MIDDELRIIRGSCHE COlRANT. N°. 110. 141e Jaargang. 1898. Woensdag 11 Mei. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 10 Mei 8 u. vm. gr. 12 u av. 4 u.50 gr.F.Verw. W. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. AdvertentiSn20 cent por regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 oent per regel} Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige I Agenten, voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis I Te Zierikzee: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. aan het bureau te bekomen. I van Nieuwen hüijzeh. Middelburg 10 Mei. HUIS EN SCHOOL. Nu meer dan ooit met grond verwacht mag worden, dat alle Nederlandache kinderen gedu rende hun schooljaren werkelijk in de school zullen verblijven, achten wij het een geschikte gelegenheid nog eens te overwegen, of de band tusschen huis en school niet kan worden ver sterkt. Vooral in de groote gemeenten komt de onderwijzer al zeer weinig in aanraking met de ouders zijner leerlingen en wie zelf niet elke gelegenheid aangrijpt, om met de ouders kennis te maken, ziet misschien nooit een enkele hun ner, nog minder dat hij hen eens spreekt of van hun omstandigheden hoort. In kleinere ge meenten zijn de omstandigheden gunstiger, maar ook dan moet de gelegenheid nog meer wor den gezocht, dan dat zij zich van zelve aan biedt. Zoo ontstaat er een algemeene vervreem ding, waar aantrekking gewenscht is. Dat wederzijdsche aantrekking noodig is, ligt voor de hand. Tusschen huis en school moest meer samenwerking zijn. In beide wordt aan de opvoeding van het opkomende geslacht gearbeid. Hoeveel aan de richtige opvatting van deze belangrijke taak nog ontbreekt, is te algemeen bekend om aan wijzing in bijzonderheden hier noodig te ma ken. Er is dan ook reeds indertijd op gewe zen we meenen ons te herinneren door den heer Ligthart uit Den Haag hoe aanbeve lenswaard het zou zijn aan elk dag- of week blad van beteekenis iemand te verbinden, die geregeld beschikken mocht over eenige plaats ruimte voor een rubriek opvoeding en onderwijs: die mocht naar zijne meening in geen courant ontbreken. Zoover is het evenwel nog niet gekomen, al moet dankbaar worden erkend, dat menige redactie nu en dan welwillend plaats inruimt voor dergelijke onderwerpen. Doch dit geschiedt nog steeds te veel te hooi en te gras en te vaak alleen waar het poli tieke en economische strijdvragen betreft. Dit middel om de ouders te bereiken, kan dus nog niet geregeld genoeg worden toegediend. Verleden jaar hebben de couranten medege deeld, dat enkele onderwijzers de ouders hun ner leerlingen tot een bijeenkomst in het schoollokaal hadden samengeroepen. Een dezer onderwijzers had ook de leerlingen zelf laten komen en aan het werk gezet, opdat de vaders en moeders eens zouden kunnen zien, wat het jonge volkje alzoo had geleerd en hoe men het aanlegde hun kennis en kunde te vermeerderen. Met veel genoegen schijnen de ouders deze seance te hebben bijgewoond. Zonder gevaar schijnt ons deze handel wij ze echter niet toe Zonder het opzettelijk te willen, zetten onder wijzers en leerlingen bij zulk een openbare les allicht een gelegenheidsgezicht en het kan haast niet anders, of de eerzucht der kinderen wordt niet individueel als aansporing tot vol harding aangewend, maar in onderlingen wed ijver, waar altijd veel tegen te zeggen is. Hier dient nog bij opgemerkt te worden, dat voor zoo'n gelegenheid een keuze gedaan moet worden uit het vele, dat dagelijks wordt onder wezen. De indruk moet een gunstige zijn, daar moet in de eerste plaats voor gezorgd worden, en daarom valt de keuze op vakken als zingen, teekenen, gymnastiek, handenarbeid, die daartoe beter geschikt zijn dan lezen, schrijven, rekenen. En toch, hoe hoog eerst genoemde vakken ook by ons aangeschreven ■taan, niemand zal knnnen ontkennen, of de laatste zyn van meer waarde, waarom dan ook aan deze heel wat meer tijd wordt besteeden moet worden besteed, om de lagere school aan haar doel te doen beantwoorden. Zoo'n proef les geeft dan ook ongewild een scheeve voor stelling van ons onderwijs en daardoor zoo licht aanleiding tot onjuiste gevolgtrekkingen, waartegen zooveel mogelijk moet worden gewaakt. Meer onverdeeld had dan ook onze sympa thie, wat verder gebeurde of door anderen al leen op het programma was geplaatst. De on derwijzer vertelde nl. aan de opgekomen ouders, hoe hij over sommige opvoedkundige zaken dacht, wat hij in dezen van hen wenschte om gezamenlijk de opvoeding van de jeugd te ver beteren, elkaar steunende in plaats van, wat zoo dikwijls gebeurde, elkaar tegen te werken. Over reinheid en netheid, over verzuimen en te laat komen, over sparen en schoolreisjes, over een juiste beoordeeling der vorderingen, over rooken en alcohol-misbruik, over steilschrift en de Chevé-zangmethode werd gesproken. (De ouders behoorden tot on- en minvermogenden.) Het programma was stellig wat overladen, want om in zoo korten tyd zoo vele zaken grondig te behandelen, was een onmogelijkheid: de verduwkracht der hoorders zal daartoe ook wel te gering geweest zijn. Maar al valt er jilzöo het een en ander op de uitvoering af te dingen, te prijzen blijft het beginsel om den band tusschen huis en school te versterken, de onderlinge samenwerking te vergrooten en de wederzijdsche waardeering te vermeerderen. Later hoorden we ook van enkele hoofden van scholen, die de gewoonte hebben de ouders, die plaatsing voor hun kleintjes hebben ge vraagd, vooraf ten hunnent te noodigen om eenige wenken te geven en inlichtingen te vra gen, om daardoor reeds het allereerste onder wijs vruchtdragender te maken en den ouders te kunnen wijzen op al zulke kleine deugden, die, als men ze maar kent of er aan herinnerd wordt, meestal niet zoo moeilijk zijn te be trachten. Zelf hebben wij geen ondervinding van bijeenkomsten van geïnteresseerden in een groote stad, maar wel van die op het platte land. De bevolking der gemeente, die wij op het oog hebben, hield zich uitsluitend bezig met veeteelt en groentenbouw. De oorspronke lijke afdeeling van het Schoolverbond was omgezet in een plaatselijke vereeniging tot bevordering van getrouw schoolbezoek. Daartoe werden de volgende middelen gebezigd: a het houden van een jaarlijksch schoolfeest; b het uitreiken van een getuigschrift aan hen, die de school niet vóór hun twaalfde jaar verlieten en niet meer dan een zeker aantal verzuimen hadden; c elke maand een vergadering van een vrij groot bestuur; d een jaarvergadering der leden en ouders, wier kinderen het getuigschrift verkregen; en e het bindende artikel uit het reglement, dat de leden geen kinderen beneden de 12 jaren gedurende de schooluren in hun dienst zouden nemen. Door deze middelen was het gelukt, dat zoo goed als geen der leerlingen vóór zijn twaalfde jaar de school verliet en zoo goed als nooit werd verzuimd. Ware onze plattelands-bevol king overal zoo welgezind geweest, wij hadden geen wet op den leerplicht noodig. Maar deze gunstige uitzondering staat helaas! te veel op zich zelf. Zooals wij reeds zeiden, het bestuur was vrp talrijk. Het bestond uit eenige permanente leden (de onderwijzers, het dagelijksch bestuur, den predikant, den geneesheer, een diaken en een armvoogd) en eenige aftredende leden, die door de overige leden voor een zeker aantal jaren werden benoemd. Dat bestuur kwam elke maand bijeen om de huishoudelijke zaken te bespreken, maar deze werden spoedig afgedaan en dan werd tevens ter sprake gebracht wat. de een of ander in het belang achtte van het onderwijs. Van nog meer algemeen belang was da jaarvergadering, die zeer trouw werd be zocht. In die vergadering werden door het hoofd der school ook schoolzaken of het een of ander over huiselijke opvoeding aan de orde gesteld, die tot overleggingen leiden en de be langstelling in het onderwijs versterkten. Het is in die jaar- en maandvergaderingen geweest, dat ik veel heb geleerd, waardoor mijn ónderwgs voor die gemeente praktischer werd, en daardoor dan ook een waardeering ondervond, die nu nog tot mijn aangenaamste herinnering behoort. Het gebeurde natuurlijk wel eens, dat ik aanmerkingen moest aanhoo- ren, die mij minder aangenaam waren, maar hoe langer en beter ik mijn volkje leerde ken nen, hoe meer ik ook overtuigd werd, dat zij nooit persoonlijk waren bedoeld. Ik bemerkte al spoedig, dat zij voortkwamen uit ware be langstelling in mijn dagelijkschen arbeid. Ik kon daar zoo noodig wederleggen en ophel deren, in één woord, de belangstelling in mijn werk werd daardoor levendig gehouden en versterkt. Het is mij daar duidelijk geworden, dat over leg tusschen ouders en onderwjjzers mogelijk is zonder in kibbelarijen en ongepaste bemoei zucht te ontaarden, en dat de vaak theoretische kennis eens onderwijzers wel eens behoefte heeft aan de voorlichting of een kleine aan vulling van menschen, die met het practische leven beter en anders bekend zijn dan hij, en tevens dat de ouders niet zoo onwillig zijn hun inzichten over opvoeding en onderwijs te wij zigen, als het van iemand komt, die hun volle vertrouwen heeft en toont het goed met hun kroost te meenen. Bgeenkomsten, als waarvan hier werd gesproken, moesten overal gehouden kunnen worden. Meermalen gebeurt het, dat ouders met het onderwijs of wat daarmede in betrekking staat, (vacantie's huis- en strafwerk, examens) niet tevreden zijn en, verandering wenschende, be ginnen met een adres aan hun gemeentebestuur te zenden. Hoeveel beter zouden de bezwaren weggenomen kunnen worden of minder ernstig blijken, wanneer in samenkomst van ouders met leeraars of onderwijzers de zaak besproken werd. Dan kon er geklaagd, verklaard, over wogen worden. Opzettelijk daartoe een verga dering samen te roepen kan soms noodig zijn, maar meestal heeft dit te veel bezwaren en wordt een zaak daardoor lichtelijk al te ge wichtig voorgesteld. Een vereeniging, een cor poratie, die toch haar bijeenkomsten heeft, gej lijk hier boven vermeld werd, dat zou de aan gewezen plaats zijn. Naar onze bescheiden meening hadden daartoe de vergaderingen der af deelingen van Volksonderwijs kannen en moeten dienen. Een ander middel om ouders en onderwijzers, ook in een groote stad, met elkaar in contact te brengen zou kunnen bestaan in eene anders dan tot heden ingerichte schoolcommissie Thans is zij plaatsvervangster van het gezag zonder veel meer dan adviseerende bevoegd heid. Was zij talrijker en werden in haar meer varieerende elementen opgenomen, zoodat èn de overheid èn de ouders èn de onderwij zera er ruim in vertegenwoordigd waren, zij zou grootendeels kunnen gelijken op wat wij hadden gehoopt van de afdeelingen van Volks onderwijs. Ten slotte nog dit: in onze vroegere dorps school lieten wij eiken bezoeker toesoms brachten mijn dorpsgenooten zelfs gasten mee. Het kwam niet zoo vaak voor dat het storend werkte. In onze stadsscholen gaat dit mis schien niet, maar dat daardoor anders de be langstelling versterkt wordt, durf ik wel be weren. Amsterdam. O. {Volksblad, orgaan van Volksonderwijs). WAARDIGER. De Standaard komt in een asterisk terug op het incident, hetwelk in de kamerzitting van 4 Mei 11. bij de behandeling der marine-begroo ting veroorzaakt werd door de voor den mili tairen stand, zoowel als voor de geheele Ne- derlandsche natie beleedigende woorden van den heer Troelstra, zooals de voorzitter der kamer die zeer terecht gekenschetst heeft. Den vorm, waarin het „kwaad gesignaleerd" werd, keurt het blad af, maar „wat de heer Troelstra brandmerkte was een wezenlijke ergernis voor alle edeler 'nationaal gevoel," zegt het. Volmondig geven wij dit toe, maar verbazen er ons tevens over, hoe de Standaard er toe komen kon die „wezenlijke ergernis" nog eens aan zijn lezers te geven, door het verhaal over te drukken, dat de heer Troelstra deed van eene versiering aan boord van de Kortenaer op de reede te Antwerpen, aan welks juistheid de Standaard zelf ook wij gelooven, volkomen terecht, twijfelt. Immers het blad voegt er aan toe: „Een stellige verklaring van den minis ter, dat hg dit geval scherp onderzoeken zou, ware dan ook alleszins op haar plaats geweest." Ook wij hebben een zoodanige verklaring met leedwezen gemist, doch houden ons over tuigd dat de minister de zaak niettemin onder zoeken en de marine-officieren aan boord van de Kortenaer van de hun aangewreven smet zuiveren zal. Maar doet de Standaard zelf nu wel veel anders dan zij den socialistischen Kamerleden verwijt, dat zij, krasse termen ge bruikende, dit „waarschijnlijk met opzet doen om de aandacht te prikkelen" en reclame te maken, als het blad, op grond van het nog onbewezen verhaal, den marine-officieren reeds terstond de volgende beschuldiging naar het hoofd werpt„Het schijnt metterdaad, dat de denkbeelden over het waardige en betamelijke in sommige officierskringeu nog altoos naar den maatstaf van een zeer eigenaardige moraal worden afgemeten Het is volkomen juist, dat een trofee, zooals ze naar mr Troelstra's beweren aan boord van de Kortenaer was op gericht, een schandelijk spelen zou zyn met onze nationale waardigheid, maar juist daarom ware 't ook billgker en waardiger geweest, indien de Standaard haar beschuldiging tegen „sommige officierskringen" had in de pen ge houden, totdat de waarheid van het verhaal gebleken was. (Arnh. Crt.) BENÖEMIX GEN ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot on tv. der dir. bel. enz. te Eysden (station) c. a. J. H. Staal, ontvanger te Bellingwoldete St. Pieter T. A.Hermsen, snrn. uit de dir. 's Hertogenboschte Peize c. a. D. de Fluiter, sum. uit de dir. Amster dam te 's Gravenzande, standplaats Hoek van Holland, P. C. Ligtenberg, surn. uit de dir. Maastrichtte Haaksbergen C. J. Postel, sum. uit de dir. Rotterdamte Makkum c. a. A. van der Werff, surn. uit de dir. Leeuwarden te Heilo c. a. W. M. Visser, surn. uit de dir. Rotterdamen te Ootmarsum c. a. G. Snoyink, rijksklerk te Enschedé c. a. zijn bevorderd: tot commies der posterijen 2de kl. J. J. van Houwinge en J. van Nijmegen Schonegevel, beiden thans commies 3de kl.tot commies 3de kl. R. Ben them en J. R. Visscher, beiden thans commies 4de. kl. is aan den opzichter der telegraphie lste kl. L. S. Steen veld, te Hoorn, op zgn verzoek eer vol ontslag verleend uit 's rijks dienst. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij het dezer dagen gehouden examen voor commies der posterijen slaagde o. m. de heer W. F. Dhont, surnumerair te Ierseke. Met 1 Mei wordt eervol ontslagen de brievengaarder te Walsoorden C. A. Zent- graaff; en met 1 Juli de brievengaarder te Koudekerke P. Visser Jr. Verplaatst wordt met 16 Mei de klerk der posterijen en telegrafie 2e kl. A. P. Standaert van Rotterdam (telegraafkantoor) naar Hulst. De zestiende algemeene vergadering Hulp in Nood, Maandagavond in de benedenzaal van Café-Bos te Vlissingen gehouden, werd slechts bijgewoond door 16 leden met inbegrip van het bestuur en de financieele commissie. De rekening en verantwoording van den penningmeester deed zien, dat de ontvangsten f 594.87* bedroegen, terwijl deze door de uit gaven werden overtroffen met f 16.20. Blijkens het door den secretaris uitgebrachte algemeen verslag was het ledental weder met een 10-tal afgenomen en bedraagt het thans 213, waardoor aan de kas eene som van f 392.90 gecontribueerd wordt. Het bestuur verwacht dan ook meerderen en krachtigen steun, wil het met vrucht zyn taak blijven vervullen. De aan de beurt van aftreding zijnde be stuursleden, de heeren A. J. van Ockenburg, M. Chevalier en W. L. Winkelman, werden herkozen, terwgl ook de aftredende leden der finantieele commissie, de heeren P. L. Mets, W. Klomp en J. F. Op den Zieke op nieuw benoemd werden. Voorzoover de benoemden ter vergadering tegenwoordig waren, verklaar den zij hunne benoeming aan te nemen. Na eene opwekking van den voorzitter om het bestuur krachtig te biyven steunen werd de vergadering gesloten. Woensdagmiddag te half twee houdt de gemeenteraad van Vlissingen een open bare zitting. Daarin zullen mededeelingen gedaan worden, stukken overgelegd en eervol ontslag worden verleend aan den heer H. Brenkink als 2en ge meente-geneesheer. Verder zijn aan de orde benoemingen en wel le van inwoners der gemeente tot leden en plaatsv. leden der stembureanx2e van den voorzitter in het le stemdistrict en van leden en plaatsv. leden in de beide districten, voor de stemming op 17 Juni e. k. van 2 leden voor de Provinciale Staten3e van twee onderwij zeressen 3e kl. in de nuttige handwerken voor meisjes aan school B. Daarna komen in behandeling de volgende voorstellen van burg. en weth.tot het ver- leenen van vergunning aan G. van Meelen om gebruik te maken van gemeentegrond tot het plaatsen van een gebouwtje tegen den muur van den Beerput en om, met toepassing van het bepaalde in art. 36 der alg. verord. van politie, aan hem te vergunnen het bedoelde gebouwtje van hout op te trekkentot verleenen vergunning tot het uithangen van zonneschermentot machtiging burg. en weth. tot het doen aanbrengen van een stankkoker op het reservoir in het zg. Vestje; in zake het geschil tusschen regenten van het gasthuis en de directie der Mg Zeeland over betaling van verplegingskosten tot goedkeuring der rekening over 1897a van de Zeemans- en Visschersbeurs, b van de Kamer van koophandel en c van de Leenbank. Eindelijk zal plaats hebben de uitloting van zes obligatiën in de geldleening van 1888 en de vaststelling van het kohier van den hoofd, omslag voor 1898. Zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer kon worden medegedeeld, zal Donderdagmorgen te elf uur te Terneuzen op het Marktplein de luitenant-commandant der eerste divisie marechaussee plechtig uit reiken de bronzen medaille van de Oranje Nas- sauoT&e met de zwaarden aan Adam en Van der Waal. Hierbij zullen tegenwoordig zijn de brigades marechaussees uit het district Zeeland, een 12 of 14tal nit Noord-Brabant en de kapitein jhr Von Schmidt auf Altenstadt. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg Heden (Dinsdag) zyn veroordeeld wegens het door schuld veroorzaken van lichamelijk letselJ. W. G., 41 j., St. Jansteen, tot 8 d. hechtenis bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichthuisvredebreuk en beleediging van ambtenarenJ. M,, 44 j., zonder beroep, Sas van Gent, tot 3 m. gev. straf diefstalJ. B., 32 j., arbeider, Koudekerke, tot 7 d. gev. straf mishandeling P. K. D., 20 j., soldaat, en W. P. J. B., 22 j., leurder, Middelburg, ieder tot 4 m. gev. straf strooperij H. B., bijg. D. D., 29 j., L. N., j., beiden Wachtebeke, en A. v. R., 19 j., Saffelaere, werklieden, ieder tot 1 m. gev. straf; en beleediging van een ambtenaarA. v. C., 12 j., zonder beroep, Axel, tot f 5 b. s. 5 d. b. Vrijgesproken: G. B., 17 j., arbeider, Ter- neuzen, beklaagd van mishandeling, J. K. 28 j., landbouwer, Vlissingen, en A. d. G., 27 j., landbouwer, Koewacht, beiden beklaagd van diefstal. In de Maandag avond te Stavenisse door de Liberale Kiesvereeniging gehouden vergadering werden de aftredende bestuursle den, de heeren L. J. Dorst en C. Tuijnman resp. als voorzitter en commissaris herkozen. In de vacature, ontstaan door het vertrek vaD den heer H. E. Roozemond, werd tot commis saris gekozen de heer W. C. Crucq en in de vacature-A. F. Hanssens (overleden) als secre taris penningmeester de heer I. W. H. F. Buijze. In eene over 14 dagen te houden vergadering zal gesproken worden over het candidaatstel- len van leden voor de Provinciale Staten, naar aanleiding van de periodieke aftreding der heeren A. Hollestelle en mr J. H. L. van Buren. Van B r u i n i s s e zijn gedurende de vorige week naar België verzonden 160 ton mosselen a f 1.80 per ton, en werden aange voerd 600 ton mosselzaad van Enkhnizeu en door een kotter pl. m. 200 ton van Engdschr gronden. Het ruwe weder was voor de vis scherij zeer ongunstig. Op de gebruikelijke wijze word Maandag te Koewacht een goudon bruilofsfeest ge vierd. Dat is het derde feest van dien aard, hetwelk in een tijdsverloop van ruim een halt jaar in die gemeente voorkomt. LETTEREN EN KUNST. Nu de tentoonstelling van schilderijen en pastels van mej. Jo Koster Donderdag a. s. to Arnhem wordt gesloten, schryft de Arnh. Ct.: „'tls zeker een groote voldoening èn voor 't bestuur èn voor de jeugdige exposante, dat de bezoekers zich zoo hoogst ingenomen verklaren met de collectie en zelfs bij herhaling naar verscheidene stukken kwamen zien. Zoo het NunspeeCs binnenshuisdat bij herhaalde bezich tiging steeds meer schoons er in doet bewon deren." De opvoering van Seleneia van Von Brucken Fock is Maandagavond te Utrecht niet doorgegaan wegens onvoldoende belangstelling. Mr Henri Viotta, ofschoon van zijne ziekte hersteld, is nog niet in staat om de opvoerin gen van Gotterdammerung op 14 en 16 Mei a. s. te dirigeeren. In zijne plaats zullen deze nu geleid worden door den heer Willem de Haan, hofkapelmees te Darmstadt. ONDERWIJS. Als vervaardiger van het bekroonde ant woord op de in het vorige jaar door het Onderwijzers Genootschap uitgeschreven prijs vraag betreffende een handleiding voor de ver warming en ventilatie van schoollokalen heeft zich bekend gemaakt de heer L. M. Moolenaar, adjunct-directeur der gemeentewerken te Gro ningen. De regeering heeft, zegt men, het school toezicht nitgenoodigd, de noodige voorstellen te doen, om het onderwijs aan rijks kweek en normaalscholen Uit te breiden met lessen t waardoor de invloed van het gebruik van alcoholische dranken op het menschelijk lichaam wordt aangetoond. Verschillende Berichten. De Haagsche briefschrijver van het l/Wi pror. en sted. Dagblad weet heel wat te ver tellen van een werkstaking, die er zon uitge broken zijn onder de leden van het muziek korps der grenadiers en jagers te'8 Gravenhage. Zondag was er daarom, volgens hem, geen muziek in de tent. Als die schrijver zich beter op de hoogte had gesteld, zou hij weten dat dit niet-gevcn van muziek een buide gold aan den Zaterdag overleden kapitein J. A. C. Apol, die teven» was officier der muziek. Yóor raon schreef, mocht men toch wel eerst zich eens goed op do hoogte stellen van de zaken, waarover men oen oordeel uitspreekt, vooral wanneer dit zoo gemakkeiyk valt als iu deze. Mon zou dan geen verkeerde en voor de betrokken personen onaangename voorstel ling van feiten geven, waarvan de indruk niet zoo liebt is weg te nemen. Door het bestuur van den National*** Hond van Handels- en Kantoorbedienden in Nederland is een concept-reglement opgemaakt voor een pensioen-, weduwen- en weeaenfonda, dat in de tweede jaarlykeche algemeene ver

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1