BUITENLAND. Verschillende Berichten. LAATSTE BERICHTEN. zand. Een tweede paard, dat gebruikt werd om het eerste er uit te trekken, onderging het zelfde lot, zoodat, ware er niet spoedig hulp uit Philippine komen opdagen om de paarden met de spade uit het zand te graven, de schoone dieren waarschijnlijk door het zand verzwolgen zouden zijn. (Tem. Crt.) ONDERWIJS. Onder voorzitterschap van den heer dr G. Smit Sibinga werd Vrijdagavond in het Schut tershof alhier eene algemeene vergadering ge houden van leden der Vereeniging tot wering van schoolverzuim te Middelburg. De opkomst, was in vergelijking met vorige jaren, ditmaal bevredigend. Uit het door den aeoreiaris uitgebracht ver slag bleek dat de vereeniging op de gewone wijze en met vrucht was werkzaam geweest tot beteugeling van het willekeurig schoolver zuim. De rekening over het afgeloopen jaar, door den penningmeester gedaan, toonde aan dat goedslot van het vorig jaar f 113.70 bedroeg, dat de contributie der leden f 307 had opge bracht en dat de gewone bijdrage van de com missie van toezicht op het lager onderwas ad f 400 weder was ontvangen. Het totaal der onkosten w^b f 823.11°. De uitgaven besomden f 671.25, zoodat deze rekening kon worden goedgekeurd met een batig saldo van f 151.86. Benoemd tot onderwijzeres in de hand werken aan de o. i. school te Kattendijke mejuffrouw M. Stokman te Goes. In deVrjjdag te Scherpenisse door de afdeeling Tholen van het Ned. Onderwijzers Genootschap gehouden vergadering, die bijge woond werdjdoor 8 dames en 22 heeren, is door den heer Van de Wende van Stavenisse een voordracht gehouden over Vrijheid en Opvoe ding. Overigons 4was deze geheel gewijd aan de bespreking der vragen, door het hoofdbe stuur aan de afdeelingen gesteld in zake het wetsontwerp op den leerplicht. Behalve eene nadere bepaling omtrent den tijd van toelating tot de school, werden geene veranderingen of aanvullingen aanbevolen en kon men zich verder geheel vereenigen met het ontwerp, welks indiening trouwens door alle aanwezigen met vreugde was vernomen. In de commissie, belast met het afnemen van de examens B volgens art. 61—65 der wet op het M. O., is o. a. benoemd tot lid de heer A. H. W. van der Vegt, ingenieur van het waterschap Schouwe», te Zierikzee Akte-examens in Zeeland. Vrijdag zijn, zooals nog in een deel der oplaag van ons vorig nommer werd mede gedeeld, geëxamineerd voor de akte van be kwaamheid als onderwijzer 6 man nelljke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren J. J. Oraiye, Goes, J. J. Bliek, Middelburg, P. Sandee, Wolfaartsdijk en L. J. van Splun- ter, St. Maartensdijk. Voor de vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn allen, nL de heeren: C. J. Mels, ZuiddorpeE. van Meulenbroeck, West- dorpe; G. Meulenberg, 's-Heer Arendskerke; K. A. Nederlof, H. J. Noordegraaf en J. van Oosten, allen van Middelburg. Vrijdag ochtend is te Utrecht plotseling overleden prof. dr T. Halbertsma. Woensdag avond begaf de overledene zich nog gei naar zijn studeerkamer, doch werd aldaar door eene beroerte getroffen. Prof. Halbertsma hield in 1867 zijne auratio inmguralia. De medische faculteit der Utrecht- sche hoogeschool verliest in hem een harer sieraden. LETTEREN EN KUNST. Te Londen verschijnt een nieuw werk over Wellington en Waterloogeschreven door majoor Arthur Griffiths, met een inleiding van Wolseley, den chef van het Engelsche leger. In de zesde aflevering, dezer dagen in het licht gegeven, vinden wij het portret van den prins van Oranje, later koning Willem II, met een onderschrift, waarbij gemeld wordt dat deze te Waterloo sneuvelde aan het hoofd van zijne troepen. Als wij daaraan moeten afmeten de histori sche waarde van het werk, dan is die zeker niet bijzonder groot en het geheel niet vertrouwbaar. Het tooneelstuk Cyrano de Bergerac, het werk van Kostand, dat te Parijs zooveel op gang heeft gemaakt, is thans ook door een Fransch gezelschap in Amsterdam, Rotterdam en Den Haag opgevoerd. Het schijnt zeer te hebben voldaan. Het bericht dat de heer mr. S. A. Vening Meinesz in het najaar, na de inhuldiging van onze koningin, om gezondheidsredenen zijn ontslag als burgemeester van Amsterdam nemen zal, wordt meer en meer waarschijnlijk, De krijgsraad te 's-Gravenhage heeft o< a. P. K. D., milicien van het 3 regiment infan terie, tot 6 maanden militaire gevangenisstraf veroordeeld ter zake van insubordinatie door het trekken van het geweer tegen zijn meer dere in rang. Door het dagelijksch beBtuur van het Ne* derlandsch Landbouwcomité is besloten een onderzoek te doen instellen naar het pachtwe zen en naar het tiendrecht in Nederland en dien tengevolge zijn twee afzonderlijke com- missiën benoemd, ten einde omtrent elk dezer aangelegenheden te rapporteeren. De Imperial wil nu ook de gasfabriek te Zutphen koopen. De heer Kaag, pastoor te Duivendrecht deelt in de N R. Crtnaar aanleideng van het, pok door ons overgenomen, verslag in dat blad omtrent de procedure tusschen hem en Het Centrum mee dat mr Dion Kooien iu zijn qualiteit van commissaris van Het Centrum in een door hem gevraagd onderhoud, aan huis van den heer Kaag, verklaard heeft diens hou ding in deze zaak te kunnen begrijpen, nadat de directie hem behandeld bad op eene wijze, die de heer Kooien zelf niet anders dan hoogst afkeurenswaardig noemen kon. Een vrachtrijder te Poortugal kreeg door het breken van een ketting den zoo hevigen slag van den staart van éen mallejan waar mede hij boomstammen vervoerde tegen het hoofd, dat hij op de plaats doodbleef. De on gelukkige was gehuwd. De hevige brand te IJselmuiden eischte nog een derde offerook het 7-jarig knaapje van de wed. A. Bos is overleden van de laatste is de toestand redelijk, van een ander zoontje minder. By bet schoonmaken van een oud geweer had iemand te Sommelsdijk het ongeluk een paar vingers te verspelen. Doordat het geweer nog geladen was, sprong het uit elkander en verbrijzelde bijna de geheele linkerhand, Te Lopik viel een man in eene sloot. Nauwelijks er uit gered gaf hij den geest. Te Dieden is gearresteerd de gemeente secretaris, onder verdenking valschheid in ge schrifte te hebben gepleegd. De man zal naar de gevangenis te 's Hertogenbosch worden overgebracht. Donderdag is op een steenfabriek te Die- perveen, vermoedelijk door het te steil opzetten van de steenen in een oven, de massa in be weging geraakt, waardoor eenige arbeiders der de steenen bedolven werden. Een hunner werd onmiddellijk gedood en drie anderen wer den gewond. De felle brand te Schagerbrug, waarvan wij reeds melding maakte, woedde kende snelheid voort. Van de 16 gezinnen, die door de ramp getroffen werden, is bijna niets gered. De meesten konden slechts te nauwernood gekleed ontkomen. Door korten tijd, die „ter redding overbleef, konden geen geld, kasboeken en andere voorwerpen van waarde geborgen worden. De bi' nog niet te berekenen. Verschillende en goederen waren echter verzekerd. Vijf verpleegden zijn den 19 April uit de rijks-werkinrichting Veenhuizen I ontvlucht, en een den 23 April uit de rijks-werkinrichting Veenhuizen III. Terugbrenging naar de ge melde gestichten wordt verzocht. Bij een vechtpartij te Dongen werd een der partijen met een mes zoodanig toegetakeld, dat de ooren bij zijn hoofd hingen. De man verkeert in zorgvollen toestand. Een weduwe te Zevenbergen is gevangen genomen, verdacht een kind, waarvan zij onlangs bevallen is, gedood te De koninginnen hebben te Genua o. het vertrek van de mailboot Prinses Sofie van de Mij Nederland bijgewoond, waarbij de be manning de volksliederen zong. Verder bezochten HH. MM. vele kerken. Vrijdag vertrokken de vorstinnen over Pisa naar Florence Te Pisa bleven zij omtreeks 2 uur stil. Onze koningin ontving van koningin Vi«- toria de Victoria- en Albert-orde. Sedert ruim een maand was het Antwerp- sche stoomschip Stad Nieupoort vermist, zonder dat er iets van bekend werd. Thans heeft een sleepboot in de Wash den top van een mast gezien, welke blijkbaar die van het wrak van de Stad Nieupoort is. Te Brussel is een schoorsteenveger op het dak van een woning, waar hij werkzaam was, in slaap gevallen. Een metselaar, die naar boven ging, om den man te wekken, slaagde daarin niet. Ten einde raad, nam hij den sla pende op en droeg hem van zijn gevaarlijke slaapplaats. De Tempsdie zich zorgvuldig onthouden heeft van een bespreking van alles wat op het proces-Zola betrekking heeft, wijdt thans een hoofdartikel aan een vonnis van het hof van appél in een proces overhet monopolie van een eigenaardige kleederdracht. Een zanger van den Montmartre was tot de gruwelijke ontdekking gekomen, dat een con current zich op straat vertoonde in dezelfde excentrieke kleeding, waarin hij zelf zijn ge wichtige persoonlijkheid aan het menschdom vertoonde, en achtte zich gerechtigd een klacht in te dienen wegens deloyale concurrentie. De rechtbank van Koophandel had den klager in het gelijk gesteld, en het hof van appèl beves tigde dat hier een artistiek eigendom bestond. Aan het spoorwegpersoneel in Warschau is, op straffe van ontslag, verboden in dienst, hetzij tegenover het publiek hetzij onderling Poolsch te spreken. Carmen Sylva, die thans met den koning te Abazzia vertoeft, legt zich den laatsten tijd op het fluitspel toe. De czaar ontving Donderdag Nansen, en onderhield zich lang met den reiziger, zoowel over de door deze reeds opgedane ervaring, als over een nieuw plan voor een Pooltocht. Het hof van cassatie te Sofia heeft het doodvonnis in zake kapitein Boïtcheff en zijn medeplichtige aan den moord op Anna Simons bevestigd. Alleen de gratie van den vorst kan hen beiden nog redden, en na bet aandeel, dat het hof in deze zaak had, is het de vraag, of vorst van zijn recht gebruik zal maken. In het begin dezer week waren op een middag tegen 4 uur zeven ingenieurs, onder wie een lid der kamer, vergezeld van zes aard- werkers, bezig voor eene waterleiding opnemin gen te doen bij Grossetta, aan de grens van Toscane en de Campagne, de streek waar tot voor een paar jaar de beruchte roover Tibuzzi zijn schrikbewind uitoefende. Daar verscheen bij een bocht van den weg een man van een jaar of dertig in jagerskleeding met een tweeloops geweer in de hand. Hij legde op het gezelschap aan, beval allen op den grond te werpen wat zij [aap waarde bij zich hadden en dan langs den weg dien zij gekomen waren te vertrekken. En van de dertien was er niet éen, by wien het opkwam zich te verzetten Zij zagen elkaar verbluft aan, het kamerlid wierp vijf bankno ten van 100 lira's op den grond en de andere volgden, zoodat de eenzame roover op de ge makkelijkste wijze een buit van by na 1000 lira's opstak. Men heeft sedert niets van hem vernomen, Den dag daarna beroofde een andere ban diet, met een mes gewapend, bij Ostia een grondeigenaar van zyne portefeuille met een honderd lira's en bracht den man een steek in de borst toe. Hij ligt nu in bedenkelijken staat. Deze dader is gelukkig gevat. In de burgergevangenis te Algiers is de typhus uitgebroken. Van daar verspreidt de ziekte zich in de stad. Een aantal bannelingen in Guyana hebben zich meester gemaakt van de stoomsloep van de administratie en zijn daarmede naar de Braziliaansche kust gestevend. Teneinde hun vervolging te voorkomen, hadden zij de tele graafdraden doorgesneden, zoodat het advies jacht, dat voor dergeiyke gelegenheden steeds gereed ligt, niet kon worden gewaarschuwd. In Minnesota (Vereenigde Staten) is on langs bij de wet een kappers-examen inge steld. Op het eerste examen werden aan de candidaten de volgende vragen gesteld: Lijdt gij niet aan eene besmettelijke ziekte? Kunt gij een ziekte vsn het gelaat of het behaarde hoofd herkennen? Aan welke verschgnselen Wat is volgens u de meest voorkomende oor zaak van besmetting? Ontsmet gij uwe instru menten en hoe? Evenals op het artsexamen moeten de candidaten een verklaring overleg gen, waaruit blijkt dat zij een aantal jaren on der toezicht practisch werkzaam zijn geweest. Het diploma, dat zy bij welslagen verkrijgen en dat hun toegang geeft tot de praktijk, kan ingeval van wangedrag of dronkenschap of het lijden aan een besmettelijke ziekte weer ingetrokken. Verkoopingen enz. Bij de Donderdag door bet dagel, bestuur van het waterschap Schouwen te Zierikzee gehouden aanbesteding van het leveren en stor ten van 5800 scheepaton stortsteen aan het distriet Brouwershaven werd inschreven door de heerenJ. Jansen te Terneuzen, voor 16.280P. A. v. d. Velde, idem, voor f 15.987; J. W. Roeloffs te Papendrecht, voor f 13.940 J. Roskam Cz. te Sliedrecht, voor f 13.600 Basaltmaatschappg te Rotterdam, voor f 13.456. Aan laatstgenoemde is, als laagste inschrijver, de levering gegund. (Z. N. bode) Akte-examens in Zeeland. Heden zijn geëxamineerd voor de akte van bekwaamheid als onderwijzer 6 man nelijke candidaten. Geslaagd zijn er vijf, nl. de heerenM. C. van den Ende, Wolfaartsdijk, J. M. deFeijter> Middelburg, C. E. de Haas, id., A. van Liere, Kloetinge en M. M. Lourens, Brouwershaven. Voorde vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 6manne lijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren J. J. Oranje, Goes, J. J. Bliek, Middelburg; P. Sandee, Wolfaartsdijk en L. J. van Splunter, St. Maartensdijk. Madrid. (Handelsblad). In den Senaat ver zekerde generaal Weyler, dat Spanje, gebruik makende van den ongeregelden toestand van het Amerikaansche leger en de vloot, met succes offensief kan optreden. Sint Vincent. De Spaansche torpedobooten en transportschepen zijn van hier vertrokken. New-York. De Atlantische stoom er Paris is Oostelijk van Pire-Island gesignaleerd. Op het bericht van het vertrek van hot Spaansch eskader van Sint Vincent, is het vliegend eskader in zee gegaan, en den Span jaarden tegemoet. Washington. De Engelsche en Fransclio gezanten hebben namens hun regeeringeu ge protesteerd tegen de verhooging van het ton nengeld. Duitschland zal ook protesteeren. Hongkong. Men gelooft dat de Spaansche vloot de haven van Manilla niet verlaat, om de forten te Bteunen. De Amerikaansche schepen ]n ter hoogte van Boliano waargenomen. Het weder is te slecht, om gemeenschap met opstandelingen te krijgen. Verkoopingen en Verpachtingen in Zeeland. Datum. Plaats. Voorwerpen. Information 3 Mei Middelburg, Inboedel, Tok. 8 Ylisaingen, Inspan, Maret Tak. 6 Oudelande, Hofstede, P. Overman H Middelburg, Inboedel, Verhulst. 11 Schoondijke, Inspan, Koksma. 12 Sohoondijke, Huis enz., Hammacher 17 Groede, Keestiaal, Haramacher 18 Waterlandk. Inspan, Koksma. Verzending en laatste buslichting der MAIL aan het postkantoor te Middelburg. (Alles plaatselijke tijd.) Oost-Indië* Napels (Duitsche dst.). 2 Mei 1.05's nam. Marseille (Lloyd)3 Mei 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst). 6 Mei 1.06 's nam. Rotterdam Lloyd6 Mei 6.30 's avonds. Marseille (Fr.dienst). 7 Mei 5.45'smorgens Genua(Neaerl.)10 Mei 6.30 's avonds. Amsterdam (Nederl.). 13 Mei 6.30 's avonds. Brindisi (Eng. dienst) 13 Mei 1.05 's nam Met deze gelegenheid wordt alleen ver zonden de correspondentie voor Atjeh en de Residentie Sumatra's Oostkust, terwijl daags te voren eene voorloopige verzending plaats heeft te 6.80 's avonds. Padang wordt alleen aangedaan door de booten der Maatschappy Nederland. Over Brindisi, Britsche booten, heeft daags te voren eene voorloopige verzending plaats te 6,30 's avonds en een suppletoire op de gewone vertrekdagen te 6.30 's avonds. Over Napels, met Duitsche booten, uitslui tend voor ae correspondentie^ waarvan de ver zending met deze gelegenheid op de adressen is aangewezen. Met de Nederlandsche booten via Genua en Marseille en per Fransche mailbooten wordt geen correspondentie verzonden voor Atjeh en de residentie Sumatra's Oostkust. "W est-Indië. Suriname via Sout hampton 3 Mei 5.45 's morgens. Suriname via St Na- zaire 8 Mei 5.45 's morgens. Curasao via Queen- stown. Eiken Dinsdag en Vrij dag 10.15 's avonds. Suriname via Amsterdam Den laatsten en I4en elke maand 6.30 's av. Vergaderingen, Concerten en Middelburg. Zondag 1 Mei. Mei-concert. Schuttershof 3 u. n Feestvergadering Meidag. Schuttershof 7'/s u. Maandag 2 Mei. Repetitie met strijkorkest Zangv. T. O. en Con cert- en gehoorzaal 7 ,/a u. Vrijdag 6 Mei, Opera-uitvoering.Schouw burg 8 u. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefening en Uit- spanning. Concert- en ge hoorzaal 7l/« n. HERIJK. Deze herijk is bepaald als volgt, voor: Stavenisse, 2 Mei en 3 Mei des voorm. St. Annaland, 3 Mei des nam. en 4 Mei, St. Philipsland, 5 Mei. Oud Vosmeer, 6 Mei. Thoien, 7 en 9 Mei. Algemeen Overzicht. De voorbereiding van de eerste expeditie naar Cuba is in vollen gang. Het ministerie van oorlog heeft acht groote stoombooten, ieder van ongeveer 2000 tonnen, gecharterd, voor het transporteeren van de troepen en goederen, die thans te Tampa worden bijeengebracht. Het bevel is opgedragen aan kolonel Cochrane, die last kreeg voor 30 dagen voorraad mede te nemen. In verband met deze maatregelen heeft een groote troepenvervoer plaats. Uit het kamp bij Chattanoga gingen per extratreinen 8 batterijen veldartillerie, een regiment infanterie en 4 escadrons cavalerie naar Tampa. In verband met alles wat bekend is, twijfelt niemand er aan of deze soldaten zijn voor Cuba bestemd, evenals de negersoldaten, die naar het heet het best zijn opgewassen tegen het klimaat van Cuba. Over de opdracht aan de expeditie is niets bekend. Maar men neemt algemeen aan dat het bij het oude plan blijft: het bezetten van een vast punt op de kust, van waaruit de op standelingen en de reconcentrados kunnen wor den geholpen. Bij de keuze van een dergeiyk punt zou men natuurlijk rekening houden met de noodzakelijkheid later een bepaalde operatie basis te hebben tegen het najaar wanneer de groote strijd zou aanvangen. Men noemt Matamsas als plaats der landing en zegt dat het bombardement ten doel had te voorkomen, dat deze haven aan de zeezijde versterkt werd. De Amerikaansche berichten over deze be schieting hebben ons van den aanvang af niet erg aangestaan. Dat men bij een bombardement op 4 a 7 KM. terstond wist, dat de vijand groote ver liezen had gelezen en dat men op zulk een afstand de Btukken van de vijandelgke verde digingswerken zag vliegen, leverde voor ons het bewijs dat de Amerikanen met nog iets anders dan kogels schoten, en wel met projec tielen die men van Chicage, de groote Porco- polis, heeft betrokken. Maar evenmin geloof verdienen de Spaansche berichten. In de kamer deelde de minister van oorlog mede dat het bombardement voor de Spaan- jaarden „een roemvolle(l) dag" was geweeBt. Het eenige slachtoffer waB een muilezel. Te Madrid maakt men zich, in verband met dezen by het bombardement verworven „roem", blijde met de „nederlaag" van het Ameri kaansche eskader. Een der bladen, de Imparcial, is zoo ver heugd dat het den Amerikaanschen admiraal een Tartarin noemt. De drie honderd granaten, door de Amerikanen afgeschoten, hadden niets geen kwaad gedaan en de verdedigingswerken waren onbeschadigd. Do consuls hadden tegen het bombardement geprotesteerd. Of dit protest gewettigd is? Het vuur was niet op de stad, alleen op de verdedigingswerken gericht en dan nog ter beantwoording van het vuur der Spaansche batterijen. Van meer belang dan deze snoeverijen is do medcdeeling van de minister in de kamer, dat de opstandelingen tijdens het bombardement naar Matanzas oprukten. ZIJ werden volgens het officieele Spaansche bericht natuurlijk ver slagen en lieten Vele dooden achter. Het Spaansche eskader, dat eindelijk vaude Kaap Verdische eilanden vertrokken was, hooft niet veel geluk. Nauwelijks was het vertrokken, toon twee torpedobootoa ih aanvaring kwamen. ZIJ wei- zoo beschadigd dat het noodig was terug te keeren. De schepen zouden heden wederom zee kie zen. Een leek zou zoo zeggen, dat dit in en uitloopen van een eskader in een neutrale have weinig is overeen .te brengen met de eischen der onzijdigheid. Onwaarscbynlijk klinkt het daarom niet, dat Mac Kinley to Lissabon vertoogen te dezer zake heeft doen indienen, en Portugal aan de plichten der on- zydigheid heeft herinnerd. Dat is in elk geval aanaeemlijker dsn het reeds tegengesproken bericht, dat ook teWeenen vertoogen waren ingediend over den geldelyken steun, door Frans Joseph aan zijn nicht, de Spaansche koningin-regentes, verstrekt. Toch is het opvallend, dat uit Weenon wordt gemeld, dat de K. K. regeering heeft besloten geen neutraliteits verklaring af te leggen, en dat wijl dit niet noodig zon zijn. Het treffen in het Oosten is nog altyd uit gebleven, maar het Amerikaansche eskader, nadert Manilla, dat naar men te Madrid verze kert, onneembaar is, een meening welke door de Amerikanen natuurlijk niet wordt gedeeld. Het Spaansche eskader heeft zich, volgens een telegram uit Manilla, gesplitst. Het eene deel voer naar het Westen, dus den Amerikanen tegemoet, het andere deel bleef voor Manilla. Of de Spaansche macht zoo sterk is, dat zij zich aan zulk een verdeeling kan wagen Men was het er tot dusver vrijwel over eens, dat de Spanjaarden, wat hoedanigheid der schepen betreft, bij de Amerikanen achter ston den en het alleen in aantal wonnen. Beknopte Mededeelingen. De Fransche regeering heeft werkeiyk de treurigen moed gehad Grimanx als hoog leeraar te ontslaan. Het besluit is 24 dezer geteekend. Duitsche bladen maken melding van een pijniyke scène aan het gala-diner, Zaterdag door den koning van Saksen gegeven. Tot de gasten behoorden keizer Wilhelm en keizer Fransch Joseph. Deze laatBte heeft aan tafel het woord genomen om den jarige te huldigen, en daarin moet keizer Wilhelm een inbreuk op zijn rechten zien. De keizer moet zelf zoo gekrenkt zijn geweeest, dat hij onmiddellijk na den maaltijd opstond en Dresden verliet. Juist was gemeld dat de keizer erg goede plannen had met zijn bondgenoot. Een der Weener bladen vertelde dat keizer Wilhelm bij gelegenheid van Franz Joseph's 50-jarig jubileum, naar Weenen zou komen met de vijf regimenten waarvan de Oosten- rijksche keizer beyeihebber is 5 Verder heeft het gerucht geloopen dat Duitsch land aan de onderteekenaars van het verdrag van Berlijn zou voorstellen ter gelegenheid van het regeeringsjubileum van keizer Frans Joseph Bosnië en Herzegowina officieel bij de K.K. monarchie in te lijven. De Temps spreekt dit verhaal tegen. Een merkwaardig teeken in den Duit- schen verkiezingsstrijd, welke zich door een Sammlung op beide vleugels kenmerkt, is dat de Köln. Z. tot de erkentenis komt, dat het centrum nog het meest het belang des Rijks in het oog houdt eu dat de nationaal-liberalen daarmede hebben te rekenen. Toch moet de strijd tegen deze partij, van welke men door een wereld van ideeën is gescheiden, voortgezet worden. De kansen op overeenstemming tusschen Oostenrijk en Hongarije heeten werkeiyk niet goed te staan. Ook te Foga gaven de hooge brood prijzen aanleiding tot ongeregeldheden. De Italiaansche regeering besloot met het oog op de woelingen twee lichtingen van de karabiniers onder de wapens te roepen, De Sultan, die onlangs door een adjudant een aantal geschenken aan den Czaar deed overbrengen, gaf tevens een eigenhandigen brief mede, waarin wordt gevraagd de candi- datuur van prins George te laten vallen. Volgens de Engelsche bladen heeft Duitschland weer een marinestation op de Chineesche kust verkregen, en wel Matsoe. Prins Heinrich moet daar reeds zyn. Chili en de Argentijnsche republiek zul len een grensverschil aan een scheidsgerecht, onderwerpen. Het plan der Amerikaansche regeering om het tonnengeld belangrijk te verhoogen, en dus den oorlog door het buitenland te doen beta len, wekt in maritime kringen veel verant- woordiging. De Engelsche regeering deed te dezer zake een vertoog indienen. - Een matroos aan boord van het Ameri kaansche oorlogschip Puritan werd betrapt, toen hij trachtte de kruitkamer open te breken- De man bleek een Spanjaard te zijn, en werd tot den kogel veroordeeld. Het Amerikaansche oorlogsschip, dat vol gens Spaansche berichten aan den grond zat, ia weer vlot gekomen. De lichtschepen bij New-York zyn ver plaatst. De beide Spaansche kamers hielden Vrij dag zitting. De senaat nam het ontwerp tot goedkeuring van het zelfbestuur dor Antillen aan, nadat verschillende sprekers het woord hadden ge- voord, waaronder genoraal Weyler die den raad gat aanvallenderwljzo tegen de Vereenigde Staten op te treden. De Senator Lastres, die voor Porto Rlco zitting hoeft, protesteerde tegen het goweldadig cn onrechtmatig optreden der Yankees op do Antillen. Hij verklaarde dat do bewoners van Porto Rico on de overgroote m erderhoid der Cubanen Spanjaarden zijn en altyd willon bl|jven. In antwoord op oen interpellatie in do Ka mer verklaarde de minister-president Sagasta dat de minister van marine uitstekende diensten bewijst eu dat eenmaal de dag zal komen, waarop zal blijken dat hij alles heeft voorzien. De vaderlandsliefde, zeide do premier, noopt mij om te zwjjgen over de genomen maatregelen,

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 2