MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 121. 141® Jaargang. 1898. Woensdag 25 Mei. Dew ootirant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 24 Mei 8 n. vm. 49 gr. 12 u 52 gr., av. 4 u. 54 gr. F. Verw. zw. N. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór édei uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten én Dankbetuigingen van 17 regels 1.50elko regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regel} Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zyn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooxj, te Tholen: W. A. van Nieuwen huijzen. Middelburg 24 Mei. BESTOEMIXGEtf ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot notaris binnen het arr. Leeuwarden, ter standplaats de gemeente Franeker, F. Wassenbergh, thans notaris Makkum zijn benoemd tot ontv. der dir. bel. enz. te Alphen c. a. jhr A. J. D. Coenen, ontvanger te Maarssen c. a.en .te Ameide c. a. A. W. G. van der Hardt Aberson, ontvanger te Am- stenrade c. a. is de kapitein C. A. M. Gaal, van het 3de reg. inf., op pensioen gesteld ad/" 1326 's jaars is bevorderd tot commies der posterijen 2de kl. L. H. Bartelink, thans 3de kl. en tot com mies 3de kl. B. Boogaart, thans 4de kl. is de heer D. J. Leepel, predikant bij de Hersteld Evang. Luth. Gemeente te Medem- blik, benoemd tot predikant by de Proteatant- sche Gemeente in N.-I. Bij koD. besluit is, zooals reeds in ons vorig nommer in het kort is gemeld, de ge meente St. Philipsland afgescheiden van het kantoor der directe belastingen en accijn zen te St. Maartensdijk c. a. en gevoegd bij dat derzelfde middelen te Nieuwerkerk c. a. onder voortdurend beheer van den tegenwoor- digen titularis P. J. der Weduwen. UIT STAD EN PROVINCIE. Vrijdag vergadert de kiesvereeniging Eendracht maakt macht te Middelburg tot het bespreken en stemmen over definitieve candidaten voor de a. Statenverkiezing, en het brengen van een paar wijzigingen in het re glement. De surnumerair der posterijen I. Emanuel is overgeplaatst van Zierikzee naar Midddel burg (telegraafkantoor) W. F. Dhont van Bergen op Zoom en W. Schoo van Zaandam beiden naar Breda (telegraafkantoor), M. A. J. J. Blankert van Vlissingen (postkantoor)naar 's Hertogenbosch (telegraafkantoor). Vrijdagmorgen zal H. K. H. Prins Henry van Battenberg met gevolg te Vlissingen aankomen om met den aanslnitenden sneltrein de reis naar Frankfort te vervolgen. Door de stoomvaart-maatscüappij Aeeianu ia de 1 Mei ingetreden zomerdienst-regeling voor 1898 uitgegeven. Het boekje, met den gewonen gel'llustreerden omslag en in de En- gelsche en Duitsche taal, is gratis ten kantore der maatschappij te Vlissingen verkrijg baar, evenals een kleine uitgaaf in de Neder- landsche taal. Naar men ona uit Vlisaingen meldt is thans ook bij de twee personen die, in ver band met bet voorgevallene bij een schilder aldaar, nog buiten kennis waren, het bewust zijn teruggekeerd. De vrouw gevoelt zich echter nog eenigszins onwel. In de Maandagavond door de anti-revo- lutionnaire kiesvereeniging Groen van Prinster er te Goes gehouden vergadering zijn tot can didaten voor de a. s. Statenverkiezing gesteld de heeren B. M. den Boer, mr C. Lucasse en M. de Jonge Jz., aftredende leden. De plaats voor een vierden eandidaat, die van den heer J. M. Kakebeeke, heeft men alzoo opengelaten, In de 11. Zaterdag gehouden vergadering van den Reigerbergschenpolder is by periodieke aftreding als dijkgraaf van den heer P. Bruyn- zeel, die wegens hoogen leeftijd niet meer in aanmerking wenschte te komen, met algemeene stemmen als eerste Gandidaat voorgedragen de heer J. J. van Gorsel, burgemeester van Rilland-Bath. Door ingelanden van het waterschap Waarde, is Maandag het dijkgeschot van f 4 gebracht op f 3. De rekening over het afge- loopen dienstjaar Blnit met een bate van f 2080.19*. De begrooting werd in ontvangst en uitgaaf vastgesteld op f 9100.51*. De voordracht voor gezworen, wegens gewone aftreding van den heer J. J. Mol, bestaat nit de heerenJ. J. Mol, Ch. Weststrate Jz. J. L. Overbeeke. Den wijzen koning Salomo wordt de uit spraak in den mond gelegd, dat er niets nieuws onder de zon is en herhaaldelijk is de juist heid van dat gevleugeld woord reeds door de feiten gestaafd. Toch meenen wij dat, wanneer hij nog leefde en getrouw lezer was van een in onze provincie verschijnend lokaal blad, hij in het nommer van heden iets zou gezien hebben dat zeker tot de zeer hooge zeldzaamheden behoort. Eene familie toch heeft er behoefte aan ge voeld om in 181, zegge een honderd een en tachtig, regels dank te betuigen voor de on dervonden belangstelling bij het overlijden van een harer leden. Natuurlijk is alles en nog wat met de haren er bij gesleept om de advertentie zoo te doen uitdijen; 'tis geen navolgenswaardig kunstje, dat echter een eigenaardigen dunk geeft van den kerkeiyken zin en den stijl der samen stellers. Enfin, niemand heeft er schade bij en de uitgever van het blad slaat er een niet onaardig voordeeltje uit. Bij de molenaarster, de wed. De B. te Koewacht, werd dezer dagen van een tot vertrek gereed staande kar 120 K.G. meel ontvreemd. De politie tracht dep dader op te sporen. Door ingelanden van den CZantpolder te Ijzen dyke is, op verzoek, eervol ontslag verleend als ontvanger-griffier aan den heer J. Th. Hendrikse, en in diens plaats benoemd de heer Victor Hendrikse te IJzendijke, die dezer dagen ook zijn vader is opgevolgd als ont vanger-griffier van den Paulinapolder te Bier- Tot onderwijzer aan de O. L. school A te Schoondijke is benoemd de heer R. A. Straub te Groede met 4 stemmen. Op den heer vense werden 2 stemmen uitgebracht en 1 op den heer J. du Burck. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zijn veroordeeld wegens: mishandelingJ. C. d. F., 18 j., zonder be roep, A. J. H., 16 j., J. A. H., 15 j., beiden zonder beroep, J. B. G., 43 j., bierhuishouder, en C. d. F., 19 j., en J. P. d. F., beiden zonder beroep, allen Terneuzen, de le tot 1 m. gev. straf en de overigen ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. diefstalC. P. E. d. G., 10 j., zonder beroep, Sas van Gent, lot f 2 b. s. 2 d. h. dronkenschap en verzet tegen ambtenaren H. R., 25 j., sjouwer, Vlissingen, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 14 d. gev.straf; verzet tegen ambtenaren, de le bovendien egens dronkenschapP. W., 21 j., en S. O., 23 j., sjouwers, VlissingeD, ieder tot 1 m.gev. straf en f 3 b. s. 3 d. h. dronkenschap en wederspannigheidL. G., j., werkman, Domburg, tot f 3 b. s. 3 d. h. en 3 m. gev.straf; huisvredebreukJ. M., 18 j., werkman, Arne- muiden, tot f 3 b. s. 3 d. h. verduistering J. C. M., 37 j., leurder, Mid delburg, tot 3 m. gev.straf, en beleediging van een ambtenaar J. F. G., 17 j., zonder beroep, Middelburg, tot 7 d. gev.straf. Inzake A. M. M., 44 j., bierhuiBhouder op 'tZand, gemeente Koudekerke, appellant van een vonnis van het kantongerecht te Middel burg, waarbp hij ter zake van overtreding der drankwet is veroordeeld tot f 15 b. s. 10 d. h., is het vonnis des eersten rechters bevestigd. Ontslagen van rechtsvervolgingC. H., 38 j., bootwerker, Terneuzen, beklaagd van mishan deling. rrijgesprokenA. B., 23 j., en H. B., 28 j., beiden zonder beroep, Overslag, beklaagd van mishandeling. genomen restauratie van het kerkgebouw uit De aanbesteding zal nu spoedig volgen. Het geheel wordt op ruim f 2400 geraamd. Verschillende Berichten. Heeriyk vooruitzicht voor som- lig en. Ter gelegenheid van de inhuldiging van Koningin WilhelmiDa zullen ongeveer 40 Nederlanders in den adelstand worden opge nomen of verhoogd. Ter handhaving van de orde gedurende de a. s. inhuldigingsfeesten te Amsterdam ko men aldaar tydelijk in garnizoen 2000 man infanterie, 400 man cavalerie, 40 marechaus- benevens de noodige manschappen van de bereden politie. Naar men zegt heeft de Hooge Raad op het verzoek van mr H. W. Hovy te 's Gra- venhage, om op grond van zijn doctorsbul van de Vrije Universiteit als advocaat en procureur te worden ingeschreven, afwijzend beschikt. Door het hoofdbestuur der schippersver- eeniging Schuttevaer is een adres verzonden aan den minister van waterstaat, verzoekende dat tot radicale verbetering van het Hellegat worde overgegaan, ten bate van de binnen scheepvaart. - De Nederlandsche Bond van post- en te- legraafbeambten De Post (vertegenwoordigd door 55 afdeelingen met ruim 1850 leden), heeft in de vergadering te Utrecht besloten aan de Tweede kamer het verzoek te richten, het ingediende ontwerp in zake het pensioen fonds voor burgerlijke ambtenaren, zooals dat is voorgesteld door de commissie van dat fonds, in zijn geheel te verwerpen, met uitzondering van de gelijkstelling van oude en jonge we duwen, en het overschot van het batig saldo aan te wenden tot verhooging der weduwen- pensioenen. Mocht echter de kamer van oordeel zyn, de pensioengrondslagen voor weduwen op te voe ren tot een maximum van f 4000, dan vragen stellen, omdat bij de bestaande regeling zij niet kunnen voorzien in de allernoodzakelykste behoeften. Het weekblad De Amst. bevat deze week o. a. een teekening van Joh. Braakensiek, voor stellende den minister Hanotaux, gezeten aan een tafel waarop zakken met geld, een trein en een kusttoren, en Li Hung Changdaarvoor staande. Laatstgenoemde zegt„Stuur me in 's hemelsnaam geen zendelingen meer. Ze ko men me te duur - De gemeentelijke gasfabriek te Leeuwarden leverde in 1897 een winst op van f 29.279.70®, by een prijs van het gas van 6 cent per stère (voor muntgasmeters 1 cent meer.) De gemid delde lichtsterkte van het gas was plm. 13.3 Eng. spermaceti-kaarsen. Er werd in 1897 ge produceerd 2.130.778 stère gas of per HL. steen kolen 22.58 stère. Het gasverlies was 12.58 pCt. Naar aanleiding van een bericht, voor komende in ons nummer van Dinsdag 17 Mei, meldt men ons van andere zydedat eene o fficieele benoeming van een waterbouwkundig ambtenaar voor de polders Anna-Jacoba en Willem nog niet heeft plaats gehad. Het aantal sollicitanten bedraagt ongeveer 30. Toen Zondagmorgen te Bruiniss organist het orgel in de Ned. herv. kerk be zocht, bleek dat het onweder van Vrijdag jl. ook daar zijne kracht had doen gevoelenge lukkig zonder brand te veroorzaken. De bliksem had door den dikken kerkmuur een gaatje geslagen van omstreeks 10 cM. middellijn muur is daardoor erg gescheurd. Voorts was de electrisghe geleiddraad van den organist naar den voorzanger in drie stukken geslagen en vielen eenige zwarte sporen waar te nemen aan het plafond, waarop het orgel rust. Voor de weduwen en weezen der veronge-0- lukte Pernisser visschers werd in die gemeente I week de goedkeuring van de synode en het 22 gecollecteerd. I provinciaal kerkcollege verkregen, om de voor- KERKNIEUWS. Te Vlissingen werd Zondag in Groote kerk de heer L. W. Bakhuijzen van Brink, onlangs beroepen tot predikant bij de Ned. Herv. gemeente aldaar, bevestigd door den heer C. Hnnningher met een rede naar aanlei ding van Col. 1 25. 's Avonds deed de nieuwe predikant zyne in trede, sprekende naar aanleiding van Hand. 114. Na het eindigen der godsdienstoefening zong de gemeente den heer Van den Brink psalm 72 11 toe. De kerkvoogdij der Ned. Hervormde te Hoofdplaat heeft de vorige Een Amsterdammer, die Zondagavond te Roosendaal den van Brussel komenden trein verliet, om de douanezaal door te gaan, voelde plotseling een hand in zijn binnenzak dienaar zijn portefeuille greep. Hij maakte alarm, waar op de zakkenroller, een net gekleed jongmensch de vlucht nam. Hij werd echter door een marechaussee achterhaald en naar het arres tanten-lokaal overgebracht. Na ondervraagd te zyn, is hy nog denzelfden avond naar Breda getransporteerd. Het scheelde weinig, of de dief die acrobaat is en te 's-Hage thuis behoort, was over de spoorbrug, die voor niets dient, achter het station om ontvlucht. Het is verder gebleken dat hy een kameraad had die samen met hem de reis uit België gemaakt had. Zij hoopte in de douanezaal te Roosendaal hun slag te slaan. De tweede zakkenroller wist te ontvluchten. In den jongsten brief uit de residentie in het N. v. d. D. komt het volgende voor: Een jongmensch werd dezer dagen, op een ochtend vroeg, op straat aangesproken door den bekenden „fatsoeniyke werkman," die „een woordje alsjeblieft" verzocht te mogen spreken, daarop zyn verhaal deed van een loop van Rotterdam naar hier, werkloosheid, honger enz. en eindigde met 3 centen te vragen voor een broodje. Het jongemensch, gelukkig nog niet wys ge worden in de treurige school des levens, ge loofde in de waarheid der beweringen en kon den man niet hongerend laten. Maar by had slechts een kwartje, dat ook voor hem wat beteekende. Onwillekeurig zegt hij tegen den vrager„ik heb niets dan een kwartjekunt ge dat wisselen?" en de bedelaar haalt een paar dubbeltjes en centen uit den zak en geeft 22 ets. terug. Eerst daarna kwam de ander tot het bewust zijn van 't komische dezer afzetters-brutaliteit. Een tegen Maandag avond te Amsterdam in het Paleis voor VolkBviyt uitgeschreven „groote protestmeeting tegen den oorlog", waarop o. a. Lutjes en Hermans het woord zouden voeren, moest wegens gebrek aan deelneming worden afgelast. In de kerk van het H. Hart te Amsterdam is ingebroken; de dief of de dieven openden eenige offerblokken en hebben een koperen expo8itiekrui8 gedeeltelijk meegenomen. Een aanval op het altaar is niet geslaagd. —r- Op de ringvaart van den Haarlemmer meer-polder is een roeiboot, waarin zes jonge lieden zateo, omgeslagen. Vyf wiste» zich te redden, doch de zesde, een 21-jarig zeer op passend jongmensch, verdronk. Vrydag werd te Losser een 20jarlge jonk man gearresteerd en gevankelijk naar Almeloo getransporteerd, beschuldigd een 19jarigen ken nis den vorigen avond zoodanig gestoken te hebben, dat men voor zyn leven vreest. De dader bekende de verwonding. De beruchte De Bock, die reeds zoovele vonnissen te zijnen laste heeft, en die onlangs nit de gevangenis te Roermond is ontsnapt, heeft zich thans vrij willig aangemeld en is weer opgenomen. SLACHTEN VAN VEE. Op het congres voor Dierenbescherming te Haarlem, heeft, wij meldden dit reeds in 't kort, de heer Van Esveld, leeraar aan 's rijks veeartsenijschool te Utrecht, gesproken over het dooden van slachtvee. Volgens hem valt hierbij rekening te houden met twee eischenhet vleesch moet zoo lang mogelijk goed biyven en het beest moet zoo weinig mogelijk lijden. Van uitbloeden van vee, dat geslacht wordt als het reeds dood is, geen sprake; vandaar dat bij het vleesch daarvan het eerste bederf optreedt. De slechtste methode is de Engelsche pa tentmethode. De Israëlietische slachtwijze voldoet het best aan den eersten eisch. Het dier bloedt totaal uit. Maar de voorbereidende maatregelen ver oorzaken veel pijn. VIUJ het ruggemerg en het Het eerste is ergerlijÊ'mïïrtêlfeir, craaVneruobiti blijft leven. Zyn 'alle voorwaarden, waaraan voldaan moet worden, vervuld, dan is van de drie laatstgenoemden het slachtmasker nog 't best. Maar er kleven ook gebreken aaD, o. a. het gevaar dat de kogel het lichaam verlaat en een mensch treft. De conclusie van den heer Van Esveld is dat bij alle methoden geoefende lui aan het werk behooren te zijn, waarom hij dan ook aandrong op oprichting van abattoirs. EEN MEETING. Zondag hield de Nederl. bond van spoorweg personeel Steeds Voorwaarts te Haarlem een openlucht-meeting op een terrein aan den Schoterweg. Van het Stationsplein af trok ongeveer 70 man, omstuwd door een groote menigte en onder sterk politiegeleide, er heen. In den stoet wapperden de bondsbanier en de banieren van de aanwezige afdeelingen, o. Vlissingen. Op het terrein ontving een muziekkorps hen met de Marseillaise. Daarna trad als spreker op de bondspresident, tevens voorzitter van de afd. Zwolle, die op aaneensluiting onder het spoor wegpersoneel aandrong en wees op de tegen werking van de spoorwegmaatschappijen, vooral van de Holl. spoor. Voorts deelde hy mede, dat de heer Van Loenen Martinet niet zou op treden, omdat deze in de open lucht niet spreken kon. Daarna had men Van der Zwaag uitgenoodigd, „maar (zeidè spr.) sedert die in de Kamer zit, heeft hy geen tyd meer om voor de arbeiders iets te doen." Hierna traden achtereenvolgens als sprekers op: J. Hofland, met het onderwerp: „deorga nisatie der arbeiders", J. A. Bergmeyer, met het onderwerp„vak-organisatie" en J. M. dn Mont, die de vraag behandelde„Is de positie van het spoorwegpersoneel te verbeteren door aansluiting bij den Nederl. bond?" Er was vrij wat publiek op de heen. mouw van zijn jas werd overreden". Toen hij tusscben de wagens vandaan kwam, zeide hij heel leuk„Jongens, wat ziet mijn jas er uit". Over het eerste en laatste zij gezwegen doch dat de hoofd-conducteur Ottink, van wiau n. b. eenige ribben gebroken werden, reeds weder hersteld zou z'yn, lijkt De Tijd wat al te voorbarig. Een onovertroffen staaltje van dit genre biyft nog altijd het officieuse bericht, toen indertijd de trein te Woerden met veel gang het stations gebouw binnen kwam loopen en een deel er van vernielde. De machinist en de stoker kwamen op de nok van het dak terecht, van waar zij met veel moeite op den beganen grond werden gebracht, zonder zieh gelukkig belang rijk te hebben bezeerd. Het slot van het offi cieuse bericht luidde toen: „het machineper- soneel heeft zich weten te bergen". Men kan alles overdryven, zelfs de omzich tigheid om officieel niet meer te zeggen dan men wil, teneinde noodelooze ongerustheid ta wekken. De vrouw van den bekenden Parijschea bankier Westheimer heeft zich wegens licha melijk lijdén doodgeschoten. Maandag ving te Parijs het herhaaldelijk door ons vermelde proces-Carrara (moord op een gelddrager) aan. De hoofdbeklaagde wierp alle schuld op zijn vrouw en beweerde, dat hem had aangestookt. De laatste viel flauw. Met de ontruiming van Mazaa, de bekende Parysche gevangenis, welke zal worden afge broken, is een aanvang gemaakt. Te Duinkerken heeft een schandelijke daad algemeene ergernis gewekt. Drie knapen, els ongeveer 12 jaren oud, hadden zich bij ebbe ver op het strand gewaagd, om het wrak van de onlangs gestrande Nederlandsche stoom boot Bussum te zien. Vier Belgische visschers uit Panne, die zich eveneens daar bevonden, namen de mutsen van de kinderen af en wier pen deze op het schip. De knapen legden daarop de plank tegen het wrak en klauterden daarop, om hunne hoofddeksels te halen maar deen' mr-wou af. Iatnsschen was de vloed opge komen en het wrak spoedig door water om geven. De kleinen werden met ondergang be dreigd, toen een van hen zich de zee in waagde. Uitgeput bereikte hy na veel moeite den oever smeekte om hulp voor zijne makkers. Men zond onmiddellijk een loodsboot ter redding uit die de knapen ook gelukkig bereikte en in veiligheid bracht. De beide kinderen, twee broeders, hadden zich vyf uren lang aan den gebroken mast van het wrak vastgehouden, terwijl elk oogenblik de golven over het schip 't Is opmerkelijk tot welke kleine afmetingen sommige onge. lukken, die op spoorwegen voorkomen, worden teruggebracht. Zoo vestigt De Tijd de aan dacht op de lezing, die wordt gegeven nopens het laatste trein-déraillement te Lage Z wal uwe toen de conducteur Lakast nit den bagagewa gen werd geslagen en op een machine terecht kwam. Hy had, volgens het officiense bericht alleen „een klein kwetsuur aan zyn pink". De hoofd-conducteur Ottink, die de vorige week hij 't déraillement te Stroe uit den bagagewa gen werd geslingerd, is thans „weer hersteld", terwijl van den remmer Jansen, die eveneens op den trein was en in een remkast zat toen de bodem daarvan werd weggeslagen en hij tusschen de rails kwam te liggen, alleen „de Naar de bedryvers van deze daad wordt ijverig gezocht. De Duitsche kroonprins en diens broeder Eitel Fritz zijn Zondag als lid der Evangelische kerk aangenomen. DeOostenrijksche ambassade bracht den kroonprins het grootkruis der Stefanu8 orde. Te Duisburg zyn wegens moord, gepleegd door vier vereenigde personen, onthoofd twed Hollandsche arbeiders een oud 24jaarj geboren Gennep en de ander 22 jaar, geboren te Viele, gemeente Vaals, met hunne beide Duitsche medeplichtigen, een fabrieksarbeider een weduwe uit Meiderich, wier man op haar aanstoken door de terechtgestelde jonge lieden was vermoord, Te Weenen was een lid der clericale paf- tij, het gemeenteraadslid Purscht, onlangs ge; kozen tot lid van den engeren raad en hem het toezicht op de benoemingen van onderwijzers en onderwijzeressen opgedragen. Thans is bij ontmaskerd alseen geheime bordeelhouder, Te Praag heeft een actrice die de Julia speelde, in de sterfscène een scherpe dolk ge nomen, en zich zwaar gekwetst. Of er moedwil dan wel een ongeluk in het spel was blijkt niet. Te Nischni-Novgorod heeft een brand 200 huizen en een nieuwgebouwde Russische kerk vernield. De schade wordt geschat op 2'/a millioen roebel. -- Ook Spanje heeft zijn ongelukken in fabrieken van ontplofbare stoffen. Op het kasteel San Julian te Cartagena is eene werkplaats, waar projectielen werden ver vaardigd, in de lucht gevlogen. Vijf soldaten en vyf gewone werklieden zijn daarby omge* komen en 62 personen werden gekwetst, waar onder de bevelhebber van het fort. De bekende Amerikaansche socioloog Edward Bellamy is overleden. Zijn naam kreeg nu tien jaar geleden een Enropeesche ver maardheid, toen hy, onder den titel van Loo king Backward, een fantaisie over het leven in het jaar 2000 in het licht gaf. Dit hoek, dat tot de beste sociologischen romans behóórde, onderscheidde zich vooral door een streven, om een socialistische heilstaat te schilderen, welke rekening hield met de individueel^

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1