MIDDELBURGSCHE COURANT. N°. 117. 141e Jaargang. 1898. Donderdag 19 Mei. Op muzikaal gebied. CONTTXntin Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 18 Mei 8 u. vm. 52 gr. 12 u56 gr., av. 4 u. 55 gr. F. Verw. tam. kr. N. 0. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éóri uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—-7 regels 1.50; elke regel moer 20 cent. Reclames 40 cent per regel, Groote letters naar do plaats die zij innemGn. Advertentiën bij abonnement op voordeellge voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn grati6 aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. we Moou, te Tholen: W. A. VAN NlEUWEKnUIJZEX. Donderdag (Hemelvaa rtsdag) ver schijnt deMIddelburgsche Courant niet. middelburg 18 Mei. BENOEMIAGEJi ENZ. Bij kon. besluit is C. B. de Haas, president van de Vincentius- vereeniging, te Zwolle, benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau is, tot den dag, waarop de te benoemen hoog leeraar in de verloskunde en de leer der vrouwenziekten aan de Rijksuniversiteit te Utrecht zijne lessen zal hebben aangevangen, benoemd tot tijdelijk lector in de faculteit der geneeskunde aan de Rijks-universiteit voor noemd, tot het geven van onderwijs in de ver loskunde en de leer der vrouwenziekten, P. Timmerman, assistent aldaar; is de met verlof in Europa aanwezige off. van gezondh. 2de kl. van het leger in N.-I. C. L. Bense, ter zake van lichaamsgebreken, eervol uit den militairen dienst ontslagen, met toekenning van pensioen is de heer dr A. Paradies tijdelijk, voor den tijd van vijfjaren, benoemd en aangesteld tot off. van gezondh. 2de kl. bij het pers. van den geneesk. dienst van het leger in N.-I. ÏWBKBE HAMER, Bij den aanvang der zitting van Dinsdag bracht de voorzitter, na mededeeling van het ingekomen overlijdensbericht van mr Bahlmann, holde aan de nagedachtenis van den overledene, die gedurende 17 jaren in de kamer trouw op zijn post was, en met scherpzinnigheid en be kwaamheid deelnam aan de beraadslagingen. De minister van binnenlandsche zaken sloot zich bij die hulde aan. Oprechtheid was, zeide hij, de grond van het karakter van mr Bahlmann en tot in het laatst van zijn leven heeft hij, ondanks zijne geschokte gezondheid, onvermoeid en met toewijding gestreden voor hetgeen hij goed en waar achtte. Zijne nagedachtenis, al dus eindigde de minister, zal in de kamer in gezegend aandenken blijven. De kennisgeving van overlijden zal met een brief van rouwbeklag beantwoord worden. Hierna werden de algemeene beraadslagingen voortgezet over bet wetsontwerp tot wijziging en aanvulling der militiewet. De heer Seret, die, ook namens zijne politieke partijgenooten, den heer Bahlmann huldigde als een bekwaam, vurig debater en ijverig lid, verklaarde een warm voorstander te zijn van den persoonlijken dienstplicht. En al hadden hij en zijne partijgenooten gaarne gezien, dat de regeering eerst in hoofdtrekken haar plan omtrent de legerorganisatie bad medegedeeld, zij zullen hun stem aan bet wetsontwerp niet onthouden. De heer Van Limburg Stirum vroeg perti nent of de afschaffing der plaatsvervanging bepaald noodig is voor een goed en weerbaar leger. De minister van oorlog dankte voor den toegezegden stenn. De regeering acht het vraagstuk der verbetering der levende strijd krachten het best oplosbaar door invoering van den persoonlijken dienstplicht en daarna de legerorganisatie. Hij verdedigde den dienstplicht in het mili- VAN C. VIERLING. flet Valt niet gemakkelijk, over een werk als bet bovengenoemde na eene eerste auditie een bepaald oordeel uitte spreken. Er is daar in te veel, dat al te snel het oor voorbij gaat, dat men zoo gaarne nog eens hoor en zou, om er zich meer bepaald en beslist rekenschap van te geven. Het geheel ademt den geest van Wagner. Meesterlijk lijkt ons de behandeling van het orkest. Uitstekend volgt dit de wisselende stemmingen, o. a. in de scène in de arena; zeer fraai is o. m. de inleiding van Constanties droom in het tweede deel. De componist heefi van alle hulpmiddelen van het orkest gebruik gemaakt om kleur en stemming aan te bren gen; in het hymenkoor ontbreekt bijv. ook de triangel, in het jubelkoor Itoma de pic colo niet. Wat het vocale gedeelte aangaat, komen ons de solo's minder gelukkig voor dan de koren Er zijn ook bij de solo's zeer goed geslaagde gedeelten, bijv. in die van Faueta in het eerste deel, het middengedeelte en in die van het £weede deel het slot. Ook het dno van Con- tair belang, ter verkrijging van bet intellect voor het leger. Voorshands wil hij voor het militiekader het reservekader behouden. Hij ontkende het groote geldelijk verlies voor de plaatsvervangers zeiven. De maatschappijen trekken er het meest voordeel van. Hij ein digde met te wijzen op den gunstigen invloed, welken de persoonlijke dienstplicht op de of ficieren heeft. De minister van binnenlandsche zaken wees erop, dat bij dit ontwerp tusschen het volken het leger volkomen harmonie van belangen be staat. Plaatsvervanging is geen recht en vrij heid, maar een privilege. Door afschaffing zal het kazerneleven verbeteren. Het dienen in het leger zal voor de jongelieden heilzaam en nut tig zijn. De totstandkoming van het ontwerp zal geen dissonnant zijn by de a.s. kronings feesten nu de meerderheid der natie den maat regel wil. Verschuiving der invoering tot na de legerorganisatie ontraadde hij. Den loop der verdere discussiën deelden wij in ons vorig nommer mee. Heden zijn de artikelen van het ontwerp aan de orde. Wij verwijzen daarvoor naar de Laatste berichten). Een uitvaart. Het lijk van den heer mr B. M. Bahlmann is Dinsdag per spoor van Den Haag naar Nij megen vervoerd, waar het onder groote belang stelling is ter aarde besteld. Dr Schaepman hield eene lijkrede, waarin hij herinnerde aan den ijver van den overledene, aan diens leven en arbeid op het gebied van het recht en den handel. „Het leven van mr Bahlmann was, zeide de begaafde redenaar o. a., een hard leven. Schoon, maar van een gestrenge schoonheid. Hard van werkzaamheid en moeite, hard van zorg en beslommering. Hard niet voor anderen, want hoekigheid is geen hardheid en er was warme edelmoedigheid en zichzelf vergetende goedheid voor anderen in dezen man. Maar hij was geen Zondagskind. Hij had bij al den rijkdom van zijn gaven nooit de groote gave ontvangen van somtijds een kind te zijn, een kind voor een dag." Na de rede van dr Schaepman bracht het koor van de Franziskaner kerk Cantemus Do mino onder leiding van den heer Leon C. Bouman het De profundis ten gehoore, waarna de beaarding plaats had door pastoor Hordijk uit het naburige dorp Beek, onder welke pa rochie Geldersch hof, de buitenplaats der familie Bahlmann, ressorteert. Nog voerden het woord de beeren De Ras, die den overledene vooral herdacht in zijne menschlievendheid jegens de armen, en Ver- bunt, die namens de Kamer van Koophandel te Tilburg sprak. De heer J. W. Bahlmann, de broeder van den overledene, zeide den aanwezigen dank voor de eer, aan den ontslapene bewezen. De katholieke Kamerleden bewezen hun mede lid de laatste eer. ATJEH. Het verslag der voornaamste gebeurtenissen in het gouvernement Atjeh en onderhoorighe- den, loopende van 26 Maart tot en met 8 April aangebracht per jongste mail, bevat weinig niet reeds bekende bijzonderheden. In de Sagi der XXV moekims, Groot Atjeh, bleef het geheel rustig. stantin en Lucretia, waar de eerste in korte zinnen met triolenfiguren {Mit Rebengriin) zich aan zijne verdere taak wijdt, en de laatste met breede noten haar vertrouwen op het eeuwige geluk uitspreekt, is zeer mooi. Maar over het algemeen schijnen ons overigens de solo-nummers niet vrij van zekere gezochtheid. Prachtig bewerkt vinden wij de koren. Vol kleur en leven, vol afwisseling en gloed zijn ze; met meesterhand is Vierling er in geslaagd, de verschillende stemmingen der menigte weer te geven. Heerlijk mooi zijn de vrouwen- en de christenkorenkrachtig en toch niet banaal die der krijgersschoon zijn de uitingen der massa in de arena geteekend. Alles te zamen genomen, gelooven wij wel, dat Vierliog's Constantm eene blijvende plaats op het repertoire zal krijgen. Op de uitvoering van Dinsdagavond kan het bestuur der zangvereeniging misschien niet met onverdeeld genoegen terugzien, voor zoo veel de financieele zijde aangaat; er waren hier en daar nog vrij wat stoelen open. Maar de directeur kan, dunkt ons, over het algemeen tevreden zijn met het behaalde succes. Onder de solisten komt ongetwijfeld de eere- palm toe aan de sopraan. Mevrouw Oldenboom Lütkemann heeft zich opnieuw een zangeres betoond van niet alledaagsche bekwaamheid. Mogen misschien de hooge noten niet gemak kelijk door haar worde» voortgebracht, ze Iq Lhong houden zich nog kleine benden op onder Pang Abas, T. Aroen en T. Amat Lam Loempoer. De beide eersten zonden van T. Oemar in opdracht hebben T. Nanfa Rajoet naar Pedir over te brengen, waartoe deze ech ter niet genegen is. 'ang Arab, broeder van den Imam van Hoho, die zich eenigen tijd geleden had onderworpen, heeft zich thans weder bij de tegenpartij aan gesloten, waarschijnlijk tengevolge van be langrijke speelschulden, die hij onmachtig is te betalen. In Kajoe Koenjit (V moekims Montasik) werd een spion van het bestuur opgelicht en naar het gebergte gebracht. Atjehers brachten het bericht, dat T. Arab, Imam van Kroeng Raja en ons welgezind, door de vijandige partij zou zijn vermoord, vermoedelijk wegens het verstrekken van in lichtingen omtrent het verblijf der benden. In den aanvang van het verslagtijdperk was er groote hitte en droogte, gedurende de laatsle dagen regen met kenterende winden. Koortsgevallen kwamen nog veel voor. In Daja bleef de veepest onder den veestapel heerschen. Op Groot-Atjeh kwamen geen ge vallen meer voor. UIT STAD EN PROVINCIE. Morgen wordt in het kunstmuseum alhier geopend eene tentoonstelling van een verzameling schilderijen en teekeningen, ver vaardigd door mej. Jo Koster van 'aGraven- hage. Zij telt 28 nommers. Wezen wij reeds op het gunstig oordeel, over deze verzameling door de Amh. Crt. uitge sproken, ook andere bladen laten zich daarover zeer vleiend uit. Zoo schreef C. V. in het weekblad De Amst,, dat het over het algemeen een tentoonstelling is waar veel te leeren en te genieten valt. Wij moeten ons voor heden tot deze mede deeling bepalen, maar hopen spoedig op die tentoonstelling cenigszins meer uitvoerig te kunnen wijzen. Heden had op de algemeene begraafplaats alhier de ter aarde bestelling plaats van den heer Jan Fak Brouwer Mz. De overledene was een eenvoudig man, die zonder veel ophef in verschillende betrekkin gen trachtte mede te werken om der maat schappij van dienst te wezen. Hij was o. a. sedert 1872 lid .van bet bestuur der godshui zen en had jaren zitting in de commissie voor de hulpbank. Bovendien steunde bij onderscheidene andere nuttige instellingen. Op het kerkhof waren aanwezig o. a. ver tegenwoordigers van het bestuur der gods huizen, een deel der weeskinderen onder ge leide van den vader, en verschillende perso nen, die met den overledene in commissiën zitting hadden. Ook was aanwezig de kerkeraad der Doops gezinde gemeente alhier, waarin de beer Fak Brouwer de betrekking van kassier vervulde. Namens den kerkeraad hield de heer G. Boogaart een toespraak, waarin hij de groote verdiensten van den overledene ten opzichte der Doopsgezinde gemeente herdacht, welke door zijn afsterven een groot verlies leed. Hij herinnerde er verder aan hoe de heer Fak Brouwer zich ook als een weldoener der armen deed kennen. De heer F. Fak Brouwer van Souburg, broe- kwamen er helder en zuiver uit. En de voordracht was uitstekend. Het schmeichlerische in haar eersten solo, het schwlirmerischeWo die Palme ragthet hartstochtelijke in den zwaren solo in het tweede deel kwamen volkomen tot hun recht. De altzangeres, mej. J. Höfken uit Keulen, kon ons niet zoo goed bevallen. Zij had eenige zeer goede oogenblikken, bijv. aan bet slot van het duo met Constantin, waar zij een mooi, vol geluid ontwikkelde en er werkelijk in slaagde, indruk te maken. Maar over het al gemeen zong zij met te weinig warmte en bo vendien niet altijd zuiver. En wat ons erger toeschijnt, zij had blijkbaar hare partij niet voldoende bestudeerd. Zij begon te vroeg en o. m. in de zeakwartsmaatWenn den Erlöser du bekennsthad de directeur moeite haar in het rechte spoor te houden. De bariton, W. Metzmacher uit Keulen, was er in het duo (Ein Abgrund thut) ook even uit. Maar overigens heeft hij zich leeren ken- uen als een zanger van zeer groote verdiensten. Technisch goed ontwikkeld, flink in het hoogere register, voldoende zwaar in het lagere, beheerschte hg met zijn metaalachtig geluid koor en orkest in den krijgszang. Eene bij zondere vermelding verdient wel zijne vertol king van zijn aria Das Kreuz, an dem der Gott der Christen starb. De kpren hebben zich uitstekend gehouden. der van den afgestorvene, dankte namens de familie voor de eer, den overledene bewezen- De groote ruiten hebben het ia den laagten tijd in onze stad bard te verantwoorden- Van het springen van een ruit in het groote magazijn op de Markt, hoek Gortstraat, maak ten wij in ons vorig nommer melding. Dan her innert men zich nog wel hoe vóór een paar maan den een paard door een groote ruit Jiepineen tapijten-magazijn op de Groote Markt. Eenige dagen geleden rpel in een manufactnurwinkel in de Lange Delfr, een wapen door een ruit: maar het zonderlingste gebeurde wel Zond ig toen een fietsrijder, die al bijster weinig macht over zijn machine had, pardoes met zijn schou der door een ruit reed van den winkel, boek Burg en Lange Delft, tot groote verbazing van een paar dametjes die voor het raam zaten. Di onvoorzichtige rijder bleef ongedeerd cn reed na het ongeval nog een paar keer de Markt over. Gelukkig was de ruit verzekerd. Met iogang van 1 Juni a.s. is bevorderd tot kantoorknecht te Vlissingen de brie venbesteller F. L. Seger8 van Zutphen. De agent van politie P. W. deVrieB is aan gesteld tot nachtportier aan de kon. fabriek de Schelde, ter vervanging van J. Visser, die als dagportier in het nieuwe deel dier fabriek in functie wordt gesteld. Het ongeval, dat Zaterdag avond een vierjarig meisje overkwam zij viel in een put en werd tijdig gered gebeurde, naar men ons nader bericht, niet te Zoutelande zooals wij mededeelden, maar te Biggekerke. Ia de Dinsdagavond door de liberale- kiesvereeniging Goes gehouden vergadering, die door 14 personen bezocht en gepresideerd werd door den heer J. J. Ramondt, deelde de voorzitter mede, dat door de aangesloten kies- vereenigingen in Zuid- en Noord Beveland voor de verkiezing van candidaten voor de Provin ciale staten uitgebracht waren op de heeren J. M. Kakebeeke 80 (algemeene), J. P. A. Geill 68 en mr AV. F. J. Wagtho 66 stemmen. Deze heeren zijn alzoo tot definitieve can didaten geproclameerd. Voorst verkregen de heeren W. F. K. Lens hoek 45, A. Bruggeman 32, Ph. de Ronde Bres- ser 11, C. Koert 13 en C. der Weduwen 4 stemmen. De drie laatsten hadden te kennen gegeven, voor de candidatuur niet in aanmerking te willen komen. Er moet dus nu nog gestemd worden voor een vierden candidaat en wel tusschen de voorloopige candidateD, de heeren W. F. K. Lenshoek en A. Bruggeman. Daarvan verkregen op deze vergadering eerstgenoemde 12, de laatste 2 stemmen. Nog werd medegedeeld, dat in de niet-aan- gesloten kiesvereeniging Vooruit teEUewouts- dijk als candidaten werden gekozen de heeren J. M. Kakebeeke en W. F. J. Wagtho, beiden met algemeene (19) stemmen, J. P. A. Geill met 15 en Ph. de Ronde Bresser met 18 stemmen. Voor laatstgenoemde zal men in die vereeniging nu natuurlijk een anderen candi daat moeten kiezen. Ten slotte sprak de voorzitter een opwekkend woord ter bevordering van het slagen dei gestelde candidaten. Dinsdagmiddag hield de commissie der oeco- nomische spijsuitdeeling te Goes in het lokaal boven de spijskokerij eene vergadering, tot het Een woord van lof allereerst aan de dames, die de talrijke vrouwenkoren, waaronder zeer moeilijke, met animo, uiterst accuraat en met fijne nuanceering zongen. De heeren wilden blijkbaar voor haar niet onderdoen. Wg kregen nu en dan den indruk, dat zij niet tegen het dames-personeel opgewassen warenmisschien was dit voor een deel het gevolg van de plaatsing..De proloog van het werk eischt eene splitsing der partijenmaar daardoor raken deze voor het vervolg eenigszins nit haar ver band. Dit was vooral merkbaar in het lastige Roma, Roma. Doch dit in aanmerking geno men en acht gevende op de zware eischeu, die Vierling aan het koor stelt, kunnen wij ovei het gepresteerde niet anders dan tevreden zijn. Het orkest vervulde zijn taak als alrijd goed. De kleine oneffenheden, die af en toe vielen waar te nemen, zijn nu eenmaal moeilijk te vermijden, waar de executanten zoo weinig repetitiën tezamen maken juist daarom strekt het verkregen resultaat bun des te meer tot eer. Ea niet minder den kundigen leider van het geheel, die met vaste hand den dirigeerstok zwaaide. Hem werd aan het slot door kooi en orkest eene ovatie gebracht, die alleszins verdiend was en waaraan wij ons van gansehei harte aansluiten. Middelburg was de eerste gemeente in ons land, waar Hegar's Manasse werd uitgevoerd; vergissen wjj ons niet, dan heeft zjj ook de primeur van Vieriing's Con- doon van reken'rg en verantwoording om trent baar gehouden beheer. De voorzitter, de lieer J. J. Ochtman, paf zijne tevredenheid te kennen dat burg. en wetli. met den gemeente-secretaris door hunne tegen woordigheid van hunne belangstelling deden blijken. Aan het verslag, dat werd uitgebracht, is het volgende ontleend Gedurende 14 weken, van 14 Dec. 1837 tot 2 April 1898, werd eerst aan 159, en later aan 229 gezinnen tot een totaal van 22444 portiëa warme spijzen of extra brood uitgereikt. Door dea zachten winter was de behoefte niet zoo groot ais anders en kon aan bijna alle aanvragen worden voldaan slechts 6 ge zinnen kwamen meer op de rol dan den vorigen winter. Enkele aanvragen moesten geweigerd wegens te kort verblijf in de gemeente. Bjhalve erwtensoep werd vroeger jaren ook rijstsoep verstrekt, maar de meesten der bedeelden gaven hun verlangen te kennen liever alleen erwtensoep te ontvangen. De commissie kreeg hierdoor de overtuiging, dat erwtensoep meer voedingswaarde bezit en verstrekte toen alleen deze warme spijs. Da ontvangsten bedroegen f 1466.92 en de uitgaven f 1439.32zoodat de rekening een goed Blot oplevert van 27.597,. Onder de inkomsten kwamen belangrijke extra-giften voor, nog zelfs van vroegere in woners, thans elders wonende; ook kwam eene gift in natura in. De commissie dankte alle gevers hartelijk voor den on misbaren steun, aan deze nuttige instelling geschonken. De burgemeester zeide met het grootst ge noegen aan de uitnoodiging tot bijwoning der vergadering gevolg te hebben gegeven, om met de inwendige werking dezer instelling kennis te maken. Hij verklaarde in verschillende ge meenten werkzaam te zijn geweest, maar consta teerde dat deze gemeente kon wedijveren in het weldoen der armen. Niet eene gemeente leerde spreker kennen, waar zooveel aan be- hoeftigen verstrekt werd. Daarom heerscht in Goes zulk een tevredenheid, welke in andere gemeenten wel eens gemist wordt. De voorzitter dankte den burgemeester voor de hartelijke woorden en zeide dat de com missie steeds bereid is op den ingeslagen weg voort te gaan, om de spijskokerij, die in het 80-jarig tijdvak zooveel nooddruft lenigde, stof felijk en geestelijk te blijven steunen en riep (laartoe de medewerking èn van bet bestuur èn van de burgerij in. Voor zoover dit van bet gemeentebestuur afhankelijk is, zeide de burgemeester die vol gaarne toe. Te 's Gravenpolder waren Maandag avond, op uitnoodiging van het voorloopig be stuur, in de Kolfbaan een 130 ingezetenen aan wezig ter lespreking van het te vieren huldi» ^ingsfeest. Er bleek al spoedig eene groote een stemmigheid te heerschen en aan opgewektheid ontbrak het evenmin. De eere-voorzitter sprak de vergaderden toe en stelde voor het voor- loopig bestuur en de commissie, door den raad gekozen, bij acclamatie met de leiding van tiet feest te belasten, waarmede de vergadering zich terstond vereenigde. Daarna werden de verschillende onderdeelen van het feestplan voorgelegd en besproken, waarna de vergade ring met het zingen van het Wieti Neerlands stantin. Dat in onze niet zoo groote s^ad dergelijke werken kunnen worden uitgevoerd, Janken wij wel in de allereerste plaats aan zijn initiatief, aan zjjne voortvarendheid, aan zijne kundige leiding! Des te meer betreuren wij het, dat In het nu geëindigde seizoen al die ijver, die toe wijding van zulk een talentvol man; al het goede en scboone, dat hij met onze zangver eeniging, waarop gelukkig nog zeer velen rr»tsch zijn, wist tot stand te brengen, door aet publiek niet werd beloond met eene zoo (alrijke opkomst als vroeger, en als het geval moest en kon zijn. Wat daarvan de redenen zijn Of bijzondere oorzaken, van tijdelijken aard laartoe aanleiding gaven Wij knnnen hierop geen afdoend antwoord gevenmaar willen slechts het laatste hopen. Ook op ander gebied, op dat van het toonvel, was in vorige jaren de belangstelling grootcr dau in dit seizoen. Wij hebben hierbij allicbt met een voorbij gaand verschijnsel te doen. Maar in elk ge val is het geweuscht. naar middel *n om te zien, >in die belangstelling op te wekkèuen te ver meerderen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1