MIDDELBIRGSCHE COURANT. N0. 123. 141" Jaargang. 1898. Vrijdag 27 Mei. Middelburg 26 Mei. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frgs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 1- Afzonderlyke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 Mei 8 n. vm. 54 gr. 12 u 67 gr., av. 4 o. 56 gr. F. Yarw. zw. N.W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd, zijn, Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke rogel moer 20 oent. Reclames 40 cent per rogolj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectassen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Enkele bijzonderheden uit een ii. (Slot.) Dat drankmisbruik zijn invloed ook doet gevoelen op den leeftijd, dien de menschen bereiken, is te algemeen bekend om daarbij lang stil te staanal geldt ook hierbij dat er geen regel is zonder uitzondering. Een sprekend voorbeeld van dien invloed is wel de langere levensduur der Israè'lieten,die matig zjjn in 't gebruik van spijs en drank. Bij een onderzoek, in Frankfort a/M. ingesteld, bleek dat de Joden gemiddeld 48 jaar en maanden, de Christenen 36 jaar en 11 maanden oud wordenalzoo een verschil van nagenoeg 12 jaar. Hetzelfde geldt ook van de ziekteduur. Bij eene vergelijking der ziektegevallen bi) 17354 alcohol drinkende en 9340 absti nente soldaten, kwamen van de eersten op elke 7.28 en van de laatsten op elke 14.47 man een in het hospitaal. Op 100 man ont houders kwamen 3.64, op 100 man der drinkenden 10.20 ziektedagen voor; dus ongeveer het drievoudige. Wèl hem, die de lessen der ervaring tijdig in practijk weet ta brengen, en, prijs stel lende op een lang leven, in deze de matig heid betracht of zooveel mogelijk zich ont houdt De duur van zijn leven zal er niet slechts door worden vermeerderd, maar het zal ook aan inhoud en beteekenis winnen. In het laatste hoofdstuk van het boekje dat ons aanleiding gaf tot onze opstellen, wordt besproken het gebruik van alcohol bij zieken en zwakken. Over dat punt heerscht onder mannen vaü het vak, ouder medici verschil van meening. De een ziet in alcohol medicijn, de ander vergif. Nu is iu sommige ziektegevallen vergif zelfs nuttigen uit dat oogpunt kun nen voor- en tegenstanders op dit terreiD elkaar toch ontmoeten. In het werkje van den heer Schmidt wordt daarom geen bepaald oordeel uitge sproken over de waarde van alcohol al? medicijn. Er wordt alleen gewezen op het feit dat in het London Temperance hospitaal, waai zoo goed als geen alcohol als geneesmiddel wordt aangewend, uitstekende resultaten zijn verkregen. In vergelijking met andere hos pitalen gezamenljjk had men daar meer herstelden en stierven er minder patiënten. Het percentage der genezenen en gestorvenen bedroeg reep. 67.1 tegen 54.4 en 5.6 tegen 8.6 in de andere inrichtingen. Opmerkelijk is in onze oogen hetgeen op de laatste bladzijden geschreven wordt over het gebruik van stout en over eeu reclame, die daarvoor in het leven is geroepen. Op gevaar af dat wij meehelpen die reclame te verspreiden, geven wij aan betgeen daarover wordt gezegd, hier openbaarheid, omdat dit o. i. de algemeene aandacht verdient Het aanbevelen van bierproducten, o. a. door 700 1000 doktoren, vindt natuurlijk alles behalve sympathie by den schrijver van het bewuste boekje. Wanneer door ben. die den strijd aanbinden tegen den Bterken drank, ook gewezen wordt op bet gevaar, dat aleohol bevattende bieren oplevert, en zij hun waarschuwende stem daartegen doen hooreu, dan is het natuurlijk dat eeue aan beveling door een groot aantal mannen van gezag aan hun pogen veel afbreuk doet. Toch ziet de heer Schmidt daarin ook een gelukkig teeken. „Werkelijk aldus schrijft hij aan het einde van zyn boekje stuit men by de bespreking van de nadeelen van bier gebruik voortdurend op de bekende reclame van de firma Van Vollen- hove. Het heeft ongetwijfeld zijn nut, daarvan hier iets mede te dealen. Af en toe maken we gebruik van de mededeeliugeu en de woor den daaromtrent van Dr. B. te S. in de Volks vriend van April 1896. Voor hem, die even dóórdenkt, is het een gunstig teeken, dat voor het bekende stout de aanbeveling van genees heeren moet worden ingeroepen. Het is een bewys, dat de stemmen tegen dat bier alreeds werden gehoord en dat ze eenigen invloed kregen. En nu verschuilt de liefhebber van 'n glas alcoholhoudenden drank zich achter de medische adviezen, die, vooral wat 't Stout be treft, nogal gunstig zyn. Men behoeft echter maar te weten op welke wjjze die aanbeveling Agenten. Te ZIerikzee: A. C. du Mooij, te Tholen: W. A. VA» NmrwENHuuzE». is gekomen, om haar inééns op de rechte waarde te schatten. De zaak is zeer eenvoudig. Op zekeren tijd werd aan alle ge- neesheeren van Nederland een kistje toegezon den, inhoudende twee fleschjes Stout, met een begeleidend schrijven, waarin zeer, zeer beleefd gevraagd werd bijgaand monster te willen be proeven en dan een bijgaande briefkaart te onderteekenen. Op deze briefkaart nu staat de aanbeveling van het Stout gedrukt, die later in het reclameboekje dienst zal moeten doen. Eenvoudige beleefdheid brengt den meesten ontvangers er toe, de briefkaart aan den vrien delijken afzender terug te sturen de inbond, dat „Stout versterkend is" ïykt trouwens on schuldig. Had één der medici een Bpeciaal onderzoek ingesteld, de firma zou niet hebben nagelaten dit ook speciaal te vermelden, zoo dat men op vrij goede gronden mag veronder stellen, dat een speciaal onderzoek is uitge bleven. Dr. B. vervolgt„Talleyrandbeweerde indertijd„geef mij twee regels schrift van iemand en ik zal er een bewijs uit putten om hem te laten hangenDe hedendaagsche fabrikant zegt op dezelfde manier„geef mij den naam van een geneesheer op welke wijze ook in verband met mijn fabrikaat en ik maak er eene reclame van 1" Het eenvoudig uit beleefdheid „versterkend" genoemde Stout, wordt, evenals ware ook dit door al die honderden geneeskundigen verklaard, in hetzelfde boekje en zonder nadere uitlegging op een andere pagina genoemd als „„geranricvOrd 'dit de bésts gronde.tofi^n „„bevattende eene groote hoeveelheid voe dende be8tanddeelen „„ten sterkste aanbevolen door de geneeskun dige faculteit in Nederland, Frankrijk en België, voor zwakken, bloedarmen, maaglgders En al bewijst aan do andere zijde de ge maakte opmerking boe lichtvaardig mannen van naam en positie met hunne handteeke- ning handelen en hoe voorzichtigheid in deze niet genoeg kan worden aanbevolen, een maatschappij ale de daarbij betrokkene moest toch zich wachten om op die wijze daarvan gebruik of liever misbruik te maken en die als middel aan te wenden voor eene reclame, welke meer onder kwakzalvers thuis behoort. Zoolang die maatschappij zich tegenover deze beschuldiging, geuit van onverdachte zyde en gedekt door den naam van eene vereeniging die haar vaandel hoog hondt, niet heeft gerechtvaardigd, blijft ^ïj onder eene verdenking welke haar aanzien stellig niet kan verhoogen. Zelfs zij, die niet op éen lijn staan met de bestryders van het bekende fabrikaat, zullen toch meenen dat dergelijke groote lichamen, aan wier hoofd mannen geplaatst zijn die een gezaghebben- den naam hebben op te houden, de zucht naar reclame niet zoover mogen drijven dat daarbij als het ware „het doel heiligt de roidde len" woidt gehuldigd. Geen woord van dit alles komt voor in uniforme verklaring door de medici ondertee kend en vooral niet van hetgeen ten sL wordt beweerd: „„Vermengd met licht tafelbier is ook voor kinderen stout een zeer versterkende drank.' „Dit laatste is ergerlijk bovenmate, om als 't ware zulk een verzekering den geneesheeren in den mond te leggen, wier namen men op listige wijze beeft weten te verkrijgen." Tot zoover over de bekende aanbeveling van Van Vollenhoven's Stout, den „meest verster kenden drank." Wij wijzen erop, er staat niet, dat de hon derden geneesheeren óok de laatste vier uit spraken voor hun rekening nemen, maar even min staat er, dat ze dit volstrekt niet doen. En juist dat is het gevaarlijke. Het groote publiek vereenzelvigt die aanbevelingen met de eerste en maakt zoodoende zich geheel ver keerde voorstellingen. Waarlijk, als de reclamezucht zich op die wijze gaat vertoonen, dan kan 't nog lang duren, eer de verbreiding van de ideeën der niet-belanghebbenden algemeen geworden is. Zeer druk wordt door ouders gebruik ge maakt van alcoholhoudende dranken voor hun zwakke of ziekelijke kinderen. Ofschoon men geen autoriteit of gewoon practiseerend genees heer zal vinden, die het eigenmachtig geven van alcoholica dagelijks weer, aan kinderen zal goedkeuren of verdedigen, wordt deze misdaad aan menig kind gepleegd. Direct krijgen vele kleinen den alcohol in allerlei vorm, indirect wordt hij hun verstrekt met de melk van de moeder of min, die gedurende de periode, waarin ze haar eigen of anderer kind voedt, meent een ruim gebruik te moeten maken van wijn en bier, liefst stout. Zoo krijgt 't kind heel wat alcohol binnen tot 0.95 is in de moedermelk geconstateerd. Voor zuigelingen is dit reeds een hoog gehalte, want 1 gram dagelijks voor ieder jaar leeftijd heeft voor een kind merkbaar nadeelige ge- Met verbazing namen wij van deze op merking kennis; ware het niet dat zij voorkwam in een boekje, uitgegeven en dus goedgekeurd door de Nederlandsche Veree niging tot afschaffing van sterken dranken ware zij niet gedekt door den bekenden dr B., wy zonden niet gaarne hebben meegewerkt om baar verder te verspreidenomdat zij dan allicht zon hebben doen denken aan eene verdachtmaking nit ganach niet zuivere bron. De daarin geuite beschuldiging toch is niet gering. En men brengt haar in tegen eene maat- schappy, aan het hoofd waarvan als direc teur staat een man als de heer W. Hovy, iemand die in Amsterdam een goeden naam heeft en een eerste plaats inneemt in de by uitstek zich cbristeiyk noemende kringen Allerminst mag men van die zijde prak tijken verwachten, waarop hierboven wordt gewezen. Revue over de oorlogsvloot. Van welingelichte zyde verneemt het Hbld., dat na de inhuldiging, omstreeks half Septem ber, door H. M. de Koningin eene revue over onze oorlogsvloot zal worden gehouden. Deze revue zal niet, zooals in 1894, ter reede van Tessel, doch op een onzer zuidelijke reeden plaats hebben. HrMs stoomschoener Zeehond, belast met het politietoezicht op de visscheri), zal voor die gelegenheid tot koninklijk jacht worden inge richt, aangezien het stoomjacht Valk daartoe niet meer geschikt wordt geacht. Zou de reede van Vlissingen daarvoor ook in aanmerking komen? Het zou zeker niet onaardig zijn. De kwestie zelve: In hoever dergelijke alcoholische dranken voor zwakkeD, her stellenden of zieken nuttig zijnof zij het gebruik of misbruik van sterken drank m ue^nSuu*wóraeQen vooX' is dat zy een nadeeligen invloed op de kinderen uitoefenen, laten wij ter beoor- deeliDg over aan de mannen der wetenschap. Vergissen wij ons niet, dan heeft nog onlangs prof. Stokvis, die niet tot de strijders voor onthouding behoort, zyn standpunt nader ontvouwd; en zyn oordeel legt zeker geen gering gewicht in de schaal. Maar hoe men denke moge over het gebruik, het misbruik zal stellig wel algemeen worden afgekeurd door allen die een open oog hebben voor het welzijn van het algemeen. Dat juist maakt het zoo driDgend nood zakelijk voor dit gewichtig vraagstuk de algemeene belangstelling levendig te houden; de nu nog op dit punt heerschende, maai gelukkig toch ook meer en meer verdwij nende begrippen te helpen uitroeien of wij zigen en bij jong en oud betere, gezonde ideeën voort te planten. Vooral op het jonge geslacht zij onze hoop gevestigd en op den invloed, dien de onderwijzer in deze kan uitoefenen. Men behoeft nog niet eens heil te zoeken in wijsneuzige theorieën; het dagelijkse!» leven geeft helaas 1 nog genoeg te aanschouwen dat tot waarschuwend voorbeeld Btrekken kan. Daarop te wyzen is plicht. En dan: op het gevoel van eigenwaarde, op het gezond verstand doe men een be roep. Wil men dit doen door middel van ver- eenigingen; zyn er die behoefte hebben zich zeiven een band aan te leggen door zicb aan te sluiten by gelijkgezinden en, door verplichtingen op zich te nemen en na te komen, anderen tot voorbeeld te strekken of zich zeiven voor vallen te behoeden wij zien dat alles met waardeering aan. Het kwaad kan niet genoeg bestreden worden. En al mogen de wegen om dat te doen, niteenloopen, een en hetzelfde doel bezielt toch allen die daaraan willen mede werken. Die gemeenschappelijke overtuiging zal meer en meer wederzydsche waardeering van de stryders onderling tengevolge hebben, waardoor de strijd beter vruchten zal dragen. Zij zal de oogen openen voor de gebreken, die de maatschappij aankleven en het mis bruik van sterken drank in de hand werken, en voor de middelen, welke tot verbetering kunnen strekken. Op dat gebied vooral dienen alle strijders tegen het kwaad elkaar de hand te reiken want naast het verspreiden van kennis om trent de heillooze gevolgen, die drankmis bruik na zich sleept, is het beste wapen tot bestryding van dezen vyand: het verhoogen van het levensgeluk door maatregelen tot verbetering van ongezonde toestanden, tot veraangenaming van het leven, tot verdrij ving van de verveling en de ellende, die menigeen voeren in de armen van den drank duivel. BENOEMISGEA' MZ. Bij kon. besluit: is de kapitein der artillerie G. J. Nieszen, thans op non-aetiviteit, op pensioen gesteld ad f 773 's jaars is de off. van gezondh. 2de kl. A. Klein, van het pers. van den geneesk. dienst der landmacht, voor den tijd van éen jaar, op non-activiteit gesteld, buiten bezwaar van de schatkist is eervol ontslag uit 's ryks dienst verleend aan M. Lavies, adjunct-commies aan het dep. van waterstaat, enz. die het huis bood, is handig partij getrokken, zoodat een flinke uitstalkas is gevormd en daarin, zoowel als in het magazijn, de uit edele metalen vervaardigde kostbare artikelen goed tot hnn recht komen. Do heer Van Gorcom, die hier reeds ruim dertig jaren zijn zaak uitoefent, heeft, wat be treft de levering van smaakvolle en deugdelijke preciosa, een gevestigden naam, dien hy ook in den nieuwen winkel hoopt te handhaven. Ook daar heeft hy aan het magazyn een atelier verbonden tot het repareeren van alles wat tot zyn vak behoort. De reserve-sergeant A. H. Hildernisse, van het 3e reg. inf., heeft voldaan aan het examen voor vaandrig. Woensdag avond overleed hier ter stede een gehuwde vrouw, meer dan waar- schijniyk tengevolge van overmatig gebrnik van alcoholischen drank. De Ned. binnenloods J. C. Korteweg, wordt met 1 Juni a. s. overgeplaatst van Antwerpen naar Vlissingen, terwijl de Ned. binnenloods C. J. de Groot van Vlissingen gedetacheerd wordt te Antwerpen. De Engelsche stoomschepen Kelvin, van Antwerpen naar de Tyne, en Brotor, van Ant werpen naar West Hartlepool, beiden in bal last, zyn, naar men ons uit Vlissingen meldt, in de Schardynkil met elkander in aan varing geweest. De Kelvin is met twee sleepbooten naar da reede van Vlissingen gesleept wegens defect - aan het stuurtoestel en roer en schade aan ÏWEK den boeg. Beide stoomschepen liggen op de reede; de Keivin zal vermoedelijk in de haven komen, doch de Broror de reis naar zee voortzetten. Zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer is medegedeeld, werd jhr Van Kinschot, te Domburg, voor zyne inzen dingen van Nederland en Koloniën op de internationaiepostzegeltentoonstellingte Utrecht bekroond met 5 prijzen1 verguld zilveren, 3 zilveren en een bronzen medaille. Heden morgen is met goed gevolg het tjalkschip De vrouw Adriana, schipper H. Lanser, dat sedert 10 dezer op het strand te Westkapelle omhoog zat, afgebracht. Het schip is volstrekt niet beschadigd. Wat te verwachten was, is Woensdag in de Tweede kamer geschied. Het amendement van den heer Pyttersen om de vrystelling van den dienstplicht voor geestelijken te doen vervallen is verworpen met groote meerderheid79 tegen 15 stemmen. Voor stemden de heeren Nolting, Ketelaar, Staalman, Bouman, Smeenge, Smidt, Schepel, Van der Zwaag, Troelstra, Van Kol, PytterseD, Houwing, Kool, Kerdyk en Lieftinck. Waar napleiten nu geen nut meer heeft, zullen wy verder het zwygen doen ten opzichte van eene beslissing, waarvan wij, zelfs na al hetgeen door de regeering en de voorstanders van die vrijstelling is gezegd, de rechtvaardig heid niet inzien. Aangenomen is, met 71 tegen 23 stemmen, een amendement van de heeren De Visser en Van Bylandt, om ook diaconen vry testellen. Alzoo zijn nu voor de toekomst de onthef fingen uitgebreid tot de ordebroeders, de zen delingen en de broeders diaconen, eene Pro- testantsche stichting, die zich aan de zieken zorg der epileptici en anderen wydt. Eenmaal dien weg willende vervolgen, is er ook moeilijk een grens te trekken. Verder was door den heer Troelstra een nendement ingediend, na eenige wijziging luidende „Aan den ingelyfde by de militie, die geacht wordt onmisbaar te zyn voor het gezin waar toe hy behoort, wordt door Ons op zyn schrif telijke aanvrage telkens voor éen jaar onthef fing van den werkelijken dienst verleend. Dit geval wordt aanwezig geacht indien dit gezin zonder zijn aanwezigheid niet in zijn onderhond kan voorzien". Daarover staakten de stemmen: 47 tegen 47. Voor brachten hun Btem nit de heerenSeret, Kool, Kerdyk, Pynappel, Verhey, V. d. Velde, V. Alphen, De Klerk, Willinge, Lieftinck, Drucker, Lncasse, V. Bylandt (Gouda\ V. Heemstra, Fokker, Nolting, Ketelaar, Macaré, Hartogh, V. Gilse, Krap, Staalman, Bouman, Smeenge, Veegens, V. Kempen, Groen van Waarder, V. Dedem, Smidt, Tijdens, Schepel, Tydeman, V. d, Zwaag, V. Kaalte, Thoott, Tak, V. Asch van Wyck (Eede), Heldt, Troelstra, V. Kol, Hesselink, Zyima, Pyttersen, Honwing, De Boer, De Waal Malefijt. Eene nieuwe stemming zal heden plaatsheb- in. Men zie Laatste berichten. De heer Van der Velde heeft eene inter pellatie aangekondigd over hetgeen gedaan is tot verbetering van den toestand van het boezemwater van Delfland. UIT STAD EN PROVINCIE. Door drie kiezers te Ter neuzen is bij Gedeputeerde Staten van Zeeland een bezwaar schrift ingediend tegen het besluit van den raad dier gemeente tot toelating van den heer P. A. van de Velde als raadslid. Behoefte hebbend aan meer ruimte, ver langend naar een beter aan de eischen des tijds beantwoordende inrichting en wenschend een nog drukkeren stand, heeft de heer C. C. van Gorcom zijn magazijn van gouden-, zilveren diamantwerken van de stillere zyde onzer hoofdstraat naar den meer beganen kant over geplaatst en den nieuwen winkel Woensdag geopend. Van de niet overgroote breedte en ruimte, Te Borssele viel Woensdag voormid dag een tweejarig meisje in een diepe sloot aan den weg. Toen het ontdekt werd, scheen het kind levenloos, maar by toepassiDg van de gewone middelen voor drenkelingen bleek ech ter gelukkig het leven niet geweken te zijn. In verband met een onrustbarend bericht van het kustlicht van Westenschouwen, in andere bladen opgenomen, als zou Woensdag den Roompot een Vlissingsche loodsschoe- ner gestrand zijn en hulp verlangd hebben, deelt men ons mede dat het geval zich hier toe bepaalde dat de loodsschoener No. 13, schipper Naerebout, op de bedoelde plaats wel aan den grond gevaren, doch weder vlot ge komen is. „Niet meldenswaardig", noemt onze berichtgever het gebeurde. Het provinciaal kerkbestuur van Zeeland heeft benoemd tot lid van de algemeene synode der Ned. herv. kerk dec heer A. Soholte, pre dikant te Oostburg (classis IJzendijke), eö tot secundus-lid den beer A. B. ter Haar Romenij predikant te Middelburg. ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer Johs. Luteyn werd Woensdagavond in een der lokalen van het Schuttershof alhier eene algemeene vergadering gehouden van de ver eeniging De Ambachtsschool te Middelburg. Als gewooniyk was de opkomst der leden niet groot. In de eerste plaats werd door den secretaris het verslag uitgebracht over het afgeloopen dienstjaar. Daaruit bleek, dat de subsidiën van hetryk de gemeente weder waren toegestaan. Toch is er nog gebrek aan meerderen steun, zoo by v. om in de Bmedery, met haar 20 leerlingen, den onderwyzer de dringend noodige hulp te ver schaffen. Het onderwijzend personeel bleef met lust en yver werkzaam en over gedrag, vlyt en vorderingen der leerlingen viel niet te klagen. Het verslag werd vastgesteld en zal gedrukt worden. Als leden der commissie voor het nazien der rekening van den penningmeester werden aan gewezen de heeren I. H. C. Heijse, L. G, Kakebeeke en W. Middelveld Viersen en als hunne plaatsvervangers de heeren J. W. Ver- hulst, C. Turk en M. Fokker. Daarna was aan de orde de vaststelling der rekening over bet afgeloopen diensyaaj-,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1