Verschillende Berichten. Zoutclande, W. d. V.. Ooatkapelle, tot f 5 b. s. 2 d. h.dronkenschap op een spoorwegstation G. J. L. T., Vlissingen, tot f3 b. s. 2 d. h.; spelen met dobbeJsteenen om geldJ. B. W., J. J. F. S., Middelburg, tot fib. s. Id. h.rijden met een middel van vervoer over ecu wandelwegJ. J. B. v. B., Middelburg, tot f 1 b. s.l d. h.; rijden met een middel van vervoer over een klinkerpad: J. G'. B., Middelburg,tot 1' 2 b. s. 1 d. h.komen binnen de afpalingen van bet exercitie plein te Middelburg: A. J. F., J. d. B., Middelburg, tot f 1 b. s. 1 d. h. zich tegen het goedvinden van den bewoner ophouden op een stoep: J. F. G., Middelburg, tot f 1 b. s. ld. h.als bestuurder van een voortuig zich niet gedragen naar de door de politie gegeven bevelenL. v. W., Middelburg, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.werpen van beer op deu openb. wegP, J. d. P., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h.wateren buiten de bakkenC. 't G., Vlissingen, tot f 1 b. a. 1 d. b. als tapper niet zorgen dat zijne lokaleu te mid dernacht gesloten en ontruimd zijnJ. S., Vlissingen, tot f 5 b. s. 3 d. h.; als bezoekers eener tapperij zich niet voor of op het sluitings uur daaruit verwijderenJ. B., A. v. W., L. F. G., Vlissingen, tot f3 b. s. 1 d. h. Veder wegens dronkenschapD. K., A. J. M., Middelburg, M. W. v. d. O., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., C. G., Domburg, D. K., Ar- nemuiden, tot f 2 b. s. 2 d. h.J. J. H., Vlis- Bingeu, tot f 3 b. s. 2 d. h., A. v. H., Arne- muiden, tot f D b. 8, 3 d. h,, J. C. S.; Vlissin gen, J. L., Arnemuiden, P. G., Westkapelle tot 2 d. h., P. A. N., Arnemuiden, tot 2 X 2 d. h., P. K., P. S., Domburg, tot 3 d. h. Bekrachtigd is het vonnis, op den 9 Maart 11. tegen den beklaagde J. K., Middelburg, bij verstek gewezen, waarvan de beklaagde was gekomen in verzet. Dinsdag is door den Hoogen raad ver worpen het cassatieberoep van den kleeder maker H. J. de Beer, te Leiden, wegens den bekenden kindermoord aldaar veroordeeld tot acht jaar gevangenisstraf. Binnenkort zal aan het departement van justitie werkzaam worden gesteld een techno logisch ambtenaar, die o.a. belast zal worden met de keuze en beoordeeling van den arbeid der gevangenen. Bij de verkiezing voor een lid der Tweede Kamer in het hoofdkiesdistrict Tilburg (vaca ture wijlen mr Bahlmann) zijn als candidaten opgegeven de heeren A. H. A. Aarts, F. P, J. M. van Dooren en J. F. Jansen. Te 's Hertogenbosch overleed, in den ouderdom van 74 jaar, de heer mr J. H. C, Cazius, sedert 11 December 1875, raadsheer in het gerechtshof aldaar. Zeer gelukkig voor de werklieden, werk zaam op de boekdrukkerij, voorheen gedreven door de commanditaire vennootschap H. C. A. Thieme te Nijmegen, is deze thans in eigendom overgegaan aan de firma G. J. Thieme te Arnhem, die de zaken op den ouden voet zal voortzetten. Uit Lissabon wordt gemeld, dat wegens de hulde van Nederland aan Portugal, aan het Nederlandsch oorlogsschip Evertsen een bijzondere eer is tej beurt gevallen, door de benoeming van alle officieren in de orde van St. Benoit d'Aviz. Te Zevenbergen zijn in den nacht van Maandag op Dinsdag twee schuren met de zich erin bevindende landbouwgereedschappen door brand vernield. Men denkt aan kwaadwilligheid. Het Zeeuwsche schip met steenkolen, dat den 13n Mei jl. door aanvaring op de Merwede, nabij Gorinchem, is gezonken, is thans gelicht. Dinsdag ochtend is te Rotterdam op het Oostvestplein een 76 jarige, stokdoove man door een beladen sleperswagen overreden. Naar het ziekenhuis gebracht, overleed hij daar des middags. Zaterdag avond heeft te Stolwijk iemand zijn broeder, een oppassend huisvader, onver hoeds, met een scherp voorwerp men meent een halve schaar een geduchte wonde boven het hoofd toegebracht. Waarschijnlijk zal de man zijn oog voor altijd missen. Aanleiding was dat de huisvader zijn broeder geen geld wilde geven, waarom deze vroeg. De dader is in arrest genomen. Te Rhoon is Dinsdag ochtend een bak kerij met huis en schuur totaal afgebrand. Een slagersknecht in de residentie heeft een hond met een vleeschhaak de tong uitge rukt, zoodat het dier moest worden afgemaakt. Natuurlijk wordt de wreedaard vervolgd. Ja vier en twintig uren tijd is te Noord- wijk-binnen driemaal brand geweest. Twee rietschelven en een hooiberg brandden af. Men denkt aan kwaadwilligheid. Te Amsterdam is Dinsdagochtend een looper in het gebouw der Twentsche bank 700 ontstolen. De man bemerkte het ver lies terwijl hij het gebouw verliet, zoodat men terstond alle personen, die zich voor de loket ten in de vestibule bevonden, kon fouilleeren. Het geld kwam echter niet te voorschijn. Een negenjarig zoontje van een Volen- dammer schipper zag in de verte het vaartuig van zijn vader uit zee terugkeeren en liep reeds naar de haven om hem te verwelkomen. Zonder door anderen gezien te worden, geraakte het knaapje in de haven, en juist toen zijn vader deze binnenzeilde, kon hij aanschouwen, dat men het lijk van zijn zoontje ophaalde. Maandag ochtend werd op een weg onder Haamstede midden op de rails van den tram weg een 70 jarige vrouw in bewusteloozen toestand gevonden, die aan geeuwhonger lijdende was. Door voorbijgangers spoedig ge holpen en nadat haar tevens het noodjge voedsel was toegediend, kwam zij al spoedig tot haar bewustzijn, waarop zij meedeelde, dat zij de reis van Kampen te voet had afgelegd, om haar eenigen zoon, die te 's Gravenhage ziek lag, te gaan bezoeken. Zij zag er zeer knap uit; door eenige omstanders werd haar eenig geld verschaft, en door een inmiddels verschenen veldwachter een tramkaartje tot Leiden Te Helpman, dicht bij Groningen, is Za terdagavond een stoom- en windkorenmolen met al wat er in was verbrandalleen twee paarden zijn gered kunnen worden. Het aan wezige meel, een waarde vertegenwoordigend van ongeveer f 5000, was voor f 2500de molen zelf voor 5000 verzekerd. De losse goederen waren niet verzekerd. Alleen de muren zijn blijven staan. Vermoedelijk door het wegwerpen van een brandende sigaar is te Donkerbroek brand in een bosch ontstaan. Het vuur verspreidde zich snel in het veld, met lange heide begroeid. Door spoedige hulp heeft men, daar het geluk kig stil weer was, het vuur kunnen dooven, waardoor groote schade is voorkomen. Te Sneek is Pinkster Zondag een lï-jarige jongen, die onder het rijden op de tram was ge sprongen, gevallen en overreden. Beide boenen werden hem verbrijzeld en na weinige uren bezweek hij. Te Herwgnen wordt de postbode tusschen die gemeente en Gorinchem sedert eenigen tijd bij zijn bestellingswerk steeds gevolgd door een duif, welke, zoodra hij des .avonds weer te Gorinchem aankomt, terstond naar Her wijnen terugvliegt. Zoolang de man aan het brieven- bestellen is, big ft de duif gestadig om of bij hem. Zelfs wanneer hij hier of daar een huis moet binnengaan, gaat de duif mede. Dat de duif den man goed kent, blijkt hier uit, dat, wanneer een enkele maal een plaats vervanger den dienst verricht, zelfs in (le klee ding van postbode, het duifje dan niet mede- gaat. BIDDEN IN DEN RAAD. Door een vijftal raadsleden te Koliumerland was een voorstel ingediend om de raadsverga deringen voortaan met gebed te openen, en zij hadden bij dat voorstel een memorie van toe lichting gevoegd. De burgemeester had een nota van bedenkingen geschreven, waarin aan neming van het voorstel werd ontraden. Bij de behandeling dezer zaak in de jongste raadsvergadering zeide de voorzitter dat hij groote bezwaren had, een gebed uit te spreken, dat anderen voor hem hadden opgesteld, waarop een dergenen, die het voorstel gedaan haddeo, een motie indiende, om het voorstel ter zij te leggen, wijl bij aanneming den voorzitter iets werd opgelegd, waartegen deze gewetensbe zwaren heeft en waardoor hij noodeloos zou worden gekrenkt. Die motie yerd met 6 tegen 5 stemmen verworpen en daarna het voorstel aangenomen. Ofschoon de voorzitter mededeelde dat hij weigerde formulieren uit te spreken, die door een ander zijn opgesteld, werd toch met 6 te gen 5 stemmen het gebed als volgt vastge steld „Almachtige God, wij bidden U, die de bron zgt van alle kracht en wijsheid, schenk ons ook kracht en wijsheid, om werkzaam te zijn in het belang der gemeente." De voorzit ter verklaarde nu beslist het formulier niet te willen uitsprekende raadsleden moesten zich desnoods dan maar tot de IJooge regeering wenden. Toen werd een middenweg gezocht en een voorstel gedaan, dat met 9 tegen 2 stemmen werd aangenomen, om den secretaris het gebed te doen lezen. Aanvangende 24 Juni, wordt te Antwerpen een dagelijksche pleizierdienst geopend met de boot Brings KingDeze zal beurtelings Blankenberghe, Duinkerken en Vlissingen aan doen. Een 90tal muziekgezelschappen hebben zich doen inschrijven voor het bestendig festi val, dezen zomer te 03tende te houden. Onder die gezelschappen komen o. a. voor Werkmans vriend van Vlissingen en Oefening baart kunst van Philippine. Voor de 3e maal sedert hij de teugels van het bewind in handen heeft, zal koning Leopold een officieel bezoek aan Ostende brengen. Dit zal geschieden den 29en Juni a. s. ter gelegen heid van de le steenlegging der aldaar uit te voeren havenwerken. Luisterrijke feesten zul len bij die gelegenheid aldaar plaats hebben. De oorzaak van het onheil op de Schelde ligt in het duister. Dr Flahou, die verdronk, was burgemeester van den Doel, 35 jaar en vader van vier kinderen. De politie te Antwerpen tracht een die vegge op te sporen, die in die stad voor niet minder dan tienduizend francs aan juweelen gestolen heeft. Dr Kuyper, die door een ongemak aan den mond geplaagd wordt, moet een operatie ondergaan. Hij vertoeft te Brussel. Terwijl een vrouw te Brussel haar avond maal gereed maakfe, ontplofte een petroleum- komfoor, waardoor de arme in een oogwenk van onder tot boven in vlam stond. Zij snelde naar hare slaapkamer en poogde, door zich op haar bed te rollen, de vlam uit te dooven. Maar daardoor maakte zij de zaak nog erger, daar nu ook het bed en de gordijnen vuur vatten, zoodat, toen de buren toesnelden, heel de kamer in brand stond. Nadat het vuur in haast was uitgedoofd, werd de vrouw ster vend naar het gasthuis gebracht. Te Alengon is eene uit de kerk komende vrouw van 76 jaar door een achttienjarigeD wielrijder overreden en zoo deerlijk gevallen, dat zij eenige uren later den geest gaf. De wielrijder kwam van eene belling en bad zijue vaart niet kunnen stuiten, daar zijn rem ge broken was. De lijken der slachtoffers van de mijn ramp te Frameries zijn op een na alle gevon den en terstond begraven. Te Kirk Yetholm heeft Maandag een kroningsplechtigheid plaats gehad, en wel die van den koning derSchotsehe zigeuners. Voor 14 jaar was de kroon overgegaan op een knaap, die nu met veel plechtigheid gekroond is. Na afloop daarvan maakte de vorst een toertje in een rijtuig, bespannen met 10 ezels, terwijl zijn gevolg eveneens op ezels was gezeten. Iets nieuws voor naar belasting zoekende gemeentebesturen. Te Münster besloot de raad een balkonbelasting te heffen. Voor een enkel balkon moet 75 mark, voor een daarboven gelegen balkon 50 mark betaald wordeneen erker wordt met 200 mark en een daarboven gelegen balkon met 50 mark belast. De belasting wordt maar éénmaal gehevende reeds aanwezige balkons en erkers zijn vrij van de nieuwe belasting. Een eenjarig vrijwilliger van het derde Brandenburgsche treinbatailloD, in Spandau in garnizoen, kreeg verlof naar zijn geboorteplaats Berlijn, doch keerde, toen zijn verloftijd ver streken was, niet terug. Hg werd spoedig daarop gearresteerd en streng gestraft. Aan zijn vader deelde hij toen mede, waarom hij niet naar zijn bataillon was teruggekeerd. Jlij zeide dat hij met zijne middelen zijne noodzakelijke uit gaven, vooral voor geschenken aan onderoffi cieren, niet meer kon bestrijden. Hij deelde ook de namen van een aantal onderofficieren- en wachtmeesters mede, die geschenken hadden aangenomen en van eenjarigen, die deze gege ven hadden. De vader diende een aanklacht in bij den commandant en daarop zijn meer dan dertig onderofficieren en eenjarigen met 3 tot zeven dagen arrest gestraft. Bij Luzern reed een trein midden onder een groep wegwerkers; zeven man werden terstond gedood; verscheidenen werden gekwetst. Volgens een Reuter-telegram uit Buenos- Ayres toont de officieele statistiek aan, dat de voor uitvoer beschikbare graanvoorraad vier honderdduizend ton bedraagt. EEN POPPENTENTOONSTELLINC. Eerstdaags wordt zulfc eene tentoonstelling geopend te Neuwied en wel door Carmen Sylva, de koningin van Riunenië (prinse3 van Wied), natuurlijk voor een liefdadig doel. Drie spoor wagens met poppen en wat daarbij behoort zijn uit Bucharest onderweg, bevattende prach tige verzamelingen uit Roemenië. Tal van poppen in nationale kleederdrachten zijn door de koninginnen van Zweden en van Italië ge zonden. Uit Rusland, Servië, Frankrijk en andere landen zijn mede groote ladingen on derweg. Deze tentoonstelling belooft dus een wonder van fraaiheid en volledigheid te worden. Maatschappij tot nut van 't algemeen. Amsterdam, 1 Juni. Onder leiding van den heer P. H. Hugenholtz jr., voorzitter van het hoofdbestuur, wordt heden en morgen de 112e algemeene vergadering ge houden van genoemde maatschappij. Aan de openingsrede van den heer Hugen holtz is het volgende ontleend Na de afgevaardigden het welkom te heb ben toegeroepen, zeide hij geen lange rede te zullen houden, doch enkel eene gedachte aan de vergadering ter overweging te willen ge ven. En die betrof het overgangstijdperk, waarin de Maatschappij zich bevindt, een natuurlijk en noodzakelijk gevolg van de crisis, welke de groote maatschappij doorleeft. «Gist" is op elk gebied, vooral op sociaal terrein, teeken van onzen tijd. Niemand kan er zich aan onttrekken. Te paren een diep gevoel van onvoldaan heid over onze kranke samenleving en vurig verlangen naar een ideale toekomst, met prac- tisch ingrijpen in het heden, dat is, volgens spreker, de zware eisch welke ook aan deze maatschappij gesteld wordt. Ook zij heeft geleerd: „andere betere dra den in het maatschappelijk weefsel in te weven." IJverig heeft zij zich daartoe aan het weef getouw gezet en stelde zij in de laatste jaren het sociale deel van haar programma steeds meer op den voorgrond. Dat bewees de agenda der vorige vergadering en de rapporten, door onderscheidene commissiën uitgebracht. Maar ook de beschrijvingsbrief voor deze bijeen komst, geeft duidelijk blijk, dat sociale her vorming daarin schering en inslag zijn. Op zeer vele gewichtige punten dient bedachtzame critiek te worden uitgeoefend door de verga dering, het hart der maatschappij. Maar toch bestaat er scherp contrast tusschen het hart en vele leden van dit maatschappelijk lichaam. Er zijn departementen die een krachtig leven openbaren, doch er zijn ook die hoogstens blijven wie zij waren, en met moeite een kwij nend bestaan voortsleepen. Bij de voordrachten worden bij voorkeur gekozen die onderwerpen, welk 't meest een onzijdig en onschuldig karakter hebben. Voor Toynbee-werk werd 2500 gevoteerd, met f 500 kon men vol staan. Volksbanken werden dit jaar met geen enkele vermeerderd. En is dit niet voor een deel te wijten aan de geringe belangstelling in vele departementen? En is het niet een bewijs, dat de Maatschappij in de schatting der groote menigte min of meer verouderd is? De diagnose van een kwaal valt gemakke lijker dan haar genezing. Toch ligt het groote geneesmiddel hier onmiddellijk voor de hand 't is een krachtige herleving van het gevoel onzer zedelijke gemeenschap, een innig besef van onderlinge solidariteit; 't is de erkentonis dat, gelijk de sociale kwestie in den grond eene ethische is, zoo iedere vereeniging, die iets tot hare oplossing wil bijdragen, bovenal een hoog zedelijk karakter moet vertoonen. Ons land staat in het gewichtig inhuldi- gingsjaar voor groote en omvangrijke vragen. Het werkprogram der tegenwoordige regeering eischt ons aller belangstelling en sympathie. Nieuwe bronnen, ook voor het streven der Maatschappij tot Nut- wn 't algemeen worden geopend. Aan ons allen staat het haar te doen ontwaken tot nieuwe levenskracht. Doch zullen wij nieuwe draden in het weefsel trach ten in te weven, dan heersche er onder de wevers zelve eendracht, de onmisbare voor waarde tot krachtige samenwerking. En dan neme onze Maatschappij Schleiermacher's woor den tot de hare: „Nimmer zal 't mij aan fris- schen levensmoed ontbreken. Mijn wil zal krachtig blijven en mijn phantasie levendig. Nooit zal de gloed mijner liefde verdooven. De zoo gevreesde zwakheden van den ouden dag wil ik niet zien. Ik doe een gelofte, dat ik elk bezwaar, waardoor bet doel van mijn bestaan niet gedrukt wordt, zal gering schatten. Ik zweer mij zelf een eeuwige jeugd." Met dien vurigen wensch open ik deze ver gadering. (Applaus.) Uit het verslag van het hoofdbestuur aan gaande den staat der Maatschappij en zijn ver richtingen, gedurende het afgeloopen jaar, stippen wij aan: Volgens de laatst ontvangen opgaven be draagt het aantal leden en begunstigers nu ongeveer 13455, met 11 vereenigingsleden, 280 eere- en 28 algemeene leden. Het getal leden is derhalve met 20 toege nomen. Een departement Emmen herrees uit zijn asch, terwijl de departementen Aruba, Breukelen en Velzen werden opgeheven. De rekening over 1896/97 sluit met een na- deelig saldo van ƒ1430; gunstiger dan geraamd is, daar op verschillende posten der begrooting minder werd uitgegeven dan was geraamd. Ook droegen legaten van H. J. de Ridder te Hel- levoetsluis en mej. J. H. Veder te 's Graven hage, elk van 1000, daartoe bij. De afwikkeling van de nalatenschap Hamel berg vordert zooveel tijd, dat het juiste bedrag van het aan de Mij. toekomende nog niet kan wor den opgegeven. Het proces over betaling van successierechten, verschuldigd, werd ten nadeele der Mij. beslist, zoodat een aanzienlijk bedrag aan 's rijks schatkist is te voldoen. Het met vruchtgebruik belaste bedrag, dat uit de erfstelling van mevr. de wed. dr F. W. B, vau Bell, geboren I, N. I. Brown, aan het schoolfonds ten goede is gekomen, beloopt 38.000 kap. nominaal, ingeschreven op het Gr. B. 2Va pet N. S. Het onderzoek naar drankmisbruik in de departementen gaf geen aanleiding aan het hoofdbestuur om ten opzichte van de drank bestrijding eenig voorstel te doen. Het rapport der commissie van onderzoek naar de werking vau het leerlingwezen zal spoedig gereed zijn. Het Nederlandsch Volksliederenboek heeft nog steeds veel aftrek. Een derde druk van den grooten bundel is ter perse. Van de 500, beschikbaar gesteld voor middelen om het tot stand komen vau plaatse lijke volksbanken te bevorderen, is niets uit gegeven. Geen enkele aanvraag om subsidie werd gedaan. De gemengde commissie voor het school fonds bepaalde haar werkzaamheid in hoofdzaak tot het bevorderen en steunen van herhalmgs- onderwijs. Het saldo van het fonds was uit. Dec. '97 f 23990.92 tegen f 24.914.53 op 31 Dec 1896. Ook dit jaar werden wederom veel voor drachten gehouden. Daarvoor kwamen 178 aanvragen in, of 17 meer dan in 1896 en 31 meer dan kon worden ingewilligd. Het hoofd bestuur zal zooveel mogelijk zorgdragen, dat die voordrachten doel treffen. Er verschenen drie kleine geschriften. Omtrent de tooneelschool valt niets bijzon ders te vermelden. Behalve subsidiën voor bevordering van onderwijs aan schipperskinderen, van de „School tot vorming van boschbazen", van het „School fonds", voor verzorging van half-verweesde kinderen werd voor verschillende doeleinden geldelijke steun verleend. Zoo ontving o. a. het departement M i d- d e 1 burg 50 voor instandhouding van cur sussen tot opleiding van helpsters in bewaar scholen. Aan 27 departementen werd f 1070 subsidie voor volksbibliotheken verstrekt en aan andere steun tot bestrijding van werk loosheid. Eenige departementen, o. a. Zierikzee, vierden hun 100-jarig bestaan. De regeling van de verzekering van de tegen woordige ambtenaren der Maatschappij kwam definitief tot stand, nu ook de alg. secretaris zich neerlegde bij het besluit dat hij als aan deel in zijne verzekering jaarlijks f 225 zal moeten bijdragen. Met den wensch voor toeneming van leden en werkzaamheden tot ontwikkeling van het Nederlandsche volk in goede richting wordt het verslag besloten. Na de samenstelling van het kiescollege, vermeld in art. 41 der wet, kwamen in behan deling de verschillende voorstellenen wel Oude voorstellen van het Hoofdbestuur ter verdere uitvoering en hernieuwing van vroeger genomen besluiten, om op de begroo ting voor het dienstjaar 1898/99 uit te trekken: a. f 2000 voor 't jaarboekje; b. f 5000 voor onder wijszaken: c. f 500 voor volksvoorle zingen en volksvermaken; d. f 2000 voor volksbibliotheken; e. voor aankoop van boeken der dep. bibliotheken ƒ500; ondersteuning van algemeenen aard. Al deze voorstellen weiden aangenomen, meestal zonder debat. Voor het jaarboekje kon wegens een voor- deelig contract met een Utrechtsch uitgever met 1600 volstaan worden. Verder 800 uit te trekken voor hoogstens zes kleine geschriften f 3000 beschikbaar te stellen voor het doen houden van voordrachten 500 aan te wijzen tot bevordering van de oprichting van plaatselijke volksbanken 1000 op de begrooting to brengen voor bemoeiingen ter bestrijding van werkloosheid en hare gevolgen Met het oog op de povere resultaten wenscht het bestuur weder 500 beschikbaar te stel len voor pogingen tot bevordering van ver standelijke en zedelijke ontwikkeling van minder bevoorrechten Toynbee-werk Verder wil het hoofdbestuur uit de ka3 der Maatschappij 100 storten in het schoolfonds 1000 uittrekken voor bemoeiingen van onderricht aan huisvrouwen of toekomstige huisvrouwen uit de kleine burgerij, als steun aan kookcursussen enz.; op de begrootiug brengen 274.80, om daarvan te helpen bestrijden de kosten, ver bonden aan het vervaardigen en uitgeven van een timmermans-handboek, en het doen afleggen van proeven van bekwaamheid tot het ver krijgen van een diploma als meester en als gezel. Ook deze voorstellen werden goedgekeurd. Nieuwe voorstellen van 't Hoofdbestuur. Voorstel betreffende de zorg voor verwaar loosde kinderen. Hierbij deed het hoofdbestuur een voorstel van urgentie, strekkende dat de Maatschappij zich te dezer zake tot de Tweede kamer zal wen den, om instemming te betuigen met de hoofd beginselen van het wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der bepalingen ia het burgerlijk wetboek omtrent de vaderlijke macht en voogdij enz. Verder om in het adres enkele nuttige wenken en wenschen te geven. Eindelijk had het voorstel de strekking om eene vereeniging in 't leven te roepen, om den toestand der verwaarloosde jeugd in Nederland te verbeteren. Dit voorstel werd zonder debat goedgekeurd, alsmede voor eventueele kosten 1000 uit te trekken. Ook werd goedgevonden voor het onderwijs van schipperskinderen f 1000 beschikbaar te stellen. Nog werd f 800 toegestaan voor een verder onderzoek omtrent het leerlingwezeu, zijnde ook een urgent voorstel vau het hoofdbestuur. Daarna kwam in behandeling het voorstel om 1000 beschikbaar te stellen ten einde de toepassing te bevorderen van het denkbeeld van hooger onderwijs buiten de univorBitoiteu. In de toelichting zegt het hoofdbestuur dat dit denkbeeld zeer actueel is en geheel ligt. op den weg der Mij-, en eene ernstige poging tot verwezenlijking beproefd moet worden, op dat blijke of hetgeen in Oxford, Londen, Leip zig, Jena en Gent op dit gebied met goeden uitslag geschiedt, ook hier uitvoerbaar en vruchtbaar is. Dit werd ontraden door de fiuancieele com missie en bestreden door de departementen Den Haag, Gouda en Winschoten, doch verde digd door den voorzitter en mr Treub. Bij stemming werd het aangenomen met 422 tegen 300 stemmen. Een voorstel tot tusschentijdsche wetswijzi ging, nl. eene aanvulling van art. 39, al. 2. Volgens dit artikel benoemt de commissie van art. 41, na gepleegd overleg met het hoofdbestuur, de personen die belast zullen worden met eenige taak, voortvloeiende uit werkzaamheden of besluiten der alg. verg., niet voor dadelijke afdoening vatbaar. Dit voorschrift vond slechts by uitzondering toe passing, nl. wanneer de alg. verg. het aan wijzen dezer personen niet had opgedragen aan het bestuur. In den loop van dit dienstjaar heeft de commissie van art. 41, verklaard dat het hoofdbestuur daarin handelde in strijd met de wet en nakoming der wet verzocht. Het hoofdb. meent echter dat de commissie daartoe niet gerechtigd is, en wenscht daarom duidelijk zijn recht gehandhaafd te zien en stelt voor dat in art. 39 alinea 2 achter „belast" worde toegevoegd de woorden„tenzij de alg. verg. anders besluite." Dit werd zonder debat bij acclamatie goed gekeurd. Het voorstel betreffende de zorg voor ver waarloosde kinderen was door de aanneming van het urgent voorstel van het hoofdbestuur mede aangenomen, Voorstel inzake de verzekering der toekomst van de voortaan aan te stellen ambtenaren der Maatschappij. Dit luidt in hoofdzaak dat jaar lijks 10 pet. van de jaarwedden voor die ver zekering wordt ingehouden voor een lijfrente enz. Dit werd eenigszins gewijzigd, in dien zin dat zooveel van het traktement zal ingehouden worden als voor de verzekering noodig is, en daarna goedgekeurd. Een voorstel van bet departement-H eeren veen om te bepalen dat het advies van de commissie over art. 41 op de punten van beschrijving, waarvan de aanneming leiden kan tot uitgaven uit de kas der Mij, aan de depar tementen tegelijk met den beschrijvingsbrief worde toegezonden, werd aangenomen met weg lating der woorden „tegelijk met beschrijvings brief." Het hoofdbestuur wilde enkel de belangrijke adviezen 10 dagen vóór de algemeene verga dering aan de afgevaardigden ter algemeene vergadering zenden. Dit amendement werd bij zitten en opstaan aangenomen. Zwolle wilde zich tot de regeering wenden met verzoek liet voorbereidend of bewaarschool- ouderwijs tot regeeringszaak te maken door een afzonderlijke wet, aanvulling der bestaande wet, of een subsidiestelsel voor particuliere of gemeentelijke bewaarscholen. Om daartoe te geraken wil die afdeeling eene commissie benoemen om te onderzoeken in hoeverre door do leeraren van de rijksnor maallessen en kweekscholen, de a. s. onder wijzers en onderwijzeressen bekend kunnen worden met het voorbereidend onderwijs, en een algemeen leerplan voor bewaarschool-on derwijs te ontwerpen. Voor een en ander wil zij f 500 op de be grooting brengen. Besloten werd in deze ziek tot de regeering te wenden. De overige punten werden verworpen. Morgen voortzetting. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 3 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verlagen en herstellen van strandhoofd no 8 aan de Oude Hoeve aan de Noordzijde vau het eiland Schouwen, behoorende tot de zee- werken in Zeeland. Raming f2000. Aanwijzing 27 Mei op de plaats. Zaterdag 4 Juni. Middelburg. Vergaderkamer Regenten Huis van Bewaring Vf, u.levering Rogge brood. Cats. Gemeentehuis 10 n. onderhoudswer ken Leendert Abraham-polder. Begrooting 3640.76. Aanwijzing 28 en 31 Mei. Vrijdag 10 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. de voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen. Aanwijzing 3 Juni. Dinsdag 14 Juni. Terneuzen. Nederl. Logement3 u.onder houdswerken Nieuwe Neuzen polder. Aanwijzing 7 en 10 Jani. Vrijdag 17 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het herstellen van de strandhoofden Marine no 3 en 4 voor den Bteenen lichttoren te Noordwelle, Raming 1500. Aanwijzing 10 Juni. Zaterdag 18 Juni. St. Kruis. Koffiehuis A. Beerens 1 u.5 maken grindbaan tusschen de polders Groote BoomGoodsvliet en Sophia. Raming 4210. Aanwijzing 11 Juni. Dinsdag 21 Juni. Wissekerke. Van Damme UB/s u. On derhoudswerken FYtefepolder. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Hoofdplaat. Directiekeet Hoofdplaat- en Thomaes-polders 3 u.onderhoudswerken. Aanwijzing 14 en 17 Juni. Woensdag 22 Juni. Wilhelminadorp. Gemeentehuis. On derhoudswerken Oost-Beue fond-polder. Aanwij zing 15 en 18 Juni. Vrijdag 24 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. herstellen der boordvoorziening van het kanaal door Zuid-Beveland. Raming f 4000.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2