MIDDELRllRGSCHE COURANT. N°. 109. 141e Jaargang. 1898. Dinsdag 10 Mei. FEUILLETON. DE MIJNWERKER. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prfjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 9 Mei 8 u. vm. 51 gr. 12 u 64 gr., av. 4 u. 56 gr. F. Yerw. W, wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorto- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 1—7 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zjj innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zierikzee: A. C. de Mooü, te Tholen: W. Ai VAN Nieuwhkkuijzbn. Middelburg 9 Mei, BENOEMDTGEN ENZ. Bij kon. besluit: is benoemd tot ridder in de orde van Oranje-Nassau H. J. R. G. Theesing, emeritus predikant te Rotterdam ia aan L. E. Th. Anderegg, op zijn verzoek, eervol ontslag verleend als hoofdcommies bij het dep. van justitie, en zijn benoemd aan dat dep.: tot hoofdinspecteur van het gevangeniswezen mr J. Simon van der Aa, thans referendaris bij gemeld dep.; tot adjunct-inspecteur bij het gevangeniswezen mr L. P. Prins, thans inspec teur van politie te 's Gravenhageen tot hoofdcommies S. I. Jacobson, thans commies bjj gemeld depart.; is aan den heer jhr G. J. van Tets, hoofd- commies-tit. bij het dep. van koloniën, op zijn verzoek, eervol ontslag uit 's lands dienst verleend. Aanstaanden Woensdag verleent de minister van justitie geen audiëntie en a. Donderdag de minister van oorlog ook niet. Door de arr.-rechtbank te Haarlem is, ter verkilling van eene vacature van rechter in dat college, opgemaakt de navolgende alphabe- tische lijst van aanbevelingjhr mr J. H. J. C. Martens van Sevenhoven, rechter in de arr.- rechtbank te Zutphenmr C. G. von Reeken, rechter-plaatsvervanger in de arr.-rechtbank, advocaat en procureur, alsmede commies-chef ter provinciale griffie van Noord-Holland, te Haarlem, en mr I. W. Losecaat Vermeer, rech ter in de arr. rechtbank te Tiel. een nieuwe en vruchtdragende regeling van de vertegenwoordiging van handel en nijverheid in ons vaderland. Het schema zal aan H. M. de koningin wor den ingezonden door de leden der commissie van voorbereiding. TWEISDE KA!HEB, KAMERS VAN KOOPHANDEL. Zooals Zaterdag door ons in het kort gemeld is, had in den middag te Amsterdam in het lokaal Eensgezindheid de aangekondigde bijeen komst plaats van afgevaardigden van kamers van koophandel, ter bespreking van het be kende schema tot reorganisatie. De vergadering werd geleid door den heer Aug. Hendrichs, voorzitter van de K. v. K. te Amsterdam en van de commissie. Twee en dertig kamers waren vertegenwoordigd. Enkele belangrijke plaatsen ontbraken, o. a. Rotterdam. Bij de beraadslaging bleek over het algemeen, bij alle waardeering van het geleverde werk, ook instemming met den inhoud ervan. Uit den aard der zaak kon de discussie niet over de önderdeelen loopen, en bepaalde zij zich in hoofdzaak, naar aanleiding eener door de kamer van 's Hertogenbosch ingediende motie, over deze vraag, of men bij de reorganisatie aan de tegenwoordige kamers al dan niet de bevoegd heid ontnemen zoude zich over de algemeene belangen van handel en nijverheid te doen hooren. Nadat door de commissie was verklaard, dat het systeem, in het schema gehuldigd, niet hoofdzakelijk gepaard ging met een verbod voor de plaatselijke kamers om zich met de algemeene belangen te bemoeien en door som mige kamers van deze reserve was nota geno men, werd ten slotte de motie Den Bosch verworpen met 26 tegen 6 stemmen, waarop het schema aanvaard werd met 29 tegen 3 stemmen. Met applaus werd deze uitkomBt begroet en met volle instemming der aanwe zigen sprak de voorzitter de hoop nit, dat deze vergadering het uitgangspunt zonde zijn van Uit het Fransch, VA* MARIUS RÉTY. Het oudje kwam met haar kruik in de hand van de put terug, en ging het huisje binnen. Het was heel eenvoudig en klein, doch netjes en zindelijkhet koper blonk als goud en in de steenen van den vloer weerkaatste het kolenvuur, dat in de gegoten kachel brandde. De oude vrouw zette haar kruik neer en ging zitten rustenzjj was moede. Het was wel een kwartier loopen eer zij bij de put was en zy was al zestig jaar. Na verloop van een paar minuten stond zij op om het vunr op te stoken. Op datzelfde oogenblik kwamen de twee jonge kinderen binnen stormen en vielen grootje om den hals. Zy kwamen uit de school, welke zij sedert een maand bezochten. Grootmoeder kuste de kinderen, die begonnen te spelen, al zingende en springende en alles omverwerpende. Intusschen viel de avondde oude vrouw atak de lamp aan en maakte het eten klaar. De kinderen staakten hun spel en gingen bij 4e kachel zitten. De avond is altyd somber Nieuw Pantserschip. By genoemde kamer is thans ingekomen het door den minister van marine aangekondigde wetsontwerp tot verhooging van de marine- begrooting voor 1898, waarbij gelden wor den aangevraagd om nog in dit kalenderjaar een aanvang te kunnen maken met de voor bereiding tot den aanbouw van een nieuw pantserschip voor den Indischen en den alge- meenen dienst van plus minus 5000 ton water verplaatsing met een diepgang van 57 dM., een proeftochtsnelheid van gedurende 4 uur 16 mijl en waarvan de kosten worden geraamd op f 4.300.000. De vaststelling van dit typeschip steunt op de overtuiging der regeering, dat, hoewel onze personeele en financieele krachten niet gedoo- gen dat onze vloot eene andere dan zeer secun daire plaats inneemt onder de oorlogsvloten der zeemogendheden, Nederland enkele krach tige, zeewaardige schepen moet bezitten, wil zijn vloot bij machte zijn de rechten en be langen van het rijk in en buiten Europa op die wijze te beschermen en te doen eerbiedi gen als met het oog op oas uitgebreid en be langrijk koloniaal bezit mag gevorderd worden. Bg de erkenning van de noodzakelijkheid in onze vloot eenige krachtige oorlogsschepen op te nemen, zgn hun aantal en hunne afmetin gen echter van 's lands finantieele krachten afhankelgk. Een som van ongeveer 4.2 mil li- oen, zooals door den laatst afgetreden minister daartoe was aangevraagd, rekent de minister voor het oogenblik onze uiterste krachten aan te geven. De gronden, waarop het nieuwe type berust en waarop de noodzakelijkheid steunt van den aanbouw van een dergelijk schip, later door 4 schepen van hetzelfde type te volgen, zijn, wat den dienst in Indië betreft, dat naar 's ministers meening, een eskader uitsluitend bestaande uit pantserdekscbepen, in vele ge vallen zal te kort schieten ten opzichte van hetgeen van de zeemacht aldaar in oorlogstijd en by handhaving van de neutraliteit moet worden gevorderd en daarom eene samenstel ling van het auxilair eskader als in het orga nisatieplan van 1896 werd aangegeven, niet geacht kan worden in de behoeften op vol doende wijze te voorzien. De minister blijkt in te stemmen met de formatie van het auxilair eskader, omschreven in art. 1 van het koninklijk besluit van 4 Juni 1897, maar meent dat de 6 krachtige oorlogs schepen niet alle pantserdekschepen moeten zgn, maar dat daarbg ook eenige zwaarder bewapende en meer beschermde schepen moe ten voorkomen. Rijwielbelasting. In zgn antwoord op het afdeelingsverslag der Kamer betrekkelijk het ontwerp tot rege ling der personeele belasting naar den grond slag rijwielen, betoogt de minister andermaal dat deze heffing past in het kader van het per soneel, bestrijdt hij dat, ter versterking der rijksmiddelen, een verhooging van het invoer recht op rywielen beter zou zgn dan eene buiten het dorp de vl akte en de valleien zgn in donkere ineenloopende tinten gehuld; men ontwaart niets dan boomen, wegen, kloven en kuilen, en hier en daar een eenzame, vervallen hut, met verlichte vensters, en een schoorsteen die rookt. Het huisje, waar de Wesstraetes woonden, was gelegen aan den weg tusschen Braric l'Allend en Mont Saint-Jan. Het was een klein vierkant gebouwtje, van éen verdieping, en bevatte twee rechthoekige kamers. Vader Verstraete was mijnwerker een groote, forsche man, met breede schouders, een zwart gelaat en een zwaarmoedig karaktersedert den doodzgner echtgenoot had men hem niet meer zien lachen. Eiken morgen toog hij vóór dag en dauw naar zgn werk, met zijn middagmaal onder den arm, en keerde eerst lang na zonsondergang terug. De oude moeder Verstraeten was een goede vrouw, die hare kleinkinderen innig lief had. In het dorp deed zij evenmin van zich spreken als haar zoon. Na het avondeten der kinderen bracht groot moeder hen naar bed, stookte het vuur nog eens op, ging zitten om de thuiskomst van haren schoonzoon af te wachten, en verdiepte zich in overpeinzingen. Het was betaaldag de dag die met belasting op dit vervoermiddel, aangezien de binnenlands voortgebrachte rywielen dan aan een soort van accijns zouden moeten worden onderworpen, hetgeen de nijverheid zeer zou belemmeren en aan de administratie veel om slag en moeite zou veroorzaken ter wille van een betrekkelijk weinig opbrengende belasting. Het tijdstip der inwerkingtreding van de wet is nader vastgesteld op 1 Januari 1899 in plaats van op 1 Juli 1898. UIT STAD EN PROVINCIE. Bij kon. besluit is benoemd tot lid van het uitvoerend bestuur van het waterschap der Sluis aan de WielingenJ. de Bruyne. Zondagochtend waren op den Singel bij het Zand, nabij deze gemeente, twee kin deren van hier bezig met bloempjes plukken. Het jongste kind, een ventje van een jaar of vier, kwam te dicht bij het water en rolde voorover erin. Het oudere broertje stond hui lende aan den kant, maar kon geen hulp bie den, omdat de drenkeling reeds te ver van den wal was. Gelukkig kwam zekere L. uit Mid delburg voorbij, die te water sprong en den kleine, die al heel wat water geslikt had, op het droge bracht en bijhielp. - Uit de fraaiste collectie Engelsche krop- pers van geheel Engeland, toebehoorende aan wijlen den heer G. Ure te Dundee, zgn de zes beste exemplaren gekocht door onzen bekenden duivenlief hebber, den secretaris van Avicultura, P. Polvliet te Middelburg. Genoemde heer Polvliet deelt ons mede, dat hem voor een der zes kroppers, den roodbon ten Eng. kropper-doffer broed 1897, dezer da gen door een liefhebber uit Schotland, 25 pond sterling werd geboden doch dat het aanbod geweigerd werd. Aldus meldt Aviculturabijvoegsel van Floralia. Te Vlissingen zal spoedig met het heien van palen voor de landhoofden van de nieuwe schipbrug over het Marinedok worden aangevangen. Heden (Maandag) werd het terrein daartoe aan beide zijden van het dok afgeschut. Wanneer alles meeloopt, dan kunnen de land hoofden over een paar maanden gereed zyn. Men schrijft ons uit Veere: Zaterdagavond werd hier bericht ontvangen dat een tjalk van Sliedrecht, met steen voor den Vlietepolder, Vrijdagmiddag in het Engelsche vaarwater ter hoogte van de zwarte ton 1 B gezonken was en de bemanning zich met de roeiboot aan boord van een ander steenschip had begeven. De Coöperatieve bergingmaatschappij alhier, waarvan de heer J. J. van Beveren voorzitter is, ging er onmiddellijk met de hoogaarts V. E. 7, schipper J. F. de Bliek, op uit en bracht in den namiddag eenige stukken zeilen en rondhout van de tjalk hier aan. Het schip zit 150 M. buiten het vaarwater: met laag water is de achtersteven nog boven doch de voorsteven een meter onder water, de mast staat ook nog, zoodat het wrak geen ge vaar voor de scheepvaart oplevert. Men schrijft ons uit Goes: De behoefte aan werkmanswoningen blijft hier, niettegenstaande er heel wat aangebouwd worden, voortduren. Alle beschikbare hoekjes grond in de be bouwde kom zyn reeds voor den bedoelden ongeduld door de armen verbeid wordt; de eenige misschien waarop er een weinig wel vaart in huis heerscht. Sedert eenige jaren had deze familie, ten koste van allerlei ontberingen, twee of drie goud stukken verzameld in de lade van de groote eikenhouten kast. De mijnwerker had altijd gewenscht een stukje grond achter zyn huisje te bezitten en op dezen betaaldag, waarop hij zich al zoo lang verheugde, zou een kieine som, gevoegd bij de goudstukken in de lade, hem in staat stellen om dien aankoop te doen. De oude vrouw bebouwde al in hare ge dachten het land, en zag den oogst van het volgend jaar reeds voor haar. Geheel ver vuld van hare bespiegelingen, wiegde zij zacht jes heen en weer, op de maat van de klok, die in den hoek stond te tikken. Zij wiegde net zoo lang tot zij in slaap viel en schrikte eensklaps op toen het tien uur sloeg. „Wat! tien uur! En is Verstraete nog niet thuis 1" mompelde zg. Eensklaps vielen er regendroppels tegen de ruiten en weldra stortregende het. Alsof zij dit afgewacht had om haar onge duld te doen losbarsten, stond de oude vrouw op en op gevaar af van de kinderen te wek ken begon zy hardop te praten. aanbouw ingenomen en nu gaat men er ook buiten. De Molendijk is bereids gereed gemaakt voor het bouwen van woningen en de Westwal, waar thans nog een graanpakhuis staat, dat voor afbraak verkocht is, zal ook worden be nuttigd. Het vorige jaar was de werkmansvereeniging Help u zeiven in onderhandeling over den aan koop van een tuin aan den Oostsingel; die on derhandelingen sprongen af, maar thans moet die tuin in andere handen zijn overgegaan, ook al om er een twintigtal huizen te plaatsen. Wanneer al die plannen zijn uitgevoerd, dan zal de woningnood wel voor een poos geëindigd zijn. Thans is die zoo groot, dat de op ver schillende plaatsen in aanbouw zijnde huizen reeds verhuurd zijn alvorens ze zgn afgewerkt. Zaterdag namiddag omstreeks vijf uur is te Zierikzee het zevenjarig zoontje van den loods Van Duin Jr, dat bij het Kasteel met een kameraadje speelde, in de Nieuwe haven gevallen en verdronken. Het ongeluk had plaats, zonder dat dit door iemand was opge merkt. De moeder vernam het van den knaap, met wien de verdronkene gespeeld had. Toen het ongeluk ontdekt werd, was het reeds te laat om nog den drenkeling te redden. Uit St. Annaland schrijft men ons „Zuster Anna! ziet gij nog niets komen Deze vraag van wijlen mevrouw Blauwbaard werd jl. Vrgdagavond, zy het dan ook onder andere woorden, gedaan in de vergadering van aandeelhouders der bijzondere telegraaf-ond er- neming St. AnnalandTholen. Men moet weten, dat wegens het overiyden van den con cessionaris-telegrafist Theunissen in October van het vorige jaar door aandeelhouders be sloten was, de onderneming op te heffen en tot liquidatie over te gaan, omdat toen reeds met verlies gewerkt werd, wat nog erger zou worden, omdat men voor 't salaris, dat de overledene genoot, geen ambtenaar zou kun nen krggen. Vóór dat men echter tot sluiting van 't kan toor zou overgaan, wilde men eerst trachten alhier een telephoon-kantoor van gemeente wege gevestigd te krijgenen omdat ontegen zeggelijk het bestaan van zulk een kantoor in deze gemeente, waarin zoo veel handel op allerlei gebied gedreven wordt, onmisbaar is, nam de gemeenteraad die taak op zich. Er werd dan ook een verzoek gedaan om een telephoonkantoor voor eigen rekeniüg te mogen exploiteeren, maar hierop werd afwijzend be schikt. Wel beschikte men goedgunstig op het verzoek om een rgkstelephoonkantoor, waarvoor reeds in December door den gemeen teraad het personeel benoemd en de lokaliteit aangewezen werd. Sinds dien ging het den slakkengang, want nu eerst zijn de palen gezet en is de draad gespannen. Maar wanneer wordt het kantooi nu geopend? Hierover kon de voorzitter geen inlichting geven; en omdat het voor de hand ligt, dat dit nog niet zoo spoedig zal gebeuren, en ook omdat aandeelhouders het moede worden zich verder offers te getroosten, daar het nadee- lig saldo reeds zeer groot is, werd nu in boven bedoelde vergadering besloten het kantoor met 15 dezer te sluiten. Noode werd hiertoe over gegaan, want dan eerst zal men het gemis gevoelen. Gewenscht is het alzoo, dat de autoriteiten, daarmede belast, spoedig tot ope ning van het telephoonkantoor overgaanmaar of die wensch vervuld zal worden Ochop - „Die mannen, die drinkebroers big ven altijd dezelfden. Zy hebben hem zeker mee- gesleep. Tien uurHij weet toch wel hoe ongerust ik altgd ben als hij zich verlaat. God weet of zij hem geen jenever laten drin- van die gloeiende jenever, die hem gek maakt. Als hg den weg naar huis maar vinden kan". Zij keek den weg op en hernam„Het re gent. Ja wel, het regentmaar dat ia juist een reden om gauw thuis te komen. Hij zal doornat zijn en wie weet? Als hij maarthui8 komt Zal hij het huis kunnen vinden De klok sloeg half elf, zij ging naar het bedje van de kinderen, kuste hen op het voor hoofd en vervolgde: „Hg drinkt toch nooit het zijn die anderen, die werkloozen, die afge stompte kameraden Het is van daag be taaldag en morgen zal al het geld op zijn en vaarwel mijn akkertje!" Zg barstte in tranen uit bg het uiten van die woorden en ging weer voor de kachel zitten, die nog maar flauw brandde. Het sloeg elf uur. Daar klonk een stap voor i deur en er trad een man het huisje binnen. Dit was Verstraetehg scheen niet dronken te zyn, zyne kleeren dropen en hij droeg iets in den arm dat hij terstond naar de achter kamer bracht; daarop kwam hy by de tafel vlugge handeling in deze en andere aangelegen heid kan men hier niet roemen. Reeds twee maal is door den gemeenteraad een verzoek gedaan, om betere regeling in den postdienst, omdat we hier zeer stiefmoederlijk bedeeld zijn en deze gemeente, in vergeiyking met de andere in het eiland, in zeer ongunstige con ditie verkeert. Op het eerste verzoek is een voorstel, door de postadministratie gedaan, aangenomen, maar daaraan is nimmer uitvoe ring gegeven, doch het tweede verzoek ia eenvoudig doodgezwegen, zoodat de onge- wenschte toestand blijft voortduren. In tegenspraak met een in ons vorig nommer opgenomen, aan een ander blad ont leend bericht, als zou bij het bekende geval te Belgisch Koewacht van geen misdaad sprake zijn, meldt onze correspondent aldaar dat dit bericht zoo niet onjuist dan toch zeker zeer voorbarig is. Voor het in Juni te CI i n g e te houden festival hebben zich reeds een vijftien muziek gezelschappen i LETTEREN EN KUNST. In de Mei-aflevering van De Gids komt voor een opstel van mej. M. W. Maclaine Pont, onder den titel Oud-Zeeuwsche gastvrij' heid. De schrijfster behandelt daarin het verblijf in onze provincie, voornamelijk in Zeeuwsch-Vlaan deren, van de Hervormde emigranten uit Salzburg, die het slachtoffer waren van de uitdrijving in 1731 en 1732. Zij brengt ten slotte hulde aan de gastvrijheid der Zeeuwen, in het bijzonder in het land van Cadzand. „De vreemdeling" zoo eindigt zij haar opstel „wordt er met ongemeene hartelijkheid ontvangen, huizen en archieven staan voor hem open, hy kan er vinden waar zijn hart naar uitgaat. Als ia de dagen van ouda leeft de oud-Zeeuwsche gastvrgheid, en is de spreuk van kracht, die mijn oog trof in het eerste huis, dat ik in Groede binnentrad, en die de leensprenk van het land mag heeten „Herberget gerne." Mej. Maclaine Pont brengt openlijk hulde aan den heer Hennequin, burgemeester van Sluis, aan de heeren Rust en Loman, predikan ten te Groede en te Amsterdam, en aan den heer Heybroek, kerkmeester aldaar, die haar met groote vriendeiykheid inzage vergunden van de archieven, aan hunne zorgen toever trouwd. Von Brucken Fock's Seleneia zal Don derdag s. a. te Arnhem opgevoerd worden, evenals te Utrecht en te Amsterdam onder leiding van den componist. ONDERWIJS. Tot onderwyzer aan de O. L. school te Colijnsplaat is benoemd de heer G. Fran-. coys te Kruiningen. De52ejaarl. vergadering der gewestelyke vereenigingen Zeeland van het Ned. Ondertoijzer» Genootschap zal gehouden worden te Goes in de Prins van Oranje op Dinsdag 31 Mei. Natuuriyk zullen verslagen uitgebracht en commissiën benoemd worden. Uit de heeren L. A. E. v. d. Ley, M. M. Blankert en J. van Tooren zal eene keuze gedaan worden voor afj gevaardigde naar de algemeene vergadering van het Genootschap. Daar by besluit eener voorgaande algemeene vergadering de gewestelyke vereenigingen zullen staan, welke de oude vrouw bezig was te dekken. - „Kom moeder", zei hy, „klaag niet td veel dat ik u heb laten wachten. Ik ben moeten blgven om hulp te verleenen; Er id van daag een gang ingestort, waarby vier van de makkers zijn omgekomen. Huibert, de weduwnaar, is dood „Genadige goedheidriep zy uit, de handen vouwende, „en zyn kind Al weer een wees Verstraete antwoordde niet; maar bracht zijn moeder in het andere vertrek en zei, haar zijn geld ter hand stellende, „Moeder, daar is ons geldmaar wg zullen geen akkertje koo- later misschien. Gij moet mijn soep maar wat aanlengen. Huibert de weduwnaar is dood en „En Verstraete ging naar het bed toe, waarop hij het voorwerp, dat hy onder den arm droeg, neergelegd had, sloeg den doek weg, die het bedekte en vertoonde het gezichtje van den kleinen Huib. - „O, ik begrijp het", zei grootmoeder, „wy zullen drie kinderen aan tafel hebben in plaats van twee". E I N D Ei

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1