BUITENLAND. LAATSTE BERICHTEN. dat de vieze cadavers in een vigelante worden geladen, waardoor gemeend wordt dat slechts personen-vervoer plaats heeftof wel een smok kelaar steekt zich in uniform van een politie agent en vervoert zoo met eenig vertoon het vleesch waarheen hij wil. De zaak wordt onderzocht. De huurkoetsiers te Ostende hebben het werk gestaakt. Evenals hun ambtgenooten te Antwerpen wenschen zij herziening van de plaatselijke verordening op de huurrijtuigen en wel met het oog op de groote uitbreiding die Ostende in de laatste jaren heeft ondergaan. De Ostendsche vischsloep Moderne Judic is te Lossiemouth gestrand en wrak geslagen. De opvarenden werden allen gered. la de haven van Antwerpen zijn in de afgeloopen maand binnengekomen 450 schepen, metende 560,969 ton, tegen 411 schepen, me tende 465,291 ton, in April 1897. In de vier eerste maanden van dit jaar zijn er binnen gevallen 1635 schepen, metende 2,023,537 ton, tegen 1580 schepen, metende 1,917,410 ton, in hetzelfde tijdvak van 1897. De vermeerdering sedert 1 Januari bedraagt dus 55 schepen en 106,127 ton, terwijl ze bij den Nieuwen Waterweg 144 schepen en 117,504 ton bedraagt. (N. R. Ct Door den heer Léon Somzé was verleden jaar, ter gelegenheid der Brusselsche tentoon stelling, een beiooning van 25.000 francs uitge loofd voor de belangrijkste ontdekking die sedert 1894 is gedaan. Deze is toegekend aan den heer Francois, machine-bouwer teSeraiag, voor zijn uitvinding van een boortoestel, ge naamd basseyeussebestemd om in de mijnen de massa's grê en schiste te doorboren en de ontploffingswerken onnoodig te maken. Aan de jury was van Duitsche zijde voor gesteld dien prijs toe te kennen aan prof. Röntgen. Sedert in België de nieuwe tijdrekening werd ingevoerd, behielp men zich met de oude klokken, en plaatste onder de cjjfers I-XII de cijfers X1I1-XXÏV. Thans is er sprake van een nieuw model klok met verspringbare uur-cijfers, welke elke 12 uur automatisch vervangen worden. Deze klokken zouden dus in den namiddag alleen de uren van 13-24 aanwijzen. De laatste dagen leest men in de Fransche bladen zoowat eiken dag van duels, veelal het gevolg van woordewisselingen in verband met de verkiezingen. Dinsdag heeft te Parijs de eerste opvoe ring plaats van Fervaal, het nieuwe lyrische drama van Vincent d'Indy. Te Dortmund deed zich dezer dagen het zeldzame geval voor, dat iemand werd veroor deeld, na vroeger wegens hetzelfde misdrijf te zijn vrijgesproken. In Duitschland is het ge oorloofd op een vrijspraak terug te komen als de verdachte later een bekentenis aflegt. Dit geval nu deed zich voor met een vrouw, die aan haar buurvrouw bekend bad vroeger brand te hebben gesticht, welke bekentenis na een ruzie door de buurvrouw aan de politie werd overgebracht. De brandstichtster werd nu tot een tuchthuisstraf van 5 jaar veroordeeld. De waanzinnige lust naar sensatie, welke oorzaak is dat kunstenmakers het onmogelijke beproeven om het publiek tevreden te stellen, heeft te Göteborg in Zweden een offer geëischt. Een der artisten plaatste zich te paard op een klein platform dat aan een luchtballon hangtdan stijgt hij op en als hij boven is wordt het platform door vuur en vlammen van een vuurwerk omhuld. Het gebruik van een nieuw soort vuurwerk, maakte de vorige week het paard lastig* dat van de platform afgleed en met zijn ruiter in de arena viel. De man kwam onder het paard te liggen en overleed spoedig. Ook het paard was gekwetst. Een gedeelte van het publiek viel flauw, maar wij twijfelen er geen oogenblik aan of dezelfde teerhartige menschen zullen een volgende maal door een bezoek aan een circus, waar zulke waagstukken vertoond worden nieuwe, onge lukken waarschijnlijk maken. De Egyptische regeering besloot de be zittingen der Daira-Sanieh (vooral suikerfabrie ken) voor 6 miljoen E. pd. aan een Fransch- Engelsch-Egyptiscb syndicaat te verkoopen. ONZE KONINGINNEN IN ITALIË. Zooals in 't kort is gemeld, waren onze koninginnen Donderdag 11. te Genua getuigen van het zee kiezen van de Prinses Sophie, dat de reis naar Indië voortzette. Dit stoomschip van de maatschappij Neder land vertrok dien dag te ongeveer 16 uur (dat is, naar onze urenberekening, te 4 uur) van Genua. De koninginnen werden bij afvaart verwacht, zoodat het stoomschip in groot gala was gestoken. Al de matrozen waren op het dek. Op het oogenblik van het vertrek salu eerde de commandant, die met den schout-bij nacht Stokbuijzen, die met de Sophie naar Indië gaat, op den achtersteven stond met de vlag, terwijl de bemanning het volkslied aanhief, gevolgd door een drievoudig hoezee Aan boord wuifden de passagiers met hoeden en zakdoeken. Terwijl de boot zich langzaam verwijderde, werd telkens weer het Wien Neerlandsch Bloed gezongen; de koninginnen stonden op de aan legplaats, en groetten en wuifden met haar zakdoeken, terwijl de heeren van het gevolg hunne hoeden afnamen. Het was, zooals de Secoio XIX schrijft, een tooneel van groote en ware geestdrift, dat op de kade door een tahijke menigte werd bijgewoond. Het gevolg van de koninginnen begeleidde de Prinses Sophie een eind weegs in de stoomsloep Passagiers en bemanning van de Prinses Sophie hebben uit de haven van Genua zeker .een heerlijke herinnering aan bet vaderland meegenomen, nu onze Koninginnen hun het laatste vaarwel hebben toegewuifd. HH. MM. de koninginnen bezochten Zondag te Florence de Duitsche kerk, waar de predikant Fischer preekte over den tekst Joh. XIV vs 21 22. Daarna ontvingen HH. MM, e van de prinses van Hohenzollern en maakten een rijtoer naar Fiesole. Maandag werden de kerk del Carmine, de graven van de Medici, de kerk van Saint Lorenzo en den Palazzo liiccardi bezocht, en vervolgens een rijtoer gemaakt naar Casciano. Het was zeer mooi weer. In het blad Fiera- mosca wordt aan HH. MM. een artikel gewijd. De vorstinnen logeeren in het Hótel de la Ville, waar voor HH. MM. en het gevolg 24 vertrekken zijn bestemd. Zij bewonen, met de voornaamste leden der hofhouding, acht iDeen- loopende kamers, waarvan drie salons met uitzicht op den Arno, juist daar, waar een barrage is, die ruischt als de zee. Hier is een vrij uitzicht op de bovenstad en de daarachter gelegen begroeide hoogten. Bij aankomst in de stad, per extra trein, be staande uit vijf rijtuigen, werden de koningin nen verwelkomd door den Nederlandschen con sul, door barones Van der Heim van Duiven- dij ke, weduwe van wijlen den minister van financiën van dien naam, en eenige plaatselijke overheden. Uit naam der Hollandsche kolonie bood barones Van der Heim der regentes een bouquet roode roozen en koningin Wilhelmina een bouquet theerozen aan, beide bouquetten met rood-wit-blauwe linten. Een heden alhier uit Brussel ontvangen markttelegram luidt: Tarwe hier éen a twee francs hooger dan gisteren. Londen geagiteerdmen vreest dat Duitschland en Oostenrijk Frankrijk zullen navolgen en nieuwe groote rijzing provoceeren. Akte-examens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er vier, namelijk de heeren M. Ossewaarde, Kattendijke, H. Oldemans, K. J. Riemens en W. Smit, allen Middelburg. De examens zijn afgeloopen. 's Cravenhago. Tweede kamer. Bij de heden voortgezette behandeling van de artikelen der begrooting voor marine men was Dinsdag genaderd tot art. 19 verde digde de minister de loonregeling op 's rijks werf tegenover den heer Staalman. De heer Verheij vroeg deelneming van mariniers aan de Pedir-expeditie. De minister verklaarde zich tot beschikbaarstelling van een bataljon daartoe bereid. Evenzeer tot overwe ging van het denkbeeld van den heer Verheij om in Indië eene marine-reserve in te voeren. Tegenover den heer Staalman achtte de mi nister de voorgedragen tractementsverhooging voor onderofficieren billijk en voldoende. De heer Verheij betoogde de noodzakelijk heid van eene hoogere ontwikkeling der ma rine-officieren, waarvan de minister de wen- schelijkheid beaamde, doch de uitvoerbaarheid ontkende. Aangedrongen werd op gebruikmaking der handelsschool te Amsterdam voor de .oplei ding van aspirant-administrateurs. De heer Troelstra klaagde over gevallen van slechte voeding aan boord van oorlogschepen en over verstrekking van jenever. De minister antwoordde dat de voeding over het algemeen uitstekend is en dat gestreefd wordt naar geleidelijke afschaffing van het jenevergebruik aan boord der schepen. De heer Troelstra zeide dat de toestand ge symboliseerd wordt door het opschrift van een vaandel „zuipen^en vechten voor Nederland en Oranje." Zoowel de heer Yerhey als de voorzitter protesteerden tegen die beleedigende uitdruk king, waarop de heer Troelstra verklaarde dat hij niet op onze militairen, maar op de gevolgen van het militairisme het oog had, dat de on deugd van vechten en daardoor van zuipen kweekt. Omtrent het loodswezen verklaarde de mi nister dat na de organisatie van het loods wezen de kwestie der tarieven aan de orde zal komen. Zoowel aan den Hoek van Holland als te Ymuiden zal een stoomloodsboot be schikbaar gesteld worden. De heer Lucasse vroeg betere bezoldiging van roeiers en kwartiermeesters bij het loods wezen te Vlissingen. De minister achtte die klacht niet volkomen gewettigd, doch beloofde nadere overweging ervan. De heer Lucasse vroeg verder verkorting van den pensioensleeftijd der loodsen. De begrooting is daarop aangenomen met 70 tegen 3 stemmen. New-York. De Herald zegt dat het onjuist is, dat de Cubaansche opstandelingen Bayamo en Manzanilla hebben bezet. Key West. Het grootste deel van de vloot van admiraal Sampson is heden van Havanna hier teruggekeerd. Londen. Naar de Times uit New-York verneemt, zal de verhooging der tongelden wel vervallen. De president heet voornemens de Philippijnen tot het einde van den oorlog bezet te houden, maar er geen bezitting van te willen maken. Alleen als Spanje in gebreke blijft de oorlogs schatting te betalen, zou hy geneigd zijn dezen archipel aan Engeland te verkoopen. Rome. De onlusten nemen een onrustba rend karakter aan, vooral te Figline en te Pia- cenza, waar dooden en gekwetsten vielen. De lichting 1873 is opgeroepen. Deze bestaat uit 40.000 man. De minister is gemachtigd zoo noodig een tweede lichting op te roepen. Graaf Mizzi, die voor vijf jaar met dictatoriale be voegdheid naar Sicilië werd gezonden, zou in gelijke qualiteit het bevel in de Romagna krijgen. De toestand in Spanje. Madrid. Bij het voortgezet debat in de Kamer over de interpellatie van Salmeron, den leider der republikeinen, verklaarde Sagasta, dat Spanje sedert 25 jaar meer dan 4500 mil joen peseta's voor de verdediging des lands heeft uitgegeven. Hij laakte de houding der VereenigdeStaten; die een politiek van de minste soort volgen, en hun doel langs omwegen trachten te berei ken. Zoo zouden zij zeer tevreden zijn, als de republikeinen woelingen uitlokten. Toejuiching van de meerderheidprotesten van de republi keinen.) In den senaat hield admiraal BereDgereen lofrede op de bij Cavite gesneuvelden en bood der regeering zijn diensten aan. Een ander be. weerde, dat de Vereenigde Staten het volken recht hebben geschonden. De minister van binnenlandsche zaken zeide, dat de staat van beleg moest worden afgekon digd, omdat eenige elementen het ongeluk bij Cavite wilden gebruiken als een middel om de politieke hartstochten op te zweepen. Maarschalk Martinez Campos bood der regee ring zijn diensten aan, zonder eenige voorwaar den te stellen. Kardinaal Compostella zeide dat Amerika Spanje laaghartig, zonder eenige aanleiding aanviel. Het land zal toonen dat het zich niet laat vertrappen. De minister van buitenlandsche zaken Gnllon dankte voor deze woorden. Van de tribune werd een enveloppe in de zaal geworpen. De persoon, die daarbij riep„hier is de meening deB volks", werd de zaal uitgezetj Parijs. Het laatste telegram uit Madrid, waarin van den binnenlandschen toestand werd melding gemaakt, is van Maandagavond. Toen heette het, dat.het oproer in alle straten woedde. Sedert zwijgt de telegraaf en worden slechts officieele mededeelingen over de gebeurtenissen in de Spaansche hoofdstad doorgelaten. De maatregel heeft natuurlijk het tegenge stelde gevolg, daar men aanneemt dat geen censuur zou worden geoefend, als de volksbe weging van geen beteekenis was. Men ver wacht berichten over Bayonne of over Portugal. Alleen de hier verschijnende editie van de New-York Herald schijnt bericht te hebben dat in Madrid onlusten voorvielen, waarbij ge wapende Cataloniërs in de straten geweerscho ten losten. De gendarmen achtervolgden hen. De gouverneur van Valencia ontving machti ging, ook daar den staat van beleg af te kon digen. Te Talavera en Gij on zouden onlusten hebben plaats gehad, maar deze waren meer het gevolg van de hooge broodprijzen. De hulp der troepen is ingeroepen. Lissabon. Uit vrees voor vijandelijke be toogingen,wordt het Amerikaansche gezantschap en het consulaat door de troepen bewaakt. De bevolking betuigt op alle wijzen haar deelne ming aan de Spaansche kolonie. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Donder d. 5 Mei. Repetitie voor dames w. 1. Zangv. Tot Oef. en Uitsp. Concert- en gehoorz. 7l/3 u. Vrijdag 6 Mei. Opera-uitvoering. Schouw burg 8 u. Vrijdag 13 Mei. Uitvoering Zangv. Con cordia. Concert- en ge hoorzaal 8 u. Vrijdag 13 Mei. Vergad. loge La Comp. durable. Lokaal 7'/s u. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefming en Uit- spanning. Concert- en ge hoorzaal 7 l/s u. VerkoopiDgen en Verpachtingen iii Zeelanu Duum. Plaats. Voorwerpen. Informatiën Mei Oudelanda, Hofstede, P. Overman Middelburg, Inboedel, Verhuist. Schoondijke, Inspan, Koksiaa. n üehoondyke, Huis enz., Hammacher 17 Groede, Beestiaal, Hammacher 18 'Waterlandk. Inspan, Kokbeu. TE HOUDEN AANBESTEDINGEN. Vrydag 6 Mei. Middelburg. Raadhnis 1 u. a aanleg cementriolen, b maken van twee pompgebouw- tjes. Aanwijzing 2 Mei. Goes. Prins van Oranje 11 u.onderhouds werken waterschap Breede watering bewesten Ierseke. Vrydag 13 Mei. Middelburg. Provinciaal gebouw 11 li. buitengewone bestratingen op den Rijks grooten weg der le klasse no 3 op Walcheren. Raming 1000. Aanwijzing 6 Mei ter plaatse. Zaterdag 14 Mei. Middelburg. Gebouw polder Walcheren 11 u.onderhoudswerken, 4 perc. Aanwijzing 11—13 Mei. Bouwen 3 nieuwe bruggen, 2 perc. Inlichtingen oppercommies. Oostkapelle. Cons.Geref.kerkbouwen van eene Pastorie. Kerkeraad. Zaterdag 21 Mei. Cortgene. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken Anjtct-polder. Aanwijzing 14 en 17 Mei 10 u. dijkpaal no 1. Stavenisse. Gemeentehuis 10 u.onder houdswerken waterschap Stavenisse. Aanwijzing 14 en 18 Mei bij De Vlieger. Algemeen Overzicht. Toen de verwikkelingen tusschen Spanje en de Vereenigde Staten een ernstige wending namen, scheen het op te lossen vraagstuk niet zeer ingewikkeld. Na korter of langer strijd zouden de Vereenigde Staten den Spanjaarden van Cuba verdrijven en als aan de eer der wapens was voldaan, zou Spanje hebben moeten en ook hebben kuiinen berusten in het verlies zijner Amerikaansche volksplanting. Het zooveel machtiger Engeland heeft, nu ruim een eeuw geleden, wel nog grooter ver lies geleden en gedragen. Voor een uitbreiding van den strijd of voor diep ingrypende gevolgen scheen geen plaats. Maar reeds de eerste groote slag heeft bewezen dat het anders ia. Wel is men nog vrijwel gewaarborgd, dat de strijd gelocaliseerd zal worden. Maar toch blijkt dat een der wonde- plekken van de internationale verhoudingen is Nog is de kruitdamp niet weggetrokken, welke opsteeg op de plaats waar een van de drie Spaansche eskaders onderging, of er wor den wolken zichtbaar, welke op een Philip- pijnsche kwestie wijzen. Met een enkel woord stipten wij in ons vorig nommer reeds aan, hoe eigenaardig de positie op het groote eilandenrijk is geworden. De moeilijkheden, ontleend aan de feitelijke bezetting van de eilanden, zullen wel worden opgeheven. Reeds nu worden op de Pacifickust maatregelen beraamd, om de noodige troepen uit te zenden, welke de zegepraal zullen be- Maav wat zal met de Philippijnen geschieden als de oorlog ten einde is? Dan zal de rijke Archipel voor den overwinnaar het middel zijn, om een voldoende schadeloosstelling te vorderen voor de kosten van den oorlog. Maar van wie? Dat is een vraag welke nu reeds, nog vóór de beer geschoten is, aan de orde wordt gesteld. Aan Mac Kinley wordt het voornemen toe geschreven in geen geval mede te werken aan het herstel der Spaansche souvereiniteit. Dat hij dit in dien zin zou hebben verklaard, klinkt vreemd. Aan de Vereenigde staten zal het meer dan aan iemand onverschillig zijD, wie de eilanden verwerft. Maar wel is er, ge wij reeds aanstipten, reden te vermoeden, dat Spanje niet in staat zal zijn de eilanden in te lossen en nog minder om zich te verzekeren van het blijvend bezit van het land, welks bevol king in de eerstvolgende maanden in toene mende mate zal worden gedemoraliseerd en dus een krachtigen meester zal behoeven. Dat Japan reeds lang begeerige oogen op de Philippijnen slaat is bekend. Zelfs zijn de Japanneezen door de Spanjaarden meermalen beschuldigd, daar in het klein dezelfde rol ge speeld te hebben, als vele Amerikanen in het groot op Cuba deden. Afdoende bewijzen zijn daarvoor, gelooven wij, niet geleverd, ten minste niet breed uit gestald. Maar nu Japan Formosa heeft, is een uitbreiding van het Morgenrijk naar het zuiden een allerminst onverklaarbaar streven. In de tweede plaats zai Engeland natuurlijk als gegadigde optreden. En sommige plan nenmakers gaan reeds zoo ver te spreken van een ruil met sommige West-Indische koloniën. Op zich zelf zou dit laatste niet kwaad zijn. Bij een nauwkeurige beschouwing van de kaart van West-Indië, wat de laatste dagen door zoovelen gedaan wordt, moet het opvallen hoe zonderling de verdeeling der souvereiniteit in die streken is. Amerikaansche, Spaansche, Deensche, Fran sche en Engelsche eilanden liggen zoo grillig mogelijk dooreen, en te midden daarvan nog een eiland, dat zelfs twee onafhankelijke staten (Haïti en San Domingo) telt. Maar terwijl dit aan de eene zijde een recht vaardiging zou kunnen zijn van den wensch, daarin eenige verandering te brengen, staat hiertegenover, dat juiBt de andere belang hebbende mogendheden, vooral Frankrijk, als bezitter van Guadeloupe en Martinique, zich met band en tand zullen verzetten tegen een ingrijpen in bet status quo, en tegen een reeht- streek8che uitbreiding van de Unie in deze streken. Toch gaan ook in Engeland stemmen op om de Vereenigde Staten op de Philippijnen te laten. Een Engelsch diplomaat, die volgens Daily News goed op de hoogte van den toe stand in het Verre Oosten is zou er een aanmerkelijke versterking van Engelands positie in zien, als Amerika Manilla had. Met Japan op Formosa en Engeland op Hong Kong en Wei-Ha-Wei zou een groote macht ontwikkeld kunnen worden, in staat om het hoofd te bieden aan elke combinatie van de Mogend heden van het Europeesche vasteland. Van andere zijde wordt echter opgemerkt dat de Amerikaansche handelspolitiek een on overkomelijk bezwaar is, om een bezetting van de Philippijnen door de Vereenigde Staten toe te laten. Van nog meer belang zijn de bezwaren welke andere mogendheden zouden kunnen opperen tegen een overdracht van de Philippijnen aan Engeland. Vooral keizer Wilhelm, die meer en meer streeft naar een krachtige positie in overzeesche gewesten, zou ernstig beducht zijn voor een zoo belangrijke uitbreiding van Engelands invloed. Daarin schijnt de verklaring te liggen van het uitzenden van eenige Duitsche sohepen naar Manilla, zelfs van de Gefion, een van de beide schepen waarmede prins Heinrich op weg naar Kiao-Tscheou en Tientsin was. Wel is in den laatsten tijd de verhouding tusschen Engeland en Duitschland iets verbe tert. Maar de enkele beleefdheden, door keizer Wilhelm aan Engeland bewezen, en de aan vallen van een paar Duitsche bladen op de Transvaal vormen nog niet de grondslagen voor een bondgenootschap, ook niet al gaf de Britsche regeering daarop antwoord, door de reeds meer door ons besproken verklaring be- treftende de eerbiediging van Duitschlands positie in Shantung. Dat men nog ver van oen bondgenootschap is, wordt, waarschijnlijk toevallig, door de Köln. Z. in het licht gesteld, waarbij het Keulsche blad uitdrukkelijk her innert dat de betrekkingen tusschen Duitsch land en Rusland niet verkoeld zijn, gelijk menig Engelsch blad wenschte en als een feit heeft medegedeeld. Alleen heerscht, blijkens een uitlating van de Novoje Wremja, in Rusland eenige ontstem ming in verband met een gerucht, dat Duitsch land zijn positie in het Oosten wil uitbreiden. De keizer zou ook zijn grooten vriend Abdoel Hamid hebben gevraagd, hem een soort pacht- contractje in Syrië te geven. Een haven daar, met een spoorwegconcessie naar de Perzische golf, dat zou de belooning zijn voor de groote diensten, welke de keizer aan den Sultan bewees, een belooning welke Duitschland een groot en rijk gebied zou openen. Dat men dit in Rusland zeer ongaarne zou zien, is natuurlijk. Maar nog natuurlijker dat Frankrijk er een werkelijke bedreiging zijner belangen in zou zien. Vooral deze laatste omstandigheid maakt het bericht weinig geloofwaardig. Dat wij er melding van maken, is alleen om in het licht te stellen, hoe in enkele invloedrijke Rus sische kringen nog altijd wantrouwen tegen Duitschland bestaat. Toch is de verhouding van Duitschland tot Rusland aan de eene, en Engeland aan do andere zijde, meer dan iets anders oorzaak dat wat nu op de Philippijnen voorvalt, de bron kan wor den voor nieuwe complicaties, waarvan het einde niet te zien is. Een tweede gevolg van de gebeurtenissen in Oost-Azië is, dat de binnenlandsche rust in Spanje ernstig wordt bedreigd. Hier achter volgen eenige bijzonderheden over den toestand daar te lande, welke aller minst rooskleurig is. Een omwenteling, welke door de zwartgallig- sten gevreesd wordt, zou grooten invloed kun nen hebben op omliggende rijken, zelfs op Frankrijk, terwijl ook hier men denke aan Marokko internationale strijdvragen van bijzonder belang heropend kunnen worden. Dit alles geeft aan den oorlog een grooter beteekenis dan verbonden scheen aan de vraag of Cuba vrij zal zijn of onder een Spaansche regeering zou blijven. Beknopte Mededeelingen. Men beweert dat koning Leopold de wet Coremans Devriendt heeft bekrachtigd. De Fransche ministerraad heeft toch spijkers met koppen geslagen, en het invoer recht op graan geheel geschorst. Op het laatste oogenblik was nog sprake geweest van een tijdelijke verlaging. Dit besluit is genomen in overeenstemming met het advies van den oppersten landbouw raad, die voorstelde de schorsing tot 1 Juli te doen duren. Het decreet zou heden worden afgekondigd en onmiddellijk in werking treden. Als men op het groote verschil tusschen de Parijsche en de Antwerpsche markt let, kan het wel niet anders, of het besluit zal binnen enkele dagen zijn werking doen gevoelen. De Temps ontleent aan de officieele sta tistiek de volgende cijfers betreffende den in vloed van den oorlog op den graaninvoer in Frankrijk. Van 130 April werd ingevoerd. 1.355.000 quintalen voor de consumptie, en 580.000 quint, bestemd voor wederuitvoer. De voorraad op 30 April bedroeg 715.000 quintalen- Van de ingevoerde hoeveelheid kwam er 1.081.470 quint, vóór 21 April, alzoo 500000 quint, per decade. In de decade na de oor logsverklaring daarentegen bedroeg de invoer slechts 274.075 quint., d. i. bijna de helft van het cijfer uit de beide eerste decaden. Het is thans zeker, dat Périvier, de voor zitter van het hof van cassatie, bij het Zola- proces als voorzitter zal optreden. Aan de Temps ontleenden wfj reeds de mededeeling dat de le Mei in Frankrijk zoo stil was verloopen, dat het blad het einde der beweging gekomen achtte. Anderen zoeken de verklaring van de kalmte voornamelijk in 't feit, dat bijna alle min of meer vurige volksleiders op 't oogenblik can didaten voor de Kamer zijn. De heeren moeten dus hun verkiezingsbelangen behartigen en zijn in deze dagen niet gesteldoop onlusten, die on gunstige kansen kunnen veroorzaken. Te Parijs zijn wel eenige groote vergaderingen gehouden; maar zelfs in de beide Maisons du Peuple waren 't zuivere verkiezings-meetings. En elders, zelfs te Carmaux, Toulouse, Marseille, waar het anders zoo rumoerig pleegt te zijn, verliep alles zeer kalm. Te Tonlouse was de voornaamste betooging een groote danspartij der arbeidersyndicaten, dus een zeer onschul dige manifestatie. In het noorden des lands, vooral in het volkrijke Rijssel, werd de feeste lijkheid door den regen erg in de war gestuurd. Trouwens, van den regen had het feest in bijna alle landen te ljjden. Voor eenigen tijd was te Parijs een over eenkomst gesloten tusschen Venezuela en Frankrijk tot regeling van de vergoeding der door Fransche onderdanen bij den burgeroor log geleden schade. Het congres van Venezuela heeft thans zijn goedkeuring aan dit ontwerp onthouden. Keizer Wilhelm zal Vrijdag a.s. de zitting van den Rijksdag in persoon sluiten, en heeft te dien einde zijne reis naar Urville eenige dagen uitgesteld. Alle leden van den Rijksdag zijn uitgenoodigd tot eene feestelijke bijeen komst op Vrijdag a.s. in het koninklijk slot. De N. Fr. Pr. gewaagt van een voor genomen aanslag op den Czaar. Onder den vloer van de nieuwe kathedraal te Tsarskoje- Selo is door de bouwcommissie een mijn ge vonden. Daar de Czaar de inwijding der kerk

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2