MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 126, 141s Jaargang. 1898. Woensdag 1 Juni. Deie courant rersohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en feestdagen. Prgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 31 Mei 8 u. vm. 50 gr. 12 u 58 gr., av. i u.56 gr. F. Verw. tam. kr. W. wind. Advertentiën vcor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolamea 40 cent per regety Grooto letters naar de plaats die zjj innemen. AdvertentiSn bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. va» Nieüwenhuuze». Middelburg 31 Mei. BMOEMnrGEü ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd bij het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, tot officier van gezondh. lste kl. de officier van gezondh. 2de kl. dr J. Falkenbnrg, van dat personeel en is de kapitein met tit. rang van majoor G. J. Collard, van den staf der genie, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld, ad f 1950 's jaars. Vóór den dienst in Nederlandsch-Indië wor den gevraagd: negen eiviel-ingenieurs in het bezit van het diploma, bedoeld bij art. 61 der wet van 2 Mei 1863 Staatsblad no. 50), en twee werktuig kundige-ingenieurs in het bezit van het diploma, bedoeld by art. 64 der bovengenoemde wet. Van de civiel-ingenieurs zullen acht worden bestemd om te worden benoemd tot adspirant- ingenieur by den waterstaat en de burgerlijke openbare werken, terwijl één civiel-ingenieur en de twee werktuigkundige-ingenieurs bestemd zijn om te worden benoemd tot adjunct ingenieur by de exploitatie van Staatsspoor- Zy, die voor plaatsing in aanmerking wen- schen te komen, behooren zich vóór 1 Augustus 1898, bij gezegeld adres, te wenden tot het dep. van koloniën. De civiel-ingenieurs zullen hebben op te geven voor welken der twee bovengenoemde takken van dienst zy uitslui tend of by voorkeur in aanmerking wenschen te komen. Voor nadere inlichtingen verwijzen wij naar de St. Cf. no. 124. Oost-Indië- By kon. besluit is benoemd tot vice-presi dent van den raad van Nederlandscb Indië de heer mr Th. H. de Meester, administrateur der Generale thesaurie bij het departement van financiën. De tegenwoordige vice-president, de heer Gal- lois, heeft, zooals bekend, eenigen tyd geleden zyn ontslag aangevraagd. De heer De Meester is, na te Utrecht ge- proveerd te zyn, in 1876 zyn loopbaan begon nen als adjunct-commies ter provinciale griffie van Overyssel. Als zoodanig en als commies- chef der afdeeling was hij te Zwolle werkzaam. Hij werd in 1885 benoemd tot secretaris der gemeente Groningen en in 1892 tot zijn tegen woordige betrekking van administrateur der thesaurie. De vice-president van den raad van Neder- landsch Indië is, zooals men weet, de eerste man van den gouverneur-generaal. Leden van den raad van Indië zijn de heeren G. A. Sche- rer, J. C. Th. Kroesen, mr J. C. Mulock Hou wer en jhr J. T. Hora Siccama. A T J E H. Aan het met de jongste mail aangebracht verslag omtrent de voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorighe- den, loopende van 9 tot en met 22 April, is het volgende ontleend Uit Lbong en Paroi, Groot Atjeh werd nog steeds de aanwezigheid gemeld van verschil lende tot de Oemar-partij behoorende personen. Aan T. Aroen en Panglima Karim gelukte het Oemar'8 vrouw, Tjoet Maligoi, van de boven streken van Oengah in Daja naar de VII moe- kims Pedir te brengen. Ook T. Nanta Rajoet zou zich thans daarheen begeven hebben. By den wd. civiel gezaghebber der XXVI moekims worden brieven ingeleverd van wakil Him van Lam Boenot, waarin om bijdragen in geld wordt gevraagd, en tevens wordt mede gedeeld, dat de hoofden der oorlogsparty be sloten hebben nog in loopende Maleische maand naar Groot-Atjeh te komen. Van verschillende zijden werd op de Noord kust bericht ontvangen, dat de pretendent- Sultan en T. Oemar naar Pasangan zullen gaas om de geschillen met Samatanga bij te leggen. Ook zou het in de bedoeling liggen T. Bintara Kemangan en T. Bintara Tjoemboek te ver zoenen. T. Bintara Kemangan zond den brief naar den contr. van Segli, waarin hy verklaarde het gouvernement trouw te blijven. Ook ont ving genoemde contr. een brief van T. Pakeh Mohamed Ali, waarin de tocht naar Arèe ver ontschuldigd en vergiffenis voor PotjoetBarin gevraagd wordt. De zuidwesten winden staan thans door. Koortsen kwamen vry veel voor. De Pedir-expeditie. Deze expeditie is zegt een briefschrijver in het Bat. Nbld. voor Nederland en Indië een hoogst ernstige zaak; veel ernstiger dan achynt door te dringen tot het begrip der Ne derlanders hier en in patria. Die tocht goed jjelqid en dat zal hij zeker worden kan het begin zyn van het einde, kanin verband met het stelsel waarvan hy deel uitmaakt, binnen een niet te verwijderd tijdstip de algeheele onderwerping van Atjeh tengevolge hebben. Maar er moet op zuiver militaire wijze worden geageerd tot in zijn uiterste consequenties en moet niet denken, dat, als die tocht voor ons goed afloopt, nu ook verder aan alles een einde is gekomen en wij aan het besturen kunnen gaan als in de Preanger of elders. Geen politiekje in 's Hemelsnaam, en vooral geen liebaügeln met Polim of andere hoofden om „tact" te toonen. Tact, dat andere woord van sluwheid, is een artikel, waarin wij het afleggen en altijd hebben afgelegd en altyd zullen afleggen, tegen dat soort van hoofden. Een ervaring, opgedaan met schatten gelds en stroomen bloeds, heeft dat aangetoond. Moeten wij ook nu weer in dien strik loopen? Ik hoop, dat kolonel Van Heutsz zulk een nood lot moge ontgaan, en de gouverneur-generaal Nederland en Indië mogen vrywaren voor das schrecklichtste des Schreckensproeven van politieken tact door militaire en andere gou verneurs op Atjeh. Na afloop der expeditie, is het de bedoeling der regeering, de Pedistreek door militaire macht voorloopig bezet te houden. UIT STAD EN PROVINCIE. Men meldt ons uit V1 i s s i n g e n Zondag avond te ongeveer tien uur kregen twee personen P. F. van Gendt, oud 22 jaren en A. Brouwer, oud 35 jaren, beiden werk lieden, wonende alhier, in een herberg twist met elkander, zoodat besloten werd de kwestie op straat uit te maken. Zij begaven zich daartoe naar de Pottekade, alwaar Van Gendt Brouwer met een mes een ernstige nog al diepe snede ter rechterzijde van den hals toebracht. De politie, die spoedig ter plaatse was, bracht den gewonde naar de woning van dr A. Beyers, arts, die, daar bem de toestand nogal ernstig voorkwam, per telephoon zyn collega dr Duyvis ontbood, zoomede een Roomsch katholiek geestelijke. Nadat Brouwer door de geneesheeren was verbonden, werd hij per brancard Daar het gasthuis vervoerd, alwaar zyn toestand thans, alhoewel zorgwekkend, niet levensgevaarlyk moet zijn. De dader Van Gendt, die gearresteerd werd, ontkende in den beginne de verwonding te hebben toegebracht, doch thans heeft hij bekend. Het mes, waarmede de snede is toegebracht, is vermoedelijk in het kanaal geworpen. Heden ochtend speelden te Y e e r e eenige jongens op in de haven liggende tonnen. Een hunner, C. D., viel te water, doch werd gered door J. van Beveren, die gekleed te water sprong en bij het reddingswerk door zijn broeder werd geholpen. Maandag hield te Kap el le het Edele - Handboog gilde een concours naar den lossen vogel, waaraan 75 schutters deelnamen. De hoofdvogel werd niet geschoten en moest met een kal en eenige kleine vogels verloot worden. Het feestje liep in de beste orde af en werd begunstigd door prachtig weder. De raad van 's Graven polder besloot subsidie van f 100 te geven aan de com missie voor het huldigingsfeest, dat nader be paald is op 9 September. Door ingelanden van het calamiteuze waterschap Ellewoutsdijk is het dykgeschot voor 1898)99 verhoogd met f 0.25 per hectare en gebracht op f 18.25. Voor een groot deel gaven hiertoe aanleiding de kosten, verbonden aan ruiling en splitsing van gronden, welke met die van anderen gemeen liggen of onge regelde terreinen vormen. Naar men ons heden uit Bruinisse meldt lag voor die gemeente zinkende het vaartuig van schipper Van Laar van Rotter dam, geladen met steenkolen. Te Benesse is het vyfjarig zoontje van E. al spelende in de brandsloot geraakt. Toen hst er uit gehaald was, heeft men nog ruim een uur de gewone middelen toegepast om de ademhaling te doen terugkeeren, doch zonder baat. De geneesheer kon by zijn komst slechts den dood constateeren. Op een door ingelanden van het water schap St. Annaland gehouden vergadering, waarop 38 van de 40 stembevoegde ingelanden tegenwoordig waren, werden behandeld vastgesteld de verschillende rekeningen dienst 1897/98 en de begrootingen dienst 1898/99. In tegenstelling met het vorige jaar hadden al de rekeningen een flink batig saldo, waardoor van iederen polder het dykgeschot kon ver minderd worden en wel van Oudeland en An- navosdijk met f 0.50; Suzanna met f 0.50; Breedenvliet met f 1 Maria met ƒ0.50Pluim- pot met f 1 per H.Azoodat het dykgeschot nu bedragen zal resp. f 7,50f 4f 4.50, f 5.50 en 5 per H.A. Op de voordracht ter benoeming van een dijkgraaf werden geplaatst de heeren A. Bie- rens, A. J. Bierens Jr en P. Bruynzeel. De af tredende dykgraaf, de heer A. J. Bierens Sr., bad, wegens hoogen leeftijd, verzocht niet meer in aanmerking te komen. Met de voorgestelde wijziging van art. 102 van het algemeen reglement konden de inge landen zich wel vereenigen. Zij vonden het billijk dat ook de eigenaren der vroonlanden betalen in de bosten, die eene bciangrijae wegs- verbetering met zich brengt. Besloten werd echter aan Ged. staten in overweging te geven om de redactie der voorgestelde wyziging te veranderen en voor de woorden„of eene be langrijke wegsverbetering door het aanbrengen of wijzigen van eeae kunstbedekking" te lezen „of van elke wegsverbeteriDg". Heeft er alzoo een verbetering plaats door bezanding, dan zouden de vroonlanden daarin mede contribu- eeren, wat bij de door Ged. staten voorgestelde wijziging niet zoo zijn zou. Op een verzoek om een baan onder den zee dijk van Anti «rosdijk te begrinten, werd met 30 tegen 8 stemmen gunBtig beschikt; terwyl een voorstel om de verschillende waterleidingen in al de polders voortaan te doen schoonmaken voor rekening der administratie werd aange houden, omdat de kosten daarvan nog niet kouden worden opgegeven. Van de commiezen by 'sryks belastingen in Zeeland, die aan het in deze maand gehou den examen voor roeier der dranken hebben deelgenomen, zyn geslaagdJ. F. Eckebua en P. J. Stoutjesdijk te St Jansteen, M. J.A1- mekinders te Terneuzen (gedetacheerd te Hulst), J. de Ronde te K a u t e r, G. van de Griek en J. F. Zonnevijlle te Sluis. Door de Centrale anti-revolutionnaire kiesvereeniging in Zeeuwsch-Vlaande- ren's O o s t e 1 ij b deel zijn voor de verkie zing voor vier leden der Prov. Staten in het district Hulst can-Uöaat g «teW de heeren J. F. Heemskerk, te Sas van Gent, P. van Hoeve, te Axel, en J. A. de Jonge en G. Wie- land te Terneuzen. In een te Hoek gehouden vergadering van ingelanden van den Goeschen polder is tot ontvanger-griffier benoemd de heer M. Verbrugge te Terneuzen. Wat niemand verwachtte, gebeurde ecbter negen leden van den raad verwierpen het voor stel van burg. en weth., op grond, dat men de nijverheid ter wille behoorde te zijn. Wel werd in die raadszitting door enkele leden ge zegd de firma zal het misschien wel met wat minder willen doen, maar de waarnemende voorzitter, de heer Ramondt, wees er vóór de Btemming nadrukkelijk op, dat er op dat oogen- blik van meer of minder geen sprake was, dat ter tafel was een verzoek van de firma om 8 M. breedte en dat daarover dus de stemming liep. Het mocht niet batende meerderheid van den raad stemde het voorstel tot afwij zende beschikking af, zonder dat eenig lid een amendement tot vermindering der breedte voor gesteld of burg. en weth. verzocht had in na der overleg met de firma te treden, en de waarnemende voorzitter deelde onmiddellykna dezen uitslag mede, dat nu de bij de wet ge- gevorderde maatregelen zouden genomen wor den, om de bewuste hoeveelheid grond aan den openbaren dienst te doen onttrekken. Eene correcte houding, dunkt ons. Het verzoek der firma bleef dus aan de orde zooals het was in- Door ingelanden van den Jong Baarzande- polder, gemeente Groede, is, in de plaats van den heer A. le Clercq overleden, tot ontvanger- griffier benoemd de heer H. G. Hammacher, dijkgraaf van den polder. Uit Goes. In verband met de kwestie, die aldaar han gende is en zooals onze lezers weten in een tweetal raadszittingen werd behandeld, schrijft men ons het volgende: Ons stedeke is ten prooi aan zekere agitatie. Ook gij, M. de Redacteurherinnert u zeker nog wel het lieve gedeelte van Goes, van het station af naar de Kreukelmarkt. Een laan van schaduwrijke boomen strekt zich uit tot het kruispunt aan de Boudewijn de Wittestraat, meer bekend onder den naam van „den Dam," en daar komt men in een 12 meter breeden toegangsweg tot de stad, die totnogtoe niet als rijweg is ingericht, maar waar langs bereids een flink trottoir is gelegd, in afwachting, dat de gemeente-financiën, die thans niet al te gunstig zijn, het nog eenmaal zullen toelaten dezen koristen en breeden weg tot de stad, onmiddellijk aansluitende aan de hierboven genoemde stationslaan, in rijweg te veranderen. Aan het eind van „den Dam," juist daar waar deze een ronde bocht maakt, ligt het magazijn van de firma Massee, op een pleintje, dat indertyd aan den stichter der firma, wyien den heer C. E. Massee, door de gemeente is uitgegeven, en waar by overeengekomen werd, dat „de Dam" op dat punt, aan de andere waarvan school C staat, een breedte van 12 meter zou behouden. Nu scbynt de firma wat meerdere ruimte noodig te hebben voor het bergen harer arti kelen maar, in plaats van uit te bouwen aan de andere zyde van haar magazyn, waar zy er vroeger een koepeltje en een gymnastiek-toe- stel of zoo iets op na hield, en waar thans, naar wij meenen, een schuurtje staat, (waar voor haar zeker aan de oostzijde van haar terrein geen plaats zou geweigerd worden), vraagt zij over eene uitgestrektheid van 54 Meter, eene breedte van 8 Meter van den hier boven bedoelden openbaren weg van de ge meente in koop over te nemen, zoodat die weg slechts 4 M. breed zou blijven. Begrijpelijker wyze konden burg. en weth. op dat verzoek aan den raad niet gunstig ad- viseeren, en stelden zij in de raadszitting van 5 Mei voor het verzoek af te wijzen, voor- nameiyk op grond dat het niet aanging op die wijze het ook in de toekomst onmogeiyk te maken den weg tot ryweg te prompveeren, Getrouw aan hunne verplichting stelden nu burg. en weth. by publicatie de ingezetenen in de gelegenheid desverlangd bezwaren tegen den afstand van den grond in te brengen, en brachten zij ook het voorstel om den grond niet meer voor den openbaren dienst te be stemmen, jl. Donderdag in den Raad, waarby zij, gesteund door een adres van niet minder dan 103 ingezetenen, waaronder de notabelste der stad, nogmaals wezen op de wenschelyk- >id, den weg voor de toekomst niet totaal te bederven, en dus in overweging gaven hun voorstel, dat zij, krachtens het besluit van den Raad, in de vorige zitting genomen, moesten doen, te verwerpen. In die zitting nu trad het raadslid mr Dicke op onbegrijpelijke wijze tegen burg. en weth. op. G'm aati te toonen welk een toestand zou geboren worden als het verzoek der firma werd toegestaan, hadden burg. en weth. het aange vraagde terrein met palen afgebakend, en er was slechts éen roep in de gemeente: het verzoek mag en kan niet worden toegestaan In plaats toch dat men, evenals overal elders, de toegangswegen zoo ruim mogelijk tracht te houden of deze uit te breiden, zou bier van een flinken toegangsweg over een lengte van 54 meter een nauw slop worden gemaakt Blijkbaar waren ook de 9 raadsleden terug gedeinsd voor de gevolgen van hun besluit, indien het verzoek onveranderd werd ingewil ligd, en het gevolg daarvan is dan ook geweest dat, op voorstel van mr Dicke, eene commis si benoemd om in overleg met de firma te treden. Al is nu ook 4/5 van de burgerij in deze zaak op de hand van burg. en weth., er is niets tegen te zeggen, dat de meerderheid van den raad, er anders over oordeelende, eene poging wil doen om ook der firma tegemoet te komeD, al ware het, dunkt ons, rationeeler en i den vorm, dat die poging uitging van de firma zelf. Tot zoover zou echter toch alles in den haak zijn geweest, maar in plaats van te erkennen, dat men ingezien had dat het vorig besluii zöo niet kon worden uitgevoerd, beging mi Dicke de voor velen onbegrypelijke onvoor zichtigheid bij de toelichting van zijn voorstel te zeggen, dat die cotnmissie doen zal, wat burg. en weth. hadden moeten doen en beschul digt hij hen dus van nalatigheid. Velen staan er verbaasd over, hoe mr Dicke zich tot deze uitdrukking heeft laten verleiden. Immers, er was aan burg. en weth. geen op dracht gegeven om iets in die richting te doen en zij deden dus nu juist wat zij, na het besluit der vorige vergadering, moesten doen de verdere voorbereiding der zaak ter hand nemen door het voorstel om den grond niet meer voor den openbaren dienst bestemd te verklaren en daarna de details of liever de voorwaarden te regelen. Het spreekt echter van zelf, dat de burge meester en de wethouders, alle drie tamelijk on afhankelijke mannen, waaronder er zyn die zich jarenlang aan den dienst der gemeente hebben gewyd, over de ongemotiveerde beschuldiging van mr Dicke, waartegen geen van zyne acht andere medestanders zich geroepen gevoelde op te komen, zich diep gegriefd gevoelenen van wél ingelichte zijde vernemen wy, dat deze zaak een voor do gemeente zeer ongewenscht gevolg kan hebben. Wy houden ons overtuigd, dat mr Dicke dit evenmin wenscht als de groote meerderheid der burgerij. Immers, gezwegen nog van andere gebeuriykheden kan het door niemand gewenscht worden in de kritieke oogenblikken, welke de gemeente, in verband met de bij de wet ge vorderde wijziging van alle belasting-verorde ningen, tegemoet gaat, het gemeentebestuur i> geheel nieuwe handen te leggen. Hopen wy dat dit voorkomen worde 1 Het zou zeker in het belang der gemeente zijn. Eene protestmeeting. In de Prins van Oranje aldaar werd, evenals in andere deelen van ons land, op Pinkster maandag eene vergadering gehouden, door de propaganda-commissie van den Bond van Ne- derlandsche onderwijzers in Zeeland by eenge roepen. Aan de nitnoodiging tot deze samenkomst was zoo schrijft eene vriendelyke hand door ongeveer 70 personen gehoor ge geven, voor het meerendeel onderwijzers, zoo leden als niet-leden van den Band, voor een zeer klein gedeelte slechts door genoodigde autoriteiten. Brieven van adhaoaie waren ingekomen van de HH. schoolopzieners in de districten Goes en Middelburg, van den arrondissements-school- opzienor in Goes, en van een drietal staten leden de heeren F. Hombach, D. Oggel en L. van Waesberghe-Janssens. Na een inleidend woord van den voorzitter der propaganda-commissie in Zeeland, den heer L. J. de Vries te Terneuzen, waarin kortelijk, vooral met eyfers, werd aangetoond, dat de toestand van den plattelandsonderwyzer zeker niet rooskleurig is, en dus een klacht stellig bestaansrecht heeft, werd het woord verleend aan den heer H. K. ter Laan, hoofd eener school te Delft, om te spreken over de lotsverbetering van den onderwyzer ten plattelande. Niet zonder Pinkstervuur betoogde deze redenaar, dat, schoon al bet oude is voorbygegaan, toch feitelijk al het oude ten deze is gebleven, zy het ook in veranderde gedaante en in gewij zigde vormen. Immers de geldelijke zoowel als de maatschappeiyke positie van den onder wijzer lieten nn als voorheen ontzagiyk veel, a niet te zeggen alles te wenschen over. Het eenige wat uw verslaggever in deze keurige rede bedenkelijk vond, was dat zy leed aan zekere overdrijving, met name wat betreft opleiding der onderwyzers. Laat ook deze ontegenzeggeiyk te wenschen over, zij is toch niet zoo slecht, als de, trouwens op dit pant niet uitgewerkte rede deu niet-deskundige zou doen vermoeden. Gelijke bedenkingen heb ik tegen sommige der door den spreker gewraakte vergelijkingen; men moet geen ongelijksoortige dingen als een vast salaris en het altoos on zekere weekloon van een ambachtsman met elkander vergelijken. Na de pauze trad een tweede spreker op, nl. de heer M. H. C. Cramerus, onderwyzer aan de departementale -school te Breda. Ook diens rede, die onze vriendelyke berichtgever slechts gedeeltelijk kon hooren, werd met vuur roken. Spreker leverde een geschied kundig overzicht, mede om te toonen, dat vele gebreken uit 't verleden nog niet tot de ge schiedenis behoorden. Hy trachtte aan te toonen, dat de regeling in Indië veel beter is dan in het moederland, Een minimum-loon van f 700 voor een school hoofd met 4 of 5 kinderen is lang niet vol doende om te bestaan en in de behoeften van het gezin te veorzien. Hy vond daarom perio dieke verhooging broodnoodig. Ook deze rede was niet vry van overdrijving, maar mede waardig in den toon en menigmaal bezielend, waar die ten doel had de lanwen tot medewerken en medestrijden op te wekken. Aan het slot der vergadering werd met alge- meene stemmen eene motie aangenomen, dia de strekking had in het licht te stellen, dat het eenig afdoend geneesmiddel in wetswyzi- ging ligt, en dat, meer nog dan tractementö- verhooging, een dringende eisch des tijds ia zoodanige tractementsregeling, waarby een stel selmatige opklimming der belooning allerwege wordt gewaarborgd. De toon der motie was waardig, haar inhoud practisch. Ons dunkt dat de ontwerpers der Pinkstef- meeting voldoening hebben van hnn werkj jammer! alleen, dat de opkomst, ten deeleom verklaarbare, klinkende redenen niet grooter was. Hippische Feesten. Het is ruim twintig jaren geleden, dat tO Goes een hardryderij onder den man, op den weg naar Wilhelminadorp, door de Vereeniging tot het regelen en bevorderen van volksverma ken werd georganiseerd. Deze slaagde zeer goed. Geen wonder dan ook dat een dergelijk feest, tegen Maandag den tweeden Pinksterdag uitgeschreven en dat nog meer aantrekkelijkheid beloofde, veel volk naar de hoofdplaats van Zuid-Beveland lokte. Een uitgestrekt weiland, behoorende tot do hofstede Klein Frankrijk, bewoond door den landbouwer A. J. Hendrikse, was feesteiyk versierd en de harmonie Euphonia zorgde voor een prettige stemming. Eerst werd een harddraverij met voor een dogcart gespannen paarden gehouden, waaraan 10 personen deelnameD. De eerste prQs f 50, viel ten deel aan G. Luyk te Vlake, de tweede, f 30, aan S. Paul te 's Gravenpolder en de

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1