MIDDELRURGSCHE COURANT. N°. 98 111" Jaargang. 1898. Woensdag 27 April. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering van Zon- en Feestdagen. Prfj», per kwartaal, zoovel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p.,/2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 26 April 8 u. vm. 54 gr. 12 n 65 gr., av. 4 u. 60 gr. F. Verw. Z. O. vind. Middelburg 26 April. WIJZIGING LEERPLAN. Het Weekblad van het Ned. Tijdschrift voor Geneeskunde bepleit het verbinden van het jus promovendi aan het einddiploma der hoogere burgerscholen en het mogelijk maken van een overgang van het gymnasium naar de hoogere burgerschool. Daartoe zou het leerplan van het gymnasium zoodanig moeten worden ingericht, dat het met goed gevolg afleggen van het toelatingsexamen tot de 4e klasse van die school tevens de toelating gaf tot de 3e klasse der hoogere burgerschool. In de laagste 3 klassen van het gymnasium zou taalstudie geheel op den voorgrond staan en aangevuld worden door het onderwijs in geschiedenis en aardrijkskunde. Daarbij zou in 3 jaren zooveel wiskunde geleerd worden als in 2 jaren op de hoogere burgerschool. Van de talen zou het latijn den voorrang inne men. Door eene dergelijke regeling zou de moeilijke keus van de inrichting der studie pas 3 volle jaren later dan thans behoeven te ge schieden. BMOEMOGEN ENZ. Bij koninklijk besluit zijn in hunnen rang overgeplaatst bij het regiment grenadiers en jagers: de eerste luit. G. T. M. Ongerboer, A. L. P. Vogel en J. H. Borel, allen van het 2de reg. inf., laatstgenoemde adjudant bij dat korps, zoomede de eerste luit. J. C. Wagner, van het 5de en F. J. Backer, van het 8ste reg. inf. De minister van marine verleent aanstaanden Vrijdag geen audiëntie. NEUTRALITEIT. Bij het uitbreken van een oorlog tusscben twee met Nederland bevriende mogendheden, verklaart de Nederlandsche regeering, dat zij de strengste onzijdigheid tegenover de oorlog voerenden zal in acht nemen. Zij herinnert alle Nederlanders, ook die buiten Europa gevestigd zijn, dat zij zich behooven te onthouden van handelingen, die met de onzij digheid geacht kunnen worden in strijd te zijn. Zij wijst hen voornamelijk op het, naar de regels van het volkenrecht ongeoorloofde, om zich op eenigerlei wijze in te laten met het aanwerven van krijgslieden of met het uitrusten van oorlogsschepen of vaartuigen, voor de kaapvaart bestemd, ten behoeve van de in oorlog zijnde mogendheden, en voorts op het gevaar, verbonden aan schending van werkelijke blokkade en aan het verkoopen en verstrekken van oorlogsbehoeften of andere contrabande aan of het vervoeren daarvan naar de oorlog voerenden. Zij vestigt verder de aandacht op de bepalingen van de artikelen 100, lo, 388 en 389 van het Wetboek van Strafrecht, luidende: Art. 100, 1. „Met gevangenisstraf van ten hoogste zes jaren wordt gestraft hij, die in ge val van een oorlog, waarin Nederland niet be trokken is, opzettelijk eenige handeling ver richt, waardoor de onzijdigheid van den Staat wordt in gevaar gebracht, of eenig bijzonder voorschrift tot handhaving der onzijdigheid van regeeringswege gegeven en bekend gemaakt, opzettelijk overtreedt." Art. 388. „Met gevangenisstraf van ten hoogste vier jaren wordt gestraft de Neder lander, die zonder vergunning van de Neder landsche regeering een kaperbrief aanneemt, of als schipper dienst neemt op een vaartuig, wetende dat het zonder vergunning van de Nederlandsche regeering voor de kaapvaart bestemd is." Art. 389. „De Nederlander, die als schepeling dienst neemt op een vaartuig, wetende dat het tonder vergunning der Nederlandsche regeering voor de kaapvaart bestemd is of gebruikt wordt, of vrijwillig in dienst blijft na die bestemming of dat gebruik te hebben vernomen, wordt ge straft met gevangenisstraf van ten hoogste drie jaren". De regeering zal geene handelingen gedoo- gen, die geacht kunnen worden in strijd te zijn met de verplichtingen van een onzijdigen Staat, en zij waarschuwt alle Nederlanders, waar ook gevestigd, dat zij op hare bescher ming oi op tus8chenkomst te hunnen behoeve alleen dan zullen knnnen rekenen, wanneer zij zich zorgvuldig ontbonden van elke schending der plichten die de neutraliteit oplegt. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór één nar aan het bureau bezorgd zijn. y Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 oent. Reclames 40 cent per regoïj Grooto letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het bureau te hekomen. Agenten, Te VlissingenC. N. J. be Vet Mestdaoh te Goes: A. C. Bolxutt, firma Wed. de Johge. te Amsterdam, wordt het bevel over H. M. kost8chip te Vlissingen opgedragen. Heden werd dooT den heer D. Stemmer, vroeger gezagvoerder op de Zierikzeescbe boot, met goeden uitslag examen afgelegd voor de betrekking van binnenloods bij het Neder- landsch loodswezen te Vlissingen. De .maatschappij Zeeland zal, in overleg met de Staatsspoorwegmaatschappij, op den eersten Vrijdag van de maanden Juni, Juli, Augustus en September goedkoope retourbil jetten uitgeven naar Londen. Door al de op Nederlandsch grondgebied gelegen stations der Maatschappij worden dan retourbiljetten 2e kl. naar Londen verkrijgbaar gesteld, geldig op den dag van afgifte en drie volgende dagen, tegen de uniformprijzen van f 10 voor stations, gelegen in Friesland, Groningen en Drenthe; f 9 voor stations in Overijsel, Gelderland, Utrecht, Noord- en Znid-Holland en Limburg en 8 voor Zeeland en Noord-Brabant. De biljetten zullen uitsluitend geldig zijn voor de dagboot, welke Vrijdags van Vlissingen ver trekt en voor de dagboot, die Maandag d. a. v. uit Queenboro gaat. De beer R. Bosma, directeur der stoom- zui vel fabriek Luctor et Emergo teZonne- maire, heeft met ingang van 1 Juni als zoo danig ontslag genomen. In den nacht van Zondag op Maandag zijn bij S. B. te Koewacht 19 van de 20 reisduiven, die zich in een hok bevonden, ge stolen. Ouder gewoonte zijn de daders tot nog toe onbekend. De heer J. van Herp te Terneuzen is benoemd tot onderwijzer aan de chr. school aldaar. In de Maandag te IJzendijke gehouden algemeene vergadering der IJzendijksche Stoom tramweg-Maatschappij is den directeur, den heer J. Hubeau, wiens verslag over 1897 werd goedgekeurd, op zijn verzoek eervol ontslag verleend en voorloopig als zijn opvolger aan gewezen de heer F. Milhart, ingenieur tc Sel- zaete. De aftredende commissaris, de heer J. L. I. de Bats te Biervliet, werd als zoodanig herkozen. RECHTSZAKEN. Arrondissements-Eechtbank te Middelburg. Heden, Dinsdag, zijn door die rechtbank veroordeeld wegens eenvoudige beleediging C. d. V., 26 j., letter zetter te Middelburg, tot f 75 boete, subs. 60 d. h. mishandeling: J. B., 23 j., arbeider, N. en St. Joosland (Ouddorp), tot f 3 b. s. 3 d. h. huisvredebreuk I. J. I., 49 j-, schippersknecht, zonder bekende woon- of verblijfplaats hier te lande, tot 7 d. gev.straf beleediging van ambtenaren, de le, bovendien wegens bedreiging met eenig misdrijf tegen het leven gerichtA. R., 17 j., en S. R., 26 j., visschers, Philippine, de le tot 14 d. en de 2e tot 7 d. gev. straf; en vernielingF. F., 18 j-, en C. L. d. N., 21 j., arbeiders, St. Jansteen, ieder tot f 5 b. s. 5 d. h. Inzake C. W. D. F.Pz., 37 j., boekbinder te Middelburg, geappelleerde van een vonnis van het kantongerecht te Middelburg, waarbij hij ter zake van overtreding der arbeidswet is ontslagen van rechtsvervolging, is het hooger beroep niet ontvankelijk verklaard. Vrijgesproken: J. K., 56 j., polderarbeider, Breskens, en J. R., 38 j., arbeider, OoBtburg, beiden beklaagd van mishandeling. UIT STAD EN PROVINCIE. De luit. til. le kl. H. J. F. Michelhoff, commandant van het kostschip te Vlissingen, wordt met 6 Mei eervol van zijn bevel onthe ven en hem het bevel over H. M. schoener Dolfijn opgedragen. Aan den luit. t/z. le kl. C. A. Dominicus, als le off. a/b. van H, M. wachtschip LANDBOUW. Maandag werd te Schoondijke gehouden de algemeene vergadering der Maatschappij tot onderlinge verzekering van paarden, gestor ven aan lendentyphus. Tegenwoordig waren 45 leden. Na de gewone huishoudelijke zaken, ontstond er eene zeer uitvoerige bespreking over het voorstel van het bestuur om over te gaan tot eene verzekering van paarden tegen alle sterfteverlies. Het bestuur had van de Zuid-Bevelandscbe onderlinge veeverzekering- maatschappij te Heinkenszand een reglement en verdere inlichtingen ontvangen, benevens het reglement van de Overijselsche en Gelder ache mij., terwijl door den heer Anth. Luteijn een staat werd overgelegd van de op zij hofstede gestorven paarden van af het jaar 1864 tot 1898. Op grond van een en ander kwam men echter tot de overtuiging dathoe wenschelijk zulk eene vereeniging ook moge zijn de geldelijke offers te hoog moeten geacht worden. Door den heer J. H. de Miliano werd opgemerkt, dat, als een landbouwer een paard verliest van f 500, hij in den regel kan volstaan met een paard van veel minder waarde te koopen. Op voorstel van den heer Luteijn werd met 44 stemmen tegen éen besloten voorloopig vereeniging te laten zooals die is. Zijn er leden die bun vee tegen alle sterften willen verze keren, dan knnnen zij zich aansluiten bij eene vereeniging die dat doel beooert, en zijn er, die ook hunne veulenmerriën willen assureeren, dan kunnen zij lid worden van de vereeniging te Groede, De commissiën, die belast worden met de in dit jaar in Zeeland te houden keuring van den voor den krijgsdienst geschikte paar den zijn in overleg met den minister van bin- nenlandsche zaken samengesteld als volgt voor district I. Gepensionneerd kolonel der artillerie H. H. J. baron van Haersolte van den Doorn, te 's Gravenhage, lid en voorzitter; gepensionneerd ritmeester van het O.-I. leger H. W. A. van Jeveren, te Hees, lid en plaats vervangend voorzitterplaatsvervangend dis trictsveearts M. Luciëer te Oostburg, lid; voor district II. Gepensionneerd luitenant- kolonel van het O.-I. leger J. J. Munniks de Jong, te 'sGravenhage, lid en voorzitter; ge pensionneerd ritmeester der cavalerie M. Spren- ger te 's Gravenhage, lid en plaatsvervangend voorzitterplaatsvervangend districts veearts E. L. van Mervennée te Middelburg, lid. LETTEREN EN KUNST. SELENE1A van Em. von Brucken Fock is dan eindelijk Maandagavond in den Stadsschouwburg te Amsterdam opgevoerd. De tot nu toe plaats gehad hebbende uit voeringen, o. a. die te Arnhem, waren, zegt Van M. in het Hbld., er niet op berekend om het juiste licht op dit werk te laten vallen. Bij de Ned. Opera lieten vooral het orkest en wat eveneens van groot belang is de lichteffecten te veel te wenschen, en te Arnhem bleek de tijd van voorbereiding te kort om Seleneia als drama op te voeren. Wel zag men daar het tooneel en de lichteffecten, doch het spel moest achterwege blijven. Daarom besloten de componist en mej. Van Zanten te Amsterdam eene opvoering voor te bereiden, die geven kon wat te Arnhem nog niet mogelijk bleek. Met medewerking van het orkest van het Concertgebouw en van mej. Van Zanten (Moira), mevr. Tijssen—Bremerkamp Seleneiaen den den heer Jos. Tijssen Herosj, is dit nu te Amsterdam, onder leiding van den componist. Een vrij talrijk publiek woonde de uitvoering bij. Aan de regie was veel zorg besteed, met toewijding kweten de solisten zich van hun taak. „Dochzoo schrijft Van M. verder er was een bezwaar! De componist gaat in zijn comp08tie en ging ook bij de leiding zoo zeer in toonschildering van het orkest en de door dit lichaam uit te drukken zielstem mingen op, dat het gezongen woord er nog wel eens onder moest lijden. De solisten kon den lang niet altijd tegen de toongolving van het orkest op, temeer daar de vaak lage lig ging dit soms nog moeilijker maakte. Doch daarentegen kwam thans door de han deling het vocale dikwijls beter tot zijn recht dan vroeger, echter meer bij de lyrische dan bij de dramatische gedeelten, want daar domi neerde het orkest soms te veel. (Ook acht ik de lyrische gedeelten wat het vocale betreft, het gelukkigst van uitdrukking). Dit eenmaal gezegd hebbende, spreek ik nogmaals mijne bewondering uit voor het talent en het kunnen van den heer Emil von Brucken Fock, die in dit eerste dramatische werk van zijn hand iets zoo bijzonders heeft weten te geven in den stijl, dien hij zoozeer vereert, en naar het voorbeeld van den grooten meester Wagner. Ik beschouw Von Brucken Fock als een componist die werkelijk iets wellicht zeer veel te zeggen heeft, want in de ontwik keling zijner motieven en ook vaak in de uit drukking is hij reeds een meester. Dat getuigt vooral de orkest-partitie, die zoo prachtig ver tolkt werd door ons orkest. Hoe schoon klonk het voorspel en de mane- schijn-melodie en welk een prachtige strooming was er in de schilderingen voortdurend op te merken. Is het daarom wonder, dat het orkeBt wel eens wat veel op den voorgrond trad en dat de componist dat niet genoeg tegenhield Het was te bespeuren, dat mej. Van Zanten met groote liefde de regie en de muzikale lei ding van het vocale had op zich genomendat zij en hare leerlingen, de heer en mevr. Tijssen geheel opgingen in hun zoo veel eischende partijen, en dat zij met groote liefde en toe wijding die vertolkten. Daarvoor bracht het publiek hun dan ook hulde na den componist hartelijk te hebben toegejuicht". Van M. zelf brengt ten slotte den componist een krachtig eeresaluut. KERKNIEUWS. De oudste predikant bij de Ned. Herv. gemeente te Zwolle, de lieer J. Vermeer, her dacht Maandag den dag dat hij vóór 40 jaren te Koudekeike in zijn ambt werd beves tigd. Vervolgens was de heer Vermeer nog werkzaam te Genemuiden, Linschoten, Vlis singen en sedert 9 Sept. 1861 op zijne tegen woordige standplaats. Hij herdacht dat feit Zondag in de voormid dag-godsdienstoefening, sprekende naar aanlei ding van Deuteronomium VIII: 2a. Na afloop van den dienst werd de jubilaris door den kerkeraad gclukgewenscht en voorts ontving hij van allerlei zijden blijken van sympathie. Van de regeering ontving de heer Vermeer zijne benoeming tot ridder in de orde van Oranje-Nassau. Verschillende Berichten. De uitslag der Maandag te 's Gravenhage gehouden verkiezing voor een lid der Provin ciale Staten is dat eene herstemming moet plaats hebben tusschen de heeren mr W. Dolk, liberaal, die 2607 en mr M. J. C. M. Kolkman, katholiek, die 2119 stemmen verkreeg. Verder waren uitgebracht op de heeren mr W. K. F. P. graaf van Bylandt 1419 en mr J. P. Sprenger van Eyk 303 stemmen. In een stembureau aldaar moest de voor zitter, na opening van de stembus, drie kiezers uitnoodigen met. hem het, stembureau samen te stellen, aangezien de opgeroepen leden niet waren verschenen. In de Zondagmiddag te Rotterdam, onder leiding van den voorzitter, den heer P. J. Appel uit Amsterdam, gehouden tiende jaar vergadering van den Nederlandschen Ztvembond bleek uit het jaarverslag van den secretaris, den heer W. E. Bredius WEzn-, dat in 1897 als lid was toegetreden de Vereeniging De Zwemclub te Groningen, met 33 werkende leden en 1 donateur, zoodat de Bond aan het eind van het hondsjaar telde 14 Vereeniginsren. waaronder twee dames-zweraclubs, met 83£ werkende leden en 275 donateurs. Op het station Beurs te Rotterdam is Maandag avond van een graanhandelaar uit Goes een portefeuille gerold, bevattende al leen papieren, voor den zakkenroller van geen waarde. Verdacht zich hieraan te hebben schuldig gemaakt, werd een man aangehouden, doch na verhoor weder vrijgelaten, omdat van schuld niets bleek. Te Schiedam is bericht ontvangen, dat van den aldaar thuis behoorenden kotter Maria op zee een roeiboot door een visschers- vaartuig is overzeild, waarbij, behalve verlies van geld en koopwaar, een 40jarige matroos nit Enkhuizen is verdronken. De man laat een weduwe met 5 jonge kinderen achter. De Haagsche politie heeft een jongmensch van goeden huize, bekend in de sportwereld, aangehouden, verdacht van het maken van een valschen wissel tot een bedrag van ruim f 700. De aangehoudene heeft bekend, bewe rende uit geldverlegenheid te hebben gehandeld. Omtrent den in het kort gemelden brand in het Gebouw van Kunsten en Wetenschappen te 's Gravenhage, wordt nader gemeld, dat met eigen bluscbmiddelen en de hulp der brandweer de vlam snel gebluscht werd. Slechts enkele schermen, het voordoek en meubelen verbrand den. De zaal leed geen schade. De vermoedelijke oorzaak is het wegwerpen van een brandende sigarette door een medespeler bij de avond opvoering. Zaterdagavond i3 nabij het station Schalk wijk een wegwerker (hulpbewaker) door een der S.S.-treinen aangereden en gedood. Door burg. en weth. van Alkmaar is gunstig geadviseerd op het adres van ingeze tenen aldaar om er een abattoir op te richten. Zij stellen den Raad voor ten spoedigste daar toe over te gaan. De bijna 106 jarige Berendina Wiecherink. is Maandag te Twekkelo, onder Hengelo overleden. Te "Wedde (Gr.) kreeg een jongmensch van een paard zoo'n geduchten klap in zijn gezicht, dat hy bijna dadelijk een lijk was. Voor ongeveer 3 jaren werd door de justitie in Friesland een administreerend arm voogd van zekere gemeente in hechtenis geno men ter zake van een fraude van f 50. De mau werd veroordeeld tot een jaar gevange nisstraf. Dadelijk na de voorloopige aanhou ding van den armvoogd toonde diens vader zich bereid de schade te vergoeden en stelde den burgemeester f 1000 ter hand, met het doel natuurlijk, later het overblijvend terug te ontvangen. De vader heeft meermalen aange klopt om de f 950 te ontvangen, doch tot nog toe zonder succes. De zaak is nu in handen der justitie; het Utr. Dbld. Een origineele aanbeveling. Dat in Limbnrg candidaten zich zei ven aan bevelen is geen zeldzaamheid, maar origineel is zeker wel de manier, waarop dit in de Limb. Koerier de heer Peter Dirckx doet bij de kiezers voor den gemeenteraad van Jabeek. Hy zegt „Hoogst dankbaar aan de vele invloedrijke kiezers voor het blijk van vertrouwen, my ge schonken, door het op aandrang van een ge meenteraadslid stellen mijaer candidatuur, wil ik een paar punten van mijn program van actie releveeren Als heer en grondeigenaar met zoo noodige onafhankelijkheid toegerust, ben ik de ware man op de ware plaats, en zal ik toonen niet als een peijas te willen wenken naar andermans grillen, maar integendeel zonder aanzien des persoons de waarheid te zullen zeggen en er tegen te protesteeren, dat onze gelden noode- loos buiten de gemeente worden uitgegeven en dat de gemeente-werkzaamheden aan ambachts lieden-gemeenteraadsleden worden gegund. Wars als ik ben van alle bureaucratie en door mijne veelvuldige bemoeiingen met alle zaken op de hoogte gekomen van de voorschriften onzer wetgeving, zal ik er voor waken, dat voortaan de bijeenroeping der raadsvergaderin gen, alsmede de beraadslagingen op de bij de wet gewilde wijze geschieden, om een einde te maken aan het nous traitons de vous, c-hez vous et sans vous. Hiermede beveel ik dan mijne candidatuur aan de „verlichte" heeren kiezers en in het bijzonder aan de heeren herbergiers, wien ze zeker dubbel welkom zal zijn, in het volste vertrouwen aan". Rookcoupés voor dames. Nu het meer en ineor voorkomt hoe jammer 't ook zij, het feit is niet te looche nen dat dames zich aan het meer uitsluitend voor de heeren der schepping bestemde rookgenot gaan overgeven, dreigt op de spoorwegen eene groote practische moeilijkheid, zegt Het Vad., die de directiën wél znllen doen onder de oogen te zien en, zoo mogeljjk, uit den weg te ruimen. We kennen in ons land drie soorten van coupésrook-, niet-rook-, en damescoupés. De laatste zijn echter niet onderscheiden in rook- en niet-rook comparti menten. Wanneer nu dames, die nog niet aan de cigarette verslaafd zijn, met opzet in een voor haar bestemde coupé plaats nemen en een reisgezellin, hartstochtelijk rookster, de cigarette te voorschijn haalt en 't compartiment met haar wanriekende wolkjes vult, zal de niet rookende dame eigenlijk geen recht hebben van beklag, want zij is in een damescoupédat is alles wat zij verlangen kanhet rooken is er niet verboden, gelijk in de niet rookcoupés van de beeren. 't Geval heeft zich al voor gedaan, dat een dame, die alleen om 't rooken een gemengde coupé ontvlood, in een „dames rook coupé" terecht kwamEr moet iets tegen gedaan worden. De werkstaking der Antwerpsche koet siers duurt voort. De oorlog eu de ziekte zijner moeder, de gravin van Vlaanderen, deden besluiten de reis van prins Albert van België in Amerika zeer te bekorten. Den genoodigden voor de opening van den Congospoorweg zal toch een extra-boot voor de reis worden aangeboden. Het vertrek van Antwerpen is bepaald op 12 Juni. 3 Juli feest te Stanley Pool en daar van terug naar de kust. Op de thuisreis doet de boot St. Paul-de Loanda, St. Helena en de Azoreu aan. Terug te Antwerpen 26 of 27 Juli. Te Meehelen kreeg de politie een naam- loozen brief met aanwijzing van een verborgen kinderlijkje. De zaak werd onderzocht en men beweert dat er in plaats van éen vier lijkjes werden gevonden. Een verdachte is aange houden. Maandag ochtend hebben de garnizoenen van Nizza en Villefranche voor koningin Victoria gedefileerd. De Paiijsche jury heeft een ongehuwde moeder van 14 jaar, die wegens kindermoord terecht stond, vrijgesproken. Een Parijzenaar was in den oorlog van '70 vermist, cn werd als dood beweend. Na zijn terugkeer vond hij zijn huis vernield eu mee- nende dat vrouw en kind daaronder begraven waren, ging hij zijn eigen weg en trouwde op nieuw. Zijne vrouw was de vrijheid ook nog al goed bevallen, zoodat, toen zij later hoorde dat en waar haar echtvriend woonde, het ver langen naar een nieuw samenwonen niet groot was. De vrouw liet daarom haar zoon in de waan, dat de vader was gesneuveld, uiaar eeu bloedverwant, die het geheim kende, stelde den jongen man op de hoogte, die toen zijn vader en stiefmoeder kwam verrassen.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1