MIDDELRURGSCHE COURANT. 5 N°. 105. 1898. Donderdag Mei. 141e Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prijs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.— Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 4 Mei 8 u. vm. 51 gr. 12 u 60 gr., av. 4 u. 54 gr. F. Verw. W. wind, boiig weder. Advertentiën voer het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éèn uur aan het burean bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel moer 20 cent. Reclames 40 cont per regel] Groots letters naar do plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratie aan het bureau te bekomen. Agenten. Te Zicrikzec: A. C. de Mooij, te Tholen: W. A. van Niedwenhuijzen. Middelburg 4 Mei. Art. 23 en -24 der Gemeentewet. Hit lidmaatschap van den raad is onveieenig- baar met de betrekking van ambtenaar, vaa wege het gemeentebestuur aangesteld, of daaraan ondergeschikt. De bepaling der zinsnede f is niet van toep»' sing op genees-, heel- of verloskundigen, die met de armenpractyk belast zjjn. Ds leden van den raad mogen noch middellijk, noch onmiddellijk deel nemen aan leveringen of aannemingen ten behoeve der gemeente. Onder het opschrift: „Het gezond verstand eindelijk aan het woord", heeft dr G. W. B. te Br. in het Weekblad voor Nederland of te wel De Amsterdammer een opstel gewijd aan een gewichtige beslissing, dezer dagen gevallen, met betrekking tot de beteekenis en den zin van bovengenoemde artikelen der gemeentewet en in het bijzonder van de daaruit hierboven aangehaalde zinsneden. Hij herinnert in zijne beschouwing aan de bezwaren, die uit het daarbij bepaalde zijn ontstaan bij het kiezen van een geneeskundige tot lid van den raad, vooral op het platteland, Yele gemeentebesturen hebben jaren lang ter goeder trouw in de meening verkeerd dat niets het lidmaatschap van z. g. armendokters in den weg staat, zelfs al leverden dezen genees middelen volgens tarief, en niet zelden werden zulke personen herkozen, zonder dat iemand er zich tegen verzette. Er zijn zelfs plaatsen, waar zij onder deze omstandigheden jaren lang de functie van wethouder bekleeden. Maar waar politiek of vijandschap er zich mee be gon te bemoeien, werd gaandeweg de opvat ting anders. Het bepaalde omtrent het leveren aan de gemeente paste men toe op het verschaffen van geneesmiddelen door een armendokter aan zijne armenpatienten en herhaaldelijk werd om die reden een candidatuur teruggetrokken of wer den na verkiezing de geloofsbrieven niet goed gekeurd. In 1891 liet een geneesheer te Steenbergen (dr G. W. B. zeker zeer goed bekend) zich, tijdens hij lid van den raad was, de benoeming van gemeentegeneesheer, belast met de armen- practijk, welgevallen, zoodat hij verplicht werd naast geneeskundige behandeling tevens de noodige geneesmiddelen aan de armen kosteloos te verschaffen. De raad schorste hem daarom als lid; en dit besluit werd bevestigd door Gedeputeerde Staten van Noord-Brabant en later insgelijks door den Raad van State, waardoor op hem van toepassing werd de straf, bepaald bij art. 26, dat hij gedurende twee jaren niet herkiesbaar werd. Te vergeefs was door den delinquent mondeling en schriftelijk bij Gedeputeerde Staten zoowel als bij den Raad van State betoogd, dat hier van geen leveriDg in den zin der wet sprake kon zijn, omdat alle kenmerken van gewone levering ontbraken, daar het al of niet leveren geheel aan eigen opvatting van den geneesheer was overgelaten, daar geene rekening werd inge diend, geene controle werd uitgeoefend enz. Ook werd gewezen op de tegenstrijdigheid dat art. 24 der gemeentewet weêr zou willen te niet doen, wat als eene uitzondering bij art. 23 was toegestaan, doch bovenal werd de nadruk erop gelegd, dat de levering van ge neesmiddelen op het platteland historisch en feitelijk een integreerend deel uitmaakt van de uitoefening der geneeskunst, dat ook de armen-praktijk zonder deze levering als regel eene onmogelijkheid is en daarom bij deze opvatting van art. 24 de uitzonderingsbepaling van art. 23 in de meeste gevallen tot klink- klaren onzin zou worden verlaagd, hetgeen toch moeilijk als de bedoeling van den wet gever mag worden verondersteld, zoolang althans eenige andere wetsinterpretatie met redelijken zin voor de hand ligt. NietB hielp, in de wet staat het verbod van levering, het verstrekken van geneesmiddelen aan patiënten wordt in het spraakgebruik levering genoemd, derhalve is het ongeoorloofd voor een lid van den Raadmet deze rede neering werden zonder eenige nadere weder legging alle argumenten ter zijde geschoven, en het vonnis van niet verkiesbaarheid gedu rende twee jaren geveld. Dit geschiedde in het jaar 1891 en nauwelijks een half dozijn jaren later is de zaak geheel omgekeerdde heer S. te Hoogezand is door den Raad precies op dezelfde wijze geschorst, Ged. Staten van Groningen hebben hem vallen verklaard van zijn lidmaatschap doch thans is in hoogste ressort beslist, dat art. 24 niet op hem van toepassing is. Toch is in dien toMchentijd niets veranderdwei hebben Ged. Staten van Zeeland de geloofsbrieven van dr Q. te St. Annaland goedgekeurd, nadat daartegen in den Raad bedenking was geopperd, omdat zij oordeelden dat geneeskundige (armen) praktijk ten plattelande niet mogelijk was zonder levering van geneesmiddelen en dat men niet mocht aannemen, dat het eene artikel der wet het andere zou kunnen te niet doen, hetwelk het geval zou zijn, indien dit verschaffen van geneesmiddelen „levering" werd genoemd in den zin der wet, doch niemand kwam daar verder tegen op, zoodat eene eind beslissing achterwege bleef. Thans is dat echter geschied. Precies op dezelfde overwegingen, die voor nauwelijks een half dozijn jaren nadrukkelijk zijn te berde gebracht maar toen verworpen werden, wordt nu in lijnrecht tegenovergestel- den zin beslist in zulk een hoogst gewichtige zaak, waarbij iemand van een deel zijner bur gerschapsrechten beroofd wordt. De toege voegde nieuwe argumenten zijn bovendien ontleend aan de geschiedenis der gemeentewet, speciaal wat de discussiën over art. 23 betreft en die dus ook in 1891 waarlijk ter overwe ging niet minder voor de hand lagen. Einde goed, al goed, is men geneigd uit te roepen, nu eindelijk deals regel zeer gewenschte elementen voor het lidmaatschap van den Raad door een kleinzielige interpretatie van een wets artikel niet meer zijn buitengesloten, maar zegt G. W. B. ten slotte wij leeken worden daarbij genoopt te vragen waar blijft de eer bied voor 'de rechtspraak, die men van ons eischt, wanneer het hoogste college, als de Raad van State, ik herhaal in hoogst gewich tige aangelegenheden, binnen zulk een korte spanne tijds zwart wit noemt? Er bestaat echter ook eene andere mogelijkheid: het Kon. Besluit, waarbij dr S. in zijn lidmaatschap van den Raad is hersteld, werd uitgevaardigd „den Raad van State gehoord" en „op voor dracht van den Minister van Binnenl. zaken;" het is niet noodig dat de laatste adviseert in overeenstemming met het rapport van het eerste college. Na al hetgeen vroeger in deze kwestie is voorgevallen, schijnt het zelfs waar schijnlijk, dat dit niet het geval is geweest dan echter eere aan den minister Borgesius, dat hij, brekende met tot dusver gehuldigde kleingeestigheid, het eenvoudig gezond verstand heeft doen triomfeeren. Aldus dr G. W. B. Wanneer zijn vermoeden omtrent den loop der gevallen beslissing juist is, zonden wij vreezen dat de kwestie nog altijd hangende blijft. Bij elke wisseling van minister zou wêer eene tegenovergestelde meening kunnen geuit worden, die de nu genomen verstandige beslis sing te niet zou kunnen doen. Wij weten wel, dat ook de adviezen van een college als de Raad van State, door verwisseling van personen of verandering van inzichten, voor wijziging vatbaar zijn, maar zij hebben toch meer stabiliteit dan de uitingen van een minister, wiens positie niet blij vend is. En dit is een groote schaduwzijde - in deze. Gedeputeerde Staten van Zeeland hebben hierin den weg gebaand. Toen zij dr Q. te St. Annaland als raadslid toelieten, bleven zij getrouw aan hunne reeds in 1857, 1861 en 1879 uitgesproken meening. Zij overwogen daarbij „dat ten platten lande de uitoefening van de geneeskundige practijk in den regel met de levering van geneesmiddelen gepaard gaat en dat de wetgever alzoo bij art. 23, slotalinea der gemeentewet, de uitoefening van de armen- practijk met het lidmaatschap van den Raad vereenigbaar verklarende, moet geacht worden met de uitoefening dier praetijk ook de leve ring van geneesmiddelen te hebben willen toestaan". De regeering is thans het Gedeputeerd col lege van Zeeland op dien goeden weg gevolgd maar het zou wenschelijk zijn, dat men voor het vervolg in deze op meer vasten bodem stond. Daarom willen wij hopen, zij het ook dat er voor B's beweren zeer veel grond be staat, dat bij zich vergist en de Raad van State zelf, althans zijne meerderheid, zoo ver standig was eene einde te maken aan een op vatting die leidde tot een dwazen en voor de gemeenten schadelijken toestand, waardoor een ontwikkeld, verstandig man geweerd werd nit een college, waarin hij zooveel nut kan stichten. Waarlijk, in plattelandsgemeenten is het les behalve een weelde dergelijke personen in den raad te hebben, eerder een- gemis wan neer zij daaruit moeten worden geweerd. BEJfOEMBGElf ENZ. Bij kon. besluit: zijn benoemd tot ridder in de orde van Oranje Nassau or G. L. W. Vos, secretaris der gemeente Assen, en P. Molenaar, hoofdonder wijzer der inrichting voor havelooze kinderen, te Rotterdam is aan den ontvanger der directe belastingen en accijnzen B. Kok, te Akkrum c.a., op zijn verzoek eervol ontslag uit 's rijks dienst ver leend, behoudens aanspraak op pensioen is een pensioen van f 3000 verleend aan H. Schotanus a Sterringa (Steringa) Lemke, laatstelijk directeur der registratie en domeinen, en een van f 1205 aan P. J. L. Schecker, laat stelijk verificateur der lste categorie bij 's rijks belastingen is de eerste-luit. A. Gobée, van het korps genietroepen, te rekenen van 1 Mei 1898, op zijn verzoek, voor den tijd van elf maanden op non-activiteit gesteld, zonder bezwaar dei- schatkist is do majoor jhr C. van der Wijck, provin ciale adjudant in Utrecht, op zijne aanvrage, op pensioen gesteld ad f 1600 's jaars is benoemd bij den provincialen staf, tot majoor provinciale adjudant in Utrecht, de kapitein W. van Houten, van het 3e regiment vest.-art. A. s. Vrijdag verleent do minister van koloniën geen audiëntie. UIT STAD EN PROVINCIE. Prov. blad no 56 bevat een circulaire van den commissaris der Koningin in Z e e- land, betreffende de regeling der in 1898 te houden keuring van voor den krijgsdienst ge schikte paarden, waarvoor de provincie is ver deeld in twee districten. Het eerste district omvat de gemeenten op het eiland Walcheren en in Zeeuwseh-VIaanderen. Het tweede do gemeenten op de eilanden Noord- en Zuid-Beveland, Tholen en St. Phi- lip8land, alsmede op Schouwen en Duiveland. De keuring vangt in. beide distrieten aan den 23 Mei en eindigt in het eerste den 9 Juli on in het tweede den 2 Juli. Bij kon. besluit is, zooals Dinsdag nog in onze gemeente is bekend gemaakt, benoemd tot majoor-provinciale-adjudant in Noord Bra bant de kapitein A. Breeman, commandant van het algemeen depot van discipline te VlissingeD. Verder is benoemd tot dijkgraaf voor den Spiem^-polder J. W. van Nieuwenhuijzen. Bij een onweder, dat zich Maandagavond boven Zonnemaire ontlastte, sloeg de bliksem in een hooiberg op de hofstede van den heer B. F. van den Bout aldaar. Dank zij spoedige hulp gelukte het, ondanks den hevigen wind, den brand tot dien schelf te bepalen. Het hooi was door verzekering gedekt. De gemeenteraad van St. Maartens dijk benoemde Dinsdag tot onderwijzer den heer L. J. van Splunter, aldaar. Verder werd besloten opnieuw f 50 subsidie te verleenen aan den bestaanden omnibusdient Tholen- St. Maartensdijk, onder voorwaarde, dat de wagens steeds in gaven en netten toestand ge houden worden en dat de afrit van Tholen juist op den bepaalden tijd geschiede. In den nacht van Maandag op Dinsdag is bij S. B. te Koewacht, bij wien de vorige week een mand met 19 reisduiven onder den grond gestopt werd, waarvan er 10 den dood ontkomen waren,nu dien overblijvende tien in het hok de kop afgekapt. De lafhartige dader liet een brief met bedreigingen aan het adres van B. op het hok liggen. Omtrent hem is nog niets bekend. ONDERWIJS. Akte-examens in Zeeland. Dinsdag zijn, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd mede gedeeld, geëxamineerd voor de akte van be kwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren A. Meeuse, C. Minderboud, P. J, Missel en J. C. Moerdijk, allen van Middelburg. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 4 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn allen, nl. de heerenM. C. R. Steijaert, EedeR. A. Straub en J. de Vis ser, beiden van Middelburg, en S. van de Vrede, Biezelinge. Tot doctor in de geneeskunde zijn bevor derd: aan de rijksuniversiteit te Leiden de beer N. L. Schoorel, geboren te Axel) na verdediging van een academisch proefschrift, getiteldKritiek der theorieën over het wezen en het ontstaan der mola hydatidosa; en aan de hoogeschool te Amsterdam, op proefschrift: de Pessarium therapie bij Betroflexio uteri, de lieer J. W. de Bruyne, arts, geb. te Goes. In Juni of Juli zal gelegenheid worden gegeven tot het afleggen der examens als vroed vrouw. Zij zullen worden afgenomen te Am sterdam. Tegen de helft van September dezes jnars is er gelegenheid tot plaatsing van leerlingen aan de Rijkskweekscholen voor vroedvrouwen te Amsterdam en te Rotterdam. LANDBOUW. De minister van binnenlandsohe zaken, overwegende, dat wegens den stand van het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de verschillende provinciën des rijks voorloopig geen voldoend nut meer is te wachten van de handhaving van som mige maatregelen, welke, krachtens het kon. besluit van 10 Juli 1896, gewijzigd bij het kon. besluit van 22 April 1898, bij het heer- schen of bij het dreigen van die ziekte toepas selijk [.zijnheeft goedgevonden, ingaande 6 Mei, met intrekking van vroegere beschikkin gen, en met betrekking tot het mond- en klauwzeer bij de herkauwende dieren en de varkens in de verschillende provinciën des rijks buiten toepassing te stellen de volgende maat regelen lo. verwijdering en afzondering (artikel 2, sub lo en artikel 34 van het gewijzigd koninklijk besluit); 2o. onderzoek (artikel 2, sub 2o) 3o. merking (artikel 2, sub 4o) 4o. afsluiting van hoeven enz. en vervoer uit en naar afgesloten kringen (artikel 2, sub 6o cn artikel 39); 5o. ontsmetting (artikel 2, sub 7o, en artikel 37); 6o. vervoer naar besmette plaatsen (artikel 2, sub 8o, en artikel 38). (Stct.J Verschüssïiöe Berichten. Volgens Het Vad. zullen de twee wets ontwerpen tot wijziging van het Burgerlijk Wetboek, betrekking hebbende op de vaderlijke macht en voogdij en verwante onderwerpen, de Tweede kamer spoedig bereiken, terwijl de beide ontwerpen, betrekking hebbende op be rechting en bestraffing van jeugdige delinquen ten, nog den Raad van State in onderzoek zijn. Aan HH. MM, de Koningin en de Konin gin-Regentes zal tijdens de inhuldigingsfeesten vanwege het feestcomité te 'sGravenhage een gala-kunstavond worden aangeboden, welke de Vorstinnen voornemens zijn met Hare tegen woordigheid te ver eer en, in de zalen van het Kon. Zoül. Botanisch Genootschap, die voor deze gelegenheid rijkelijk versierd zullen wor den. De muzikale, schilderkundige endramati sche krachten der residentie zullen daartoe samenwerken. De cantates, wooiden van mr Banck en dr Schaepman, muziek van Richard Hol en mr Henri Viotta, zullen door een koor van p. m. 200 dames en heeren, onder begeleiding van orkest, gezongen worden. De avond zal afgewisseld worden door ge schiedkundige tableaux-vivants van Pulchri Studio, in aansluiting met eene voordracht van dramatische kunst, geschreven door Marcel lu» Emants, naar een roemrijke episode uit Neer- lands geschiedenis, in welk stuk de rollen vervuld zullen worden door artisten van de Kon. vereeniging Het Nederjandsch Toonvel, welke op de meest welwillende wijze de mede werking van de voornaamste leden van het gezelschap heeft toegezegd. De oud-minister Van Houten heeft de reis naar Noord-Amerika aangenomen. Ter gelegenheid van haar vijijarig bestaan geeft de kegelclub Nooit gedacht te Amsterdam van 21 tot 24 Mei een vierdaagsch kegel- eoncours. Verschillende medailles zijn uitgeloofd. Onder vele blijken van belangstelling en hartelijkheid nam Zondag jl. de heer Wierts van Coehoom, thans oud-directeur van bet postkantoor te 's Hertogenbosch, vroeger in Goes werkzaam, afscheid van hot tot 1 dezer onder hem dienende personeel. Dat personeel verliest in den heer Wierts van Coehoo.n een zeer humaan chef, het publiek en het rijk een uitmuntend ambtenaar. Te Overschie is een Rotterdamscbe vrouw van 27 jaar te water geraakt en verdronken. Dinsdagochtend is zwaar geboeid en onder geleide van een paar rijksveldwachters uit Middelburg, te 's Gravenhage binnengebracht de bekende Leo Miloen, die Donderdag in hooger beroep voor het gerechtshof aldaar moet terechtstaan. Aan het strand te Scheveningen zijn Zon dagvoormiddag een twintigtal personen (man nen en vrouwen), zich noemende advendisten, door onderdompeling "in zee gedoopt. De man nen hadden als doopcostuum een kleed van zwarte stof, dat het geheele lichaam bedekte, de vrouwen een wit of ook wel een zwart kleed, dat tot de voeten reikte. Allen waren blootvoets. Twee linnen tenten waren aan het strand opgeslagen voor het verkleeden der doopclingen. Terwijl de doopplechtigheid aan de mannen door den doopmeester alleen werd bediend, werd deze bij de onderdompeling van de vrouwen door nog een persoon bijgestaan. Een oude juffrouw van 82 jaar was de derde en bracht het er best af; sommige vrouwen gilden en kwamen doodsbleek uit zee. Deze secte behoort in Den Haag thuis en houdt wekelijks in een pand aan de Juffrouw Idastraat haar godsdienstige bijeenkomsten. In de bekende geheimzinnige zaak op Rapenburg te Amsterdam is nog steeds geen verder licht opgegaan. De agent van politie Van Brink zit nog altijd in bewaring. Hij houdt steeds vol geen scherp werktuig te hebben ge had en niet te hebben gestoken. De man staat bij de politie zeer gunstig bekend en was, vóór hij in dienst bij het korps trad, oppasser bij generaal Eland, die hem om zijn gedrag steeds roemde. Een mes of. ander voorwerp, waarmede den overleden jongen de wonde is toegebracht, is niet gevonden. De andere, denzelfden dag, gekwetste per soon heeft het ziekenhuis verlaten, doch mag vooreerst niet werken. Een inwoner van Zaandam, die gerechte lijk uit zijn woning zou worden gezet doch die dat. naar men meent, door brandstichting onnoodig had willen maken, is gearresteerd en naar Haarlem overgebracht. Een begin van brand, in zijne woning, was door de buren ontdekt en geblusekt. De schade, door den brand te Schagcrbrug veroorzaakt, wordt op f 70.000 begroot. Onder Schagen is Dinsdag middag een boeren schuur verbrand. Het woonhuis bleef behouden. Te Heilouw is een knecht van een brood bakker, die met een zak graan een trap opging, van dien trap gevallen. Hij brak zijn nekspier en werd dood opgenomen, Op den weg door 't Kanterland tusschcn Wijns en Miedum werd Vrijdag morgen iemand van Birdaard, die een 31-tal schapen en lam meren dreef, bestemd voor de markt te Leeu warden, door drie maunen aangevallen en beroofd. Nadat die personen, die hij niet kende en wegens de duisternis niet kon opnemen, hem eerst naar den tijd hadden gevraagd, grepen ze hem aan. In de worsteling, die volgde, moest bij bet onderspit delven. Toen ze hem van zijn zakboekje, waarin f 85 zat, en van zijn horlo ge hadden beroofd, kozen ze het hazenpad en bleef de man geplunderd, met verscheurde klee- ren en een bebloed hoofd,alleen met zijn kudde. Te Leeuwarden deed hij aangifte van het ge beurde. Maandagnamiddag werden twee gebroeders uit Beek, die met een derde zich op den weg naar Kleef bevonden, onder Wijler (Pruisen) uit het kreupelhout op den Wij Ier berg onver hoeds beschoten. De een kreeg een ernstige kwetsuur aan het oog, terwijl de ander door verscheiden hagelkorrels in het been werd verwond. Op verschillende plaatsen heeft in den nacht van Maandag op Dinsdag een hevig onweder bier en daar groote schade veroorzaakt. Te Idakenbuizen (Friesland) is een groote boerderjj in de asch gelegd. Te Dreumel is een mid den in het dorp gelegen woning totaal afgebrand. Een inwoner van Tilburg sprong dicht bij die gemeente van een in volle vaart zijnde stoomtram, fly raakte ouder het vervoermiddel en overleed weldra. Even buiten Uden is Maandag de zoon van een laudbouwer, op weg van het land naar huis, van zijn wagen gevallen en eronder ge raakt. Men vond hem badende in zijn bloed en dood op den weg liggen. Ter waarschuwing. Een veertien dagen geleden ontving iemand een postzegel uit Curasao en weekte daarvan den postwissel van 50 cents af, waarna hij den wissel ter be-* taling liet aanbiedenmaar betaling werd ge» weigeld, omdat de postzegel ontbrak. Hjj koö dien niet terugvinden en wend.ie zich daarom schriftelijk tot den directeur van het postkan-» toor, met 't gevolg dat hij, eer.-t na bekomen machtiging van het hoofdbestuur der poste» rijen, tegen vergoeding van 50 cfs. voor een uieuw zegel het geld uitbetaald kreeg. Een waarschuwing voor hen die moenen dat het verwijderen van de op postwissels gehechte zegels geoorloofd is. (Z. Ct.) Smakelijk eten. In de Zaterdag door den Geneesk. Raad van Utrecht en Gelderland gehouden vergadering deelde dr Kapteyn van Abkoude mee dat, 't vleesch van aan allerlei ziekten gestorven vee, soms zwart van kleur, door verschillende gemeenten wordt gevoerd naar eeue fabriek van fijne worst in Watergraafsmeer, of wel met allerlei listen Amsterdam binnengesmok keld, voor de comsumptie. Een dier listen

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1