FEUILLETON. OM NIETS. Verschillende Berichten. BIJVOEGSEL VAN DE VAN Maandag 30 Mei 1898, no. 125. Middelburg 28 Mei. EENDRACHT MAAKT MACHT TE MIDDELBURG. Onder voorzitterschap van den heer J. J. H. Doorenbos vergaderden Vrijdagavond op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoeging al hier de leden van bovengenoemde liberale kiesvereeniging. Na lezing en goedkeuring der notulen van het verhandelde in de vergadering van 4 Mei, werd de presentielijst vastgesteld met 04 namen, waaronder 3 van dames. Vervolgens werd overgegaan tot de stemming over de voorloopige candidaten. Alvorens werd lecture gegeven van het schrij ven van den heer dr A. van der Swalme, in antwoord op een brief van het bestuur der vereeniging. Hij berichtte, met verwijzing naar zijne bij een vorige gelegenheid (2 Oct. 1893) aan de kiesvereeniging gerichte verklaring alsnog te kennen te geven „dat hij, ofschoon met vele der in het „Hervormingsprogram" op gesomde punten instemmend, toch geen vrijheid kan gevoelen om dit program volledig en zonder voorbehoud te onderschrijven." Wijl slechts zij candidaat kunnen gesteld worden die instemmen met het hervormings program der Liberale Unie, kan, naar de voor zitter mededeelde, de heor dr A. van der Swalme geen candidaat dezer vereeniging zijn en dient hij dus van de lijst der voorloopige candida ten geschrapt te worden. Daarna verklaarde de voorzitter dat het be stuur als candidaten aanbeveelt de heeren Herm. Snijders en mr F. J. Sprenger. De heer dr J. C. Bolle vroeg welk effect de samenwerking met de kiesvereenigingen te Domburg en te Veere heeft gehad. De voorzitter antwoordde dat op de te Yeere gehouden vergadering 11 leden aanwezig waren dat daar op den heer Herm. Snijders 11 stem men werden uitgebracht, 10 op den heer J. H. Snijders, 8 op den heer mr F. J. Sprenger en 4 op den heer Van der Swalme. Na die vergadering heeft spreker een der bestuursleden uit Veere gesproken, die hem mededeelde, dat daar eenige leden den heer Van der Swalme wel als candidaat wenschten, doch dat, toen hij dit bestuurslid mededeeling deed van het schrijven van den heer Van der Swalme, deze toegaf dat die candidatuur niet mogelijk was. Te Domburg verkreeg de heer Herm. Snijders alle 18 stemmen, de heer mr F. J. Sprenger 15, de heer F. G. Sprenger 13, de heer J. H. Snijders .3, de heeren dr A. van der Swalme en J. Polderdijk ieder 2, terwijl 2 briefjes blanco waren. De heer Bolle verklaarde daarop de verga dering te willen opwekken de candidaten van het bestuur te steunen 5 het zou toch z. i. geen zin hebben tegen het bestuur te reageeren. Wat hem persoonlijk aangaat, verlangde hij niet voor eene candidatuur in aanmerking te komen. De heer Joh. L. van der Pauwert vroeg of beide door het bestuur aanbevolen heeren be reid zijn eene eventueele candidatuur te aan vaarden, waarop de heer Doorenbos toestem mend antwoordde. Hij voegde daaraan toe dat de heer Herm. Snijders in den beginne geaar zeld heeft en bezwaren heeft geopperd, doch zich ten slotte toch bereid verklaarde. Daarna zette de voorzitter uiteen waarom het bestuur heeft gemeend de beide genoemde heeren te moeten aanbevelen. Wanneer wij ons herinneren zeide hij on geveer wat de heer Herman Snijders hier gedaan heeft jaren lang, van den eersten dag dat de kiesvereeniging bestaan heeftwanneer wij weten, dat hij maar twee jaar buiten het bestuur was, doch zelfs gedurende dien tijd zich even werkzaam toonde als altijd, hoe hij, wanneer zijn hulp werd gevraagd, die steeds I. Uit het Duitsch. VAN Geerlrnida FrankeScuievelbein. „Zijt gij het nu eindelijk eens geworden?" „Nog niet, oom. Ik heb nog bezwaren." „Hebt gij bezwaren riep de oude heer toornig uit. „Ja! En wel zeer billijke. Zoo'n kind uit de groote stad over te plaatsen naar het bosch zou zij daar tegen kunnen?" „Dat komt terecht", zei de oude heer kortaf. „Eu als het niet terecht komt Als zij zich ongelukkig voelt in de eenzaamheid Als zij het ruwe klimaat niet kan verdragen, als zij hare concerten, comedies, partijen te veel mist, en „Wat nog meer?" „Ik zou u nog zoo veel „Houd het maar voor je! Zeg mij alleen ronduitbemint gij dat meisje „Juist omdat ik haar bemin De sprakelooze woede, de zichtbare spot, waarmede de oude dokter zijn neef aanzag, deed deze midden in zijn volzin verstommen. „ZooDaar hebben wij dus alweer zoo'n gaf, hoe hij zich steeds terugtrok bij candidaat- stellingen, wanneer hij meende dat anderen daartoe eerder in aanmerking kwamen, dan gelooft het bestuur dat de vereeniging hem thans candidaat stellen moet. Niet alleen in Middelburg maar op verschil lende dorpen in Walcheren heeft de heer Snijders meermalen het woord gevoerd, altijd op scherpzinnige maar tevens ook zachte wijze. Hg heeft bijna nooit iemand van zich gestooten door wat te forsch te zijnwat anderen, ook mannen van karakter, wel eens deden en doen. Te- Domburg, Oostkapelle, Veere en op andere plaatsen heeft hij, zoo in bijeenkomsten van kiezers als op Nuts-vergaderingen, herhaaldelijk het woord gevoerdhij is overal bekend en het bestuur meent met hem een goede kans te hebben. Maar zeide de voorzitter wij staan bij de verkiezing tegenover een zwarte bende, die moeilijk te overwinnen is; hoe moeilijker echter de zege te bevechten is, des te eervoller is het te winnen. Wanneer men vertrouwen heeft en gelooft in de overwinning, dan is de ntrijd reeds half gewonnen. Bestaat er kans met den heer Herm. Snijders te zegevieren, die kans bestaat ook met den heer mr F. J. Sprenger. Deze is als griffier van het polderbestuur van Walcheren bij de kiezers, zoo te Middel burg als daarbuiten, goed bekend. Hij is dat ook vooral te Domburg, waar hij van zijn jeugd afe.au verkeerde en waar zijn familie zeer ge zien is. Het spreekt van zelf dat de liberale partij mannen genoeg heeft, die het lidmaatschap dei- provinciale staten waardig kunnen beklecden zij heeft ze maar voor 't grijpen. Zij behoeft geen jonge broekjes, die pas van school ko men, candidaat te stellen, evenmin twijfelaars of halfslachtigen. Zij kan naar de provinciale staten mannen afvaardigen, die ook de be kwaamheden bezitten in het gedeputeerd col lege zitting te nemendaarnaar dient zij dan ook te streven. Wijl in de vorige vergadering bepaald is den heer J. H. Snijders bij acclamatie te can- dideeren, behoeven nu nog slechts twee perso nen te worden gekozen. Ingeleverd werden 63 briefjes. Op den heer Herm. Snijders vereenigden zich 56 en op den heer mr F. J. Sprenger 57 stemmenterwijl de heeren mrK. W. Brevet en F. G. Sprenger ieder 3 stemmen bekwamen. Een briefje was van onwaarde en een ander blanco. Van den uitslag der stemming zal kennis gegeven worden aan het voorzittend bestuur der centrale liberale kiesvereeniging, dat de in de verschillende vereenigingen uitgebrachte stemmen samentellen zal en dan zal constatee- ren dat de heeren J. H. Snijders, Herm. Snij ders en mr F. J. Sprenger candidaten der libe ralen in het district Middelburg geworden zijn. Hierna werd overgegaan tot de op de vorige vergadering door het bestuur voorgestelde wij zigingen in het reglement, welke zonder dis cussie of hoofdelijke stemming bij acclamatie werden goedgekeurd. Hierop werd de-vergadering door den voor zitter gesloten. TWEE25S Il£*IFBS, Maildienst Viissingen-Queensborough. De minister van waterstaat heeft naar aan leiding van het afdeelingsverslag omtrent het ontwerp tot goedkeuring van eene overeen komst met de stoomvaartmaatschappij Zeeland, wegens het uitvoeren van een maildienst tus- sehen Vlissingen en Queensborough of eene andere Engelsche haven, een nota ingediend, waarin hij 0. a. uiteenzet, waarom hij geen voldoende aanleiding heeft kunnen vinden voor eene hoogere jaarlijksche uitkeering aan de Maatschappij. Dat sedert 1 Mei 11. de Engelsche avondpost uit Londen voor enkele plaatsen in Nederland met de Harwich lijn wordt verzonden, is juist. De minister zal niet in gebreke blijven bij de vaststelling der dienstregelingen er bij de Soil. IJzeren Spoorwegmij op aan te dringen, den dienst in verbinding met de Vlissingsche stoombootlijn zooveel mogelijk te bevorderen. Aangaande de vraag wat sedert 1888 is be reikt met opzicht tot een rustdag voor het personeel der maatschappij Zeeland en hoe de toestand thans is, deelt de min. mede dat het sedert 1888 steeds het streven der maatschij. is gebleven, aan haar personeel aan den wal verwenschten veiligheidscommissaris in de vol maaktste, onberispelijkste uitgaaf. Altijd voor zichtig Altijd verstandigVooral bij zoo'n levenskwestie, niet waar?" „Zeker", zei de opperhoutvester en maakte zich gereed om zijn bedachtzaamheid te ver dedigen. „Wat kan er niet groeien uit zulk een jong wezen, zooals onze tegenwoordige huwbare dames zijn. Een engel, een gansje, een spook, dat ziet er alles even lief uit als het jong is Maar hij kwam niet verder. „Juist daarom", riep de oude dokter ze gevierend, „is het onze zaak om op de goede verliefd te worden". Nu lachte de jonge man overmoedig. „Beste oom, de liefde valt niet altijd pre cies daar waar men haar hebben wil". „Dat moet zij, of zij is de ware niet. Dat voelt men. Ik bedoel niet die vluchtige verliefdheid, ik bedoel iets heiligs, iets ern stigs. Daarvoor hebben wij ons zoogenaamd „hart". Dat wijst zoo nauwkeurig als de beste chronometeren als dat zich aanmeldt zonder bij gedachten aan een leêge beurs, of een invloed rijke schoonmoeder of andere practische gevoelens dan vooruitNiet zooveel over wegen," niet zoolang bedenken. Jongen,jongen dat wreekt zich zoo bitterDat heeft reeds menigeen het beste van zijn leven gekost Kijk, ik zou hier niet zoo alleen in mijn pak huis zitten „Pakhuis! Uw museum, uw kasteeltje, zooveel mogelijk een rustdag per week te ver zekeren en dat thans de arbeid zoodanig is verdeeld, dat het personeel om de 8 dagen enkelen alleen om de 10 dagen een rustdag geniet. Voorts verstrekt hij eenige mededeelin- gen omtrent den dienst van de bemanning der schepen. Het denkbeeld om te bepalen, dat de sche pen in Nederland moeten worden gebouwd, leidt tot de vraag of de regeering daardoor niet eene verantwoordelijkheid op zich zou laden, welke zij moeilijk aanvaarden kan. Aanleiding om het artikel, dat het personeel bij eventueele ongelukken eene tegemoetko ming verzekertin het contract op te nemen was, dat de maatschappij, hoewel gewoon kaar personeel bij een ongeval geldelijk tegemoet te komen, tot deze handeling niet verplicht is. Overgang over den westelijken kanaal- arm te Terneuzen. De commissie uit de Tweede kamer, in wiel banden gesteld zijn de adressen der gemeente raden van Hoek en Terneuzen, houdende ver zoek om verbetering van den overgang over den westelijken kanaalarm te Terneuzen, oor deelt dat, waar de bezwaren van adressanten voorfspruiten uit eene in het Rijksbelang ondernomen en zonder dat er van vooraf gaand overleg met de gemeente is gebleken uitgevoerde verandering van den bedoelden kanaalovergang, er grond is die voorziening op kosten van den Staat te doen plaats hebben, voor zoover het belang dier bezwaren de wel licht hooge uitgaven ter voorziening recht vaardigt. Zij concludeert lo. tot dankzegging aan de regeering voor de verstrekte inlichtingen; 2o. den minister van W., H. en N. in overweging te geven alsnog voor rekening van den Staat, na overleg met het bestuur van de gemeente Terneuzen, afdoende verbetering te doen bren gen in den afrit van de in 1894 gelegde rolbrug naar de Grenulaan aldaar; 3o. den minister afschrift van dit verslag te zenden. Oesterhandel. De verzending van oesters is de laatste week tot 15000 gedaald. We kunnen daarom de campagne als geëindigd beschouwen. Er zullen de eerstvolgende weken nog wel enkele duizenden gevraagd worden, (dit gebeurt soms midden in den zomer) maar dit is de vermel ding niet meer waard. De oesterhandel is dit seizoen zeer levendig geweest. Men kan gerust aannemen, dat er van Ierseke alleen 23 millioen verzonden werden. Doch de prijzen waren, de allerbeste en zwaarste soorten uitgezonderd, over 't geheel zeer laag. Imperialen golden tot f 70, maar die waren er bijna geen. Veel werd in consig natie gegeven, en daarvan was de opbrengst zeer onbeduidend, maar daarbij moet gezegd worden dat ook voornamelijk naar de mijn gaat, wat men op een andere wijze niet kwijt kan raken. Aan zware oesters ww geen gebrek, maar zij werden veel te weinig gevraagd. Vandaar algemeene en gegronde klachten. Dat het er met de Zeeuwsche oestercultuur niet rooskleurig uitziet, wordt bewezen dooi de ontbinding van verschillende maatschappijen en het ingeven van ruim 200 perceelen. (Iers. en Th. Crt.) RESERVEKADER. Aangezien het toelatingsexamen tot dat reservekader slechts éénmaal per jaar plaats vindt, wordt de aandacht er bg deze nog eenB op gevestigd, dat zij, diecfö jaar aan genoemd examen wenschen deel te nemen, vóór den 21 en Juni a. s. ten bureele van den hoofdofficier voor het reservekader, te '3 Gravenhage, Para- maribostraat no. 11, moeten hebben ingezon den eene „kennisgeving model B." zoomede een extract uit het geboorte-register of een ander stuk, waaruit de leeftijd van den adspirant blijkt. Een formulier voor de „kennisgeving" is op aanvrage te bekomen ten bureele van den hoofdofficier, voornoemdeen extract uit het geboorte-register ter secretarie van de be trokken gemeente. Ook wordt er, ten einde teleurstelling zoo veel mogelijk te voorkomen, aan herinnerd, dat aan den dienst als vrijwilliger voor het reservekader alleen dun het recht op vrijstel ling van militiedienst kan worden ontleend, wanneer de belanghebbende tot dat kader is oom". „Nu ja, iets moet de mensch toch heb ben. 't Is waar, gij hebt mijn nieuwe schilderij nog niet gezienDaar moogt ge u wel op verheugen, 't is wat mooisMaar daar ik nu eenmaal op gang ben wil ik u eerst als leerrijk voorbeeld mêedeelen, hoe het gekomen is, dat ik schilderijen bezit en geen kinderen en een mooi ingericht huis, in plaats van een lieve gade. Want gij moet weten, dat ik in mijn jeugd net zoo'n Jantje secuur, zoo'n voorzich tige Klaas ben geweest als gij nu zijt en ik ben het nog. Dat is goed voor de wetenschap, maar voor de liefde „Ik zeg 11, mijn jongen, het instinct! Het zuivere, onschuldige instinct! De natuur weet beter wat goed voor ons is, dan wij, eigenwijze, door overbeschaving dom geworden kunst-menschen. „Ik was dus in uw gelukkig gevalik kon een keus doen uit de liefste meisjes van het land. Ik had als jonge arts de praktijk van mijn vader overgenomen. Geld had de oude heer mij ook rijkelijk nagelaten. „Dan was het echter de kunst om een goede keuze te doen. „Eerst had ik er ontzettend veel schik in om elk meisje, dat ik ontmoette, er op aan te zien, en te vragen: zijt gij het? Doch daar van kreeg ik spoedig genoeg. Na verloop van een jaar walgde ik van al de complimentjes, die mij gezegd werden en die ik moest be toogetreden vóór den len Januari van het jaar, waarin hij voor de militie wordt ingeschreven. Het betrekken van een kamp door jongelieden. Op gelijken voet als ten vorigen jare zal, bij voldoende deelname, ook dit jaar en wel op 7 Augustus voor jongelieden de ge legenheid worden opengesteld, om gedurende een 20 tal dagen een kamp te betrekken bij Laren. Aan dat kamp, hetwelk onder bevel staat van een officier en waar een officier van ge zondheid is belast met den geneeskundigen en den hygienischen dienst, kunnen deelnemen: a. Vrijwilligers van het reservekader, die niet bij hun korps onder de wapenen zijn b. zij die voldaan hebben aan het toelatings examen tot het reservekader c. zij die toegelaten zijn tot de 4e of eene hoogere burgerschool of van een gymnasium, die hebben verworven het diploma van eind examen eener hoogere burgerschool met3-jarigen cursus of die op andere wijze aanspraak heb ben op vrijstelling van het onder b. bedoelde toelatingsexamen. Zij, die aan dit kamp wenschen deel te ne men, moeten hun voornemen daartoe uiterlijk op Maandag 25en Juli a. s. schriftelijk hebben meegedeeld aan den hierbovengenoemden hoofd officier voor het reservekader, te 's Gra venhage, die tevens bereid is ter zake nadere inlichtingen te verstrekken. BENOE9IINGM ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnnen het arr. Tiel, ter standplaats Waardenburg, B. A. Buysing Damsté, candidaat-notaris aldaar; is aan J. II. van Moock, op verzoek, eervol ontslag verleend uit zijne betrekking van no taris te Woudrichem is benoemd bij het wapen der art., bij den staf van het wapen, tot eerste-luit., de tweede- luit. D. de Kreuk, van dien staf, werkzaam bij de pyrotechnische werkplaatsen is op non-activiteit gesteld de le luit. jhr C. A. M. Wittert, van het 3e reg. veld-art. is tijdelijk benoemd tot klerk bij het konink lijk Nederlandsch meteorologisch instituut K. Mantel; en is de heer R. N. G. M. Bür, adjunct-com mies bij het dep. van koloniën, op zijn ver zoek, eervol uit 's lands dienst ontslagen. A. Woensdag verleent de minister van justitie geen audiëntie. Blijkens een telegram van den gouverneur- generaal van N.-I. van 27 dezer, wordt de gouvernements-koffieoogst op Java voor dit jaar thans geraamd op f 131.000 pikols. Motorrijtuigen. De minister van waterstaat heeft tot weder opzegging vergunning verleend tot het berijden van de onder beheer van het rijk staande wegen mot een motorrijtuig. Aan de vergunning zijn tien voorwaarden verbonden, waarvan de strekking is om te voorkomen dat het gewone verkeer door het gebruik van motorrijtuigen gevaar of overlast ondervindt, zonder dat dat gebruik, meer dan met het oog op de belangen van dat verkeer noodzakelijk is, belemmerd wordt. Overal waar mogelijkerwijze voor het gewone verkeer ge vaar of hinder ontstaan kan, moet met de grootste behoedzaamheid met het rijtuig gere den worden en de bestuurder zal daarvan ten allen tijde volkomen meester moeten zijn. Komen ten aanzien van het rijden klachten in, dan zal voorloopige intrekking der ver gunning daarvan het gevolg zijn en bij gegrond bevinding de intrekking onvermijdelijk wor den gehandhaafd. ONDERWIJS. I-Iet hoofd der school te Waarde J. O., thans in voorloopige hechtenis te Middelburg, is Vrijdag voor den tijd van eene maand in zijne betrekking geschorst, met behoud van traktement. Als waarnemend hoofd werd aan gesteld de heer M. van Weele, onderwijzer met hoofdakte. De leerlingen der vijfde en zesde klasse der lagere school aldaar zullen gedurende de maand Juni onderwijs ontvangen in een morgen- en avondschooltijd. antwoorden. En de gezochte Die was nog onbereikbaar; ja, ik begon zelfs te wanhopen of het kloppertje onder de zevende rib, dat zich moest aanmelden als de rechte gekomen was, mij ooit dat genoegen zou doen. „Des te luider sprak echter het hoofd dat bemoeide zich overal mee en had het hoogste woord. „En het beetje geneeskundige kennis, dat mij ingepompt was, praatte ook al mee. „Zag ik een mooi meisje, met een dun middeltje. Ochlieve hemeldan dacht ik terstond aan overelkaar geschoven ribben, aan ineengedrongen ademhalingsorganen. Dan hielp geen schoonheid meerdie juffrouw werd ge schrapt. Ontmoette ik een dame met allerliefste voetjes, die in keurige laarsjes staken, dan zag ik in mijn verbeelding de afschuwelijkste misvor ming, als het natuurlijke gevolg van die dwaze mode. Prikkelde een andere mijn schoonheids zin door een belangwekkende bleekheid, zoo'n ïvoorkleur, die een schilder tot wanhoop brengt dan zag ik dadelijk het spook der bleek zucht voor mij. „Een meisje, dat mij overigens zeer goed aanstond, beging eens de misdaad van in mijn bijzijn flauw te vallen, omdat zij schrikte van een wild geworden stier. Daardoor verdacht ik haar dadelgk van overspannen zenuwachtigheid en gaf onmid dellijk alle trouwplannen op uit plichtbesef tegenover mijne nakomelingen en uit vrees Tot onderwijzer aan de O. L. school te Kloetinge is benoemd de heer S. van de Vreede, te Biezelinge. De voordracht voor onderwijzer aan de school te Klakbaan, gemeente IJzendijke, bestaat uit de heeren J. J. Bliek te Biervliet, J. de Burck te Schoondijke en J. Kense te Groede. Voor het examen tot toelating als cadet bij de cadettenschool te Alkmaar hebben zich 198 jongelieden aangemeld. Mr W. Hovy is thans, krachtens zijn bul vau de Gemeentelijke Universiteit van Am sterdam voor den Hoogen Raad als advocaat procureur beëedigd. Zooals wij dezer dagen mededeelden, weigerde de Hooge Raad hem tot den eed toe te laten krachtens zijn bul van de Vrije Universiteit. Bij die weigering heeft de Hooge Raad be slist dat de vraag, of iemand den vereischten graad van doctor in de rechten bezit, alleen in de wetten en verordeningen op het hooger onderwijs haar beantwoording vindt, iuzonder- heid in de wet van 28 April 1876, bij welke het doctoraat of de graad van meester in de rechten als doctoraat in de rechtswetenschap is geregeld. Aan dat doctoraat is de bevoegdheid om zich als advocaat, te doen inschrijven verbonden en daaronder kan, volgens 's Hoogen Raads be slissing, alleen worden verstaan het doctoraat van de drie Rijks-universiteiten en van de onder eenige voorwaarden daarmede gelijk gestelde gemeente-universiteit te Amsterdam. Om bovengemelde redenen is voorts onjuist geoordeeld de bewering, dat het reglement van orde en discipline voor de advocaten en pro cureurs recht geeft om als advocaat en procu reur te worden ingeschreven op grond van het doctoraat van de Vrije Universiteit. Op de Noordzee heeft met uitstekend ge volg de proeftocht plaats gehad van de op de werf der firma Smit te Kinderdijk gebouwde sleepboot Zwarte Zee. Dit stoomschip werd door de koninklijke maatschappij De Schelde te Vlissingen voorzien van ketels en triple expansie machines, in staat om 1500 I. P. K. te ontwikkelen. De bunker-capaciteit bedraagt 600 ton. De raad van Rotterdam heeft 60.000 toegestaan voor de kroningsfeesten, en een bedrag van f 255.000 aangewezen voor uit breiding van 't electrisch centraalstation. Den Haag is nog altijd vol van 2ijn bekende belasting verhooging. Allerlei geruch ten gaan er over de vermoedelijke opbrengst. Het Vad. spreekt zelfs van 4 ton boven de raming. Inmiddels lijden de feestplannen er onder. Geen wonder Aan betalen is een grens In een in dit nommer voorkomende ad vertentie wordt de aandacht gevestigd op de Physiatrische inrichting Nalura Sanat te Sclie- veningen. Omtrent dit Sanatorium, waarvan directeur is de heer P. H. Eyltman, arts, deelt Z. inde Geneeskundige courant van 24 April eenige bij zonderheden mede. Het is, volgens den directeur, het eenige in ons vaderland, dat, wat volledigheid en wijze van inrichting betreft, met de vele in het bui tenland kan wedpveren. Het gebouw is gunstig gelegen en uitstekend ingericht, terwijl de kosten van behandeling vrij billijk, moeten zijn. Hydrotherapie, kinesitherapie, passive bewe gingen, weerstandsbeweging, massage, vibratie, actieve beweging, tactische gymnastiek, lucht- kuur, zonnebaden, electriciteit, dit alles kan in de inrichting worden toegepast. In den omtrek der inrichting bevinden zich pensions, waarin alles kurgemliss is geregeld. De inrichting is het geheele jaar geopend, maar Zondags gesloten. De Maatschappij tot bevordering der bouw kunst telt thans 459 gewone, 7 buitengewone, 72 kunstlievende en 18 afdeelingsleden. In het hotel Berg en Dal te Nijmegen is plotseling overleden de heer Scheïdius, lid van den gemeenteraad van Arnhem. Het in de sportwereld bekende Haagsche jongmensch, tegen wien onlangs wegens valsch- heid in geschrifte door de politie proces-ver baal was opgemaakt, is eenige dagen geleden van mijn kalm leventje te laten bederven door ziekelijkheid en zorgen. „Eindelijk, toen ik al in 't geheel niet meer aan het „eeuwig vrouwelijke" dacht, sloeg het uur, waarop de klopgeest onder mijn vest zich deed gelden en wel zóo duidelijk en luid dat ik mij gewonnen moest geven. „Een allerbekoorlijkst jong meisje jeug dig en frischnog half kind en toch met zulke sprekende, gevoelvolle oogen. Ik wist het terstonddie was het. En zij ook ik zie nog hoe zij hare mooie lange wimpers neersloeg, als ik haar in verrukking aanstaarde. „Wij zagen elkaar vaak. Haar vader, een oud krijgsman, had sedert '66 een kogel in het lijf die hem af en toe zeer pijnlijke dagen bezorgde. En zoo leerde ik haar heel goed kenn ;n. Niet zooals die anderen, in de balzaal, of op partijen, opgeschikt, eoquet- teerend, oppervlakkige praatjes houdende. Neen, thuis, aan het werk, in al haar zielsangst over haar vader. „En al kwam ik te middernacht, altijd was zij kalm, bedaard en hulpvaardig en hoe on gerust zij zich ook maakte, wanneer do oud soldaat van pijn vloekte en raasde, niemand merkte er iets vanzij wist hem zoo lief en verstandig te troosten en op te beuren. Toen zei ik tot mij zelfd i e moet gij hebben. Gij vindt er geen die u grooter geluk, aanbrengt. „Gij kunt echter wel nagaan dat mij zelfs in dit geval mijn verwenschte voorzichtigheid

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5