BUITENLAND. van den valschen munter, die, toen hij door de politie werd aangehouden, een agent een zeer ernstige verwonding toebracht. Gayraud kreeg 20 jaar dwangarbeid, zijn medeplichtige 6 jaar. Donderdagavond waren vijf zoons van goede familie uit Gent aan het zeilen op het kanaal van Terneuzen, toen door een windvlaag het bootje omsloeg. Twee der jongelui konden zich zwemmende redden een klampte zich aan het bootje vast maar twee hunner, een zoon van het senaatslid Cooremans en een zoon van de eigenaar der Gentsche weverij De Brouwer, zijn verdronken- Te Ostende zat een jongske van zes jaar op den drempel der ouderlijke woning, toen een ander van zeven hem onverhoeds met een mes een gevaarlijke wonde in de borst toe bracht en daarop de vlucht nam. Te fiulste, bij Kortrijk, ging een rijke boer, die den laatsten tijd nog al eens fraai pluimgedierte miste, op de wacht staan. Na eenigen tijd hoorde hij leven in het kalkoenen- hok. Hij nam zijn geweer en schoot toen hij een witte gedaante zag. Daarop zag hij een tweede schaduw, waarop hij nogmaals vuurde. Toen hij een geweldige schreeuw hoorde, ging hij met zijn knecht naar buiten en vond daar het lijk van een man, die reeds meermalen met de politie in aanraking was geweest. De Belgische regeering heeft een prijs van 50.000 frs. uitgeloofd voor een middel om lucifers zonder phosphorus te maken. Zooals wij onlangs meldden, moedigt in België de regeering het vangen en dooden van meikevers door schoolkinderen aan, wat mis schien goed is voor den landbouw, maar niet bepaald verheffend werkt op de gemoederen van de jeugdige Belgen. En nu heeft een se nator de aandacht gevestigd op een derde reeks van slachtoffers, nl. de schoolmeesters, die verplicht zijn al de meikevers te tellen welke hun dierbare leerlingen vangen. Eén had er het vorig jaar 243.000 moeten tellen Blijkens een afbeelding in de Petit Bleu is van de nieuwe Fransche muntstukkeu van 10 ets. het woord LiberU uit de bekende leuze weggelaten. Als blijk van zelfkennis verdient dit alle waardeering. Het hof van appèl te Amiens heeft be vestigd het vonnis der rechtbank, waarbij een ongehuwde moeder werd vrijgesproken wegens diefstal van een brood. De bekende hertogin d'Uzès heeft zich bij de Parijsche prefectuur van politie aangemeld, om bewijzen af te leggen van bekwaamheid als bestuurster van een automobiel. Op het Bed Lionsquare te Londen heeft een geheimzinnige moord plaats gehad. De 41-jarige dochter van de hondster van een boardiytghou.se is, terwijl zij des middags volgens haar gewoonte wat rust nam, met messteken vermoord. Een broeder van de doode, die kort te voren nog bij zijn zuster was geweest, werd gewaarschuwd door een noodkreet van de ongelukkige en vond deze badende in haar bloed op den grond. Hij riep uit het raam de hulp der politie in, die de gekwetste naar het gasthuis deed vervoeren waar zij overleed. De detectives die met de zaak belast zijn, staan voor een ondoorgrondelijk raadsel daar geen enkele reden voor den moord is te vin den noch in persoonlijke relaties van den dood, noch in heb- of wraakzucht. De moor denaar schijnt zijn tijd nog te hebben genomen, want hij heeft na het plegen der misdaad alle deuren behoorlijk gesloten. In Victoriastreet (Westminster) is een groot huis ingestort. 5 arbeiders werden gedood, velen werden zwaar gekwetst. Gedurende de laatstverloopen 16 weken zijn 951 personen te Londen aan de gevolgen van influenza overledend. w. z. 300 meer dan in het geheele jaar 1897 en 450 meer dan in 1896. De epidemie was dezen winter van bij zonderen omvang in de Eugelsche hoofdstad. Ter gelegenheid van het jubilé van den koning van Saksen is een fonds bijeengebracht, dat voor een groot deel zal strekken tot ver fraaiing van Dresden door aanleg van parken enz. Te Brunswyk heeft een proces plaats ge had over de vraag of de leden van een dames orkest uiterlijk schoon moeten bezitten. De rechtbank beantwoordde die vraag ontkennend en veroordeelde een koffiehuishouder tot beta ling van het overeengekomen bedrag, welke door hem geweigerd was, op grond dat de dames te leelyk waren en daardoor het con tract was vervallen. Te Cannstadt, in Wurtemberg, heefteen predikant der Sabattisten eenige bekeerlingen in den Neckar willen doopen. De politie ver bood dit echter. Het is er trouwens ook veel te koud voor. Op bevel van den censor mocht geen van de Turksche bladen iets mededeelen over de overwinningen, door de Engelschen aan de Atbara behaald. Wat is een gentleman? Het is moeilijk van dat woord een behoorlijke om schrijving te geven. Er zijn er in Engeland een aantal bekend; zoo een van een tooneel- speelster, die een gentleman noemde wie een schoonen boord kon dragen zonder dat het opviel. Een andere omschrijving is een man die slobkousen draagt. De laatste werd dezer dagen, zoo lazen wij in de N. B. Ct,, voor een Londenseh graafschapshof gegeven. Het beroep van den beklaagde werd opgegeven als aanne mer, maar in de dagvaarding heette hij een slager, en volgens een derde was hij een kleer maker. Een getuige zeide toen„Hij heeft meer van een gentleman dan van iets anders. Hij loopt den heelen dag niets te doen, en gaat de eene kroeg in en de andere uit". Nu weet. men wat een gentleman is. Algemeen Overzicht. Het ontstaan van den oorlog is voldoende opgehelderd door de inlichtingen, welke wij Vrijdag in den namiddag ontvingen. Spanje heeft het niet overeenkomstig zijn waardigheid geacht van Amerika de aanwijzing te ontvangen, hoe het met Cuba moet handelen. Het heeft daarom de diplomatieke betrekkingen met de Vereenigde Staten verbroken, juist op het oogenblik toen generaal Woodford de noodige instructiën had en op het punt stond die uit te voeren. Dat Spanje toen den beslissenden stap deed, daarvan zal niemand Sagasta een grief maken. De premier deed wat de waardigheid des lands z. i. gebood, en heeft daarna zijn portefeuille ter beschikking van de Regentes gesteld. De eerste berichten deden vermoeden, dat dit een vormelijke beteekenis had, en dat Sagasta der regentes gelegenheid wilde geven, de verantwoordelijkheid op andere schouders te leggen. Maar een Donderdag avond te zeven uur aan de Fr. Z. verzonden telegram uit Madrid, sprak van een werkelijke crisis, welke het gevolg heette van een tooneel in de Cortes, waar reeds in de eerste zitting vele afgevaardigden aanmerkingen hadden gemaakt op de zwakke leiding van het kabinet. Sagasta had daarin aanleiding gevonden zijn ontslag te vragen maar de andere staatslieden waren er tegen geweest dat het kabinet aftrad en hadden ('t werd reeds onder de Laatste Berichten in ons vorig num mer vermeld) der regentes in dien geest gead viseerd. Voor dat advies is trouwens alles te zeggen. Sagasta heeft de leiding gehad in .maanden, waarin de crisis zich tot een oorlog ontwik kelde; aan hem de verantwoordelijkheid voor wat nu geschiedt. Hij toch heeft te toonen, dat de laatste maanden niet ongebruikt zijn gebleven, en dat Spanje zich heeft uitgerust om gereed te zijn als de crisis het lang voor zien verloop nam. Mag men den correspondent van Daily Tele graph te Barcelona gelooven, dan is in dat opzicht onverantwoordelijk gehandeld. Uit een uitstekende bron, welke zeker niet verdacht kan worden van onwelwillende gevoelens jegens het kabinet-Sagasta vernam hij dat de vloot door gebrek aan kolen zelfs niet zee kon kiezen. Het gebrek aan kolen moet veel grooter zijn dan men dacht. Bovendien heeft de regeering tot het laatste toe gedacht dat de vrede wel zou worden bewaard, waarom zij verzuimde een voldoende voorraad op te doen. Eenige marine officieren moeten herhaaldelijk op dezen toe stand hebben gewezen, terwijl de regeering zich niet behoorlijk heeft vergewist hoe de Mogendheden dachten over de vraag of steen kolen contrabande zijn. Ook uit andere berichten blijkt dat men te Madrid erg verlegen is met dit punt. Men verwijt Engeland zjjn partijdigheid door het verbod om kolen in te nemen, en beweert, dat het Spanje daardoor in groote moeilijkheden brengt. O. i. ligt in dat verwijt reeds het be wijs, dat kolen werkelijk contrabande zijn, en dat de operaties voor een groot deel afhangen van de vraag of Spanje in neutrale havens steenkool zal kunnen krijgen. Deze operaties zijn ondertusschen aangevan gen. Wel drie of vier telegrammen maken melding van de eerste heldendaad der Ameri kanen, dieeenSpaansch koopvaardij vaartuig, de Bum Ventura hebbengenomen, en te Key-West, binnengebracht tot overgroote vreugde van de bewoners dier haven, die jubelden alsof men een geheele vloot in plaats van 1 zeilvaartuig had veroverd. Het schip schijnt zonder slag of stoot te zijn genomen, zoodat het schot, waar mede de kruiser Nashville de Bucn Ventura last gaf bij te draaien, het eerste schot is, dat in dezen krijg is gevallen. Van meer beteekenis is de aanvang der blok kade van Havanna, door het eskader dat Don derdag van Key-West vertrok. Van dezen maat regel is door de Amerikaansche regeering af kondiging gedaan, onder bijvoeging dat de blokkade zich uitstrekt van Cardenas tot Babiahonda. Neutrale schepen krijgen 30 dagen tijd om het geblokkeerde gebied te verlaten. Uit latere berichten blijkt, dat niet alle te Key West liggende oorlogsschepen naar Cuba stoomden, en dat er eenige monitors, kanonnen- booten en torpedobooten achterbleven. Ook in Oost-Azië maakt het eskader zich gereed naar de Philippijnen te stevenen. Over den toestand daar is de laatste weken al zeer weinig bekend geworden, zoodat men niet weet wat een vloot zonder sterke landingsdivisie er zal kunnen uitvoeren. Als de opstand er weer voortwoedt, dan kan de Amerikaansche marine het den Spanjaarden in de Philip pijnen lastig genoeg maken. Heden is er sprake van, om nu maar in eens over te gaan tot de bezetting van Hawaii', welke al zoo lang in de plannen ligt. INGEZONDEN STUKKEN. Ingezonden stukken worden in geen geval teruggezonden. Het gas te Middelburg. Mynheer de redacteur, Uit bet nommer der Middelburgsche courant van laatstleden Donderdag hebben wij uitoffi- cieele bron kunnen vernemen dat gedurende bet 1ste kwartaal van 1898, aan de gemeente- fabriek weder niet alleen goed, maar zelfs zeer goed gas is bereid. Aan de juistheid der gegeven cijfers kan niet getwijfeld worden, anders zouden zij niet aan burg. en weth. ziju verstrekt ter bekend making. Te betreuren is het dat dit product de min der goede eigenschap vertoont van sterk in waarde af te nemen, zoodra dit het fabrieks terrein verlaat. Immers bij bet bereiken van de branders der verbruikers en van de straat lantarens blijkt eene aanzienlijke reductie van licktkracht en bij het raadplegen der gasreke- ning eene groote vermindering van het soorte lijk gewicht in den vorm van meerder verbruik. Zij, die gas verbruiken, niet als gloeilicht, en zij die zich des avonds in de straten van Middelburg bewegen, kunnen zich dagelijks overtuigen van het bovenstaande. De vermeerdering van kosten doet zich zeer duidelijk gevoelen aan lokaliteiten, waar veel gas verbruikt wordt. De oorzaak van dit waardeverlies op te sporen is dus van gewicht. Een eerste stap daartoe zoude voorzeker zijn het gas door een onpartijdige te doen onder zoeken, op eenigen afstand van de fabriek, teneinde het hierboven beweerde door cijfers boven tegenwerping te verheffen en tevens om te kunnen waarnemen of verbeteringen, die aangebracht worden, al dan niet doeltref fend zijn. De verbruikers, die duur betalen, hebben toch zeker het recht om goede waar voor hun geld te eischen. Dankend voor de plaatsing. Middelburg, 23 April 1898. BEKENDMAKINGEN. GfilEENTEKAAD. De burgemeester van Middelburg maakt be kend, dat op Woensdag den 27 April 1898, des namiddags te 2 uur, een openbare zitting van den gemeenteraad zal plaats heb ben, ter behandeling van de onderstaande zaken 1. Ingekomen stukken. 2. Uitloting obligatiën gemeenteschuld. 3. Benoeming van voorzitters van het le en 3e stemdistrict en van plaatsvervangende voor zitters der stembureaux van alle stemdistricten, van leden en plaatsvervangende leden van het hoofdstembureau (2e stemdistrict) voor de even tueel noodige stemming (17 Juli 1898) en her stemming (29 Juli 1898) ter verkiezing van leden der Provinciale Staten van Zeeland. 4. Benoeming van leden en plaatsvervangende leden, buiten den gemeenteraad, van stem- bureaux voor eventueel noodige stemmingen en herstemmingen van 15 Mei 1898 tot en met 14 Mei 1899 ter verkiezing van leden van de Tweede kamer der Staten-Geueraal, van de Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. 5. Kohier plaatselijke directe belasting op de inkomsten over 1898. 6. Af- en overschrijving begrooting schut terij voor 1897. 7. Wijziging begrooting godshuizen 1897. 8. Voorstel van burg. en weth. tot vast stelling van verordeningen tot heffing en in voering van rechten voor het gebruik of genot van sommige openbare gemeentewerken of bezittingen der gemeente en van wege het gemeentebestuur verstrekte diensten. 9/10. Voorstellen van de commissie voor het ontwerpen van verordeningen, tegen wier overtreding straf is bedreigd, tot wijziging van de verordening van algemeene plaatselijke po litie. 11. Adres dr J. C. Bolle c. s. betreffende het gebruik van „prikkeldraad" langs den openbaren weg met advies van voornoemde com missie. 12. Adres van het bestuur der Christelijke naai- en breischool, houdende verzoek om gra tis verstrekking van gas ten behoeve van die school, met voorstel van burg. en weth. 13. Voorstel van burg. en weth. tot rooiing van 3 boomen op de Turfkaai tegenover de St. Janstraat en van een huns inziens gevaar lijk staanden boom bij het rozenperk op het Noordbolwerk. 14. Wijziging gemeente-begrooting 1898. 15. Adres van W. P. van Pa gé, houdende verzoek om een stuk gemeentegrond aan de Nieuwe Oostersche straat te mogen koopen, met voorstel van burg. en weth. 1G. Adres van de hoofdcommissie voor de kroningsfeesten om verhooging subsidie uit de gemeentekas, met voorstel van burg. en weth. Middelburg, den 22 April 1898. De burgemeester. S C H O R E R. POLITIE. Aan het bureau van politie alhier zijn als gevonden gedeponeerd een witte zakdoek, een sleuteltje, een paar geel katoenen hand schoenen, een gele portefeuille, een bril, een gouden oorbelletje, een springtouw, een ge deelte van een gouden slot, een portemonnaie, een pak Bpelden en een blauw geruite schort. Burgerlijke Stand. Van 1623 April. Veissingen. Ondertrouwd: A. D. A. Bulteel, jm. 23 j. met H. P. de Zitter, jd. 23 j. G. A. Gillissen, jm. 23 j. met P. Bijl'eveld, jd. 20 j. Getrouwd: G. van der Star, jm. 20 j. met J. M. de Visser, jd. 22 j. C. van Beers, jm. 24 j. met M. W. de Groot, jd. 20 j. BevallenV. A. Verstraete, geb. Demoor, d. L. de Borst, geb. Van Hekken, d. H. de Kam, geb. Abrahamse, z. N. van der Graaf, geb. Brasser, z. C. Cohen, geb. Hamme, z. J. Meert, geb. Maquelin, d. J. de Nooijer, geb. Meul- meester z. F. Vermeulen, geb. Peire, z. (levenl.) OverledenE. Duvekot, d. 4 m- A. C. Wielink, man van J. de Booij, 79 j. I. N. F. de Vei), z. 4 m. A. F. Smagghe, z. 10 m. P. Vintioen, man van N. Vandeeasteele, 56 j. Goes. Getrouwd: J. M. van Weele, jm. 33 j. met D. Zoutendam, jd. 32 j. F. A. J. van Zeijl, jm. 27 j. met C. E. van Strien, jd. 22 j. BevallenW. Zweedijk, geb. Gorsse, z. L. Reijerse, geb. Verdood, z. A. Verplakte, geb. Zweedijk, z. E. Hijman, geb. Brandt, z. OverledenB. A. Dirkse, z. 6 j. L. van de Rafelaar, ongeh. z. 19 j. N. Verplakke, d. 14 m. Vergaderingen, Concerten enz. Middelburg. Dinsdag 17 Mei. Concert Oefening en Uit spanning. Concert- en ge hoorzaal 7Vs u. Twello verpleegddoor bijkomende omstandig heden zijn al dc vingers en de duim geampu teerd en men vreest dat nog de geheele hand zal moeten worden afgezet. Vrijdag avond is brand ontstaan in een 8toomkam- en rietmakerij te Enschedé. De brand verkrijgt een grooten omvang en be dreigt de bijgelegen perceelen. Bij de tortificatiewerken in den Wijker- meerpolder is een 21-jarige timmerman door eon los stuk der baggermachine zoodanig ge troffen, dat het hoofd als het ware verpletterd werd. De ongelukkige, jong gehuwd, was direct een lijk. Omtrent den moord te Leur wordt aan de N. B. Ct. het volgende geschreven „Dezer dagen is een zekere S., die bij de ouders van den verdachten F. wel eens werkt, in verhoor geweeBt en daarbij moet gebleken zijn, dat F., zich alleen denkende met het ver moorde meisje, dat hem over trouwen sprak, gedreigd zou hebben met een mes, zeggende: „dit is je God, indien je mijn naam durft noe men", waarop zij hem toevoegde, dat hij zoo iets wel nooit zou durven doen. F. moet toen gezegd hebbenje weet nog niet wat ik durf. Bij het verhoor moet F. verklaard hebben zich niet te berinneren zoo iets te hebben ge zegd, doch als hij het gezegd had, dan kon het gekheid geweest zijn." Te üsch is een hoeve met al wat er in was afgebrand. Ook twee runderen kwamen in de vlammen om. Te Heerde gebeurde hetzelfde. Daar werden een paard en vijf geiten een slachtoffer van het vuur. Boekhouder: „Vandaag,patroon, is 't twintig jaar, dat ik in uw dienst ben." Patroon: „Nu zie je, hoelang ik geduld met je heb gehad." Onze koninginnen en haar gast, prinses Elisabeth, zijn Donderdag goed en wel te Cannes aangekomen, waar zij tot Maandag zullen blijven. Zij werden er ontvangen door den prefect en den maire. Aan het station was o. a., met vele belang stellenden, aanwezig de hertogin van Albany, zuster der Regentes. De vorstinnen begaven zich onmiddellijk naar haar hotel. In den namiddag bracht de Koningin- Regentes een bezoek aan de verschillende te Cannes vertoevende vorsten, zooals den hertog van Cumberland, den groothertog van Luxem burg, den groothertog van Baden, en aanhaar zuster de hertogin van Albany. De bladen blijven voortgaan met allerlei bijzonderheden over de Koninginnen mede te deelen. Zoo herinnert de Temps dat het ge woonte is, de versierselen van een ridderorde na den dood van den drager terug te zenden. Bij den dood van Carnot, die grootkruis in den Ned. Leeuw was, droeg H. M. onzen gezant op de weduwe van den vermoorde mede te deelen, dat als hooge uitzondering aan de familie werd toegestaan de door Carnot gedragen versierselen te behouden. Het bezoek van mevr. Carnot aan de Konin ginnen was een gevolg van deze indertijd be wezen attentie. Te Antwerpen weet men er niets van, dat daar de daders van den diefstal te Bergen-op- Zoom zouden zijn gearresteerd. De werksfcakende Antwerpsche koetsiers hebben een aardig middel bedacht, om bun collega's, die blijven rijden, over te halen zich by de beweging aan te sluiten. In andere ste den zou men geweld plegen enz. maar teAnt werpen doet men dat niet. De werkstakers gaan naar de standplaatsen, huren daar een rijtuig en laten zich dan door hun collega zoo ver rijden als het tarief slechts toelaat. Men be reikt daardoor tweeërlei, in de eerste plaats, dat de niet werkstakers leeren inzien, dat het tarief onredelijk is, in de tweede plaats dat enkelen zich bij de beweging aansluiten, terwijl zij nu toch weinig verdienen. Het is waar dat Eugéne Ysaye voorloopig te New-York blijft en daarom zijn ontslag nam als leeraar aan bet Brusselsche conservatorium. Maar onwaar is dat Benoit zijn ontslag zou nemen als bestuurder van de Antwerpsche zusterinstelling. Benoit zelf zeide dat dit praatje niet waar kan zijn. „Ik kan toch geen ontslag vragen uit een betrekking welke ik niet bekleed." Het hof van assises te Brussel heeft uit spraak gedaan in de zaak Gayraud, d. i. die akelige manHij misgunde haar blijkbaar dat zij zoo'n schik in het leven had. Maar wat ging hij haar aan? Hij had een gezicht als honderd anderen. Zij had geen moeder naast zich, die haar het huwelijksgeluk als het hoogste ideaal voorstelde, zij hoorde niets van het noodzakelijke om verzorgd te zyn en wat er al meer van dien aard jonge meisjes in het oor geblazen wordtzij hoorde alleen Doortje elk oogenblik beweren dat de getrouwde staat een rouwataat was. En daarnaar verlangde Elsbeth volstrekt nietalleen als het groote kwam, die hartstocht die zij uit romans en tooneelstukken kende; aan die groote, mach tige, wonderbaarlyke liefde zou zij zich over geven, dat stond vastmaar zij verlangde er niet naaren voorloopig had zij geen anderen wensch dan het leven te genieten en hare innerlijke behoefte aan pret te voldoen. Zij lachte hare vriendinnen uit, die niet, zooals zij, alles mochten lezen en alle stukken zien. Zij had een overmoedige manier om te zeggen: „dat veroorloof ik mij", wanneer de een of andere moeder goed vond iets niet te veroor loven. En inderdaad begon het in de kleine wereld waarin zij zieh bewoog, al niet meer zoo veilig voor haar te worden. Zij kreeg kleine beris pingen van de dansles-mama's, omdat zij te uitgelaten was en de anderen tot allerlei dwaasheden verleidde, waardoor de goede toon gevaar liep. Elsbeth, die al lang niet meer beknord werd, liet zich dit natuurlijk niet wel gevallen en bleef zooals zij was. Daar kwam op zekeren dag een van de moeders en vroeg om den advocaat te spreken. Daarbij zag zij Elsbeth aan met een blik die wilde zeggen „Kindlief, laat ons alleen". Maar Elsbeth ging dicht naast haar vader zitten, stak zijn arm door den zynen en zag de aanklaagster strak in het gelaat. „Ik kom met de beste bedoeling, mynheer Berndal", begon de dame; „het kan niet langer zoo blijven op de danslesElsbeth kent geen terughoudingja ik zou bijna zeggen geen bescheidenheid; zij doet, alles, behalve het geen zij doen moet, en luistert niet naar hetgeen wij zeggen. Daarom kom ik u ver zoeken, mijnheer Berndal, uw invloed bij baar te doen gelden. Ik ben overtuigd dat baar moeder het niet zou gedoogd hebben die nam de opvoeding zeer ernstig op, en het lag vol strekt niet in haar plan dat Elsbethjeen straat madelief zou worden zooals nu helaas ik mag het u niet verhelen het geval is." De goede advocaat mompelde iets van dank betuiging en liet de dame zeer ontdaan uit. „Maar Elsbeth, wat voert gij clan toch uit Zij vloog hem om den hals, „wees maar stil, vader, wij beiden blijven bij elkaar en laten ons niets wijsmaken Waarom mag ik niet lachen? En zoo iets belachelijks als de dans meester hebt gij nooit gezien. Zoo zij deed het voor. „Zoo zet hij zijn voeten en met een stem, die van^affectatie omslaat, com mandeert hij Hakken, toonen, een twee drie, Hakken, toonen, een twee drie, en dan zitten de mama's daar heel ernstig naar te kijken, hoe hij springt en hoe wij springen en als ik dan lach, heet het dat ik mij slecht gedraag. Maar ik zal mij wreken! Op de volgende les zullen al de meisjes na elkaar blijven zitten, dat is de grootste straf voor de moeders, die altijd wat op mij te vitten hebben." De advocaat dacht: nu wordt het tyd dat ik mij doe gelden en zei„Elsbet, ik geloof waarlijk dat gij wat overmoedig zijt." Zy zag hem met een schelmachtig lachje aan: „Volstrekt niet. Weet ge papatje, oude men- schen begrijpen niets van dansles-aangelegen heden; dat moeten de jongen onder elkaar uitmaken." Hm daar zat hij en dacht na over zijn invloedja als zyn vrouw nog leefde, dan zou het nooit zoover gekomen zijn. Met welk een onverstoorbare kalmte kon die de overmoedige aanvallen van Elsbeth bedwingen! „Gij verbeeldt u zeker, dat gij de groot vader van dat kind zijt," zei zij vaak tot hemwant als hij zich eens met de opvoeding bemoeide, was het alleen om partij voor Elsbeth te trekken. En zoo was het geblevenhy had de zwak heid van een grootvader en de gemakzucht van een oud man. Daar hij echter volstrekt niet wist, wat hij in deze had moeten doen, liet hij de zaak rusten, te meer daar hij geen vriend van onaangenaamheden was. Hij maakte dat hij naar zijn studeerkamer kwam; daar was hij op zijn plaats. Berndal was een zeer gezocht advocaat, die door zijn welwillendheid en rechtschapenheid een goeden naam had en bemind was. Maar van daag viel het hem niet zoo gemakkelijk om onaangename dingen te vergetende woorden eener oude vrouw, wier zaken hy met ijver en met goed gevolg behartigd had, kwamen hem weer in de gedachte: „Doctor, gij zijt als een vader voor mij geweest. God vergelde het u aan uwe kinderen!" „En voor uw eigen kind zyt gij geen vaderdacht hy, „het moederlooze wezen naast u groeit op als een wilde bloem; gy weet niets van haar denken, van haar doen. Zy is aan zich zelf overgelaten, elk oogenblik kan haar ietB overkomen." „Mijn God, waar is zy nu, waar loopt zij heen?" riep hij eensklaps vol angst uit, greep zijn hoed en liep naar de keuken. „Doortje, Doortje! Waar is Elsbeth!" „Weet ik dat; in de Keizerstraat zeker, daar is zij altijd te vinden „Hoe kunt gy dat toelaten „Ik? Zy laat zich al lang niets meer door mij zeggen mijnheer dat zijn uwe zaken Het was een heerlijke Meidag. De zon scheen in de Keizerstraat, toen de advocaat er in kwam, met zyn snellen beroepsstap en zyn portefeuille onder den arm, die hij in zijn verstrooidheid had meêgenomen. Hij behoorde tot die menschen die op straat niets hooren en niets zien, doch nu hij zijn dochter zocht, keek hij haastig rechts en links, waarbij hij in die drukke straat menigen duw opliep en uitdeelde. Op eens zag hy iets schitterends aankomen iets met vroolijke heldere kleuren, dat in de winterzon dubbel opviel. Iedereen keek die gestalte na, die meer zweefde dan liepde lange franjes van een Turkschen shawl fladder den als vleugels achter haar aanzij had een wit bont mutsje op, baar japon en mantel waren van donker rood laken met wit bont bezet. Er was parade, de kapel speelde een vroolyke wals, zoodat de arme advocaat, die tegen den stroom inliep, moeite had om door het gedrang te komen. Eensklaps stond die opvallende ge daante, die door iedereen aangegaapt werd, voor hem en zei„Dag vader Wordt vervolgd.) HERIJK. Deze heryk is bepaald als volgt, voor: Stavenisse, 2 Mei en 3 Mei des voorin. St. Annaland, 3 Mei des nam. en 4 Mei, St. Philipsland, 5 Mei. Oud Vosmeer, 6 Mei. Tholen, 7 en 9 Mei. Poortvliet, 10 Mei. Scherpenisse, 11 Mei. St. Maartensdijk, 12 en 13 Mei. Zierikzeee, ook voor Kerkwerve, 6, 7, 8, 9, 10, 11, 13, 14, 15, 16, 17 en 18 Juni. Stoomdrukkerij-D. Cf. Kröber Jr.- Middelburg.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 6