BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. opgevoerd, met de muziek door den erfprins Bernard van Meiningen gecomponeerd. Bij Shields had een aanvaring plaats tusschen de Antwerpia en de Wherrydeze laatste zonk, maar de opvarenden werden gered. Te Bonn is iemand veroordeeld tot een maand gevangenisstraf, omdat hij een hem toebehoorend lokaal had verhuurd aan een vereeniging. welke daar duels deed houden. Vergeefs verdedigde de beklaagde zich door te beweren, dat hij niet anders wist of er hadden alleen schermoefeningen plaats. Het Casino te Trarbach heeft een prijs vraag uitgeschreven voor een lofzang op den Moezelwijn. De eerste prijs bestaat uit1000 üesscben van een goed merk. Reeds 400 poeeten deden hun dichtaderen vloeien en de stroom houdt nog niet op. Het hooggerechtshof te Leipzig heeft in derde instantie beslist, dat da bekende portret ten van Clara Ward onzedelijk zijn en dus terecht in winkeluitstallingen in beslag waren Het hof van appél had anders beslist. De Servische staat heeft van een onechten neef van Milan,jdie te Munchen overleed, een legaat van omstreeks 1 miljoen gulden ont vangen, bestemd voor de ontwikkeling van kunsten en wetenschappen en de verfraaiing van Belgrado. Dat een geheel stadsbestuur onder cura- teele wordt gesteld wegens lichtzinnig;beheer, zal wel niet zoo veelvuldig voorkomen om er geen melding van te maken, dat dit binnen kort zal geschieden met het stadsbestuur van Gran, zetel van den prins-primaat van Hongarije. Een Engel8ch schilder, die naar Amerika ging, bracht eenige teekeningen mede. Daar Amerika, in tegenstelling met alle andere lan den, 25 van kunstwerken heft, werd hem de waarde van zijn werk gevraagd. De schil der stelde die voor een portret van Verdi op 2000 frcs. en betaalde 1/4 van dat bedrag. Een tijdje later kwam een dame opdagen, die verklaarde een groote bewonderaarster van den Italiaanschen componist te zijn, en gaarne het portret te willen koopen. Na eenige onder handelingen werd men het eens over den prijs van 5000 d. Toen kwamen echter een paar belasting ambtenaren beslag leggen op het kunstvoor werp. De kooplustige dame was een ambte naar der belastingen geweest, en zoo kwam men er toe den schilder de verschuldigde be lasting voor een teekening ter waarde van 25.000 fr. te vragen. De zaak zal door den réchter worden beslist, daar de schilder beweert, dat een liet hebber dikwerf veel meer dan de waarde betaalt. Alwêer een wonderbaarlijke uitvinding. Eerst maakte de electriciteit het mogelijk op een afstand te schrijven {telegraaf), toen om op een afstand te spreken en te hooren (tele- foon) en nu ia er iets uitgevonden om door middel van electriciteit op een afstand te zien en dit nieuwe toestel wordt de telecJm- cope genoemd. Een onderwijzer uit Galizie, Jan Szczepanik, is de uitvinder en heeft er in Weenen reeds goed geslaagde proeven mee Zonder teekening een verklaring te geven van het toestel gaat bezwaarlijk en bovendien is de aamenstelling voor een deel nog een diep ge heim. Dit kan reeds medegedeeld worden dat de uitvinder gebruik maakt van de eigenschap van het element „selenium", dat zijn geleidiiigsver mogen voor electriciteit gewijzigd wordt met de kleur van het licht waaraan het is bloot gesteld, of met andere woorden, met de soort der lichtstralen en dus de soort van tril lingen der ether-deeltjes waaraan het iB onderworpen. Door middel van draaiende spiegels wordt het beeld geprojecteerd op dit selenium, dat door een geleiding in verband staat met het ontvangtoestel. De reeks beel den, die door de spiegels op het selenium worden geworpen, wijzigen dus telkens den stroom die hier doorheen gaat en die, na dooi de geleiding te zijn gegaan, aan het ontvang toestel allereerst een electro-magneet bereikt, welke een prisma doet draaien om zijn lengte-as. Op dit prisma valt een sterk electrisch licht, en zjj neemt daar die stralen van op, welke overeenkomen met die welke door dea draad naar de electro-magneet worden geleid en het prisma harder of zachter doen draaien. Bij een rood beeld bijv. komt er een zwakke stroom door den draad en het prisma neemt dan ook weer rood licht op, dat wordt uitgezonden naai een tweede stel draaiende spiegels, waardoor het beeld weer op een scherm wordt geprojec teerd. In de London News vindt men een tee kening met beschrijving van de toestellen, be nevens een portret van den uitvinder. Zw.Crt HERIJ E. Deze herijk is bepaald als volgt, voor: Oud Vosmeer, 6 Mei. Tholen, 7 en 9 Mei. Poortvliet, 10 Mei. Scherpenisse, 11 Mei. St. Maartensdijk, 12 en 13 Mei. Zierikzeee, ook voor Kerkwerve, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juni. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Vr ij d a g 6 Mei. Opera-uitvoering. Schouw burg 8 u. Vrijdag 13 Mei. Uitvoering Zangv. Con cordia. Concert- en ge hoorzaal 8 u. Vrijdag 13 Mei. Vergad. loge La Comp. durable. Lokaal 71/a u. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefening en Uit spanning. Concert- en ge hoorzaal 71/» U. W o e n s d, 18 Mei. Buitengew. Verg. Polder bestuur van Walcheren. Polderhuis Abdij 1 u. Heden alhier ontvangenmarkttelegrammen luiden Londen. De markt is opgewonden: tarwe 2 shilling hooger. Parijs. Meel 4 francs hooger. Liverpool. Tarwe 4 pence per 50 kilo Deze drie prijsopgaven zijn boven de no- teering van gisteren. Antwerpen. Geen zaken wegens gebrek aan granen. Het verdient opmerking, dat deze stijging niet fictief is, maar een gevolg van werkelijk gebrek .aan voorraad. Blijkens verklaring van den Franschen mi nister van landbouw was de opheffing der rechten noodig, daar de voorraad in Frankrijk niet voldoende was om op den aanstaanden oogst te wachten. De vraag naar graan is algemeen. Engeland in het bijzonder zoekt vooral naar beschikbare voorraden. 's Cravenhage. Het gerechtshof alhier be vestigde heden het vonnis der rechtbank te Middelburg tegen P. L. E., bakkersknecht te Kruiningen, beklaagd van mishandeling te Kiabbendijke. Tegen den bekenden Leo Miloen werd be vestiging geeischt van het vonnis der genoemde rechtbank, waarbij hij werd veroordeeld tot vier jaar gevangenisstraf. Uitspraak 12 Mei. De Tweede Kamer koos tot rapporteurs over het wetsontwerp betreffende den leerplicht de heeren Kerkdijk, Lohman, Smidt, Drucker en Vermeulen. Morgen te 11 uur regeling der werkzaam heden. Madrid. De orde in de provincie Valencia en Oviedo is hersteld. De Bngelscbe gezant had een conferentie met den minister van buitenlandsche zaken, waaraan groot gewicht wordt gehecht, in ver band met de geruchten aangaande een bemid deling der mogendheden. HandelsbladIn de Kamer verdedigde Romero Robledo de conservatieve beginselen. Hij keurde de handelingen der liberale regee ring af, maar toch beval bij een aaneensluiting aller partyen aan, om het vaderland te redden, en vroeg daarom Sagasta aan het bewind te blijven. Een ander conservatief betoogde, dat Spanje onder het conservatief bewind bloeide. De oud-minister Quirago noemde dat het toppunt van onbeschaamdheid. Canaleja zeide dat de conservatieve regee ring Amerika gelegenheid had gegeven zich op den oorlog voor te bereiden. Londen. Volgens de New-York Herald be schouwen de Amerikanen de inbezitneming van Portorico, met de bestemming tot kolenstations als het einddoel van den veldtocht. New-York. De verliezen der Amerikanen in den slag bij Cavite bedragen 50 dooden en 100 gewonden. Twee kanonneerbooten werden Rome. De woelingen houden aan, ook in Lombardije en wekken toenemende bezorgdheid. Te Milaan wordt verzekerd dat de toestand te Parma dreigend is. Parma Vecchia zou in handen van de oproermakers zijn. Dezen sneden alle telegraaf- en telefoonlijnen door en braken gevangenis open, waarna de gevangenen werden bevrijd. Bij een treffen met de troepen vielen aan beide zijden dooden, onder wie een officier. Te Piacenza werden in de straten barricades opgeworpen. Van de daken werden pannen op de militairen geworpen, waardoor twee sol daten doodelijk werden gewond. Te Soresina (Cremona) werden bij een bot sing twee oproermakers gedood. Men acht het waarschijnlijk dat de weder- bijeenkomst der kamer, die op de volgende week is bepaald, tot een kabinets crisis zal leiden. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrijdag 6 Mei. Middelburg. Raadhuis l'/s u. a aanleg cementriolen, b maken van twee pompgebouw- tjes. Aanwijzing 2 Mei. Goes. Prins van Oranje 11 u.onderhouds werken waterschap Breede watering bewesten Ierseke. Vrijdag 13 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 u. buitengewone bestratingen op den Rijks grooten weg der le klasse no 3 op Walcheren. Raming f 1000. Aanwijzing 6 Mei ter plaatse. Zaterdag 14 Mei. Middelburg. Gebouw polder Walcheren 11 u.onderhoudswerken, 4 perc. Aanwijzing 1113 Mei. Bouwen 3 nieuwe bruggen, I perc. Inlichtingen oppercommies. Oostkapelle. Cons.Geref.kerkbouwen van eene Pastorie. Kerkeraad. Zaterdag 21 Mei. Cortgene. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken Anna-polder. Aanwijzing 14 en 17 Mei 10 u. dijkpaal no 1. Stavenisse. Gemeentehui* 10 u.onder houdswerken waterschap Stavenisse. Aanwijzing 14 en 18 Mei bij De Vlieger. Vr ij d ag 27 Mei. Borssele. Directiekamer 2 n.onder houdswerken waterschap Elleivoutsdyk en polder Borssele. Raming f 25.532. Aanwijzing 20 Mei te Ellewoutsdijk en 23 Mei te Borssele. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Dato». Plaats. Voorwerpen. Informatie» 11 Mei Middelburg, Inboedel, Verhuist. 11 Scboondijke. Inspan, Kokaaia. 12 Scboondijke, Huis ecz., Hammacher 17 G roede, Beeatiaal, Hammache' 18 Water land k. Inspan, Kokama. Algemeen Overzicht. Ook heden blijft de toestand te Madrid het meest de aandacht trekken. Wel zijn de be richten, die genade vinden in de oogen der censuur, niet talrijk. Maar de meeste corres pondenten schijnen er toch wat op te vinden, om er tenminste iets door te krijgen. Die berichten zijn meest alle onrustbarend. Alleen de correspondent van de Times gaf van wat hij in de hoofdstad opmerkte een zeer kalm beeld. Op de straten was het rustig; het publiek was ordelijk. Wel baarde het op treden der militairen en de afkondiging van den staat van beleg opzien. Maar men schreef deze maatregelen toe aan door de regeering verkregen geheime inlichtingen. Sedert is daarover eenig nader licht opge gaan, want de regeering zelve heeft in de kamer erkend dat van het ongeluk des vaderlands wordt partij getrokken om de politieke harts tochten op te wekken. Minder uitvoerig, maar geheel anders luiden de inlichtingen, door den Madridschen corres pondent van de Fr. Z. geseind. Uit een tele gram van Dinsdag middag half éen blijkt, dat de regeering, uit vrees voor ongeregeldheden in het land, uitgebreide militaire maatregelen nam. De opgewondenheid des volks \b groot, en men was vooral verontwaardigd over het teit, dat de Philippijnen zoo slecht verdedigd waren. Dat rekende men der regeering als plichtverzuim aan. De ministers vertoonen zich niet in het openbaar dan onder een sterk geleide. Vooral de uiterste partijen /waarschijnlijk zijn de Carlisten en de republikeinen bedoeld) win den zich op bedenkelijke wijze op. Ook in den nacht van Maandag op Dinsdag was het onrustig geweest. De betoogingen waren slechts met behulp van de cavalerie onderdrukt en verwenschingen tegen de regeering hoorde men allerwege. Talrjjke inhechtenisnemingen had den plaats gehad. Naar Central News over Bayonne vernam, stoken officieren het vuurtje tegen de regeering aan, en waren de soldaten haast niet in de kazernes te houden. De menigte manifesteerde vooral ten gunBte van generaal Weyler. Men ziet de schildering van deze corres pondenten loopt nog al uiteen. De New-York Herald, natuurlijk een onzuivere bron, gewaagt van een krachtige Carlistische propaganda, door verspreiding van vlugschriften, waarin Don Carlos als de eenige ware patriot wordt voorgesteld, en dat in tegenstelling met de huidige regeering die het land heeft verraden. Don Carlos, die nog steeds te Brussel vertoeft, is door een medewerker van de Petit Bleu vege ondervraagd. De pretendent ver klaarde dat bedoeld bericht onjuist moet zijn. Hij voor zich was niet alleen ongeneigd zulk een beweging te Madrid uit te lokken. Maar hy zou, zoolang de Spaansche vlag voor den vijand wappert, elk optreden van zijn partij- genooten afkeuren. Talrpker zijn de berichten uit de provincies, waar de economische toestand de politieke moeiiybheden verergert. De reeds vermelde machtiging aan den gouverneur van Valencia om den staat van beleg af te kondigen, was het gevolg van de verschijning eener vermoe delijk Carlistische bende in de buurt van Carlet. Engelsche bladen zeggen dat deze bende uit 12 man bestaat. Te Gyon werden de ongeregeldheden door visschers uitgelokt, die ontevreden waren over het visehmonopolie. Zij staken een der regeeringBgebonwen in brand, waarbij o. a. de scheepspapieren van drie in de haven liggende vreemde schepen verloren gingen. Troepen gingen derwaarts, maar het bleek dat het oproer alleen plaatse lijke oorzaken had. Ook te Talavera werd gelijk reeds is gemeld het oproer aan de booge graanpi yzen toegeschreven. Daar werd het station door de bevolking bestormd. Men vernielde de wagens en stak later eenige huizen en een klooster in brand. Verder was getracht, de gevangenis open te breken, om de gevan genen te bevrijden. Deze toeleg mislukte. Dezelfde oorzaak leidde tot woelingen in de provincie Oviedo, waar eveneens de staat van beleg moest worden afgekondigd. De toestand wordt dubbel ernstig, omdat aan de stijging van de prijzen der voedingsmiddelen een toe nemende werkloosheid gepaard gaat. De economische en financieele moeilijkheden leidden tot zulk een verhooging van het goud- agio, dat de invoer van vele artikelen bijna onmogeiyk wordt. De fabrieken kunnen zich zelfs geen steenkolen aanschaffen en moesten sluiten. Dat zij, die hierdoor werkloos werden, allicht geneigd zijn, zich aan te sluiten bij politieke woelwaters, die verbetering van den toestand beloven, is natuurlijk. Daarom doet het er ten slotte weinig toe, door welke oorzaken de menigte in beweging komt. Dat zjj in beweging is, daarin ligt het groote gevaar en de eenige vraag is naar welke z'ijde zij, als zij tegen de huidige regee ring gekant blijft, ten slotte zal overhellen: naar de republikeinen of naar de Carlisten. Het is onder deze omstandigheden waarlijk geen wonder, dat bijna de gebeele Europeesche pers met groote bezorgdheid den blik naar Madrid wendt, en dat allen vreezen, dat de dynastie ten val neigt. De Daily News verneemt, dat de regentes kalm schijnt, maar met angst en bezorgdheid den loop der gebeurtenissen gadeslaat. Zij voorzag de mogelijkheid dat Spanje een neder laag zon lijden; maar zij geloofde in nauw verband te staan tot het volk, steun te vinden in de vaderlandsliefde der Spanjaarden en te kunnen rekenen op hun loyauteit, waar zij zich liet leiden door haar hooggevoel van eer. Op te merken dat dit niet het geval is, zal haar een pijnlijke ervaring zijn. Maar hoe dikwijls is niet reeds het succes gebleken alles te zijn Beknopte Mededeelingen. De Belgischekamer besloot met 72 tegen 29 stemmen niet in behandeling te nemen het voorstel van Defuieseau c. s, waarbij de wen- schelijkheid werd uitgesproken art. 47 der Grondwet (regeling van het kiesrecht) te her zien. De bedoeling dezer motie was o. a. te komen tot afschaffing van bet meervoudig kiesrecht. Eveneens is verworpen een motie-Van der Velde tot afkeuring der regeeringspolitiek (83 tegen 37 en 5 onthoudingen) waarna op voorstel van Woeste, bij zitten en opstaan, vertrouwen in de regeering werd uitgesproken. Koning Leopold, die nog steeds te Tunis vertoeft, wordt daar door de autoriteiten met groote beleefdheid ontvangen. Er hebben diners en uitstapjes plaats enz. - De Manchester Courier brengt de zeker belangrijke tijding, dat Frankrijk en Engeland het over de Airikaansche kwestie eens zijn. Engeland zal Frankrijke recht op Boussa aan den Niger erkennen, waar tegenover Frankrijk zou afzien van het maken van bezwaren tegen het voortduren der Engelsche bezetting in Het door den correspondent bedoelde gebied in de Nigerstreek, dat aan Frankrijk zou komen, is de strook op den rechter-Nigeroever, zich uitstrekkende van de 9° tot den 12° N. B. Het bericht eischt natuurlijk nog bevestiging. De Duitsche Rijksdag nam het ontwerp betreffende de militaire rechtspleging met 177 tegen 83 stemmen aan. Van Hohenlohe deelde mede dat de onderhandelingen met Beieren opschoten en hoop geven dat de kwestie van het hoog militair gereehtshof tot wederzijdsch genoegen zal worden opgelost. - Ook de Italiaansche regeering beeft zich genoodzaakt gezien de graanrechten geheel te schorsen. De ongeregeldheden, welke haar daar toe noopten, waren vrij ernstig en verspreidden zich over een belangrijk deel des lands. Op vele plaatsen vielen slachtoffers, terwijl elders brandstichtingen plaats hadden. Te Plaisance, Bologna, Ancona en Bari was de militaire be velhebber belast met de zorg voor de openbare veiligheid. In Duitschland geven de Berlijnsche bakkers den stoot aan de beweging. Zij verzochten de regeering opheffing der graanrechten, daar zij anders de grootte der brooden zonden moeten verminderen of den prijs verhoogen. Vooral in Duitschland maakt men zich be zorgd, dat de door de Fransche regeering ge nomen maatregel zal leiden tot bet wegvloeien van den toch.al kleinen voorraad naar Frankrijk. Dit maakt het waarschijnlijk, dat ook Duitschland de graanrechten zal schorsen. De katholieke volksparty in Oostenrijk heeft ziich tegen het handhaven der taalveror deningen verklaard en dus de rijen der meer derheid verlaten. Dit besluit is door Dipauli in den Rijksraad medegedeeld, tengevolge van de verklaring, dat de verordeningen zouden kunnen worden ingetrokken als de tot stand- koming der taalwet verzekerd was. De katho lieke volkspartij had zich tot dusver gesteld op het standpunt dat de verordeningen onmis baar waren voor een goeden gang van zaken. Maar nu de regeering de mogelybheid van af schaffing erkent, wenschte Dipauli en zijn vrienden die verordeningen niet langer te dulden. Dipauli noodigde aan het slot zijner rede graaf Thun uit, om niet langer tegen te strib belen en eindelijk mede te werken aan het groote werk des vredes, waarvoor de volkeren van Oostenrijk hem zonden zegenen. Op deze rede volgde een daverend applaus van de linkerzijde. De nieuwe Noorsche wet tot invoering van het algemeen stemrecht, is door den koning bekrachtigd. De opstand in Sierra Leone breidt zich snel uit. Zelfs de hoofdplaats Freetown wordt bedreigd, waarom daar een korps vrijwilligers wordt gevormd. De dood van prins Koeng, den president van het Tsnng-li-Yanen, wordt vooral in En geland betreurd, daar zijn invloed opwoog tegen die van den Russisch-gezinden Li-Hung- Tcbang. De Engelschen roemen hem als een voor China vooruitstrevend man. De Oorlog. DE VLOOTBEWECINC. In den Atlantischen Oceaan blijft alles bij het oude. Het Spaansche eskader, dat op weg heette naar de Antillen of naar de kust van de Ver- eenigde Staten, is weer te Cadix terug. Het Amerikaansche eskader, dat de Spanjaarden tegemoet zou gaan, is weer te Key-West aan- Maar beide gaan weer naar zee. De Span jaarden als de beide eskaders vereenigd zijn, de Amerikanen na kolen te hebben ingenomen. Beide vloten zijn dus nog even ver van elkander als vóór het uitbreken van den oorlog, zoodat de beslissende slag zich nog lang zal laten wachten. Aan wie dit treuzelen ten goede komt, is moeilijk te zeggen. Voor zoover wij kunnen oordeelen, wordt Amerika er meer door gebaat dan Spanje. De Vereenigde Staten toch hebben een groote reserve, welke voor den strijd gereed gemaakt moet worden, zoodat hun vloot elke week sterker wordt. Bovendien worden nog twee groote schepen, de Oregon, een groot, sterk bewapend vaartuig en de Mariette uit het Zuiden verwacht, om zich bij de vloot te voegen. Deze schepen lagen, gelijk men weet, te Rio Janeiro, evenals de Spaansche kanon neerboot Temerarior. 't Was een paar dagen de vraag wie het eerst zou vertrekken. Maar thans wordt bericht dat de Amerikanen het ruime sop hebben gekozen. De eischen der neutraliteit vorderen, dat in zulk een geval de eerst vertrekkende een ruimen voorsprong krijgt, wij meenen zelfs een van 24 uur, zoo dat de Spanjaard als die heden vertrekt, heel wat zal hebben in te halen. VAN CUBA komen slechts weinig beteekenende berichten, en over hot belangrijkste punt, de vraag of de blokkade al dan niet wordt voortgezet, hoort men weinig. Te Kingston, de hoofdplaats van Jamaica, had men bericht, dat te Santiago de Cuba ongeregeldheden hadden plaats gehad, tenge volge van een aanval op den Britschen con sul. Deze zou uit zelfverdediging een der aan vallers hebben gedood en daarop zyn gevan gen genomen. Maar een Engelsch oorlogsschip bracht het bericht, dat het te Santiago rustig as. Men blijft verzekeren, dat Mac Kinley er bij blijft eerst na de vernietiging der Spaansche vloot, de operaties op Cuba aan te vangen. Als dit waar is, dan zal de landing niet spoedig plaats hebben, want, gelijk wij hier boven reeds mededeelden, zijn de vloten der beide partijen nog zoover van elkander ver wijderd, als mogelijk is, zoodat de vernietiging der Spaansche vloot zich nog wel een paar weken kau laten wachten. Geheel in stryd daarmede schijnt een tele gram van den Lloyds-agent te New-York, die Woensdagochtend seinde, dat te Washington bevel was gegeven dat de expeditie voor Cuba zich onmiddellijk zou inschepen. Deze schijnbare tegenstrpdigheid is wellicht daaruit te verklaren dat er onderscheid wordt gemaakt tusschen de militaire en de hulp expeditie. Deze laatste, welke aan de bevolking voedsel en aan de opstandelingen krygsvoor- raad en wapens zou brengen, zou voor een niet belangrijk deel uit Cubanen bestaan en niet op de geregelde Amerikaansche troepen hebben te wachten. Korte Oorlogsberichten. De berichten over de gebeurtenissen op de Philippijnen hebben in Japan een diepen indruk gemaakt. De verdere loop vau zaken wordt met groote belangstelling gevolgd, daar men meent dat de val der Spaansche heer schappij voor Japan groote gevolgen kan hebben. Terwijl vele bladen al berichten hebben over van admiraal Dewey ontvangen telegram men, bleek Woensdag dat er nog geen tijding kon zijn. De dien dag te Hongkong aange komen koerierboot bracht slechts berichten van vóór den slag. De president der republiek Hawaii heeft aan president Mc Kinley aangeboden Hawaii aan de Vereenigde-Staten over te dragen, ten gebruike in den oorlog met Spanje, en de Amerikaansche oorlogsschepen te voorzien van steenkolen en levensmiddelen. - De regeering der Vereenigde Staten heeft afwyzend beschikt op het verzoek van Enge land, Duitschland, Oostenrijk en Frankrijk om vergunniDg voor hun marine-aitaché's om de operaties voor Cuba op een der Amerikaansche schepen te volgen. Alweer de spionnenvrees. Nu weer aan boord van de St Paul, waar men een man o{ verdachte wijze in de buurt vaD de kruitkam zag. De man verweerde zich toen men he* wilde grijpen en werd zwaar gekwetst. Op fort Wadsworth, dat tot de stelling van New-York behoort, is een ballon captif geïnstalleerd die tot eene hoogte van 800 tot 1000 meter kan stijgen, zoodat de spieders in het schuitje een omtrek van meer dan vijftig mijlen kunnen overzien. Deze reuzenballon, die 14,000 kub. voeten gas inhoudt, is geïnstalleerd met het doel om de nadering van een Spaansch Bchip of eBkader te berichten. Daartoe is langs den ballonka bel een telephoongelciding gelegd zoodat de spieders bun bevindingen onverwijld en zonder te dalen kunnen mededeelen aan de bezetting van fort Wadsworth. In de laatste dagen heeft men herhaaldelijk verdachte personen om het fort zien sluipen, vermoedelijk Spaansche spionnen, die de op dracht hebben den kabel van den ballon door te kappen. De bezetting is bijzonder op haar hoede. Nieu-v (even in de Oreyfuss-zaak. De meeste verhalen, waarmede een deel der Fransche pers voortgaat stemming tegen Dreyfuss te maken, zijn zoo onzinnig dat het waarlijk niet noodig is ze bij te houden. Van daar dat wij, waar urgente zaken van groot belang aan de orde waren, deze zaak een weinig lieten rusten. Plotseling heeft een dezer verhalen een grooter gewicht gekregen. Men beweerde dat er nieuwe bewijzen bestonden en wel photogra- phische. Het eene was eenpbotographievauDreyfuss, terwijl deze met een bekend Duitsch officier De Echo de Paria, die dit mededeelde, voegde er bij, dat de bladen van het syndicaat wel zouden weten wie de hier bedoelde officier is, die met Schwarzkoppen correspondeerde onder de namenMaximilian, Chien de guerre of Alexandrine. Een van de leden van den krijgsraad had van dat stuk gesproken, en op de vraag waarom het dan niet in het proces was overgelegd, luidde het antwoord, dat het eerst een half jaar later in het bezit van den staf was gekomen. Tijd genoeg om zulk een photo graphic te maken, merkte de Aurore op. Niet

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 3