MIDDELBDRGSCHE COURANT. BUITENLAND. N°. 119. 141e Jaargang. 1898. Maandag 23 Mei. Deze courant verschijnt dagolijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. FrQe, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2. Afzonderlijke nummers kosten 5 eont. Thermometer Middelburg 21 Mei 8 n. vm. 60 gr. 1 av. 4 u. 64 gr. F. Verw. Z. wind. 1 u 65 gr., Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1- 7 regob 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A* van NlEüWENHUIJZEN. Bij deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 21 Mei. Brieven van een Hagenaar. Er heerscht in dit blad is daarop reeds met enkele woorden gewezen er heerscht eene groote ontsteltenis in de residentie, nu de aanslagbiljetten voor de plaatselijke directe belasting beginnen rondgebracht te worden. De leden van de Tweede kamer kunnen niet erger geschrikt zijn door het plotseling over lijden van hun collega Bahlmann, te midden van zijne redevoering tegen het wetsontwerp tot afschaffing van de dienstvervanging, als de Hagenaars van hunne aanslagen; 't is eene algemeene verhooging, die voor de groote meerderheid geducht „raak" is, terwijl tegelijk het verschuldigde wegens het gebruik van gemeente-duinwater is opgeslagen. Dat de slachtoffers dit niet zeer aangenaam vinden is natuurlijk, maar dat zij klagen dat deze belastingverhooging hun zoo onverwacht op 't lijf valt, is niet billijk. Wat het duurder duinwater betreft, had de behandeling van het nieuwe tarief in den Raad hun kunnen leeren wat hun boven 't hoofd hing. Hadden zij, en daarvoor was reden genoeg, zich intijds tegen de voordracht van burgemeester en wethouders verzet en hunne bezwaren in een request aan den raad uiteengezet, dan zou in dit lichaam dit onderwerp wellicht niet zoo klakkeloos zijn beslag gekregen hebbenzeer zeker zou het tarief met meer ernst zijn onderzocht en be sproken daa nu het geval is geweest. Achteraf klagen helpt geen zieren alleen hij, die te bekwamer tijde al bet zijne gedaan heeft om naderende ongelukken af te weeren, is voor zichzelf verantwoord wanneer de dreigende ramp hem treft. Dat de directe plaatselijke belasting ver hoogd moest worden, kon ook eigenlijk iedereen weten. De noodzakelijkheid daarvan is niet gelegen in het aanpakken van verschillende hangende kwestiën van groot plaatselijk be lang door het tot dusverre steeds talmend en werkeloos gemeentebestuur; van die oorzaak van opdrijving van gemeente-uitgaven en ver zwaring van lasten staan we hier nog verre «f, maar wanneer ze zich eenmaal zal doen gevoelen, zal het eer te prijzen dan te laken wezen. Maar de verhooging van den hoofde- lijken omslag is een noodzakelijk gevolg van <de nieuwe personeele belasting van den minis ter Sprenger van Eyk, met de vele vrijstellin gen, waardoor de schatkist zooveel schade leed. De minister van financiën nu moet die schade elders herstellen, en daarin is 's minis ter Pierson's opvolger en voorganger tamelijk geslaagd, maar voor de gemeentebesturen is het vinden van nieuwe bronnen van inkomst zoo gemakkelijk nietze moeten zich schade loos stellen óf door het verhoogen van den tas hunner opcenten om van de verminderde hoofdsom, zoo mogelijk, hetzelfde bedrag in de gemeentekas te trekkeD, dat vroeger de lagere tak van de hoogere hoofdsom opleverde, óf wel ze moeten hunne eigen plaatselijke directe belasting opdrijven. In Den Haag heeft men de beide middelen toegepast. De gemeente-opcenten op het per soneel zijn van 75 tot 100 verhoogd, en de tax van de directe belasting is van 2.6 (naar ik meen, werd dat over 1897 geheven) gebracht op 3 van het belastbaar inkomen, dat tot zekere hoogte fictief is en allicht beneden het werkelijke blijft. De winkeliers, wier in het bedrijf gebruikte lokalen buiten de personeele belasting vallen, znllen nog wel aan den win- nenden kant blijven, bij vroeger vergeleken, maar voor het gedeelte van het publiek, dat niet koopt en verkoopt onder groote winsten, is het eene groote teleurstelling te ondervinden dat het eindcijfer van hun aanslagbiljet, we gens de ongelijkmatigheid der heffing, slechts luttel lager of wel aanzienlijk hooger dan vroe ger is, nadat er zooveel gezwetBt is over het verlichten van de lasten der natie door de nieuwe personeele belasting. Voor hen geldt de gelijkstelling van het door de kat of door den kater gekrabt worden, en dan komt de verhoogde plaatselijke directe belasting, met hare hoogere aanslagen, daar nog by. De kans, waarop ik hierboven doelde, dat de belastingen hier wel zouden verhoogd wor den wegens de uitvoering van groote, lang in de pen gebleven werken, is ook. weder wat grooter geworden. Ik verneem dat de minister van Waterstaat voornemens is het initiatief te nemen tot den bouw van eene ondiepe, zo<„ naamde bommenhaven te Scheveningen, die door het Rijk, de provincie en de gemee ieder voor een derde, zou bekostigd worden. Ziedaar weder eene kapitaalsuitgave voor gemeente van ongeveer een millioen, waarvan rente en aflossiDg de gemeentelijke begrooting gedurende eene lange reeks van jaren zal komen bezwaren. Daarentegen schijnt tc zullen worden beschaamd de vrees van hen, die meenen dat deze gemeente eerlang met groote kosten zal worden belast voor de waterverversching. Wat daaromtrent later mag worden noodig geacht, valt natuurlijk noch te zeggen, noch te gissen er zullen nog heel wat jaren mede gemoeid zijD, voordat de Staatscommissie haar omvang rijk onderzoek zal hebben voleindigd en de ontwerpen van wetten tot beteugeling van de verontreiniging van de openbare wateren in gediend, die dan nog de spitsroeden van de ministeriecle bureaux en van den Raad van state te doorloopen hebben, om van de ver- eischte medewerking van de Staten-Generaal nog te zwijgen. Daarmede hebben we dus nog tijd in over vloed. Maar men weet elkander in de kringen der bureaucratie te vertellen, dat deze com missie een partieel verslag aan de regeering heeft ingediend betrekkelijk de Haagsche. grachten, dat neerkomt op spuien en nog eens spuien door het Hoogheemraadschap van Delf land, dat zooveel water mogelijk uit de Maas zal inlaten en zooveel mogelijk te Scheveningen uitlaten. Als voorloopig en tijdelijk hulpmiddel kan dit zeer zeker worden toegepast en kwaad doen kan het stellig niet, maar, zooals in een van de Haagsche couranten dezer dagen terecht werd opgemerkt, er wordt tegenwoordig vrij igeld en ruim te Scheveningen gespuid, met de zoogenaamde vrije, natuurlijke loozing die tot uit. Mei plaats vindt, om dan voor de kunst matige loozing plaats te maken, aan welke laatste men algemeen de verfoeilijke geuren van 1897 toeschreef, en niettemin stonk het in de vorige week toch. Veel moet men zich dus van de toepassing van dit advies, indien de autoriteiten daarop ingaan, niet voorstellen. Voor de Haagsche belastingschuldigen is het echter een groote reden tot gerustheid, dat ze geen geld kost, aan Den Haag niet en, naar ik zeggen zou, ook aan Delfland nietdat heeft het ververschingswater om niet uit de Maas en behoeft evenmin invoerrecht te betalen voor het afleiden van het vuile boeltje naar de Noordzee. Men zal het wel weten te verklaren, dat in een jaargetijde, waarin u telkens aanslag- en aangifte-biljetten voor stad- en landslasten worden afgegeven, iedereen in de allereerste plaats aan belastingen en wat daarbij behoort denkt. Zoo viel dezer dagen, bij de waarne ming van twee dezer beschrijvingsbiljetten, de vermogensbelasting en van de bedrijfs belasting, een typisch onderscheid in het oog, dat de uiteenloopende karakters in het licht stelde van de ministers, die tot de invoering ervan geroepen zijn geweest. Op de biljetten voor de vermogensbelasting Btaat dat men de aangifte per post gratis, per aangeteekenden brief a qui de droit kan inzenden; ziedaar Pierson, die van het denkbeeld uitging, dat men den menschen de gelegenheid moet geven hun burgerplicht te vervullen, zonder hen op onnoodige kosten te jagen. Maar op de stuk ken van de bedrijfsbelasting staat dat de aan gifte, indien men ze per post inzendt, gefran keerd moet worden en dat ongefrankeerde brieven worden geweigerdziedaar Sprenger van Eyk, die geen stuivertje voor het Rijk versmaadt en het geld bij centen en halve centen uit de contribuabelen weet te persen. Pierson's stelsel is niet alleen humaner maar ook juisterwant het is niet meer dan billijk dat de beschryvingsbiljetten, evenals van ouds, van rijkswege worden teruggehaald, of althans buiten kosten van den aangever aan de admi nistratie toegezonden. Den H a a g, 19 Mei. UIT STAD EN PROVINCIE. Naar men ons meldt, is thans officieel bepaald, dat de hondententoonstelliDg in het Schuttershof, waarvan sprake was, dat die dit jaar alhier zou gehouden worden, wegensde inhuldigingsfeesten niet zal plaats hebben. In de Vrijdag avond door de hoofdcom missie voor de inhuldigingsfeesten te Middel burg gehouden vergadering is de aanmelding van vrijwilligers, om aan den historischen op tocht deel te nemen, zoo groot geweest, dat, op eene enkele uitzondering na, alle rollen be zet zijn. Wie nog mocht willen meedoen, zal zich dus moeten haasten. Door dezelfde commissie is de uitgaaf van het officieele feestprogramma voor de feesten opgedragen aan den heer A. D. Littooij alhier. Volgens bericht uit V lis sin gen is de matroos D., van wiens ongeluk aan boord van een mailboot wij in ons vorig nommer melding maakten, heden nacht overleden. De onge lukkige laat eene vrouw en zeven kinderen achter. Uit Vlissingen schrijft men ons Tegen Vrijdagavond waren door de com missie tot regeling van den optocht op 6 Sep tember a. 3. belangstellenden uitgenoodigd tot het bijwonen van ecue samenkomst om een en ander te bespreken. Tal van ingezetenen hadden aan die uitnoo- diging gevolg gegeven, zoodat de beide voor zalen van den heer Stof'koper schier te klein bleken om allen te bevatten. De voorzitter der commissie, de heer F. Delvoye, deelde mede, dat het langen tijd een punt van overweging had uitgemaakt, welk karakter aan den optocht zou gegeven worden. Gemakkelijk was dit niet, waar men in Mid delburg het plan had opgevat om een histo rischen stoet te organiseeren. Hij meende dat de feestelijkheden te Middelburg en te Vlis singen te kort op elkander volgden om een zelfde plan ten uitvoer te brengen, afgescheiden nog van de hooge kosten, die daaraan ver bonden zijn; en daarom had de commissie besloten aan de vergadering voor te stellen, hoofddoel van den optocht te doen zijnhet aanbieden van een adres van huldebetuiging van Vlissing's ingezetenen aan den vertegenwoor diger van H. M. de Koningin in de gemeente. Daaraan zouden allen kunnen deelnemen. De voorzitter sprak dan ook bet vertrouwen uit, dat niemand zich zou onthouden, hetzij men met versierde wagens, vertegenwoordigende de ver schillende vakken van handel en nij verheid, hetzij als corporatie of vereeniging eene plaats in den stoet zou krijgen. Om allen schijn van partijdigheid weg te nemen, zal later bij loting uitgemaakt worden, welke plaatsen de versierde wagens en welke de vereenigingen zullen krijgen. Hij vroeg verder of dit plan instemming kan vinden by de vergadering en of de commissie op medewerking zal kunnen rekenen. Algemeen vond het plau der commissie goed keuring, terwijl onderscheidene vereenigingen hetzij beslist, hetzij voorwaardelijk hunne mede werking toezegden. y Niet allen konden dit echter doen, omdat zij het wenschelyk vonden, dit eerst met anderen te bespreken, waarom de voorzitter voorstelde, dat allen, die op de eene of andere wijze wensch- ten deel te nemen, hiervan vóór 15 Juni e. k. aan den secretaris der feestcommissie, den heer A. L. A. van Unen, bericht zouden zenden. Door een der aanwezigen werd in overwe ging gegeven allen, die tot een zelfde vak van handwerksnyverheid behooren, onder leiding van een der commissieleden nader op te roe pen, teneinde daardoor de noodige samenwer king tot het bereiken van een goed geheel te- verkrijgen. Ook dit vond instemming, terwijl de commissie zich bereid verklaarde in deze richting werkzaam te zullen zijn. Omtrent het dekken der te maken kosten werd nog medegedeeld, dat deze geheel voor rekeniDg moesten blijven van de deelnemers. De commissie zal alleen voor hare rekening kunnen nemen een of meer praalwagens van algemeen karakter en de muziek. Vermoedelijk zal de optocht zulk eene af meting krygen, dat de beide hier gevestigde muziekgezelschappen niet voldoende zullen blijken en daarom zal de commissie trachten te bewerken, dat enkele elders gevestigde ge zelschappen tegen vergoeding van reiskosten of uitloving van premiën dien dag de feestelijk heden opluisteren. Nadat tal van blijken van instemming met het voornemen der commissie gegeven waren, deed de voorzitter nog een opwekkend woord hooren, en uitte hij den wensch dat de deel neming zoo algemeen mogelijk zou zijn. In het kerkgebouw der Ned. Herv. ge meente te Goes zal, wanneer daarvoor door de commissie voldoende geld verkregen wordt, een gedenkraam geplaatst worden in verband met de inhuldiging der Koningin. Onder aan het raam, dat in ontwerp gereed is, vertoont zich een opgaande zon. In het midden zijn 2 cartouches aangebracht met in scriptie omgeven door de meer en meer na tionaal geworden goudsbloem. Het geheel wordt bekroond door het Alziend oog. In de Vrijdagavond telerseke gehou den raadsvergadering werd met algemeene stemmen op één na besloten met andere gemeentebesturen in Zuid-Beveland in overleg te treden tot een hernieuwden aankoop voor 25 jaar van de tolheffing op den 's Graven- polderschen straatweg. De afkoopsom bedraagt f 800, waarvan voor Ierseke f 24.48. Tot onderwijzeressen aan school 1 werden met algemeene stemmen benoemd de dames W. de Koster en M. C. de Korte aldaar. Met haar stonden op de twee voordrachten de dames C. de Wilde te Heinkenszand, H. Heems kerk te Wieringerwaard, C. Willemse te Oost burg en M. Willemse te Middelburg. Ingelanden van den polder Oud-Noord' Beveland besloten tot begrinting van het ge deelte weg van af de hoeve van P. Verhulst onder den zeedijk in aansluiting met vroeger gelegde wegen. Ter voorziening inde vacature van gezworen, wegens periodieke aftreding als zoodanig van den heer P. C. W. Svveraer te Colijnsplaat werd een voordracht opgemaakt, bestaande uit deze en de heeren P. Verhulst en P. Tnzelaar, beiden te Cats. - Bij het hevig onweder, dat Vrijdag middag boven deze provincie woedde, sloeg te 'sHeerenhoek de bliksem in bij den herbergier V. d. B. De straal ging door een schoorsteen en sloeg in de kamer een spiegel stuk, terwijl een persoon, die zich daar bevond, gedurende eenige oogenblikken bewusteloos bleef. Brand werd niet veroorzaakt. Bij Bath trof de bliksem een tns-chen Dwars in den weg gelegen tjalkschip een stuk van den mast werd afgeslagen. In het dorp werd een schoorsteen getroiïen. Ongel ukkken kwamen verder niet voor. To ongeveer kwart over drie sloeg, zooals Vrijdag reeds in 'tkort gemeld is, de bliksem te Bruin is se in het woonhuis van schipper J. Olree, vernielde eenige dakpannen, sloeg een paar steenen uit den schoorsteen en veroor zaakte in een kist met papieren op den zolder een begin van brand, die echter door den eigenaar spoedig ontdekt en gebluscht werd. Overigens kwamen geen ongelukken voor. In geen jaren werd daar zoo'n zwaar en langdurig onweder waargenomen. Het hield meer dan drie uur aan. Door de Liberale kiesvereeniging te Zierikzee zijn Vrijdag avond totvoorloopige candidaten voor het lidmaatschap der Provin ciale Staten gesteld de aftredende leden, de heeren B. G. van der Have, mr J. C. van der Lek de Clerq en mr A. J. F. Fokker. In dezelfde vergadering werd door jhr A. C. Riiell eene lezing gehouden over de her ziening der belastbare opbrengst van de ge bouwde eigendommen. Terwijl te Ouwerkork (Duiveland) de metselaar J. d. B., zyn opperman L. M. en zijn beide knechts C. H. en F. B. Woensdag morgen van de circa 10 M. hooge stelling, waarop zij werkzaam waren tot reparatie der kerk aldaar, zich naar beneden wilden begeven, brak een der z.g. bussels (verbindingsbalken) met het noodlottig gevolg, dat alle vier omlaag stortten. De in allerijl ontboden geneeskundige con stateerde bij J. d. B. en een der knechts een belangrijke breuk, terwijl de beide anderen ernstige kneuzingen hadden bekomen. Alle vier zijn verzekerd tegen ongevallen. Toen twee rijks-ambtenaren, gestationeerd te St. Jansteen, zich in den nacht van 17 op 18 Mei in dienst bevonden onder de gemeente C1 i n g e, ontmoetten zij, naar de Ax. Cf. meldt, een persoon dragende twee balen, waarin negen kippen zaten. Op het zien der ambtenaren liet hij zijn buit vallen en nam de vlucht. De kippen waren gestolen by den landbouwer Freijser te Graauw, die ze reeds heeft terug- In de Vrijdag door den gemeenteraad van Oostburg gehouden vergadering kwam weêr ter tafel het verzoek van eenige ingezetenen, om voortaan bij gelegenheid der kermis geene dans tenten meer toe te laten, een verzoek dat in eene vorige bijeenkomst gerenvoyeerd was naar burg. en weth. Overeenkomstig hun advies werd met alge meene stemmen besloten aan adressanten te kennen te geven, dat volgens de meening van den Raad het verbieden der danstenten niet behoort tot de bevoegdheid van dat college, doch dat in deze alleen de burgemeester, op grond van art. 188 der gemeentewet, te beslis sen heeft. Omdat by eene vorige oproeping geen ter mijn van inlevering van sollicitatiestukken was bepaald en zich slechts twee sollicitanten voor gemeentegeneesheer hadden aangemeld, werd besloten eene nieuwe oproeping te doen et voor het indienen van sollicitatiën tyd gegeven tot en met 15 Juni a. s. Tot ambtenaar van den burgerlijken stand werd benoemd de heer A. A. de Smet. Een beslissing over een verzoek van het be stuur der afdeeling Oostburg der Maatschappij tot bevordering van landbouw en veeteeltoin een gemeentelokaal voor den cursus in land- bonwonderwys, werd aangehouden tot eene volgende vergadering. Algemeen Overzicht. „Het is een groot volk, dat zóo zijn groote mannen eert". Deze woorden van keizer Wil helm, te Amsterdam aan het graf van De Ruijter gesproken, zyn zeker ook van toepas sing op het Engelsche volk. Want het is een verheffend schouwspel te zien, hoe gansch een volk zich vereenigt om een grooten doode te betreuren. Algemeen is de rouw en geen pstctij of zij haast zich te erkennen, dat de dood van Glad stone een nationaal verlies is. Dat koningin Victoria daarin voorgaat, doet aangenaam aan. Immers haar sympathie voor de liberale partij was de laatste jaren niet groot, hetgeen door do vorstin allesbehalve werd verborgen gehouden. Bekend toch is dkt, als Gladstone premier was, de plechtige opening van de parlementszitting achterwege bleef, terwijl als Disraeli aan het roer was, alle vor stelijke luister moest schitteren. Maar op zijn sterfbed ontving de groote man een eigenhandig schrijven van de Koningin, die hem dankte voor alles wat hij had gedaan, en Donderdag bracht een byzondere koerier n eigenhandig schrijven aan de weduwe. Onder den indruk van deze algemeene sympathie is mevr. Gladstone tot de overtuiging gekomen, dat haar man aan gansch het land behoorde, waarom zij heeft goedgekeurd dat de wensch des volks worde vervuld en Glad stone een openbare begrafenis in Westminster Abdy zal hebben, een eer, slechts tweemaal aan een Engelsch staatsman ten deelgevallen. Het desbetreffende adres aan de Koningin ia Vrijdag in de beide Huizen aan de orde ge steld, en eenstemmig goedgekeurd. Alle partijen sloten zich natuurlijk bij het voorstel aan in het Lagerhuis Harcourt en Dillon, terwijl ook in het Hoogerhuis namens alle partijen het woord werd gevoerd. Gelijk wy in ons vorig nommer reeds mede deelden, heeft de nationale rouw de politiek op den achtergrond gedrongen. Maar de vragen, welke op den dag vóór het overlyden aan de orde waren, zijn te belangrijk om ze geheel te Opvallend is het oordeel van de Chamberlain gunstig gezinde bladen. In strijd mot de andere organen, die in de rede van Salisbury een onaangenaamheid aan het adre3 van Chamberlain zagen, betoogen dien aanhangers, dat, als de premier de denk beelden van zyn ambtgenoot niet ware toe gedaan, hg daarvan wel duidelijker zou heb ben doen blijken. Geheel onjuist schijnt dit betoog ons niet, want de woorden van Chamberlain hebben door de geheele wereld zulk een sensatie ge maakt, dat het wel noodig was de gemoederen een weinig gerust te stellen, als deze in wat zij hoorden, niet de uiting der Engelsche regee ring hadden te zien. Lang zal men wel niet op een duideiyk antwoord hebben te wachten, want als Cham berlain denkbeelden verkondigde, welke niet die der regeering zijn, dan zou eeu crisis toch moeielijk kunnen uitbiyven. Maar daarover zal men vermoedeiyk wel niets hooren dan na de begrafenis van Gladstone, wiens heengaan tot een politieken wapenstilstand leidt. Wel heeft men eenige berichten over het oordeel van de Russische pers. Maar als de telegraphische uittreksels juist zijn, dan giydt men daar luchtig heen over het punt dat het meest onze nieuwsgierigheid opwekt, de vraag nl. hoe men de beleedigende woorden van Cham berlain over Rusland en zyn positie-nemen tegenovar dit ryk opvat. Men bespreekt in hoofdzaak de zinsnede, waarin Chamberlain verklaarde bondgenooten te zoekenalleen de Noooje Wremja roert de verhouding tot Rusland aan en zegt dat het zoeken naar een vriendschappelijke verstand houding met Rusland beter was dan het boeken naar bondgenooten. De Japansche bladen spreken over bet alge meen gunstig over de in de rede van den heer Chamberlain uitgedrukte gevoelens, en meenen, dat de tijd voor een verbond met Engeland gekomen is. De beide leidende bladen hebben zich echter nog niet uitgesproken. Zelfs verneemt Daily Telegraph uit Tientsin, Jat Japan bereid is zich met Engeland te ver binden voor een actieve politiek, die er op berekend is een controle uit te oefenen op de regeering te Peking, de invoering van hervor mingen in het Chineesche bestuur door te drijven, Ruslands invloed te beperken en China voor anarchie of algeheelen ondergang te be schermen. Japan zou verder bereid zyn 30.000 man op het vasteland te stationneeren. Over het Russisch-Oostenrynsch verdrag is er weinig nieuws. De officieuse tegenspraken vinden al oven weinig geloof als een officieele in de delegaties, Dit wantrouwen spruit tot zekere hoogte voort uit den vorm der tegenspraken, welke niet beslist genoeg is, en anderdeels uit de over tuiging dat wel zoo iets als het openbaar ge maakte stuk moet bestaan. In de Politiken wordt er op gewezen, dat het bericht niet eens nieuw is, want dat dit blad den 20 Juli 1897 reeds deo hoofdinhoud van de ontworpen overeenkomst beeft mede;

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1