MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 128. 141® Jaargang. 1898. Vrij da 3 Juni. 8 Deze courant vorschgnt dagelijks, met uitzondering ran Zon- en feestdagen, f rijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 2 Juni 8 n. vm. 51 gr. 12 u58 er., av. 4 o. 50 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind buiig Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel Geboorte- dood- en alle andore familieberichten en Dankbetuigmgon van 1—7 rogels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per rogety Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertaotiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Middelburg 2 Juni. De beslissing. De twintig leden, die stemden tegen het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling van de wet op de nationale militie (afschaffing dienst- vervanging) waren de heeren Nolens, VanVIij- men, Michiels, Van der Kun, Smits van Oyen, Van den Bercb, De Kam, Harte, Dobbelman, Trnyen, Van Basten Batenburg, Mutsaers, De Ras, Loeff, Merkelbach, De Bieberstein, Kolk man, Van Dedem, Everts en Travaglino. De heer dr Schaepman stemde voor het wets ontwerp, evenals dr Kuyper, die de zitting weör bijwoonde en dus niet meer in Brussel vertoeft. De verklaring, door dr Schaepman afgelegd, over zijn stem bij art. 1, schijnt door de bla den niet juist te zijn weergegeven. Het Vad. schrijft ten minste De eindstemming over den persoonlijken dienstplicht liep zoo goed als parallel met de stemming over art. 1, dat eigenlijk de heele wet bevat. Zooals wij verwacht hadden, stemde de heer Schaepman voor de wet als voor art. 1. Dit zijn voornemen lag reeds opgesloten in de strekking zijn verklaring van Donderdag 11., terwijl hij volgens de Handelin gen zelfs bepaald heeft gezegd wij hadden het niet dus verstaan „bij art. 1 niet te hebben gestemd voor of tegen den persoonlijken dienst plicht, maar eenvoudig voor de wet en de daarin vervatte ontheffingen". Van deze verkla ring zullen zijn vrienden mogen zeggen: Les excuses sont faites pour s'en servirvoor ons is zy een bewijs, dat het de ware Schaepman niet was, die, bezwijkend voor de eer om altijd en onder alle omstandigheden op te treden als grootredenaar der partij en speculeerende op de kans om de hem ontglipte leiding,weer te mogen grijpen, te Utrecht als kampioen der plaatsvervanging oreerde en voorwaarden stelde. De overige katholieken stemden natuurlijk allen tegen en allen waren opgekomen, behalve de heer Vermeulen, die nog ongesteld is. Deanti- revolutionnairen stemden allen voor, behalve de heer Van Dedem, die, tot genoegen zeker zijner kiezers, ditmaal le courage de son opinion had en tegenstemde. De heer Van der Zwaag was niet opgekomen. Verder ontbraken de heeren Fokker en Macaré, waarschijnlijk elders bezig gehouden, Tak en Bastert. (De heer Pijnacker Hordijk ontbrak natuurlijk ook, terwijl er éen vacature is, van den heer Bablmann.) Zoo zagen de ministers Eland en Borgesius met 72 tegen 20 stemmen een wet aannemen, waarnaar het leger tientallen van jaren heeft ge haakt, waarvoor de liberale party onafgebroken heeft gestreden. Aan het wijze inzicht om al hun krachten op deze hervorming te concentree- ren en aan de met de jaren veel verbeterde party-discipline in de kamer, die niet meer op kleine verschillen groote maatregelen laat af stuiten, is dit schoone resultaat te danken. En alzoo zal met 1 September de plaatsvervanging tot het verledene behooren, als, waaraan niet te twijfelen is, de Eerste Kamer het voorbeeld der Tweede volgt. Want het verdient opmerking, dat een voorstel om de invoering der wet uit te stellen, in verschillende persorganen bepleit ©n door den heer Vermeulen min of meer aan gekondigd, is achterwege gebleven. De katho lieke party was blijkbaar verstandig genoeg niet geheel onnoodig een wisse nederlaag uit te lokken. Het lijdt wel geen twyfel, dat zij geen steun zou hebben gevonden, ook niet by - de geavanceerde elementen, al heeft ook een publicist, die als incarnatie der radicale begin selen kan gelden, maar wiens leiding door ra dicalen zelden gevolgd is, zulk een schijnher- vorming trachten goed te praten. Ook weten de katholieken wel, dat zij zich met gerust ge weten by de hervorming kunnen neerleggen, nu hun geestelijken en ordebroeders de voort durende vrijdom verzekerd is. En zoover zij er niettemin afkeerig van blijven, die afkeer zal wel slijten en de wet zal, zoo zij nog geen nationale wet is, wel een nationale wet worden." Wy willen dit laatste hopen. Er wordt echter altijd in deze hoog opge geven van de onverdraagzaamheid van hen, die uit het oogpunt van sociale rechtvaardig heid en uit billijkheidsgevoel tegenover hou derden, wier carrière ook gebroken wordt door den verplichten dienst, tegen deze vrijstellingen waren en biyven. Maar zijn niet eerder on verdraagzaam degenen, die voor zich zeiven alle voorrechten vragen en thans, nu aan hun verlangen is tegemoet gekomen, nog zelfs weigeren een goeden maatregel, in 's lands be lang noodig, tot stand te brengen? Tergimn ons niat, dan vertoeft de heer ypjdter om gezondheidsredenen buitenslands, Red. Dan leverde dr Schaepman ten minste eene gunstige uitzondering. Maar dat luide-doeu-weerklinken van de leuze der verdraagzaamheid kennen wij. Er staan weêr verkiezingen voor de deur. Men weet aan die zijde zeer goed dat de liberalen ieder vrij laten in zijn overtuiging, maar dan drage ook die overtuiging de duide lijke sporen dat zij eerlijk isdan toone men niet zich zeiven te zoeken en vooral dat men zelf verdraagzaam is tegenover andersden kenden door hunne gevoelens niet in een valsch licht te stellen! DE ZAAK ISRAELS IN DE TWEEDE KAMER. Hoewel wij den heer mr J, A. van Gilse erkentelijk zijn, dat hij ook in ons lagerhuis die kwestie ter sprake heeft gebracht, hebben wij ons niet voorgesteld dat zijne interpellatie eenig doel zou treffen. Hij zelf zal daaromtrent zeker ook geene groote verwachtingen hebben gekoesterd. Men liet hem vrij wel alleen staan. Trouwens, waar de minister van buiten- landsche zaken zich homogeen verklaarde met onzen gezant te Parijs, viel in deze niet anders te doen dan zich tot een eenvoudig protest te Agenten. Te Terneuzeu; M. de Jonge; te Botterdam: Nijgjï van Ditmar. Indische leger P. F. L. van Deutekom beval de kamer den minister van oorlog aan hem nog het normaal pensioen te vevleenen. Nadat nog andere conclnsiën waren aange nomen, besloot de kamer, op voorstel van den voorzitter, na afdoening van de reeds aan de orde gestelde ontwerpen (betreffende bet post- mailcontract met de Zeeland en de ry wiel be lasting) te behandelen dat tot wijziging van Hoofdstuk V der staatsbegrooting voor 1898 en eenige conclusiën van verslagen op regee- ring8bescheiden. Vermoedelyk Donderdag 9 Juni zal de vol gende openbare vergadering gehouden worden. Heden en volgende dagen sectïeonderzoek. „Nieuws, zegt Het Vad., kon de interpellatie weinig brengen dan alleen dit, dat het zoo op prijs gestelde voorrecht om certificats decoutumes te geven, de heer Israëls ook zal ontgaan, omdat toevalligerwyze aanleiding gevonden is de practijk in deze te herzien. De minister hield vol, dat de heer Israëls niet was gestraft, maar kon toch by onbevooroordeelen den in druk zeker niet wegnemen, dat is te werk ge gaan op een wijze, die, hoe hoffeiyk ook in den vorm, in 't wezen der zaak krenkend was waardigheid van Nederland. De interpellant. zeide het niet met ronde woordenmaar het was af te leiden uit zijn gansche uiteenzetting van de geschiedenis, dat het ontslag zoo onmiddellijk had moeten komen, omdat de gezant de belofte daartoe aan den Franschen minister van bin- nenlandsche zaken had moeten gevenna het dreigement der uitzetting. Daarin ligt het kern punt der zaak. Nu is het zeer wel te begrij pen, dat onze minister zieb wel wachten zal over zyn Franschen collega zich min gunstig uit te laten, maar het was de courtoisie toch wat al te ver gedreven nog te komen verklaren, dat die Fransche minister de zaak op zoo uit nemend hoffelyke wyze behandeld had Wat baatte echter het gepraat: de zaak maakte publiek al niet warm meer en in de Kamer ging ze uit als een nachtkaars." In het Hbld. zegt de schrijver van het kamer overzicht o. a. ,Het ligt niet in onze bedoeling in dit over zicht nader de kwestie te detailleeren. Over de vraag of de behartiging van de belangen van Nederlandsche onderdanen te Parijs veilig is in de banden van den heer De Stuers kan ieder het zyne denken. Dat de heer Van Gilse, hoewel onbevredigd, den strijd zou staken, omdat hij niet wilde medewerken tot het „aftakelen van dit ministerie", was te voorzien. Het ware mis schien beter geweest dat de afgevaardigde uit Sneek een stryd, dien by toch niet met succes kon voeren of volhouden, niet opnieuw had ge opend. Tot onze regeering zouden wij echter dit willen zeggen: Geheel buiten zijn schuld is de heer Israëls in meer dan éen opzicht benadeeld door een maatregel (nu twee maatregelen), door de Nederlandsche regeering te zijnen opzichte genomen. Zonder de bedoeling hem leed te doen of te straffen genomen, moeten die maat regelen in de omgeving, waarin de heer Isra ëls verkeert, noodwendig toch den indruk wek- dat hy is weggejaagd uit een voor hem eervolle positie. Welnu dit is uit het debat opnieuw gebleken die indruk rust op een misverstand. Zou het nu niet op den weg van onze regeering liggen maatregelen te nemen om dit misverstand uit den weg te ruimen Den heer Israëls op eene andere wijze dank te betuigen voor bewezen diensten, dan door een overhaast ontslag en het ontnemen vangelde- lyk voordeel Ons dunkt dat moet een recht vaardig man als de minister De Beaufort wil len. En als hij het wil, dan staan hem eiken dag de middelen ten dienste dien wil uit te voeren. Indien in deze richting de oplossing gezocht werd van het geschil, dan waren alle partijen tevreden; dan ware de zaak uit de wereld". Waarop de scbryver hier zinspeelt, is ons niet duidelijk. Door de kamer zijn nog aangenomen het wetsontwerp betrekkelijk de vergelding van tijdelykë diensten mét pensioen en eenige con clusiën van verslagen op regeeringsbescheiden. I Inzake den Xe luit. der infanterie van bet EEN GOEDE MAATREGEL. Te 's Gravenhage bestaat de te waardeeren regel, dat minderjarige gevangenen, die uit de gevangenissen aldaar worden vrygelaten, ter beschikking worden gesteld van den hoofd commissaris van politie, die ze onder geleide van de politie naar hunne vaders of voogden laat overbrengen, op kosten van het rijk. Dit verdient vermelding in verband met den op de jaarvergadering van de Vereeniging tot Zedelijke Verbetering' van 'Gevangenen uitgespro ken wen8cb, dat het rijk de ontslagen gevan genen op zijne'kosten zou tèrugbezorgen naar hun woonplaats of de plaats, waar zy zich wenschen te vestigen. Het schijnt dus, dat geen wettelyke of administratieve bezwaren aan zulk een regeling in den weg staan. In elk geval is het nu ook elders te probeeren. Uittreksel uit het zakboekje van een zeer oppassend milicien van de lichting 1897. In dienst gesteld 4 Maart 1897. Langdurig winterverlof van 31 Dec. 1897—28 Febr. 1898. Met groot verlof vertrokken 28 Febr. 1898. kleëdingfuntis kómen de navuigehóe posten vo'or: 1. Aanschaffing van kleeding en uitrusting f 63.65 2. Reparatiën aan schoeisel 7.23 3. Idem aan kleeding enz. 3.12 Totaal f 74.00 Op de creditzyde: 1. Toelage voor eerste uitrusting f 20.00 2. Dagelij kscbe toelagen voor verstrekking en onderhoud 32,45 3. Inhouding op de sold| 6.12 Totaal f 58.57 Blijft schuldig aan het kleedingfonds f 15.43 Van commentaar zullen wy ons voorshands onthouden, omdat wij ons voorstellen nog meer dere zakboekjes te raadplegen en den zakelijken inhoud er van openbaar te maken. Slechts dit éene ter verduidelyking. Van den postinhouding op ^e soldij wordt niet miüder dan f 3.30 gevormd door de zoo genaamde eerste korting, nl, in bet tijdvak 10 Maart— 1 Juli 1897. Dat is dus nog meer dan wij bij onze becijferingen hadden veron dersteld. Gewetens wordt wakker 1 (Arnh. Crt). Rijwielbelastlrig. Door de vereeniging De "Rijwielindustrie is een adres gericht aan de Tweede kamer, enkele opmerkingen bevattende over de voorgestelde rijwielbelasting. Het adres weerspreekt, dat de gemiddelde verkoopwaarde van een rywiel 130 a f 140 bedraagt; over het algemeen worden de ma chines, in de tweede hand overgaande, slechts met een derde of vierde van den oorspronke- lijken prijs betaald. En toch zullen deze volgens het ontweip belastbaar zyn met 2 in hoofdsom. Adressante meent, dat dit een nadeel igen in vloed op den omzet der rijwielen zal hebben. Zij acht het begrijpelyk dat, zoolang het bezit van een rijwiel een zekere gegoedheid kon doen veronderstellen, de fiscus zich niet weerhouden kon zijne oogen naar het rijwiel te wenden, maar nu het rywiel meer en meer komt in gebruik bij alle klassen van het volk, en voor eiken prijs een rijwiel te verkrijgen is, nu heeft i. de grondslag rijwielen zijn reden van be staan verloren en zal de belasting worden een druk voor de kleinere beurzen en een belem mering voor handel en industrie. BENOESONGM ENZ. Bij kon. besluit is goedgekeurd dat het on derwijs in de Hoogduitsche taal en het schoon schrijven aan de R. H. B. S. te Winterswijk, gedurende den cursus 1898/99 zal worden op gedragen aan mejuffrouw J. C. de Bruin, on derwijzeres te 's Gravenhage. Ons Hof heeft voor drie dagen den lichten rouw aangenomen wegens het overlijden van den Aartshertog Leopold van Oostenrijk. UIT STAD EN PROVINCIE. Met genoegen vermelden wij, dat aan de koninklijke maatschappij De Schelde te VIis- singen twee belangrijke bestellingen zijn ge daan. En de maatschappij Nederland te Am sterdam 6n de Rotterdamsche Lloyd te Rotter dam bestelden bij die maatschappij een nieuw stoomschip voor hun maildienst op Java. De heer E, Helder alhier heeft zijD photograpbi8ch atelier in de Langedelft eeD verandering doen ondergaan, waardoor het bezoek eraan zeer wordt vergemakkelijkt eD de inrichting een groote verbetering kreeg. Een zonder inspanning te beklimmen trap voert langs een licht portaal naar een eenvoudig kleedvertrek en verder naar een vroolyke, net ingerichte wachtkamer. De toegang naar het atelier is eveneens zeer verbeterd en dat lokaal, flink verlicht, biedt thans zooveel rnimteaan dat daar ook tamely ke groote groepen geno men kunnen worden. Daarvoor is de heer Helder, die, bij de ver bouwing van zijn huis, ook de completeering van zijn instrumenten id het oog hield, uitste kend ingericht. Dat hij dit ook is voor het vervaardigen van gewone portretten ia alge meen bekend, evenals dat hij voor het ver vaardigen van afbeeldingen van gebouwen en bet maken van stads- en landgezichten een goeden naam heeft. Het aantal door het centraal-bureau van de telefoon gedurende de maand Mei tot stand gebrachte aansluitingen bedroeg te Middel- urg 1893. Toen de heden morgen vertrekkende dag- boot Duitschland de haven te Vlissingen zou verlaten, sprong een Engelsch officier, die in het Hotel Zeeland aldaar gelogeerd is en zijn broeder aan boord gebracht had, te water om te voorkomen de reis te moeten mêemaken. In minder dan geen tijd. was een boot ge- VjTfiIFeii'3V»i de !uilP van een der sloepen kot-Ier, BOUijpyv.TiniliimanAan ger opgepikt. Met ingang van 1 dezer zijn bij het i Belgisch loodswezen te Y lis sin gen benoemd: tot sloeproeier de matroos van het licbtBihip Wielingen P. F. Vlietinck; tot matroos aan boord van genoemd lichtschip de matrozen van den maildienst te Ostende F. F. Timmer man en L. H. Gonsales; en tot loodsleerlïng ij bet loodswezen te Ostende de matroos van dat lichtschip A. F. Velghe; terwyl de loods- leerlingen D. Baillieul en E. L. E. J. Corneau in hunne zelfde hoedanigheid, de eerste naar Antwerpen en de laatste naar Ostende zyn overgeplaatst. Thans is bepaald, dat de goedkoope re tourbiljetten naar Londen via Vlissingenin Juni, Juli, Augustus en September, in plaats van 8, tien dagen geldig zullen zijn. De reizigers, voorzien van deze biljetten, mogen ook op de terugreis eenmaal de reis afbreken. Omtrent het, in 'tkort reeds gemelde, ongeval, het tjalkschip De jonge Willem over komen, meldt men ons nader uit B r u i n i s s e: Dit schip, groot 150 ton, schipper Z. van Laar, te huis behoorende te Rotterdam, gela den met 70 last steenkolen van Rurhort naar Bergen op Zoom, ia Dinsdag morgen, onder zeil, in het Noordergat onder Oadetonge op een onzichtbaar wrak gestooten, waardoor drie voegboorden gesprongen zijn, zoodat het veel water maakte en beslist zou gezonken zijn, in dien niet toevallig een sleepboot aldaar stoo- mende was geweest, die de eerste bu'p ver leende om het op de slikken van Bruinisse te brengen. Inmiddels werd door een 15 tal vletters een groot deel der lading overgeno In Bteeds zinkenden staat kwam het daarna by de haven alhier behouden aan. Het schip is niet de lading wel verzekerd. Men meent,In verband met het voorgevallene, i mogen verwachten dat gemeld wrak opgezocht en van een doelmatig verkennings- teeken zal worden voorzien, teneinde verdere onheilen te voorkomen. van den overledene, die dankte voor de laatste eer, aan dezen bewezen, en voor de hulde,ge bracht aan zijne nagedachtenis. Hij bracht voorts in herinnering den korten levensloop van den overledene, wiens huwelijk hy voor omstreeks 5 jaren bad ingezegend. (Tem. Ct.) Te Sas van Gent is tot lid van den raad gekozen de heer D. van den Bergh met G8 stemmen. De heer P. A. Bokstael bekwam er 46. Drie biljetten waren van onwaarde. LANDBOUW. Woensdag hield de afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteelt in Zeeland eene algemepne vergade ring in de gemeente Oostburg. Als eenig punt van behandeling in deze vergadering, die werd gepresideerd door den heer De Bruyne de Die en bijgewoond door 7 bestuurs- en 45 gewone leden, stond op de agendaVerplichte hengstenkeuring. Alvorens deze zaak in bespreking te brengen deelde de voorzitter mede, dat zich voor den landbouwcursus hadden aangemeld 47 leerlin gen dat dit groote aantal het beötuur had doen beslaiten den cursus zoo mogelijk te splitsen en wel in éen te IJzendijke te houden en een andere in Oostburg. Tot dat doel was reeds met de besturen der beide gemeenten in overleg getreden. Na voorlezing der gehouden briefwisseling en der stukken, op de hengstenkeuring betrek king hebbende, werd namens het bestuur voor gesteld zich vanwege de afdeeling uit te spre ken vóór het verbod, afgekeurde hengeten tot den dienst toe te laten. Met 26 tegen 21 stemmen en 2 onthoudingen werd dit voorstel aangenomen. Hierna werd door den heer K. J. A. G. Gollot d'Eicuvy van Honteniase een voordracht gehouden over de oprichting eener coöperatieve beetwortelsuikerfabriek in bet voormaLlg vynw gevolgd, waarna de Bpreker op verschillende tot hem gerichte vragen inlichtingen verstrekte Algemeen bleek de vergadering in beginsel met eene dergelijke fabriek ingenomen, doch van de gelegenheid tot voorloopige toetreding werd slechts luttel gebruik gemaakt. KERKNIEUWS. Door den bisschop van Haarlem is be noemd tot kapelaan te Middelburg de heer W. F. Roozen. Volgens bericht uit Rome heeft de Paus zonder nadeel voor zyn gezondheid de geheel© plechtigheid bijgewoond der wyding van kar dinaal Pisca tót aartsbisschop van Napels. Deze plechtigheid, in de Sixtijnache kapel, be gon te 9 uren en eindigde om 12. LETTEREN EN KUNST. Belang en Recht, redaotrice mej. Henr. van der Meij, bevat in zijn nommer van 1 Juni; De Vereeniging tot Verbetering van den Maat- schappelijken en den Rechtstoestand der Vrouw in Nederland door J. d. B. K. - Een Aeieri- kaansch Socioloog over de Vrouwenkwestie. II, door Welmoet W. Francken-Dyaerinck. Pensi oenleeftijd voor Onderwijzeressen door Ida Heijermans. Petisioensregeling en. nog watj door M. V. B. Een praatje over de aanstaande Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid ilóor Z. Ohdefwjs-Krjniek door H. Verscheidenheden enz. In hgt Ostend theater te Berlijn wordt thans gespeeld een stuk, getiteld Auf Suma' tra oder Die Hollander in Atchin, tekst van Cassmann, muziek van F. Krause. Te Temeuzen is Woensdag morgen begraven de heer J. Bertel, tot vóór korten 'tyu gemeente-bouwmeester aldaar. Op de begraaf plaats sloten zich bij den stoet van vrienden en familie aan de leden van den raad. Namens hen nam de heer Van IJsselsteyn by de opende groeve het woord, verzekerende dat het den raad eene behoefte is om te verklaren, dat hij het heengaan van den beer Bertel betreurt. Deze toch was een ijverig, getrouw en eerlijk- ambtenaar, die zoolang mogelijk zijn plicht; getrouw bleef, tot aan den avond zijns levens zijn te zeer ondermijnde krachten hem nood zaakten zyn ontslag te nemen. Met-leedwezen heeft toen het bestuur der gemeente dien ge trouwen ambtenaar haren dienst zien verlaten. Daarna werd het woord-gevoerd door den heer F. Hage, predikant te Wolfaartsdijk, oom Verschillende Berichten. De voordracht voor hoofd aan de leer school der meisjes-kweekschool voor dames te Groningen bestaat uit de dames: J. Borgmanj GorinchemJ. Anama, Groningen C. Slinger voet Ramondt, AmsterdamA. Buwalda, Gro ningen, en J. Wouters, Groningen. In ons land is thans ook met het oog op de inhuldigingsfeesten aangekomen de sultan van Siak. Burgemeester Vening Meinesz presideerde Woensdag weêr de zitting van den Amster- damscben gemeenteraadhy had zyn rech terhand echter m eèn doek. De middagzitting van den raad werd geheel va beslag genomen door het voorstel van. B. en W. tot-den bouw eener nieuwe stad drukkerij ea het hiermede iu verband staande voorstel van deheeren. J. A. Wormser én J. - F. M. Sterck, öiü' niet o vér tegaan tot dón .bouw eener niéuwe stiuisdrukkerij, maar één commis sie .uit' deAraad te benoemen, aan Welke op gedragen- wordt het ontwerpen vafi een publieke aanbesteding van het- drukwerk der gemeente. Over dit laatste voorstel staakten de si

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1