BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. De Oorlog. gadering, op 19 Mei te Utrecht, zal worden be handeld. Naar aanieidiag hiervan heeft de Vlissingen als bare meening uitgesproken, dat de bedoeling, om over de vaststelling van het concept-reglement reeds op de aanstaande Bondsvergadering te doen beslissen, te betreuren is en dat aan de afdeel ingsbesturen en meer tijd moet worden gegund, om het voorstel, in verband met bestaande instellingen van ge leken aard, aan deze te toetsen zij zou gaarne zien dat het boofdbestunr er toe overging om. bijvoorbeeld in brochurevorm, de gronden en het voordeel in cijfers aan te toonen, die er toe leidden om een eigen fonds aan te bevelen. Deze meening wordt door nog enkele andere afdeelingen gedeeld. Onze Koninginnen zijn in welstand te Innsbruck in het hotel Tirol aangekomen. Tot lid van de Provinciale Staten van Zuid-Holland te 's-Gravenhage is benoemd de heer mr W. Dolk, liberaal, met 3733 van de 7187 uitgebrachte stemmen. Op mr M. J. C. M, Kolkman, katholiek, waren er 3454 uitgebracht. Maandag bad te 'sGravenhage de jaar- lijkscho vergadering plaats van de Broederschap van Commiezen dei' posterijen. Zij werd bij gewoond door 73 leden. Ten gevolge van de benoeming van den voorzitter, den heer Keg, tot directeur van het postkantoor te Goes, moest er een nieuwe voorzitter worden benoemd. De keuze viel op den heer J- J. C. van Leeu wen van Duivenbode. De heer P. J. Fabius, hoofdcommies der posterijen te Amsterdam, werd tot bestuurslid gekozen. Volgens door de Turf- en Steenindustrie ingewonnen berichten omtrent den gang van zaken in de steenindnstrie is gebleken, dat de voorraad sterk begint te verminderen, waar door de markt neiging tot rijzen heeft, speciaal in rood, hardgrauw en klinkers. Op 1 Aug. zal de oude voorraad steen vrijwel zijn opgeruimd. In het Tijdschrift voor Geneeskunde deelt de commissie, belast met het onderzoek naar de wijze waarop in Nederland van overheids wege voor geneeskundige hulp aan wordt, en behoort te worden dat zij niet gereed gekomen is met de bewer king van de rapporten, en dus haar verslag liever het volgende jaar zal uitbrengen. De commissie verzond 768 circulaires371 werden teruggezonden. Te zamen bevatten deze antwoorden inlichtingen over 450 gemeen ten, zoodat met de al reeds gepubliceerde rap porten de toestand in 461 van de 1123 ge meenten in ons land bekend is. Blijkens het plan der 858e Nederl. Staats loterij is de opening der collecte ditmaal ver vroegd, en bepaald op 6 Juni, dus slechts twee dagen na afloop der 357e Staatsloterij, De trekking der eerste klasse zal aanvangen op 11 Juli, en is voor de volgende klassen, zooals gebruikelijk, om de 14 dagen. Uit hoofde van de inbuldigingsfeeBten is echter de aan vang van de trekking voor de 5e klasse, in plaats van op 5 September, tien dagen later bepaald, nl. op 14 September, terwijl ditmaal voor 't eerst op den Dinsdag van de opening der Staten-Generaal geen trekking zal plaats hebben, maar den dag te voren. De laatste 100 nummers worden op Vrijdag 7 October getrokken. De maatschappij Een nationaal belang zal 4.4 dividend geven. De eigendommen van de maatschappijboomen en struiken, staan op de balans voor f 58.137.55. De opbrengst van vruchten en griendhout was in 'tafgeloo- pen jaar f 6953.37Ya. Het damescomité der doofstommen ver- eeniging Door Liefde Saamgebracht te Amster dam ontving, tot gedeeltelijke dekking der be langrijke uitgaven voor huis en werkverschaf fing,/' 2000. Te Rotterdam viel Maandagavond een Söjarige man van de trap zijner woning. Hij werd naar het Ziekenhuis overgebracht, doch was bij aankomst aldaar reeds overleden. Hij kreeg een hersenschudding. - Door het Nederlandsche stoomschip Ceres, Maandagavond te Umniden binnengekomen, is ia den nacht van Zondag op Maandag, tij decs dikken mist, het Engelscbe stoomschip Cratn- Ungtonmet kolen naar Plymouth, nabij Folk- stone aangevaren. De Cramlington zonk en de equipage werd door de Ceres overgenomen. Aan de Croeselaan te Utrecht viel Zater dag een kind in een pot met kokende pap. Maandag overleed het aan de gevolgen, Te Arnhem werd een 9-jarig meisje door een wielrijder aangereden, omver geworpen en ernstig gekneusd. De man maakte zich uit de voeten. Omtrent den brand in de stoom-, katoen en linnenweverij van de firma Jordaan te Haaksbergen, wordt nader gemeld, dat de ge- heele weverij, spoeler ij, sterker ij, bet pakhuis met alle daarin aanwezige goederen en het kantoor met verdere belendende gebouwen een prooi der vlammen zijn geworden. Op den stoomketel na is letterlijk alles vernield. De weverij werkte met circa 400 getouwen. On geveer 300 arbeiders zijn zonder werk. Velen hunner waren reeds Donderdag naar Enschede om daar tijdelijk werk te zoeken. Te Zntphen is een landbouwersgezin na het eten van gedroogde appelen plotseling ernstig ongesteld geworden. De geroepen ge neesheer constateerde vergiftiging. Te Deventer dronk een vierjarig knaapje in een onbewaakt oogenblik uit een kokende kan koffie. Het kind overleed aan de gevolgen. Ter waarschuwing ook voor buitenlui. In den laatsten tijd komen nog al eens klach ten over kaartspelers, die in of om Amsterdam slachtoffers trachten te maken. De Westersdoks- dijk schijnt als operatieterrein door die „heeren" niet te worden versmaad waarschijnlijk met bet oog op de buitenlui, die met de vele atoom booten daar worden aangebracht; maar zelfs de Keizersgracht wordt op Zondagmorgen daar voor gekozen» Ve Echo bevatte dezer dagen I de volgende mededeeling van een ooggetuige: „Zondagmorgen om 11 uur op de Keizersgracht. Op de stoep van een der deftige heerenhuizen zit een individu-op-z'n-Zondags. Een zestal heertjes, netjes aangedaan, rond hem heen. Op de straatsteenen drie kaarten schoppenboer en 'n paar onverschillige roode, ruiten of harten. Met veel handhabiliteit en onder een stort vloed van woorden, die steeds daarop neerko men dat schoppenboer nu eigenlijk de ware pisang is, en dat de man van de kaarten alles wat daarop wordt gezet terughaalt, jast hij de kaarten dooreen, van links naar rechts, van rechts naar links, in het midden, uit het mid den, och zoo eenvoudig. Je ziet immers tel kens duidelijk waar schoppenboer blijft. Wie zijn geluk niet beproeft is een ezel. Doodeen voudig. De heertjes zetten rijksdaalders voor en rijksdaalders na. Van de tien keeren dat zij zetten winnen zij minstens negenmaal. De overige omstanders, waartoe ook schrij ver dezes behoort, worden met klem van re denen door den man van de kaarten en de heertjes aangespoord, om toch ook eens een kansje te wagen. Je moet winnen. Je ziet toch hoe eenvoudig of 't in zijn werk gaat. Een der heertjes is zelfs zoo welwillend om schrijver met 'n knipoogje te wijzen op een ezelsoortje, dat aan schoppenboer is gevouwen. Een der andere omstanders schijnt die con? fidentie afgekeken te hebben, 't Is een eenvoudig burgerman, netjes geschoren, misschien nog wel even bij z'n patroon geweest en nu z'n week geld ontvangen. De guldens in z'n broekzak Bchijnen tegen z'n vingers op te Bpringen. Hij waagt het erop. Als hij zich bukt om op éen der kaarten vijf gulden te zetten, waarschuwt schrijver hem nog. „Niet doen, manzie je dan niet, dat 't allemaal éen complot is!" 't Complot kijkt schrijver nijdig aan; spreekt van princerij, maar laat het denkbeeld, dat schrijver wellicht tot de politie behoort, toch ook onmiddellijk weer varen. De burgerman blijkt niet te raden te zijn. In de overtuiging, dat bij winnen zal, zoo zeker als tweemaal twee vier is, heeft hij alvast z'n voet gezet op de kaart, die hij voor schoppen boer houdt. Ze moesten 'm ondertussehen nog eens stiekum willen verruilen! De voet gaat van de kaart af. De kaart wordt gekeerd. Natuurlijk is 't schoppen boer niet. De man draagt zijn verlies met gelatenheid: dat dient gezegd. Nog 'n meewarige blik op de plaats, waar zooeven nog de kaait lag, die hem geluk moest aanbrengen, doch die hem verlies, te oordeelen naar zijn uiterlijk een voor hem zelfs zeer belangrijk verlies op leverde, en hij loopt door, inwendig vloekend waarschijnlijk de rakkers die hem zijn geld afhandig maakten. Ook schrijver stapt op, na zich overtuigd te hebben, dat hem zijn portemonnaie en zijn horloge nog niet zijn gerold. De heeren moesten eens van meer dan éen markt thuis zijn En als hij een eindje verder nog eens om kijkt, ziet hij dat de bende is verdwenen. Uit is de idylle De Antwerpsche kamer van koophandel heeft verklaard, dat zij het in beginsel eens is met den aanleg van steigers en andere voor- loopige werken, dokken enz. in 't noorden, mits deze de uitvoering van de definitieve werken in geenerlei opzicht vertragen of belemmeren. Munkacsy gaat vooruit; hij kon te Endenich een bezoek van zijn vrouw ontvan gen; misschien zal hij naar Kolpach worden overgebracht. Cordang zal toch deelnemen aan den wed strijd Parijs—Bordeaux. Voor goede gangma- king, o. a. door twee automobielen, is gezorgd. Op de veetentoonstelling te Warschau zul len 8 stuks rundvee uit Noord-Holland en 8 stuks uit Friesland ingezonden worden. In de Rand Post, de nieuwe Hollandsche courant die te Johannesburg verschijnt, staat te lezen: Een zekere heer Marais, die Zondagavond in de Nederduitsch Hervormde kerk te Fords burg (voorstad van Johannesburg) voordat de dienst een aanvang had genomen, kwam bin- nenloopen, had een vrouwenrok aan en was overigens ook in vrouwekleedij gestoken. De ouderlingen verwijderden hem uit de kerk, doch Marais meende dat hem onrecht werd aangedaan. Hij beriep zich op de tegenwoor dige manachtige kleeding van vele vrouwen en meende dus het recht te hebben zich als een vrouw te kleeden. Hij daagde de ouder lingen uit om hem te bewijzen,[dat hij iets deed dat met den Bijbel in strijd was, daar Mozes en Aaron ook rokken droegen. Het geval verwekte groote vroolijkheid en Marais werd door eenjjoelende menigte.naar zijn huis gevolgd. Verkoopingen enz. Te Oud-Vosmeer werd Maandag aanbe steed door den architect A. Ie Clercq te Krui- ningen, voor den heer M. J. Ampt, het afbreken en bouwen van een koffiehuis. Hiervoor werd ingeschreven door de heeren J. L. Lindhout Sr voor f 7275J. L. Lindhout Jr voor f 7000C. Weatmaas voor f 0980 D. van Hiele, Tholen, voor f 6915; Jacs van Hiele voor f 6910S. Guliker, Tholen, voor f 6899; Mars Lindhout voor ƒ6880; J. Beau fort voor 6730 en Ch. Sonke voor f 6720. De gunning is 8 dagen aangehouden vol gens het bestek. De inschrijvers, bij wier namen geen woon plaats is vermeld, wonen te Oud-Vosmeer. Blijkens Prov. blad no 58 is de keuring van voor den krijgsdienst geschikte paarden gewij zigd en zal die plaats hebben In het eerste district te Serooskerke (W.) op 26 Mei te halt een, en te O o s t k a- p e 11 e op denzelfden dag te drie uren. In het tweede districtop 15 Juni te Oud- Vosmeer te tien uren voor de nos 175 der verzamellijst en te een uur voor de overige paardenop 20 Juni to Tholen te tien uur voor ds nos 1—60 der lijst en te 1 uur voor de overige paarden. _n alhier voor liet Provinciaal kerkbestuur van Zeeland geslaagd voor predi kant de heeren J. de Voogd en G, Goossen, cand. der universiteit te Utrecht. De heer Goossen stelt zich niet beroepbaar. Kapelle. Op eene Maandag avond door de liberale kiesvereeniging Vrijheid en Orde al hier gehouden vergadering zijn tot voor- loopige candidaten voor de aanstaande ver kiezing voor de Provinciale staten gesteld de heeren J. M. Kakebeeke, (aftr.), W. F. K. Lenshoek, heiden Goes, mr W. F. J. Wagtho te Colijnsplaat, J. A. P. Geill te Ierseke en Pb. M. de Ronde Bresser te Heinkenszand. Amsterdam. Ter heden gehouden jaar vergadering van aandeelhouders der Neder landsche Bank is het dividend vastgesteld op 9 Va pet. Horkozen werdenals directeur de heer mr H. P. G. Quack en als commissarissen de heeren jhr mr J. W. M. Schorer en mr J. H. M. baron Mollerus van Westkerke, Gekozen werden tot commissaris, ter ver vanging van mr W. H. de Beaufort, jhr mr J. E. Huydecoper van Maarsseveen en Nichte- vechfc en, in plaats van wijlen A. C. Wertheim, de heer W. J. Sprenger te Middelburg. Rome. De Milaan zijn niet ongunstig. Maar uit vele andere plaatsen, o. a. uit Napels, komen be richten over nieuwe rustverstoringen. De regeering heeft een tweede lichting van 40.000 man onder de wapens geroepen, waar door het aantal opgeroepenen op 100.000 man wordt gebracht. Twee andere lichtingen zullen zoo noodig volgen. Kardinaal Rampolla heeft alle aartsbisschop penen bisschoppen uitgenoodigd het hunne te doen tot kalmeering der gemoederen. Madrid. De staat van beleg is afgekon digd in Cordova en Valladolid. Een officieel bericht uit Havanna meldt, dat een Amerikaansche kruiser en een torpedoboot beproefden het kanaal van Cordenas te for- ceeren. Zij werden door een Spaansche kanon neerboot, na een gevecht, van een half uur, teruggedreven. De prijzen der levensmiddelen blijven stijgen. HandelsbladDe Kamer nam het ontwerp tot geheele mobilisatie der land- en zeemacht aan. Het gerucht gaat dat het Spaansche eskader bij Martinique is aangekomen. Drie verdachte schepen zijn nabij Porto Rico gezien. Salisbury seinde, dat hij niet Spanje bedoelde in zijn rede over „zwakke natiën, waaronder helaas ook een christelijke". (Wie bedoelde hij dan wel?) Key-West. Twee oorlogsschepen zijn hier in de nabijheid gezien, langzaam naar de haven koers zettende, vermoedelijk ernstig beschadigd! New-York. De World verneemt uit Key- West, dat een Amerikaansche torpedoboot Zondag met drie Spaansche kruisers in gevecht kwam. De laatsten werden buiten gevecht gesteld: de eerste is zeer beschadigd. Londen. De Standard verneemt uit Was hington dat 60.000 man, waaronder 50.000 vrijwilligers, binnen 10 dagen naar Cuba scheep gaan. Shangaï. Er zijn ernstige onlusten voor gekomen in Sahasai. De kantoren van invoer rechten en vele huizen van particulieren zijn verbrand. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland Datum- Plaats. Voorwerpen. 11 Mei Middelburg, Inboedel, 11 Schoondijke, Inspan, 11 Middelburg, Geweren, Schoondjjke, Groede, WaterlandJc. Arnemuidor, Serooskerke, Huis enz., Beestiaal, Inspan, Huizen enz Huis, Informatië£ Verhulst. Koksma. Ontv Reg. en Dom. Hammacher Hammacher Koksma. Verhult t. De Vos. HERIJK. Deze herijk iB bepaald als volgt, voor: Scherpenisse, 11 Mei. St. Maartensdijk, 12 en 13 Mei. Zierikzeee, ook voor Kerkwerve, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16. 17 en 18 Juni. Brouwershaven, ook voor Duivendijke, 27 en 28 Juni. Zonnemaire 29 Juni des voorat. De Middelburgsche courant wordt 's avonds te acht uur in Goes uitgegeven. )agelijks worden, tegen twee gulden per kwartaal, abonnementen aangenomen door den agent A. C. BOLUIJT, firma Wed. A. C. DE JONGE aldaar. Algemeen Overzicht. Het woord is aan het kanon. Op den Oceaan heeft een zeeslag plaats, zoo groot als vermoe delijk nog niet is gezien. lo Spanje en Italië woedt het oproer, op een wijze, welke aaneen burgeroorlog doet denken, en tusschen alle berichten over dit vechten en moorden komen twee vredeboden tot ons. Te midden van het krijgsgewoel worden twee vredesverdragen geliquideerd. Met eenige plechtigheid, althans in tegen woordigheid van de directie der Bank of England heeft een vertegenwoordiger der Chineesche regeering aan den Japanschen gevolmachtigde het restant van de oorlogsschatting betaald, en daartoe een chèqne van ruim 11 miljoen pd. st. overhandigd, het meest waardevolle papiertje, dat,voor zoover men weet, ooit heeft bestaan. Door deze betaling heeft China Wei-Ha-Wei weer vrijgekocht. Dat China niet veel genoegen van deze ha ven zal hebben, is bekend. De Japansche bezet ting zal slechts aftrekken, om door een Engel- sche te worden vervatgen. Maar toch behoort deze oorlog nu geheel tot het verleden. Toevallig had bijna denzelfden dag een soortgelijke handeling plaats, welke een einde maakt aan den oorlog van verleden jaar. De ambassadeurs der groote mogendheden hebben aan de Porte een nota gericht, waarin zij mededeelen, dat de voorwaarden vervuld zijn, welke in het vredesverdrag voor de ontruiming van Theasalië zijn gesteld. Zij herinneren de Porte daarom aan haar verplichting, om deze Grieksche provincie nu binnen een maand te ontruimen, zoodat ook hier binnenkort de geregelde toestand zal wederkeeren. Heel veel verder is men daarmede niet, want de Oostersche en de Yer-Oostersche kwesties zijn aan de orde gebleven, de laatste is zelfs levendiger dan ooit, nu de jongste oorlog nieuwe vragen heeft opgeworpen, welker op lossing Europa heel wat zorg zal baren. Maar, al is daar niet, als in het Oosten van Europa, aller streven gericht op een verschuiving van de oplossing, toch zal de groote regeling der Oost-Aziatische kwestie nog wel wat uitblijven. Yoor het oogenblik dringen de verschillende verkiezingen, in drie landen van West-Europa zich meer op den voorgrond. In België zou voor de anti-clericale zaak menig zeteltje te winnen zijn, zoo de liberalen, radicalen en socialisten zich aaneensloten. Maar de pogingen om tot zulk een aanslui ting te komen, zijn vrij wel mislukt. Voor de Kamerverkiezing te Luik z^n vier complete candidatenlijsten aangeboden, voor de Senaatsverkiezing zelfs vijf. Ook te Gent zijn er vijf lijsten voor de Kamerverkiezing, In het geheel zijn nu 22 senatoren zonder strijd gekozen. De senaat zal dus zeker geen groote ver andering in zijn samenstelling ondergaan. Van de Fransche Kamer is tot nu toe het zelfde te zeggen. Juiste cijfers zijn natuuriyk eerst over 14 dagen te geven, als de herstem mingen achter den rug zijn. Maar reeds nu weet men, dat, evenals in de oude Kamer, een vast aaneengesloten meerderheid zal ontbreken. De monarchisten hebben tot dusver het meest geleden en zijn eenige vaste districten kwijt. Maar zij hebben een bijzonder aardig succes te Belleville behaald, waar degraafDeSabron- Pontevès in herstemming komt met Clovis Hugues. De uiterste linkerzijde heeft wat gewonnen, tenminste in aantal, waar tegenover het reeds vermelde verlies van Jules Guesde staat, en waarbij sedert nog een zeer merkwaardige ne derlaag kwam, die van Jaurès te Carmaux, waar hij 5515 stemmen behaalde, tegen 6702 op zijn eenigen tegencandidaat, den rallié, mar kies de Solages. Deze nederlaag van den leider der socialisten zal natuurlijk worden toegeschreven aan de rol, welke hij in de Dreyfuss-zaak heeft vervuld. Maar wij gelooven dat men evenmin over het hoofd mag zien, dat een deel zijner partijgenoo- ten hem reeds vroeger afviel, toen de glas blazerij der glasblazers tot Bchade van Carmaux te Albi werd gebouwd. Jaurès, die voor dien tijd de groote man van de arbeidersbeweging in die streken was, kwam sedert toen meerma len van een slechte kermis. De juiste invloed van deze verdeeldheid on der de vroegere broeders op den uitslag der verkiezing is niet na te gaan. Alleen valt het moeielijk aan te nemen, dat plaatselijke naijver socialisten heeft bewogen een „rallié" te stemmen. Een tijd lang was de naam Jaurès onafschei delijk verbonden aan werkstakingenen luidruch tige betoogingen, welke zeker niet tot heil van de werklieden strekten. Zijn redenaarstalent, dat steeds door allen gewaardeerd werd, bezorgde hem de laatste maanden warme bewonderaars, ook in andere kringen, toen hij het in dienst stelde van de zaak des rechts en des lichts. Zijn warme vaderlandslievende ontboezeming bij een dezer gelegenheden trok zeer de aandacht. Of er spoedig een plaats voor hem in de kamer zal openkomen? Hij heeft er meer aan spraak op dan vele anderen. En vele Par ij sche partijgenooten willen hem daarom een zetel geven. Dat de Dreyfuss-zaak een grooten invloed heeft gehad op de niet-herkiezing van Joseph Reinach te Digne, schijnt zeker. Deze kreeg slechts 700 stemmen. De meeste bladen noemen hem gevallen, maar de Ind. spreekt van een herstemming met Andrieux, den oud-prefect van politie, die o. a. door zijn boulangistische neigingen bekend was. Tot de andere nederlagen, welke de aan dacht verdienen, behoort die van André Ver voort, den hoofdredacteur van de Jour, aange huwde neef en beschermeling van Rochefort, die een leelgke rol in de anti Dreyfuss-bewe- ging vervulde. Hij was door de Aurore bestre den op een wijze, welke eiken dag opnieuw onze walging wekte. Hij haalde 2301 van de i stemmen. Maar de Aurore leed in een ander Parijsch district een nederlaag, daar Cyvoct, de pas uit de strafkolonie teruggeroe pen socialist of anarchist, slechts 862 van. de 14.692 stempieo haalde, Bepaalde overwinningen vallen te boekstaven aan de zijde der Boulangisten en antisemieten. Deroulède is reeds gekozen, Thiébaud en Mil- levrye staan g unstig bij de herstemming. Daarin is natuurlij k de invloed van de Dreyfuss- zaak merkbaar, evenals in de niet-herkiezing van Delonele. Het pogen van Cornely om Yooral officieren candidaat te stellen is mislukt. Maar toch hebben de enkele officieren, die can didaat waren, succes gehadadmiraal Rieunier is gekozen, generaal Voisin komt met goede kansen te Lyon in herstemming enz. De beruchte Wilson is niet bij eerste stem ming gekozen, maar heeft nog kans. De leden van het kabinet zijn er goed af gekomen en overal gekozen. De verkiezing van Drumont, te Algiers, met 11.500 van de 15.700 stemmen is voor de regeering en voor den gouverneur-generaal een nederlaag, en tevens een voorspel van niet veel goeds in de nieuwe Kamer, die overigens heel wat rumoerige elementen heeft gewonnen. Het eerste gevolg van de verkiezing te Algiers waren eenige betoogingen en andere ongeregeldheden, die tot in den nacht duurden Telkens hadden botsingen plaats, terwijl de troepen patrouilleerden. Beknopte Mededeelingen. Rodays, de karakterlooze hoofdredacteur van de Figaro, die een half jaar rust heeft ge nomen omdat zijn houding in de Dreyfuss-zaak een invloedrijk deel zijner lezers mishaagde, heeft zijn taak weer hervat. Gladstone's krachten nemen langzaam af. De toestand van den krankzinnigen koning Otto van Beieren moet in de laatste dagen zeer achteruit zijn gegaan. Het nierlijden is veel ver ergerd, zoodat men denkt dat het einde spoe dig daar zal zijn. Prins Heinrich wordt Vrijdag met een gevolg van 12 officieren te Peking verwacht. Toen in het najaar in den Oostenrijkschen Rijksraad het verzet der Duitschers gebroken moest worden, aarzelden de Jong-Czechen de vrijheid van het parlement te veel aanbanden te leggen. Zij, die vroeger eens het obstruc- tionisme hadden geleid, waren bedacht op een toekomst, waarin de nu te siueden wapenen zich tegen hen zouden kunnen wenden. Dat men daaraan voorzichtig deed, kan nu reeds blijken daar de Czechische bladen de mogelijkheid voorzien, dat hun partij door den afval der katholieke volkspartij in de minder heid komt en zelf obstructionisme zal moeten voeren. De beide mannen, die ter dood werden veroordeeld wegens den aanslag op Koning George van Griekenland, hebben Maandag hun straf ondergaan. Men verzekert nu weer dat prins Koeng, de president van den Chineeschen staatsraad, niet dood ishij moet een flauwte hebben gehad en weer zijn bijgekomen. Hij is echter zeer zwak. DE KRIJGSVERRICHTINGEN. De berichten zijn heden zeer schaarsch, en dat op het oogenblik, waarop men het bericht van een beslissenden slag verwachtte. Er was van zooveel verschillende zijden gemeld, dat ten Noorden van San Domingo zwaar kanon vuur was gehoord, dat men werkelijk moest meenen, dat de beide eskaders slaags waren geweest. Maar de telegraaf zwijgt, juist nu het interessant beloofde te worden. Van een journalistisch standpunt is het een voordeel, dat beide partijen in staat zijn een tele graafkantoor te bereiken de Spanjaarden op Porto Rico, de Amerikanen op de kust van Florida of te Key-West. Men behoeft dus niet bang te zijn, dat de overwinnaar, gelijk te Ma nilla, van telegraphische gemeenschap verstoken zal zijn. Zonderling is, dat eigenlijk niemand weet waar het Spaansche eskader zich bevindt. Van daar dat de Portugeesche bladen knnnen be weren dat het Zondag middag bij Kaap Espi- chel (ten zuiden van Lissabon) is waargenomen, zuidwaarts kruisende. Dit bericht kan best tot doel hebben de Amerikanen om den tuin te leiden. Er hebben verder door zeevarenden aange brachte geruchten geloopen over een gevecht tusschen den Amerikaanschen kruiser Mont- gemei-y en een groot Spaansch schip, eindigende met den aftocht van den Amerikaan. Het toen gehoorde geschutvuur zou de aanleiding zijn geweest tot het gerucht, dat de beide es kaders slaags waren. Voor het overige bepaalt het nieuws zich tot uitvoerige berichten over den grooten slag bij Cavite. Vooral de N. Y. H., die een correspon dent aan boord van het admiraalschip had, munt door zijn uitvoerige verslagen uit. Deze bevestigen wat men reeds wist, dat de neder laag voor een groot deel eigen schuld is. De Spaansche matrozen hebben zich schitterend gehouden, maar de bevelhebbers zijn zoo zorge loos mogelijk geweest. Het verlies aan Amerikaansche zijde, acht gewonden, is hun nog niet eens door het vijan delijk lood toegebracht. Een Spaansche granaat trof de Baltimore en deed daar een kist met ammunitie springen, met het gevolg dat acht matrozen gekwetst werden. Het eskader van admiraal Dewey was zwak bemand en wel met 2500 koppen. Dit verklaart, dat van de overwinning niet zooveel party is getrokken, als anders mogeiyk zou zyn geweest. De beide Amerikaansche kamers hebben de door Mac Kinley gevraagde resolutie van dank betuiging aan den admiraal en diens officieren en manschappen aangenomen. De toestand in Spanje. De berichten van de Philippijoen hebbenj

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2