MIDDELBURGSCHE COURANT. 30 April. N°. 101. 141e Jaargang. 1898. Zaterdag FEUILLETON. VREUGDE EN LEED. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prjjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., 2.- AOzondorlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 29 April 8 u. vm. 54 gr. 12 u 68 gr., av. 4 u. 57 gr. F. Verw. Z. W. wind. Middelburg 29 April. BENOE9CCAGM ENZ. Bij kon. besluit is de eerste-luit. M. J. Dop- penberg van den staf der infanterie, werkzaam ala leeraar bij de kon. mil. academie, voor den tijd van twee jaren op non-activiteit gesteld, buiten bezwaar voor de schatkist. TWEKIIE li tUUl, De afdeelingen der Kamer kozen, zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer reeds is gemeld, tot rapporteurs over het ontwerp be treffende de overeenkomst inzake den maildienst der maatschappij Zeeland de heeren H. van Asch van Wijck, Harte, Heldt, Van Gijn en Van Karnebeek. Gebouw Landbouw-afdeellng. Naar aanleiding van de in het voorloopig verslag der kamer gemaakte opmerkingen zegt de minister, dat het niet mogelijk is gebleken in een der landsgebotiwen te 'sGravenhagede aoodige localiteit te vinden tot huisvesting van de afdeeling Landbouw. Integendeel doet zich steeds in klimmende mate gebrek aan ruimte gevoelen in al de gebouwen van het centraal bestuur. De minister deelt de in het verslag geuite meening, dat de ligging van het gebouw voor de afdeeling Landbouw in het centrum der regeeringsgebouwen moest zijn. De kosten van overdracht en levering van het huis zijn in het koopcontract ten laste van de verkoo- pers, zij zijn in het bedrag van f 60.000 be- Indien later verbouwing van het huis noodig mocht blijken, zal in elk geval eerst een voor stel daartoe aan de Vertegenwoordiging moeten worden gedaan. UIT STAD EN PROVINCIE. Men schrijft ons: Tot groot ongerief, o. a. van Duitsche bad gasten voor Walcheren (Domburg enVlis- singen) is het oponthoud op de staatsspoor wegen voor reizigers, die met den, te 7.52 uur 's morgens van Venlo vertrekkenden trein te Breda aankomen, ook by de a. s. zomer dienstregeling bestendigd. Genoemde trein komt te 10 uur te Breda aan. Trein 1 naar Vlissingen, aldaar aanko mende 11.46 v. m., is dan juist van Breda ver trokken, zoodat de reizigers een vertraging ondervinden van drie en half uur, omdat de sneltrein een paar minuten later aankomt dan bet vertrek van een anderen sneltrein is be paald. Verleden jaar hebben vele reizigers zich een omweg getroost via Oberhausen—Goch, doch anderen uit Zuidelijker Rheinische stations, die ook daar geene aansluiting konden vinden, werden van deze niet-aansluiting de dupe. Jammer dat ook thans daarin nog geen ver betering is gebracht. Van Gedeputeerde Staten van Zeeland ontvingen wij een exemplaar van het alpha- betisch register op de in het vorige jaar ver schenen nieuwe uitgaaf van het provinciaal blad van Zeeland. Die uitgaaf, bevattende de gedrukte circulaires, aan de plaatselijke bestu- J. Uit het Duitsch. vab HERMINE VILLINGER. Intusschen deed de frissche lucht en de snelle beweging de drift van Elsbeth spoedig bekoelen. Was het eigenlijk geen triomf voor haar dat hij fietste? Een bewijs dat hij niet heelemaal verroest was in zijn plichtsvervul ling, dat men hem aan zijne boeken kon ont trekken en zelfs uren lang afvallig ma' van zQn werk. „Rijd maar toe", juichte zij, „mij krygt ge toch nieten zij smaakte een boosaardig genoegen om hem, die verklaard had, dat een uur voor zyn pleizier genoeg was, het dubbele van den tijd, en nog langer te laten rondrijden. Het bekwam hem uitste kend. ZQn bleek kamergeleerden gelaat kreeg al heel spoedig een andere kleur en hij voelde zich buitengewoon opgeruimd en vroolijk, zoo als eigeniyk nog nooit in zijn leven het geval was geweeBt, want nog nooit had een genoegen hem zoo in beslag genomen, daar hij bij elke ont spanning, die hij zich gunde, zijn plichten mee nam, het werk, dat hy in het hoofd had, nooit uit zijne gedachten was, altjjd bang dat hij er by te kort zou komen. Nu vergat by echter meer Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één uur aan het bureau bezorgd zyn. Advertentiën20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cent. Reolames 40 cent per regel] Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën by abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau Agenten. Te Vlissingen: C. N. J. db Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bollutt, firma Wed. de Jongb. ren gericht over de jaren 1815 tot en met 1826 en de provinciale bladen over de jaren 1827 tot en met 1896, voor zoover deze op 31 De cember 1896 nog van kracht zijn, wordt daar door zeer gemakkelijk te raadplegen. Heden herdenken de heeren J. A. Mol- huijsen te 'a Gravenhage, A. K. Daneels van Wijkhuijse te Arnhem en J. F. van Dunné te Middelburg, allen directeur der registratie en domeinen, en jbr A. N. F. Flngi van Asper- mont, ontvanger bij dien tak van dienst te Nijmegen, vroeger te Goes, hunne veertig jarige ambtsvervulling. Naar wij vernemen, is aan den Middel- hurgsclien bestuurdersbond dit jaar verlof ver leend om Zondag 1 Mei, bij gelegenheid van een wandeltocht van Middelburg naar Vlis singen, in eerstgenoemde gemeente met ont plooide vaandels te marcheeren. In Vlissingen is die vergunning geweigerd. In de St. Ct. zijn opgenomen de gewij zigde statuten van de sociëteit U?iitas, gevestigd te Vlissingen. Het doel is: vriendschappelijk en gezellig verkeer onderling. De vereeniging tracht dit doel te bereiken door het beschikbaar stellen van conversatielokalen en het ter lezing leggen van dagbladen en andere geschriften. De duur der vereeniging zal zijn negen en twintig jaren, te rekenen van 3 Februari 1888. De leden worden onderscheiden in: gewone, buitengewone, tijdelijke en buitenleden. Het getal der gewone leden is hoogstens 151, dat der buitengewone, tydelijke en buitenleden is onbepaald. Gewone leden betalen f 20, buitengewone leden f 15 en buitenleden f 5 contributie per jaar. Tijdelijke leden betalen f 1.50 contributie per maand. Door burg. en weth. van Vlissingen is aan het bestuur van die sociëteit, krachtens machtiging van Ged. staten, vergunning ver leend voor den verkoop van sterkendrank in het klein. Woensdag avond vergaderden te Zierik- zee de leden van het comité van „School kindervoeding" met de dames-helpsters en enkele van de opgeroepen contribuanten. Tengevolge van eene goed gelukte loterij, door de aan de instelling verbonden dames op touw gezet, een flink geslaagden feestavond en eene gewone inteekeningssom konden 64 kinderen gedurende 38 dagen een voedzaam middagmaal bekomen en sluit de rekening met een flink batig saldo. Het aantal uitgereikte portiën bedraagt 2432 en met inbegrip van arbeid komt iedere portie op 10.5 ct. te staan. Van hoofden van scholen en van de pers mocht het comité den vereischten steun ont vangen, terwijl de ouders der gevoede kinderen toonen steeds deze middagmalen op prijs te stellen. Het comité hoopt dan ook den komenden winter op hetzelfde voetspoor voort te gaan. Tot waterbouwkundig ambtenaar in dienst van den calamiteusen Sttzanwapolder is, zooals in een deel der oplaag van ons vorig nommer reeds is gemeld, door den dijkgraaf van dien polder benoemd de heer W. A. Dormaar te St. Maartensdijk. Met den benoemde waren op de voordracht geplaatst de heeren Johs Elen- en meer op zijn horloge te kijken; die ruste looze, vlugge gestalte daar voor hem ontrukte hem aan al zijne bezwaren en maakte hem doof voor de stem van zijn geweten. En het was zonderling, op dezen afstand begrepen zij elkaar veel beterhunne uitingen, die voort durend ontstemming teweeg brachten, vervielen thans en zij hadden alle gelegenheid om over elkaar na te denken. Waarom was hij toch zoo boos op dat vroolijke, jonge meisje ge weest? Hoe had hij dat onbesuisde, moeder- looze kind zoo streng, zoo pedant kunnen be- oordeelen Zij was nog zoo jong en vloeide over van levenslust; al zei zij overmoedige, ondoordachte dingen, dan was zij toch veel onschuldiger dan zoo menige jonge dame, die met al hare naïve maniertjes toch zoo duidelyk liet doorschemeren,dat het haar om veroveringen te doen was. Van dat alles niets bij Elsbeth! Geen zweem van coquetterie, zelfs geen zucht om te behagen, integendeel. En had zij geen gelijk dat zij iemand ontweek, die niets anders deed dan haar laken. Zij beschermde haar karakter; en wat deed hij dan anders? Wat was de reden van zijn ergernis, van zijn ont stemdheid Toch alleen dat het meisje, dat hem behaagde, anders was dan by haar wilde hebben, dat hy, om haar recht te doen weder varen, veel van zijn eigen ik moest opgeven en met zyn familie een zwaren stryd te voe ren zou hebbenwant Elsbeth zei„ik laat my in het geheel niets verbieden of toestaan baas te St Ann aland en J. van der Stel te 's Gravenhage. Gedeputeerde staten dezer Provincie hebben eene nieuwe schatting der pachtwaarde van de gronden, gelegen in den calamitensen polder, niet noodig geoordeeld, omdat de pachtwaarde der gronden in het laatste tiental jaren niet zoodanige wijziging heeft ondergaan, dat eene nieuwe schatting noodzakelijk was. De schatting van 1888 blijft dus gelden tot 1908. Bij het jl. Zondag gehouden reisduiven- concours, uitgeschreven door de Duivensocieteit Europa te Hulst, afstand Doornik (86.3 K. M.) werden de eerste prijzen behaald door de hee ren Allefs, Koewacht f 5, P. de Bruijü, Hulst f 4 (benevens een regulateur voor de eerste uit Hulst), J. Hillaert, Hulst f 3.50 en Van den Berghe, Heikant f 3.10. De vlucht van de prijswinnende duiven dezer vier was respectievelijk per minuut929.8, 902.5, 900 2 en 893.6 M. Den heer J. L. Bootsgezel te Breskens, onlangs, met ingang van 1 Mei a., aangesteld als opzichter bij 's rijks waterstaat, is door den minister van waterstaat Goes als standplaats aangewezen. Op de Donderdag te Zuidzande ge houden vergadering van de stemhebbende inge landen van het waterschap de Watering Cad- zand, werd de rekening onderzocht en het bedrag der ontvangsten vastgesteld opf 20521.98, dat der uitgaven op f 17782.76 en het goed slot op f 2739.23. Naar aanleiding der adressen van Iz. de Bruijne Iz. te Oostburg en Joz. Basting te Retranchement, beide tot het aanbrengen van grintbedekking op wegen, is goedgevonden die adressen in deze vergadering niet te behandelen maar op voorstel van het bestuur besloten een algemeen plan tot verharding van wegen in een volgende vergadering over te leggen,alsmede een plan tot het verkrijgen van een ligplaats voor schepen aan de zeesluis van het Water schap der Sluis aan de Wielingen. Ter voorziening in de vacature van dijk graaf, ontstaande door de gewone aftreding van den heer J. Erasmus Az., werd deze met 77 stemmen van de 79 uitgebrachte stemmen als no. 1 op de aanbeveling geplaatst (2 stemmen waren in blanco), terwijl de beide gezworenen, de heeren D. A. Risseeuw en I. Ris- seeuw Iz. resp., als no. 2 en no. 3 erop ge plaatst werden. Daarna is de begrooting voor den dienst 198/99 vastgesteld in ontvang en uitgaaf op f 27342.53. Het dijkgeschot is bepaald op ƒ4 per hectare. Kamer van Koophandel en Fabrieken te Vlissingen. Vergadering van Donderdagavond te 8 uren. Tegenwoordig al de leden. Na lezing en goedkeuring der notulen van de vorige bijeenkomst, worden de geloofsbrie ven van het onlangs nieuw gekozen lid der kamer, den heer H. Loois, onderzocht en wordt tot zijne toelating besloten. Hierna worden overgelegd verschillende in gekomen stukken, die voor kennisgeving worden, aangenomen. Daaronder bebooren onderschei den berichten omtrent verleende adhesie aan het adres dezer kamer betreffende de kwitantie als, een adres van den gemeenteraad van Zierikzee betreffende den waterweg naar Dord recht, een dito van de kamer te 'sÜertogen- ho8ch aangaande de overname van spoorwegen en een adres van den R.-Kath. Gildebond be treffende den arbeid in gevangenissen. Daarna komt in behandeling het verslag der commissie tot reorganisatie der kamers van koophandel en fabrieken. Vooraf wordt gelezen een afdruk van den brief van de Kamer te 's Bosch aan de ver gadering van afgevaardigden van kamers van koophandel te Amsterdam. Bij de discussiën blijkt, dat de vergadering zich in hoofdzaak met de beschouwing der Bossche kamer vereenigt. Besloten wordt tot het zenden van een afge vaardigde naar die vergadering op den 7 Mei a. s. Als zoodanig wordt benoemd de heer J. Verkuyl Quakkelaar, terwijl als plaatsver vangers (zoo noodig) worden aangewezen de heeren Jos van Raalte en H. M. Kloppers. Laatstgenoemde vestigt eindelijk nog de aan dacht der kamer op het feit, dat men te Ant werpen geen retour spoor kan bekomen naar Vlissingen, wel te Brussel en wel naar Middel burg, terwijl men van Vlissingen naar Ant werpen wel retour biljetten atgeeft. Hij ver moedt dat dit is om den dienst der Mij. Zee land tegen te werken. Hij stelt daarom voor zich te dier zake te wenden tot de Maat schappij tot expl. van staatsspoorwegen. Dienovereenkomstig wordt besloten en daar op de vergadering gesloten. ONDERWIJS. Voor het afleggen van eindexamen aan de burgeravondschool te M iddel burg hadden zich dit jaar aangemeld 16 aspiranten, alle leer lingen van de 3de klasse der school. Aan 15 van hen kon het getuigschrift, bedoeld bij art. 55 der wet op het M. O., worden toegekend, te weten aan W. P. van Aartsen, A. C. de Baare, H. M. Bellaart, J. C. Broeke, A. C. Hil- dernisse, P. Krijger, P. J. C. van Meerendonk, A. J. van Miert, J. B. A. van Miert, J. L. Pouwer, J. M. van Nieuwenhuizen, P. Reymerse, J. Stroo, J. F. Wiessner en J. N. de Witte. Akte-examens in Zeeland. Donderdag zijn, zooals nog in een doel der oplaag van ons vorig nommer werd mede gedeeld, geëxamineerd voor de akte van be kwaamheid als onderwijzer 6 man- nelijke candidaten. Geslaagd zijn allen, nl. de heerenC. J. Mels, Zuiddorpe; E. van Meulenbroeck, West- dor pe G. Meulenberg, 's Heer Arend skerke K. A. Nederlof, H. J. Noordegruaf en J. van Oosten, allen van Middelburg. Voorde vrije- en ordeoefeningen der gymnastiek werden geëxamineerd 6manne lijke candidaten. Geslaagd zijn er 4, namelijk de heeren J. Kense, Middelburg, L. A. Laven, Scherpe- ni88e, C. J. van Leeuwe, Oostburg en G. F. Maris, Tholen. ik doe wat ik goed vind" en zyn moe der leerde hare dochters„De vrouw is ge boren om te dienen en te dulden" hoe zouden menschen met zulke uiteenloopende levensopvattingen het ooit samen kunnen vin den Reeds de gedachte aan zijn ouderhuis rees als scheidsmuur op tusschen hem en het meisje, dat hij zich toch niet uit het hoofd kon zetten, en hij voelde een soort van schaamte by de gedachtezij zou in mijn plaats wel den moed bezitten om onvoorwaardelyk de inspraak van haar hart te volgen. Eindelyk kwam de dag, waarop Elsbeth vóór haar ver trek voor het laatst aan het raam zatzy had in den laatsten tyd dagelijks drie uur geschre ven, zonder te vermoeden hoe gelukkig zij den professor daarmede maakte, na haar uitspraak: „en ik veroorloof mij den ganschen dag voor myn pleizier te leven." Als Elsbeth oprecht had willen zyn, had tot zich zelf moeten zeggen„het is niet waar dat ik mij op die reis verheugZij beweerde echter den geheelen tijd het tegendeel; doch toen zy met haar vader in het rijtuig stapte om naar den trein te rijden, biggelden haar onverwachts tranen langs de wangen. „Wat scheelt u toch vroeg haar vader ten hoogste verbaasd. „Het iszij herstelde zich Bchielijk „och! dat oude vrouwtje was zoo aangedaan toen ik haar by het afscheid het geld gafzij riep maar aldoor „Het is te veel, te veel", en RECHTSZAKEN. Arrondissements-Rechtbank te Middelburg. Heden, Vrydag, werd door bovengenoemde echtbank uitspraak gedaan in de, in ons nommer van 23 dezer breedvoerig vermelde, zaak tegen J. V., oud 39 jaar, huisvrouw van P. d. V., spoorwachteres te 's-Heer ArendBkerke. ging schreiende de trap op." De professor keek het vertrekkende paar na hy zag Doortje aan het venster verschijnen, vegen en stoffen en de luiken sluiten. Maar als hij gemeend had, nu ongestoord te kun nen werken, werd hij zeer teleurgesteld. Er was een onrust in zijn gemoed gekomen, die hem meer afleiding gaf dan de aanblik van dat lieve gezichtje, daar aan het raam. Hij was altijd met opgewektheid opgestaan, met lust aan het werk gegaan en had dat :ds zoo aangenomen alsof het vanzelf sprak onbewust van zijn geluk. Nu kwam het hem in de herinnering eiken dag grooter voor en maakte hem het tegenwoordige ondragelijk. Eindelyk kon hy het niet langer uithouden en ging een week vroeger naar huis dan hij plan gehad had. Nu waren aan de beide huizen tegenover elkaar alle vensters gesloten, maar de kleine kwelgeesten, die over en weer gewipt wa ren, vlogen nu onverdroten de stad uit en misten hunne offers niet. Den professor dreven zij reeds na veertien dagen weer in de stad terug. Zijn eenig redmiddel was zijn rijwiel. Hij reed naar buiten, zoodra de angst hem overviel by de gedachte dat zij zich op reis zou kunnen verloven dat hy haar zou kunnen verliezen. Tweemaal was hij al naar ket station gegaan, om haar na te reizen, doch op het laatste oogenblik schaamde hy zich en keerde weerom. Hij had natuurlijk tehuis alles geheel anders Beklaagde werd ter zake van het door schuld doen ontstaan van gevaar voor het verkeer door stoomvermogen over een spoorweg veroordeeld tot f 10 boete, subs. 10 d. hechtenis. Voorts zijn nog veroordeeld wegens mishan deling G. J. P. 18 j., voerman te Gadzand, tot 6 m. gevangenisstraf, terwijl L. G., 20 j., boe renknecht te Meliskerke, van een dergeiyk feit werd vrijgesproken. Inzake P. R., 27 j., veldarbeider te 'sHeeren- hoek, op 5 Nov. 11. wegens mishandeling by verstek veroordeeld tot 1 m. gevangenisstraf en daarvan in verzet gekomen, is op heden het verstek-vonnis vernietigd en opposant thans veroordeeld tot eene gevangenisstraf van 14 d. Dat iemand voor éen cent 18 maanden gev. straf krygt, is zeker nog al kras. Menig lezer van ons blad zal dan ook wel met ver bazing in ons vorig nommer zulk eene veroor deeling door de rechtbank te Amsterdam onder de telegraphische berichten hebben gelezen. Maar het gold zekeren J. van Teylingen, een be rucht jeugdig zakkenroller, die uit den zak van een kantoorbediende een of twee centen wegnam, wat men hem nu duidelyk kon bewij zen. De rechtbank zal overwogen hebben, dat de gelegenheid nu schoon was om hem voor vroegere zondes te straffen. Dezelfde rechtbank veroordeelde een anderen zakkenroller, J. Waterman, tot 9 maanden gev. straf. - Tegen den ontslagen gemeente ontvanger van Leeuwarderadeel is door het O. M. bij de rechtbank te Leeuwarden, ter zake dat hij als. ontvanger f 7000 heeft verduisterd en, om de ontdekking hiervan te voorkomen, vervalschin- gen in zyne boeken heeft gepleegd, een jaar en zes maanden gevangenisstraf geëischt. Kleine uitgaven. Een eigenaardig pleidooi is, naar men aan de N. R. Ct. meldt, Woensdag voor de civiele kamer der rechtbank te Utrecht gevoerd. Het betrof een geschil tusschen het dagblad Het Centrum en een geesteiyke, pastoor Kaag te Duivendrecht. Deze laatste had aan Het Centrum aangeboden verslagen en andere be richten te leveren, zonder daarvoor salaris in rekening te brengen, doch tegen vergoeding van de kleine dagelijkscbe uitgaven die bij ten behoeve van zijn correspondentie zou doen. Het Centrum nam dit aanbod gretig aan, en gedurende tien of twaalf maanden werden de zeer gewaardeerde bijdragen van pastoor ig in het blad opgenomen. Toen echter zond pastoor Kaag een rekening zijner „kleine dage- ache uitgaven" aan den toenmaligen direc teur van het blad, den heer Burgman, endaar i nota een totaal bedrag aanwees van f 991.03, verkoelde de verstandhouding wel eenigszins. In zeer beleefde termen werd den op prijs gestelden medewerker te kennen ge geven, dat deze nota niet kon worden voldaan, doch dat de administratie bereid zou zyn, even tueel den daarop voorkomenden post van f 113.40 voor déjeuners in Bible-Hotel te ver goeden. Na eenige correspondentie werd den pastoor aangeboden, hem het gevorderde be drag te betalen in aandeelen eener pas door Het Centrum gesloten obligatieleening, waar voor hij echter bedankte. Vandaar thans het rechtsgeding, waarin mr A. Pit optrad voor den eischer, den heer H. Vreesman te Amster dam, die de vordering van pastoor Kaag had gevonden dan hij gedacht had: de argumenten, die hij bedacht had om de overmoedige, ou- hui8elijke eigenschappen van een zeker jong meisje in een gunstig daglicht te stellen, waren geheel overbodig geweest. Het kwam hem voor, dat alles in huis ver anderd was, sedert hij er het laatste geweest was, bij het huwelijk zyner oudste zuster. Hij sprak er, over met Hedwig, zyn lievelings zuster, die zyne gryze oogen had, doch overi gens een klein, niet mooi meisje was. „Och ja, weet ge", zei zij, „het heeft altijd als een nachtmerrie op de familie ge drukt: vier meisjes en geen vermogen! Vadcf zuchtte bij het ontbyt, by het middag- en by het avondeten „Ik ben een afgeleefd oud man, maar er is niets aan te doen, ik moet in dienst blyven tot aan mijn dood toe. Moeder kwam niet meer tot rustwant als zij vader wat opge wekt had, kwam de beurt aan ons„wat kunt gij worden, waartoe zyt gij geschikt Doch nie mand onzer had een bepaald talent, of een besliste gave, en dure lessen kon zij ons ook niet laten geven, andera zou ik onderwyzeres geworden zijn. Gy weet hoe gelukkig onze oudste höt terstond getroffen heeft; nauwelijks was zy een jaar huishoudster, of zy deed die goede partij. Ik bood myn zwager myne diensten als win keldochter aan; en hy maakte mij tot zijn boekhoudster, met tweeduizend mark salaris j j en hij heeft gezegd dat ik het nog veel verder I zal brengen, want de zaak gaat steeds vooruit*

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1