LAATSTE BERICHTEN. het bovenliggende gebruikt had, daar mogelijk op éèn der blanco biljetten de potlooddruk van het bovenliggende zichtbaar zou zijn (hierbij moet worden aangenomen, dat de kiezer ze van den voorzitter als 't ware op elkaar gekleefd zou hebben ontvangen en alzoo gevouwen in de bus gestoken). Deze opening leverde niet het verwachte resultaatalleen werd een briefje, toe gekend aan den candidaat Platteeuw, van on waarde verklaard, daar het een ongeoorloofde bijvoeging bevatte. Des avonds half zeven, nadat de voorzitter was teruggekeerd, stelde het.stembureau, over eenkomstig de laatste alinea van art 133 der kieswet, den uitslag der stemming vast, zooals die reeds is meegedeeldherstemming tusschen ae heeren Van de Velde en Van Herp. ^ONDERWIJS. Akte-examens in Zeeland. Zaterdag zijn, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd mede gedeeld, geëxamineerd voor de akte van be kwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er vijf, nl. de heerenM. C. van den Ende, Wolfaartsdijk, J. M. deFeijter, Middelburg, C. E. de Haas, id., A. van Liere, Kloetinge en M. M. Lourens, Brouwershaven. Voorde vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 6manne lijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren J. J. Oranje, Goes, J. J. Bliek, Middelburg; P. Sandee, Wolfaartsdijk eu L. J. van Splnnter, St. Maartensdijk. De Bond van Nederlandsche Onderwijzers heeft zich als lid doen inschrijven bij het onderwijs-congres, dat ter gelegenheid van de Nationale Tentoonstelling van Vrouwenarbeid van Woensdag 10 tot en met Zaterdag 13 Augustus te 's Gravenhage gehouden zal worden. Door het hoofdbestuur der Unie van Christelijke ondertvijzers en onderioijzeressen in Nederland is een adres aan H. M. de Koningin- Regentes gericht, in afschrift aan de leden der Staten-Generaal medegedeeld, waarin wordt verzocht, overwegende o. a. „dat de financieele positie van gezinnen der christelijke onderwij zers in ons land dringend verbetering eischt, en een dikwijls bedroevende en pijnlijke erva ring heeft doen erkennen, dat de behoefte aan verbetering niet alleen betreft eene doelmatige tractementsregeling voor de onderwijzers zelt, maar ook verzekering van pensioen aan hunne weduwen en weezen", „eene wettelijke regeling in t leven te roepen, die, rekening houdende met de iinancieele draagkracht der christelijke onderwijzers, ook dezen in staat stelt, hunnen weduwen en weezen het genot van pensioen te verzekeren." KERKNIEUWS. Na^des voormiddags te zijn bevestigd door do het J. E. B. Meloen, van Geesteren, des na middags zijne intrede bij de Ned. herv. ge meente te B a a r 1 a n d. Hij sprak naar aanleiding van Joh. 20 vers 29. Wekelijksche opgaaf betreffende de Ned. Herv. kerk. Beroepen naar: Oost- en West-Souburg J. A. van Boven te Oud BeierlandCortgene T. Stigter te Groote Lindt bij Dordrecht; Nieuw Vosmeer (toez.) A. F. van der Scheer te Drempt; Kage c. a. A. van Veen te Hillegom; Iïel- louw N. C. Bakker te WijngaardenHuizen J. D. de Lind van Wijngaarden te Utrecht; Purmerend J. C. Voorduin te Aartswoud; en naar Gonemuiden dr D. H. Visscher te Delft. Bedankt voorSas van Gent door C. L. Querë te WestmaasWest Terschelling (toez.) door J. Visser te Woudenberg; en voor Ko- zenburg door E. H. Jonkers te Zuid-Beierland- Gereform. kerken. Bedankt voorAssen door R. J. van dei- Veen te Goes. LETTEREN EN KUNST. Door het Tivoli gezelschap te Rotterdam, is met succes aldaar vertoond Vondel's Jozef in Dothan. Mej. Sasbach speelde de titelrol en hare creatie wordt geprezen. Erffmann speelde RubenFrits Bouwmeester Simeon. Het geheel maakte indruk op het talrijk publiek. De benoeming van den heer Willem Kes tot directeur van het Conservatorium te Mos kou wordt tegengesproken. Belang en Recht van 1 Mei bevat Het Rapport der Engelsclie Fabrieksinspectrices over II (slot) door H. v. d. M. Ons Ncder- landsch door dr J. A. Nyland. The Women's Educational and Industrial Union te Boston door W. C. v. d. H. Ontwerp-Statuten. Verscheidenheden. Mededeelingen. Vra- genbus. In de Wereldkroniek komen deze week voor de portretten van kapt. Von Brucken Fock en die der voornaamste vertolkers van zijn muziekdrama Seleneia, de dames Corn, van Zanten, mevr. A. Tijssen en van den heer Joseph Tijssen. Verder het portret van mej. M. van den Burg, directrice der Rott. H.B. S. voor meisjes, en een afdeeling van het nieuwe Israëlietisch Weeshuis te Rotterdam. Verschillende Berichten. Zaterdag is op eenigszins feestelijke wijze een openingstocht gemaakt langs de nieuwe stoomtramlij n van Rotterdam naar Hoeksche Waard. Verschillende ministers, kamerleden en ge meentelijke autoriteiten namen er deel aan. Te Crooswijk werd een dejeuner gebruikt, waaraan 130 genoodigden deelnamen. De totale lengte der hoofd- en zijlijnen be draagt 35.7 kilometer, terwijl een twintigtal bruggen gepasseerd worden. Pe directeur der Rotterdamsche tramweg maatschappij, welke maatschappij de lijn exploi teert, de heer H. F. Guichart, is benoemd tot officier in de orde van Oranje Nassau. Tegen 18 Mei zal er weder eene oproe ping plaats hebben van jongelingen om dienst te nemen bij het instructie-bataljon te Kampen. De rubriek commissie voor „Handel"' van de Nationale Tentoonstelling van Vrou wenarbeid, waaronder ook ressorteert postwe zen, stenographic, boekhouding enz. wenscht een zoo duidelijk mogelijk overzicht te geven van het werk, dat door de Nederlandsche vrouw op dit terrein wordt verricht. Daartoe verzoekt zij beleefd aan allen, die kunnen helpen, haar inlichtingen te geven om trent boekhoudsters, vrouwelijke copiïsten, kantoorklerken enz., enz. Van deze samen wijst de beroepstelling van 1889 op een cijfer van 69; zeer zeker is het iedereen duidelijk, dat dit cijfer thans geen realiteit meer heeft. Daarom zal de commissie dankbaar ontvangen alle opgaven van adressen, lijsten, jaarboekjes, examenuitkomsten enz. Met een warm woord van aanbeveling hoopt zij op veler weiwillenden steun te mogen rekenen. Opgaven worden verzocht aan het adres van mej. G.Römelingh, Groningen. Ook de algemeene secretaris der Broeder schap van candidaat-notarissen, de heer J. van Herwijnen, zal met 1 Augustus zijne betrekking neerleggen. d kPaulns van Dijk, thans in Amerika door mr Troelstra aangewezen als een der daders van de inbraak te Britsnm, heeft hij wist nu dat het geld voor zijn overkomst disponi bel is weer een schrijven gepubliceerd, waarin hij meldt: „Heel wel mogelijk komt er een aanklacht, doch nooit tegen Troelstra". Verder verklaart Van Dijk te zullen over komen als de justitie hem roept. De zaak-Hogerhuis is dus door het bijeen brengen van gelden ter vergoeding van reis kosten en loonsverlies voor Van Dijk, niets gevorderd. Onder geleide van rijksveldwachters en zwaar geboeid is van Vlissingen te Hel- levoetsluis aangebracht zekere P. T. W., die ongeveer 15 jaar geleden als matroos 3e kl. deserteerde. Hij wordt beschuldigd van ver schillende diefstallen en is door de Belgische regeering uitgeleverd. De desertie schijnt niet meer vervolgbaar te wezen, maar voor de andere zaken zal de man voor den zeekrijgs- raad moeten verschijnen, wijl hij nog niet uit den dienst ontslagen is. De man zit op het wachtschip in arrest. Te Schiedam werd Vrijdagavond een vier en een halfjarig kind gemist, dat nog kort te voren bij het huis zijner ouders speelde. Zaterdagochtend werd het door de moeder levenloos opgehaald uit een nabij liggende sloot. De kleine was in de modder gestikt. In Den Haag heeft een bierhuishoudster zich moeten verantwoorden, omdat zij aan twee nwsinnfiTi «gontor, in burrrfirklnpdiner jenever nau gescnonnen, zonder dat zij ver gunning had. De vrouw verdedigde zich met te zeggen, dat de beide personen zich zoo aan stelden, dat zij aan het verzoek voldeed om ze maar weg te krijgen. Een vijftal getuigen bevestigde deze verklaring. De beide agenten konden zich moeilijk staande houden, scholden bezoekers van het bierhuis uit, gebruikten onzedelijke woorden jegens een dienstmeisje, liepen de kachel bijna omver, mishandelden een hond en gingen, nadat zij het lokaal had den verlaten, een slagerswinkel binnen om een stukje rauw vleesch te vragen, teneinde een beetje op te knappen. De agenten ont kenden, dat zij dronken waren geweest. De eisch tegen de vrouw is f 20 boete. Wij zijn benieuwd of de rechtbank haar nog zal vcroordeelen. De ondernemer eener chemische wasscherij te Haarlem, die eenige dagen geleden bij een naptha-ontploffing hevige brandwonden be kwam, is daaraan, na een smartelijk lijden, bezweken. Zaterdagavond stond op het Rapenburg te Amsterdam een man op de harmonica te spelen, wat veel volk lokte en dus de passage belemmerde. Een agent van politie in burger- kleeding, die voorbij kwam, vroeg den man of hij voor dat spelen vergunning bad, wat niet het geval bleek. De agent verzocht den speler toen door te loopen, wat deze deed. Het publiek was over die stoornis minder tevreden en gaf daarvan blijk, zoodat er een opstootje ontstond en de agent om hulp floot. Bij de handtastelijk heden, die nu volgden, bukte de agent om zijn signaalfluit, die gevallen was, op te rapen. De politieman is toen over een eveneens bukkenden jongen gevallendeze bleef gekwetst liggen en bleek een bloedende wond in de lies te hebben, aan de gevolgen waarvan hij is overleden. Het was een veertienjarige knaap, de zoon van een hoofdagent van politie. Tot dusverre is deze raadselachtige zaak niet opgehelderd. Of de jongen gevallen is in een scherp voorwerp, dan wel of de agent hem opzettelijk, of bij ongeluk, terwijl hij tot zijn verdediging een scherp voorwerp in de hand had genomen, heeft verwond, is niet uitgemaakt. Verscheidene getuigen zijn reeds in deze zaak gehoord. De agent is echter voorloopig in het huis van bewaring gebracht. Verder is het dienzelfden avond op het Rapenburg en de Nieuwe Heerengracht erg rumoerig geweest. Daarbij is een 22-jarig jong- mensch met een mes in het linker-dijbeen ver wond; zijn toestand is echter niet gevaarlijk. Of tusschen beide zaken eenig verband be staat is nog niet uitgemaakt. De politie te Enschede heeft uit de eerste openbare lagere school een leerling moeten ver wijderen, die in verregaanden staat van dron kenschap verkeerde. Per ziekenwagen moest men den knaap naar huis vervoeren. Naar de oorzaak wordt een onderzoek ingesteld. De gemeente-secretaris uit Dieden, die ge arresteerd was en naai' 's Hertogenbosch ver voert werd, is voorloopig op vrije voeten gesteld. In de laatste dagen hebben op verschil lende plaatsen hevige branden gewoed, waar van wij de belangrijkste hier laten volgen: Te Deelishurk bij Valkenswaard is een boerenhofstede verbrand met al wat er op was. Slechts een paard werd van den veestapel ge* red. Door het omvallen van een petroleum- toestel ontstond brand bij een landbouwer te Oude-Niedorp. De gansche boerderij ging in de vlammen op. Te Finsterwolde is een nieuw café met winkelbehuizing bijna geheel afgebrand. Het muurwerk bleef gedeeltelijk staan. Van den inboedel werd zeer weinig gered. Te Arnhem brak brand uit bij een voerman. Het achterhuis en de schuur, waar in nog al veel hooi was geborgen, werden een prooi der vlammen; de nevengebouwen kregen veel waterschade. Onder Tiel is een groote boerderij door het vuur vernield. In die ge meente zelf is een woonhuis verbrand. De brand greep zoo snel om zich heen, dat de be woonster zich nauwelijks met hare kinderen redden kon. Te Reeuwijk bij Gouda is een kapberg met zich daarin bevindende bouwge reedschappen, een schuur met twee pinken en eenige kippen, benevens een hooiberg, gedeel telijk gevuld met hooi, het vernielend element ten prooi geworden. Onder Nieuwerschans, dicht bij de Nederlandsche grens, heeft een groote heidebrand gewoed. Daarbij geraakte ook een dennebosch in brand en een 10 a 15000 boomen werden een prooi der vlammen. Men denkt aan kwaadwilligheid. Een Limburger, die in een hotel te Tiel een haring met een broodje verorberde, ver slikte zich en bleef aan de tafel dood. Ze zeggen dat een jongman altijd zenuw achtig is als hij een liefdesverklaring wil doen. En ze zeggen ook dat. een jong meisje altijd zenuwachtig is als hij 't niet doet. Bij de ramp, welke voor eenige weken op de Schelde voor Antwerpen plaats had, bleven de lijken van drie slachtoffers vermist. Thans zijn er twee aangespoeld welke heden zouden worden begraven. De koetsiers te Antwerpen hervatten het werk. Woensdag, den eersten herinneringsdag van den bazarbrand te Parijs, wordt op de plaats des onheils de eerste steen gelegd voor de daar te bouwen kapel. Alleen de betrek kingen van de slachtoffers worden tot deze kerkelijke plechtigheid genoodigd. Een toekomstrijtuig, een automobile, ver oorzaakte dezer dagen in Parijs eene schrome lijke verwarring. In een vrij drukke straat reed een bediende van een rijwiel-magazijn heel vreedzaam, op een machine, met twee nieuwe wielen in zijn linker handachter hem kwam, niet minder vreedzaam, een paard, voor een huurkoets gespannen, aanstappen. Plotseling schiet een automobile den hoek om. Het paard voor de koets begint te steigeren, en springt op zij. De boomen van het rijtuig steken met wiskunstige zekerheid door de wielen, die de rijwielfabriek8jongen aan den arm heeft. De velocipedist ligt op den grond. Zijn machine aan zich zelf overgelaten, zoekt een schuil plaats tusschen de beenen van het paard. Het paard valt tegen een verhuiswagen, die juist op 't tooneel komt. Op het oogenblik, dat het paard omvalt, gaat het portier van het rijtuig open, en een er uitkomende dame ligt lang uit op het trottoir. De automobile is intussehen al lang verdwenen. De voorbijgangers beij veren zich om de ge vallenen weer op de beenen te brengen. Wegens den zwaren wind is de overtocht van koningin Victoria over het kanaal Zater dag uitgesteld, zoodat H. M. eerst Zondag te Windsor aankwam. Het Duitsehe rijksgerechtshof heeft het vonnis vernietigd, waarbij de rechtbank to Co- blenz twee personen ter dood veroordeelde, wegens moord op een gevangenbewaarder te Arlon. Uit het ministerie van posterijen te Rome is een verzameling oude Ttaliaansche postzegels, ter waarde van 100.000 lire, gestolen. De heer G. Bouricius, die hier te lande gedurende tien j aren in een krankzinnigenge sticht opgesloten is geweest en in 1894 daar uit op wonderdadige wijze wist te ontvlnchten en aan wien voor drie jaren te Parijs een eer volle vermelding voor handelsaardrijkskunde werd uitgereikt in de Sorbonne en een andere voor handelsboekhouden, heeft thans, naar Het Vad. meldt, in Barbarije, waar hij voor loopig is gevestigd, een prijs behaald voor de Italiaansche taal op een avondschool voor vol wassenen, zooals het Italiaansche gouverne ment die in den geheelen Levant onderhoudt. Door den consul-generaal van Italië te Tripoli is hem den 12n April daarvan het diploma uitgereikt. De vorige week werd te Belgrado een berucht roover gefusilleerd. Nadat het salvo was gelost, zag men twee lijken liggen, dat van den moordenaar en dat van een journalist, die wat te dicht bij den veroordeelde was gaan staan. Te Calcutta breidt de pest zich uit. Ook te Hong Kong deden zich weder gevallen voor. Te Carabaska (Br.-Indië) gaven de maatre gelen tegen de ziekte aanleiding tot een op stootje. 9 inlanders werden gedood en 17 gekwetst. Nu veler oogen gericht zijn op het een. trum van de Spaansch-Amerikaansche vijande lijkheden, is het volgende omtrent Havanna voor sommigen onzer lezers niet van belang ontbloot. De plaats is een opgewekte, bloeiende stad van bijna 300.000 inwoners. In 'toog loopend is de schilderachtige, oude Spaansche stijlmaar er zijn ook eene menigte moderne gebouwen, vooral groote hotels naar Europeesch model- De openbare wandelingen zijn heel fraai en met alleeën van Coca-palmen en andere mooie boomen omzoomd. Er zijn 8 schouwburgen het groote Tacon-operahuis, naar den gouver neur Tacon genoemd, die in den aanvang van deze eeuw zoo veel voor Cuba gedaan heeft, biedt plaats voor 5000 personen. Bijna alle groote zangers en zangeressen van den nieu- weren tijd hebben hier triomphen gevierd, van Malibran tot Patti. Vroeger was het carnaval te Havana in de nieuwe wereld zeer beroemd en lokte jaarlijks eene groote massa van toe schouwers uit de Vereenigde Staten. Van No vember tot April is het klimaat goed en zeer gezond, waarom de stad door rijke Amerikanen gaarne als winterverblijf gebruikt wordt. Verkoopingen enz. Zaterdag is to Stavenisse door het bestuur van den Nieuiven polder (annex Stavenis se) aanbesteed de vernieuwing en het onderhoud van de kram werken.Inschrij vers waren de heeren: P. Moerland, ad f 1047P. J. Visser, Hans- weert, ad f 1180, W. Hokken, Sliedrecht, ad 1225; S. Guliker, Tholen, ad 1200C. Dorst Az- ad f 1195; G. Weadorp, ad f 1198; L. M. Geluk, Tholen, ad 1170C, den Braber, ad f 1275; en P.Besuijen, Duivendijke, f ad 1269, alles per 100 Ma per jaar. Den minsten inschrijver is het werk gegund. De inschrijvers, bij wier namen geen woonplaats is vermeld, wonen te Stavenisse. Akte-examens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren: R. Steijaert, EedeR. A. Straub en J. de Vis ser, beiden van Middelburg, en S. van de Vrede, Biezelinge. 's Gravenhage. Alhier is aangekomen en in het hotel De Oude Doelen afgestapt het eerste officieele gezantschap van een Indisch vorst in verband met het huldigingsfeest, name lijk dat van den Soesoehoenan van Soerakarta, bestaande uit diens broeder, prtns Ayomataram, zijn twee zoons, een familielid, een luitenant kolonel van den Soesoehoenan en den genees heer dr G. A. van de Roemer. Het voornemens is de voornaamste Bteden van Nederland te bezoeken. Nederlaag der Spaansche vloot. Madrid. De officiëele berichten over den uitslag van den zeeslag voor Manilla luiden ongunstig. De minister van marine verklaarde eerst dat de slag roemvol was, maar dat hij geen bijzon derheden kon mededeelen. Uit een latere mededeeling van het departe ment van marine blijkt, dat de slag, welke eerst een overwinning heette, een nederlaag was. Het Amerikaansche eskader, uit 8 oorlogs schepen bestaande, schaarde zich in slaglinie voor Cavite, en opende het vuur. Nadat de strijd korten tijd had geduurd, geraakte de voorsteven van het admiraalschip Reina Christina in brand. Spoedig werd ook de achtersteven aangetast. De admiraal met zijn staf ging daarna op de Isla de Cuba over. Een tweede schip van de Spaansche vloot, bekwam ernstige schade, waardoor men zich in de baai Baccon moest teruggetrokken. Teneinde te voorkomen, dat zij in handen des vijaods vielen, lieten eenige bevelhebbers hunne schepen zinken. De verliezen aan Spaansche zijde zijn zeer aanzienlijk. Tot de gesneuvelden behooren de kapitein van het schip Cadarsode aalmoeze nier van het eskader en negen officieren. Washington. Vier regimenten infanterie zijn te Tampa aangekomen en vertrekken over 10 dagen naar Cuba. Een telegraphisch bericht meldt, dat de Span jaarden het fort Maine vernield hebben. Met groote voldoening is de overwinning op de Spanjaarden vernomen. De president noch de ministers laten er zich over uit. Men gelooft dat deze slag een groote stap is tot beëindiging van den oorlog. Key-West. Weer is een Spaansche stoom boot, welke naar Havanna koers zette, genomen en hier binnen gebracht. Marktprijzen van Tarwe en Meel. Maandag 2 Mei. Rotterdam. (Telegram van den make laar H. van Randioijk). Ter markt van heden was de stemming wel wat overdreven flauw. Maïs belangrijk lager afgegeven dan in den loop der vorige week. Meel stil op de verhoogde prijzen. Zaterdag 30 April. Antwerpen. Tarwe lager. Amerikaanscb fr. 27'/,. P a r y s. Tarwe gedrukt; loop. md. fr. 32.50. Pesth. Tarwe Zaterdag 10.53 fl. Vrijdag 10.76 fl. B e r 1 ij n. De tamelijk flauwe telegrammen uit Amerika hebben hier weinigofgeen indruk gemaakt; het aanbod van tarwe was zoo schaarsch, dat de weinige koopers voor vroege levering hoogere prijzen moesten bewilligen. Rogge was daardoor ook in zoover vaster, dat de aanvankelijke kleine daling naderhand weder werd herwonnen. New-Yorh dis. vorigen dag - Chicago HERIJK. Deze herijk is bepaald als volgt, voor: Stavenisse, 3 Mei des voorm. St. Annaland, 3 Mei des nam. en 4 Mei, St. Philipsland, 5 Mei. Oud Vosmeer, 6 Mei. Tholen, 7 en 9 Mei. Poortvliet, 10 Mei. Scherpenisse, 11 Mei. St. Maartensdijk, 12 en 13 Mei. Zierikzeee, ook voor Kerkwerve, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 10, 17 en 18 Juni. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Vrijdag 6 Mei. Opera-uitvoering. Schouw burg 8 u. V r ij d a g 13 Mei. Uitvoering Zangv. Con cordia. Concert- en ge hoorzaal 8 u. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefening en Uit spanningConcert- en ge hoorzaal 1xlt u. Algemeen Overzicht. Met- het naïeve geloof in de onfeilbaarheid van de officieele berichten verheugen de Spanjaarden zich in een groote overwinning. Het Oost-Aziatische eskader, welks aankomst bij de Philippijnen wij Zaterdag mededeeldon, zon geslagen zijn en met groote averij terug getrokken. De Spanjaarden zeiven erkenuen, dat zij groote verliezen leden en dat een hunner schepen verbrandde terwijl de Mindanao ende Ulloa schade bekwamen. Maar de overwinning zou behaald zijn, een feit waarmede de ministerraad de vloot per telegraaf geluk wenschte. Het bericht van de overwinning wordt be vestigd in telegrammen nit Lissabon en in particuliere berichten, welke te Madrid zijn ontvangen. Het Amerikaansche eskader zou des ochtends te vijf uur bij Manilla zijn verschenen en toen een levendig vuur op de Spaansche schepen en de forten hebben geopend. De Spanjaarden beantwoordden het vuur krachtig, en bezorgden den Amerikanen groote averij. Volgens een te Londen verspreid gerucht verloor de aanvaller twee schepen en 500 man. Aan Spaansche zijde is een schip, de Don Juan, door brand verloren. De commandant moet gesneuveld zijn. Andere berichten zeg gen echter, dat het de commandant van het admiraalschip Reina Christina was. Te Londen werd het verlies der Spanjaarden op 2000 man en twee schepen gesteld. Wellicht dat dit cijfer van twee schepen verklaard wordt door een ander bericht, inhoudende dat de Spanjaarden hun kruiser Castilla in den ingang van de haven op een ondiepe plaats lieten zinken, om het schip als vaste batterij te gebruiken. Vermoedelijk zal menigeen over dit bericht de schouders ophaleu en aan een of ander ongeluk gelooven, want de beweeg lijkheid van een schip is tot dusver vrij alge meen als een voordeel beschouwd, dat men niet zoo licht prijs geeft. De berichten zwijgen over de houding der opstandelingen, zoodat men niets weet van wat te land is voorgevallen. De opstandelingen waren, toen zij zekerheid hadden dat de Ame rikaansche vloot in aantocht was, Manilla ge naderd en hadden de hoogten om deze stad bezet. Zij zouden, zoodra de Amerikaansche schepen het vuur openden, een schijnaanval doen. Verder zouden zij, als de Amerikanen de haven blokkeerden, den toevoer aan de land zijde afsluiten en men rekende dat de stad zich dau binnen twee weken zou moeten overgeven. Welken invloed de nederlaag der Amerikann op dit alles heeft gehad zal eerst later blijken. Trouwens, aan de nederlaag zelf is nog altijd te twijfelen. Want de opstanden, welke op de Philippijn- sche eilanden en op Cuba plaats hadden, hebben ons geloof in de waarheidsliefde der officieele Spaansche telegraaf deerlijk geschokt. Heel veel beter maken de Amerikanen het niet, want het beroemde bombardement van Matanzas neemt hoe langer hoe kleiner pro porties aan. Maar het schijnt dat men het Zaterdag eens heeft overgedaan en dat de drie schepen New-York, Puritan en Cincinnati dien dag weer hebben getracht het opwerpen van nieuwe verdedigingswerken aan de kust door een grauaatvuur te beletten. Ook te Cabanas zijn door de New-York wat projectielen geworpen, waarna het schip naar Havanna terugstoomde en daar voor anker ging leggen. Verder wordt melding gemaakt van een schijnbeweging der Amerikaansche vloot voor Mariel (Noordkust tusschen Havana en Caba nas) waarheen in allerij I troepen gezonden werden Ook aan de zuidkust is de Amerikaansche vloot bezig geweest en wel bij Cien fagos. Do Amerikaansche schepen, welke deze haven blok- keeren, hebben volgens Spaansche berichten vergeefs getracht de stad te bombardeeren. Maar vier kannonneerbooten zouden uit de haven zijn gestoomd en den aanval hebben afge slagen. In deze berichten alle uit Spaansche bron afkomstig wordt verder medegedeeld, dat de Amerikaansche schepen een Spaansche stoomboot namen, welke de blokkade van Cienfugos wilde breken. Aan boord van deze boot bevonden zich een Stal Spaansche offi cieren (onder wie een kolonel en een officier van gezondheid) en 6 onderofficieren, die natuurlijk krijgsgevangen werden gemaakt. Over den toestand op het eiland is overigens niet veel nieuws bekend. De Temps had be richten over een concentratie der troepen in de steden, vermoedelijk in verband met het plan der Amerikanen om een havenstad to bezetten. Dat de opstandelingen geneigd zijn om de

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2