Ilinrpito Coral BIJVOEGSEL VAN DE VAN Donderdag 21 April 1898, no. 93. Middelburg 20 April. Inhuldigingsfeesten te Middelburg. De geheele commissie voor bovenbedoelde feesten hield Dinsdagavond, in de kegelbaan der sociëteit De Vergenoeging, onder voorzitter schap van den heer H. P. den Bouwmeester, eene vergadering tot definitieve vaststelling van het programma. In de eerste plaats werd door den voorzitter mededeel ing gedaan dat van de Christelijke Jongelingsvereeniging bericht was ontvangen dat namens haar, haar voorzitter, de heer C. de Neef, in de commissie zitting zal nemen. Verder gaf hij kennis dat de heeren Boiisson en Dooreubos bericht hadden niet tegenwoordig te kunnen zijn, terwijl de laatste gemeld had, dat hij tot nogtoe verhinderd was geweest eene vergadering der commissie voor het Bloemencorso bij te wonen. Hierna werden de notulen van het verhan delde in de vorige vergadering gelezen en goedgekeurd. De voorzitter deelde vervolgens mede, dat van de verschillende commissiën gedetailleerde plannen en begrootingen zijn ingediend, met uitzondering van de commissie voor den op tocht, die wel een plan, doch geen definitieve begrooting heeft ingeleverd, doch dat hij om trent die begrooting bij de behandeling van dit onderdeel van het feestprogramma nadere inlichtingen zal geven. Verder deelde de heer Den Bouwmeester mede, dat de bijdragen van de zijde van het publiek zeer voldoende zijn geweestnatuurlijk zijn er nog enkele achterblijvers en zijn er ook sommige ingezetenen, wier bijdrage lager is dan het bedrag waarop men van hunnentwege had raeenen te mogen rekenen; de hoofdcommissie stelt zich voor die inwoners nog eens persoonlijk te bezoeken om te trachten het ingeschreven bedrag te vermeerderen. In verband met de toegezegde som zijn de gedetailleerde opgaven der sub-commissiën besproken en is de hoofdcommissie, in overleg met de voorzitters der onderscheidene sub- comité's, er toe gekomen om de verschillende begrootingen met kleine wijzigingen over te nemen, met dien verstande echter, dat zij den gondeltocht van het programma wenscht af te voeren. Het benoodigde bedrag voor een en ander is dan geraamd op f 6950. Dit bedrag is niet geheel en al gevondener ontbreken nog enkele honderden guldens aan, die de hoofd commissie echter nog wel hoopt bijeen te kunnen brengen. In elk geval meende de hoofdcommissie, om teleurstellingen te voorkomen, het genoemde bedrag niet te mogen overschrijden bij het vaststellen der verschillende ontwerpen. Alvorens over te gaan tot de vaststelling van het definitief programma merkte de voor zitter op, dat het der hoofdcommissie gewenscht voorkomt dat de voor de verschillende sub- comite's te verleenen credieten zullen worden toegestaan, onder bepaling dat alle uitgaven door het hooidcomité zullen moeten worden goedgekeurd, terwijl dit ook alle bestellingen zal moeten verifieeren. Daarvoor zal het hoofd comité eiken Woensdag middag te 4 ureD ten raadhuize zijn te raadplegen. Nadat de vergadering hare goedkeuring eraan had gehecht, dat de bedeeling, die in het feest programma zal worden opgenomen, zal plaats hebben op den avond of den dag vóór het feest, werd ook goedgevonden, dat het kinder feest niet zal gegeven worden op de feestda gen zelve, maar op den Vrijdag of Zaterdag daarop volgende. Daarna werd van de bestuurstafel medege deeld dat het programma, in grove trekken zal bestaan voor den eersten dag uit': reveille, kerkelijke herdenking, parade, optocht en illuminatie en voor den tweeden dag uit: festival, sportfeest, bloemencorso, muziek, illuminatie en vuurwerk. Dit programma, door de vergadering goed gekeurd zijnde, werden de details en de kosten van al de nommers besproken. De bedeeling de bepaling der wijze waarop die zal plaats hebben, werd aangehouden, maar in hoofd zaak uitgemaakt dat zij zal bestaan in eet waren, kleederen enz. werd geraamd een som van f 1300 te zullen vorderen. Dit bedrag is berekend in verband met inlichtingen ver kregen van de nieuwjaarscommissie, die zich bereid heeft verklaard in deze zaak bijstand te verleenen. Sportfeest, festival en bloemencorso. Het sportfeest, door het sub-comité oorspron kelijk op f 500 geraamd, is teruggebracht op f 300. Het festival en de kosten voor muziek, door de commissie op f 1300 begroot, werd op die som aangenomen. Het bloemencorso werd eveneenB gecrediteerd tot een bedrag van f 300. Omtrent het Kinderfeest bestond in het daarvoor aangewezen comité verschil van gevoelen. Een deel der commissie wenschte dat feest in de schoollokalen te vie ren, terwijl een ander deel het in 't Schutters hof wenschte Je honden. Het feest zou, meende men, moeten beBtaan in het onthalen van de kinderen, het uitreiken aan ieder kind van een medaille en het doen optreden van een jongleur en een goochelaar. De kosten, oor spronkelijk op f 1400 geraamd, werden op 1000 teruggebracht. Door die verminde ring zullen de leerlingen der bewaarscholen ervan moeten worden buitengesloten. Over de wijze, waarop dit onderdeel zal ge regeld worden, werd betrekkelijk uitvoerig van gedachten gewisseld. Aanbevolen werd om het feest op éen dag te doen plaats hebben en daarvoor de kinderen in drie groepen te split sen. Ook werd het denkbeeld geopperd om, in plaats van een medaille, den kinderen een plaat of een boekwerk als herinnering aan de inhul diging te geven. Daaromtrent zal later worden beslist. Thans kwam in behandeling de Optocht. De voorzitter deelde mede, dat daarvoor drie plannen met even zooveel begrootiDgen ont vangen zijn. Alle plannen bedoelen een histo- rischen optocht. Het eerste en grootste wordt geraamd op 3200, welk bedrag echter het hoofdcomité met geen mogelijkheid meent te kunnen beschikbaar stellen. Hoe noode ook, moet dit dus terzijde worden gelegd. Het goedkoopste wordt berekend f 1550 te zullen kosten en zou willen geven een overzicht van het merkwaardigste in de geschiedenis van Middelburg sedert de XVTe eeuw tot op heden. Ook dat plan kwam het hoofdcomité niet ge wenscht voor. Een daartusschen gelegen ontwerp achtte de hoofdcommissie meer geschiktdaarvan zijn de kosten op 1900 berekend waarvan echter misschien nog wel iets kan worden bezuinigd. Belangrijk zou die bezuiniging kunnen zijn ook de aantrekkelijkheid en bezienswaardig heid van den optocht zou worden bevorderd indien de medewerking kon worden verkre gen van eenige jongelui, geschikt en genegen enkele hoofdpersonen voor te stellen. Het comité heeft zich daarvoor reeds in betrekking gesteld met sommigen en er bestaat wel uitzicht dat eenige heeren te vinden zullen zijn, die hetzij gedeeltelijk voor hunne costumeering en voor de huur en het harnachement van hunne paarden zullen willen zorgen. Mocht dat het geval zijn, dan zullen de uitgaven voor dit voorname deel der feestviering niet onbe langrijk verminderen. Na deze mededeeling werd den voorzitter van de commissie voor den optocht, den heer W. H. Hasselbach, gelegenheid gegeven om hare denkbeelden daaromtrent te ontwikkelen. Die waren zeker zeer interessant en vonden algemeen bijval. Het ligt dan in de bedoeling van de com missie om een beeld te geven van de ontwik keling in ons land in het algemeen en van Middelburg in het bijzonder sedert de XHIe eeuw. Zij wil dat doen in vier groepen. In de eerste groep (1250) zou zij wenschen te doen zien herauten, edelen, geestelijken, abten, Wil Iem II roomsch-koning, krijgsknechten, burge meesters, schouten, en schepenen en vertegen woordigers van bedrijven. In de tweede groep zou zij in beeld wenschen te brengen Middel burg in het laatst der XVIe eeuw, door voor te doen stellen weer herauten, edelen, water geuzen, aanzienlijke personen uit de republiek, Willem van Oranje, Marnix van St. Aldegonde en eene bekende Middelburgsche rederijkerskamer uit dien alouden tijd. De laatste groep zou een denkbeeld moeten geven van Middelburg in het bloeitijdperk, de XVIIe eeuw. Natuurlijk ook daarin herauten en voorts Javanen, negers om den handel op de Oost- en West-Indiën aan schouwelijk te maken en in verband daarmede bewindhebbers der Oost- en West-l'ndische compagnie, bekende admiraals als De Euyter en Evertsen, zeelui, Willem van Nassau, de stadhouder Willem III, edelen, burgers, solda ten, beroemde Zeeuwen, vertegenwoordigers der gilden en, o tempora o mores, de beul en de schout met zijn rakkers. De vierde groep zou een kijkje moeten geven op Middelburg in den tegenwoordigen tijd. Daarin zouden moeten vertegenwoordigd worden de verschillende in onze stad bestaande corporation met hunne schilden en vaandels, en zij zou moeten bekroond worden met eene allegorische voorstelling der aanvaarding van de regeering door koningin Wilhelmina. Deze plannen, die wij niet al te nauwkeurig hebben beschreven, omdat er voor het publiek toch ook nog wat te raden moet overblijven, kunnen nog winnen wanneer waarop mis schien wel uitzicht bestaat meerdere dames het voorbeeld willen volgen van enkelen, die, mits zij niet alleen blijven, als edel vrouwen den stoet willen opluisteren en wanneer den straks genoemden steun wordt verkregen van de jemesse dorée. Zonder bezwaar werd een bedrag van f 1750 voor den optocht gevoteerd. De vraag werd gedaan of die optocht alleen 's middags zou uittrekken, dan wel of hij bovendien ook 's avonds eene ommegaog maken zou? Yan de bestuurstafel werd opgemerkt dat in de kostenberekening alleen gedacht is aan een uittrekken in den middag. Een rondgang in den avond zou èn financieel èn mogelijk ook ander bezwaar opleveren. Gondeltocht en vuurwerk. De commissie voor dat deel van het pro gramma had een begrooting van f 1600 ingeleverd, waarvan f 1000 voor den gondel tocht. Het hoofdbestuur meende dat èn met het oog op de beschikbare gelden èn waar het zeer dubieus is of wind en weer een gondel tocht tot zijn recht zullen laten komen, den eersten te moeten schrappen. Daartegen werd door de subcommissie oppo sitie gevoerd. Deze was van meening dat die gondeltocht niet mocht ontbreken aan de feest viering en bepleitte, bij monde van haar voor zitter, jhr mr W, H. Snouck Hurgronje, het behoud ervan. Na discussie over dit onderdeel van het programma, waartoe ook het vuurwerk behoorde, stelde de algemeen© penningmeester voor de som van f 600, voor het vuurwerk geraamd, op f 400 te brengen, welk voorstel met alge- meene stemmen op twee na werd verworpen. Een beter onthaal vond het voorstel van den voorzitter der commissie voor den gondeltocht en het vuurwerk om ten behoeve daarvan behoudens het reeds door de gemeente toegezegd subsidie voor de festiviteiten aan den gemeen teraad een bijdrage te vragen van f 600 of 1000 dat verschil in cijfers vindt zijn oorzaak in de later uit te maken vraag omtrent de kosten van sommige onderdeelen want dit werd met 31 tegen 12 stemmen aangenomen. Ten slotte werd, als op elke begrooting, ook een post voor onvoorziene uitgaven gevoteerd. Deze bedraagt 500, mits het tekort op het totaal bedrag der uitgaven wordt gevonden. Het was zeker aangenaam voor het hoofd comité, dat reeds dadelijk verschillende mede- deelingen gedaan werden dat deze en gene nog toezegging had ontvangen voor of bedragen kon overhandigen ter dekking van een eventueel te kort. Groot waren die bedragen wel niet, maar hier mag vooral 't spreekwoord gelden veel kleintjes maken een groot. Toen de agenda voor de vergadering op haar einde liep, werd van wege de hoofdcommissie nog de hoop uitgesproken, dat de Marktcom- missie, die vroeger herhaaldelijk zoo veel toe bracht om volksfeesten op te luisteren, ook ditmaal niet achterblijven zou, te meer omdat verschillende marktbewoners eenige reserve hadden in acht genomen bij hunne inschrijving voor de algemeené feestviering. Naar aanleiding hiervan, ontspon zich nog eene gedachtenwisseling, die in 'tkort hierop neerkwam, dat de Marktbewoners in eene Maan dagavond gehouden vergadering tot het besluit waren gekomen, om den 6en September, den dag waarop onze koningin zal worden inge huldigd, op de Markt een feestje te organi- seeren, bestaande in muziek en illuminatie van dektent waarin die muziek zich zou doen hooren. De voorzitter verklaarde dat het hem en het hoofdcomité spijten zou, indien de Marktcom- missie aan dit voornemen gevolg gaf, eensdeels omdat daardoor een zeker bedrag, dat anders aan de feestviering zou ten goede komen, zou worden versnipperd, anderdeels ook omdat er daardoor een hiaat zou komen in de feestvie ring op de daarvoor vastgestelde dagen. „Een dracht maakt macht", is in deze wel een leuB waaraan nog wel eens mag worden herinnerd, zeide de voorzitter. Yan andere zijde werd ook nog gewezen op de feestviering in Vlissingen op den door de Marktbewoners voor hun feestavond gekozen datum, terwijl ook den woordvoerder der Markt- commissïe eraan herinnerd werd, dat het niet gemakkelijk zijn zou op dien dag de beschik king te krijgen over een muziekkorps, wijl ons schutterij-muziekkorps voor 6 Sept. in onder handeling was met het Vlis3ingsch feestcomité. Het eind van de discussie was dat men instemde met de meening van den voorzitter dat de vergadering dus zij die de feest viering zullen regelen het betreuren zoude, indien de Marktcommissie zich aan de feest viering op de beide voor Middelburg vastge stelde dagen onttrok. Gemeenteraad van Goes Vergadering van Dinsdagavond 8 uur. Voorzitter de heer J. Ph. Wesselink, burge meester. Tegenwoordig al de leden. De voorzitter wenscht den heer S. van der Peijl geluk met zijn herstel van eene hevige ziekte, voor welken gelukwensch genoemde heer dank zegt. Onder de mededeelingen, die gedaan worden, behoort die dat het kohier van den hoofdelijken omslag Woensdag voor de leden zal worden ter visie gelegd om later te worden behandeld verder dat voor staanplaatsen op de kermis voor een stoomcaroussel vier inschrijvings biljetten zijn ontvangen en dat de staanplaats gegund is aan K. Benner te Eoermond voor 810; voor een hippodrome werd geen biljet ontvangen. Vervolgens wordt een verzoek van de firma wede J. C. Massee zoon, tot aankoop van gemeentegrond, naar burg. en weth. om praeadvies gerenvoyeerd. Een verzoek van L. de Jonge, korenmolenaar te Goes, om een stukje grond aan de Mattheus Smallegangesbuurt achter den Molenberg voor f 10 'sjaars in erfpacht te mogen ontvangen voor 40 jaar, wordt op voorstel van burg. en weth. en gunstig advies der financieele com missie ingewilligd en daarvoor aan den pachter voor den grond J. Melsen, f 5 schadevergoe ding toegestaan. Verder wordt aan J. Verboom te Goes een strook grond, groot ongeveer 40 M3, aan zijn woonhuis op den 's-Heer Hendrikskinderendijk in erfpacht gegeven tegen eene j aarlij ksche erfpachtsom van f 3.20 en aan W. en J. Brou wer een terrein naast genoemde strook tot het bouwen van 2 woningen, tegen 8 ets per c.A terwijl zij van de gemeente moeten overnemen 5 boomen, staande op den bouwgrond voor den getaxeerden prijs van f 35. De Maatschappij tot expl. van Staatssp. wil het station aan de gemeente-gasleiding doen aansluiten en om hieraan te kunnen voldoen, dient de hoofdleiding van de Singelstraat bij de Manhuisstraat verwijd te worden, waardoor de aanvoer van de Kreukelmarkt en de Laurens Pieter van de Spiegelstraat wordt verbeterd. De gascommissie stelt voor, welk voorstel wordt overgenomen door burg. en weth., hier voor zoo noodig eene leening aan te gaan, groot f 1250, en de begrooting in dien zin te wijzigen. De financieele commissie adviseert tot aan neming van dit voorstel, waarmede de raad zich vereenigt. Aan eenige belastingschuldigen wordt wegens vertrek of om andere redenen kwijtschelding van hunnen aanslag in den H. O. verleend tot een bedrag van f 17.625 en aan een persoon wegens het verlaten der school 9 maanden schoolgeld ad 18.75. Ten slotte wordt eene af- en overschrijving der begrooting voor 1897 goedgekeurd. De heer Qüist vraagt bij de rondvraag het woord en geeft zijne verwondering erover te kennen, dat de raad niet is uitgenoodigd om kennis te maken met den Commissaris der Koningin bij zijn bezoek aan de gemeente. De voorzitter geeft te kennen, dat, indien hij had kunnen vermoeden dat de raad hiertoe genegen was, hij gaarne daartoe had mede gewerkt. De heer Ochtman heeft wel sympathie met hetgeen de heer Quist heeft gezegd, en meent dat het ook vroeger de gewoonte was. Hij beschouwt het ook alleen als een beleefdheids vorm. De voorzitter zegt toe dat hij, nu hij weet dat de heeren daarop gesteld zijn, er rekening mede zal houden. De vergadering is daarna gesloten. Een non-actief ministerie. De heer Bahlmann, het Kamerlid voor Til burg, klaagt in De Noordbrab. over het stil zitten van de regeering en beweert, dat wij in langen tijd geen zoo weinig actief ministerie hebben gehad als het tegenwoordige. Om de juistheid dier klacht te beoordeelen, moet men nagaan wat bij de opening der zit ting in September is toegezegd. Wij vinden daar in de eerste plaats genoemd onder „den gewichtigen arbeid" dien de Staten-Generaal „in dit zittingjaar wacht" een ontwerp tot afschaffing der dienstvervan- ging bij de militie. Dat ontwerp is ingediend en reeds rijp voor openbare behandeling. Dan„Vereeniging van de zorg voor de landbouwbelangen bij een departement van algemeen bestuur." Dit is reeds bij de Staats- begrooting voor 1898 tot stand gekomen, en een wet tot bescherming van plantenziekten is hiervan het gevolg geweest. Vervolgens werden toegezegd„wetsont werpen tot betere bescherming en berechting van kinderen en jeugdige personen, tot rege ling van den leerplicht en tot wettelijke ver zekering tegen ongelukken in bepaalde be drijven". Van deze ontwerpen is dat op den leerplicht ingediend. Verdervoor Ned.-Indië „een ontwerp- mijnwet, benevens een voorstel betreffende het uitvoerrecht op suiker." Het laatste is reeds wet geworden, het mijnontwerp is ingediend. Dan„ontwerpen betreffende het militair strafrecht en de krijgstucht worden opnieuw ingediend." Aan deze belofte is op 20 Jan. jl. gevolg gegeven. Voorts werden nog genoemd als „in bewer king" „voordrachten tot verbetering van maat schappelijke toestanden met name betreffende de volkshuisvesting, den arbeid en het arm wezen", en zal „de aandacht, worden gewijd aan versterking der rijksiukomsten door wijzi ging van het tarief van invoerrechten met be houd zijner bestaande grondslagen." Deze onderwerpen werden derhalve niet nog voor dit zittingjaar toegezegd. Wel heeft de regee ring ter versterking der rijksinkomsten reeds aangebodeneen regeling der rijwielbelasting en een voordracht om ontduikingen bij den accijns op het gedistilleerd tegen te gaan. Meer vindt men in de troonrede van 1897 niet vermeld. Uit dit overzicht blijkt, dat van 't geen voor dit zittingjaar is toegezegd het grootste ge deelte reeds is voorgedragen. De klacht van den heer Bahlmann over de non-activiteit van het ministerie is dus in lijnrechten strijd met de feiten. Wel ontbreken nog de voordrachten betref fende de jeugdige personen en de verzekering tegen ongelukken. Het is echter waarschijnlijk dat deze zich niet lang meer zullen laten wach ten. Eeeds geruimen tijd geleden is gemeld, dat de eerste naar den Eaad van State om advies was gezonden en het verwondert ook ons, dat zij niet reeds is ingediend. Dit is echter duidelijk, dat van stilzitten geen sprake kan zijn, te minder omdat be halve het reeds vermelde, nog tal van ontwer pen zijn aangeboden of afgedaan, waaronder de spoorwegregeling, de examens van stuur lieden enz., de zekerheidsstelling van ambte naren, de uitvoering van openbare werken, de staat van oorlog of beleg, de voornaamste zijn. Ons dunkt, zegt het Hbld. ten slotte, het lijkt volstrekt er niet op, alsof dit kabinet reeds den dood in de schoenen heeft en van plan is, zooals de heer Bahlmann meent, „na de inhuldiging heen te gaan en plaats te maken voor een ander, hetzij met hetzij zonder Kamerontbinding." In de volgende week, als de Tweede kamer haar arbeid hervat met de voordracht over de plaatsvervanging, zal moeten blijken of de regeering op hare medewerking kan staat maken bij de eerste gewichtige regeling die aan de orde komt. Daarvan zal het afhangen of er noodzakelijkheid bestaat voor een kabi netsverandering- of een Kamerontbinding. AL TE DWAAS. Er wordt wederom een nieuw reglement op den inwendigen dienst bij het wapen der in fanterie verwacht. Het thans verouderde is, als we ons niet bedriegen, van 1896. Nu hebben wij, op zichzelf beschouwd, tegen die nimmer rustende wisseling zoo heel veel bezwaren niet, wijl er uit blijkt hoezeer het legerbestuur in één gestaag zoeken is naar den goeden vormnochtans onder deze reserve, dat men officieren en kader de geldelijke be zwaren, aan het invoeren van nieuwe regle menten verbonden, niet telkens doet medege voelen. Want het is toch inderdaad al te mal, dat de begeerte naar de bereiking van het volmaakte in het systeem der reglementenregels den officieren en verderen beroepsinstructeurs telken reize op een niet onaanzienlijke finan cieele belasting te staan komt. Waar dan nog deze onbillijkheid bijkomt, dat de onderofficie ren der infanterie uit eigen middelen dezen wedloop hebben te bekostigen, terwijl bij de andere wapens de reglementen en voorschriften „op het zakboekje" ontvangen en verantwoord worden. t Wordt hoog tijd, dat de minister van oor log eens een enquête instelt naar alle onge rechtigheden, die maar steeds in het leger blijven voortwoekeren. Wij herinneren er, in dit verband, nogmaals aan, dat tot heden nog geenerlei wijziging is gebracht in de regeling der kortingen op de dagelijksche soldij, voor welke regeling schiju noch schaduw van recht aanwezig en die mits dien zonder voorbehoud te verwerpen is. De thans geldende regeling van de kortingen is niets minder dan machtsmisbruik van de meest bedenkelijke soort. (Arnh. Cl.) BEirOEmKGM ENZ. Bij kon. besluit is benoemd tot onderwijzeres aan de rijks kweekschool voor onderwijzeressen to Apeldoorn mej. J. Lieftinck, te Arnhem zijn benoemd bij het wapen der artillerie, bij het 3de reg. vest.-art., tot kapitein, de eerste- luit. jhr E. H. J. Storm van 's Gravesando, van het 2de reg. veld-art.bij het korps pantser fort-art., tot cerste-luit, de tweede-luit. N. M. H. Doppler, van het korps is ontbonden, met de gebruikelijke dankbe tuiging, de staatscommissie, belast met het ont werpen van een wetboek van strafrecht voor Europeanen in N.-I., bestaande uit de heeren mrsD. L. F. dePauly, oud-president van het hooggerechtshof van N.-I., voorzitterA. A. de Pinto, raadsheer in den hoogen raad der NederlandenL. Hovy, oud-president van deu raad van justitie te Batavia; D. J.Mom Visch, raadsheer in het gerechtshof te ArnhemG. A. van Hamel, hoogleeraar aan de gemeentelijke universiteit te Amsterdam, leden, waaraan de heer mr J. Slingenberg, advocaat te Amster dam, als secretaris was toegevoegd; en is bevorderd tot commandeur in de orde van den Neder landschen Leeuw de heer mr D. L. F. de Pauly, en benoemd tot ridder in dezelfde orde de heer mr D. J, Mom Visch, respectieve lijk voorzitter en lid der genoemde staats commissie. Aankoop van een gebouw aan het Tour- nooiveld te 's Cravenhage voor de afdeeling Landbouw van het Dep. v. Binnen!. Zaken. Bij het onderzoek van het hiertoe betrekke lijk wetsontwerp werd in de afdeelingen van de Tweede kamer gevraagd, of niet in een der andere regeeringsgebouwen lokalen ingericht kunnen worden voor de huisvesting van de afdeeling Landbouw, waardoor niet alleen de koopsom van f 60.000, doch ook o. a. de jaarwedden van nieuw aan te stellen beambten bespaard zouden worden. Men had gaarne ge zien, dat in het gebouw van het departement van binnenlandsche zaken zelf over de benoo digde vertrekken had kunnen worden beschikt en eenige leden vroegen of het niet mogelijk ware tot verbouwing en uitbreiding van dat gebouw over te gaan en de nieuwe afdeeling tijdelijk elders onder te brengen. Verscheidene leden hadden er in het alge meen bedenking tegen, dat het rijk voor nieuwe landsgebouwen perceelen aankoopt, die op een der eerste standen gelegen zijn en waar voor uit dien hoofde dus hooger huurprijs be taald moet worden. Ook in dit geval had, meenden zij, in een minder gezocht stadsge deelte, bijv. aan de Prinsengracht, een voor het doel zeer geschikt pand gevonden kunnen worden. Van andere zijde werd de keuze der regeer ing gebillijkt. RECHTSZAKEN. Kantongerecht te Middelburg. Heden (Woensdag) zijn veroordeeld wegens het in staat van dronkenschap be lemmeren van het verkeer en verstoren van de orde: A. L., Arnemuiden, tot f 3 b. s. 2d. h.laten staan van een trekdierP. A. H. S., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., H. J.,Middel burg, tot f 3 b. s. 2 d. h.het in het openbaar voor de eerbaarheid aanstootelijke liederen zingen G. I. M., Vlissingen, J. S., Nieuwediep, tot f 3 b. s. 2 d. h.drankwetE. J. v. d. W., wed. A. K., Vlissingen, tot f 10 b. s. 3 d. h.het doen van eene uitgraving in de duinen: D. d. P., W. d. P., Weatkapelle, tot f 5 b. s. 2 d. h.rijden met aangespannen honden, terwijl de e niet van muilkorven zijn voorzienJ. d. V., Vrouwepolder, tot f 3 b. s. 2 d. h.werpen van beer in een gemeentehaven te Vlissingen F. J., C. A., Vlissingen, tot f 0.50 b. s. 1 d. h.het zonder muilkorf laten los- loopen van zijn hond te VlissingenK. W., Vlissingen, tot 2 d. h. Verder wegens dronkenschapL. P., H. v. d. V., J. M. F., C. A. M., Middelburg, F. J. d. B., G. t. M., J. M., H. P. A. D., Vlissingen, tot f 1 b. s. 1 d. h., J. D., Middelburg, tot f 3 b. s. 2 d. h., W. A. F., Middelburg, 2x2 dagen h. LETTEREN EN KUNST. De in Middelburg zoo goed bekende Nederlandsche Tooneelvereeniging, hoofdbestuur der Adriaan v. d. Horst, artistiek leider Henry van Kuyk, breidt in de toekomst haar gezel schap uit ep zal trachten het voortdurend te versterken. De bijzonder gunstige financieele resultaten van hét ten einde spoedende too- neelgetijde stellen het daartoe in de gelegenheid, schrijft E. in het N. v. d. D. Het bestuur is zoo gelukkig geweest, weer aan zich te verbindenmevrouw Schwab Weiman, en tevens de heeren Herman Schwab, den kranigen verdediger uit Dreyfussde mar telaar van het Duivelseilanden den heer Jan Malherbe. Voor het van 29 tot 31 Mei te Keulen

Middelburgsche Courant | 1898 | | pagina 5