BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. aan de universiteit aldaar. Van alle zijden ontving de hoogleeraar blijken van belang stelling en sympathie. LETTEREN EN KUNST. Iu het nommer van Eigen Haard komt voor een opstel over het: Verleenen van hulp by spoorwegongelukken. Dit is onderteekend B. M., Middelburg en wordt opgeluisterd door afbeeldingen van een stationskist, eene daarin passende lade en een treinverbruikkist. Als medevennoot in het tooneelgezelschap der Vereenigde Botterdamsche Tooneelisten (Le tjras en Haspels) is nu de heer Jan C. de Vos opgetreden. Secretaris is de heer D. H. Joosten. Bij dit gezelschap zijn nu voor het eerst geëngageerd de heer Erfman, van het Tivoli- gezelschap, en de dames Sasbach, Poolman en Alb. Heyblom. De heer A. D. Loman, de componist van De vróuw in 't geel, heeft zich geassocieerd met den heer C. van der Linden en zal voor het volgend seizoen als directeur-gérant van de Ned. Opera optreden. De hoofdredacteur van Het Centrum, de heer Th. A. Koelman, is door den Paus be noemd tot ridder in de orde van den H. Gre gorys den Groote. De exporthandel van geslachte ossod, te Rotterdam opgericht met het oog op de Lon- densche markt, is minder gelukkig geweest. De prijzen schijnen voor Londen te duur te zijn. Op de Zaterdag te Amsterdam gehouden 23e jaarvergadering van de Prins Hendrik- Stichting bleek uit het verslag van den direc teur, den heer 6. E. A. van Hall, dat het aantal leden vermeerderd is met 45. Aangiften werd ontvangen f 7908.377a en aan legaten f 15.250. Tot leden van het bestuur werden gekozen de heeren Joh. G. Wortheim en Groen van Waarder, de eerste in plaats van den heer A. C. Wertheim. De heeren jhr Schuurbeque Boeije en A. Hendrichs werden als zoodanig herkozen. Volgens eene raededceling uit Amsterdam aan een paar Haagsche bladen is het bericht, als zou de burgemeester der hoofdstad, mr Vening Meinesz, voornemens zijn na de inhul diging van H, M. de Koningin af te treden, ODjuist. Wij zullen wel zien als 't zoover is. De heer Vening Meinesz is geen man om zich veel uittelaten Van een te Rotterdam in de Westerhaven liggend lichterschip is een gehuwd werkman te water gevallen en verdronken. Uit de hoofdstad. In de St, Nicolaas- straat werd Zaterdagavond een agent door een arrestant met een scherp voorwerp in het aan gezicht geslagen, zoodat de man een bloeiende wonde aan de wang en bij het linkeroog ont ving de arrestent ontsnapte. In de buurt van het Frederik Hendrik Plantsoen sloeg een per soon zijn stok aan stukken ©p het hoofd van een politie-agent, die hem wilde arrèsteeren wegens poging tot onzedelijke handelingen in het plantsoen. De man werd door twee andere agenten gegrepen en achter slot gebracht. Verder moest ter verbinding naar het gasthuis gebracht worden een man, die van een 17ja- rigen jongen een messteek in de wang ont vangen had, omdat hij diens broertje, dat bal dadigheid pleegde, aan de politie wilde over leveren. In den nacht van Zaterdag op Zondag is in de Grootestraat te Nijmegen brand ontstaan in een galanteriemagazijn. Aan redden dei- goederen viel niet te denken en slechts met moeite konden de bewoners, langs een ladder, naar buiten gebracht worden. Te Zaltbom- mel is een hotel gedeeltelijk afgebrand. Te Hees, bij Nijmegen, is Zaterdagavond een meisje van vier jaar in een beerput geval len en daaruit levenloos opgehaald. Zondagavond sloeg de bliksem in een groote boerderij bij Eenrum. De boerderij brandde af; het vee werd gered. Denzelfden dag is te Neerbosch eveneens een flinke boer derij door den bliksem getroffen en geheel afge brand. Vee en inboedel werden gered. Te Leuvenheim bij Brummen is door dezelfde oorzaak een landbouwerswoning tot den grond „Ik moet daar meer dan een half uur mee bezig zijn geweest ik schopte, rukte, trok, tot ik geheel stijf was en van pijn niet meer kon en nog altijd hield het touwmaar ik voelde dat het al dunner en dunner werdik trachtte zoo te werken dat de wrijving plaats had daar waar de rail op den legger rustte, zoodat ik een scherpen hoek had om te snijden. Maar het touw was sterk en scheen niet kapot te willen. „Een fluit! Nauw te onderscheiden in de verte, maar ik wist wat hij beteekende. De sneltrein was aan het station West-moor. Nog een ruk, maar het touw hield nog. Toen ver nam ik een onheilspellend gedreun in de verte, en daar aan het einde van de lange baan begon ik het licht te onderscheiden. Nog een wanhopige ruk. Ik hing met mijne beide handen aan den buitensten rail en trok met armen en beenen als een bezetene elke spier was tot het uiterste gespannen. KnapHet touw was kapotIk was vrij Maar er was geen minuut te verliezende trein was nog slechts een kwart mijl van mij af en zou in twintig seconden bij mij zijn. Maar een wanho pig man kon veel doen in weinig tijd. Meteen snelle beweging rolde ik over naar den anderen kant van de baan, zoodat mijn linkerarm onder de rail kwamtoen wierp ik mij lang uit langs de baan met de voeten naar den komen den trein toe, en zoo ver mogelijk van de rail af. Op datzelfde ©ogenblik duwde ik mijne handen aan iederen kant van de rail naar om Jaag, zoodat alleen het kettingje, dat de toe afgebrand, Tien jonge varkens kwamen in de vlammen om. Verder werd door den bliksem onder Lonneker nog een landbouw- tvoning in de asch gelegd. Twee koeien wer den gedood, twee andere, die daarnaast ston den, bleven ongedeerd. Een der zijmuren en de gevel van het woonhuis vertoonen scheuren door den bliksem veroorzaakt. De hoogste fabrieksschoorsteen in Twente is die der konkinlijke stoomweverij te Nijverdal, dezer dagen gebouwd, welke volgens nauwkeu rige meting eene hoogte heeft van 55.50 meter. Te Eibergen zijn twee bijna honderdjarige vrouwen overleden. Maandagochtend werden de reizigers van den sneltrein UtrechtV1 i s s i n g e n tusschen Tilburg en Breda hevig opgeschrikt door een slag, waarna de trein bijna plotseling stilstond Bij onderzoek door het treinpersoneel bleek, dat de slang der Weatinghouse-rem gesprongen was. Nadat de rem zooveel mogelijk hersteld was, werd de reis met eenige vertraging vervolgd. Volgens Le Patriote, een Belgisch blad, heeft de minister van landbouw, de heer De Bruyn, dezer dagen te Termonde een redevoe ring gehouden en alstoen ook gesproken over invoer van Nederlandsch vee in België. Hij zou daarbij medegedeeld hebben dat het plan bestaat om weidevee (bétail maigre) uit Neder land in België toe te laten, nadat het aan de grenzen in quarantaine is gesteld. Deze maatregel zal eene yoorloopige zijn in afwachting van een nader aan het departement uit te werken plan, dat, eenmaal vastgesteld, een einde zal maken aan den tegenwoordigen toestand. Op vordering van een der vroegere vrien den, Van Huffel, is de socialistische coöperatie Vooruit te Gent, veroordeeld jaarlijks haar ba lansen ter griffie van de rechtbank te depo- neeren. Indien binnen 14 dagen daaraan niet wordt voldaan is voor eiken dag vertraging een boete van 5 francs verschuldigd. Te Antwerpen is door een locaaltrein gedood een grijsaard, op wien geen andere herkenningsteekenen zijn gevonden dan twee kwitanties op naam vanDonckers en van Krijthooft, 's Gravenhage en zakdoeken met een D. erop. Te Brussel blijft het maar onveilig. Zoo heeft men in den nacht van Zondag op Maan- dag de houdster van een klein hotel opgebeld en toen zy opendeed, haar gekneveld en ge dwongen aan te wijzen waar zij haar geld had. Ten slotte wierp men haar een brandende lamp naar het hoofd. Deze sprong, met het gevolg dat haar kleeding in brand geraakte. Geinkkig kon zij zich de kleeren van het lijf rukken. Koning Leopold was Maandag te Soussa en zou heden Tunis bezoeken. Uit de Temps blijkt, dat minister Hano- taux benoemd is tot grootkruis in den Neder- Imdsche Leeuw. Amedée Grisard, een jeugdig Franscb schilder, die bij de opening van de Salon zag dat zijn schilderij een uitstekende plaats had gekregen, was daarover zoo verheugd, dat bij dood neerviel. Bij de manoeuvres 'in de buurt van Mar seille stootte een compagnie van het 61e, die in den looppas liep, op een escadron cavalerie. Allen vielen door elkander en er werden 17 manschappen min of meer ernstig gekwetst. Zondag had te Perpignan een wedstrijd van automobielen plaats. Bij een botsing tus schen twee dezer voertuigen brak graaf De Montaignac de beide beenen en de pols; zijn knecht en twee andere personen werden zwaar gekwetst. De graaf is sedert overleden, terwijl men geen hoop meer heeft op het behoud van zijn bediende. De Spaansche bladen zijn een en al opge wondenheid over den markies d'Arguellès, die 10 miljoen peseta's beschikbaar stelde voor de verdediging van Cuba. Men dringt er op aan hem tot grande van Spanje te verheffen. Waarom toch De markies heeft op Cuba een onmetelijk fortuin verkregen, en hem deert 'deze gift minder dan die van een werkman, die zijn spaarpenningen van jaren in het oorlog fonds kwam storten. In de laatste dagen verlaat Gladstone zijn slaapkamer niet meer. Hij draagt zijn pijnen, die overigens slechts enkele keeren en dan maar kort hevig zijn, met groote gelatenheid, en blijft helder van geest. boeien verbond, op den rail lag, juist met het middelste gedeelte op den bovensten rand waar de wielen over heen gaan. „Met groot gedruisch kwam de trein op mij aan. Ik verwachtte dat een mijner han den zou verbrijzeld worden en voelde een hevige pijn aan beide polsen, toen het eerste wiel van den locomotief het kettingje aan raakte, terwijl het denkbeeld mij door het hoofd ging, dat ik misschien niet ver genoeg van den rail af lag, en dat mijn lichaam zou geraakt worden. „Het leek mij alsof die trein wel een uur noodig had om over mij heen tc rijden en ik zag het eene wiel na het andere vlak langs mijn gezicht gaan, totdat het schijnsel van het achter licht en een sterke luchtstroom mij zeiden dat het gevaar voorbij was. Ik bleef nog wel vijf minuten stil liggen en eerst toen ontdekte ik dat mijne handen verder van el kaar vielen. „Nauwelijks durvende hopen, trok ik ze langzaam naar mij toe. JaIk was vrij De trein had den ketting, die de handboeien verbond, gebroken en behalve een paar schrammen aan mijne polsen, was ik geheel ongedeerd. „Ik stond waggelend op, met het innigBte gevoel van dankbaarheid jegens de Voorzienig heid, dat ik ooit ondervonden heb. En toen kreeg ik, hoe zwak en ontdaan ik ook was, een onweerstaanbaar verlangen om den on- mensch, die mij tot dien afzicbtelijken dood veroordeeld bad, weer te vatten. Ik liep dus De ruim. 80jarige prinses Clementine van Coburg gaat van de week naar Abazzia om daar geheel te herstellen van de zware ziekte, waaraan zij heeft geleden. De jubilé tentoonstelling te Turin is Zondag door den koning en de koningin van Italië, omringd door bijna alle prinsen en prinsessen, feestelijk geopend. Engeland wil door de Stille Zuidzee een kabel leggen van Japan naar Canada. Volgens Veritas zijn in Maart vergaan 103 zeilschepen, waarvan 3 Nederlandsehe, en 23 stoomschepen, waarvan 2 Nederlandsehe. Verkoopingen enz. Het verbouwen van een graanschuur op de hofstede, bewoond door den landbouwer De Jager te Wolfaartsdijk,, is opgedragen aan den heer J, P. Panny, te Krabbendijke, voor f 8200. RECHTSZAKEN. Arrondissements-RecJitbank te Middelburg. Heden (Dinsdag) zgn veroordeeld wegens: diefstal en oplichting'. A. d. N., 17j.,dienst bode, laatst verblijvende te Terneuzen, thans alhier in hechtenis, tot 1 jaar en 3 m. gev. straf, met mindering van den in verzekerde bewaring doorgebrachten tijd diefstalF. d. M., 49 j., colporteur, St. Ni- colaas, thans alhier in hechtenis, tot 4 m. gev. straf, met mindering vau den tijd, in verzekerde bewaring doorgebracht; mishandelingJ. v. d. W., 28 j., matroos, Vlissingen, tot 7 d. gev. straf, en J. F. L., 23 j., vroeger grondwerker, thans soldaat te Har derwijk, tot f 5 b. s. 5 d. h.en dierenmishandelingC. K., 23j., slepersknecht, Vlissingen, tot'l m. gev. straf. Vrijgesproken A. G., 17 j., koopman, Dom burg, beklaagd van dierenmishandeling. Kantongerecht- te Goes. Ongeoorloofd brievenvervoer Heden werd door den kantonrechter te: Goes uitspraak gedaan in een, de vorige week behandelde zaak tegen A. H., vrachtrijder van ColijnBplaat op Goes, beklaagd van het bezorgen van brieven door een vrachtrijder tegen genot van vracht, wat bij de wet van 15 April 1891, tot regeling der brievenposterij, is verboden. De man had bekend dat hij tegen vast loon voor den notaris Noordijke geregeld verschil lende stukken te Goes bezorgde, o. a. een bus met stukken, waarvan het sleuteltje berust op het kantoor der registratie aldaardat die bus aldaar wordt geopend en geledigd, en dat hij dan de daarin zich bevindende brieven in de stad bestelt; en voorts dat hij die brieven open deed alvorens die te bestellen. Aanleiding tot de vervolging had gegeven het bij herhaling op die wijze bezorgen van brieven bij den griffier van het kantongerecht, die, na den beklaagde gewaarschuwd te heb ben, eindelijk de bevoegde autoriteit van de overtreding kennis gaf. In zijn requisitoir stelde de ambtenaar van het 0. M., volgens de G. Crt., op den voor grond dat tot een veroordeeling noodig is het bewijsle dat het vervoerde voorwerp is ge weest een brief, (open of niet open)2e dat een vrachtkar is een openbaar middel van ver voer 3e dat het vervoer geschied is tegen genot van vracht en 4e dat het feit niet valt onder de uitzonderingen, genoemd in bovenge noemd artikel. De ambtenaar nam deze vier punten als vast staande aan. En nu had, wel is waar, de be klaagde op last van een ander gehandeld, maar hij had dit als vrij man kunnen weigeren. Ook was beklaagde reeds gewaarschuwd; niet te min waren bij en de afzender met dit brie venvervoer voortgegaan. Het feit wettig en overtuigend bewezen achtende, eischte de ambtenaar veroordeeling van den beklaagde tot f 10 boete subsidiair 3 dagen hechtenis. De kantonrechter ontsloeg den be klaagde van alle rechtsvervolging. Onder meer overwoog de kantonrechter bij zijn vonnis dat de beklaagde niet officieel is aangesteld in zijn ambacht maar willekeurig particulier werkzaam was zoo goed en kwaad als het ging in de richting van Westmoor, en schrikte hevig van een goederentrein, die mij heel langzaam achterop kwam en op den anderen rail voorbij reed. „Toe ik aan het station kwam, was het per ron en het bureau gesloten, maar diezelfde goe derentrein moest op een andere lijn gebracht worden, voordat hij zijn reis naar Londen kon voortzetten. Er werden een paar wagens met zeilen gedekt afgehaakt, en ik meende naast een daarvan een donkere gestalte gehurkt te zien. Ik bleef staan en moest bij mij zei ven lachen, toen ik 36 in dien wagen zag klimmen en onder het zeil verdwijnen. „Toen ging ik bedaard naar den remmer en legde hem bet geval uit. Hij, do machinist en een paar sjouwerlieden omsingelden met mij den wagen en na een paar minuten stond 36 tegenover den man, dien hij dood waande, en die nu op een paar voet afstands zijn geweer op hem aanlegde. Hij zag dat hij verloren was en liet zich binden. Dat is het einde van het verhaal. „Ja hij werd natuurlijk streng gestraft, maar dat stelde mij niet schadeloos voor mijn vreeselijke angst; en nu verwondert het u mis schien niet meer, waarom ik altijd een rilling krijg, als mij een sneltrein in het donker voorbij rijdt. EINDE. dat hij een overeenkomst met den notaris Noordijke heeft aangegaan om voor flO'sjaara alle boodschappen voor dezen te doen, en geen afzonderlijk salaris ontving voor eventueel brievenvervoer dat voor de in de dagvaarding genoemde feiten de post niet meer het bezorgen kon bereikeD, zooals dit noodig was, en nog doel treffen dat voor deze exepties toch ook geen afzon derlijk salaris werd betaald dat de getuigen Noordijke en mr van Eeten dit hebben bevestigd dat volgens art. 2 van het postreglement de beklaagde niet kan worden gestraft, omdat hij geen afzonderlijk loon ontving; dat, al ware het dat beklaagde er afzonderlijk loon voor ontvangen had, het verbod van brie venvervoer in dezen moeilijk te straften zou zijn, omdat het meer dan éen brief gold en binnen de grenzen des rijkB voorviel; en eindelijk dat dit feit op zichzelf staat en niet gelijk is aan het gewoon brievenvervoer. Akte-examens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, nainelgk de heeren iA, Meeuse, C. Minderhoud, P. J. Missel en J. C. Moerdijk, allen van Middelburg. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 4 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn allen, nl. de heeren: M. C. R. Steijaerfc, EedeR. A. Straub en J. de Vis ser, beiden van Middelburg, en S. van de Vrede, Biezelinge. 'sGravenhage. Tweede kamer. In de heden gehouden zitting kwam de begroo ting voor tnorine aan de orde. Bij het algemeen debat verklaarden de hee ren De Ras en Verhey de voorstellen voor den nieuwen aanbouw van een schip af te wachten. Zij klaagden over achteruitgang van het per soneel door zware diensten en ziekte. Eerstgenoemde wenscht verbetering van het materieel naar een vast stelsel. Verzekering van het personeel op particu liere werven tegen ongelukken, door den heer Yerheij toegejuicht, wil de heer Kerdljk tot alle aanbestedingen van het materieel uit strekken. Opneming van eene bepaling omtrent mini mum-loon en maximum-arbeidsduur in de be stekken werd door den heer De Klerk onder steund; hij laakte de maatschappij de Schelde, die hare werklieden niet verzekert. De heer Staalman is voor den nieuwen aan bouw ter bevordering van werkverschaffing, maar klaagde over de behandeling van het personeel en vroeg afschaffing van Zondags diensten. Daarbij klaagde hij over de bestraf fing van eenige mannen der equipage van de Friesland, omdat zij uitstel van vertrek op Zon dag vroegen. De heer Groen van Waarder zal 's minister's beleid inzake den aanbouw steunen en boopt dat de minister de misstanden, die bij het per soneel bestaan, zal wegnemen. De heer Lobman protesteerde tegen de af schaffing der godsdienstoefening bij de marine. De heer Van Alphen verklaarde, ook namens zijne politieke vrienden, in afwachting van eene nadere uiteenzetting der plannen van den mi nister, zijn stem voor do begrooting te zullen uitbrengen, maar dat men daaraan niet het karakter van vertrouwen moet toekennen. De heer Van Vlijmen wil vooral een volle dig eskader van kruisers in Indië. De minister verklaarde dat een'suppletoire begrooting voor een nieuw schip in Indië eerst daags zal inkomen. Hij wil naast de kruisers zwaarder schepen. De toeloop van scheepsvolk neemt weder toe. Matrozen zijn er voldoende. Alles wordt gedaan om den gezondheidstoestand der beman ning in Indië te verbeteren. Ook voor leverantiën ten behoeve der marine zal verplichte verzekering van werklieden wor den ingevoerd. De kwestie van minimumloon en maximum- arbeid kan voor de Marine niet excidenteel geregeld worden. -De minister is in beginsel voor Zondagsrust en voor het houden van kerk aan boord op Zondag en zal die bevorderen. Na de vernieuwiug der afdeelingen werd de centrale sectie samengesteld uit de heeren Tak, Schaepman, Hartogh, Veegens en Maekay. Parijs. Méline zal heden aan den minister raad voorstellen het invoerrecht op graan A frs 7 per ILL. tijdelijk te verlagen. Pretoria. Bij de opening van de zitting van den Volksraad verklaarde Kriiger dat de be trekkingen met het buitenland voortdurend vriendschappelijk zijn. Hij hoopt dat de met Engeland gevoerde correspondentie zal leiden tot een bevredigende oplossing van het verschil in zienswijze. De mijnindustrie bloeit ondanks de noodlottige runderpest. De Spaanach'Amerikaansche Oorlog. Madrid. De ongeregeldheden in den nacht yan Zondag op Maandag waren vrij ernstig. Overal hoorden men kreten tegen den minister van marine en tegen het Koninklijk Huis. Het herstel der orde heeft groote moeite gekost. De opwinding hield Maandag den geheelen dag aan. De ministerraad besloot daarom den staat vaD beleg voor Madrid af te kondigen. De ministers ontkennen het bestaan van een ministerieele crisis. Berichten van de Phillippijnen ontbreken, daar de kabel is doorgesneden. De regeering heeft afgezien van het voorne men nieuwe schepen naar Manilla te zenden. Londen. De Times verneemt uit New-York, dat de Noord-Atlantische vliegende eskaders bijeengekomen zijn. Er zou besloten zijn een landing van troepen op Cuba uit te stellen totdat de Spaansche vloot is vernietigd. Washington. Het Journal zegt dat Mac Kinley bericht ontving van de overgave van Manilla. New-York. Een Amerikaansch schip ver overde Vrijdag een Spaansch vaartuig met 20 officieren en veel ammunitie aan boord. San Francisco. De autoriteiten ontvingen bevel twee der snelst stoomende vaartuigen met steenkolen te Iaden voor admiraal Dewey- Geregelde troepen en vrijwilligers der Weste lijke staten zullen gemobiliseerd worden om de Philippijnen te bezetten tot het einde van den oorlog. Algemeen Overzicht. De overwinning der Ameribaansche vloot in de baai van Manilla is volkomen geweest. In enkele uren is het Spaansche eskader, dat vermoedelijk uit 7 kruisers en een lOtal kleinere vaartuigen bestond, vernietigd, en zelfs Spaan sche bladen gelooven niet, dat er nog een groot Spaansch oorlogsschip is overgebleven. Deze geweldige nederlaag, welke bet bestaan van Spanje's koloniën in het Oosten bedreigt, heet in telegrammen uit Madrid het gevolg van een schandelijke zorgeloosheid. Er was Zaterdag nog hoog opgegeven van de sterkte van Manilla aan de landzijde was de stad onneembaar en aan de zeezijde was zy be schermd door onderzeesche mijnen in de toe gangen tot de golf en tot in die golf gelegen kleinere inhammen. Daarbij was er een flottilje van 10 kanonneer - en torpedobooten beschikbaar om den vijand te beletten in de haai te komen. Maar van dit alles is niets terechtgekomen. De Amerikanen zijn de golf ingestoomd, zonder dat iemand het zag, veel minder het belette, en spoedig ving de slag aan. Reeds na den eersten aanval was het admiraalschip verloren en bij elk der vol gende aanvallen leden de Spanjaarden nieuwe veiliezen, terwijl aan de zijde der Amerikanen slechts een schip ernstige schade bekwam. Over den slag zelf zijn uit den aard der zaak nog niet veel bijzonderheden bekend. Alleen blijkt hoe de kapitein-generaal van de Philippijnen er toe kwam naar Madrid te seinen, dat de Amerikaansche vloot met zware averij was teruggetrokken. Na het eerste gevecht, dat twee uur duurde en op de vernietiging van het Spaansche eskader uitliep, gingen de Amerikaansche scnepen terug naar een transportschip, dat mid den in de haai voor anker lag, om kolen in te nemen. Maar daarna werd de strijd hervat met den bekenden uitslag, dat de vloot werd vernield. Te Madrid beweert men bovendien, dat de regeering bericht heeft dat Cavite met den grond gelijk is gemaakt en het niet om muurde deel van Manilla is verbrand. De Amerikanen zouden met petroleumbommen heb ben geworpen. Het eerste gevolg van dezen slag is natuur lijk dat Manilla aan de zeezijde openligt, terwijl de opstandelingen de stad aan de landzyde bedreigen. De positie schijnt dns verloren, maar toch weigerde de Spaansche bevelhebber te voldoen aan den eisch van admiraal Dewey, die de uitlevering van alle oorlogsmateriaal en de overgifte van de telegraafkantoren weigerde. Daarop zou tot een bombardement zijn be sloten, dat waarschijnlijk reeds is aangevangen. Maar het zal vermoedelijk wel wat duren eer men dienaangaande bericht krijgt. De tele grafische gemeenschap tusschen Manilla en de Oostkust van Azië is verbroken, hetzij door de vernieling der kabels, hetzij doordien de telegrafisten, evenals de andere bewoners, de vlucht namen, nit vrees voor het bombarde ment, dat vooral de nabij de forten gelegen telegraafkantoren bedreigt. Waarschijnlijk zal het geduld der wereld dus op een kleine proef worden gesteld. Vooral voor de Amerikanen is dit hinderlijk, daar zij van hun overwinning nog weinig meer weten dan de Spaansche regeering heeft willen bekend maken over haar nederlaag en uit Engelsche bron bekend werd. Van sommige zijden wordt dat zwijgen van de Amerikanen verkeerd uitgelegd. Maar men houde in het oog dat de Spaansche admiraal Zondag door den kabel ManillaHong Kong aan het wereldtelegraafnet was aangesloten, terwijl de Amerikaansche admiraal zijn berich ten eerst per boot naar het vasteland van Azië moest zenden. Als wij ons niet vergissen is Hong Kong (650 knoopen van Manilla) het naaetbijgelegen telegraafkantoor. Men verwachtte dat Duitschland en Engeland tegen het bombardement zouden protesteeren, waartoe beide landen een paar oorlogsschepen naar Manilla hadden gezonden. Maar het ia de vraag of de Amerikaansche admiraal zich aan deze protesten wei zal storen. Veel eer bied voor de Europeesche Mogendheden heeft men in Amerika niet, en het volkenrecht erkent het bombardement van versterkte plaatsen. Als door zulk een beschieting belangen van vreemdelingen werden geschaad, dan hebben dezen dat zichzelf te wjjten. Wie in een ver- Sterkte plaats gaat wonen, weet dat hij zich

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2