BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. s BezimiaarW* van MéfflT namens J. H., destijds onbez. rijksveldwachter, thans werkman te Kruiuingen, hooger beroep aangeteekend tegen het vonnis dier rechtbank van 20 Mei jl., waarbij hQ ter zake van mein eed werd veroordeeld tot 1 jaar en 6 maanden gevangenisstraf, met ontzetting van het recht om eenig ambt bij rijks- of gemeente-politie te bekleeden voor den tijd van 6 jaar en 6 maanden. Door het openbaar ministerie bij het ge rechtshof te 'sGravenhage werd Donderdag in de zaak van een landbouwerszoon en een land bouwersknecht te O u d-V o s m e e r, die door de rechtbank te Zierikzee ieder tot twee jaar ge vangenisstraf werden veroordeeld wegens dief stal van een kar met paard en tuig, bevesti ging geëischt van het vonnis, zich evenwel wat de strafmate betreft refereerende aan het oor deel van het Hof, en daarbij herinnerende dat in eersten aanleg vijf jaar werd geëischt, en dat onlangs ook het Hof zich met eene straf van vijf jaar vereenigde in eene zaak betreffende een soortgelijk misdrijf. Ingevolge het ten vorigen jare op de algemeene vergadering te Middelburg geno men besluit zullen, ter gelegenheid van het 25-jarig bestaan der Vereeniging van gasfabri kanten, den 15 dezer 90 a 100 dier fabrikanten een gezamenlijke exenrsiereis naar Londen maken van Vlissingen uit met de dagboot. Als plaats van samenkomst is Utrecht aange wezen. Aan boord van de boot zullen de heeren een feestmaaltijd houden. De dag van Woensdag, toen de Tweede Kamer het wetsontwerp aannam tot afschaffing van de dienstvervanging, was zeker wel voor de stichting van wijlen generaal Van Limburg- Stirum, den Antl-dienstvervangingsbondeen feestdag. Zij heeft de beweging levendig ge houden, trots de tegenwerking, gedachtig aan haar kloeken voorganger, die, toen hij, als minister, het voorstel had gedaan en !t moest hooren afstemmen, zijn portefeuille hardhandig op de tafel wierp. Jammer dat hij dit oogen- blik niet heeft mogen beleven Volgens de Hollandsche bladen moet thans voorbereid worden eene algemeene wijziging van het binnenlandsch telegraaftarief, die voor telegrammen boven een zeker woor dental eene belangrijke prijsverlaging zou ten gevolge hebben. Daar de meeste perstelegram men dat woordental overtreffen, zou deze categorie dus van zelf door dezen maatregel gebaat zijn, zonder dat er een bijzonder tarief voor perstelegrammen zou worden ingevoerd. Van een dame, die Donderdag avond op reis van Roosendaal naar 'sGravenhage, waar zij woont, aan het station Delfsche Poort te Rotterdam uitstapte om een zuster te bezoeken, werd aan dat station uit de coupé haar man tel gestolen. Dezer dagen hoorde een juffrouw, die op een bovenkamer te Rotterdam woont, eenig ge stommel op den trap. Toen zij de deur opende, stond zij voor een os, die uit de handen van een slager was ontkomen en de trap was op- geloopen. Met moeite werd het dier naar omlaag gebracht. Woensdag werd onder Hof van Delft een kind van een jaar of zeven door haar moeder om een boodschap'gezonden. De kleine keerde niet terug en Woensdag ochtend werd het ljjk van het meisje door de Delftsche politie uit de vaart gehaald. Te Mirns (Gaasterland)is een 2-jarig zoontje Van een visscher in een tobbe met water geraakt en verdronken. Buiten Assen heeft iemand in een aardap pel een gouden ring gevonden, welke daarin geheel was ingegroeid. De ring heeft waarschijn lijk gelegen in het straatvuilnis, waarmede het land bemest werd. Onder Farnsum (Groningen) is een geheel gezin bestaande uit man, vrouw en drie kinderen ernstig ongesteld geworden, tenge volge van bet eten van vleesch, dat afkomstig was van een zieke koe. De twee jongste kin deren zijn reeds overleden. Een milicien te Leerdam, naar zijn garni zoensplaats Breda willende vertrekken, viel bij bet instappen van den trein achterover uit de coupé en kwam zoodanig met bet hoofd op het perron terecht, dat de ontboden geneesheer hersenschudding constateerde. De toestand van den gekwetste is zeer zorgwekkend. Te Vaels kregen, zooals wij reeds in 't kort gemeld hebben, twee landbouwers om een nietige zaak twist, die zoo hoog liep, dat de een den ander met een schop een slag op het achterhoofd toebracht, tengevolge waarvan deze in een versch gegraven put viel. Toen men hem er uithaalde, was hij dood. Bij de lijkschouwing werd een breuk van de rugge- graat geconstateerd. De verslagene was 64 jaar oud en ongehuwd. De dader is gevanke lijk naar Maastricht overgebracht. Te Maastricht wilde een negenjarig knaapje een vogelnestje uithalen, dat gebouwd was aan het hoogste gedeelte der Maasbrug. Bij zijn pogen kwam de jongen te vallenhij brak den hals en bleef op de plaats dood. Er is niets dat ons meer ontstemt dan te weten dat sommigen weten dat wij niet weten wat wij moesten weten. Te Antwerpen is bericht ontvangen, dat de stoomboot Lothar Bohlen van deWoerman- Jijn bij Las Palmas is vergaan. Alle opva renden werden gered. In de haven van Antwerpen zijn in Mei binnengekomen 501 schepen het hoogste getal dat ooit in éen maand daar aankwam metende 600,439 ton, tegen 447 schepen metende 522,708 ton in Mei 1897. In de vijf eerste maanden van dit jaar zijn die haven binnen gevallen 2136 schepen metende 2,623,976 ton, tegen 2027 schepen metende 2,440,118 ton in het overeenkomstig tijdvak van bet jaar 1897. De vermeerdering bedraagt dus 109 schepen en 183,858 ton, terwijl by den Nieuwen Waterweg de vermeerdering 158 schepen en 163,865 ton beloopt. Volgens een correspondentie van de Matinzou er een schikking plaats hebben in de zaak van prinses Louise. De keizer en prinses Clementine van Coburg zouden een deel der schulden betalende verloofde van de dochter van prinses Louise zou insgelijks een gedeelte schulden op zich nemen, en dank zij de tusschenkomst van den koning der Bel gen, zou de prinses binnenkort haar volle vrij heid terug hebben. Een kassier van de succursaal der Sotiétf Générale te Nizza, Bousquet genaamd, 23 jaar oud, heeft van de Pinksterdagen gebruik ge maakt om zich met 100.000 francs te ver wijderen. Reeds na twee dagen werd hij te Brussel gepakt, met bijna al het geld nog bij zich. Bij Hamburg is de groote machineiabriek van Nagel Co. geheel afgebrand. Onder anderen zijn 12 electrische kranen, die gereed stonden om aan de stad Hamburg te worden geleverd, met veel ander materieel geheel vernield. Te Como komen nog steeds socialistisch gezinde Italianen uit Zwitserland aan. Als er reden voor is, worden zij daar in verzekerde bewaring gehouden. Dezer dagen kwamen er weer drie werklieden aaD, die opruiende ge schriften bij zich hadden en wapenen. Zij werden dan ook behoorlijk aangehouden. En waarmee waren zij gewapend? Met scharen, met een els, een scheermes, en een snoeimes. De begrafenis van prins Koeng zal naar Chineesch gebruik eerst over een half jaar plaats hebben. Op last des keizers wordt ge durende 14 dagen algemeene rouw gedragen. - Sedert twee jaren zijn in Wiesbaden, eerst bij wijze van proef en later voorgoed, schoolartsen aangesteld. Deze onderzoeken alle nieuw aangenomen schoolkinderen, in zoover dezen niet reeds een geneeskundig certificaat over hun gezondheidstoestand meebrengen. Verder moeten zij voor elk kind, dat ziek is, in een register het beloop van de ziekte be schrijven, alle 14 dagen in de school spreek uur houden, zorg dragen dat de inrichting van de lokalen uit een gezondheidkundig oogpunt niets te wenschen overlaat en eindelijk in de vergaderingen van de onderwijzersvereenigirg korte verhandelingen houden over school- hygiène. Daar het door Wiesbaden gegeven voorbeeld navolgenBwaard is gebleken, heeft thans de Pruisische minister van onderwijs de aandacht van de regeeringspresidenten op de te Wiesbaden verkregen resultaten gevestigd en hun opgedragen het aanstellen van school artsen in de hand te werken. Een zonderling bijgeloof heeft te Gross Vazsony, in Hongarije, een oproer veroorzaakt. De ouders van een daar overleden jonkmaD, Humer genaamd, hadden vergunning gevraagd en verkregen, diens lijk te laten opgraven, om het over te brengen naar Ischl, zijn geboortestad Maar de inwoners van Gross Vazsony, be vreesd dat de opgraving van den doode hun onheil, hagelslag, zou berokkenen, verzetten zich daartegen. De pastoor, die tusschenbeide kwam, werd met den dood bedreigd en moest vluchteD. Toen de gendarmes kwamen, boden de boeren hun tegenstand met zeisen en bijlen. De gen darmen waren genoodzaakt te schieten, en van de menigte werd een man gedood en werden twee anderen gewond. Ook zelfs toen er een detachement soldaten was ontboden, was de rust nog niet hersteld. Bij een bezoek, door den emir van Boek- hara aan het Russische hof gebracht, bleek dat deze Aziatische vorst een ridderorde had ingesteld, ter herinnering aan Czaar Alexander III. Eene eigenaardige ontdekking. Bij het uitgraven der fundeering voor een huis te Maidstone heeft men een zeer be langrijke ontdekking gedaan. Toen men op een diepte van vier meters was, zakte een deel van den bodem van den fundeeringsput weg, waardoor twee werklieden verdwenen. Zij riepen uit de diepte hun kame raden toe ladders en lantaarns te brengen, daar zij meenden in een onmetelijke ruimte te zijn. Zoo spoedig mogelijk werden de gevraagde voorwerpen gebracht. De eigenaar van het terrein daalde met drie man af en spoedig zag men zich verplaatst in een gewelf, dat ongeveer 100 E. voet lang en 35 E. voet breed was, gedragen door 12 in den steen uitgehouwen pilaren. Langs de wanden zag men ettelijke kamers, groot genoeg om 20 personen te be vatten. Aan het einde van het gewelf werd een tunnel ontdekt. De heer Fremlin, de eigenaar, bond zich een touw om den arm, welks andere einde hij door een werkman liet vasthouden. Daarna ging hij de tunnel in en bevond, dat deze ongeveer 100 meter lang was. Aan het einde van de tunnel kwum hij op een soort plein, waarop zes tunnels in waaiervorm uitkwamen. Drie dezer tunnels waren geheel oltooid en bevatten eveneens kamers, iets grooter dan de eerst waargenomeneen vierde liep op twee wegen uit, waarin Fremlin zich niet waagde, terwijl de vijfde en zesde tunnel op een soort doolhof uitliepen, waarin men niet minder dan 20 gangen vond. In het geheel heeft men gangen tot een lengte van 1610M.doorloopen, en o. a. een aantal beenderen gevonden, welke nog niet nader zijn onderzocht. De heer Fremlin heeft de werkzaamheden doen staken en zijn onderaardsche stad voor geleerden opengesteld. Schipbreuk eener Noordpoot-expedltie. Uit Britsch-Colnmbia wordt geseind, dat de schoener Jane Gray, den 22en Mei bij Kaap Plattery is vergaan, en dat van de 61 opva renden slechts 27 zich in een sloep konden redden en door een ander schip werden opgepikt. Deze treurige ramp trekt vooral de aaudacht, omdat de Jane Gray een Noordpool-expeditie aan boord had, tot welke o. a. de hertog van Abruzzen behoorde. Do naam van dezen prins komt niet voor op de lijst der 27 ge redden. Maar men heeft geen zekerheid, dat de prins zich reeds aan boord bevond. Enkele meenen dat hij voornemens was zich later aan boord te begeven, iets dat ons niet zeer waar schijnlijk voorkomt, wijl het schip reeds op weg naar het hooge Noorden was. Te Rome beweerde men, dat de prins nog niet was ingescheept, en zich te Londen be vond, maar toen men zich daarop tot de Italiaansche legatie te Londen wendde, vernam men daar, dat de prins niet in Engeland was, maar nog in Italië vertoefde. Veel wijzer werd men dus niet. De vermiste prins is de derde zoon van wijlen den hertog van Aosta, ook bekend als ex-koning Amadeus van Spanje. Hij is 25 jaar oud en luitenant bij de Italiaansche marine. Toevallig heeft een andere Europeesche prins, die Amerika bezocht, ook levensgevaar ge- loopen. De trein, waarmede prins Albert van België van San Francisco vertrok, kwam in botsing met een goederentrein. Beide locomo tieven werden verbrijzeld, maar niemand van de reizigers bekwam letsel. Verkoopingen enz. Donderdagavond zijn op de bovenzaal der sociëteit de Vergenoeging alhier, ten overstaan van notaris A. M. Tak, verkocht de volgende perceelen, allen staande en gelegen te Middelburg een huis en erf aan de Nederstraat, wijk O no. 204, voor f 1110 een huis en erf met tuin aan den Noord singel, wijk S no. 37, voor f 2550 een perceel bouwterrein, ter grootte van 2 a. 12 cent., voor f 400 een perceel bouwterrein, ter grootte van 3 a. 95 cent., voor f 600en een huis eu erf aan de Lange Geere en uit komende aan den Beenhouwerssingel, wijk K no. 270, voor 1350. Een huis en erf met tuin aan den Wal, wijk B no. 58, werd opgehouden op f 3800. Aan het genouw van het gewestelijk be stuur van Zeeland te Middelburg zijn heden aanbesteed de volgende werken aan de Noordzijde van het eiland Schouwen, be hoorende tot de zecwerken in Zeeland, en wel a. Het verlagen en herstellen van si rand - hoofd n° 8 aan de Oude Hoeve. Raming f 2000. Ingeschreven werd door de heeren J. den Boer, Scharendijke, voor f 2200; M. van den Hoek, Terneuzen, ad f 2120; P. Bezuijen, Duivendijke, voor f 2108; P. Vink, Noord- gouwe, ad f 2070 en W. Dekker, Veere, voor 1818. b. Het maken van een basaltglooiing tot verdediging van den duinvoet tusscben de 8trandhoofden no° 9 eu 10 aan dezelfde Oude Hoeve. Raming f 6000. Hiervoor schreven in de heeren P. M. Bot Dz., Sliedrecht, voor f 7250; J. van Beers en G. Prook, Vlissingen, ad f 6700; P. Vink, voor f 6094; H. J. Romeijn, Burgh, ad f 5917 J. H. van Wijnen, Sliedrecht, voor f 5687 P. Bezuijen, ad f 5676en W. Dekker, voor f 5430. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Zaterdag 4 Juni. Middelburg. Vergaderkamer Regenten Huis van Bewaring l1/a u.levering Rogge brood. Cats. Gemeentehuis 10 u. onderhoudswer ken Leendert Abraham-polder. Begrooting f 3640.76. Aanwijzing 28 en 31 Mei. Vrijdag 10 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. de voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen. Aanwijzing 3 Juni. Dinsdag 14 Juni. Terneuzen. Nederl. Logement 3 u.onder houdswerken Nieuwe Neuzen polder. Aanwijzing 7 en 10 Jnni. Woensdag 15 Juni. Middelburg. Garnizoensbureau 12 u. levering van aardappelen voor de soldaten- menages. Vrijdag 17 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het herstellen van de strandhoofden Marine no 3 en 4 voor den steenen lichttoren te Noordwelle. Raming f 1500. Aanwijzing 10 Juni. Zaterdag 18 Juni. St. Kruis. Koffiehuis A. Beerens 1 u. maken grindbaan tnsschen de polders Groote Boom, Goodsvliet en Sophia. Raming f 4210. Aanwijzing 11 Jnni. Dinsda,* «janï. Wissekerke. Van Damme lO'/s u. On derhoudswerken Vitefepoldev. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Hoofdplaat. Directiekeet Hoof dp laat- en T/mwaes-polders 3 u.onderhoudswerken. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Woensdag 22 Juni. Wilhelminadorp. Gemeentehuis. On derhoudswerken Oost-Beueland-polder. Aanwij zing 15 en 18 Juni. Vrijdag 24 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. herstellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 4000. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te acht uur in Goes uitgegeven. Dagelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A, C. DE JONGE aldaar. P E O I R. Een officieel telegram meldt: De expeditie is Woensdag van Segli uit gerukt. Eerste object Garoet genomen. Vijand vuurde veel maar hield geen stand. Toekoe Oemar teruggetrokken, waarheen onbekend. Onzerzijds gesneuveld drie, zwaar gewond drie en licht gewond twaalf militairen bene den den rang van officier. 's Cravenhage. Bij de heden gehouden trekking der Staatsloterij viel de f 100.000 op nommer 12430. DeEerstekamer is heden, na goedkeuring van verschillende wetsontwerpen, uiteengegaan tot Woensdag voor de behandeling der leeningswet. Donderdag heeft in de sectiën het onderzoek plaats van het ontwerp tot afschaffing van de plaatsvervanging. Amsterdam. De rechtbank bevestigde beden het vonnis der Haagsehe rechtbank, waarbij G. van Deth, wegens beleediging van den heer Van Gheel Gildemeester, tot 10 dagen gevangenis werd veroordeeld. De dader van den moord in de Govert Flinckstraat is ontdekt en heeft reeds bekend. Madrid. De republikeinen van alle schakee ringen willen bij de aankomst van Castelar te Madrid te zijner eere een betooging houden in verband met de tegen hem ingestelde ver volging wegens het veelbesproken artikel. De gouverneur van Porto Rico bericht dat, aangezien de haven niet geblokkeerd is, verscheidene schepen voedingsmiddelen aan brachten. Parijs. (Handelsblad.) Het Journal en de Gatilois beweren, dat het eskader van Cervera nooit naar Santiago ging, doch slechts een klein eskadertje onder admiraal Villamil. Cervera zou volgens deze bladen Kaap de Goede Hoop zijn omgevaren en zou spoedig voor Manilla kunnen zijn, om Dewey te ver nietigen en de verwacht, wordende Amerikaan- 8che transportschepen op te vangen. San Francisco. De tweede expeditie naai de Philippijnen vertrekt 10 dezer. VergaderingenConcerten enz. Middelburg. Zondag 5 Juni. Openb. Verg. i. z. Gebrs Hoogerhuis. Schuttershof 10 n. Donderd. 9 Juni. Zomerconcert. Schutters hof 7 Va U. Dinsdag 14 Juni. Verg. Middelb. Ziekenf. Soc. St. Joris 18 u. D o n d e r d. 16 Juni. Bijeenk. Brandw. Mi'j voor Zeeland 1 u. St Joris. D o n d e r d. 23 Juni. Zomerconcert. Schutters hof 7'/s u. Vlissingen. Zondag 5 Juni. ConcertDe Vries—Hof stede—Belinfante. Grand- Hótel 8 u. Verkoopingen en Verpachtingen in 2eelano 34twï». Plants. Voorwerpen. lafomatiw 6 Juni Goes, Gras, Prins. 8 Middelburg 't Zand, Huizen, Be Vos. 8 Hofstede, Verhuist. 8 Zoutelando, Strandgoed, B'irgemeest. 9 Middelburg, Huizen, Huvers. 9 Vliasingeu, Pundeu, Lee.. Lank. 14 Grjjpskerke, Afbraak, Tak. 16 »- Z erikzee, Broodbakker (j, Franse. 2 L Hulst, Staatsgronden, R.ranMeura. Middelburg, Stalhouderij, lak. a Grgpskerke, Land, Loeff. 13 Juli O. W.Soub. Hofsteden, Loeif. 29 Meliskerke, Grijpskerke, Land (verh.), Loeff. - Inspan, Loeff. Verzending en laatBte buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Marseille (Fr.dienst). 4 Juni 5.45'smorgens. Genua (Nederl.) 7 Juni 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.). 10 Juni 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 10 Juni 1.05 's nam. Marseille {Lloyd) 14 Juni 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 17 Juni 1.05 's nam. Rotterdam Lloyd) 17 Juni 6.30 's avonds. Napels (Duitscbe dst.). 27 Juni 1.05's nam. Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.30 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappij Nederland. Over Br i n d i si Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6.30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor de correspondentie, waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "West-Indië. Suriname via St Na- zaire8 Juni 5.45 's morgens. Suriname via Sout hampton 14 Juni 5.45 's morgens. Curasao via Qneen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en 14en elke maand 6.30 'a av. Vreemdelingen, die voorlichting of een gids wenschen, kunnen die bekomen in het gebouw van de Vereeniging tot bevordering van liet vreemdelingenverkeer op de groote Markt alhier. Verzamelingen van het Zeeuwsch ge nootschap der wetenschappen, o. a. oud-Walchersche kamer. Des Maan dags, Dinsdags, Woensdags, Donderdags en Vrijdags van 10 tot 1 eu van 3 tot 6 uur, op Zon- en feestdagen van 12 uur tot 5 uren. Toegangsprijs f 0.25; voor ambachtslieden en tot deu werkenden Btand behoorende personen 0.10. Aanmelding bij den concierge van het gebouw Wage-, naarstraat. Tapijtbehangsels (Gobelins) in het ge rechtsgebouw op het hofplein, lederen dag wanneer er geen zitting der rechtbank wordt gehouden. Aanmelding bij den concierge. De Abdijtoren. lederen dag 's voormiddags van 10 tot 12 en 's namiddags van 2 tot 5 uren. Aanmelding bij deu torenwachter. Oudheidkundige verzameling ten raad- huize: Kosteloos op Zondagen en alge meen erkende Christelijke feestdagen, 'snaai, van 1 tot 3 uren, mits men voorzien zij van een gratis toogangkaart, op een der vorige dagen op de gemeente-secretarie verkrijgbaar. Op werkdagen van 's voorm. 10 tot des nam. 3 urenop Zondagen van 12 tot 3 uren Toegangsprijs f 0.25 voor eiken bezoeker voor gezelschappen van 5 of meer personen ƒ1.Aanmelding- bij de stadsboden of concierge. Het praalgraf der Evertsen in de Nieuwe kerk. lederen dag. Aanmelding bij den koster der kerk. Wal A no 4. Kunstmuseum. Verzameling van heden- daagsche kunst. Voor vreemdelingen iederen dag van 1 tot 4 uren. Aanmel ding bij den heer J. D. Entink Schuttershof. Algemeen Overzicht. De ban en achterban der Fransche kamer leden waa opgekomen, toen Donderdag voor de tweede maal voor een president werd ge stemd. Zeven leden meer dan den yorigen dag, hetgeen een voordeel voor de gematigden bleek, want Deschanel werd gekozen. Zijn stemmen- cijfer was in 24 uur van 277 tot 282 gestegen, dat van Brisson van 276 op 278. Deschanel kon dus aanstonds zyn ambt aanvaarden, hetgeen noodig was, wijl Boisset, een 81-jarige grijsaard, in het geheel niet was opgewassen tegen zulk een bende. Reeds den eersten dag was hij geheel in de war, en Donderdag vergat bij zelfs den uitslag der stemming mede te deelen en Deschanel gekozen te verklaren. Ook dit gaf weer aanleiding tot veel rumoer, zóodat Deschanel er zeker van kan zijn, dat hem een reuzentaak wacht. Want nu deze een meerderheid verkreeg, is het niet te verwachten, dat de linkerzijde, als over eenige dagen een definitieve voorzitter gekozen moet worden, den tydelijke zal laten vallen. Aan den anderen kant heeft zij echter reden om boos te zijn, dat de gematigde meer derheid Brisson niet herkoos. In hoogst moei lijke oogenblikken heeft deze zich een flink en onpartijdig president getoond, en dat ook waar de beslissing niet naar den zin was. Maar nog vreemder is het, dat men hem liet vallen, wijl de continuïteit, welke door Faure den republikeinen was aanbevolen, toch zeker medebracht ook den voorzitter te herkiezen. Maar allea is aangewend om hem de neerlaag te doen lydenten laatste zelfs de beschuldi ging dat hij voorstander was van eene her ziening van het proces-Dreyfuss. Maar zelf heeft hij zich ook kwaad gedaan, o. a. door zijn manifest ten gunste van de candidatuur-Goblet in een der Parysche dis tricten. Erg gunstig wordt het voorgevallene alleen door de naaste vrienden beoordeeld, en ook dezen verheelen niet hun spijt over de woelin gen, welke zich reeds in de eerste bijeenkomst openbaarden, en een zitting doen voorzien, welke veel rumoer maar weinig vruchten zal opleveren. Dat bleet ook reeds toen Deschanel het voor zitterschap aanvaardde, en plaats nam in den zetel van den president. Aan de linkerzijde, waar men Boissel luide had toegejuicht, toen deze den zetel ontruimde, riep men leve de re publiek, en dat is de president van een staats greep. Toen stond Deschanel op om het woord te voe ren, maar elke zin werd door het lawaai der lin kerzij de onverstaanbaar gemaakt. Toen hij zyn medeleden dankte voor het hem geschonken, vertrouwen, riep menwend u tot de rechter- zyde, enz. Onder toenemend rumoer bracht de nieuwe voorzitter zijn rede ten einde, waarop het centrum hem toejuichte. Maar het voorstel om de werkzaamheden voor den volgenden dag vast te stellen, lokte weer een standje uit. Deschanel merkte toen op, dat hij niet wilde dat zijn eerste daad als voorzitter zou zijn het reglement van orde toe te passen op rumoer- makers. Maar het land zou over de tegen partij oordeelen. Daarop verdaagde hij de zitting tot Maandag. Nog erger is het in Oostenryk, waar de Rijksraad denzelfden dag z'yn zittingen hervatte, en wel onder den indruk van het nieuwe vyandelijke optreden van graaf Than tegen de Duitschers. Dezen brachten, gelijk^wij reeds meldden, terstond een motie ter tafel, waarin werd afgekeurd, dat de gemeenteraad van Graz was ontbonden. Hoffman^ die bet debat inleidde,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2