschap Nieuw-Bommenede J. A. Bolle en tot gezworenen voor het waterschap St. Maar tensdijk I. P. Hage en N. J. Nclisse. P E D I R. Volgens eene beschouwing in de Deli Ct. behoeft aan ons militair succes aldaar niet ge twijfeld te worden. De geheele zaak is in goede handen en de macht, waarover wordt gedisponeerd, zal wel voldoende zijn om Pedir met Oemar incluis een goed pak slaag toe te dienen. Eene andere quaestie is': of men genegen zal zijn te vechten tegen eene troepenmacht als die, welke te Segli aan wal zal worden gezet Iets vreemds is dit niet, vooral niet nu Oemar daar een woordje medepraat. Herhaaldelijk toch onttrok hij zich aan 't gevecht, zoodra hij zag dat er geen voordeel voor hem te behalen was. Aanvaardt hij evenwel den handschoen, hem in 't Pedirsche toegeworpen, niet, dan staat dat voor hem gelijk met het verliezen van den invloed, door hem daar reeds verkregen, en blijft hem niets anders over dan zijn heil elders te zoeten. Uitwijken naar Groot-Atjeh is onmogelijk, want dat staat gelijk met totalen ondergang. Naar de Westkust, kan door den Kamsirpas, die van Kemzla naar Panga voert. Doch ook daar zal hij niet rustig kunnen blijven wonen en is bij gemakkelijk te vinden bovendien zijn Telok Kroet en Tenom hem volstrekt niet gunstig gezind. Verder oost waarts trekken is vermoedelijk wel mogelijk en kan dit ook wel in zijne bedoeling liggen, daar hij met de Tjoet Nja van Kerti eene vestiging in haar gebied reeds besprak. In de staatjes meer naar de Oostkust van Sumatra zal hij zijn geluk niet willen beproe ven, langzamerhand is men daar meer en meer doordrongen van de zegeningen, die onder een geregeld bestuur, zoowel hoofden als debevol king, ten deel valt. Blijft nog over een uitwij ken naar de Gajoelanden. Dit zal vermoedelijk voor hem het gemakkelijkst zijn. Voor ons zon het moeilijk worden, om hem daar te achtervol gen. Hoewel niet veel" van de Gajoelanden, hunne instellingen enz. bekend is, werd ons daaromtrent van bevoegde zijde medegedeeeld dat vreemdelingen in het gebied der Gajoes wel worden ontvangen, doch dat niet geduld wordt dat een vreemdeling daar invloed tracht te krijgenzoodra dit gemerkt wordt, is de doodstraf met de klewang de eenige berechti- ging. Overigens wordt aan ieder, die er zich wil vestigen, een stuk grond afgestaan om in zijn eigen onderhoud te voorzien. Zeer zeker heeft Oemar nu reeds er over dacht wat hij zal doen als hij wordt opgedre- en wanneer hij niet van plan is zich dood te vechten, dan staan voor hem de drie boven igenoemde wegen open. Ook is het niet onmogelijk dat hij Polim een kool stooft, waarom niet Ons deed hij dit reeds viermaal. Wanneer hij merkt dat er kans bestaat om zich tegelijkertijd met Polim op voor hem eenigzins aannemelijke voor waarden te kunnen onderwerpen, dan zal die gelegenheid door Oemar gretig worden aan gevat. Met al zijn bluffen toch wat hij nu in Pedir doet, weet Oemar beter dan ieder ander dat't weldra gedaan zal zijndaarvoor kent hij de compagnie te goed Volgens hetzelfde opstel zijn wij tegenwoor dig goed op de hoogte en valt er weinig in Oemars en Polims omgeving voor, wat ons niet spoedig bekend gemaakt wordt. UIT STAD EN PROVINCIE, Bij kon. besluit zijn, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd medegedeeld, benoemd tot dijkgraaf voor den Bij de Maandag namiddag op het Mo lenwater alhier gehouden oefening van de dd. schutterij werd, zooals wij reeds in het kort gemeld hebben, de nieuw benoemde 2e luitenant J, F, Fak Brouwer als zoodanig, op de gewone wijze, door den majoor-komman- dant geïnstalleerd. Bij zijn gelukwensch wees de heer Herm. Snijders er op, dat de heer Fak Brouwer in denzelfden rang, dien hij bij deze schutter ij bekleedt, gediend heeft bij die te Amsterdam, waar voor de benoeming tot officier bepaalde eischen gesteld worden, en dat hij dus de beste verwachtingen van zijn optreden koesterde. Hij hoopte dan ook dat de heer Fak Brouwer vele jaren tot nut der schutterij en tot zijn eigen tevredenheid deel van het officierenkorps mocht uitmaken. Ten slotte deelde hij mede dat de heer Fak Brouwer was ingedeeld bij de tweede com pagnie. De muziek, die om kwart vóór zes op het terrein kwam, maakte na afloop van de oefe ning met den troep een, in verband met het intusschen opgekomen onweder slechts zeer korte, militaire wandeling door een deel der stad. Op den Dam werd de troep afge dankt. De tegen Maandag avond uitgeschreven vergadering van leden der afdeeling „Middel burg" der Vereeniging tot bevordering van fabrielc8- en handwerknijverheid in Nederland kon niet doorgaan, wijl geen enkel lid was opgekomen. Naar wij vernemen zal liet bestuur, doende wat anders o. m. de taak der vergadering zou geweest zijn, de afgevaardigde en plaatsver vangende afgevaardigde ter algemeene verga dering aanwijzen. Maandag kwam te Vlissingen aan de Belgische mailboot La Frandre, aan boord waarvan zich een 150-tal personen bevonden, die deel genomen hadden aan het te Antwer pen gehouden internationaal congres tot be scherming van ontslagen gevangenen, verlaten en verwaarloosde kinderen enz. Onder hen bevonden zich verschillende auto riteiten en mannen van naam op verschillend Zij vertrokken per spoor naar Middel burg, waar zij een paar uur vertoefden en de verschillende merkwaardigheden bezichtigden Juist toen Maandag avond de schutterij op het Molenwater aan 't oefenen was, wat nog al wat menschen daar bijeen bracht, kwam een karretje langs den Zuidsingel. Spoedig bleek dat daarmede een dronken man vervoerd werd en in minder dan geen tijd omstuwde een vrij talrijk lachend en joelend publiek het ver voermiddel en vergezelde dat tot de man, die in de Nieuwe Oosterstraat thuis behoorde, goed en wel in zijne woning was aangeland. Door de Roomsch-Katholieke kiesvereeni- ging te Vlissingen is besloten bij de aan staande verkiezing van leden der Provinciale Staten in dat district geen der door de twee partyen te stellen candidaten te steunen. Vrijdagavond vergadert de katholieke kies- vereeniging te Middelburg, om hare ge dragslijn bij deze verkiezing te bespreken. Maandagavond hield de feestcommissie te Vlissingen eene algemeene vergadering, die door nagenoeg alle leden bijgewoond werd, ter bespreking van de vraag, hoe de kosten gedekt zullen worden voor de aanstaande feestviering op 5 en 6 September. De voorzitter, de heer jhr mr A. A. van Doorn van Koudekerke, deelde mede, dat de com- missiën reeds ijverig werkzaam waren aan de •oorbereiding van de feestelijkheden en dat het nu hoofdzakelijk de vraag werd, of er geld genoeg zal bijeenkomen om aan alle voorne mens uitvoering te geven. Ter overweging gaf hij het volgende plan aan Door de commissie zal eene circulaire aan alle ingezetenen gezonden worden, met verzoek om op een bijgevoegd biljet het bedrag te willen vermelden, dat men ter beschikking der feestcommissie en ter bestrijding der te maken kosten wil stellen. Enkele dagen daarna zullen die biljetten door de leden der feestcommissie opgehaald en desverlangd de bijdragen in ontvangst geno men worden. Na bespreking werd dit plan goedgekeurd en verder besloten, dat de feestcommissie Dinsdag den 14en dezer, des avonds om 7 uur, weder bijeen zal komen ten raadhnize, ten einde te loten, welk gedeelte der g de leden den volgenden dag voor hunne re kening zullen nemen. Pe goede gezindheid van Vlissing's ingeze tenen kennendé, verwacht onze berichtgever, dat de bijdragen ruim zullen vloeien, terwijl allen in de gelegenheid zullen gesteld worden van hunne deelneming, hetzij door kleine, hetzij door groote bijdragen, te doen blijken. Gedurende de vorige week werden van B r u i n i s 8 e naar België verzonden 550 ton mosselen ad f 2 tot f 1.40 per ton naar qualiteit. De aanvoer van mosselzaad heeft, tengevolge van de Pinksterdagen, slechts be dragen, 210 ton van de Zuiderzee. Als de inge treden zomerwarmte van duur is, zal de zaad- visscherij spoedig gedaan zijn, daar de afstand te groot is om het zaad levend zijn bestem ming te laten bereiken. In de Maandagavond te Terneuzen door de afdeeling Terneuzen van de Centrale liberale kiesvereeniging in het voormalig 4e district gehouden vergadering werden tot can didaten voor de a. s. Statenverkiezing in het district Hulst gekozen de heeren mr J. G. van Deinse te Hulst en J. Nelemans, ingenieur van den rijkswaterstaat te Terneuzen. Ook door de afdeeling Zaamslag werden met algemeene stemmen genoemde heeren candidaat gesteld. Deze vereenigingen stelden dus slechts éen candidaat tegenover de drie aftredende katho lieke ledeD, zeker als bewijs dat zij uit waar deering voor de verdiensten die een tweetal hunner als lid der Staten hebben, daartegenover geen ander wilden proclameeren. Maandag jl. vergaderden te Biervliet de ingelanden van verschillende polders onder die gemeente. De aftredende bestuursleden werden herkozen, behalve de gezworen van den Picfcrspolder, de heer Anth. Verplanke, die wegens vertrek naar Zuidzande niet meer verkiesbaar was, en die vervangen werd door den heer J. Uaverbeke te Ijzend ij ke. In de polders Amelia en Geertruida werd verharding van wegen besproken, doch het bleef daarbij. De meeste wegsverbetering stuit in den regel af op gemis aan overeenstemming met andere belanghebbende polders. Ouder de herbergiers van Biervliet circuleert een adres aan het gemeentebestuur tot wering der danstenten. Onze berichtgever voorspelt een afwijzende beschikking, èn in het belang der kermis èn in het belang van vele herbergiers. Te IJzendijke o. a. zoo schrijft bij zijn ook de danstenten met de kermis geweerd, en wat deden nu drie herbergiers aldaar? Zij bouwden op hun erve een vaste lokaliteit, die zij tot een danstent inrichtten. Hoe meer men de danstenten bestrijdt, hoe nger zij zullen bestaan. Niet door reglemen ten, maar door de wenschen van de kermisbe zoekers moeten de, overigens onschuldige, in richtingen verdwijnen, terwijl concurentie wel een handje mee zal helpen. De rloleering te Middelburg. Op het laatst der vorige week is de aanne mer van de rioolwerken in onze gemeente ge heel gereed gekomen met het leggen van den zinker door de Rouaansche kaai en het maken der kolken aan die kade en aan den Kinderdijk. Dat werk is uitstekend geslaagd en daardoor is nu de voornaamste stap gedaan op den weg om ons rioolstelsel te verbeteren. De vaart door een deel der kaden en de grachten, die door de afdamming geruimen tijd gestremd was, is nu weder vrij geworden. Thans is men begonnen met het maken van den vereenigiDgsput in de Rouaansche kaai, waarmede later de zinker in verbinding moet worden gebracht. Aan de Loskaai is men bezig met den aan leg van het afvoerriool, waarop moet sueeren het pompstation, dat aan de Vlissingsche brug zal worden gebouwd. Wanneer de vereenigingspnt, waarvan hier boven sprake is, gereed zal zijn, wordt een aanvang gemaakt met het leggen der rioleering van uit de KuiperBpoort naar de Geere. Er is in den laatsten tijd geklaagd en we moeten erkennen dat daarvoor alle reden bestond over den stank, die ailerwege in de stad wordt waargenomen. De oorzaak daarvan ligt voor de bandzij is deze dat het water in de kaai en de grachten teugevolge der afdamming geruimen tijd in rust geweest is en gedurig verontreinigd werd. Naarmate echter de rioleering meer gereed komt, zal dat euvel gelijdelijk verdwijnen. Die stank is van tijds lij ken aarden wanneer men er in mocht slagen waartoe pogingen worden aange wend om hetzij te Veere, hetzg te Vlissin gen het onwelriekende water af te laten en door versch te vervangen, zal veel verandering ten goede worden waargenomen. Laat ous hopen dat die pogingen zullen gelukken. Nu wjj toch over de rioleering aan het

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1