MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 129. 141s JaargaDg, 1898. Zaterdag 4 Juni. Deie courant verschijnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Hiddelbnrg 3 Juni 8 u. vm. 55 gr. 12 u 70 gr., av. 4 u. 63 gr. F. Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nor aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Beclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Terneuzen; M. ds Jonge; te Rotterdam: Nijgh van Hitman. Middelburg 3 Juni. Een goed plan. Het vraagstuk der arbeiderswoningen is in ons land meer dan ooit aan de orde. Geen wonder Op dat gebied is langen tijd veel verzuimd en bleek men nog niet genoeg doordrongen van de waarheid dat het én in het belang van het arbeidersgezin èn in dat van de maat schappij zelve nattig was daaraan meer aan dacht te schenken. Eene goede woning maakt het leven aange naam en houdt den werkman in eigen kring, terwijl hij anders allicht zijn genoegen elders gaat zoeken, op plaatsen waar hij zich niet thuis moest gevoelen en waar hij in de verzoe king komt meer geld uit te geven dan hem past, of verteringen te maken die hij beter deed na te laten. De sommen, daaraan be steed, kon hij gebruiken in het belang van vrouw en kinderen. Eene goede woning is geen middel tegen alle maatschappelijke kwalen, die den arbeider bedreigen, maar toch een der gewichtigste fac toren tot verhooging van zijn levensgeluk. Aldus beschouwt men deze kwestie ook meer en meer. In ons land toonen besturen van enkele gemeenten dit te begrijpen door het bouwen van zulke woningen te vergemakkelijken terwijl verder vooral ook de Maatschappij tot nut van 't Algemeen aan dat vraagstuk hare aandacht wijdt. Daarvan getuigden de hoogst belangrijke rap porten, hieromtrent op haar initiatief uitgebracht: in 1890 door de heeren J. van Hasselt en mr L. Verschoor en in 1896 door de heeren mrs H. L. Drucker, H. B. Greven en J. Kruseman. Dat bewezen ook de besprekingen in de jongste algemeene vergadering en het Don derdag genomen besluit, om de regeering te verzoeken, dat zoodanige bepalingen betreffende belegging yan fondsen der rijkspostspaarbank, van het pensioenfonds voor burgerlijke ambte naren en van eventueel op te richten verze keringskassen door haar worden voorgesteld, waardoor de mogelijkheid zal geboren worden om, nevens andere geoorloofde geldbeleggingen, ook, onder de noodige waarborgen, gelden te leenen aan solide vereenigingen tot het bouwen en verhuren van goede en goedkoope volks woningen hier te lande, met de haartoebehoo- rende huizen als onderpand. Voorts werd besloten om, in overleg met andere vereenigingen, welke belangstellen in verbetering der volkshuisvesting, eene centrale commissie te benoemen voor het geven van adviezen betreffende het woningvraagstuk. Voor dit laatste werd een som van 500 uitgetrokken, terwijl tevens de wenschelijkheid werd uitgesproken, dat de departementen bouw verenigingen in het leven zouden roepen en een deel van de overwinst der departementale spaarbanken voor dit doel zouden besteden. Dit besluit is zeer te waardeeren. Wij zullen maar hopen dat het goede vruchten zal dragen en vooral dat hetgeen verzocht zal worden aan de hooge regeering en aan de departementen, wier spaarbanken in een groot reservefonds zich mogen verheugen, een willig oor zal vinden. Het is een nuttig werk dat bier kan worden verricht. Reeds vroeger wezen wij op het hierboven genoemde rapport van 1896; een enkele aan haling daaruit achten wij nuttig hier nog even te herhalen: Zg luidt als volgt «In de steden is de eerste en voornaamste oorzaak der slechte woningtoestanden in de omstandigheid, dat de Nederlandsche steden meerendeels oude vestiDgen zijn, door wallen en poorten nauw begrensde bevolkings centra, die in den loop der tijden een steeds vermeerderend aantal menschen binnen hunne beperkte ruimte moesten huisvesten. Het is duidelijk, dat deze omstandigheid leidde tot bebouwing van allen beschikbaren grond in de steden. Dit streven openbaarde zich te sterker, naar mate de vraag naar woningen de grondprijzen deed stygen en het voor de grondbezitters voordeelig maakte, elk hoekje gronds voor bouwterrein te bestemmen. De ongunstige hygiënische toestanden, hierdoor ontstaande, drukten uit den aard der zaak voornamelijk op den werkmansstand. Vermogende lieden konden zich de weelde van een ruim huis met tuin aan eene breede straat veroorlovendoch hoe geringer de welvaart der bewoners was, des te minder waren zij in staat, weerstand te bieden aan het streven der grondeigenaren tot exploitatie van hunne bouwterreinen. De armere standen, geen keus van beschikbare woningen hebbende, werden gedwongen het eenige te aanvaarden, wat binnen het bereik lag hunner financieele krachtenen dat waren slecht gebouwde huisjes aan gangen en stegen, met onvoldoenden toevoer van licht en lucht, verstoken van alles wat eene menscheigke woning tot een aantrekkelijk verblijf maakt." Dit alles meenden wij thans onder de aan dacht onzer lezers te moeten brengen, vooral van die te Middelburg, nu ook daar het woningvraagstuk weer meer op den voorgrond is getreden, dank zij het pogen om alhier eene coöperatieve bouwvereeniging op te richten. Het doel daarvan is, blijkens de voor ons liggende statuten, voor de leden der Vereeniging goedkoope en gezonde woningen te bouwen of te koopen, huizen die zooveel mogelijk zijn ingericht overeenkomstig de behoeften van een arbeidersgezin en de regelen der gezondheidsleer. Verschillende bepalingen komen in die statuten voor, o. a. om te zorgen dat die woningen in goede handen big ven, daarin geen inrichtingen worden gevestigd, zooals een herberg, een bierhuis enz., en de personen, die haar bewonen, een zedelijk leven leiden en het betrokken perceel met de noodige zorg gebruiken. Die statuten zijn, naar onze meening, uit muntend ingerichtzij getuigen ervan dat zij door een bekwame hand in elkaar zijn gezet, en bieden alle waarborgen, dat er voor de rechten der leden en andere bij de vereeniging belanghebbenden voldoende zal worden gewaakt. Of er in Middelburg behoefte is aan zulk een vereeniging en aan goede arbeiderswoningen Wie eenigszins bekend is met den toestand, zal dit zeker niet durven ontkennen. Zeker, arbeiderswoningen zijn er; maar be halve die van Eigen Baard, welke alle bezet zijn, vindt men er slechts zeer weinige, die aan het doel beantwoorden. Allerlei redenenspeculatiezucht, niet het minst, onvoorziene omstandigheden, gebrek aan het noodige overleg bij het bonwen, werken mee om den toestand op dat gebied alles be halve rooskleurig te doen zgn. Eu daarbij komt dat de huur, die gevraagd wordt, voor velen nog te hoog is. De bouwvereeniging wil die stellen op 1.40 a 1.50 per week. Het zou, dunkt ons, waarlijk geen weelde zijn wanneer het Nkisdepartement in onze gemeente aan dit vraagstuk zgne aandacht eens meer wijdde; en onderzocht hoede feitelgke woning toestand is, welke verbeteringen zijn aan te brengen en of het niet goed wezen zou dat het departement zijn steun verleende aan de nieuw op te richten vereeniging. In het door de alge meene vergadering genomen besluit heeft het departement daartoe gereede aanleiding. Met het volksbadhuis deed het een stap in goede richting, waard door meerdere te worden ge volgd. In elk geval bindt een onderzoek naar den toestand van het oogenblik een onderzoek, waarop reeds eenigen tijd geleden, in een ver gadering van dat departement, door een paar leden werd aangedrongen de afdeeling tot niets; maar kan daardoor wel veel aan het licht komen om tot spoorslag te dienen voor het aanbrengen van verbeteringen, zooals de coöperatieve bouwvereeniging die wil. Thans bepalen wij ons tot het vestigen der aandacht van het algemeen op het te waar deeren pogen van die vereeniging. Wie het kan doen, schenke haar zijn steun 1 Het bestuur daarvan heeft die gevraagd in een tweetal, dezer dagen verspreide circulaires, waarover wQ echter niet zullen uitweiden. Op financieel gebied onthouden wij ons met opzet steeds van het uitspreken van een oor deel, omdat dit een gevaarigk terrein is en bovendien zij, die op dat punt aan een roep stem willen gehoor geven, genoeg gelegenheid hebben om bij, in hunne oogen vertrouwde, personen advies te vragen. Het feit dat een eerste circulaire gevolgd is door een tweede bewijst voldoende dat het bestuur der bouwvereeniging gaarne gegeven wenken ter harte neemt en zich beyvert om alle bezwaren, die het gegrond voorkomen, zooveel het kan, uit den weg te ruimen In hoever de thans vooreen financiëele operatie gemaakte regeling aan de te stellen eischen vol doet of het nu gekozen terrein voor het bou wen van woniDgen geschikt is; of daartoeniet een betere gelegenheid zou te vinden zgnhet zijn altemaal vragen die meer de bijzonder heden van het plan raken en die bij onderling overleg wel nader zgn te regelen. Wij hebben alleen bet oog op het hoofd beginsel, dat aan dat plan ten grondslag ligt het oprichten van eene coöperatieve bouw vereeniging. Daarvoor vragen wij de belangstelling, de medewerking van allen, die met ons voor dat beginsel sympathie gevoelen en die op de eene of andere, liefst tastbare, in elk geval practische wijze van hunne ingenomenheid er mede kunnen doen blijken. En als men nu vraagt wat allicht kan en zal gebeurenwaarom nu juist weer voor de arbeiders moet voorzien worden in de behoefte aan woningen en waarom niet voor anderen in de stad, die ook gaarne minder huur beta len of béter ingerichte huizen ter hunner be schikking hadden, dan zouden wij dit willen opmerken Te ontkennen valt bet zeker niet dat voor den werkmansstand de behoefte aan goede wo ningen groot isen dat die stand niet bg machte is in deze louter op eigen krachten te steunen. Dat de arbeiders pogen zooveel zij kunnen zich zeiven te helpen door gezonde coöperatie, valt dus te waardeeren en verdient steun. Maar bovendien zouden wij hun, die ook verlangen naar verbetering van den toestand op dit punt, willen vragenwat belet u, wan neer de middelen, dfc "u tfcans ten dienste staan, bv. het nemen van hypotheek op een huisje, dat gij zelf naar uw zin wilt laten in richten, niet voldoende zijn, of boven uw be reik liggen, wat belet u om het voorbeeld der arbeiders te volgen de handen in elkaar te slaan en saam te werken om langs denzelfden weg te trachten een coöperatieve bouwveree niging tot stand te brengen, die u ten goede komt Eene gezonde, goede coöperatie, die alleen ten doel heeft om de daarbij betrokken per sonen onderling te steunen en te helpen, ligt it binnen ieders bereik; en daarvoor is allicht voor ieder eerlijk, fatsoenlijk mensch, van welken stand ook, steun te vinden. Het zou ons ten minste verwonderen wan neer in onze stad bleek dat dit niet het geval is. Eu kan het Nuts departement ook daarbg meewerken, het zou zeker handelen in den geest van het rapport der heeren Drucker c. s., die met opzet daarin spreken over Volkshuis vesting, omdat huns inziens het vraagstuk zich niet alleen bepaalt tot de arbeidende klasse en de arbeiderswoningen, maar ook tot die maat schappelijke klasse, welke zich onmiddellijk boven den eigenlgken werkmansstand bevindt, die der kleine winkeliers, onderwijzers, kleine geëmployeerden enz., voor wie de zaak even eens van groot gewicht is. Democratie op anti-revolutlonnairen grondslag. Men weet, dat de minister van binnenland- sche zaken op 6 Febr. een missive aan Gedepu teerde Staten der provinciën heeft gezonden, over een verbeterde inrichting van het verslag over de verrichtingen aangaande het armbe stuur. Ged. Staten werden uitgenoodigd des wege de noodige aanschrg vingen te doen toe komen aan de gemeentebesturen, en ook parti culieren en kerkelijke instellingen van welda digheid te verzoeken zich zooveel mogelijk naar de wenschen der regeering te gedragen. De regeering kan geen hevelen richten tot particuliere en kerkelijke instellingen, maar heeft recht te vertrouwen op welwillende mede werking van deze zijde, opdat haar goede be doelingen ten opzichte eener verbeterde armen zorg tot haar recht komen. Wat zij vraagt, is inderdaad slechts bitter weinig. De minister geeft nieuwe regelen aan, die hij wenscht ge volgd te zien bij de inrichting van de statistiek der bedeelden in de eerste plaats een scheiding tus8chen doorloopend en tijdelijk bedeelden vervolgens een splitsing van beiden naar ge slacht, leeftijdsperioden en oorzaken der armoe de; voorts hij de tweede groep nog afzonder lijk het aantal bedeelden, die onderstandgeno ten in geld en natura met of zonder geneeskun dige hulp, en het aantal bedeelden gedurende den zomer, en in den winter met opgave van het aantal bedeelingsweken. Daarbij wordt er nadrukkelijk de aandacht op gevestigd, dat wie meermalen in het jaar bedeeld is, slechts eenmaal moet medegeteld worden. (Men vindt een en ander nader in het April-nommer van De Economist). Dat op die wgze belangrgke verbeteringen worden aangebracht, betwist niemand, doch er is natuurlijk alles aan gele gen, dat nu ook alle instellingen deze regelen volgen. Mitsdien verlangt de minister, dat de besturen van kerkelijke en particuliere instel lingen zullen worden uitgenoodigd de aangege ven indeeling te volgen. Dan wenscht de mi nister ten aanzien van de instellingen ter werk verschaffing zoo volledig mogelgke inlichtingen omtrent financieele resultaten, inkomsten, uit gaven van elke wgze van werkverschaffing. Wederom wenscht hij de kerkelgke en particu liere instellingen uitgenoodigd te zien tot het verschaffen van deze gegevens. Eindelijk, ter, bespoediging van de publicatie van 't verslag, vraagt hij, dat genoemde instellingen haar ge gevens vóór 1 Maart aan de gemeentebesturen verstrekken. Nu zou men meenen, zegt Bet Fad., dat, waar de klachten over de verwarde en onbe trouwbare gegevens van het verslag over het armbestuur algemeen zijn, even algemeen zou zijn de wensch om samen te werken tot ver krijging van betere gegevens. Vooral omdat, welke hervorming van het armwezen men moge wenschen, een betrouwbare statistiek den grond slag moet vormen. Niet alzoo begrijpt het De Standaard, die hier een aanslag bespeurt op de zelfstandigheid der kerk, en wel niet met ronde woorden adviseert de gevraagde opgaven te weigeren, maar toch zoo ernstig waarschuwt en zoozeer tot behoedzaamheid maant, dat haar advies noodzakelijkerwijze onwilligen in hun verzet stijven, welwillend gezinden afschrikken moet. Aldus o. a. laat zij zich uit „Wat nu van regeeringswege gevraagd wordt, ia een beleefd verzoek. Vriendelgk nadert men de kerken en noo- digt ze bv. nit haar armwezen te willen rege len en indeelen naar tabellen, door den burge meester toegezonden, en wel zoo goed te willen zijn, van deze ingevulde tabellen inzage te willen geven. „Aan zooveel vriendelgkheid weerstand te bieden, schijnt haast te veel voor het kiesch gevoel. „En toch komt het ons geraden voor, dat men ditmaal niet te grif in het inwilligen en niet te gul met zijn mededeelingen zij. „Als particuliere vereenigingen voor een we tenschappelijk doel mededeelingen vragen, steekt er geen kwaad in en is die gulheid en open hartigheid op zgn plaats. „Maar hier gaat het onderzoek uit van de regeering en dit maant tot bedachtzaamheid. „Immers, 't is geen geheim, dat in de mi- nisterieele bureaux plannen in de maak zijii, om de vrgheid der diaconieën nog meer te na te komen, dan dit dusver reeds het geval is. ,Er is telkens gesproken van centralisatie van het armwezen, en de wenschelijkheid is geuit, om ook de kerkelijke armverzorging in die centralisatie op te nemen. ,Dit nu kan niet anders uitloopen dan op denatureering van den dienst der barmhartig heid, en haar omzetting in gewone „armver zorging", en voorts op nieuwe inbreuk op de vrijheid en zelfstandigheid der Christelijke kerk". En tot besluit schryft zg „Zonder onheusch te zgn, zonden wg liefst niet meer antwoorden, dan dat men bepaalde vragen om inlichtingen gaarne in overweging zal nemen, om daarop naar bevind van zaken te antwoorden". Ons is dit alles al weer een staaltje hoezeer men op democratische anti-revolutionnairen re kenen kan voor noodzakelijke hervormingen. kl. de heer N. Rutgers van der Loeff, arts, en zulks voor den tijd van vijf jaren is de O.-I. ambtenaar met verlof D. A. Detmar, laatstelijk onderwgzer 2e kl. bg het openbaar lager onderwijs voor Europeanen en met dezen gelijkgestelden in N.-I., op zijn verzoek, wegens ïieke ongeschiktheid, eervol uit 's lands dienst ontslagen, met toekenning van pensioen UIT STAD ÉN PROVINCIE. Bij kon. besluit is benoemd tot comman dant van het algemeen depot van discipline to Vlissingen de kapitein W. G. Spronken, van het 2e regiment infanterie. Verder zijn benoemd: tot dgkgraaf van den Paulina-polder K. de G'hijne, tot lid van het bestuur der waterkeering van den calamiteusen .inna-polder L. Maas en tot gezworen van den polder Ooster- en Sir Jansland J. Zeyler. Volgens het deze week medegedeelde verslag van het hoofdbestuur van het Fonds ter aanmoediging en ondersteuning van den ge wapenden dienst in de Nederlanden blijkt dat in 1896 gecollecteerd is 21.203.08', waar van 899.11 in Zeeland. In Drenthe bedroeg de opbrengst 342.64; in Groningen 568.34s; in Limburg 755.69s; in Friesland ƒ1210.73'; in Overysel ƒ1419.54'; in Noord-Brabant ƒ1756.70; in Utrecht 1765.16; in Gelderland 3052.67'; in Noord-Holland 4034.74* en in Zuid-Holland 5397.73'. BEDFOEMIlfClM MZ. Bij kon. besluit; is de referendaris bij het dep. van marine S. Wolfson, op zijn verzoek, ter zake van 65- jarigen leeftgd, eervol ontslag uit zgne betrek king verleend, onder dankbetuiging; is bevor derd bij dat dep. tot referendaris de hoofd- commies E. V. F. Ahn, tot hoofdcommies de commies B. C. Ritz; en benoemd tot adjunct commies de eerste-klerken W. J. A. Schmidt en H. S. I8brücker; zijn benoemd tot adj.-insp. der dir. bel. enz. te Schiedam C. Valkhoff, waarn. adj.-insp. aldaar; te Rotterdam C. W. Bodenhausen, waarn. adj.-insp. aldaar; zijn benoemd tot ontvanger der dir. bel. enz. te Loosduinen c. a. O. Verhagen, ontv. te Loenen c. a.te Wageningen J. G. Lobry van Troostenhurg de Bruyn, ontv. te Schoonhoven te Medemblik c. a. R. van Schouwen, ontv. te Oude Touge c. a.; is bij het pers. van den geaeesk. dienst der landmacht benoemd tot reserve^fficier van gez. Niettegenstaande het weder gedurende de Pinksterdagen, vooral Dinsdag, ongunstig was, zgn door de tram Middelburg-Vlissin- gen in die drie dagen 9874 passagiers vervoerd. Bg deze gelegenheid mogen wij zeker wel ms wijzen op het gevaarigke van de manier van rangeeren op de Pottenmarkt alhier, wan neer de tram uit meer dan vier wagens bestaat en niet tot op de Markt kan doorryden, omdat dan de locomotief niet naar achteraan kan gebracht worden. In dat geval doet men dit op de Potten markt, maar dit geschiedt nog voor dat de uit Vlissingen meegebrachte passagiers zijn vertrokken, zoodat de locomotief zich dan te midden van hen beweegt. Het is waar: er is politietoezicht en er is iemand die vooruit waarschuwt. Maar is al die drukte niet te voorkomen, wanneer de machinist even wacht totdat alle inzittenden de tram en de plaats van aankomst hebben verlaten? In elk geval raden wg de passagiers aan uit te stappen aan de breede zijde van de Potten markt waar zij geen hinder van de locomotief zullen hebben. - De Société Royale la Gaite Choeurs uit Brussel heeft het voornemen den 17 Juli a. s. een bezoek aan Middelburg te brengen. Door den heer F. C. Rijnberg is wegenë hoogen leeftgd, ontslag gevraagd als secretaris ontvanger van het burgerlijk armbestuur en ontvanger bg de Ned. Herv. kerk te E11 e- woutsdg k. Tot laatstgemelde betrekking is door kerk' voogden en notabelen benoemd de heer E. A. van der Bent, burgemeester. TeBorssele overleed dezer dagen een ingezetene, wiens heengaan ruim 100 familie den in den rouw bracht m die gemeente. Een zeer, ongunstig bekend 71jarig man uit B r u i n i s 8 e is, onder verdenking ver* schillende diefstallen gepleegd te hebben, naar het huis van arrest te Zierikzee overgebracht. Hg heeft nog niet lang geleden de gevangenis verlaten, waarin hg, ook wegens diefstal, een jaar had doorgebracht. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Recktbank U Middelburgi Heden, (Vrijdag), zijn veroordeeld wegens landlooperijJ. A. de W., 50 j., laatst wo nende te Terneuzen, thans te Middelburg ge3 detineerd, tot 12 d. hechtenis en plaatsing in eene rijkswerkinrichting gedurende den tgd van 9 maanden; iefstalA. P. N., 10 j., en A. v. E., 10 j., beiden zonder beroep, Middelburg, thans alhier in hechtenis, ieder tot 6 m. gev. straf, met mindering der preventieve hechtenis; vernielingC. d. W., 15 j., zonder beroep, Goes, tot 5 b. s. 6 d. h., en C. F., 19 j., kleermakersknecht, Kruiningen (Hansweert), tot 3 b. s. 3 d. h.; en mishandeling: J. J., 15 j., boerenknecht, Grijpskerke, tot 1 m., en J. P. S., 26 j., kel derknecht, Middelburg, tot 14 d. gev. straf. VrijgesprokenC. P. K., 47 j., scheepsbe vrachter, Terneuzen,beklaagd van verduistering G. B. v. V., 22 j., slepersknecht, Ch. H., 16 j., zonder beroep, en J. L 24 j., werkman, allen Middelburg, beklaagd van mishandeling, en D. v. d. H., 31 j., landbouwer, Koewacht, be* klaagd van diefstal. Ter griffie van bovengenoemde rechtbank ia

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1