IHIDDËLRURGSCHE COURANT. BUITENLAND. N0. 125. 141® Jaargang. 1898. Maandag 30 Mei. Middelburg 28 Mei. DE OORLOG. Deze courant versohijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Teestdagen. fr|s, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franoo p.p., I.- Afzonderbjke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Mei 8 u. vm. 58 gr. 12 u 62 gr., av. i u.60 gr.F.Verw. zw. N. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentlSn20 cent per regel Geboorte- dood- en alle andere familieberiobUn en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 oent Reclamed *0 cent per rage) Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. AgSmtn» Te Zierikzes: A. C. ra Mooi/, te Tholen: ff. j va2t NUUWSMOTIMlir. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel Maandag, Tweeden Pinksterdag, ver schijnt de Mlddelburgsche courant niet. ELKE OORLOC is voor alle volken een val in den afgrond. En als de oorlog voorbij is? Onwillekeurig denken wij aan een bekend sprookje, dat we hier laten volgen „Oorlog was voorbij gegaan, maar nood was in zijn plaats gekomen; nu waren erdriemen- schen die elk een zak koorn stalen van ver schillende eigenaren. Doch zij werden allen gevangen. De eerste eigenaar leverde den dief over aan het gerecht en de menschen zeiden„de man heeft gelijk". De tweede nam den man het koorn af, maar liet hem verder met vrede, en de menschen zeiden: „hij beeft welgedaan". Maar de derde eigenaar ging met den dief mee naar zyn huis, en toen hij zag hoe de nood in dat huisgezin beerschte, keerde hij terug en bracht de ongelukkigen wat noodig was om den nood te verdrijvenwerk, en hij maakte van den dief een nuttig lid in de maatschappij. En Fry a's maagden, met heiligen geest bezield, schreven zyn daad op in het eeuwige boek, terwyi zij al zijn zonden, die daarin opgeschre ven stonden, uitwischten met hunne tranen." Zoo te handelen als de laatste eigenaar is in den geest van Christus. Zoo is het bevolen geworden om te doen, opdat de tranen der armen, die naar voorby- gegane dagen zoeken, dagen zullen terugvinden die herinneren aan de liefde en goedheid der menschen, die hen niet straffen omdat zy nood leden, en arm waren, maar hun liefde bewezen en hen gelukkig maakten. Leer en verkondig dit op het Pinksterfeest. Aldus eindigt een Pinkster-opstel in delers, en Th. Crt. UIT STAD EN PROVINCIE. By kon. besluit is benoemd tot lid van het college van regenten over het huis van bewaring te Middelburg dr A. van der Swalme, raad in het bestuur van den polder Walcheren en lid van den raad der genoemde gemeente. Verder is een pensioen van f 250 verleend aan J. C. Snyders, weduwe van den gewezen schipper op het Ryksdomeinvaartuig voor Zeeland, L. Caljouw. Eindelijk zyn benoemd tot dykgraaf van het waterschap de watering Cadzand J. Erasmus Adriaanszoonin het bestuur van den polder de Vier bannen van Duiveland tot dijkgraaf F. Bonman en tot gezworenen D. A. Labryn en C. van Westen Pz. Wy herinneren dat Maandag middag de tentoonstelling van schilderyen van mej. Koster, in het Kunstmuseum alhier gehouden, geslo ten wordt. Wy vestigen daarop nog eens de aandacht van hen, die tot nog toe verzuimden daaraan een bezoek te brengen. Wij doen dit te eer omdat er,zooals altyd maar in deze vooral, onder de kunstliefhebbers verschil van opinie bestaat over de waarde van de werken van deze schilderes en menigeen zich nog wel eens door eigen beschouwing over die verschillende, eigenaardige stukken een oordeel vormen wil; of althans later betreuren zou de gelegenheid daartoe ongebruikt te hebben laten voorbijgaan. Le Cointre'8 lijst van vervoermiddelen, zomerdienst 1898, is weder verschenen en in verschillend formaat verkrygbaar gesteld. Het is een gemakkelijk te raadplegen ver zameling van uren van vertrek van de onder scheiden middelen van vervoer en andere op gaven, welke voor ieder, die zaken doet, van belang zijn te weten. De matige prgs doet deze nuttige uitgaaf onder veler bereik vallen. Na de in de verschillende vergaderingen der by de Centrale Liberale Kiesvereeniging aangesloten kiesvereenigingen in het district Middelburg gehouden stemmingen is het nu uitgemaakt dat de candidaten der liberalen voor de aanstaande verkiezing van leden der Provinciale Staten zullen zijn de heeren Herm. Snijders, J. H. Snyders en mr F. J. Sprenger. Het door ieder dier heeren verkregen stem- mencyfer is: voor den heer J. H. Snyders 61 42 te Middelburg, 15 te Veere en 4 te Dom burg (het atemmencijfer te Middelburg iB dat van iet aantal aanwezigen op de eerste vergadering waarop de heer J. H. Snyders by acclamatie candidaat werd gesteld)voor den heer Herm. Snijders 89 56 te Middelburg, 15 te Veere en 18 te Domburg voor den heer mr F. J. Sprenger 87 57 te Middel burg, 15 te Veere en 15 te Domburg. Verder werden uitgebracht op den heer F. G. Sprenger 3 stemmen te Middelburg en 13 Domburg; op den heer mr K. W. Brevet 3 te Middelburg; op den heer dr A. van der Swalme 4 te Veere en 2 te Domburg en op den heer J. Polderdyk 2 te Domburg. Kerkvoogden en notabelen der Neder- duitsch Hervormde gemeente te Middelburg hebben besloten aan de algemeene Synode te zendeneen adres van adhaesie aan dat van kerkvoogden en notabelen te Arnhem, hou dende verzoek om het aanhangig regiement op het beheer niet vast te stellen. Op een Vrijdag 10 Juni a. s. door Vlis- sing's mannenkoor aan het groote badhuis te Vlissingen te geven concert, zullen mej. Mina Verhage, alt-zangeres van 's Gxavenbage, en de heer J. de Waey, bariton van Brussel, hunne medewerking verleenen. Genoemde dame moet beschikken over een zeer fraaie stem, gepaard aan eene uitstekende voordracht, met duidelijke uitspraak. Tot oor- deelen bevoegde personen roemen hare talen ten zeer. Het mannekoor zal dan, onder leiding van den heer De Waal van Middelburg, ten gehoore brengen Rapsodie, (Fragment uit Goethe's Harzreize im Winter,) van J. Brahms en Vor der Schlacht, van R. Becker. Vrydag namiddag had te Vlissingen de inschrijving plaats voor eerste en tweede keuze voor staanplaatsen by gelegenheid der jaarmarkt. Er waren biljetten ingekomen voor stoom- caroussels, Hippodromes, bootjesmolen, gewone caroussels, electrische visscherij, poffertjes-, wafelkramen en nog andere inrichtingen. Er weiden flinke sommen besteedo. a. werd voor 1 stoomcaroussel op het deRuyter- plein ad f 700 ingeschrevende overige in schrijvingen varieeren tusschen f 10 tot 146. De geheele opbrengst was honderd gulden hooger dan in 1897 en bedroeg f 1438.85. Met de nachtboot Koningin-Regentes der maatschappij Zeeland kwamen Vrijdagochtend te Vlissingen aan prinses Henry van Battenberg, met gevolg, en de hertog Van Teek, die met den aausluitenden sneltrein hunne reis naar Duitschland voortzetten. De kommies der le klasse bg 's Ryks belastingen J. J. Hodde, te Veere, is met 16 Juni a. s. verplaatst naar Rotterdam. Een jeugdige rietdekker, die de vorige week te Serooskerke (W.) uit een land- bouwscbuur viel, is, naar De Z. meldt, aan de overleden. omdat het het bestuur gebleken is in de ove rige gemeenten van dit eiland geen voldoenden steun te zullen vinden by het stellen van tegen- caudidaten; iets wat devereeuigiug ten zeerste betreurt. Tot ontvanger-griffier Van den Nieuwen ZZai>«rt-polder te Schoondijkeis benoemd de heer J. F. Carpreau te IJzendyke, in plaats van den heer A. le Clerq, overleden. Door de verschillende liberale kiesver eenigingen in het district Goes is tot vierden candidaat voor de aanstaande verkiezing der Prov. Staten gekozen de heer W. F. K. Lenshoek, wethouder te Goes, met 46 stemmen tegen 24 op den heer A. Bruggeman te Baarland. De definitieve candidaten zijn dus de heeren: J. M. Kakebeeke te Goes, J. A. P. Geill te Ierseke, W. F. J. Wagtbo te Coiynsplaat en W. F. K. Lenshoek te Goes. (G. Crt.) Ingelanden van den polder Oud-Wolphaarts- dijk en Oost-Nieuwland besloten aan Gedepu- teerde-Staten te adviseeren ook de vroon- en vrijlanden aan wegsverbetering te doen bijdra gen. Tot afgevaardigden naar het waterschap Sluis-Oosterland werden respectievelijk herbe noemd de heer W. F. K. Lenshoek te G o e s en benoemd de heer A. J. van Daalen aldaar, in plaats van den heer J. Goetheer, die bedankt had. In de Vrijdagmiddag te Coiynsplaat gehouden vergadering van ingelanden van polder Nieuw-Noord-Beveland werd de rekening en verantwoording over den dienst 1897/98 goedgekeurd in ontvang op f 11.359.50', in uitgaaf op f 11.307.24' en dus met een goed- slot van f 52.26. De begrooting, dienst 1898/99, werd in ont vang en uitgaaf vastgesteld op f 20.130.60'. De post voor het leggen van een inlaagdijk, waartoe reeds 2 jaar geleden besloten werd, is wederom op de begrooting gebracht. Een gedeelte der te onteigenen gronden, toe- behoorende aan den heer Crépy, is reeds aan gekocht, doch aangaande de gronden, toebe- hoorende aan de heeren Danckaerts en c. s., kan men niet tot overeenstemming komen. De zaken zyn reeds in handen van een rechtsge leerde, teneinde tot eene oplossing der kwestie langs wettigen weg te komen. In een Vrijdagavond door de liberale kiesvereeniging te Stavenisse gehouden vergadering is besloten, in zake de verkiezing van twee leden der Prov. Staten periodiek aftreden der heeren A. Hollestelleen mr J.H. L. van Buren geen candidaten te stellen, (Voor het Algemeen Overzicht zie men het bijvoegsel). De Turksch-Griekscbe grensregeling is geëindigd. Alleen is men het nog niet eens over een terrein van 400 Ms. De Japansche regeering heeft in het parlement verklaard, dat haar politiek ia ge richt op de handhaving van de integriteit van het Chineesche rjjk. Volgens Reuter verzocht de Kaapsche regeering Cecil Rhodes dadeiyk over te komen, omdat in het Kaapsche parlement de kwestie van vertrouwen in de regeering gesteld zal worden. Beknopte Mededeelingen. Méline heeft het grootkruis van de Griek- sche orde van den verlosser ontvangen. De commissiën voer de herziening van den uitslag der jongste verkiezingen in Frankrijk heeft in éen district een anderen uitslag vast gesteld, en een republikein, die volgens de voorloopige opgave 4 stemmen in de minder heid bleef, gekozen verklaard. De vertegenwoordigers van het intellec- tueele Frankryk hebben Donderdag een be tooging van sympathie gehouden, ter eere van Grimaux, het lid van het instituut, die door de regeering als hoogleeraar aan de Pol. school was ontslagen; o. a. bood men Grimaux een bronzen beeld La Pensêe van Chapiua aan. Grimaux zeide in zyn antwoord: „Wy heb ben geen reden om ter neer geslagen te zgn en kunnen ons integendeel er in verheugen, aan het recht en de waarheid te worden ge- :d. Vertrouwen wij op de toekomst. Onze kleine groep moet zegevieren. Te Nantes oordeelt men anders. Daar moest dezen zomer de jaarvergadering plaats hebben van de vereeniging tot bevordering der weten schappen. Maar nu is Grimaux tot president benoemd, en dat is voor die brave bewoners van Nantes een bezwaar om de algemeene ver gadering te ontvangen. Grimaux heeft opeen vraag van zijn medebestuurders geantwoord, dat hij als wetenschappelijk man te hoogstaat om een ziekte voor te wenden. De verkiezing van Guillaume tot lid der academie was voor iedereen een verrassing, en naar men beweert alleen het gevolg van tegen zin in de candidatuur van generaal Barail, dien men niet wilde, omdat men in de tegenwoor dige omstandigheden geen militairen wilde kiezen. Zola was ook candidaat maar kreeg geen enkele stem. De Aurore kondigt tegen heden een nieuw artikel van Zola aan. Een deel der Duitsche pers meldt, dat als zeker kan worden aangenomen dat in den nieuwen Rijksdag een ontwerp zal worden inge diend voor een wet op de verzekering tegen invaliditeit. Graaf Posadowsby beschouwt als een groote font in de tegenwoordige regeling de invaliditeits- en ouderdomsverzekering de centralisatie en wenscht een uitgebreide decen tralisatie. - Te Erfurt hebben troebelen plaats gehad. De aanleiding en beteekenis is niet bekend. Men weet alleen dat behalve de politie en de gendarmerie ook een compagnie infanterie tot herstel der orde optrad. De Zwitsersche Bondsraad besloot tot verwijdering van den aanlegger der jongste agitatie. - Geiyk wg reeds mededeelden, bestaat tusschen den ItaliaanBchen minister van justitie en diens ambtgenooten verschil over een maat regel tegen de hoogere katholieke geestelijken. Uit de Temps biykt, dat de Raad van state het voorstel van den minister in strijd acht met waarborgenwet. Daarentegen zijn de ministers het eens over een bijzondere belasting van hen, die wegens familieredenen zgn vrggesteld van den krijgs dienst. In den regel bedraagt het aantal dezer vrijstellingen 65.000 per jaar. Door van deze een belasting te heffen zouden middelen ge vonden worden tot ondersteuning van de be trekkingen van minvermogende miliciens. Het Italiaansche kamerlid, dat zich in het parlementsgebouw had ingekwartierd, wyi by zich daar onschendbaar waande, gaat been. Hy deelt mede, dat de parlementaire preroga tieven daar niet meer geëerbiedigd worden. De berichten over de versterking van Gibraltar worden tegengesproken. Men herinnert zich de moeilijkheden, welke verleden jaar tusschen de Porte en Oostenryk ontstonden over de gevangenhouding van een Lloytfo-agent. In een ernstiger feit van dien aard, het binnendringen in de woning van den Franschen consul te Porto-Lagos, is Sultan handelbaarder geweest. Nog vóór het officieele rapport was uitgebracht, heeft de Sultan de onwettigge handelwyze veroordeeld en de betrokken autoriteiten geschorst. Of admiraal Cervera te Santiago is en waar- a, dat is nog steeds de vraag, welke hen bezighoudt, die de berichten over den zooge noemden oorlog volgen. Maar wy twyfelen er geen oogenblik aan, of het aantal van hen, die belangstelling toonen, zal met den dag verminderen. Dat nu reeds een week lang zoo groote on zekerheid bestaat ten aanzien van de vraag waar de Spaansche schepen zich bevinden, is echter kenschetsend, vooral voor de opstande lingen, die toch in de eerste plaats zijnaange- m om spionnendienst te verrichten en de Amerikanen over alles in te lichten. Maar deze heeren vallen ons allen tegen, en men staat voor het waarschijnlijk eenige feit, dat er in geen drie jaar op Cuba zoo weinig is gevochten, ala uade oorlogsverklaring. Toch heeft meu uit deze stelling nog niet de slotsom te trekken, dat deze oorlog een by uitstek meu8chlieveud iets is. Want de nood op het eiland moet groot zyn. De regeering geeft natuuriyk hoog op van de aanwezige voorraden, maar deze zyn in de eerste plaats bestemd voor de soldaten en voor de burgers. De plattelandsbevolking moet vreeselijk lijden. Duitschland en Frankryk hebben bezwaren ingebracht tegen het feit, dat men in de Ameri- kaansche havens bij het laden van kolen de Fransche en Duitsche schepen by de Engelsche achterstelt. In de Spaansche Cortes wordt nog steeds druk gesproken over de verantwoordelijkheid voor den toestand op de Philippynen, maar veel wgzer wordt men niet. De regeering deelde mede dat de kapitein-generaal is ge machtigd alles te doen wat hem nuttig lijkt om de inboorlingen te winnen. - De Amerikaansche regeering moet voor nemens zyn, nu de reeders misbruik van den toestand maken, bg wijze van requisitie booten voor het troepenvervoer te nemen. - Reeds bij het uitbreken van den oorlog bouwden velen hun hoop op een wonderbaar vernielingsmiddel, dat door Edison of een ander aan de hand zou worden gedaan. Tot dusver is niet bekend, dat op dit gebied iets nieuws voorkwam. Wel heeft de heer Holland, de uitvinder eener onderzeesche boot, aan de re geering te Washington aangeboden naar San tiago te gaan om de Spaansche vloot te ver nielen. Bg welslagen zou de regeering het patent-Holland aankoopen. Heeriyke bescha ving, die er zich op toelegt al wat nyvere handen, door de wetenschap voorgelicht, heb- gewrocht en tal van menschenlevens in korten tyd te vernielen - Volgens een te Madrid ontvangen bericht uit Manilla is de Amerikaansche kruiser Bal timore door een ontploffing aan boord buiten staat van gevecht gesteld. De Duitsche boot Hamel is door be middeling eener HamburgBche firma aan de Spaansehe regeering verkocht. Uit Spaansche bron wordt gemeld, dat te New-York een geval van cholera voorkwam. op een hoog, zwarte baar, bianeu de af geschoten ruimte, een eenvoudig bruingepoli- toerde kist, beslagen met koper. Bloemen noch ©erewachtin die groote halfdonkere ruimte niets dan de kist, die klein lijkt voor het her gen van den Grooten Mensch, en er omheen alleen wy allen, vreemden voor wie er in ligt, en dien we niet kunnen zien. Het maakt bykans een indruk van verlatenheid. Men zou eenige wachters van eere om de baar gewengcht heb ben. Of waren wy allen dit, wien men vraagt niet te blijven stilstaan Pc twee files komen weer samen en stil schuifelen we voort, tot de trappen aan het eind vau de z&al. En dit achttal treden ep, moeten we terugzien. Het schouwspel in zijn strakke stilheid wordt nu eerst impressief. In de verte uit het licht komend in het donker, het leger zonder einde vau wie, iu ontroering, in bewondering, iu erkenteiykheid, uit nieuws gierigheid, binnenschuiven. Lange, breede rijen van niet te oudersoheideu massa's, zich win dend om de hooge donkere baar, waarboven het koper van de kist lichtjes speelt in weer glans van de flikkerlichten, hier eu daar ont stoken. De stoet groeit altyd voort, en atygt op tot ons. Pass on if you please fluisteren de agenten, en een gang, een trap, een poort brengen ons buiten; vóór ons de Abbey, en het groene gras der Square, waar wit hout de voetstuk keu der beelden verbergt, om ze Zaterdag in zwart te kunnen hullen, de voetstukken." Uit andere berichten blijkt dat het aantal bezoekers Donderdag op 160.000 werd geschat en Vrijdag was het niet veel minder druk. ONS HUIS te Middelburg. Wil soms iemand voor eenigen tyd, ten be hoeve der leeszaal, in bruikleen afstaanGelijk heid van Bellamy, Nieuws uit Nergensland van W. Morris, Heden en Toekotr*st van Blatchford De concierge zal die dan in ontvangst nemen. HANDELSBERICHTEN. GLADSTONE'S UITVAART. Van de openbare rouwbetooging in West min ster iHall geeft de Londensche correspondent van de O. H. Crt. de volgende beschrijving ,Op de Square, langs het Parlementshek, een agenten, om ons zelf in rg te houden, tot we het hek mochten ingaan, in lange groepen. Er wordt niet gesproken. We schuifelen lang zaam rechts om, de poort van Westminster Hall in. Nu wat zacht gefluister van„hoed af' en ,ik zie nietsSst. In de hooge en statige zaal, met haar afhan- jende, recht- en spitsgehoekte, zware balken boven, grijze steen er tegen opstijgend aan de wanden; witter marmer van beelden hier en daar, schuifelen we voort tusschen houten bar ricaden met zwart bedekt. Twee files, naast elkander, die zich splitseu in de ruimte voor de katafalk, 't Eerste wat we zien is het wit met goud geborduurde kleed, dat afhangt van het voeteneind der zwart omfloerste katafalk. In het halfdonker van de lange zaal, daar wat kaarslichten in sprinkelen, kunnen we, al voort- schuifelend, 't Requiescat in pace lezsn. En nu ayn we in het midden van de zaal. En n Graanmarkten enz. Ierseke, 26 Mei. In de week van 20 tot 25 dezer zijn van hier 16.000 oesters verzonden Oostbühg, 28 Mei. Ter graanmarkt van heden bestond de aanvoer hoofdzakeiyk nit tarwe, waarvan slechts enkele partytjes ver kocht zgn. Men besteedde heden voorjarige tarwe/—.— a den H.L.nieuwe 9.50 a 10,— den H.L.jarige rogge a nieuwe 6.a 6.25 den BLL. jarige wintergerst a nieuwe 8.50 a 9.do 100 K.G.jarige zomergerst a nieuwe a de 100 K.G.chevalier fa fde 100 K.Ghaver de 100 K.G.; paardenboonen den H.L.brnineboonen a den H.L.witte boonen a den H.L.groene erwten 6.a 6.25 kroonerwten a den H.L.kook a en niet kook den H.L.; koolzaad a kanariezaad a per 100 K.G. Gent, 27 Mei. Ter veemarkt van heden (Vrijdag) werden te koop gesteld: 12 schapen, 5 lammeren, 138 kalveren, 347 vette var kens, 13 loopers, 375 biggen, 71 melkkoeien, 4 groote ossen, 103 jonge ossen, 120 vaarzen, 138 vette koeien, 155 stieren, 235 magere dieren. Prijzen waren per kilog. voor ossen en vaarzenvleesch fr. 1.25 4 fr. 1.30; idem 2de qual. fr. 1.10 4 fr. 1.18; koeienvleesch fr. 1.15 4 fr. 1.20; idem 2de qual fr. 0.80 4 fr. 1. stierenvleesch fr. 1.05 4 fr. 1.18; kalfvleesch fr. 1.40 4 fr. 1.50; schapenvleesch fr. 1.50 4 fr. 1.55; lamsvleesch fr. 1.70 a fr. 1.90; en varkensvleesch fr. 1.08 4 fr. 1.18. Huiden. Vaarzen, ossen, koeien fr. 0.83 4 fr. 0.84stieren fr. 0.70 4 fr. kalveren fr. 1.05 4 Ir. 1.10. Verschroei fr. 0.25 i fr. 0.30. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Vrijdag 27 Mei. Antwerpen. Tarwe kalm. Amerikaan*»!» fr. 27. Par y a. Tarwe lager, loop. md. fr. 28.80. Pesth. Tarwe met weinig handel. Vrydag 10.02 fl., Donderdag 10.17 fl. Ber.iyn. De daling in Amerika en het zeer gunstige officieele oogstbericht over de tarwe in Frankrijk hebben hier aan de sedert Donderdag ingetreden prysverbetering weder een einde gemaakt. De kooplnst was zoo ge ring, dat slechts tot pryzen, belangrijk beneden het hoogste standpunt van Donderdag namid dag, een matige omzet in tarwe en rogge mo gelijk was. De pryzen hebben zich ten Blotte wei ©enigszins hersteld, maar bereikten het standpunt van Donderdag niet weder. New-York dis. 146; vorigendag 156. Chicago t 176.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1