BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. den. Dit is volstrekt niet het gevalhot hoofd zal zelf een klasse behouden. De hoer Van Dunné stelt voor dat dio uit breiding van ouderwijzend personeel aan school B zoolang zal bestendigd blijven als aau do school uieer dan acht klasseu zijn. liet voorstel wordt aangenomen mot 11 tegen 10 stemmen. Tegen stemmen do boeren Koolc, Verhage, V. d. Swalme, F. G. Sprenger, jhr mr W. H. Snouck Hurgronje en W. J. Sprenger. liet alzoo geamendeerd voorstel, wat betreft, het vermeerderen van het ouderwijzend perso neel aan school B, wordt aangenomen met 12 togen 5 stemmen. Tegen stemmen de hoeren Koole, Verhage, V. tl. Swalme, F. G. Sprenger en jhr mr W. 11. Snouck Hurgronje. Ook wordt goodgevonden de uitbreiding van het ledental der plaatselijke commissie van toezicht mot zes dames. Hiertegen stemmen de heeren A. P. Snouck Hurgronje, Sehorer, Den Bouwmeester, Van der Swalme, Gratama en jhr mr W. H. Snouck Hurgronje. Ingewilligd wordt het verzoek van de Veree niging tot bevordering van het vreemdelingen verkeer in Walcheren om een bord te mogen plaatsen nabij het station. Conform het voorstel van burg. en weth. wordt, naar aanleiding van het adres der be woners van de Lambrechtstraat, betreffende de bestrating aldaar, goedgevonden adressanten te berichten dat hun verzoek voorshands niet kan worden ingewilligd. Alvorens vraagt de heer Heijse of niet aan het bezwaar van adressanten zou kunnen wor den tegemoet gekomen door verbetering van het trottoir. De heer Den Bouwmeester zegt dit wel eens te willen onderzoeken en geeft de verzekering dat, zoo mogelijk, burg. en weth. verbetering zullen doen aanbrengen. De heer Van de Ree is het eens met den heer Heijse. Ook hij gelooft dat verbetering van het trottoir voldoende zal zijn. Op verzoek van den heer Heijse zal van de bereidverklaring van burg. en weth, aan adres sante kennis gegeven worden. Op voorstel van burg. en weth. wordt verder afwijzend beschikt op het adres van J. J. van liotten te Koudekerke, betreffende de plaatsing van een duinwater-automaat omstreeks de Langeviele buitenbrug. Alvorens zegt de heer Verhage dat er wel eenige billijkheid ligt in het verzoek van adres sant. Hij vraagt een automaat op Middelburgs- grondgebied, die tevens voorzien zal in de be hoefte Van een deel der Middelburgers. Boven dien zullen de verbruikers zelf hun water be talen. De voorzitter wijst er op dat het plaatsen van een automaat slecht zal werkeu op aan sluiting aan de waterleiding van perceelen, die aan de buisleiding gelegen zijn. Eindelijk komt in behandeling het adres van D Alewijnse om vrijstelling van den dienst bij de brandweer Burg. en weth. stellen voor hem van den dienst vrij te stellen. Dit wordt goedgevonden. Verder wordt nog eene wijziging gebracht in de gemeente-begrooting voor 1897. De heer Gratama vraagt hoe het komt dat de posten voor verwarming en verlichting zoo belangrijk hooger zijn dan geraamd is. De voorzitter zegt dat er misschien meer gestookt is, terwijl de heer Den Bouwmeester erop wijst dat de cokes dit jaar f 0.10 per mud hooger zijn dan waarop bij de raming is gerekend. De heer Brevet wijst erop dat vooral voor de burgeravondschool de post belangrijk is over schreden. Nog komt ter tafel het volgende voorstel van burg. en weth. „Den 6 dezer is door ons getracht in bet openbaar aan te besteden bet maken van twee pompgebouwen ten behoeve van de rioleering alhier met bijlevering van al de daartoe be- noodigde materialen. Daarvoor werden geene inschrijvingsbiljetten ingeleverd, niettegenstaande de aanbesteding op de gewone wijze dagen te voren was aange kondigd, verscheiden bestekjes na aanvraag werden verkocht en de aanwijzing in tegen woordigheid van verscheidene personen, die gegadigden konden zijn, heeft plaats gehad. Aangezien wij nu van eene herbesteding weinig resultaat verwachten, hebben wij ons in verbinding gesteld met den aannemer J. V isser Gz. te Papendreclit, die reeds verschei dene andere tot de rioleering betrekking heb bende werken beeft aangenomen. Hij is genegen het werk en de leveringen voor f 100 minder aan te nemen, dan waarop een en ander door den gemeente-bouwmeester is begroot. Wij hebben, onder mededeeling van het voren- slaande, de eer u voor te stellen aan dien aan nemer het werk met de daaraan verbonden leveringen onderhands te gunnen." De heer jhr mr W. H. Snouck Hurgronje vraagt of burg. en weth. de reden bekend is waarom niet is ingeschreven. De beer Den Bouwmeester zegt uit tamelijk goede bron te weten dat een paar dagen voor de besteding door den Patroonsbond een verga dering is gehouden, waarop besloten is niet in te schrijven, terwijl verder afgesproken werd om, indien later een of meer bazen werden uitgenoodigd het werk te verrichten, dit ook te weigeren. De beer F. G. Sprenger meent dat het wen- schelijk is bier te constateeren dat'den Middel- burgschen werklieden het werk ontgaat niet door de schuld van burg. en weth. ot de leden van den raad, maar door die van hunne patroons. Hierna wordt het voorstel van burg. en weth. zonder verdere discussie of hoofdelijke stem ming aangenomen, Thans acht de voorzitter het noodig dat de deuren worden gesloten. Na heropening der zitting zegt öe heer Van der Swalme dat eenigen tijd geleden zich door de stad een automobiel bewogen heeft, die met zeer groote snelheid langs de straten reed. Hij wenschtaan den burgemeester, als hoofd der politie, de vraag te stellen, of er geen maatregelen dienen genomen om beperking in deze te verkrijgen. De voorzitter deelt mede dat, naar hij ver nomen heeft, den bestuurders van bedoeld voertuig is aangezegd dat het met dat snelrij- den moet uit zijn. Tevens meent de voorzit ter dat, wanneer meer dergelijke voertuigen mochten worden benuttigd, 'burg. en weth. eene wijziging in de politieverordening zullen voorstellen. Wij wjjten onze lezers op het iyt dit nommer yocrkwiieiido ingezonden stnk, Eed. Do hew Vau de» Swaluie dankt voor do inlichting. waaiop de vctKmlcvlng wordt ge stoten. Vit gedeelte het i trslag werd nog opge nomen in de tweede aiitic van ons vorig nommer. ONUERWIJS. To Amsterdam is het* candidaats-exainen in do roohton afgelegd door don heer M. P. J. vau Gastol. De heer C. de Bruin, hoofdonderwijzer op do woesinricht iug te Noorbosch, is benoemd tot hoofd eener industriëele inrichting te Bloem fontein (Oranje-Vrijstaat). -- Onder den titel Leerdwang is door eene commissie, bestaande uit de heeren H. Bjjle- veld, prof. mr D. P. D. Fabius, mr Th. Heems kerk, prof. dr J. Woltjer en H. J. van Wijlen, aan de Vereeniging voor christelijk-nat ionaal schoolonderwijs een rapport uitgebracht, waarbij de volgende conclusie wordt voorgesteld „DeVereeniging voor christelijk-nationaal school onderwijs, vergaderd te Amsterdam op 2 Juni 1898, zonder zich op dit oogenblik uit te spreken over hetgeen ter bevordering van schoolbezoek wenschelijk en mogelijk zou wezen, is van oordeeldat het bij de Staten-Generaal aanhangig wetsontwerp op den leerplicht onaannemelijk is, als bevattende eene reglementcering der opvoeding, die het ouder lijk gezag aantast, als onrechtvaardig voor ouders, die zich niet aan verwaarloozing der opvoeding hunner kinderen schuldig maken, als bedreigende het bijzonder onderwijs zoowel in zijn bestaan als in zijne ontwikkeling, als verstorende de verhouding tusscben de ouders en de hoofden der scholen, en aan deze laats- ten onrechtmatig lasten opleggende als mis kennende de eischen der tucht op school, als schadelijk zoowel uit financieel als uit maatschappelijk oogpunt." Men schrijft aan het Schoolblad uit vol komen vertrouwbare bron, zoodat het te ver melden feit als „historisch" moet aangemerkt worden, het volgende 't Was 1 April j.l. en ze waren op reis naar Leeuwarden, om het schriftelijk examen voor de onderwijzersacte te doen. Ze hoopten zóó, dat ze voor aardrijkskunde een opstel over de Po-vlakte mochten krijgen. Te Leeuwarden ontmoetten ze onbekende lotgenooten. „Van waar?" werd gevraagd. „Van Hardegarijp", luidde het antwoord, „Hardegarijp? Waar ligt dat Zoo vroegen zij, die zoo'n goed opstel wisten te maken over de Po-vlakte. LANDBOUW. De San José-schildluis. In het jongste nommer van het Tijdschrift voor Tuinbouw komt een opstel voor van dr H. Bos over bovengenoemd Amerikaansch in sect, dat verschillende Europeesche regeeringen door verbodsmaatregelen van invoer van fruit trachten te weren. In dit opstel, dat voorzien is van een aantal afbeeldingen, komen de vol gende bijzonderheden voor, die een denkbeeld geven van de schadelijke gevolgen, welke de aanwezigheid van dat diertje kan hebben. De San José schildluis is niet kieskeurig; zij behoort niet tot „monophage" insecten, die bij afwezigheid van de eigenlijke voedselplant te gronde gaan. Neen, zij begeeft zich op allerlei planten, niet alleen pit-, steen- en bes vruchten, maar ook op allerlei loofboomen, sierheesterszelfs rozen worden door haar aan getast. En behalve op de takken en de bla deren vestigt zij zich ook op de vruchten, vooral op appelen en peren, die zich daardoor natuurlijk minder goed ontwikkelen en een onooglijk uitzien verkregen. Zijn de takken in sterke ,mate bezet, dan vormen de dieren een korrelige korst aan de oppervlaktede witte piekjes doen het voorkomen, alsof de tak met. asch bestrooid is. Wrijft men deze korst stak, dan komt er een gele, olieachtige vloeistof onder de schildjes te voorschijn. Wanneer takken zich na den aanval weer her stellen, dan behouden zij toch een minder gezond voorkomen door de menigte knobbeltjes, die na de steken van de insecten overblijven. Bij niet alle hoornen worden dezelfde deelen het eerst aangetastterwijl b. v. de pereboomen het meest aan de jongste takjes te lijden hebben, worden van de perziken meer de oudere takken aangetast. Hierdoor worden jonge per ziken in den tijd van enkele jaren dikwijls geheel te gronde gericht. Niettegenstaande de wijfjes zich onbeweeglijk vastzetten, kan toch de schildluis zich betrek kelijk gemakkelijk verspreiden. Daar het aantal soorten van voedselplanten zeer groot is, komt een dier, dat zich van de oorspronkelijke plant verwijdert, licht op een andere plant terecht, waar het evengoed kan leven. Wel is waar is de tijd, waarin de dieren voor deze ver plaatsing vatbaar zijn (het bewegelijke larve stadium) slechts kort, maar het enorme aantal jonge larven, dat voortdurend aanwezig is, en haar geringe grootte, die het meevoeren door wind ot door dieren gemakkelijk maakt, wegen hiertegen op. Toch zou de verspreiding slechts langzaam, kunnen gaan, wanneer niet door den handel voortdurend planten van de eene plaats naar de andere werden gebracht, waaronder zeer licht besmette exemplaren kunnen voor komen. Hierdoor hebben zij reeds een halve reis om. de wereld gemaakt, en men loopt ge vaar, dat zij die ook met de andere helft compi'Steeren. (Zw. Crf.J Verschillende Berichten. JBij het dezer dagen gehouden examen voor commies der posterijen slaagde ook nog de heer W Schoo, surnumerair te Zaandam. De heer J. Kardux, commies ter secretarie te Weventer, die, zooals in het vorig nommer gen aeld is, benoemd werd tot secretaris der gemeente Opsterland, is nr. 1 geplaatst op de aanbeveling voor het secretariaat der gemeente Spreek. Bij de verschillende regimenten infanterie is eene opgave gevraagd van kapiteins, geschikt en genegen om op te treden als commandant van hot algemeen depöt van discipline te Vlissingen. Bij den gemeenteraad van Haarlem zijn twee adressen ingekomen, waarvan een getee- kend door 1300 gasverbruikers er zijn 2014 verbruikende perceelen waarin verzocht wordt de concessie met den Imperial tc ver lengen. In de Haarlemsche Handelsvereeniging werd, na een pleidooi van den heer W. van der Kamp ten gunste van die verlenging, met een kleine meerderheid, 31 stemmen voor en 27 tegen, een motie aangenomen, waarin de vergadering zich voor gemeente-exploitatie uitsprak. Bij de vermelding van het ongeluk, dat onlangs in de buskruitfabriek De Krijgsman te Muiden voorviel, werd er tevens op gewezen, dat door de goede maatregelen, door de directie genomen bij de inrichting der fabriek, het ongeluk tot éen gebouw beperkt bleef. De Reclameeen te Weesp verschijnend blad, werpt echter een ander licht op den toestand, cn beweert dat de zorg, die de directie voor het personeel heeft, niet zoover gaat als die voor de inrichting zelf. De arbeiders zijn 14 uur per dag aan 't werk tegen een loon dat zeer matig, ja zelfs karig wordt genoemd. Een loit is het voorts, dat bij een vorig on geval de gemeente Muiden belast is geworden met de zorg voor de weduwen en kinderen der omgekomenen. Men vreest daar, dat ook nu weer de gemeente met gelijke zorg zal worden belast. De opstal van de ijzergieterij de Prins van Oranjein liquidatie, in Den Haag, de werktuigen, modellen, enz., hebben in veiling opgebracht een som van f 100.000. De Fr am is Woensdagmiddag te 2 uren van Rotterdam naar Bayonne vertrokken. De beer Notebos, hoofdopzichter van den locomotief- en treindienst, die behulpzaam was bij het vervoer der beschadigde wagens van het spoorwegongeval te Bokstelheeft een kantelenden wagen op zijn linkerhand gekregen, waardoor dit lichaamsdeel verpletterd werd. In een sloot langs de Kortekade te Oud- Kralingen is een twee en een halfjarig knaapje te water geraakt en verdronken. Het lijkje werd eenige oogenblikken later door zijn 13- jarigen broeder opgehaald. Door een onbekende oorzaak werd Woensdagmorgen de boerenhofstede Ons Ge noegen, tusschen Diemerbrug en Weesp, een prooi der vlammen. Vier varkens en twee geiten kwamen daarbij om het leven. Te Utrecht is dezer dagen een vrouw bevallen van een kind, dat aan elke hand zes vingers en aan elke voet zes teenen heeft. Te Groningen bestaat het plan, om nog andere opera's uit te voeren. Op eene ver gadering, gehouden door het grootste gedeelte van de meewerkers bij de uitvoering van Faust, werd besloten in het aanstaande najaar opnieuw een opera in studie te nemen, die dan aan het eind van dit jaar, of in 't begin van het volgende opgevoerd zal worden. Het grootste gedeelte van hen, die bij de Faust meewerkten, zal ook nu weer meewerken, terwijl de tech nische leiding weer in handen zal zijn van de hoeren Van 'tKruys en Kok. Genoemd worden Carmen en Mignon, die ook weer Uit sluitend door Groninger krachten zullen worden uitgevoerd, terwijl de opbrengst niet voor een liefdadig doel zal worden bestemd, maar ge bruikt zal worden als een fonds, dat voortaan dergelijke opvoeringen in Gruno's veste moge lijk zal maken en dat wellicht de financieele basis zal worden voor een vereeniging, die zich zulke opvoeringen ten doel zal stellen. Onze koninginnen zijn Dinsdag middag te Zug aangekomen, waar zij een paar weken zullen blijven. Prins Albert van België heeft zijn reis door Amerika niet opgegeven, en vertoeft nog steeds in Californië. In Arizona heeft hij, daar een overstrooraing den spoorweg had weggeslagen, een paar honderd KM. per rijtuig moeten afleggen. Een te Parijs wonend Duitsch tandarts is door zijn bediende vermoord en beroofd. De kassierster van den verslagene, die zich wilde verzetten tegen het berooven der kas, werd hoogst ernstig verwond. - De bekende glasblazerij der firma Baudoux te Jumet is, na l'/s jaar te hebben stil gestaan, door een nieuwe maatschappij heropend. De nieuwbenoemde aartsbisschop van Freiburg, dr Komp kreeg op reis naar zijn nieuwe woonplaats te Mainz een beroerte en overleed na eenige uren. De Duitsche regeering had een prijsvraag uitgeschreven voor de medailles, welke door den keizer aan gouden bruidsparen worden verleend. Er kwamen 87 ontwerpen in. In een dorpje bij Eriurt heeft de gemeente raad onlangs een belasting van 65 pf. per hec toliter bier ingevoerd, waarvan het gevolg was, dat de bierslijters den prijs van het glas met 1 pf. verhoogden. Al de bewoners van het dorp hebben nu besloten zich hieraan niet te onderwerpen en komen niet meer in bier huizen. De vraag is nu wie het langer zullen uithouden, de stakende bierdrinkers ofdebier- verkoopers, die zich hebben verbonden den prijs te handhaven op straffe van 150 mark boete Uit Duitsch land wordt uit de omstreken der Fulda, de Eder en de Weser gemeld, dat de laatste regens tot groote overstroomingen leidden. Vele fabrieken hebben door het hooge water het werk moeten stakeD. Rigo en Clara Ward, de ex-prinBes Cara- man Chimay, zijn te Boedapest aangekomen. Voor het hotel had een groote oploop plaats, terwijl de verlaten vrouw van Rigo haar on trouwen gemaal een duchtig pak slaag toediende- Een Hongaarschen advocaat Schwartz, die een bezoek bracht aan het stadje Waitzen, werd bij aankomst aangehouden en naar een bureau van politie gevoerd. Hij liet zijn papie ren zien; hij vertelde, wat hij kwam doen, een dood onschuldige zaak, doch niets baatte. Hij werd weer naar den trein gebracht en met dezen naar Boedapest gevoerd.,Daar eerst bleek, waarvan men hem beschuldigde. Hij droeg een roode das en de al te ijverige politie van het stedeke Waitzen zag daarom in hem een socialist. Een der rijkste Amerikanen, de arek- miljonair Haldemeyer heeft zich dezer dagen in zijn kleedkamer doodgeschoten. Men ver moedt dat het een toevai was, want de onge lukkige had nog eenige minuten te voren vroolijk en wel met zijn dochtertje gespeeld. Een duur toiletje is dat, waarmede mevr. Celia Wallace te Chicago dezer dagen een concert bijwoondevan zijde met goud gestikt (16.000 ds.) en voor ruim 110,000 ds aan juweelen. Het kon wel wat minder en toch goed zijn. Spanje's ongeluk ter zee. Een ondernemend statisticus heeft uitgere kend, dat van alle Europeesche natiën Spanje het grootste aantal ongelukken in den zee-oor log heeft gehad. Sedert de zestiende eeuw heeft het 600 oorlogsschepen verloren. In het jaar 1518 werd een vloot uitgezonden om Algiers te veroverenin een hevigen storm vergingen 30 schepen, waarbij 4000 zeelieden omkwamen. Bij een tweeden tocht, met hetzelfde doel in 1541 ondernomen, verongelukten 140 schepen en 8000 man. In 1562 vergingen van de expeditie naar Oran 20 schepenin 1563 in de golf van Cadiz 15 schepen. De ondergang der „onoverwinnelijke vloot" kostte Spanje 81 van zijn beste schepen met 14.000 zeelieden. Bijna hetzelfde aantal schepen verloor SpaDje nog vóór het einde der zestiende eeuw bij drie an dere ongelukken. In de zeventiende en de eerste helft van de achttiende eeuw waren de verliezen niet groot. Maar in de laatste 125 jaren verloor Spanje 12 oorlogsschepen met stoomvermogen en 21 kruisers met 1570 kanon nen, 23 fregatten met 800 kanonnen on meer dan 100 kanonneerbooten. De verliezen in den tegenwoordigen oorlog zijn in deze opsomming niet medegerekend. {Eigen Haard.) Amsterdam. Ter jaarvergadering van het Genootschap tot zedelijke verbetering van gevan genen bleek dat het aantal afdeelingen met 1, dat der leden met 51 verminderde. Dit laatste bedraagt thans 1967. De ontvangsten beliepen f 21.703, en de uitgaven f 15.507. Een ontslagene zond nit Amerika f 300, waarmede hij door het genootschap was ge holpen, met 30 als gift en toezegging van eene jaarlijksche bijdrage van f 60, als blijk van dankbaarheid. Wijlen mejuffrouw Vaillant te's Gravenhage legateerde f 500. In de vacatures-Wildschut en Ort werden gekozen de heeren mrs Baumhauer on Veltman alhier. Omtrent het opgezegde contract met de Vereeniging voor hal/verweesden werd het be stuur gemachtigd naar omstandigheden te han delen. Het inwinnen van informaties omtrent jeugdige ontslagenen wacht op eene beslissing van het hoogste rechterlijk college. De afgevaardigde voor Rotterdam stelde voor den minister van justitie te vragen ontslagen gevangenen op 's rijks kosten naar hun woon plaatsen te mogen doen terugkeeren, teneinde daardoor bij hen lust tot werken en sparen aan te wakkeren. Besloten werd om, in aansluiting met vroeger gedane pogingen, het bestuur tot dit verzoek te machtigen. De zaak Van Detb, die heden niet verscheen, zal 26 dezer door de rechtbank behandeld worden. 's Gravenhage. Het Gerechtshof bevestigde heden het vonnis der Middelburgsche recht bank, waarbij Leo Miloen wegens verzet tegen de maréchaussees tot vier jaar gev. straf werd veroordeeld. Inzake C. A., dienstbode te Middelburg, veroordeeld wegens diefstal, is de gevangenis straf veranderd in acht gulden boete of drie dagen hechtenis. Tweede Kamer. In de heden gehouden zitting hield de heer J. H. Donner zijn aange kondigde interpellatie, waarbij hij, herinnerende aan eenige antecedenten onder vorige regeerin gen, het de plicht van het gouvernement noemde om, in den geest van het volk, de natie uit te noodigen het hoogst gewichtige en beteekenis- volle feit der inhuldiging van onze koningin te wijden door eene godsdienstige bijeenkomst. De minister Pierson antwoordde het gewicht en de beteekenis der gebeurtenis volkomen te erkennen, maar dat de regeering het niet noodig acht harerzijds op te treden, waar bijna alle kerkgenootschappen reeds aan de uitnoodiging der synodale commissie hebben voldaan. De heer Troelstra knoopte aan zijne inter pellatie, als inleiding, eene staatsrechtelijke beschouwing vast, om te protesteeren tegen die opvatting aangaande de hooge beteekenis der inhuldiging, die met de materieele of mo- reele belangen van het volk niets uitstaande heeft. Uit het antwoord op diens interpellatie is gebleken dat de minister van binnenlandsche zaken het den plicht der burgemeesters acht het recht van vergaderen niet te verhinderen of te bemoeilijken, en daarbij onpartijdig te zijn tegenover alle richtingen. Maar de burge meester van Hoogezand heeft het beweerd ver bod tot het houden van eene socialistische vergadering niet gegeven. De heer Bouman heeft zijne interpellatie over de Broederschap van candidaat-notarissen ingetrokken. Hierna is aangevangen de behandeling van het wetsontwerp op den persoonlijken dienstplicht. De heer Travaglino verklaarde dat geen specifiek katholieke kwestie bij het ontwerp betrokken is zoolang althans de vrijstellingen blijven, waarvoor hij der regeering dank bracht. Naar zijne meoning wordt echter op de regeling der levende strijdkrachten vooruitgeloopen door eene afzonderlijke afschaffing der plaatsver vanging. Daarom verklaart hij dit ontwerp onaan nemelijk. Afschaffing der plaatsvervanging is niet noodzakelijk, maar wel schadelijk. Van een voorrecht is bij dienstafkoop geen sprake. Een maatregel tot afschaffing zal de persoon lijke en de financieele lasten van het volk ver- hoogen. Sociale rechtvaardigheid is bij de zaak niet betrokken. De heer Pyttersen verdedigde het ontwerp als middel tot bevrediging van eene nationale behoefte en een nationalen wensch. Afschaffing dienstvervanging voldoet aan den eisch van sociale rechtvaardigheid en persoon lijke dienstplicht is een middel tot ontwikke ling van verschillende eigenschappen, o. a. flink heid en onafhankelijkheidsbesef, bij de jonge lingschap. Hij behoudt zich echter een oordeel over eene toekomstige leger organisatie voor, daar hij niet wil medewerken tot verzwaring der militaire lasten van het volk. De heer Vermeulen bestreed het ontwerp op de bekende sociale gronden. De noodzake lijkheid van persoonlijken dienstplicht niet bewezen wordende, mag een recht, een vrij heid, waarop veel prijs gesteld wordt, niet prijsgegeven worden. Daarenboven mag de maatregel niet losgemaakt worden van eene legororganisatie. De heer Van Kol wil vooraf bekend ge maakt worden met de plannen der leger- organisatie en blijft hechten aan een alge- meene oefeningsplicht. Gelegenheid tot af schaffing der plaatsvervanging mag inmiddels niet verzuimd worden. Loting moet vervallen met ruime vrijstellingen, maar naar een recht vaardiger stelsel. Morgen voortzetting. Londen. Onderscheidene telegrammen mel den, dat men te Washington onbekend is met de verblijfplaats der Spaansche vloot. Madrid. Volgens een particulier telegram uit Porto Rico kruisen enkele Amerikaansche schepen in het gezicht van de kust. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 13 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. buitengewone bestratingen op den Rijksgrooten weg der le klasse no 3 op Waloheren. Raming f 1000. Zaterdag 14 Mei. Middelburg. Gebouw polder Walcheren 11 u.onderhoudswerken, 4 perc. Aanwijzing 1113 Mei. Bouwen 3 nieuwe bruggen, 2 perc. Inlichtingen oppercommies. Oostkapelle. Cons.Geref.kerkbonwen van eene Pastorie. Kerkeraad. Zaterdag 21 Mei. Cortgene. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken Anna-polder. Aanwijzing 14 en 17 Mei 10 u. dijkpaal no 1. Staveniase. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken waterschap Stavenisse. Aanwijzing 14 en 18 Mei bij De Vlieger. Vrijdag 27 Mei. Borssele. Directiekamer 2 u.onder houdswerken waterschap Ellewoutsdyk en polder Borssele. Raming f 25.532. Aanwijzing 20 Mei te Ellewoutsdijk en 23Mei te Borssele. Wissekerke. Directiekeet Anna Friso- polder 10 u.verbeteren en onderhouden der waterkeerende werken. Aanwijzing 20 en Maandag 23 Mei. N i e u w v 1 i e t. Gemeentehuis 10'/a u. onderhoudswerken Adow/a-polder. Aanwijzing 21 en 24 Mei. Zaterdag 28 Mei. Walsoorden (gem. Hontenisse). Loge- ment-Adriaansens 11.50 u.onderhoudswerken waterschap Walzoorden. Raming 5586.88. Aanwijzing 21 en 24 Mei 10 n. Z aam slag. Gemeentehuis 2 u.onder houdswerken der Margaretha-, Kleine Huissens- en Eendragt-polderB. Raming f 9536. Aan wijzing 21 en 24 Mei Dijkhuis aan den Margaretha-polder. Algemeen Overzicht. Het is een bange tijd voor Italië. De onte vredenheid over den stand van zaken blijkt zoo groot en zoo algemeen, dat men veilig kan zeggen, dat de staat voor het oogenblik geen ander steunpunt heeft dan het leger. Dat dit een onbetrouwbare basis is, behoeft niet te worden aangetoond. Nog is het leger getrouw, nog toonen de soldaten zich bereid te gehoorzamen, als de officieren hun gelasten hun verschrikkelijke wapens te gebruiken. Maar de vraag is hoelang dat zal duren. Eenige teekenen van verzet zijn, volgens de Fr. Ztg., reeds voorgekomen en terstond met den dood gestraft; de kogel was het lot van hen die weigerden te vuren op hun land- genooten, wier grieven zij wellicht deelden, wier richting zij wellicht waren toegedaan. En zoolang men zich op deze wijze van den „trouw" van het leger kan verzekeren, zal het wel gaan. De uitwerking van het nieuwe ge weer toch is verschrikkelijk. Zoodra het projectiel de beenderen raakt, springt het uit een, en veroorzaakt een wonde welke bijna altijd doodelijk is. Amputaties zijn doorgaans niet raadzaam of heilzaam, zoo verklaarde een geneesheer, die voor het eerst met de uitwerking van het nieuwe geweer had kennis gemaakt. Onder deze omstandigheden is bet bijna een

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2