MIDDELBIRGSCHE COURANT. 141e Jaargang. i8da Dinsdag 24 Mei. N°. 120. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Pr§s, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 Mei 8 u. vm. 64 gr. 12 u 70 gr., av. 4 n. 66 gr. F. Verw. zw. 0. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór ééei uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels f 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan bet bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te ThoLüi:. W. A. van Nieuwenhuijzen. Middelburg 23 Mei. EEN VERZOEK. Naar ons gemeld wordt, is door de vereeni- ging Onderlinge Vrouwenbeschermingwaarvan mevrouw W. H. Brevet—Berdenis van Berlekom correspondent is voor Middelburg, het volgende adres verzonden aan den Minister van Binnenlandsche Zaken „Het bestuur der vereeniging Onderlinge Vrouwenbescherminggoedgekeurd bij Kon. Be sluit van 4 Augustus 1897, heeft bij deze de" eer, zich tot Uwe Excellentie te wenden met eerbiedig doch dringend verzoek, dat voortaan in officieele bescheiden, uitgaande van Uw Departement, de uitdrukkingen„wettige kin deren" en „onechte kinderen" mogen vervan gen worden door de woorden„echtelijke" en „buiten-echtelijke kinderen." 'tWelk doende met verschuldigden eerbied, namens bet bestuur der vereeniging, H. BOSMAN—FRANK, pres. J. M. H. VAN LOON—VAN DEN BERGE, Rotterdam, 21 Mei 1898. secr.-penn Ter toelichting van dit verzoek merkt adres- sante het volgende op „Bedoelde uitdrukkingen komen onder anderen voor in de Statistiek van den loop der bevolking, die jaarlijks vanwege uw departement wordt uitgegeven. Het behoeft wel geen nader betoog, dat de uitdrukking „wettig" kind een ongunstig licht werpt op het kind, dat in tegenstelling daarmede „niet wettig" (illegitiem) zou zijnterwijl de uitdrukking „onecht" (al is die misschien af komstig van „buiten-echtelijk"), zooals het woord nu gebruikt wordt, in hooge mate be- leedigend moet geacht worden. Vooral wanneer dergelijke uitdrukkingen gebruikt worden door hooggeplaatste personen, oetenen zij een onberekenbaren invloed uit op de denkwijze der groote massa, die helaasmaar al te zeer voor suggestie vatbaar is. Het is gemakkelijker de woorden te wijzigen, dan dit feit te veranderen. De nieuw voorgestelde uitdrukkingen zijn minstens even duidelijk als de oude en zelfs verkieslijker, omdat zij juister zijn. Dat de uitdrukkingen, zooals zij tegenwoor dig gebezigd worden, ontleend zijn aan het Burgerlijk Wetboek, is geen reden om ze te behouden, sedert de herziening van het B. W. in wording is. Juist in deze omstandigheden zou het wijzigen der gewraakte uitdrukkingen eene zedelijke daad zijn, eene demonstratie van grooten invloed, waardoor het lot der circa 5000 kinderen, die jaarlijks in ons land buiten echt geboren worden, zeer wezenlijk wordt verbeterd. Al is het op dit oogenblik voor u niet mo gelijk op eenmaal uit onze wetgeving weg te nemen het onrecht, dat tegenover deze on- schuldigen gepleegd wordt, de voorgestelde kleine wijziging zon toch reeds dadelijk van eene rechtvaardige bedoeling getuigen, wat zoowel op wetgevers als op bevolking even gunstig zou werken, als de tegenwoordig ge bruikt wordende uitdrukkingen ongunstig werken." STAATSSOCIALISME EN LEVENS VERZEKERING. Onder dit opschrift bevat de Arnh. Ct. het Volgend schrijven uit Londen: Voorstanders van het hier meer en meer in zwang gerakende staatssocialisme wijzen nu weder met trots op het merkwaardige succes van het stedelijke electrische verlichtingsplan, sedert eenigen tijd in enkele Londensche wij ken, de z. g. vestries, ia werking. Meer dan ooit beginnen de anti-monopolisten hun stem men met betrekking tot dergelijke takken van algemeen belang te verheffen, zooals dit on langs in de voorsteden Hackney en Tulham het geval was. Gaan wij b.v. eenige cijfers na, waarover de wijk Islington, waar de vestry zelf het electrische licht exploiteert, beschikt, dan komt men niet alleen tot zeer verrassende, doch eveneens tot zeer bemoedigende cijfers. Deze dichtbevolkte Londensche vestry belegde een kapitaal van 150.000 pd. st. in de munici pale electrische verlichting. Zooals bijna immer met dergelijke ondernemingen het geval is, leed men het eerste jaar een gering verlies. Immers, particuliere ondernemingen hier te lande zijn reeds zeer blijde, wanneer zij gedu rende het derde of vierde jaar van haar be staan een winstje kunnen behalen. De balans van Islington daarentegen toont voor het eerste kwartaal van dit jaar een inkomen aan van €014 pd. st. voor het municipale electrische licht. De productiekosten bedragen 2689 pd. st., dus een bruto winst van 3325 pd. st. Trekt men hiervan af den intrest op het kapitaal en een bedrag voor het delvingfonds, dan krijgen wij een netto-winst van 1753 per jaar. Dit is voorzeker geen onbelangrijke uitkomst en geen wonder, dat de vooruitstrevende gemeentebe sturen er zooveel mogelijk partij van trachten te trekken. Een ander gevolg nog van dezen tak van staatssocialisme is, dat men den prijs per éénheid, de z. g, electric unit, bestaande uit zoo en zooveel volts, aanmerkelijk zal ver minderen. De vestry van Islington ziet n. 1. in, dat elke vermindering der kosten een groote uitbreiding in het gebruik van het electrische licht ten gevolge zal hebben, waaruit wederom twee voordeelen zullen voortvloeien men bouwt eene kostbare en profitabele municipale onder neming op, waarmede het algemeen belang ten zeerste gebaat is en men delft een graf voor het monopolie en de Noord-Londensche gasmaatschappij, wier schandelijk hooge prijzen voldoende zijn om het gansche monopoliestel sel ten eenenmale te vernietigen. In Londen, niet ten onrechte de meest con servatieve wereldstad genoemd, is men ten op zichte van onze nieuwere begrippen van staats socialisme nog zeer ten achter en alle wijze lessen op dit gebied moeten komen van de tweede stad des rijks, ik bedoel Glasgow. Daar staan niet alleen de tramwegen, de gasfabrie ken, de electrische lichtfabriek en de volks woningen onder stedelijk beheer, doch is men zelfs begonnen met eene stedelijke brandassu- rantie in het leven te roepen, waarvan de rijke winsten den bewoners zeiven nu ten goede zul len komen. Immers brand- en levensverzeke ringmaatschappijen zijn de twee meest popu laire vormen van verzekering, eene noodzake lijke levensbehoefte geworden en hoe lager de premie, destemeer zal het publiek belang ge baat worden. Enkele zeer rijke en gerenommeerde levens verzekeringmaatschappijen hier te lande, door bovenvermelde municipale tactiek wijs gewor den, zijn reeds begonnen met hunne agenten in toto af te schaffen, om zich geheel op de reclame te verlaten. Deze niet-uitbetaling van commissie, nergens meer in zwang en nergens :r elastisch dan bij verzekeringmaatschap pijen, zou een bijna volmaakt stelsel zijn, wan neer slechts alle leden gelijke energie en gelij ken invloed bezaten in het aanwerven van nieuwe klanten. De jaarlijksche toevoer van nieuwe „levens", is hetzelfde wat nieuwe brand stof is voor een machine. Of deze levensverze keringmaatschappijen daarom hunne nieuwe tactiek lang kunnen blijven volgen, staat te bezien, omdat ieder, lid zijnde van een levens verzekering, voor de introductie van een nieu wen klant gaarne eene compensatie wil ont vangen. Hierin zou men echter kunnen voor zien, door den eerste eene reductie op zijne premie toe te staan, waardoor beide partijen op een voldoende wijze gebaat zouden zijn, zonder in de extremiteit van eene zeer hooge commissie te vervallen. BMOEMDrGM ENZ. Bij kon. besluit is ingesteld eene staatscommissie, aan'welke is opgedragen te onderzoeken welke maatregelen van rijkswege behooren te worden genomen tot bestrijding der parelzieke (tuberculose) onder het vee, en van dit onderzoek verslag uit te brengen, eventueel onder bijvoeging van een of meer wetsontwerpen met Memorie van Toelichting zijn benoemd: tot lid en voorzitter dier commissie dr W. P. Rnysch, adviseur voor de medische en veterinaire politie bij het depart, van binnenlandsche zaken te 's Gravenhage tot lid en secretaris dr A. W. H. Wirtz, direc teur van 's rijks veeartsenijschool te Utrecht; en tot ledenH. F. Bultman, lid van de Eerste kamer, voorzitter van het Ned. Landbouwcomité te HaarlemmermeerD. van Konijnenburg, secretaris van Het Friesch Rundveestamboek te Leeuwarden, en H. C. Reimers, pl.v.v. districts veearts en leeraar aan de rijkslandbouwschool te Wageningen; is Eduard Thomas Theodorus Henricus van Benthem van den Bergh, resident van Bagelen (Java), met al zijne wettige zoo mannelijke als vrouwelijke afstammelingen in den Nederland- schen adel verheven met de praedicaten van jonkheer en jonkvrouw is, zooals nog in ons vorig nommer werd medegedeeld, mr J. S. baron van Harinxma thoe Slooten, met 1 Juni 1898, benoemd tot burgemeester der gemeente 's Gravenhage, met toekenning van eervol ontslag als burgemeester van de gemeente Leeuwarden; is jhr P. O. H. Gevaerts van Simonshaven, wethouder der gemeente 's Gravenhage, be noemd tot ridder in de orde van den Neder- landschen Leeuw. Aanstaanden Donderdag verleent de minister van oorlog geen audiëntie. gediend ter voldoening aan het in de wet van 2 April 11. tot wering van de San José schild luis vervatte voorschrift tot wettelijke voor ziening wegens de uitvaardiging van den be trekkelijk algemeenen maatregel van bestuur. Voor zoover uit van Amerika afkomstige berichten gebleken is, komt de San José schild luis, behalve op vruchten, voor op de hout achtige deelen van boomen en heesters van verschillende soort, voornamelijk op appel- en pereboomen, niet op planten. Met het oog op het dreigende gevaar acht de regeering het dus noodzakelijk om den in voer van levende boomen en heesters en van versche deelen daarvan, uit Amerika afkomstig, te verbieden, evenals den invoer van versche vruchten uit dat werelddeel of den afval dier vruchten. Bedoeld verbod moet zich ook uit strekken tot de verpakking dier producten. De in Duitschland geldende maatregel tot verbod van invoer van versche vruchten, af val daarvan en verpakking voor zoover bij on derzoek ten kantore vm invoer de San José schildluis daarop blijkt aanwezig te zijn acht de regeering ondoeltreffend. Het is ook aan prof. Ritzema Bos uit eigen ervaring gebleken, dat er eene bijzondere kennis van deze soort van schildluis toe noodig is om haar van an dere te onderkennen. UIT STAD EN PROVINCIE, Bij Kon. besluit is benoemd tot burge meester van Koudekerke W. H. deBruyn van Melis- en Mariekerke. Verder is pensioen verleend aan J. Schrier, wed. W. G. Verbeek, bewaarder le klasse in het burgerlijk en militair huis van verzekering te Middelburg, ad f 88. Eindelijk zijn benoemd tot gezworen voor den ^ttZnaanpolder J. de Regttot gezworenen voor het waterschap De Breede Watering be westen Ierseke P. Dekker Janszoon, A. de Broe- kert en M. van Iwaarden. Wij vragen nogmaals de aandacht van belanghebbenden voor de mededeelingen, onder de rubriek Handelsberichten omtrent de bewe ging op de Amsterdamsche goederen markt in de afgeloopen week, die wij in dit nommer voor de tweede maal een plaats ver- leenen en voor het vervolg geregeld wenschen op te nemen. - Door de Vrijzinnige kiesvereeniging te Westkapelle was ook als voorloopig can- didaat voor de a. verkiezing voor de Provin ciale Staten, in het district Vlissingen, ge steld de heer J. Peper, burgemeester van Aagtekerke. Naar wij vernemen heeft deze, tegenover den heer H. P. den Bouwmeester, zijn candidatuur ingetrokken. Het verslag over 1897 van de Vereeniging tot opvoeding van half-verweesde, verwaarloosde of verlaten kinderen in het huisgezingevestigd te Amsterdam, maakt met dankbaarheid mei ding van uit vele oorden des lands ondervon den belangstelling, doordat velen zich als lid of begunstiger lieten inschrijven, maar wijst er toch op, dat dit aantal voor ons geheele land te klein is. Op 31 Dec. 1897 telde de vereeniging 1 lid medestichter, 62 leden be schermers, 575 leden en 311 begunstigers. De ontvangsten zijn onvoldoende om aan het groot aantal aanvragen tot plaatsing van kinderen te voldoen en daarom vraagt het be stuur dringend hulp en steun. Op 31 Dec. werden 23 jongens en 3 meisjes door de vereeniging verpleegd. Te Middelburg telt de vereeniging 4leden met 2 begunstigers en is correspondent de heer mr S. Gratama Hz.; te Terneuzen, waar de heer B. Walraven die functie vervult, 1 lid en 6 begunstigers. San José schildluis. Door den minister van binnenlandsche zaken en van financiën is thans een wetsontwerp in Naar men ons uit Vlissingen meldt, viert heden de 83-jarige dr J. Hazenberg al daar zijn 60-jarig jubileum als geneesheer. Hij ontving vele blijken van belangstelling en heden avond brengt het muziekgezelschap hem een serenade. Heden morgen zond de schildersbaas G., wonende in de Coosje Buskenstraat, hoek Dam aldaar, zijn knecht naar den kelder, die onder de schilderswoning is gelegen en waarin verf waren worden bewaard. Daar de knecht wat lang weg bleef, ging de baas zien waar deze was. Toen ook hij op zijn beurt niet spoedig weerkeerde, ging de vronw van G. naar den kelder en vervolgens ook de zoon. Laatstgenoemde zag vader, moeder en knecht bewusteloos op den grond liggen; hij had nog de kracht om hulp te roepen, doch werd daarop ook bewusteloos. Dokters en politie waren spoedig ter plaatse tot hulpverleening en onderzoek. De bewuste- loozen werden uit den kelder gehaald en in huis gebracht. Op het oogenblik is bij twee personen het bewustzijn weêr De toestand van de beide anderen is nog ernstig. Heden nacht was de dokter ontboden bij de kinderen van G.,jüe boven den keldersliepen en zich niet wel gevoelden. Bij onderzoek is gebleken dat er in den kelder een vat met zwartsel stond te branden en dat allen daardoor bedwelmd waren. - Het was Zondag te Westkapelle bui tengewoon druk op den dijk; honderden be gaven zich naar het zuiden, om tegenwoordig te zijn bij het afbrengen van het ijzeren aak- schip Gijsbertje, schipper Timmermans, wat met goed gevolg om half twee plaats had, waarna het vaartuig door de Zeeland naar Vlissingen werd gesleept. Het tjalkschip De Vrouw Adriana, schipper H. Langer uit Sliedrecht, dat ook den lOen dezer maand te Westkapelle loste en door den storm op het strand werd geslagen, is nog niet afgebracht; dit zal moeten wachten op een buitengewoon getij. Zaterdag j.l. is de justitie uit Middelburg naar Waarde vertrokken, tengevolge waar van J. O., onderwijzer aldaar, ter zake van het plegen van ontuchtige handelingen met aan zijn zorg of opleiding toevertrouwde minder jarigen, is gevangen genomen en overgebracht naar het huis van bewaring te Middelburg. - De Vrijzinnige kiesvereeniging Staatsbe- te Hoede kensk er ke heeft tot vier den candidaat voor de Statenverkiezing in het district Goes aangewezen, met II stemmen, den heer A. Bruggemanburgemeester van Baarland, tegen 1 stem op den heer W. F. K. Lenshoek te Goes. - In eene Zaterdag jl. door de leden van het muziekgezelschap Euterpe te Heinkens- zand gehouden algemeeue vergadering is tot voorzitter benoemd de heer Ph. M. de Ronde Bresser, die zijne benoeming heeft aangenomen. Dat geschiedde in plaats van den heer B. Ver mande, die wegens hoogen leeftijd als president heeft bedankt, terwijl hij thans met algemeene stemmen tot eere-voorzitter werd gekozen. In een arbeiderswoning nabij Scherpe nis se is Vrijdagmiddag, terwijl de bewoners afwezig waren, ingebroken. De dader of daders zijn door het raam naar binnen gegaan, hebben de sloten van het kabinet en van een zich daarin bevindende lade verbroken en een bedrag van f 4.70 medegenomen. Nog een rijksdaalder en een muntbiljet van f 25, dat blijkbaar toch ook in handen is geweeBt, hebben ze laten liggen. Een in de buurt wonend jongeling, op wien men vermoeden heeft, is reeds door de politie verhoord. Een paar weken geleden is in die buurt in een andere woning eveneens ngebroken en een bedrag van ruim f 6 mede genomen, dat echter denzelfden dag door den dader aan den eigenaar is teruggegeven. Boven genoemde jongen moet aan de politie bekend hebben dit laatste misdrijf te hebben gepleegd. LANDBOUW. Op de bovenzaal der sociëteit De Vergenoe ging alhier werd heden ochtend, onder voor zitterschap van den heerT. J. Voorbeijtel, eene vergadering gehouden van de afdeeling „Wal cheren" van de Maatschappij tot bevordering van landbouw en Veeteelt in Zeeland. De opkomst was tamelijn bevredigendeen dertigtal leden was bij de opening der verga dering aanwezig. De notulen van het verhandelde in de vorige bijeenkomst werden gelezen en goedgekeurd. Hierna werd mededeeling gedaan van inge komen stukken. Daaronder behoorde en dat was de hoofd reden voor het bijeenroepen dezer vergadering een schrijven van het hoofdbestuur der Maatschappij ten geleide van een brief van den minister van binnenlandsche zaken dd. 23 Maart jl., waaruit blijkt dat voor 1898 alsnog een rijkssubsidie ad f 5650 is toegekend ter bevordering der paardenfokkerij, doch tevens dat op geen verdere onder steuning van rijkswege valt te reke nen, wanneer niet in het reglement op de keuring van dekhengsten een verbod wordt opgenomen, om deaf gekeurde dieren te gebruiken. Gedeputeerde staten van Zeeland schreven, naar aanleiding hiervan, aan het hoofdbestuur dat, nu bij de onlangs gehouden keuringen ge bleken is, dat er in Zeeland tegenover 87 goed gekeurde slechts 23 afgekeurde hengsten ge vonden worden, zij gaarne zouden vernemen of het thans wellicht overweging verdient aan de Provinciale staten voor te stellen, het door den minister verlangde verbod in het reglement op te nemen. Het hoofdbestuur verzocht deze zaak in de afdeelingen te behandelen en vóór 1 Juni a. s. bericht te mogen ontvangen van het gevoelen der leden daaromtrent. De heer J. Polderdijk meende dat het verleenen der rijkssubsidie dit jaar gewaardeerd moet worden, te meer daar andere provinciën niet in dit voorrecht deelden. Hij geloofde ook dat de eisch van den minister te billijken is, om een volgend jaar geen subsidie meer te verleenen, indien niet wordt gebrokon met het teelateu van afgekeurde dieren. De heer Voorbeijtel was het daarmede eens. De heer Geschiere niethij verklaarde als vrije Zeeuw tegen dwang gekant te zijn en zou daarom het subsidie liever niet zien toegekend dan dat een verbodsbepaling in het reglement werd opgenomen. Door opname ervan wordt men overgeleverd aan de keuringscommissie, die lang niet onfeil baar is, zooals vroeger en ook nog onlangs is gebleken. De heer Goedbloed acht den dwang niet zoo bezwarend en zou niet gaarne de belangrijke subsidie opofferen. De heer J. H. Snijders vroeg of het waar is dat in alle provinciën, behalve Zeeland, het gebruik van afgekeurde dieren is verboden. Hierop kon van de bestuurstafel geen beslist antwoord gegeven worden. De heer Snijders vroeg verder eenige inlich tingen omtrent een ingezonden stuk in de Mid- delb. courant waardoor een treurig licht op de keuringen wordt geworpen. De voorzitter deelde mede, dat de zaak, die de heer Snijders bedoelt, nog in onderzoek is. De heer Polderdijk wees erop, dat keurings- commissiën, evenals alle menschen, feilbaar zijn, maar dat, als men niet tevreden is met hare uitspraak, men toch steeds herkeuring kan aanvragen. Men vergete ook niet dat bij de eerste keuring niet te strenge eischen ge steld zijn, omdat dan bijna al het fokmateriaal zon moeten zijn afgekeurd. Nu bet fokmateriaal is vermeerderd, zijn de eischen gestegen. De heer Geschiere bleef bij zijne meening hij zou het een schande voor de Zeeuwsohe landbouwers achten, indien zij voor f 5000 hun vrijheid aan banden lieten leggen. De heer Snijders zeide niet te begrijpen waarom de regeering zich bemoeit met de fok kerij door verplichte keuring te eischen. Het geldt hier toch geen regeerings- maar een particulier belang. Zoo doorgaande, kon de regeering zich langzamerhand ook gaan be moeien met de huwelijken van de inwoners. De heer Polderdijk stelde in het licht, dat regeering, een subsidie gevende, daartegen over eenige voorwaarden stelt; zij doet dat niet iu haar eigen voordeel, maar tn het belang der verbetering van het paardenras. Fokmateriaal kost geld en zonder subsidie kan de landbouwende stand zich geen uitste kende fokdieren aanschaffen. De heeren Goedbloed en Meeuse wezen er ook op, dat de regeering door hare Bubsidie hulp verleent. De heer Maas, die in het begin tegen ver plichte keuring was, is thans een voorstander daarvan gew ordenvooral omdat hem de ervaring geleerd heeft, dat veulens van goede fokdieren belangryk meer waarde hebben dan afstammelingen van minder goede. De heer Kraamer Sr verklaarde geen voor stander te zijn van staatbemoeiing in dezemet verplichte keuring kon hij zioh wel vereenigen, niet evenwel met een verbod van gebruik van afgekeurde dieren. Hierna werd de vraag in stemming gebracht of het subsidie met de daaraan verbonden be paling zal worden aangenomen of niet. Met 22 tegen 9 stemmen werd die vraag toestemmend beantwoord. Een lid bleef buiten stemming. Verder werden overgelegd de notulen van do voorjaarsvergadering van het hoofdbestuur. De heer J. Polderdijk, die naar deze vergadering was afgevaardigd, bracht omtrent het erop verhandelde dat in hoofdzaak onzen lezers bekend is verslag uit. Na afloop der vergadering werd nog eene verloting van landbouwwerktuigen gehouden» Men zie in het bjjvoegsel tot ons nommer vett 4 April het schrijven ran den beer W. J. van deo Bosch. R e d- Dezer dagen is gemeld, dat onder hëé hoornvee van J. V. te neinkenszand eeü geval van moud- en klauwzeer was geconsta1 teerd. Dit stond ook aan de weide gepubli ceerd. Thans is door eon tweeden deskundige ver1 klaard dat dit geen ziektegeval van dien aard was; en is de bekendmaking, tevens waar4 schuwing, weggenomen. Maatschappij tot bevordering van ooft* en tuinbouw In het Kanton Oostburg, Op de Zondag door die Maatschappij gehou den vergadering waren tegenwoordig de heer H. G. Hammacher, voorzitter, 4 bestuursleden, benevens 33 gewone leden. Van het hoofdbestuur der Maatschappy tot

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1