BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. DE OORLOG. te bereiken door onderlinge samenwerking en door oprichting van afdeelingen door geheel on3 land. De zetel is te Utrecht gevestigd. Het bestuur wordt gekozen door de afgevaar digden en zal bestaan uit zeven leden. Op de statuten zal de koninklijke goedkeuring worden gevraagd. Zondagmorgen heeft de stoomtram Bergen- op-Zoom—Antwerpen bij het dorp Hoogerheij- den een vrouw overreden, die tusschen de rails liep. De ongelukkige was dadelijk dood. Zij moet, naar men zegt, reeds dikwijls gewaar schuwd zijn voor het gevaar, waaraan zij zich voortdurend blootstelde door steeds op den tramweg te loopen. Maandag is onder Halsteren eene hof stede door brand vernield. Inboedel, granen, twee stuks vee en eenig bankpapier gingen mede verloren. Alles is verzekerd. Bij een hevig onweder, dat Maandag middag boven Oosterhout woedde, zijn in het veld twee mannen door den bliksem getroffen, waarvan een doodelyk. Te Botterdam is Dinsdag een veertig jarige bootwerker, die den 14 Mei in het ruim van een stoomschip viel en met ernstige in wendige kneuzingen in het ziekenhuis werd opgenomen, aan de gevolgen overleden. Volgens beslissing van den minister van justitie zal de Duitsche torpedomaker Julius Jansen, die te Kiel gedeserteerd was, en als schepeling dienst nam te Botterdam op hetss. Shenania, naar Bilbao en van daar uit dreig brieven schreef aan een luitenant der Duitsche marine, met poging tot geldafpersing en land verraad, om welke redenen hij te Botterdam gearresteerd werd, daar zijn uitlevering was aangevraagd, waarvoor hij 7 Mei 11. voor de Kotterdamsche rechtbank terecht stond, niet worden uitgeleverd. Op grond van die beslis sing werd hij Dinsdagmiddag uit de strafgevan genis te Botterdam ontslagen. Op het feit, waaraan de deserteur zich had schuldig gemaakt, bestaat in Duitschland levens lange dwangarbeid en in tijd van oorlog de doodstraf. Bij de inbraak in de kerk van het H. Hart in de Vondelstraat te Amsterdam zijn niet alleen de offerbussen ontvreemd en het tabernakel vernield (gedeeltelijk), maar boven dien is later opgemerkt, dat uit de sacristie een gouden kelk van groote waarde is ont vreemd geworden. Twee vermoedelijke daders zijn aangehouden. Dinsdagmorgen wist te Utrecht een dief uit de gevangenis te ontsnappen. De vreugde van den losgebrokene was echter van korten dnur, want op korten afstand van het gebouw werd hij weder achterhaald en onder voldoend escorte op nieuw achter slot en grendel bezorgd. Zaterdagmiddag is aan den Zeedijk (te Utrecht een bijna vijfjarig knaapje gestorven dat met een ouder kind samen in éen bed sliep. De moeder hield het overlijden voor den vader stil, die het eerst Zondag ochtend bij het wek ken van het oudste kind merkte, omdat dit laatste zich beklaagde over het feit, dat zijn moeder hem bij het reeds bijna een dag ge storven broertje had doen slapen. De vader, op^het hoogst ontsteld, haalde de buren er bij de politie ontfermde zich over het lijk om voor den schouw en teraardebe stelling te zorgen. Bij het zwemmen in de sterk stroomende Heiligenbergerbeek te Amersfoort, is een 23- jarige man verdronken. Eenige oogenblikken later vond men zijn lijk. Dinsdag middag werd te Grijpskerk een arbeider der S.S., die bezig was met de her stelling van den weg, door een trein overre den de beenen werden hem afgesneden. In het dorpje Midlum bij Harlingen stierf eenigen tijd geleden onverwachts een gezond kind van eenige weken. Sedert is de moeder malende en geeft zich' zelf de schuld van den dood der kleineze zegt op aansporing van haren man het kind gedood te hebben, door het een hand op mond en neus te hebben gehouden. De justitie onderzoekt het geval. Dezer dagen bracht een veehouder te Wanneperveen twee koeien naar het land. Daar aangekomen gingen die dieren aan het stooten en de horens geraakten daarbij zoodanig in elkander verward, dat besloten werd een hoorn af te zagen. Toen dit geschied was sprong een der beesten woest op zjj, met het ongelukkig gevolg, dat een zich in de nabijheid bevindende vrouw omver werd geloopen en op de borst getrapt. In bijna bewusteloozen toestand moest zij huiswaarts worden gebracht. De geneesheer verklaarde dat er 2 of meer ribben waren ge broken. De toestand der patiënte is naar om standigheden redelijk. Te Wildervank maakt men zich ongerust over het lot van het daar thuis behoorend vaartuig Kotifid, dat ongeveer half Februari van Delfzijl naar New-Castle vertrokken is en waarvan men sedert niets meer hoorde. Een verpleegde uit het bekende gesticht bij Gheel heeft een grondeigenaar in een nabij gelegen gehucht een messteek toegebracht, welke den dood ten gevolge had. De Parijsche Universiteit is in Btaat ge steld, gedurende eenige achtereenvolgende jaren 5 beurzen van 15.000 francs uit te reiken voor reizen om de wereld. Het publiek, dat het proces-Carrara bij woonde, heeft geen gebrek aan sensatie. De vrouw van Carrara is eenige malen flauw ge vallen en het was een pijnlijk tooneel toen haar vader en moeder werden gehoord. Het getuigenverhoor liep in éen dag af, zoo- dat Dinsdag het requisitoir plaats had. Nog denzelfden avond werd vonnis ge veld. Carrara is ter dood veroordeeld: zijn vrouw tot levenslangen dwangarbeid. Te Vannes heeft een hevige ontploffing plaats gehad, doordien ether ontvlamde. In een oogwenk Btond een werkplaats in brand, welke spoedig instortte. Onder de puinhoopen heeft men een doode en vier gekwetsten ge- ypaden, Voor eenige dagen zag iemand, die in den Thiergarten te Berlijn wandelde, daar een huur koets naderen en stilhouden op eenige schreden afstands van hem. Er stegen een kreupele man en een oude vrouw uit. Zij betaalden den koetsier, en namen toen op een brug plaats om de weldadigheid der voorbijgangers in te roepen. Het waren bedelaars. Aan boord van het Italiaansche schip Monte Allegro heeft de tweede stuurman op reis den kapitein vermoord. De groothertog van Luxemburg is in zijn slaapkamer uitgegleden en heeft zich daarbij het linkerbeen bezeerd. 's Cravenhage. Tweede kamer. Bij de heden voortgezette behandeling van het ont werp tot wijziging der militiewet bestreed de heer Schaepman in een uitvoerige en welspre kende rede de amendementen tot schrapping der vrijstelling van de geestelijkheid. Wordt die opheffing niet in de wet behouden, dan is deze veroordeeld bij de gebeele katholieke bevolking. Daarin ligt het kernpunt dezer wet, in zoover die vrijstelling beantwoordt aan de traditie in alle landen. De heer Hesselink verklaarde behoud der thans bestaande vrijstelling te willengeen uitbreiding. De heer Veegens verdedigde, namens de commissie van rapporteurs, krachtig, uit naam der verdraagzaamheid, de vrijstelling, zelfs uit gebreid, van geestelijken. De heer Van Gilse sloot zich hierbij aan. De heer De Visser verdedigde de vrijstellingen uit een zuiver maatschappelijk belang, dat vordert de kerk in haren werkkring niet te storen. De minister van binnenlands che zaken ver dedigde ontheffing der geestelijken uit een algemeen oogpunt van verdraagzaamheid, die hier kan toegepast worden zonder eenige schade voor het staatsbelang, en verklaarde dat het stellig plan is om op die onthef fing later geen inbreuk te maken. Het amendement tot het verleenen van ont heffing aan broedersdiaconen wordt niet aan bevelenswaardig geacht uit vrees daardoor een antecedent te scheppen. De heer Troelstra heeft zich, wat de onthef fing van geestelijken betreft, aangesloten by het amendement-Pyttersen en zijn eigen amen dement beperkt tot de imperatieve bepaling tot vrijstelling van kostwinners. Het amendement-Pyttersen werd verworpen met 79 tegen 15 stemmen. Het amendement-De Visser en Van Bylandt (vrijstelling diaconen) werd aangenomen met 71 tegen 23 stemmen. Over het amendement-Troelstra, omtrent vrij stelling van kostwinners, staakten de stemmen (47 tegen 47). Morgen zal daarover worden beslist. De heer Van der Velde heeft eene inter pellatie aangekondigd over hetgeen gedaan is tot verbetering van den toestand van het boezemwater van Delfland. Amsterdam. De minister van Koloniën heeft van 3 tot 9 September a. het geheel e Victoriahotel alhier afgehuurd, om door Javaan- sche vorsten en gezantschappen betrokken te worden gedurende de inhuldigingsfeesten. Utrecht. Jhr Van Kinschot, te Domburg, werd voor zijne inzendingen van Nederland en Koloniën op de internationale postzegel - tentoonstelling te Utrecht bekroond met 5 prijzen1 verguld zilveren, 3 zilveren en een bronzen medaille. Parijs. De regeeringsgezinde bladen betoo- gen, dat er voor het kabinet geen reden be staat om af te treden. De Temps wil dat het kabinet zich voor de kamer vertoone en den verschillenden partijen gelegenheid geve zich uit te spreken. Hong-Kong. Een hier aangekomen Ita liaansche kruiser rapporteert dat te Manilla ernstige onlusten zijn uitgebroken. De vreem delingen vluchtten naar Cavite. Washington. Een Amerikaanscb schip heeft den Engelschen kabel tusschen Jamaica en Porto Bico doorgesneden. De gemeenschap van generaal Blanco met Spanje is nog niet verbroken. Pretoria. Chamberlain weigert in discussie te .treden over Engelands suzereiniteit over Transvaal. Van Boesehoten is wegens het bedanken van Fisacher tot tijdelijk staatssecretaris benoemd ter vervanging van dr Leijds. Verkoopingea en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaat». Voorwerpen. Inlormaliëi. 27 Mei Groote Abeele, Gereedsch. enz De Vos. 28 Cadzand, Mosselzaad(verp.), Henmquin. 2 Juni Zuidzande, Huis, LansenOroin 2 Middelburg, Huizen enz., Tak. 3 Colijnsplaat, Bouwland, Koelof euTak 6 Goes, Gras, Prins. 8 Middelburg 't Zand, Huizen, De os- 8 Hofstede, Verhuist. 8 Zoutelande, Strandgoed, Burgemeest. 9 Middelburg, Huizen, HUV6T8. 21 Hulst Staatsgronden, R.yanMeurs. Middelburg, Stalhouderij, Tak. 13 Juli O. W. Soub. Hofsteden, Loeff. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. {Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië. Amsterdam (Nederl.). 27 Mei 6.30's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 27 Mei 1.05's nam. Napels (Duitsche dat.). 30 Mei l.Oö'snami Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donderdag26Mei Maandag 30 Mei. Tentoonstelling Schilde rijen mej. Koster. Kunst museum. Donderdag 16 Juni. Bijeenk. Brandw. Mij voor Zeelatid 1 u. St Joris. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Donderdag 26 Mei. Middelburg. Nederlandsch Kofjieliuis verbouwing magazijn M. H. Boasson Zonen. Aanwijzing 23 Mei. Vrijdag 27 Mei. B o r s s e 1 e. Directiekamer 2 u.onder houdswerken waterschap Ellewoutsdijk en polder Borssele. Earning f 25.532. Aanwijzing 20 Mei te Ellewoutsdijk en 23 Mei te Borssele. Wissekerke. Directiekeet Anna Friso- polder 10 u.verbeteren en onderhonden der waterkeerende werken. Aanwijzing 20 en Maandag 23 Mei. N i e u w v l i e t. Gemeentehuis 10V3 u. onderhoudswerken Adomis-polder. Aanwijzing 21 en 24 Mei. Zaterdag 2S Mei. Middelburg. Polderhuis Abdij 11 u. herbesteding onderhoudswerken Noordwatering van den polder Walcheren. Walsoorden (gem. Hontenisse). Loge- ment-Adriaansens 11.50 u.onderhoudswerken waterschap Walzoorden. Raming 55S6.88. Aanwijzing 21 en 24 Mei 10 u. Z a a m s 1 a g. Gemeentehuis 2 u,onder houdswerken der Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt--pol(iers. Raming f 9536. Aan wijzing 21 en 24 Mei Dijkhuis aan den Mat ■yareJAa-p older Bresken s. Directiekeet Nieuwe sluis 10Va u.onderhoudswerken waterschap Oud en Jong-Breskens. Raming f 9787. Aanwijzing 21 en 25 Mei C a d z a n d. Bestuurslokaal waterschap Tien honderd en Zwarte 2 u.onderhoudswerken. Aanwijzing Zaterdag 21 en Dinsdag 24 Mei 2 u. Vrijdag 3 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het verlagen en herstellen van strandhoofd no 8 aan de Oude Hoeve aan de Noordzijde van het eiland Schouwen, behoorende tot de zee- werken in Zeeland. Raming f 2000. Aanwijzing 27 Mei op de plaats. Zaterdag 4 Juni. Cats. Gemeentehuis 10 u. onderhoudswer ken Leendert AèraAcm-polder. Begrooting f 3640.76. Aanwijzing 28 en 31 Mei. Vrijdag 10 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 31 u. de voorziening der boorden van het kanaal van Terneuzen. Aanwijzing 3 Juni. Vrijdag 17 Juni. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. het herstellen van de strandhoofden Marine no 3 en 4 voor den steenen lichttoren te Noordwelle. Raming f 1500. Aanwijzing 10 Juni. Algemeen Overzicht. De Italiaansche regeering is er verrassend snel in geslaagd het oogenblikkelijk gevaar te bezwe ren. Maar al komen uit de groote steden geen berichten meer over ernstige ongeregeldheden, toch ia de normale toestand nog lang niet wedergekeerd. Een groot deel van het land is onder het militair bestuur en daarmede zijn de eerste burgerrechten vervallen. Tallooze vereenigingen zijn. zonder of na een vluchtige huiszoeking bij enkele bestuurders, ontbonden vergaderingen worden bijna niet toegelaten en de meeste bladen der uiterste linkerzijde zijn geschorst. Talloozen zijn, öf wegens deelne ming aan het verzet, óf wegens dagbladartikelen en redevoeringen gearresteerd, en wachten hun vonnis van de krijgsraden. Dit laatste is wel het ergste. En dat niet alleen wijl de volkomen onbetrouwbaarheid dezer instellingen uit een vroeger tijdperk, in den jongsten tijd zoo duidelijk aan het. licht is gekomen, maar ook omdat daaruit blijkt, dat de regeering den toestand nog zoo weinig zeker acht, dat zij meent nog niet tot een normale rechtsbedeeling te kunnen overgaan. Ten deele is deze bestendiging van de mili taire oppermacht het gevolg van den wenseh der regeering om zich beter te wapenen, alvo rens het burgerlijk bestuur te herstellen. Want het wordt bevestigd dat de regeering voor alles een aantal wetsontwerpen tot inkorting van volksrechten wil gereed hebben, teneinde deze door de kamer te doen goedkeuren. Eerst daarna zou de staat van beleg worden opge heven. Tot de ontworpen maatregelen behoort, volgens de Temps, in de eerste plaats een nieuwe perswet en een ontwerp op het recht van vereeniging. Staatkundige bladen zullen, al naar hun beteekenis, een waarborg van 5000 tot 50000 francs moeten storteD, en vereeni gingen zullen niet zonder goedkeuring der regeering mogen worden opgericht. Ook zou er sprake zijn van een wijziging der kieswet, maar deze zal eerst later komen. Voor dit jaar zullen alleen de gemeentelijke verkiezingen worden uitgesteld. Eindelijk zullen er allerlei maatregelen op finantieel gebied noodig zijn, daar de graanrechten aan de schatkist zijn ontvallen, terwijl de demping van het oproer schatten heeft gekost. Onder de maatregelen, welke het deficit moe ten dekken, worden genoemd verhooging der belastingen op gas- en electriciteit, op alcohol en lucifers. Treurig is het dat de regeering niet den voorrang kan of wil geven aan de verschillende maatregelen, welke noodig zïjnj om den toestand des volks te verbeteren, en daardoor de oor zaak van de zich zoo vreeselijk uitende onte vredenheid weg te nemen. Dat deze uitbarsting het gevolg was van een vast plan, is van zoo veel zijden beweerd, dat men het wel moet aannemen, ook al laat de militaire overheid weinig los over de resul taten van het onderzoek der in beslag genomen papieren. Terwijl het voortschrijdende socialisme in Italië dus de geheele aandacht der regeering vraagt, baart hetzelfde verschijnsel in Frank rijk en in België zorg, vooral na de verkiezin gen van Zondag. De officieele cijfers van de in België uitge brachte stemmen wijzen op een groote toe neming van den socialistischen invloed. De bladen der gematigd liberale en katho lieke richting laten niet na daarop de aandacht te vestigen. Tegelijk is ook een toeneming van den invloed der Christen-democraten te bespeuren. Te Aalst, waar deze partij haar grooten slag hoopte te slaan, hebben de reeds kortelijk vermelde troebelen zich op ernstige wijze herhaald. Het schijnt dat dit een gevolg was van de meetings, door de beide gebroeders Daens belegd, en door den burgemeester verboden. De arrestatie van een werkman gaf aanleiding tot een kloppartij, waarin het stokslagen regende. De bereden gendarmes kwamen daarop tusschen beide, maar toen werd de zaak ernstiger. Men spande ijzerdraad over de straat, en wierp een soort barricadetje op, een aardigheid waaraan spoedig een einde werd gemaakt. Later moest de groote markt met geweld worden ontruimd. Bij deze en andere botsin gen werden eenige personen gekwetst. Ook te Charleroi had een betooging plaats en wel van socialistische zijde. Deze partij had de onhandigheid bij den aanvang der betoo ging vóór haar vereenigingsgebouw de nationale vlag te verbranden, een daad welke er alleen op berekend schijnt andersdenkenden te kwet sen en tegen zich in het harnas te jagen. Wat Frankrijk betreft, is het vooral de toe neming van het socialisme ten platte lande welke de aandacht eischt. Het Journal des Debats wijst daarop in een artikel, dat van niet min der ontmoediging getuigt, dan de reeds korte lijk vermelde beschouwingen van de Temps. Het blad, dat zich in den verkiezingsstrijd vooral tegen de radicalen keerde, kan niet ont kennen, dat de gematigden eerder verloren dan gewonnen hebben, en het meent dat de val van enkele leiders der radicalen en socialisten van minder beteekenis is, dan de toenemende in vloed dezer partijen, welke zich Zondag geopen baard heeft. Vooral in het Westen en Zuid-Westen zijn de socialisten nogal gelukkig geweest, evenals in het centrum des lands. Men verwacht dat dit aanleiding zal geven tot een nauwere aaneensluiting van de zooge naamde ordelievende partijen, d. w. z. tot een concentratie naar rechts, alzoo een voortgaan in de richting van vóór de verkiezingen. Welken invloed de uitslag op het ministerie zal hebben, is nog niet bekend. De minister raad is bijeen geweest; maar van de genomen besluiten is niet, als gewoonlijk, mededeeling aan de pers gedaan. Wel kreeg men een „officieelen" uitslag van de verkiezingen. De minister van binnenland- sche zaken heeft doen uitrekenen, dat de repu blikeinen 4 zetels winnende radicalen er 24 verliezen de radicaal-socialisten 6 en socia listen 5 plaatsen winnen. De ralliés gingen volgens deze opgaven S plaatsen vooruit, maar de reactionnairen verloren er 9. Eindelijk rekent de regeering dat er 10 leden eener nieu we groep van nationalisten zijn gekozen. :t Papier is geduldig, vooral dat van de Fran- sche regeerings-bureaux. Beknopte Mededeelingen. Beide partijen in België verwijten elkan der onedele kiespractijken. De bestuurder eener papierfabriek bij Namen ontsloeg, volgens het Hv. A., een werkman, wijl deze weigerde de hem door de katholieken aangeboden can- didatuur voor de provinciale vertegenwoordi ging af te wijzen. Daarentegen meldt de Pent Bleudat een clericaal werkgever te Herstal, die in herstemming komt, 30 zijner werklieden wegzond, met den raad bij de radico-socialisten werk te zoeken. De Temps verwerpt met verontwaardi ging het gerucht, dat Frankrijk van de tegen woordige moeilijkheden, waarin Spanje ver keert, zou gebruik maken om zijn invloed in Marokko uit te breiden door het verwerven van een spoorwegconcessie van Oran naar Oudjda en het scheppen van een Fransche sfeer van invloed. Ook onze regeering heeft door tusschen- komst van Hr Ms gezant te Londen de familie Gladstone haar deelneming doen betnigeD. Verder werd een telegram gezonden door den voorzitter van den Ned. Journalistenkring. Het Lagerhuis heeft zich midden in de debatten over de toekenning van lokaal-bestuur aan Ierland tot 6 Juni verdaagd. In het Lagerhuis is door Curzon mede gedeeld, dat de Russischen regeerin haar ge zant te Peking geeft gedesavoueerd voor wat betreft het voorschrift, dat de passen van alle naar Port Arthur en Taliën Wan bestemde vreemdelingen door den consul moeten worden geviseerd. De regeering van den Czaar heeft gelast die kennisgeving terug te nemen. De Duitsche bondsraad heeft de wet op de militaire rechtspleging goedgekeurd. Beieren en Brunswijk stemden tegen. In de beide Duitsche staten, welke door een regentschap worden bestuurd, gaan telkens stemmen op om tot een definitieve regeling te komen. In Beieren weigert de prins-regent echter beslist zich tot koning te laten uitroepen. In Brunswijk, waar het regentschap nu 14 jaar bestaat, en waar de wettige vorst geen blijken geeft zich met Pruisen te willen ver zoenen, zoekt men naar een oplossing, De Oescrvatore Romano bevat een lang Sëhrijven van den Paus aan den aartsbisschop van Milaan, waarin de H. Vader zijn leedwezen uitspreekt over de ernstige ongeregeldheden, teweeggebracht door het uitgestrooide slechte zaad, waaruit verdorvenheid en verkeerdheid opgroeide. Of de Paus ook zijn leedwezen uitspreekt over de houding van den kardinaal aartsbisschop, blijkt niet. Tusschen Oostenrijk en Hongarije wil het nog niet, waarom de regeering er over zou denken de voorloopige regeling voor 5 jaar te verlengen, met jaarlijksche vaststelling der quote door den keizer. Het is echter de vraag wat de Hongaarsche oppositie zal doen, daar deze reeds lang de toezegging heeft dat de regeering de scheiding tusschen beide landen verder zou doortrekken als de zaak vóór 1 Mei niet wet telijk geregeld was. Dat de verhouding tusschen beide landen niet goed is, kan daaruit blijken dat de schuttersvereniging te Boedapest terugkwam op het besluit tot deelneming aan bet groote schuttersfeest, dat ter gelegenheid van het keizer-jubileum te Weenen zal worden gehouden. De Hongaarsche delegatie nam Maandag de begrooting voor buitenlandsche zaken aan de Oostenrijkache beraadslaagde tot Dinsdag. Een der leden ontkende dat het drievoudig verbond geen invloed heeft op de Oostenrijk- sche staatkunde. Na lezing van het rapport-Dunbas, waarbij de goedkeuring werd uitgesproken van de politiek van graaf Goluchowsky, werd de be grooting van buitenlandsche zaken ook door deze legatie aangenomen. Eveneens werd goed gekeurd de begrooting voor Bosnië en Herze- gowina. De Hongaarsche delegatie heeft de gewone en buitengewone oorlogsbegrootingen aangenomen. De hertog van Almodovar is tot mi nister van buitenlandsche zaken van Spanje benoemd. In bet buitenland overledenAartshertog Leopold van Oostenrijk de Italiaansche minis ter van marine, Brin, en de lersche geschied schrijver Gilbert. Vóór don slag? Groote gebeurtenissen werpen hun schaduwen vooruit. Maar het schijnt dat ook het kanon gebulder van den slag, welke nu spoedig ge streden zal worden, zich vooruit doet hooren. In de buurt van Haïti verbeeldde men zich Maandag het gedonder te hooren. Maar geen enkel bericht kwam dit bevestigen, terwijl het ook niet waarschijnlijk was, dat de beide vloten elkander toen reeds in die streken ont moet hadden. Maar toch zal de slag niet lang meer uit blijven. De twee geduchte Amerikaansche eskaders zoeken de Spaansche schepen op, die naar men verwachtte nog te Santiago waren. Want het officieele Spaansche bericht, dat Cervera deze haven verlaten had, wordt be schouwd als de poging om de Amerikanen te misleiden. Veel zal er afhangen van de vraag, of de beide Amerikaansche vlootvoogden met beleid ageeren, en of zij doen wat zij volgens een tele gram uit New-York reeds gedaan zouden heb ben, d. w. z. Cervera nauw insluiten. Gelukt dit, of is het reeds gelukt, dan staat het voor de Spanjaarden hachelijk, want elk der beide Ame rikaansche eskaders weegt tegen het eenige Spaansche op. Men zegt dat Cervera opzettelijk de Ame rikanen ontwijkt, in de hoop dat hij uit Spanje versterking zal erlangen. Maar over die versterking hoort men het ware niet. Te Cadix heeft men wel een tweede reserve-eskader gereed, bestaande uit een kruiser le kl., een pantserschip 2e kl. en verscheidene hulpkruisers. Maar het zou wel tegen Augustus loopen eer dit eskader kan uitstoomen! Er zijn in de Spaansche havens nog heel wat oorlogsschepen, maar daaronder, die eerst over drie of vier maanden bruikbaar zullen zijn. Wat men met de binnen kort gereed komende schepen zal doen, daarover blijven de geruch ten uiteenloopen. Van den voorgenomen tocht naar de Philippijnen hoort men weinig meer en men beweert dat de daarvoor bestemde schepen toch maar naar West-Indië gaan. De Amerikaansche vloot daar heeft wel een prachtige versterking gekregen. Immers uit Key West seint men de behouden aankomst van de Oregonhet zwaar gepantserde, en zwaar bewapende slagschip, dat om Kaap Hoorn heen uit de Stille Zuidzee naar den Atlantischen Oceaan is gestoomd. Het schip, dat zich op deze lange reis voortreffelijk heeft gehouden, maakt zich nu te Key West gereed, om zich met de zusterschepen te vereenigen en zoo mogelijk nog mede te werken aan de lang aangekondigde vernietiging der Spaansche vloot. Ook te Key West wordt alles gereed ge maakt met het oog op den grooten Blag, d. w. z. alle hospitalen worden gereed ge maakt voor de ontvangst der gekwetBten en de doctoren en verpleegsters zijn naar hun post geroepen. Dit alles wordt in telegrammen uit Amerika medegedeeld. En al zijn wy niet geneigd alles wat uit die bron komt, terstond als waar aan te nemen, vooral omdat men in Amerika erg ongeduldig is, ditmaal zouden wij waarschijn lijk verkeerd doen met te sceptisch- te zijn, Tegelijk met het bericht dat de Oregon be houden is aangekomen, kwam de geruststel lende tijding dat de Mangrovehet schip dat de kabels moest afsnijdenniet genomen is bovendien kreeg men bericht dat twee, met soortgelijk doel uitgezonden schepen, succes hebben gehad. De kruisers Saint Louis en Wompatrick heb ben te Santiago en Guantenamo de kabels doorgesneden; wel poogden de forten dit te beletten, maar de Amerikanen beweren het vuur vau deu wal krachtig te hebben beant woord. Zelfs zouden te Santiago alle battfc

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2