MIDDELRIRGSRHE COURANT. N°. 127, 141° Jaargang. 1898. Donderdag 2 Juni. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Prg8, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p„p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 1 Juni 8 u. vm. 49 gr. 12 u 56 gr., av. 4 n. 54 gr. F. Verw. tam. kr. N.W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdyertontiSn20 cent por regel. Geboorte- dood- en allo andoro familieberichten 6n Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; olko regel meer 20 oent. Reclames 40 ceufc per regel} Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Ternenzen; M. de Jonge; tc Rotterdam Nijgh van Diimah. Middelburg I Juni. Eene opheldering, De door ons, in ons nommer van Vrijdag 11., overgenomen philippics tegen een reclame boekje van de bierbrouwerij De Gekroonde Valk te Amsterdam is voor enkelen het sein geweest voor de toezending van eenige stuk ken, die ons aanleiding geven tot eene nadere opheldering. De heer W. Hovy zond ons een uitvoerig schrijven, dat evenwel „van confidentieelen aard ia en niet voor publiceering bestemd." Daarbij was echter gevoegd het reclame boekje, dat dr Br. aanleiding gaf tot zijne op merkingen. Dat boekje was ons geheel onbekend; maar nu wij daarmee kennis maakten, gevoelen wij ons, vooral na aandachtige lezing, gedrongen tot de erkentenis, dat dit niet wettigt den vrij harden aanval, daarover tot de firma Van Vollenhoven gericht. Talleyrand's bewering, door dr B. nog aan gehaald: „geef mij twee regels schrilt vao iemand en ik zal er een bewijs uit putten om hem te laten hangen", zou men ook kunnen toepassen op het boekje, dat hierbij in 'tspel is. Zeker, men kan er al uithalen wat men wil maar dit is een gemakkelijk werk voor ieder, die bevooroordeeld oi tegeningenomen is. Duidelijk is in het boekje een scheiding ge maakt tusschen de verklaring der geneeskun digen en den overigen inhoud er van. De verklaring is geheel in overeenstemming met hetgeen den doctoren verzocht werd te onderteekenen; en waarbij uitdrukkelijk is gezegd dat de onderteekenaar de directie van de bierbrouwer;} vergunde zijn naam te ver melden op de lijst van hen, die het bewuste stout kunnen aanbevelen wegens zijn verster kende eigenschappen. Op geheel afzonderlijke pagina's zijn de ver wijzing naar die verklaring, de verklaring zelve en de namen der geneeskundigen opgenomen. Er is dus hier bij geen sprake van opzettelijke misleiding. Wie meer daarin leest dan daarin verklaard wordt, kan niet goed lezen of is partijdig. En al moge het nu waar zijn, dat er slecht en vluchtig gelezen wordt, daarvan kan men toch een eerlijk handelaar geen grief maken Volgens de redeneering van dr B. zou men even goed uit het boekje kunnen opmaken, dat het de geneeskundigen zijn die beweren dat het bewuste stout naar de Nederlandsche Oost en West-Indische koloniën en de meeste over- zeesche gewesten wordt geëxporteerd. Niemand zal zoo dwaas zijn dit eruit te lezen; en wie dit doet, is niet ter goeder trouw of zoo onnoozel dat hij waard is misleid te worden. Het ia ons dus gebleken, dat de bedoelde maatschappij door hare handeling geenszins te kort heeft gedaan aan de eischen eener geoor loofde reclame; en dat zij niet meer heeft gezegd of laten drukken dan zij ten volle verantwoorden kan. De heeren geneeskundigen, die de verklaring afgaven, hebben geweten dat hun naam zou gepubliceerd worden op een lijst. Het is ons ook niet gebleken, dat hun vooraf twee monsterfleschjes werden gezonden. Eene eventueele latere toezending daarvan werd aan hunne keuze overgelaten. Er was dus ook geen kwestie van eenige zijdelingsche pressie want als zoodanig mag tegenover mannen van be- Bchaving, kennis en zelfstandigheid, als genees kundigen zijn, toch niet gelden bet aanbod om franco eenige zulke fieschjes te zenden, met uitdrukkelijke verwijzing om die woorden door te halen bijaldien de toezending niet werd verlangd. De volle verantwoordelijkheid komt dus op de hoofden der 748 medici, die zeiven bielpen eene aanbeveling van hunne hand in de wereld te zenden. Niet allen, die zulk eene circulaire ontvin gen, zullen dan ook daartoe toestemming hebben gegeven. Er zijn er geweest die de verklaring hebben afgegeven onder uitdrukkelijke voorwaarde, dat de bewuste lijst niet zou dienen tot reclame in advertentiën enz., maar bij de directie zon blijven. Bunne namen komen natuurlijk op de lijst niet voor. Zoo weten wij ook dat een der geneeskun digen te Middelburg, naar aanleiding daar van, de firma meldde aan haar verlangen niet te kunnen voldoen, al waardeerde hg het fabri kaat als biersoort ten zeerste. Hij schreef o. a. aan de directie„Wanneer wij onze namen plaatsen onder eenige reclame, waarbij van een bier verklaard wordt dat het een zeer groot gehalte aan voedende stoffen bevat, gaat vooral het minder ontwikkelde, het minder gegoede deel van het publiek, d. w. z. dat gedeelte der menschen, die het meest dienden rekening te houden met den prijs bij het zich aanschaffen van voedingsmiddelen, denken dat zij, voorde keus staande zich met zuur verdiende, met moeite gespaarde penningen ter versterking van een zieken of zwakken bloedverwant iets aan te schaffen, niets beter kunnen koopen dan stout. Deze menschen zien geheel over het hooid, dat er nog eieren en melk in de wereld zijn, waarvan de versterkende kracht, m. a. w. voedingswaarde zeer veel grooter is dan van de beste biersoort. „U zult toch zelf willen toestemmen, dat men voor hetzelfde geld zich veel meer voedende stoffen aanschaft bij het koopen van melk en eieren dan van bier; al kunnen er gevallen voorkomen, waarbij dit bier niet door genoemde voedingstoffen is te vervangen." Wij meenden, uit het oogpunt van billijkheid en rechtvaardigheid, deze opheldering te moeten tven. Wie met ons daaruit een conclusie wil trek ken, zal zich zeker wel vereenigen met dezen wenscb dat men aan beide zijdenaan die der drankbestrijders en geheelonthouders en aan die van hen, die tegenover dezen staan, zich toch moge wachten voor overdrijving, welke iedere goede zaak benadeelt. EEN CEWICHTIGE BENOEMING. Aldus noemt Het Vad. de benoeming van mr Th. de Meester, administrateur der Generale Thesaurie, tot vice-president van den Raad vaD Indië. De beer De Meester, die tot het hoogste ambt in Insulinde, na den gouverneur-generaal, is geroepen, is nimmer in Indië geweest en heeft, zoover bekend, nimmer van Indische zaken speciale studie gemaakt. Wordt in den rogel tot deze betrekking een lid (of oud-lid) van den raad zelf gekozen, er waren ditmaal rede nen om geen der zittende leden in die mate boven zijn collega's te onderscheiden, en ook uit het een en ander wat de Indische bladen schreven, mocht men afleiden, dat geen der leden speciaal voor het presidium aangewezen werd geacht. Daarbij komt dat, zijn wij wel ingelicht, van de zijde der Indische regeering het verlangen was uitgedrukt, dat iemand mocht worden uitgezonden, die volkomen op de hoogte was van provinciale en gemeentelijke administra tie en van financieele aangelegenheden. Dit zou wijzen op de opvatting, dat vraagstukken van financieelen aard en van decentralisatie van bestuur in den eersten tijd op den voor grond moeten komen. Zulk een inzicht verdient zeker toejuiching en verklaart de keuze van een man, die onge twijfeld op 't gebied onzer binnenlandsche administratie en onzer financiën zijn sporeD beeft verdiend. De heer De Meester is 46 jaren oud en dus in de volle kracht van den man nelijken leeftijd. In 1892 werd hij, op voor dracht van den minister Pierson, benoemd tot administrateur van de Generale Thesaurie. In Januari 1896 werd hij, na de met zooveel succes tot stand gebrachte conversie, benoemd tot ridder in de orde van den Ned. Leeuw. De heer Pierson had een zeer grooten dunk van de bekwaamheden van den heer De Mees ter en men mag vermoeden, dat zijn advies van gewicht is geweest bij het doen van deze keuze. Stellig is het een zeer ongewone daad geweest van de regeering, om voor dat hooge ambt alle Indische ambtenaren en oud-ambte naren te passeeren en dus een nieuweling te brengen aan de spits der Indische ambtenaars wereld. Zij is er zich natuurlijk ten volle van bewust geweest, dat deze daad haar aan veel critiek zal bloot stellen en in menigen kring afkeuring en afgunst zal verwekken. Te meer moet men aannemen, dat zij in 't volle besef harer zware verantwoordelijkheid heeft gehan deld, en een ongewone daad kan een wijze daad z^n. Waarlijk superieure menschen zijn in elke betrekking op hun plaats en weten op die plaats zich te doen geldeD. Wat hun aan routine en detailkennis ontbreekt, wordt licht meer dan goedgemaakt door ruimte van blik en losheid van sleur. Moge het hier zoo blijken Reeds het feit, dat do beer De Mees ter den moed heeft deze betrekking te aan vaarden, getuigt vau vastberadenheid en zelf bewuste kracht. Naar hetzelfde blad verneemt, zal de nieuwe vice-president omstreeks medio Augustus met zijn gezin naar Java vertrekken. EEN NADERE VERKLARING. Het Hbld, dat voor eenige weken de bekende mededeelingen gaf over de ervaring, welke de heer J. G. ridder van Rappard opdeed, toen zijn vrouw in Frankrijk aan hem werd onttrokken, bevat thans een nader schrij ven van diens hand. Daarin merkt deze op, dat door de partiëele overneming van zijn brief door het Hbld niet genoeg aan het licht gekomen is, dat de Nederlandsche gezant te Parijs zich beijverd heeft om hem recht te verschaffen. De heer Van Rappard verklaart, dat men niet kan zeggen, dat de heer De Stuers in deze in zijn plicht is te kort geschoten. De schuld ligt bij de ongelukkige politieke en sociale toestanden in dat rijk. De heer Van Rappard zegt dat, als hij de eer had gehad in de schoenen van onzen gezant te Parijs te staan, hij zich zelf zou hebben afgevraagd, wat hij eigenlijk te Parijs deed, als hij Nederlanders, wier dierbaarste rechten in Frankrijk geschonden waren, geen herstel van recht kon verzekeren. BENOEMINGEJi EMZ. Bij kon. besluit: is het lid van de commissie van toezicht op de rijkslandbouw-proefstations, professor dr S. Hoogewerff, te Delft, op zijn verzoek, eervol ontheven van de betrekking van voorzitter dier commissieprofessor dr S. Hoogewerff te Delft en S. Huizinga Fzn. te Middelstum, die 1898 aftreden, eerstgenoemde als lid en voorzitter en laatstgenoemde als lid van die commissie opnieuw benoemd als leden dier commissie; en is benoemd tot voorzitter dier commissie het lid dier commissie jbr mr P. van Foreest te Heilo; is aan dr G. van O ver beek de Meijer, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoog leeraar in de faculteit der geneeskunde aan de rijks-universiteit te Utrecht, met dankbetuiging; is aan jhr W. C. de Jonge, adjunct-inspec teur der dir. bel., invoerr. en ace., op verzoek eervol ontslag verleend uit bovengemelde be trekking is benoemd tot inspecteur der reg. en dom. 3e kl. in de 2e divisie (standplaats Hoorn) H. W. de Wilde, thans ontvanger te Hoorn i aan jhr A. N. F. Flugi van Aspermont, zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van bewaarder van de hypo theken, het kadaster en de scheepsbewijzen te Nijmegen, met vrijlating om zijne aanspraken op pensioen te doen gelden is de heer dr E. S. F. Petz, tijdelijk, dat is voor den tijd van vijf jaren, benoemd en aan gesteld tot off. van gezondh. 2e kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in N.-I. Door de arr.-rechtbank te Maastricht is, ter vervulling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alpha- betische lijst van aanbevelingmr E. M. Gom- pertz, subst.-giiffier bij de arr.-rechtbank te Bredamr R. H. A. M. Romrae, kantonrechter te Oirschot en jhr mr A. Th. J. Schade van Westrum, subst.-griffier bij eerstgenoemde rechtbank. Deze week verleen en de ministers van ko- 1 oniën, marine en van oorlog geen audiëntie* UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is, zooala Dinsdagavond nog is bekend gemaakt, J. Drabbe, te Domburg, met ingang van J Juni 1898, benoemd tof schoolopziener in bet arrondissement M i d- d e 1 b u r g. Naar wij vernemen beeft de Christelijk Historische partij in dit district besloten bij de aanstaande verkiezing van leden der Pro vinciale staten geen candidaten te stellen. Omtrent de verzameling postzegels, door den heer Kinschot te Domburg te Utrecht tentoongesteld, schrijft een correspondent van het N. v. d. D., dat wat genoemde heer op allerlei gebied bijeenbracht, aan het ongeloof lijke grenst: een zeer zeldzame, uitgebreide verzameling ontwerpen, welke de vraag doet rijzen boe men in het bezit kan komen van zulke zeldzaamheden en nooit voorkomende proefbewerkingen. Van sommige ziet men het geheele embryologisch proces in de verschil lende stadiën van wording: van een enkel cirkeltje tot den geheel gereed zijnden zegel. Een tiental visschera-vaartuigen uit Phi lippine zijn Dinsdag jl. naar de Zuiderzee vertrokken, om aldaar mosselzaad te gaan visschen. STATEN-CENERAAL. De Eerste kamer, die Dinsdagavond bij eenkwam, ontviDg mededeeling van eenige ingekomen stukken en ontwerpen, door de Tweede kamer aangenomen. Vrijdag te elf uur waarschijnlijk openbare vergadering. Persoonlijke dienstplicht. De regeering heeft nog aan de Tweede kamer doen toekomen eene, in overleg met de Commissie van Rapporteurs opgemaakte nota van wijziging in het ontwerp betrekkelijk de Militiewet. Deze wijziging strekt om de derde en vierde zinsnede van art. 1276»» der wet te lezen als volgt: „Zij, aan wie uitstel is verleend, worden na afloop daarvan voor wat betreft de toepassing der bepalingen, vervat in de artt. 122, 123, 124, 125, 153 en 1536is, geacht te behooren tot de lichting van het jaar waarin hunne eerste oefening of hunne werkelijke dienst is aangevangen. Zoolang het uitstel duurt, vallen zij onder de toepassing \an de artf. 131, 137, 145 en 156. Zij ontvangen het bewijs van ontslag uit den dienst, bedoeld in de artt. 146 en 158, zooveel later als het uitstel heeft geduurd. Voor de toepassing van art. 48 worden gedurende het uitstel gelijk gesteld met hen die verkeeren in het geval, omschreven in het laatste nummer van art. 51." A T J E M. De correspondent van het Hbld. te Batavia seinde dat benden gepoogd hebben de spoor baan nabij Indrapoeri op te breken. De trein werd beschoten nabij Samagani. Van Kraton zijn 125 man met spoed derwaarts vertrokken. ONDERWIJS. Dinsdag werd in de Prins van Oranje te Goes de 52e jaarlijksche vergadering der gewestelijke vereeniging Zeeland van het Ned. onderwijzers-genootschap gehouden. Opgekomen waren 32 leden en 10 van de 13 afdeelingen waren vertegenwoordigd. De voorzitter, de heer L. van Bruggen te Goes, opende de vergadering met een woord van welkom aan de opgekomenen. Hij herin nerde er aan dat dit de laatste gewestelijke vergadering was, daar die vereenigingen wer den opgeheven. Uit eenige bijzonderheden uit de geschiedenis der vereeniging toonde de spreker aan, dat haar leven een vallen en opstaan is geweest. Uit de uitgebrachte verslagen bleek, dat de financieele toestand gunstig is. De heer Van de Garde bepleitte de zaak van het ondersteuningsfonds. Alhoewel bij vermeer dering van bijdragen in Zeeland kon consta- teeren, toonde hij aan, dat er nog veel te wei nig voor dat fonds wordt gedaaD. Het is niet genoeg bekend en niet genoeg bemind. Spre ker verzocht namens de gewestelijke commis sie het ondersteuningsfonds erfgenaam van de gewestelijke vereeniging te maken. Tot afgevaardigde naar de algemeene verga dering van het N. O. G. werd benoemd de heer h. A. E. v. d. Ley te Middelburg en tot zijn plaa tsvervaDger de heer J. v. Tooren te Mid delburg. Op voorstel vau 't bestuur werd besloten bij referendum in de afdeelingen over het saldo in de kas te beschikken. De heer W. H. Hasselbach hield eene voor dracht, onder het motto Hoe vaak reeds het nieuwe h.t oude veivinp. De menfeh hoopt masr steid* op verbet erin?, over „Taalonderwijs en het nieuwe op letter kundig gebied." Wat het eerste deel betreft, drong spreker aan op goed leeren Bpreken, lezen, mondeling en schriftelijk meedeelen; wat het tweede deel aangaat, toonde hij dooi tal van voorbeelden aan, wat de nieuwere literatuur beduidt. De heer A. Visser leverde eene bijdrage, ge titeld„Vorsche soppen", eene Walchersctn geschiedenis, waarin wordt uiteengezet: „Hoe schoon men in 't begin van deze eeuw eten kon en hoe een schoolmeester door onbevie digde zucht naar genot, zich tot lage wraak zucht kon laten verleiden". Het bestuur, dat in zijn geheel aftrad, werd herkozen. De heer J. C. Moerdijk te Baarland, is benoemd tot onderwijzer te Groot-Schei mer. In de St. Ct. brengt de minister van binnenl. zaken ter kennis van de belangheb benden, dat dit jaar de examens ter verkrij ging van akten van bekwaamheid tot het geven van lager onderwijs in de Fransche taal en lager en middelbaar onderwijs in Hoogduitsche eu Engelsche taal, zullen worden at'genomeu in de Maand Augustus, des noodig ook in het laatst van Juli die tot het geven van onderwijs in dc gym nastiek, zoowel voor de akte lager onderwijs (vak s) bedoeld in art. 65 der wet op het lager onderwijs, als voor het middelbaar on derwijs, zullen worden gehouden in de maand Juli, zoo noodig ook in Augustus; die tot het geven van lager en middel baar onderwijs in de land- en tuinbouwkunde en voor middelbaar onderwijs in de houtteelr, in de maand Juli, zoo noodig in Augustus; die tot het geven van lager onderwijs in het handteekenen en van middelbaar onderwijs in hand- en rechtlijnig teekenen en de perspectief en die voor het boetseeren, zullen worden ge houden in de maanden Augustus en September des noodig ook in October. Zij wier aanvragen op 21 Juni e. k. het departement van binnenlandsche zaken niet hebben bereikt, kunnen niet tot de examens worden toegelaten. In verband met het ontslag, zooals in ons vorig nommer werd gemeld, door den raad van Duiven gegeven aan den heer Van Rijn, het hoofd der school te Loo, schrijft men aan het Hbld.: De inspecteur van het lager onderwijs, jhr mr Michiels van Kessenich, heeft deze maand de school bezocht en er toen 13 leerlingen gevonden (op 26 Febr. waren er nog 105, op 8 Maart slechts 8) Er waren 50 vaccine- bewijzen teruggehaald. Dc inspecteur deelde het hoofd der leeggepompte school mede, dat do toestand niet zoo kon voortduren en het (eervol) ontslag van den heer Van Rijn niet kon uitblijven, nu er geen ander middel is om de ouders te bewegen hun kinderen weder naar de school te zenden. Het is een zeer bedenkelijk geval, dat aldus het hoofd eener school kan worden ontslagen wat door den raad op voorstel van den districts schoolopziener geschieden kan omdat wegens godsdienstredenen de ouders tegen hem opge- zijn. Tegenover dergelijke „onteigening" behoorde in allen gevalle een redelijke schade loosstelling te staan. LANDBOUW. De Dinsdag te G o e s in de Prins van Oranje gehouden algemeene vergadering van de leden der afd. Heinkenszand der Zeeuwsche land- bouwmaatschappij werd gepresideerd door den heer I. G. J. Kakebeeke. Naar aanleiding der notulen werd medege- ;eld dat de pogingen, aangewend om goed- kooper vervoer van pulp per spoorweg te ver krijgen, zijn mislukt. De in het vorig nommer reeds medegedeelde keuze van een vice-voorzitter had plaats bij herstemming na twee vrije stemmingen. Bij die herstemming kreeg de heer C. Zuidweg 14 en de heer A. Nijgen te Kapelle 13 stemmen. de besprekingen over hetgeen tev ver gadering van het hoofdbestuur is verhandeld, kwam bij de hengstenkeuring het bekende feit ter sprake van de gekeurde dieren, waarom trent de keurmeesters het niet eens waren. Daarbij deelde de heer J. J. van Weel mede dat door het bestuur der Vereeniging ter be vordering van de paardenfokkerij voor eigen rekening de beide dieren zullen herkeurd worden. Hierna kwam ter tafel de bekende circulaire van het hoofdbestuur, in zake het al of niet behouden der rijkssubsidie, met de daaraan vastgeknoopte voorwaarde van verbod van gebruik van afgekeurde hengsten. Hierover werd in den breede gediscusseerd, maar met het oog op het feit, dat er tegenwoor dig voldoend fokm&terieel aanwezig is, werd het is in het vorig nommer reeds gemeld met 20 tegen 3 stemmen besloten zich te ver klaren voor behoud van het subsidie en dus voor verbod van 't gebruik van afgekeurde fokdieren. Goedgevonden werd verder het denkbeeld om hengsten,die bij de keuring voor dehoofdprij- zèn in aanmerking komen, met elkauder te ver gelijken, en ook goedgekeurd de meening van het hoofdbestuur dat bekroonden hengsten een andere standplaats kan worden aangewezen dan de buurt waarin zij verblijven. Aan het eind der vergadering protesteerde de heer J. Buijse tegen het adres van het hoofdbestuur inzake den leerplicht. Hij meende dat de Maatschappij zich niet op politiek ter rein mag bewegen. De voorzitter beweerde dat men op de hoofdbestuursvergadering, na ampele bespreking, tot dit adres gekomen is, omdat men van oordeel is dat daarbij het landbouw belang is betrokken. Na de gewone verloting werd de vergade* ring t RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld: wegena rumoerN. d. M., A. J. d. B., G. B., Middel burg, J. v. d. K., C. v. d. K., I. d. N., J. 9., ArnemuideD, tot f 1 b. s. 1 d. h.W. A. F., Middelburg, tot f 2 b. 8. 2 d. h.vervoeren van een dier op eene noodeloos pijnlijke wijze J. C. M., Middelburg, tot f15 b. s. 3. d. h. doen van uitgravingen in de duinenG. S.f

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1