MIDDELBURGS» COURANT. N°. 118. 141° Jaargang. 1898. Zaterdag 21 Mei. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Frjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.E Afzonderlijke nnmmers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 20 Mei 8 u. vm. 54 gr. 12 u 56 gr., av. 4 u.57 gr. F. Verw. Oosten wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiön20 cent per regel. Geboorte- dood- en allo andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elko regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Moolj, te Tholcn: W. A. VAN NIEUWEKHÜIJZEN. Middelburg 20 Mei. Een dreigend onweertje is er Woensdag in de Tweede kamer komen opzetten by de behandeling van het wetsont werp tot opheffing van de dienstvervanging. Het gold de vraag: Zal bij het big vend ge deelte nummerverwisseling worden toegestaan De regeering wenscht dit, en de minister van binnenlandsche zaken vooral leverde daar voor een zeer krachtig pleidooi. De heeren Van Kol, Kerdijk en De Ras vinden dit echter onrechtvaardig. Eerstgenoemde heeft daarom een amende ment voorgesteld om die verwisseling uit de wet te lichten, voeral op grond der sociale rechtvaardigheid. De regeering verzette zich sterk daartegen en de commissie van rapporteurs ontraadde de aanneming ervan, al is zij in gevoelen verdeeld. Volgens Het Vad. gaf de minister Goeman Borgesius, die o. a. opmerkte, dat de wet er onnoodig impopulair door zou worden, daarmee misschien een onvoorzichtige vingerwijzing. De aanval van sociale-rechtvaardigheidskoorts bij den heer De Ras en de bijzondere belangstel ling, in 't algemeen van katholieke zijde voor bet amendement getoond, geven te denken. „Dit populariteits-argument achten wij intusschen niet zeer sterk", zegt de Overzicht-schrijver van dat blad. „Met recht kon de heer Kerdijk daartegenover stellen, dat de wet in andere dan gegoede kringen in. populariteit zou kunnen winnen. Maar eischt hier werkelijk de sociale rechtvaardigheid gelijkstelling Op gevaar af van wederom van ondoorgrondelijkheid in de wegen onzer sociale politiek beticht te worden, wagen wij het te betwijfelen. Ten onrechte beweerde de beer Van Kol, dat alle argumenten, door de regeering zelf tegen plaatsvervanging aangevoerd, ook op deze nummer verwisseling toepasselijk waren. Want nimmer heeft de regeering beweerd, dat geen enkele dienst voor geld af koopbaar kan of mag zijn. Niet de plicht om bet vaderland te ver dedigen, noch ook de plicht tot oefening om voor die taak in staat te worden gesteld, maar waarom niet de diensten, die de Staat in meer dere of mindere mate nog schgnt noodig te hebben, als het gros der miliciens naar huis kan gaan en allen voldoende geoefend zijn Er ligt zeker eenige bardheid in voor hem, die ook gaarne zich wilde doen vervangen, maar die er geen geld voor heeft. Maar er is nu eenmaal zooveel, wat wie geld heeft zich aanschaffen kan, wie geen geld heeft nietis de Staat verplicht door zijn wetgeving daar in alle geval tegen in te gaan Er schijnt hier te minder reden voor, omdat hier nu werkelgk eens een geval is, waar het aantal, dat ver vangiDgsdiensten wil doen, zeker groot is, en waar het geld in werkelgkheid in goede han den komt. Zeker, er zgn er ook van hen, die geen plaatsvervanger kunnen betalen, wien het zeer ongelegen komt in dienst te blijven, maar eischt nu de sociale rechtvaardigheid te hunnen pleziere, ook den meer gegoede dezelfde teleurstelling te bereiden, en hen, die gaarne voor geld zou willen blijven, naar huis te sturen? Wij zien het niet in." Wij gelooven dat onze geachte collega bier eigeniyk wel wat al te ingenieus is in het zoeken van gronden tot verdediging van het regeeringsvoorstel. Er is, dunkt ons, juist zeer veel te zeggen voor het amendement-Van Koldoor de opmer kingen van Het Vad. zijn wij dan ook nog niet overtuigd, dat aan de eischen der sociale rechtvaardigheid niet het best wordt voldaan door aanneming van zijn voorstel. Maar jammer zou het zijn als daardoor weer een kink in de kabel kwam en de aanneming van het wetsontwerp, waarvan de tof stand- koming door zoovelen gewenscht wordt, ge vaar liep. Regeering en de voorstanders van het ont werp dienen, dunkt ons, beiden te geven en te nemen. Er wordt in deze toch al reeds genoeg ge streefd naar tegemoetkoming aan veler wen- schen zelfs meer dan ons lief is dat ook inzake die verwisseling wel naar een middel mag gezocht worden, om de beide partijen tot elkaar te brengen. Er schijnt dan ook een tusachenvooTStel in de maak. De meerderheid der rapporteurs, die veel voelde voor het amendement-Van Kol, heeft met belangstelling kennis genomen van gekondigd voornemen der regeering, om het big vend gedeelte in twee groepen te splitsen, die beurtelings zouden opkomen. Zoo de regee ring dit denkbeeld in de wet zelf wilde be lichamen, zou de meerderheid de vrijheid van nummerverwisseling minder hinderlgk achten. Misschien, dat hiermede een weg gevonden is voor de regeering om het artikel zóo te redi- geeren, dat zij van een flinke meerderheid ze ker is. Het is te hopen. Dan is er kans dat Dinsdag a. het onweer afdrgft. Verwaarloosde kinderen. Vanwege de Maatschappij tot Nut van H Al gemeen is wederom een uitvoerig rapport ver schenen, en wel een over Het vraagstuk n de verzorging der verwaarloosde kinder en. Het is bewerkt door de heeren mr J. A. Levy, P. H. Hugenholtz jr, jhr mr A. J. Rethaan Macaré en Th. Nolen. Laatstgenoemde was rapporteur. Het geldt hierbij dus weer een nuttige zaak, een kwestie van den dag, waarvoor deze maat schappij de aandacht vraagt. Het rapport bevat tal van belangrijke mededeelingen omtrent het geen in ons land en in het buitenland wordt verricht in het belang van de verwaarloosde kinderen. Verder is een hoofdstuk gewijd aan de ver beteringen, die op dat gebied in Nederland gewenscht en waarvan de meeste reeds hekend zijn, o.a. die betreffende beperking der ouder lijke macht, het straffen van kinderen voor kleine vergrijpen, het beschermen der jeugd, de zorg voor onechte zeer jonge kinderen, voor verwaarloosde kleinen, het schoolgaan, vooral van schipperskinderen; altemaal punten, waarop de aandacht reeds herhaaldelgk is gevestigd en waarheen het streven tot verbetering van ver- eenigingen en hoogere colleges reeds is gericht. In verband met dit rapport zal het hoofd bestuur der Maatschappg op de a. algemeene vergadering het volgende voorstel van urgen tie doen: De algemeene vergadering, van oordeel, dat pogingen, die hier te lande worden aan gewend om de verwaarloozing der jeugd krachtig tegen te gaan, de sympathie en medewerking der Maatschappij ten volle verdienen, besluit: I. aan het hoofdbestuur op te dragen, zich namens de Maatschappg te wenden tot de regeering, met hét verzoek, de indiening der bij de troonrede aangekondigde wetsontwerpen tot betere bescherming en berechting van het kind zooveel mogelijk te willen bespoedigen; II. de verwachting uit te spreken, dat bg die wetsontwerpen de ouderlijke macht de in het belang van bet kind noodige beperkingen zal ondergaan: de strafrechter zal gemachtigd worden, bij het bepalen der maatregelen, die hg in het belang van het schuldige kind en in dat der maatschappg noodig zal achten, niet langer rekening te houden met het antwoord op de vraag, of het kind al dan niet met oordeel des onderscheids heeft gehandeld; c. de rechter de bevoegdheid zal erlangen het kind met eene berisping vry te laten d. de leeftijd, heneden welke het kind niet strafrechterlijk mag worden vervolgd, hooger gesteld en, in verband daarmede, de middelen van tucht, die de wet ter beschikking van ouders en voogden stelt, versterkt en beter geregeld zullen worden; e. op kinderen beneden 14 jaar, die tot ge vangenisstraf of hechtenis veroordeeld zgn, toepassing van afzonderlijke opsluiting niet onvoorwaardelijk uitgesloten blijve f. do politie de bevoegdheid erlange om, onder toezicht der rechterlijke macht, doch buiten eigenlijk rechtsgeding, rondzwervende of bedelende kinderen in opvoedingsgestichten te doen plaatsen g. exploitatie van kinderen worde tegen gegaan h. de opvoeding van verwaarloosde kinde ren, voor zoover ze niet in rijksgestichten plaats heeft, onder de noodige waarborgen worde toevertrouwd aan vereenigingen die voldoen aan by algemeenen maatregel van inwendig bestuur te stellen eischen en zich onderwerpen aan staatstoezicht; III. aan het hoofdbestuur op te dragen het in 't leven roepen eener zelfstandig werkende vereeniging, die ten doel heeft, den toestand Ingeval v6or 1 Juni bedoelde wetsontwerpen bekend zijn, zal it vooiBtel suo II alsnog dienover eenkomstig door het hoofdbestaur worden gewjjzigd. der verwaarloosde jeugd in Nederland te ver beteren, door het bevorderen van pogingen die ten bate dezer kinderen worden aangewend b. bijeen te brengen en in zoo ruim moge lijken kring te verspreiden alle inlichtingen die van nut kunnen zgn voor ieder die zich het lot van verwaarloosde kinderen wil aan trekken c. zich beschikbaar te stellen als tusschenper soon voor alle personen en instellingen, zonder onderscheid van geloof of richting, die de belaDgen van verwaarloosde kinderen wenschen te behartigen; samenwerking te zoeken met en desge vraagd, advies te geven aan staat, provinciën en gemeenten omtrent alles wat strekken kan tot bevordering van de belangen der verwaar loosde kinderen IV. het hoofdbestuur uit te noodigen, eene commissie van vijf leden te benoemen aan wie zal worden opgedragen, het tot stand komen eener vereeniging, als onder III bedoeld, voor te bereiden en te verzekeren V. ter bestrgding van de kosten, op een en ander vallende, op de begrooting uit te trek ken een bedrag van f 1000. Met waardeering voor het streven der Maat schappij ook in deze, veroorloven wij ons de vraag of het wel gewenscht is om opnieuw eene vereeniging in het leven te roepen. Hemel, er zijn al zoovele vereenigingen in ons land, zelfs in het belang van het doel, dat de Maatschappij nu voor oogen heeft. Zoo heeft men o. a. ook de in 1894 opgerichte Vereeniging tot opvoeding van half verweesde verwaarloosde of verlaten hinderen in het huis gezin en de vereeniging Pro Juventutewaarop wij dezer dagen wezen. En vele vereenigingen lgden, door gebrek aan onvoldoenden steun, een kwgnend leven. Tal van haar ondervinden bovendien ook wei nig belangstelling in den vorm van medewer- ng- Zou het niet voldoende zijn en toch krach- tigen invloed uitoefenen, wanneer het hoofdbe stuur der Maatschappij zelf de teugels in handen hielden telkens en telkens weêr, in samenwer king met andere vereenigingen, wier werk kring door steun en aandrang van de Maat schappij wellicht ware uit te breiden de aandacht vestigde van de regeering en van verschillende colleges op de eischen der nood zakelijkheid tot oplossing van het belangrijk vraagstuk, waarop zij nu weêr wijst. Trouwens het zal haar, zonder afzonderlijke vereeniging, aan medewerking ook niet ont breken. Of is het de bedoeling slechts een afzonder lijke commissie te benoemen, aan wie de zorg voor dat vraagstuk wordt opgedragen? Dan hebben wij daarmee vrede. Als men maar weêr niet een nieuwe veree niging, met hare contributies enz., in het leven roepe Dat zou, dunkt ons, de doodsteek zijn voor het )ede pogen der Maatschappij op dit gebied. Weinig vertrouwen. Nu de verkiezingen voor de Provinciale staten voor de deur staan, heeft het orgaan van jhr mr A. F. de Savornin Lobman een balletje opgeworpen over het samengaan met de katholieken. Of, beter uitgedrukt, geeft het lachjes en lonkjes aan dezen om hun steun te verwerven. Die zou bovendien zoo goed verleend kunnen worden bij het ontwerp op den leerplicht. Alsof de gevoelens daarover onder l eide par tijen onderling niet verdeeld zijn Aan katholieke zijde, geleerd door de erva ring, waarhij meermalen is gebleken dat men op wederkeerige hulp weinig of niet rekenen kan, is men zoo voorzichtig niet grif op dit idee in te gaan. De Residentiebode wil eerst vaste stekken stekenhet vertrouwen in de hulp der bond- genooten ontbreekt natuurlijk. Vóór men dus aan die zijde helpt om eene anti-liberale coalitie tot stand te brengen, „dient er met volkomen openhartigheid, met volkomen beslistheid tevens onderhandeld te worden, opdat men wete waar men aan toe is." En dan is men nog niet zeker van de hulp. Bij slot van rekening laten de anti-revolu- tionnairen de katholieken toch in den steek. BENOEMDiGM MZ. Bg kon. besluit: is aan den luit. t./z. late kl. H. M. van Bem- melen, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend uit den zeedienst; zgn opnieuw benoemd tot leden van het college voor de zeevisscherijon de heeren mr E. N. Rahusen, S. Veen Valck, A. Pot, C. J. J. H. van Kempen en dr C. K. Hoffmann is de heer dr J. Bardacb, tijdelijk, d. i. voor den tijd van vijf jaren, benoemd en aangesteld tot off. van gezondh. 2de kl. hij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in N.-I. De verkiezing voor een lid van de Tweede Kamer in het kiesdistrict Tilburg, noodig door het overlijden van den heer mr B. M. Bahlmann, is bepaald op Dinsdag 31 Mei, de stemming, zoo noodig, op Dinsdag 7 Juni, en de herstem ming, zoo noodig, op Dinsdag 14 Juni. In de St. Ct. zijn opgenomen de voorwaar den van den wedstrijd door de Belgische regeering uitgeschreven tusschon uitvinders van een deeg voor stekjes zonder witten phosphor. Premie van 50.000 frank. Door den minister van waterstaat enz. is eene commissie ingesteld, ten einde te onder zoeken, of het, ter vermindering van brandge- geva&r, wenachelgk is, hier te lande wettelijke voorschriften te geven omtrent vervoer, opslag, verkoop en gebruik van petroleum, met op dracht van dat onderzoek verslag uit te brengen, eventueel met bijvoeging van ontwerpvoor schriften. In die commissie zijn benoemdtot lid en voorzitter mr M. J. Pijnappel, lid van de Tweede kamer te Amsterdam tot leden dr S. Hoogewerff, hoogleeraar aan de polytechnische school te Delft; dr C. A. Lobry de Brnyn, hoogleeraar aau de universiteit te Amsterdam mr J. C. de Marez Oijens, administrateur bij het dep. van waterstaat enz. te 's-Gravenhage S. J. R. de Monchy, lid der handelsvennoot schap pakhui8meesteren te Rotterdamtot secretaris, jhr S. van Citters, hoofdcommies bij het dep. van waterstaat enz. te 's-Gravenhage. UIT STAD EN PROVINCIE. In verband met het minder gunstige weder ia de op Donderdagavond bepaalde muziekuitvoering op bet Molenwater alhier niet doorgegaan. Zg zal nu plaats hebben op Vrgdag den 27dezer. In eene Woensdagavond gehouden ver gadering van de vrijzinnige kiesvereeniging Algemeen belang te Vlissingen werden bij acclamatie als candidaten voor het lidmaat schap der Provinciale staten in het district Vlissingen gesteld het aftredend lid, de heer W. A. graaf van Lynden, en, inplaats van den heer D. A. Dronkers, die aan de beurt van aftre ding is doch niet voor eene herkiezing wenscht in aanmerking te komen, de heer H. P. den Bouwmeester, wethouder te Middelburg. Dit geschiedde in overleg met de kiesver- eenigingen te Souburg en Westkapelle. Tot bestuursleden, in de plaats van de af tredende heeren Van der Bilt en Janszen, wer den benoemd, resp. met 15 en 16 van de 2i stemmen, de heeren mr Bisschop en Geelhoed. De uit Oost-Indië teruggekeerde le-luit. D. van Dijk, die bij het 3e reg. inf. is inge deeld, komt te Vlissingen in garnizoen. Woensdag middag omstreeks drie uren kreeg een boerenarbeider, die onder Arne- muiden op het land werazaam was, een toe val, tengevolge waarvan hij op de plaats dood eef. De man, M. G. geheeten, ongeveer 60 jaar oud en gehuwd, leed aan eene borstkwaal. Door ingelanden van den polder 's Graven polder is, op eene Woensdag te 's Graven polder gehouden vergadering, besloten zich te vereenigen met het idee om vroonen aan te slaan in de lasten voor onderhoud van wegen, mits die vrijlanden vruchtbaar zijn. Een voorstel van het bestuur om aan het request van de gemeente 's Gravenpolder ge hoor te geven en den post voor afkoop tollen en onderhoud wegen van 114 op 225 te brengen, werd op voorstel van een deraanwe zigen, in verband met mogelijke wijziging van art. 102 van het polderreglement, aangehouden tot het volgend jaar. De bijdrage van den polder aan den calami- teuzen Willem Anwapolder was geschrapt, om dat het bestuur van dezen polder gemeld had de bgdrage vooreerst niet noodig te hebben. Toch besloot de vergadering dien post te be houden, daar ieder oogenblik de bijdrage yoor de oeververdediging noodig kou zijn. De waterpenningen werden van 4 op 2.75 gebracht, daar de laatste schuld van den polder Wissekerke herhalen wij deze mededeeling, omdat het desbetreffende bericht in ons nom- mer van Dinsdag onjuist en onvolledig was, wijl door een vergissing zijnerzijds nit ziju copie een regel was weggelaten. Door ingelanden van het waterschap St. Maartensdijk werd het dijkgeschot voor de verschillende polders bepaald als volgtOude land f 9.60, Middelland f 4.60, Noord f 8.60, Uiterst Nieuwland f 4.60, Groote en Kleine Landekens f 3.10, Slabbecoorne f 10.10, Molm f 12, Pluimpot f 3.10 en Ravensoord f 4.60; alleB per heet. Met byna algemeene stemmen werd besloten aan Ged. Staten te adviseeren om de vroon landen te laten deelen in de lasten, voort vloeiende uit den aanleg van kunstwegen. Naar men ons nit Hulst meldt, zijn alle berichten omtrent besluiten, die door de Roomsch Katholieke kiesvereeniging aldaar ge nomen zouden zijn met het oog op de a. ver kiezingen voor de Provinciale staten, uit de lucht gegrepen. Zoo ook dus dat omtrent het niet-stellen van een candidaat tegenover inr J. G. van Deinse, door ons uit een Hollandsch blad overgenomen. De kiesvereeniging houdt eerst 6 Juni ver gadering voor bet bespreken dier verkiezing. Naar aanleiding van deze tegenspraak vra gen wij wie zijn toch de onhandige vrienden die dergelijke berichten, blijkbaar moetende dienen als vingerwijzing, de wereld inzenden? egrgpen zij niet, dat zg daardoor gevaar loopen hun doel voorby te strevenen het vrij wat verstandiger is zich te onthouden van zulke wenken, die meer kwaad dan goed doen- Geen enkele vereeniging zal zich daardoor laten leiden, integendeelzulke vingerwijzingen ont stemmen eerder, daar ieder te veel op eigen zelfstandigheid is gesteld om aldus invloed op zyue besluiten te laten uitoefenen. Toen de burgemeester van Hulst, de heer F. v. Waesberghe, Woénsdag avond van zgn huwelgksreis aldaar terug kwam, werd bij aan het station opgewacht en met muziek be groet door het Harmoniegezelachap, dat op het perron stond opgesteld. Het fanfarenge- zelschap Vlijt en Volharding en het zangge zelschap Apollo brachten hem Donderdagmid dag eene aubade. Donderdag werd, door de wielrgders- club Exelsior te Koewacht een weüstryd in enkele spelen gehouden, waaraan 40 lief hebbers deelnamen. Met het spel Vogelpik behaalde J. de Theije te Koewacht den eemen en E. Dierick aldaar den 2en prijs. De winners derzelfde prijzen met Ringsteken warenA. Boogaert te St. Jansteen en Th. van Moorhem te Moerbeke en met Poppengooien A. Beernaert en A. de Blieck, beiden te Koe wacht. De le en 2e prijs dier spelen bedroegen achtereenvolgens 6 en 4 francs. Donderdag morgen bemerkte R. te K o e- wacht, dat dieven in zgn keet ingebroken hadden, door het slot van de deur te breken» Niets werd echter vermist dan een beddetyk» Een paar dagen vroeger beproefden twee in brekers hetzelfde bij d. W. aldaar. Ze kwamen echter te vroeg. W. was nog niet naar bed. Hy begaf zich bniten, maar werd door de dieven, die juist bezig waren den vustliggenden wacht hond met een ladder onschadelijk te maken, niet goed ontvangen. W., die de kerels niet kende, kwam er met een paar stompen van de zich verwyderende ongenoode gasten af. Ten slotte werd de dijkgraaf J. Woutersen met algemeene stemmen herkozen. In de poldervergaderingen der vorige week werden door ingelanden als lid van den dijkraad herbenoemd de heeren W. J. Vader van 's Gravenpolder, Abr. Verhulst en Jan de Ram Sr. respectievelijk voor de polders Maria, Jacoba en Anna Friso. Op verzoek van onzen correspondent te Te Selzaete is een aanvang gemaakt met de uitvoering van het eerste werk tot verbetering van het kanaal van Terneuzeö binnen die gemeente. Door ingelanden van den Vlooswykpoldef is tot ontvanger griffier benoemd de heer W« S. J. Dieleman. LETTEREN EN KUNST. Wij ontvingen het volgend schrgven: Het zij mij veroorloofd kenbaar te maken, dat ik eenige jaren geleden een wonderschoone uitvoering van Constantin te Rotterdam bg- woonde met Perron (Leipzig) als Constantin. *j Hij zong toen voor de tweede maal in Holland op Toonlcunst. Nog steeds herinner ik mij deza prachtige uitvoering onder Fr. Gernsbeim. Zoo gaarne had ik de uitvoering te Middel burg bijgewoond II Wat nu de mindere en verminderde belang stelling betreft van het Middelburgsch publiek Van andere geachte zjjde maakte men ons ook opmerkzaam dat die uitvoering den l6en November 1888 plaats had. Onze muzikale verslaggever deed dus voorzichtig in.t etnige reserve in acht te oernrn door tetchryven i .ve.-gissen w(j ons niet, dan heeft cjj (de zangver eniging T. O. en V.) ook de primeur van Vierling'* C ontiantin'

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1