Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. De commissie van onderzoek adviseerde tot goedkeuring ervan, met welk advies de ver gadering zich vereenigde, De ontvangsten bedroegen f 4015.47*, waar onder f 874.50 aan contributie en f 157.50 aan schoolgelden, en de uitgaven f 4290.06, zoodat de rekening sluit met een nadeelig saldo van f 274.58', Dit nadeelig slot, iets kleiner dan dat van het vorig jaar, is veroorzaakt door het toenemend aantal leerlingen, doch zal, dank zij den verhoogden subsidiën, dit jaar vermoedelijk kunnen worden gedekt. Eindelijk was aan de orde de voorziening in do vacaturen als lid van 't bestuur, ontstaande door de periodieko aftreding van de beeren W. J. J. Koole en A. A. Bekaar. Nadat aan beide heeren dank was gebracht voor de goede diensten, door hen aan de ver- eeniging en de school bewezen, werd overge gaan tot de benoeming. Voor de vacature-Koole, die zitting had als lid van den gemeenteraad, waren aanbevolen de heeren mr K. W. Brevet en J. F. van Dunné. Eerstgenoemde werd benoemd met algemeene stemmen behalve een, die op den heer Van Dunné was uitgebracht. Voor de vacature-Bekaar, die namens de Maatschappij van Nijverheid deel uitmaakte van het bestuur, waren aanbevolen de heeren dr A. van der Swalme en jhr mr E. A. O. de Casembroot. De heer dr Van der Swalme werd benoemd met 6 stemmen, tegen 3 op den heer De Casembroot. De verkozenen zullen van hunne benoeming kennis ontvangen. Hiermede was de agenda afgeloopen en daar geen der aanwezigen het woord verlangde, sloot de voorzitter de vergadering, na de aanwezi gen, inzonderheid de vertegenwoordigers der pers, dank gezegd te hebben voor hunne te genwoordigheid. Behalve de heer K. ter Laan, zal, blij kens achterstaande annonce, op de Maandag te Goes te houden protestmeeting vanwege den Bond van Nederlandsche onderwijzers ook als spreker optreden de heer M. C. J. H. Cramerus te Breda. Aan de O. L. school te Cortgene is benoemd tot onderwijzer de heer G. F. Maris van Wissekerke, met wien op de voordracht stonden de heeren P. Sandee van Wolfaartsdljk en G. Meulenberg van 's Heer Arend skerke. Aan het christelijk gymnasium te Utrecht is, met ingang van 1 September, o. a. benoemd tot leeraar ia de oude talen de heer L. A. van Helle, litt. hnm. doctorandus en cand. theol. MUSICALIA. lo. Miniaturen fur pianoforte, Anton Marlow. 2o. Albumblad voor piano, J. H. Kok. 3o. 2 Liebeswalzer fUr pianoforte, Otto Lies. 4o. Albümblatt filr piano forte, Otto Lies. Opmerkelijk is het hoe tegenwoordig vele, vooral jeugdige, componisten hun kracht zoeken in het uitdenken van vreemde en zonderbare harmonieën, het rusteloos moduleeren en het aanbrengen van de grilligste rythmen. Van gezonde, frissche melodie, zooals men dat bij onze grootmeesters der toonkunst aan treft, is doorgaans weinig Bprake meer. Het is een moduleeren en thématisch doorwerken zonder ophouden, zoo zelfs, dat het dikwijls niet gemakkelijk valt den gedachtegang van den componist te volgen. Alles kunstig, bewonderenswaardig kunstig zelfs, doch m. i. geen kunst die van inspiratie getuigt. Tot mijn genoegen kan ik echter verklaren dat de werkjes, die hier voor mij liggen, grootendeels op bovenstaande opmerking een gunstige uitzondering maken. Marlow's Miniaturen zijn goed gedachte en dankbare stnkjeB. De middensatz van no. 4 leek mij minder oorspronkelijk het deed mij denken aan een van Gnilmants' kleinere orgel werkendoch overigens valt deze mnziek onder de goede pianolitteratuur te rangschikken. Enkele minder practisch geschreven maten uitgezonderd, zijn deze stukjes technisch niet moeielijk en vallen dus onder het bereik van elk eenigszins geoefend pianist. W. A. Kok's Albumblad is een lief, goed bewerkt en tevens een zéér melodieus Andante. Het is een dankbaar nommertje, dat onge twijfeld, vooral bij eene uitvoering door orkest, niet zal nalaten indruk te maken. Met ongemeene belangstelling zag Ik Otto Lies' Liebeswalzer en Albümblatt door, en wel omdat Lies reeds meermalen bewees een com ponist te zijn met een niet alledaagsch talent. Hoewel m. i. ook deze componist door het wellicht te veel streven naar originaliteit wel eens iets aan zijn pen laat ontglippen dat meer bevreemding dan bewondering kan wekken, zoo valt het toch niet te ontkennen dat zijne geesteskinderen het kenmerk dragen van te zijn samengesteld door iemand die over talent en veel fantasie beschikt. Dat Lies bij het componeeren van pianower- ken een weinig te veel aan het orkest denkt en hierdoor niet altijd even practisch voor piano schrijft, is een indruk, dien ik Bteedsbij het doorspelen zijner werken kreeg, en waarop ik s' componisten aandacht bij deze welwillend vestig. De Liebeswalzer zullen wel aftrek vinden, want het zijn dankbare, eenigszins in den geest der Chopin'sche walzen gecomponeerde werkjes. Veel techniek vereischen deze Walzer niet, maar vooral een juiste voordracht is gewenscht. Ook het Albümblatt zal hij een goede vertol king niet nalaten in den smaak te vallen. Het is een nommertje, dat bij herhaald doorspelen steeds aan belangrijkheid wint. JAN MORKS. Naschrift. De redactie der Middelb. Crt. noodigde mij uit om over bovenstaande, by baar ingekomen composities in het kort mijn mee ning te willen zeggen. Hieraan wel willende voldoen, hoewel ik voor dergelijke bijkomende bezigheden uiterst weinig tijd beschikbaar heb, kwam het mij tevens wenschelijk voor dat in de eerste plaats de personen, wier werken wor den besproken, en in de tweede plaats het be langstellend publiek weten wie daarover zijn oordeel uitspreekt. Bijdragen van mijne hand in dit blad of in andere couranten zullen dan ook steeds onder teekend zijn. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Goes. Dinsdag zijn veroordeeld wegensjagen zon der acte en vergunning: L. C., Heinkenszand, J. v. W., Sinoutskerke, ieder tot 2 X 5 b. s. 2 X 4 d. h.J. S., 's-Gravenpolder, tot 3 x f 3 b. s. 3 x 3 d. h.; jagen in gesloten jacht tijd zonder consent, machtiging of vergunning G. A., Driewegen, tot 2 x ƒ3 b. s. 2 X 3 d. h.vervoeren van haas in gesloten jachttijd C. B., Wemeldinge, tot f 5 b. s. 4 d. h.her stellen wildstrikkenJ. P. Jz., 's-Heer Arends- kerke, tot f5 b. a. 4 d. h.allen met de bekende verbeurdverklaring het niet beletten dat zijn hond een haas dreef M. de R. Colijnsplaat, tot f 2 b. b. 1 d. h., en P. de L. Hz. Colijnsplaat, tot f I b. s. 1 d. h. niet beletten dat zijn hond een haas greep: A. W. M., Cats, tot 5 b. s. 3. d. h. niet beletten dat zijn hond wild opspoort J. B., Heinkenszand, tot f 3 b. s. 3 d. h.rapen van kievietseieren buiten tegenwoordigheid en zonder vergunning van den eigenaar van den fondJ. K., Wilhelminadorp, tot f 0.50 b. s. d. h., verbeurdverklaring opbrengst 2 kie vietseieren. Verder wegens verkoopen sterken drank in 't klein zonder vergunningZ. de V., h.v. N. M., Kruiningen, tot ƒ5 b. s. 3 d. h.schelpen gra ven op 50 M. afstand van een waterkeerenden dijk: G. K. en C. v. d. M., Zierikzee, ieder tot f 10 b. s. 5 d. h.kreukels rapen op een anders perceel zonder vergunningM. W. Mz., A. v. d. V., C. Z„ C. v. V., P. v. V., P. M. Jz., allen Krabbendijke, J. Z., W. v. I., J. F., C. A., Kruiningen, ieder tot f 2 b. s. 2. d. h.als schipper niet gehoorzamen aan het bevel van een beambte van het kanaal door Zuid-Beve landJ. K., Middelburg, tot f 10 b. s. 5 d, h. kreukels rapen op verdedigingswerk van een zeedijk: J. C. v. H., Goes en A. v. S. Jz., Wolfaartsdjjk, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; af wezig blijven bij oefening brandspuit; J. E. en P. K., Goes, ieder tot 1 b. s. 1 d. h.; loten verkoopen in eene loterij beneden f 100 zon der vergunning van den burgemeesterC. F., Heinkenszand, tot 3 b. s. 3 d. h.straatschen derij M. J. R. Cz., Cats, M. B., 's-Gravenpol der, ieder tot f 2 b. s. 2 d. h.; het, in staat van dronkenschap verkeerende, verstoren der orde: A. M., Baarland, tot /"3 b. s, 3 d. h. Ten slotte wegens nachtrumoer: C.T.,J.F., iv. E. SI., J. - alien Cats, ieder tot f 1 b. s. 1 d. h.loopen over een anders grond zonder vergunningC'. R., Baarland, tot 2 b. s. 1 d. h.varen zonder licht: F. R. Pz., Philippine, tot f 3 b. b. 3 d. h.dronken schap P. J. H. C., Goes, tot f 1 b. s. 1 d. h. J. de J., J. B., D. D., P. A. v. G., allen Goes, ieder tot f 2 b. s, 2 d. h.L. V. Mz., F. J. T., beiden Goes, C. v. d. B., Hansweert, J. K., Schore, ieder tot f 3 b. 8.3d.h.H.deL.Lz.j Wissekerke, J. v. d. R., Goes, H. D., 's-Ileer Abtskerke, ieder tot f 5 b. s. 3 d. h.en wegens dronkenschap bij 3e herhalingJ. B. Ez., Kruiningen, tot 3 weken hechtenis. Vrijgesproken ,werdwegens het verkoopen van sterkedrank in het klein zonder vergun ning M. S., Hansweert, als zijnde niet geble ken, dat met oordeel des onderscheids is ge handeld. De zaak tegen W. P., Colijnsplaat, beklaagd van overtreding reglement op de wegen en voetpaden in Zeeland, is geschorst totdat om trent het geschilpunt van het burgerlijk recht zal zijn beslist. Crt.) In de Woensdag gehouden openbare ver gadering van den Raad van State, afdeeling voor de geschillen van bestuur, werd door staatsraad mr Huber rapport uitgebracht over het beroep van den Commissaris der Koningin in Zeeland tegen het besluit van Gedepu teerde Staten dier provincie op het verzoek van het bestuur der bijzondere lagere school aan den Zuidsingel te Middelburg van de Nederd. Herv. gemeente aldaar, om rijkssubsidie over 1897. Van Couperus' Eline Vere en van Vra gensmoede van Anna de Savornin Lobman is thans de vierde druk verschenen. Van het Nederlandsche Volksliederenboek, uitgegeven door 't Nut, zal binnen weinige weken een derde, opnieuw vermeerderde druk bet licht zien. De prinsen van Solo met gevolg, te zamen een gezelschap van ongeveer tien personen vormend, brachten Woensdagmiddag een bezoek aan het Rijksmuseum te Amsterdam. De jonge prinsen, de kleinzonen van den vorst van Solo, waaronder een aardig snaakje van 14 jaar, en enkele leden van het gevolg waren per fiets naar dien kunsttempel gewielerd. In de Rem- brandtzaal werd het langst vertoefd en de kroonprins, in gezelschap zijner begeleiders, schonk bijzondere aandacht aan de „Nacht wacht". Maar de prinsjes amuseerden zich met andere dingen. Zij trokken leelijke gezichten tegen de eerwaardige regenten en bleven bij de werken der groote meesters blijkbaar niet onder den behoorlijken indruk. De prinsen bedienen zich over het algemeen goed van onze taal, terwijl de wedono (districts hoofd) zich zelfs vloeiend in het Hollandsch uitdrukt. Te Rotterdam liet een 17-jarige schippers- dochter aan boord van het vaartuig haars vaders, een brandende lamp vallen, waardoor haar kleeren vlam vatten. Haar vader bluschte op baar hulpgeroep de vlammen. Het meisje kreeg ernstige brandwonden. Zij is naar het Ziekenhuis overgebracht. Onder Lekkerkerk geraakte Dinsdag-; middag een jongetje van vijf jaar, dat met zijn vader uit melken ging, te water en verdronk. Dinsdagavond vertoonde in een koffiehuis te Sliedrecht een berenleider zijne kunsten. loen de voorstelling bijna afgeloopen was, viel de beer onverhoeds den herbergier aan en gaf dezen, terwijl hij reeds op den grond lag, een paar knauwen in het been. Toen hij aanstal ten maakte om zijn prooi nog verder toe te takelen, gelukte het den waard, geholpen door den berenleider, om aan deze ongewenschte knnstvertooning te ontkruipen. Het zaaltje wss natuurlijk in een oogenblik door de ang stige en gillende toeschouwers en toeschouw sters verlaten en het gelukte daarop spoedig den beer in zijn hok op te sluiten. Gelukkig had hij maar twee tanden, maar toch zijn de knauwen leelijk aangekomen. Op de Maandag te Heenvliet gehouden paardenmarkt werd een paardenkooper van Zwartewaal door zijn eigen jaarling zoodanig tegen de borat geslagen, dat hij bewusteloos neerviel. Eenige oogenblikken later werd hij weer bijgebracht, doch hjj bon niet naar zijne woning worden vervoerd. Zijn toestand is zeer bedenkelijk. Wij deelden gisteren mede het overlijden van een knaapje van vijf jaar te Utrecht, welk overlijden door de moeder voor den vader werd geheim gehouden. Ten gevolge van ver moedens van misdrijf is het lijkje gerechtelijk geschouwd. Aldaar is een meisjedat een wond en daarna verzwering in den wijsvinger had gekregen, door een buurman in het Rozendaal „belezen." De man schijnt meer dit middel- eeuwsch beroep uit te oefenen, en niet ten nadeele van zijn beurs. Intusschen scheen de methode ditmaal niet te helpen, en daarom nam een verstandige buurvrouw het meisje mee naar het Academisch Ziekenhuis, alwaar men ontdekte, dat reeds een begin van bloedvergiftiging aanwezig was. Gelukkig bonden nog door tijdige hulp de gevolgen daarvan worden afgewend. In die stad had een wielrijdater, de doch ter van een geacht ingezetene aldaar, het on geluk in botsing te komen met een wagen, waarvan de wielen haar over de beenen en den hals gingen, wat haar ernstige verwondingen bezorgde. Ter verpleging gedragen in de wo ning van een familie aldaar, schrikte de vrouw des huizes, die reeds ziek was, zoo hevig bij het gezicht der gekwetste jonge dame, dat zij reeds is overleden. De wielrijdster verkeert niet in levensgevaar. Een jongmensch uit Assen, dat per fiets naar de Smilde was geweest, werd des avonds op den terugweg nabij de Norgervaart, toen hij voor een handkar wilde uitwijken, door een uit Assen komend riRr"f overreden. Hii werd UrthToy zoodanig verwond, dat hij per rijtuig naar huis moest worden vervoerd. Hij had een achttal wonden aan het hoofd bekomen. Te Sijbekarspel is een zesjarig knaapje, terwijl de moeder even afwezig was, in een gierput gevallen en verdronken. PETROLEUM. Met veel genoegen zullen velen zeker het bericht uit de St. Ct, hebben gelezen, dat de regeering een commissie heeft ingesteld om te onderzoeken of, ter vermindering van brand gevaar, wettelijke voorschriften wenschelijk zijn omtrent vervoer, opslag, verkoop en gebruik van petroleum. Ongetwijfeld, zegt het ilbld., zal de com missie in bijzondere mate haar aandacht wijden aan de belangrijkste vraag, welke bij dit onderwerp rijst, namelijk die over het ont- vlammingspunt van de petroleum, welke voor huiselijk gebruik gebezigd mag worden. Het feit dat tot lid der commissie o. a. is benoemd prof. Lobry de Brnijn, die zoo vaak reeds in dit opzicht zijn stem heeft verheven, is een waarborg, dat de hoofdvraag nauwkeurig zal worden overwogen. Volgens de statistiek van de brandweer in Amsterdam zijn van de 1494 branden, die in 1897 daar voorkwamen, 267 of 18 pet. veroor zaakt door petroleum (116 of 8 pet. bij gebruik van petroleum als lichtbron, 101 als warmte bron). Voor de eerste drie maanden van 1898 werden van 428 branden 74 of 17'/a pet. op gegeven als door gebruik van petroleum ver oorzaakt, waarvan 52 of 12 V* pet. als lichtbron- Het onweer der laatste dagen heeft vooral in België veel schade aangericht. Een geweldige waterhoos is over Dinant en omtrek uitgebarsten en heeft groote Bchade aangericht. In de velden is alles verwoest en in de stad stonden de straten anderhalve M. onder water. Men meldt de verdwijning van 'n zesjarig kind. De hoos duurde meer dan 2 uren. Anseremme heeft veel geleden. In eene herberg, geheeten Au Repos des Artistes, stroomde het water door de eerste verdieping binnen, alles meesleepende wat het op zijn weg ont moette. Daizenden kubieke meters grint en slijk worden nu opgeruimd. De bliksem sloeg op verschillende plaatsen in een woonhuis en een villa zijn afgebrand. Tusschen Thuin en Hour- pes werd het spoorwegverkeer een tijdlang ge stremd. Een Francaisedie te Brussel in de ge vangenis zat wegens het uitgeven van valsch geld, kreeg verlof een bezoek van haar zuster te ontvangen. Vreemd genoeg liet men de beide meisjes alleen. Zij maakten daarvan gebruik om van kleeren te verwisselen, waarna de gevangene kalm weg de gevangenis verliet. Later vond men dat de bezoekster in de cel zat, in de kleeding der gevangene. Daar de Belgische wet geen straf bedreigt, tegen hen, die een gevangene helpen ontvluchten, moest de plaatsvervangster in vrijheid worden gesteld. De politie te Barcelona heeft eindelijk de hand gelegd op een beruchte oplichters-bende, welke, onder het voorgeven het geheim van een verborgen schat to kennen, in vele'landen oplichterij pleegde. Hoewel het bedrog voor iedereen, die even nadacht, zoo duidelijk moge lijk moeBt zijn, bewijst de volharding, waar mede de operaties werden voortgezet, dat er toch nog heel wat lieden inliepen. Naar men uit Oran (Algerièj meldt, is op een naburig dorp een geheel gezin, bestaande uit een boerenknecht met vrouw en drie kin deren van drie tot dertien jaar, vermoord, vermoedelijk door een Marokkaan, die zich met twee muilezels uit de voeten heeft gemaakt. In de Independance Beige vinden wij het ongeloofelijk verhaal, dat de deken van het kapittel en kardinaal Sanche in de kathedraal te Toledo een woordenwisseling kregen, waar bij zoo beleedigende uitdrukkingen werden ge bruikt, dat de geestelijke heeren hun getuigen stelden. Als 't waar is, moesten deze vechters bazen maar in de eerste rijen van het leger op Cuba worden geplaatst. Mevrouw Gladstone maakt het vrij wel. Dinsdag reed zij in een open rijtuig uit om een bezoek te brengen bij een gezin in de buurt, dat door een .ongeluk zijn kostwinner bad verloren. Te Berlijn overleed een zonderling, die er een soort van particulier informatie-bureau op ua hield en wiens informaties een zekeren naam genoten, niet alleen omdat ze goed waren, maar ook omdat hij niet kon laten om ze in een bij zonder bloemrijken vorm te kleeden. Om de curiositeit volge hier de vertaling van zulk een informatie. „Volgens bekomen inlichting van het begra- feuisbureau in de Postdammerstrasze 128, waai de handwerker Pape geëmployeerd is geweest, was hij de taak, om gestorven menschen ten grave te voeren, reeds lang moede en gaf zijn zoon Ferdinand de brui van den lastigen school dwang. De familie Pape, de grootmoeder in begrepen, is derhalve in de laatste dagen van October, nadat Poseidon de herfststormen van de dag- en nachtevening had bezworen, scheep gegaan. Zij doet de groeten aan de politie, aan de school en aan alles wat daarmede sa menhangt en verzoekt den naam Pape, voor zoover zijne Europa-moede familie betreft, van alle lijsten te schrappen. Langs zilte banen drijft hij voort En zoo voort, en zoo voort. Papier en inkt schijnt hem nooit te duur te zijn geweest. Zaandam is niet de eenige plaats welke een Czaar Peterhuisje heeft. Te Nikjoebing op het eiland Falster staat ook een woning van Czaar Peter. De tegenwoordige Czaar en zijn moeder hebben samen het geld gegeven voor de herstelling van het gebouwtje. De bevol king van Falster leeft thans in de hoop, eer lang den Czaar te zien, ter bedevaart naar de woning van zijn grooten voorzaat. Uit Stockholm wordt bericht, dat daar Teemd* Oüt'jckt. Bij de oefe ningen van de leerlingen der militaire school werden telkens uitstapjes gemaakt, waarbij van den spoorweg werd gebruik gemaakt, waar voor de jongelieden dan reisgeld kregen. Thans is ontdekt dat het aantal ingenomen retourbilletten grooter is dan het aantal dat door de spoorwegmaatschappij was uitgegeven. Een crimineel onderzoek is aangevangen. Jaap Eden en zijn vrienden Gougoltz, Lamberjack en Robertson zijn er slecht afge komen met hun overwinning op Buffalo-baan, in de Amerikaansche stad van dien naam. De directie is in gebreke gebleven de prijzen en de vooraf vastgestelde toelagen uit te betalen en de kampioenen van de korte baan hebben hun horloges, ringen en medailles in de bank van leening moeten achterlaten om naar New-York te kunnen komen. Zij zullen tegen de baan- directie te Buffalo een actie instellen. MIJNRAMP IN BELCIË. Woensdag tegen het middaguur heeft niet ver van Frameries een mijnramp plaats gehad, welke een groot aantal offers heeft geeischt. Terwijl 18 arbeiders op een diepte van 600 meter waren, hoorde men een zwaren slag, welke verried dat beneden een ontploffing had plaats gehad. Korten tijd na de ramp, welke in den om trek groote ontroering veroorzaakte, kwamen eenige werklieden naar bovenéen die geheel ongedeerd was, een die zware en twee die lich- teren wonden hadden bekomen. Dat wareg waar schijnlijk de eenige overlevenden van de ploeg welke beneden aan den arbeid was geweest. Onmiddellijk werden pogingen tot redding in het werk gesteld, maar het bleek dat inde diepte een groote instorting had plaats gehad, welke het reddingswerk zeer bemoeilijkte. Er viel zooveel gruis en grootere blokken op te ruimen, dat men tegen den avond nog niet tot de slachtoffers was doorgedrongen. Vermoedelijk waren allen, 13 of 14 in getal, gedood. Maar volkomen zekerheid bestond dienaangaande nog niet. Tot de slachtoffers behoort een broer van het kamerlid MaroiUe, den socialistische afgevaardigde van het district. EEN BELANGRIJKE PROEF. Met groote belangstelling is in de weten schappelijke wereld kennis genomen van het, door ons reeds kor tel ijk vermelde, bericht dat bet aan prof. Dewar te Londen zou gelukt zijn waterstofgas vloeibaar te maken in groote hoeveelheden. Deze geheele eeuw door is men reeds bezig geweest met proeven om gassen tot vloeistoffen te verdichtenon wat prof. Dewar tot stand gebracht beeft is de kroon op dat werk. In Het Vad. heeft dr L. Bleekrode aan deze uitvinding eenige beschou wingen gewijd, waaraan de bier volgende bij zonderheden ontleend zijn. Eerst trachtte men de verdichting der gas sen te verkrijgen door zeer sterken druk, doch bij enkele gassen (o. a. zuurstof, lucht en waterstofgas) slaagden de pogingen niet, zoodat men al meende, dat ze niet te verdichten waren, toen men bespeurde dat een zeer sterke afkoeling een ander middel tot verdichting was. Achtereenvolgens werden telkens meer gassen tot vloeistoffen verdicht, maar bij waterstofgas had men het nog nooit zoover kunnen brengen. De toestellen, waarmee men sedert 25 jaar de kunstmatige afkoeling verkreeg, werden steeds verbeterd. Men moest ook temperaturen bereiken ran 240 tot 200° C. beneden het vriespunt! Het beginsel, waarop de afkoeling berust, die prof. Dewar toepastte, bestaat in het zeer sterk samenpersen van gas, bijv. tot 200 atmosfeeren en haar dan te laten ont spannen door een lange spiraalvormig gebogen buis. Door de ontspanning wordt de omgeving zeer sterk afgekoeld en daardoor ook het gas zelf. Het waterstofgas werd nu door prof. Dewar eerst door vloeibare lucht tot 205 gr. C. afgekoeld en onder een druk gebracht van 180 atmosfeer. Daarna liet men het uitstroomen door een lange spiraalbuis in een vacuumglas (buizen met dubbele wanden, waartnsschon de lucht zeer verdund is, om uitwendige warmte toevoer te verhinderen) van bijzonderen vorm en omgeven door een wand, die zelf tot 200 gr. C. was afgekoeld. En bij een proef, die Dewar deed in bijzijn van de meest beroemde Engelsche geleerden, zag men weldra de water stof als vloeistof neerdroppelen uit dit vacuum glas in een ander dat ook weer tegen warmte- aanvoer van buiten krachtig beschut was. Na een uur had men 22 liter vloeistof verkregen. De vloeistof was helder en kleurloos, het kookpunt, d. w. z. de temperatuur waarbij zij weer tot gas overgaat, moet zeer laag liggen, waarschijnlijk nabij 240 gr. C., d. i. 33 gr. beneden het absolute nulpunt, vroeger in de natuurkunde beschouwd als het punt waarbij een lichaam geen warmte meer had. Een denk beeld van den graad van koude, dien de vloeistof bezit, kreeg men door het indompelen van een buis met gewone lucht. De lucht sloeg terstond in vasten toestand als vlokken neer Een zeer groote belangrijkheid van deze nieuwe uitvinding is dan ook, dat voortaan een geheel nieuw veld van onderzoek open ligt, om dat het nu mogelijk is stoffen aan zulke uiterst lage temperaturen bloot te stellen. Bij deze uitvinding moet naast den naam van prof. Dewar ook nog die genoemd worden van dr Ludwig Mond, die de zeer kostbare proeven voor zijn rekening heeft genomen. Coes. In de vorige raadsvergadering was een besluit genomen om de firma Wed. J. C. Masaee en Zoon te Goes een terrein af te staan aan de Boudewijn de Wittestraat. Aan dit besluit, genomen tegen hot voorstel van burg. en weth., had moeten voorafgaan het besluit het terrein aan den publieken dienst te ont trekken (art. 230 gemeentewet). Om hierin nu te voorzien boden burg. en weth. in een heden gehouden raadszitting een concept-besluit daartoe aan. Burg. en weth. gaven echter te kennen, op grond der in de vorige zitting gevoerde dis- cussiën, versterkt te zijn in hunne meening dat dit besluit door den raad moet worden afge stemd. Hun gevoelen berust op de overtuiging, dat de raad de tegenwoordige toegangswegen tot de stad onhoudbaar vindt, en dat daartoe geen andere weg bestaat dan langs de Boudewijn de Witte straat, daar de weg langs de Laurens Pieter v. d. Spiegelstraat wel breed genoeg is maar dit niet het geval is met de straten om tot het centrum der stad te kunnen komen. Op voorstel van den heer mr Dicke werd een motie aangenomen om een commissie te benoemen, teneinde met de firma Massee in onderhandeling te treden over de aanvraag van een kleiner stuk grond, omdat burg. en wetb. blijkbaar te zeer zijn ingenomen tegen het verzoek. In de commissie werden benoemd de heeren Dicke, De Jonge en Van der Peijl. Het voorstel van burg. en wethouders is daardoor aangehouden. Het kohier van den hoofdelijkon omslag werd vastgesteld zooals het ter tafel was go- komen. De heer Temperman verklaarde burgemees ter en wethonders vrij te willen pleiten van de beschuldiging, uitgesproken in een te Goes verschijnend blad, als zouden die de gemeente een peperduur Sas hebben bezorgd. De voorzitter verklaarde zulks onnoodig te achten. Het dagelijksch bestuur is zijns inzieDS ver boven zulk geschrijf verheven. (A p p 1 a u b). De vergadering werd bijgewoond door 13 leden en gepresideerd door den burgemeester, die inzake de kwestie-Massee een uitvoerig advies voorlas. Zierikzee. In de heden gehouden vergade ring der centrale liberale kiesvereeniging wer den voor de verkiezing van leden der provinciale staten eandidaat gesteld de aftredende leden, de heeren B. G. van der Have, mr A. J. F. Fokker en mr J. C. van der Lek de Clercq. 's Cravenhage. Het gerechtshof bevestigde heden het vonnis der Middelburgsche recht bank, waarbij C. L. van der P. bakker te VI i s s i n g e n, wegens brandstichting werd ver oordeeld. Verder deed het uitspraak in zake H. T,, gewezen commies der posterijen te Vlissin- gen. Opnieuw rechtdoende, veroordeelde het hof dezen wegens diefstal, tot een jaar gev.-straf. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting is de behandeling van het wetsontwerp tot wijziging der militiewet (afschaffing plaatsvervanging) afgeloopen. Het amendement-Troelstra betrekkelijk de kostwinners werd bij herstemming verwor pen met 48 tegen 43 stemmen. Het voorstel der heeren Verheij c. s. om de mogelijkheid te openen voor uitstel der eerste oefening of opkomst zoowel voor de zee- als de landmacht, werd door de regeering overge nomen. Op voorstel van den heer Van Karnebeek is de vr|jatelling wegens broederdienst eenigszins uitgebreid.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2