MIDDELRllRGSCHE COURANT. J 25 April. BUITENLAND. N". 96. 1898. Maandag Het eerste schot. De Oorlog. 141° Jaargang. Deze courant verschijnt dagelijks, met uitzondering yan Zon- en Feestdagen. Prfjs, per kwartaal, zoowel voor Middelburg als voor alle plaatsen in Nederland franco p.p., ƒ2.- Afzonderlijke nummers kosten 5 cent. Thermometer Middelburg 23 April 8 u. vm. 48 gr. 12 u"G0 gr., av. 4 o. 56 gr. F. Verw. tam. O. wind. Advertentiën voor het eerstvolgend nummer moeten des middags vóór éón uur aan het bureau bezorgd zijn. Advertentiën: 20 cent per regel. Geboorte- dood- en alle andere familieberichten en Dankbetuigingen van 17 regels 1.50; elke regel meer 20 cont. Reclames 40 cent per regelj Groote letters naar de plaats die zij innemen. Advertentiën bij abonnement op voordeelige voorwaarden. Prospectussen daarvan zijn gratis aan het burean te bekomen. Agenten. Te Vlissingen: C. N, J. de Vet Mestdagh; te Goes: A. C. Bolldyt, firma Wed. de Jonge. By deze courant behoort een Bijvoegsel. Middelburg 23 April. Zeer goed mogelijk dat het eerste schot reeds gelost is, wanneer dit nommer onder de oogen van het meerendeel onzer lezers komt. De oorlogstoestand is in elk geval beschouwd als te zijn ingetreden. En daardoor is het sein gegeven voor een krijg, die wêer een zee van jammer en ellende zal teweeg brengenen waarvan de gevolgen en het einde niet zijn te overzien. Eer het laatste schot valt, kan en zal er zeker nog heel wat gebeuren, dat op dit oogenblik niet is te berekenen. Op een eerbiedigen afstand van Europa zal de krijg worden gevoerd; want, op en kele uitzonderingen na, verwacht men vrij al gemeen, dat hij zich niet verder zal uitstrek ken dan tot Spanje's overzeesche bezittingen. Maar toch zal de nadeelige invloed zich doen gevoelen op ons werelddeel en de handel hier de naweeën ervan niet ontgaan. Geen wonder dat aller belangstelling ge vestigd is op dien oorloghij verdient dit zeer zekerom het doel, waarom hij wordt gevoerd; om de partijen, die in het strijd perk zijn getreden; om de wijze waarop in dezen zal worden gestredenen om enkele feiten die den oorlog voorafgingen. Een veroveringskrijg wil de groote repu bliek niet voerenzij wil opkomen voor recht, voor rechtvaardigheid en vrijheid; zij wil Cuba onafhankelijk maken, Cuba dat dit valt niet te ontkennen jaren lang door Spanje is verwaarloosd. Een grootsch doel voorzeker Wij willen ten minste hopen datAmeriba het oprecht meent in deze en dat zal toonen Zoo heel zeker zijn wij echter niet dat bi) ■deze handeling geen handelsbelang, winst bejag of minder edele drijfveeren in het «pel zijn. Maar de Spaansche regeering beweert dal Cuba die onafhankelijkheid niet wenscht; dat de Cubanen integendeel bevreesd zijn voor den invloed der Amerikanen, wier be doelingen niet zoo zuiver en belangeloos zijn. Zij werpt de schuld van hetgeen nu zal gebeuren op een gedeelte der bevolking vav de Vereenigde Staten, die het vuur van dec opstand op het ongelukkige eiland onder hield, die de regeering van de Republiek dreef in de noodlottige richting, en aanzette tot daden, welke eene bedreiging werden tegenover Spanje. De eer van Spanje en by de Span jaarden is de eer teer mocht dit niet dulden en dwong het zoo fiere, maar toch zoo ongelukkige volk zich te verzetten tegei de eischen van Amerika. Zoo werd de oorlog eene noodzakelijkheid de krijg waarvan wij de aanleiding niet in den breede behoeven te ontvouwen. Gelei delijk, eiken dag deelden wij mee de ge benrtenissen die hem noodzakelijk maken; van stap tot stap hebben wy als 'c ware zien naderen het onheil, dat thans is ge komen. Zal het den Cubanen tot zegen zijn? Zal het niet het sein worden tot ernstiger rampen, wanneer andere belangen daardoor worden geschaad en derden zich daarin moeten mengen? Laat ons hopen het is het eenige wa' wij doen kannen dat de toekomst op de eerste een bevestigend, op de tweede een ontkennend antwoord geven zal. Zoo Btaat de groote republiek, toenemende in macht en inwendige kracht, tegenover het fiere Spanje, dat slechts teert op ouden roem maar inwendig zwak is. Wie overwinnaar zal worden, valt niet gemakkelijk te zeggen, omdat bij dezen oorlog de vloot een voorname rol speelt en omtrent hetgeen deze aan beide zijden ban en zal pre&teeren moeilijk iets is te voorspellen. En wij wezen er reeds vroe ger op: men weet niet hoe de moderne oor logsschepen zich zullen houden tegenover de even nieuwere middelen om ze te ver nielen en om oorlog te voeren. Wie zal, bij die onzekerheid en bij de wisselvallige kansen, die elke oorlog steeds aanbiedt, zich wagen aan eene voorspelling Er is luidens de berichten alreeds een schot gelost, maar dit was een sein aan koopvaarder om bij te draaien. Het gold dus niet een gevecht. Men zie het Alpemem Over wicht. Belangrijker is een blik achterwaarts. Wanneer ooit het bewijs werd geleverd hoe moeilijk het valt den stroom tegen te houden, die naar een oorlog drijft, dan is het wel in deze geleverd. Een democratische republiek, wier hoofd zoolang mogelijk zich heeft verzet om den krijg te voorkomen, wordt, trots zijn ernstig pogen, genoopt aan een aristocratisch konink rijk den handschoen toe te werpen. De regeeringen der groote Europeesche staten bebben de oorlogsverklaring niet kunnen voorkomen. Eu de invloed van het hoofd der Roomsch katholieke kerk, die met alle hem ten dienste staande middelen; op te waardeeren wijze, heeft gepoogd het gevaar te keeren, is niet voldoende gebleken om tegen te gaan, wat een geesel zal worden voor velen. Zoo spot de praktijk met alle theorieën over het onnoodige van den oorlog. Reeds bij den krijg tusschen Griekenland en Turkije heeft zich hetzelfde verschijnsel voorgedaan. Alle mogelijke middelen, door de diplo matie aangewend, zij leden schipbreuk op deu drang, die door de omstandigheden werd uitgeoefend. Er is overeenstemming bij die twee oorlogen Het geldt bij beiden vrijmaking, bevrijding van een knellend juk van een volk, dat vrij wil ziju. Toen gold het Kreta. Thans is het Cuba, dat verlost moet worden- Maar daartegenover staat de machtheb bende onlangs Turkije, thans Spanje die beweert dat vrymaking onnoodig is en dat, zoo die moet geschieden, hij zelf die zal schenken ter goeder tijd. Zoo wordt reeds over het beginsel strijd gevoerd. Maar middelerwijl grijpt men toch naar de wapens, om alvast te trachten tot stand te brengen datgene,waarover men het niet eens is. Met dit alles voor oogen daagt voor onzen geest hetgeen op het jongste congres der Sociaal Democratische Arbeiderspartij, met Paschen te Amsterdam gehouden, werd ge sproken over het miHtairisme. Van Kol had het hard te verantwoorden toen hij zoide: „Wij zijn den tijd der grauwe theorie te boven, den tijd, dat wij ons met groote woorden van alles bonden afmaken. Wij hebben nu een taak te ver vullen, waarbij rekening moet worden ge houden, niet met de wenschen van ons program, maar met de eischen van bet leven." Wie zal als volksvriend den oorlog niet verfoeiënniet wenschen dat het militairisme tot het verleden behoorde? Maar weêr zeggen wijde praktijk lacht met de theorieën, Zelfs ter bereiking van dat doel moet vaak worden gegrepen naar de wapenen. Men kan apostelen tegen vaderlandsliefde man ban, en terecht, algemeene menscben- lietde veel hooger stellen; men moge het beter vinden te leven dan te sterven voor n vaderland; dat alles geraakt op den achtergrond bij de dringende eischen van het leven, de onverbiddelijke logica der feiten- Al verkondigt gij thans nog zoo luide uwe stellingen over het verderfelijke van den oorlog, gij zult het zonder nut doen. Want even vergeefsch zal uw pogen zijn als het aarzelen, het streven van Mac Kinley om deü oorlog te voorkomen. Laat ons liever dankbaar erkennen dat er lang geaarzeld is; dat er alle krachten zijn ingespannen om den krijg tegen te honden. Laat ons hopen dat thans geen veroverings- of wifl-zucht de grondslag ervan vormt, maar dat het streven om den verdrukten hulp te verleenen en te bevrijden een goed doel, dat wij, Nederlanders, vóoral moeten waardeeren de aanleiding is tot hetgeen' wij in elk geval betreuren. Wij scharen ons aan de zijde der mannen, die, zooals Troelstra zeide, „zien worden de toekomstmaatschappij, de wereldvrede" maar zoolang die toekomst er nog niet is, dienen wij er op bedacht te zijn, dat de omstandigheden ons kunnen noodzaken te ontwaken uit onze heerlijke droomen en practisch te handelen, ware het alleen slechts om gereed te zijn, teneinde ons zeiven te vrijwaren dat wij worden meegesleept in gevaarlijke avontureD, of ons te kunnen ver zetten wanneer men onze vrijheid eens aan banden wilde leggen. Aan den anderen kant arbeiden wij voort om die toekomst te verhaasten door, waar mogelijk, den weg der internationale arbi trage te doen bewandelen. Dat dit echter niet steeds gelukt, bewijst wel de oorlog daarginds, waarvan de loop zeker met groote en gewettigde belang stelling door velen met ons wordt gadegeslagen, en waarvan het eerste schot aan tal van illusiën de bodem inslaat en ons terugroept tot de wereld der harde noodzakelijkheid. op om van de winst eens iets te besteden ten bate van het publiek, dat tóch 'dé eierenleg- gende kip is. - Op de te Amsterdam gehouden wordende hondententoonstelling van Nimrod-Cgnophilia, behaalde de Mastif van den heer dr Schouten te IJ z e n d ij k e den eersten prijs open klasse benevens drie eere-prijzen. De heer J. Siegers te Vlissingen behaalde met zijne Engelsche setters twee tweede prijzen en een derden prijs. UIT STAD EN PROVINCIE. Op de algemeene begraafplaats alhier had heden middag de begrafenis plaats van heer N. Epkema, in léven gepensionneerd luitenant-kolonel der infanterie en militie-com missaris in Zeeland. De ter aardebestelling geschiedde op zeer eenvoudige wijze en zonder militair eerbetoon éen krans dekte de lijkkist. Behalve de familie en eenige vrienden, die den stoet volgden, bevonden zich op den doodenakker leden van het bestuur der gods huizen en ambtenaren van dat college, verte genwoordigers van den militieraad en van het bestuur van den Christelijken Volksbond. Ver der eenige regenten van het huis van bewaring, leden der commissie voor spijsuitdeeling aan minvermogenden, uit het bestuur der afdeeling Middelburg van het ltóode Kruis en eenige vrienden van den overledene. Ook was daar aanwezig het meerendeel der officieren van het garnizoen. Hoewel het eigenlijk overbodig is te achten, omdat de Zondagavond-concerten in het Schuttershof alhier reeds meer dan burger recht hebben verkregen, willen wij toch met ingenomenheid melding maken van het plan der, thans uit de heeren J. Belderok, A. Buijs en L. K. van der Harst J.Jz. bestaande, com missie, om ook dit jaar een drie- of viertal concerten op Zondagavonden te doen geven door het muziekkorps der dd. schutterij alhier onder leiding van den heer Jan Morka. Het eerste concert is voorloopig vastgesteld op 19 juni a. s'. De prijs is, zooals men weet, voor een gezin- kaart f 1 voor.de drie of vier concerten op deze kaart hebben alle leden vaD het gezin, waaronder ook inwonende dienstboden gerekend worden toegang en voor persoon lijke kaarten f 0.50. Wij vestigen tevens de aandacht van de meergegoeden op de goed- koope gelegenheid, die hun wordt geboden om minder gegoeden gedurende een paar zomer avonden een muzikaal genot te verschaffen, door het schenken van een kaart op naam van hen die deze krijgen. Wij raden hen, die deze goede zaak willen steunen, aan zich vóór 12 Juni te verklaren, want na dien tijd is de inteekening gesloten. Buiten deze is de entree voor ieder concert 25 cent per persoon. De heer jhr mr E. A. O. de Casembroot alhier heeft zich de benoeming van hoofd commissaris van de begrafenismaats Uit Voorzorg te dezer stede laten welgevallen. aTot keurmeester der rij- en voertuigen^ sleden enz. alhier, is door burg. en weth. benoemd P. H. J. Bognetteau in de plaats van L. J. de Kok, op verzoek eervol ontslagen. Voorts is door hetzelfde college definitief benoemd tot assistent-keurmeester van het levend slachtvee, vleesch en spek C. H. Gul denberg, tot dusver tijdelijk. Onder Souburg is Vrijdagmiddag de van Vlissingen komende tram weder derailleerd, waardoor de dienst gedurende een korten tijd gestremd was. Dit komt in de laatste dagen meer voor en voor de passagiers, die dan een deel van den weg te voet moeten afleggen, zeer onaan géhaam. Zeer wenscheliik ware het dat de tram directie vooral nu zij het monopolie heeft van het passagiersvervoer tusschen Middelburg en Vlissingen - eens begon om zoodanige ver beteringen aan den weg te brengen 'dat derge lijke ongevallen zóóveel mogelijk werden voor komen. Waarlijk, dé 'tjain levert genoeg verdiensten, De heer H. J. Koole te Terneuzen, die Donderdag te Middelburg de akte als onder wijzer behaalde, is benoemd tot onderwijzer aan de christ. school te Sluiskil. Dit jaar zal weder in Zeeuwse h- Vlaanderen een Zendingsfeest worden ge houden en wel op den 15 Juni, op de weide van den landbouwer D. Scheele in den Nieuwe Neuzetipólder nabij Terneuzen. Dit is hetzelfde terrein waar verleden jaar het Heils leger een kampdag hiéld. De raad der gemeente O ostbnrg be sloot Vrijdag om aan den heer P. M. Dikken- berg, arts te Zuidzande, als belooning voor het verrichten van vaccinatie en doodschouw eene jaarwedde toe te kennen van f 300. Verder werd besloten eene oproeping te doen voor een geneesheer en tot aanschaffing van een portret van H. M. Koningin Wilhelmina, naar de schilderij vaD Th. Schwartze, om op te hangen in de raadzaal. Een dien dag ingekomen adres van eenige in gezetenen aangaande eene mogelijke wering van danstenten bij gelegenheid van kermis, werd gerenvoyeeerd naar burgemeester en wet houders. Terwijl de berichten uit Havana hoog op geven van de geestdrift eu van de gevoelens der bevolking, wordt er opmerkelijk genoeg gezwegen over de houding der opstandelingen en de bespreking van de onderhandelaars, die te Havana terugkeerden. Volgens de Times hebben de onderhandelaars ten antwoord gekregen, dat de opstandelingen den wapenstilstand alleen aanvaarden, als Spanje zich verbindt de Cubaansche republiek over drie maanden te erkennen. Het eskader van Key West is niet in :ns vertrokken. De schepen gingen stuk voor stuk. EerBt Vrijdagochtend te 5.45 was het laatste in zee. De Bernabe heeft de Amerikanen bang gemaakt met een bombardement van New-York. Als het waar is* dat de Europeesche Mogend heden bijna alle hun sympathie met Spanje betuigden, zal men, dunkt ons, wel oppassen, dat gevoelen niet te verstoren door een zoo groot wandalisme. Te New Orleans zijn 1000 muilezels aan houden, die voor Cuba waren bestemd. De Spaansche consul protesteerde tegen déze aan houding, daar zoolang de oorlog niet verklaard is, van contrabande geen sprake kan zijn. De Amerikaanache postmeester-generaal Gray heeft wegens verschil met zijn collega's over de te volgen politiek, zijn ontslag genomen. De Nette freie Presse zegt dat de Spaansch- Amerikaanscbe oorlog een beleediging is voor de vredelievende gezindheid van Europa. De gevolgen welke de strijd voor Spanje zal heb ben, zullen Europa niet onverschillig laten. (Voor het Algemeen Overzicht zie men het bijvoegsel). Beknopte Mededeelingen. Het wetsontwerp betreffende de verkiezingen voor de provinciale staten, is door den Belgi schen Senaat aangenomen. Waldeck-Itousseau heeft de aangekondigde redevoering gehouden. Hij sprak niet recht streeks over de revisie van de zaak-Dreyfuss. Maar wijzende op het dry ven van het cesarisme, dat het parlementaire stelsel doet ontaarden, betoogde hij dat er een confusion des pouvoirs plaats heeft, een verzwaring van de taak van de wetgevende, de uitvoerende en de rechter lijke macht opgedragen. Op de tribune in het parlement worden vervolgingen gevraagd, ver volgingen welke vooruit door de politieke hartstochten onteerd worden rechters wor den voor parlementaire commissies geroepen het geheim van dossiers wordt geschonden, en dat onder het voorgeven licht te ontsteken, maar in werkelijkheid om te schandvlekken, Het bericht, dat de kamercandidaat Henri de France, wonende Rue de VUniversitéte Parijs, prins Henri van Orleans is, schijnt waar. Nu voor zijn handdruk aan Esterhazy heeft de prins wel een kamerzetel verdiend. De Oostenrijksche Rijksraijd heeft nu zooveel redevoeringen over het in staat van beschuldiging stellen der ministers gehoord, dat zaal ten laatste leeg was. De debatten worden Dinsdag voortgezet. In de socialistische wereld te Boedapest heerscht groote ontevredenheid over een aan tal arrestaties, de laatste dagen gedaan. Door den sultan is een commissie benoemd, die onder zijn leiding maatregelen zal beramen tot regeling van den financieelen toestand en herstel van het financieel evenwicht. - De Rèichsanzeiger zegt dat Engeland uit eigen beweging aan de regeering te Berlijn mededeelde, dat de bezetting van Wei-Ha-Wei niet bewijst dat Engeland eenige plannen ten opzichte- van het schiereiland Shantung heeft. Het is allerminst Eugelands voornemen de bezetting in de richting van het binnenland uit te breiden. Prins Heinrich is nog altijd te Shangaï en zou heden of over een paar dagen vertrekken. Generaal Woodford heeft op reis toch nog last gehad van de volkswoede. Te Valla- dolid wierp men de ruiten van zijn coupé stuk. Bij zijn aankomst te Parijs (Vrijdagavond uur) werd hij bestormd om inlichtingen, maar hij gaf ten antwoord dat het laatste nieuws den heeren eerder bekend zou zijn dan hem. De Spaansche regeering besloot 30,000 man van d.e reserve van 1897 onder de wape nen, ;tp roepen. De reis van Don Carlos schijnt het ge volg van een wensch der.Italiaansche regeering, om den pretendent-liever niet in haar land te zien. - - - - Dreyfuss-Zola. Zakrew8ki, de president van het hof van cassatie te Petersburg en lid van den keizer lijken Senaat, heeft een nieuw artikel over de Dreyfuss-zaak geschreven. Hij-zegt daarin dat der Fransche magistratuur door de cassatie van 2 April is gered, en meent dat de magistratuur meer dan Zola aanspraak had op de telegraphische gelukwenschen, welke van alle kanten der wereld naar Parijs stroomden. De geleerde scbrij ver noemt verder het proces- Dreyfuss een reeks onwaarschijnlijkheden en onregelmatigheden, bekroond door de overleg ging in raadkamer van een geheim stuk, waar door de veroordeeling van nul en geene waarde wordt. Jammer dat de Fransche pers wel zal zorgen dat dit artikel daar niet bekend wordt. Im mers als het Fransche volk wist hoe de Russen oordeelden, dan was er geen plaats voor het praatje, dat het de vijanden Tan Frankrijk zijn, die in de onsehuid van Dreyfuss gelooven. De Siècle bevat een artikel, waarin een ant woord wordt gegeven aan de bladen, die ten einde raad erkennen moeten, dat Esterhazy in verdachte relaties met Duitschland stond, en het daarom voorstellen alsof de man een spion van den Franschen staf waB. Het blad wijst op de stellige verklaringen, voor eenige maan den door generaal Boïsdeffre afgelegd, dat hij nooit in eenige relatie met Esterhazy heeft gestaan. De beslissing van het Parijsche hof van appèl inzake Zola was in de eerste plaats daarop gegrond, dat Zola de experts had be- leedigd, niet wegens hun voor den rechter afgelegde verklaringen, maar wegens dé in de instructie door hen overgelegde rapporten. Een intime vriend van den procureur- aal Manaii beeft aan iemand van de Gaulois eenige mededeelingen gedaan. Daaruit blijkt dat men Manau had aangeraden zich niet wespennest te steken, en de zaak-Zoia aan een advocaat-generaal over te laten; maar dat had hij niet gewild. Manau is er bij ge bleven dat het verkeerd is Zola, om wat hij deed, als een medeplichtige van den verrader of als een omgekochte te beschouwen. Overigens bleef Manau er bij, dat de grond van cassatie verkeerd was; de minister van oorlog was z. i. wei degelijk bevoegd geweest, de aanklacht in te dienen. Manau deelde verder mede, dat de grond van cassatie (nietigheid wegens aanklacht door een onbevoegd») niet door dé advocaten van Zola was gevonden. De raadsheer-rapporteur Chan- bareaud had dezén grond ontdekt en daarvan mededeeling gedaan aan Mornard. Het stenographisch verslag van het proces-ZoIaf met daarbij behoorende Stukken, is afzonder lijk verschenen in twee déelen, samen 11Ö0 blz. Het boek kost slechts .7- francs. Verkoopingeii eu Verpachtingen iq Zeeland. Otttum» Plaat». Voorwerpen. Inforraatiën 25 April Middelburg. Manufacturen, De Vos, Gr\jpe kerke, Inspan, Loeff. Koudekerke, Inspan, Loeff. Arnetnuiden, Inspan. fak. Viissingen, Huis epz., Maret Tak. Middelburg, Hnizèn. Verhuist. Oudelande, Hofstede, P. Overman O. W.Sonb^ Inspan, Tak Mei Middelburg; Inboedel, Tak.

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 1